ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 14 NOVEMBER 1932. No. 269. de overbrugging van het hollandsch diep. MIDDELBURG. eenjarig bestaan middelburg sche brand weervereeniging, DE BENDE VAN JAN DATOEN. GOES. WALCHEREN. raad van domburg. ZU9D-BEVELAND. TH0LEN. 'VAH MELLB'S- GOESCHB OMTBYT-KOBK ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. raad van terneuzen. Blijkens het V. V. der Tweede Kamer van de Waterstaatsbegrooting hebben vele leden hun instemming betuigd met 't besluit der regeering, om tot de over brugging bij den Moerdijk over te gaan. Andere leden achtten nog steeds niet uitgemaakt, of de Moerdijk inderdaad de meest juiste plaats is voor de beoogde overbrugging. Nu de minister ten gunste van den Moerdijk beslist heeft, meenden zij, dat de minister zijn toezegging, dat, voordat een beslissing zou worden genomen, het voor en tegen van de plannen aan de Kamer zou worden medegedeeld, niet gestand heeft gedaan en stelden zij de voorwaarde, dat alle argumenten ter ta fel zouden worden gebracht, De Koningin heeft de plannen der Vereeniging tot behoud van natuurmo numenten in Nederland inzake den aan koop van het Onzalige Bosch aan den Veluwzoom door een belangrijke gift ge steund. In totaal is tot nu toe aan giften en rentelooze voorschotten f 42.500 toege zegd. Polderbenoemingen, Bij Kon, besluit zijn- benoemd in de provincie Zeeland: a. met ingang van 11 December 1932 tot dijkgraaf van den Heer-Janzpolder, J, J, van de Velde, te Wissekerke; b. met ingang van 9 December 1932, tot dijkgraaf van den Nieuwe-Veerpol- der, A. C. van der Have, te Oosterland; c. tot dijkgraaf van den Clarapolder, Th. M. J. de Clerck, te Biervliet; d. met ingang van 9 December 1932, tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Nieuwe Veerpolder, M. H, Kre- pel te Nieuwerkerk; e. tot gezworene van den Clarapolder Th, van de Vijver, te IJzendijke; f. met ingang van 15 December 1932 tot lid van het bestuur der waterkee- ring van den calamiteuzen Suzannapol- der, A. van Luyk Anthzn,, te St. Anna- land, uiterlijk tot het einde van het zit tingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn ge worden. g. met ingang van 1 November 1932, tot heemraad van het waterschap Schou wen, W. G. Boot, te Haamstede. Zaterdagavond hield de Middelburg- sche Brandweervereeniging, waarvan de manschappen der brandweer lid zijn, een feestavond in „Mercurius" ter eere van haar éénjarig bestaan, De Voorzitter, de heer Mondeel, heette allen welkom, in het bijzonder den commandant, den ondercomman dant, den secretaris, den inspecteur en een vijftal der brandmeesters, alsmede twee vertegenwoordigers van de Vlis- singsche brandweervereeniging. Spr. bracht dank aan de heeren Peek, van Roo, en van Loo voor het belang loos afstaan van verschillende voorwer pen voor dezen avond, aan de tooneel- vereeniging Apollo, aan de dames der leden, en aan de Funny Band, die al len belangloos aan dezen avond mede werkten en aan den heer Gabriëlse, den exploitant der zaal, die zoowel voor de repetities als voor dezen avond de zaal belangloos ter beschikking stelde. De inbraak onlangs op een hofstede te Ovezande gepleegd deed velen de opmerking maken, dat het scheen of de dagen van Jan Catoen en zijn kornui ten weer terug kwamen. Wie was eigenlijk die Jan Catoen en wat had hij op z'n kerfstok, dat zijn naam nu nog onder de Zeeuwsche bevolking voortleeft op een wijze als men weleer in het Geldersche over een Maarten van Rossem sprak? Catoen heeft het laatst gewoond te Hoedekenskerke in het Langeweegje, waar hij boerenarbeider was. Sedert een aantal jaren had hij deel uitgemaakt van een complot roovers en inbrekers, dat naar hem was genoemd en lanen tijd niet alleen in Zeeland, maar ook daar buiten, schrik en ont steltenis teweeg bracht door brutale in braken in meestal eenzaam gelegen hof steden. Van 1791 tot 1802 duurde dit terrorisme. Behalve dan de genoemde Catoen worden o.m. als tot de bende behoorend genoemd: Geert Jaspers, Piet en Gile- man Catoen, Jacobus Boeren, alias de Lamme jVleugel, Cornelis Rommens, Francis Mertens, Modestoo van de Perre en nog enkele andere. Of nog een aantal van hen ten slotte in handen der politie gevallen zijn is niet bekend, maar Jan Catoen, Francis Mer- Men zal zich wellicht afvragen of er reden is tot feestvieren en spr. meent, van wel, alleen reeds omdat de vereeni ging jarig is, maar ook omdat men in Middelburg gelukkig niet dikwijls brand heeft en de brandweer binnen de ge meente in dien tijd alleen de grootere brand in de Geere heeft gebluscht. Er is dus wel degelijk een ander middel noodig om de onderlinge band te ver sterken, wat bij eventueel optreden van groote beteekenis is. Hierna verzocht de voorzitter den heer Bierman, den Commandant op het tooneel te komen. Zich tot hem richtende zeide de heer M o n d e e 1, dat men zich gaarne on der zijn goede leiding plaatst en bood hij hem namens allen een foto aan, van de bemanning gegroepeerd bij de beide autospuiten, met verzoek deze een plaatsje te geven in het kantoor der brandweer. De heer Bierman bracht dank voor de woorden en voor de foto, die hij zeker gaarne zal ophangen in het kleine bescheiden bureau in de kazer ne, Niet, omdat hij een foto noodig heeft, om zich de manschappen te herinneren, maar omdat het hem herinnerd aan het geen in dit jaar verkergen is, als spr. zegt dat er tucht is gekomen in het corps, dan is dit niet het juiste ^fvoord, er is ■een goed begrijpen ontstaan tusschen leider en manschappen. Het is juist, dat er nog niet veel werk is geweest, maar het voornaamste werk van de brandweer is wel het preventieve. Als men een onheil, als in 1929 voorkwam, kan voorkomen, dan mag men reeds te vreden zijn. De brandweer heeft reeds een goeden naam in heel de provincie gekregen en spr. is daarmede reeds her haaldelijk door autoriteiten gecompli menteerd. Men mag blij zijn, dat de ver eeniging goed het eerste jaar, de baby periode is doorgekomen, en gezonde kiemen zijn ontstaan om op voort te bouwen. Het is goed een blijk op dat eerste jaar terug te slaan en dan doet het spreker goed, dat zich naast leden van de oude brandweer, ook direct vele jonge krachten opgaven. Niet om weer eens een pretje meer te hebben, maar omdat men voelde, dat dit insti tuut veel goeds kan doen. Men kan dit later bewijzen door goed werk. Intusschen is men nog lang niet volleerd en kan blijken dat er nog fou ten gemaakt kunnen worden. Maar wel zijn allen bezield met den wensch veel te leeren en spr. is overtuigd, dat men over een jaar weer een heel eind verder zal zijn. Namens de vereeniging van beambten biedt spr. aan de jarige vereeniging een groote mand bloemen aan en hoopt, dat al vergaan de bloemen, het lint in de Middelburgsche kleuren in het ver gaderlokaal zal opgehangen worden, als een bewijs van het doel der mannen. Spr. brengt hulde aan den goeden geest in de vereeniging en wekt allen op de goede zaak te blijven dienen in het be lang van geheel Middelburg. De Voorzitter bracht den com mandant dank voor zijn waardeerende woorden en de bloemenhulde. De heer F, G. Lemmers, die met den heer A. Geelhoed de Vlissingsche zustervereeniging vertegenwoordigde, wenschte de jarige van harte geluk met het eenjarig bestaan of nog beter gezegd met haar bestaan. Spr. meent er wel de gelijk reden is om feest te vieren, want voor de goede verstandhouding is ook 'n feestavond op zijn tijd noodig, vooral als zoo als hier ook de dames der leden aanwezig zijn. Zij voelen dan het nut van het werk en mopperen niet meer als de mannen bij nacht of dag voor hun taak als brandweerman worden wegge roepen. De heer Mondeel dankte ook de zen spreker en wees er ten slotte nog op, dat de financiën der vereeniging al- tens en Modestoo van de Perre ontsprin gen den dans niet en worden gegrepen, waarna zij op 20 September 1802 door de Rechtbank te Middelburg worden ge vonnist. Als eischer treedt op mr. Johan Christiaan Clement, terwijl als rechters staan genoteerd mr. Antoni Willem Philipse, Nicolaas de Pré, Antoni de Wind, Cornelis Serlé, Christiaan Herklots, Antoni Fokker, Leendert Pot- mons. Bij de behandeling voor de Vierschaar blijkt wat een zwaar zondenregister de heeren hebben. Hun inbraken gaan vol gens een vast systeem: Een boom of damstade afzagen en daarmee de huis deur openloopen, de bewoners onder be dreiging met pistool of geweer, die als 't moet ook gebruikt worden, knevelen en opsluiten in kelder of apart vertrek om vervolgens hun slag te slaan in geld en gouden en zilveren sieraden (hemds- en broekknoopen, gespen, sloten met kralen, oorijzers, enz.) Zoo pleegden ze inbraken met ge weld op de hofstede van Lucas van Bedaff te Nieuw Gastel, bij Pieter van Lindonk onder Ossendrecht, bij Van Houweningen onder Diemen, bij Everhard Engelen op Rozenburg. Wat Zeeland betreft, dan komt aan de beurt als Catoen daar een paar jaar heeft gewoond en om meer onbekend te zijn den naam van Jan Coenraads heeft aangenomen. Met eenige nieuwe bondgenooten gaat het los op de Hofstede van Johan- leen bestaan uit contributies van de le den en eventueele premies van brand verzekeringsmaatschappijen. Deze laat ste vloeien echter alleen eventueel na een brand. Daarom wekte spr. hen, die het nut der vereeniging en haar taak erkennen op, als begunstiger toe te tre den. Hiermede was het meer officieele gedeelte van den avond afgeloopen en kon de Funny Band, die zich ook voor de opening had doen hooren, voortgaan met muziek, en dit op zeer prijzens waardige wijze. Van de drie opgevoerde tooneelstuk- jes, alle één-acters, zagen wij, „De Aard schok." en „Chauffeuse". Voor de keuze der stukjes en voor de wijze van ver tolking past een woord van grooten lof. Wat deze amateurs presteeren mag ze ker onder heel goede worden gerang schikt. Met de pauze hebben wij het soirée verlaten, maar wij zijn overtuigd, dat ook -„Arme Rijken" met suces zal zijn opgevoerd en het „na afloop gezellig samenzijn" allen nog enkele aangename uurtjes zal hebben bezorgd. Buiten stonden een paar auto's gereed om de mannen eventueel in den kortst denk baren tijd naar de kazerne over te bren gen. Gelukkig is deze zeer te waardee- ren maatregel achteraf niet noodig ge bleken, Filmvereeniging. Er bestaan plannen om in Goes, in be sloten kring filmavonden te arrangeeren, Daarin zullen vertoond worden weten schappelijke, artistieke films en andere, die niét op het programma van een bi oscoop alhier verschijnen, daar zij hier waarschijnlijk niet genoeg zouden op brengen, daar een groot deel van het publiek er meestal niet naar vraagt. Aan mogelijk belangstellenden is een schrijven toegezonden met het verzoek lid der op te richten vereeniging te worden. Dit schrijven is onderteekend: A. E. Vermaas, Wijngaardstraat 13, (waar men zich als lid kan aanmelden), en verder J. F. O. Huese, G. J. W. Meynen, Dr. J. M. Planteydt, C. G, P. Stevens, J. M. Kakebeeke, Mej. B. Smit, Mej. M. Homberger, GOES Cabaret-avond Henry Wally. De gisteravond gegeven Caberetavond, in de „Prins van Oranje", door het gezel schap Wally was slechts zeer matig be zocht. Ongeveer een half uur later, dan het tijdstip van aanvang luidde, werd met de voorstelling begonnen. Een tweede te leurstelling was, dat de bekende gooche laar Larette niet zou optreden. De avond werd nu gevuld met eenige kleine tooneelstukjes, zang en voor dracht. De wijze waarop een en ander ten beste gegeven werd, was goed. De inhoud beviel ons voor een deel minder dat deel nl. van nogal bedenkelijke cri- tiek op het huwelijk. Het kanaal door Z.-Beveland, Vrijdag had alhier een vergadering plaats van middenstanders uit Goes en omstreken, waarbij tevens tegenwoordig waren de heer De Mul, burgemeester van Kruiningen en de secretaris van de Kamer van Koophandel. Onderwerp was de verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland. Men besloot tot het voeren van een actie voor spoedige uitvoering der bestaan de plannen. Klompen vermist. Uit de goederenloods der Spoorwegen werd gisteren een partijtje klompen ver mist. De politie stelt een onderzoek in. Men vermoedt evenwel, dat de klompen tijdens het vervoer ontvreemd zijn. nes de Loof, onder Kortgene. Genoem de De Loof, blijkbaar ook niet voor de poes, ontrukt de bijl, waarmee de deur van het slaapvertrek is stukgekapt, en geeft zoodanig „katoen", dat hals over kop de vlucht genomen wordt. Dan staat een hofstede onder Veere op het programma. Zij worden in hun booze plannen ge stoord door de komst van den veer man van Ter Lucht. Vervolgens zullen ze van den zeedijk af te Wemeldinge overvaren naar Tho- len, maar hun makkers Zwarte Toon en Pierre Botter, arriveeren niet met de schuit, die hen volgens aafspraak zou overvaren. Toch eenmaal daar op den zeedijk, forceeren zij in denzelfden nacht ,,'t Landhuisje", ('t latere z.g. „Panhuisje",) en nemen daar weg een kluwen touw. Den daarop volgenden nacht heeft de bende het voorzien op de hofstede van Willem van Dijke, landman te Kapelle. Zij rammeien de deur van de keet met een boomstam, Willem van Dijke stelt zich te weer in het aangrenzende vertrek, zijn best doende om inmiddels de deur van het vertrek toe te houden. Een der inbre kers schiet thans tweemaal door de deur heen, waardoor van Dijke op twee plaatsen in den arm wordt gekwetst, 'n Worsteling volgt, waarbij van Dijke 't onderspit delft en weldra aan handen en voeten gebonden is, met hetzelfde touw, uit 't landhuisje gestolen. Een ge lijk lot ondergaan ook zijn vrouw en Verzilverde cent. Een onzer winkeliers deed bij de po litie aangifte, dat men hem met een ver zilverden cent inplaats»van met een kwartje betaald had. Men vermoedt, dat een jongmensch op deze wijze zijn onlangs opgedane schei kundige kennis demonstreert. De win kelier, vooral in sigaretten en lekker nijen zij geraden hun oogen open te hou den. Aanrijding. Vrijdag had op den hoek Kleine Kade 's Heer Hendrikskinderenstraat een aan rijding plaats tusschen een handwagen en den motorrijder J. T. uit Kloetinge, Het motorrijwiel werd beschadigd. DOMBURG, De heer J, de Visser Sz. lid van den Raad, verzoekt ons bij uit zondering zijn slotopmerking inzake het Raadsbesluit tot waterleiding in z'n ge heel op te nemen. „De dag vai^8 November zoo zeide de heer de Visser dan schijnt voor Domburg van groote historische betee kenis te worden. Ik meen na ernstig onderzoek met mijn stem tegen het best de belangen te behartigen. Diegene die hun stem voor geven weten ook totaal niet waar wij uit zullen komen 't Is één groote sprong in 't duister. Ideaal om naar de spits, Maar mijn inziens zonder gids. Men ziet wel nooit den top, Maar geeft den moed niet op. De blikken steeds gericht Belemmeren het gezicht. Men denkt 't was onbezonnen, Zoo zonder gids begonnen. Men roept straks als in koor, Wij zijn op 't doode spoor. Daar moet men dan toch voor bukken, Een tocht vol ongelukken. En na een korte tijd Verlies zelfstandigheid. Er bruist een stem uit de diepte van mijn hart die hoopt dat deze opgeworpen bal is misgeslagen." [Onnoodig te zeggen, dat de Redactie, door plaatsing dezer regelen, aller minst geacht wil worden er mede in te stemmen,] DRIEWEGEN. Donderdag vergaderde den raad. Besloten werd wederom voor 1 jaar met de Boerenleenbank eene overeenkomst te sluiten voor het beleg gen der kasgelden. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herbenoemd, de heer J. G. Nieu- wenhuize met 4 stemmen, 1 stem was uitgebracht op W. Nijsse, 1 op I. van de Guchte en 1 biljet blanco. Goedgevonden werd om voor de ega lisatie van den Schoondijkschen dijk eene rijkssubsidie aan te vragen. Tot lid der Commissie van Toezicht op het L. O. werd herbenoemd de heer P, Ringelberg. Tot agent der arbeidsbemiddeling werd benoemd de heer N. Slaakweg. Er zal een proef worden genomen met het teeren van een gedeelte van den Zandweg bij S. Mol, over een lengte van 40 meter. Aan het adres van St. Maartendijk over salarisvermindering van Burge meester, Secretaris en Ontvangers werd geen adhaesie betuigd. SCHERPENISSE. In de gehouden ge meenteraadsvergadering werd naar aan leiding van de betreffende missieve van Gedeputeerde Staten voor kor- kinderen. De dieven hebben thans vrij spel en openen alle kasten en kisten. Zij kunnen tevreden zijn met den buit: con tanten, gouden en zilveren sieraden, een aanzienlijke partij kleeren, linnen enz. In een boomgaard tusschen Kapelle en Biezelinge wordt alles onder elkander verdeeld, waarbij het aandeel van Jan Catoen is: Een gouden plaat of Hoofd naald, een paar zilveren schoengespen, een paar dito broekstukken, een paar gouden oorringetjes, twee zilveren ha ken en eenige zilveren knoopen. Voorts een ham en twee stukken worst. Het gestolen goud en zilver verborg hij onder den vloer in zijn woning, waar het door de politie werd ontdekt. Na deze inbraak is het uit met hun avonturen en krijgt de politie de heeren te pakken. Het vonnis is niet mis: Voor Jan Ca toen luidt het: „En alzoo is gebleken, dat de gevangene en gepresenteerde se dert een aantal jaren in complot heeft gepleegd of helpen plegen onderschei dene inbraken, dieverijen, rooverijen, knevelarijen, afpersingen van geld en goed, onder zware bedreiging, alsmede aan verregaand persoonlijke mishande ling en publiek geweld zich heeft schul dig gemaakt, enz. Zoo is het, dat de ge vangene en gepresenteerde wordt ver oordeeld om direct na de uitspraak te worden gebracht op het schavot, opge richt voor de Pui van het Stadhuis (Mid delburg) en aldaar na te hebben aan schouwd de executie van den medege vangene Francis Mertens (die een ge- •DEM S0ETEM1 MVAL; SEDERT 1S2&- (Ingez. Med.) ting op de jaarwedde aan dit col lege te adviseeren een tijdelijke korting toe te passen als bij burgemeester, enz. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken betref fende Centraal archief en inlichtingen bureau inzake Maatschappelijk Hulpbe toon werd besloten een subsidie te ver- leenen a 10.Aan de pachters der gemeentegronden werd 40 pet. korting op de pachtsom toegestaan. Besloten werd geen subsidie te verleenen aan den bootdienst StavenisseZijpe. Een adres der alhier bestaande afdeelingen van den Modernen Arbeidersbond, Ned. Chr, Landarbeidersbond en modernen Bouwvakarbeidersbond inzake werkver schaffing en steunverleening wordt aan gehouden. Op het verzoek van den kring Tholen, afd. Scherpenisse, der Z. L. M. en van J. Hage Jr. te St, Maartensdijk om evenals vorige jaren een schoollokaal in gebruik te mogen nemen voor het houden van een landbouwcursus en een cursus in motorkennis wordt gunstig beschikt. Inzake de uitvoering van de besmet telijke ziektewet besluit de vergadering 1 cent per inwoner bij te dragen in de kosten eener gemeenschappelijke barak te Bergen op Zoom. Vaststelling ge schiedt van een verordening voor het agentschap der arbeidsbemiddeling en de dienst der werkloosheidsverzekering. Tenslotte geschiedt vaststelling der ge- meentebegrooting voor 1913 gewone dienst ontvangsten 47837, uitgaven idem. Kapitaaldienst ontvangsten en uitgaven 6150. TERNEUZEN, De raad kwam Donder dag bijeen. De voorzitter deelde mede dat het eindelijk gelukt is een leening, die nog geplaatst moest worden te sluiten. De heer S c h e e 1 e zeide dat het vooruitzicht bestaat, dat in de maand Januari pok een leening zal kunnen wor den gesloten voor dekking der eventu eele kosten voor schoolbouw te Sluis kil. Blijkens latere mededeelingen zijn er tal van onderhandelingen gevoerd eer men dit gunstig resultaat heeft kunnen bereiken. Van wege de A. J. C. was opnieuw 'n verzoek ingekomen voor beschikbaar stelling van een schoollokaal. Dit werd gesteund door de S.D.A.P.-fractie, die daarbij te kennen gaf, te hopen dat het verzoek zou worden ingewilligd, opdat het haar mogelijk zou blijven om aan de subsidies der burgerlijke cultuur hare medewerking te blijven verleenen. Het verzoek werd met 8 tegen 5 stemmen af gewezen. Een adres van de afd. Sluiskil voor Volksonderwijs, betreffende schoolbouw te Sluiskil, gaf, zoowel om toon als in houd, den heer S c h e e 1 e aanleiding tot critiek. Gunstig werd beschikt op de verzoe ken van L. de Bruijne om ontheffing van art. 10 der Bouwverordening, van M. Hartog voor het aanbrengen van een kelderkoekkoek in gemeentegrond, van S. van Harn te Zaamslag voor beschik baarstelling van een leegstaand lokaal van school C voor het geven van een landbouwcursus. Aan de U.L.O. school zal een vierde lokaal worden ingericht, terwijl m. a. st. lijk lot trof als Catoen) te worden over geleverd in handen van den scherp rechter, om door deze, anderen ten af schrik, met een koord om den hals, aan een galg te worden opgehangen en gestraft, dat er de dood na volgt. Dan verder zijn dood lichaam, nadat hetzelve, als naar gewoonte, eenigen tijd aan de gemelde galg zal hebben ten toon ge hangen, zal worden getransporteerd naar het einde van den Havendijk bui ten de stad en aldaar met een ijzeren keten om den hals als voorbeeld van an deren aan de steenen galg zal worden opgehangen om door de inwerking der lucht en het gevogelte des hemels te worden verleend, Modestus van de Perre komt er wat genadiger af, gezien zijn jeugd. (Hij was 20 jaar, terwijl Catoen bij zijn veroor deeling 37 jaar oud was). Van de Perre dan wordt veroordeeld om te worden gebracht op het schavot en te zien de executie der beide ande ren. Daarna zal hij ten bloede gegee- seld worden en gebrandmerkt met het brandmerk der stad Middelburg om ten slotte voor 50 jaar opgesloten te wor den in een tuchthuis. Zoo eindigde de Catoenterreur nu meer dan honderd dertig jaar geleden, in welk tijdsverloop den naam van. den rooverhoofdman is blijven voortleven. Wel een bewijs hoe zijn optreden alom angst en ontzetting teweeg bracht on der de toenmalige bevolking! K, 11,

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5