N BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. m isje No. 269. Twee Bladen. MAANDAG 14 NOVEMBER 1932. Eerste Blad. 175e Jaargang MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. TH0LEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D IC0RT lEEUWSCSfi NIEUWS, ÏRS. MIDDELBURGSCHE Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel voor ingezonden mededeélingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager.,Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën'' worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 6 rege t opgenomen a 75 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven o „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra Bewijsnummers 5 cent WEGENFONDS. Blijkens }let V. V. der Tweede Kamer 'op de Wegenfondsbegrootiffg was men an feet algemeen van meening dat minder nieuwe' verbreedingswerken moesten worden ter hand genomen en dat meer ■spoed diende te worden getroffen bij de werken, die thans in uitvoering zijn. Zoo nam, naar bet oordeel van deze leden, •den aanleg van den nieuwen weg Den ■HaagRotterdam veel te veel tijd in ■beslag. Vele leden waren van oordeel, dat op ■de aantegkosten van primaire nieuwe verkeerswegen bezuinigd moet worden in dien zin, dat de kosten per km leng te lager worden. Aangedrongen werd op het spoedig maken van een verkeersweg langs Rot terdam, teneinde het autoverkeer tus schen Holland en het Zuiden zooveel mogelijk buiten de stad om te leggen. Gevraagd werd het plan van den nieu wen weg Amsterdam—Den Haag te her- -zien in den geest van aanleg van een smallere baan en verleggen van het ver keer AmsterdamDen Haag beoosten Leiden. Verscheidene leden wenschten nog •eens krachtig aan te dringen op een zeer intensieven bruggenbouw over de .groote rivieren, zoo mogelijk door mid del van particuliere, tijdelijke conces sies en vergunning tot tolheffing. Een garnizoen behouden. Zooals men elders in dit blad vermeld vindt, behoudt Zeeland's hoofdstad een garnizoen. Dit is een voor Middelburg verheu gende beslissing. Weliswaar zou men het, zoo dit militair mogelijk geweest ware, wellicht nog meer op prijs ge steld hebben, indien een zoodanige re geling getroffen had kunnen worden, dat de „Zeeuwsche jongens" hun militairen dienst in de hoofdstad hunner provincie, dus in eigen gekende en gewaardeerde omgeving, hadden kunnen vervullen maar dat schijnt met een maximum van goeden wil niet mogelijk geweest te zijn. Goed, dan komt de tweede quaestie: die van het stedelijk belang. Het staat vast dat een onttrekken van garnizoen aan Middelburg in velerlei, en niet uit sluitend materieel, opzicht een te be treuren achteruitgang geweest zou zijn. Men zou het gevoeld hebben als een begin van een aftakelingsproces. Het zou ook jammer van de uitste kende kazerne geweest zijn. Naar ver ondersteld mag worden heeft minister Deckers bij zijn bezoek aan Middelburg zich zoowel door zijn goede hart, dat Zeeland's hoofdstad gaarne bevredigen wilde, als door den goeden staat der ka zernegebouwen laten leiden bij zijn be slissing, dat, al moest het AiVe dan ver dwijnen, Middelburg z'n garnizoen zal behouden. Den charmanten bewindsman komt daarvoor de dank van Zeeland's hoofdstad toe. Een aanvaring. Zaterdagnacht heeft op de Noordzee bij den „Noord Hinder" een zeer ernsti ge aanvaring plaats gehad tusschen het uitgaande Nederlandsche stoomschip „Rozenburg" van de Halcyonlijn en het Panameesche s.s. „Mount Hilykon" op weg naar Buenos-Aires. De „Rozenburg" werd door tot nu toe onopgehelderde oorzaak in de flank door laatstgenoemd schip aangevaren. Er ontstond een gat onder de waterlijn, waardoor de machinekamer en de stook plaats onmiddellijk vol water liepen. Het ongeval geschiedde te ongeveer half één. De toestand liet zich aan boord van de „Rozenburg" ernstig aanzien, waarop de bemanning, 22 koppen, uitgezonderd den kapitein en den 1 sten-stuurman, het schip verliet. Elf man werden aan boord genomen van de „Mount Hilykon", die slechts ge ringe schade had opgeloopen en de reis kon voortzetten en heeft de elf perso nen in Duinkerken aan land gezet. De rest van de bemanning is opgenomen aan boord van het passeerende Ameri- kaansche s.s. „Black Heron", Later is de bemanning overgegaan aan boord van een ander Amerikaansch s.s. de „City of Alton dat op weg was naar Vlissingen, waar het Zondagavond werd verwacht. Op de noodseinen is on middellijk assistentie uitgevaren. De sleepbooten hebben dadelijk vastge maakt en zijn met de „Rozenburg" ap sleeptouw teruggestoomd naar Vlissin gen. Te half zeven in den morgen zijn de kpaitein en de eerste stuurman aan boord van de „Rozenburg" gebleven. Daar de toestand van het schip hoe langer hoe gevaarlijker werd, hebben zij zich aan boord van de sleepboot be geven. Het gevaar voor zinken was zeer groot. De assisteerende sleepbooten zijn de Duitsche sleepboot „Heros" en de Bel gische sleepboot „Goliath". Het schip is door de sleepbooten drij vende gehouden en binnengesleept en passeerde tegen 9 uur hedenochtend Vlissingen. Het zal nabij Rammekens op een bank worden gezet. Men meldt ons nader uit Vlissingen: Het deel der bemanning van de Ro zenburg, dat te Vlissingen aan wal is gebracht door de City of Alton, waren de mannen, die tijdens de aanvaring sliepen en die dus van het gebeurde weinig kunnen oververtellen. Dit is ook het geval met den kapitein, die in zijn officieele verklaring voor waterschout zich ook moest beroepen op de verkla ringen, die de mannen zouden afleggen, die tijdens de aanvaring dienst hadden en dat zijn juist zij, die door de Mount Helykon te Duinkerken aan wal zijn ge zet. Het schip is hedenmorgen bij de kust van Walcheren nabij 't voormalige fort Rammekens aan den grond gezet. Meester Van der Staal, f Op 64-jarigen leeftijd is overleden de heer P. C. van der Staal, die een lange reeks van jaren zwemmeester is ge weest aan de zwemschool alhier. Het heengaan van „meester" zal ze ker in breede kringen met groote droef heid worden vernomen. Middelburg behoudt een garnizoen. Met groote vreugde zal zeker 't over- groote deel der Middelburgsche inwo ners kennis nemen van het volgende schrijven, dat Zaterdagavond als een spoedbrief bij het Comité tot het behoud van het garnizoen te Middelburg is ont vangen van den Minister van Defensie: „De in overweging zijnde reorganisa tie van het wapen der infanterie zal er weliswaar toe leiden, dat het thans te Middelburg standplaats houdende deta chement van het 14e regiment infanterie aan dat garnizoen zal worden onttrok ken, doch het ligt in mijn voornemen om behoudens Koninklijke goedkeuring tegelijkertijd de thans te Breda ge vestigde school voor dienstplichtige on derofficieren-administrateur te Middel burg garnizoen te doen houden. Door de vestiging van deze school, ter sterkte van 5 officieren, 12 onderof ficieren (w.o. 7 a 9 van hoogeren rang) en plm. 150 leerlingen zal de doorloo- pende garnizoenssterkte zeer aanzien lijk grooter zijn, dan sedert jaren het ge val is geweest, zoodat ik vertrouw, dat daarmede aan de onder mijn aandacht gebrachte wenschen tot behoud van het garnizoen Middelburg ten volle zal wor den voldaan. Commissie voor ontwikkeling en ont spanning van jeugdige werkloozen te Middelburg. Heden werden aan alle ingeschreven werkloozen tusschen 17 en 25 jaar bij 't stempelen aan de Arbeidsbeurs een uit- noodiging uitgereikt voor een filmavond op Vrijdag a.s. in den Schouwburg, waar dan de Commissie de plannen voor den a.s. winter zal bespreken. Het is de commissie gebleken, dat er een aantal jonge werkloozen zijn, die niet zijn ingeschreven bij de arbeidsbeurs. Deze kunnen eiken dag tusschen 9 en 5 uur een uitnoodi- ging afhalen aan de Arbeidsbeurs. Zonder uitnoodigingskaart heeft niemand toegang tot den filmavond. Een nieuw Consultatiebureau. Reeds verschillende malen heeft men kunnen lezen, dat het tegenwoordige Consultatiebureau op het terrein van het Gasthuis niet aan de tegenwoordig te stellen eischen voldoet. De onderhan delingen over het bouwen van een nieuw hebben thans tot een goed resultaat ge leid en Dinsdag 22 Novembèr zal het be- Elke zonde valt te meer in het oog en heeft kwader gevolgen, naarmate de zondaar hooger staat. Stuur der Godshuizen het bouwen van een nieuw bureau aan het Noord-Bol werk aanbesteden. Voor de Zuid-Bevelandsche en Walchersche scheidsrechters hield de Walchersche scheidsrechters hield de heer A. de Haan uit Bussum, Zaterdag in Hotel Centraal zijn tweeden, tevens laatsten, scheidsrechtercursusavond die door allen met zeer veel aandacht werd gevolgd. Prov. Comité van Anti-Rev. Kiesver- eenigingen in Zeeland. Zaterdag vergaderde te Goes, onder voorzitterschap van den heer mr. P. A, Schwartz, burgemeester van Rilland- Bath, het Prov. Comité van A. R. Kies- vereenigingen in Zeeland met de afge vaardigden der plaatselijke Kiesvereeni- gingen. Allereerst kwam in behandeling het concept-verkiezingsmanifest, zooals dat door het Centraal Comité aan de kies- vereenigingen is toegezonden. Deze had den het recht daarop amendementen in te dienen bij het Prov. Comité. Alleen de kiesvereenigingen te Goes en te Middel burg hadden van deze gelegenheid ge bruik gemaakt. De voorzitter betreurde het, dat het manifest was gepubliceerd vóór het definitief was geworden. Het manifest, aldus de voorzitter, bepaalt zich tot de hoofdlijnen, is geen program van actie zooals bij vorige Kamerverkie zingen, en dient zoo kort en sober moge lijk gehouden te worden. De kiesvereeniging te Middelburg had amendementen voorgesteld waarin werd opgekomen tegen extra-verkeer voor betoogingen op den Zondag, tegen het toestaan van demonstraties op den open baren weg, waarin werd gepleit voor het grondwettelijk beginsel van de autono mie der gemeenten en voor het centra- liseeren van rijkswege van de werkver schaffing, waardoor vooral in Zeeland meer op dit gebied zou gedaan kunnen worden dan nu door gemeenten en pol ders alleen. De kiesvereeniging te Goes had o.a. voorgesteld, te bepalen, dat bij centrale werkverschaffing meer worde gelet op de geestelijke en moreele belangen der tewerkgestelden, dat de jeugdige werk loozen zooveel mogelijk worden bewaard voor de demoraliseerende invloeden van den lediggang en dat een nieuw artikel worde ingelascht, waarin de A. R. par tij zich evenals in 1929 uitspreke tegen eenzijdige nationale ontwapening maar voor beperking der internationale be wapening. Enkele amendementen werden door het moderamen overgenomen. Besloten werd ook de andere, al werden ze be streden, ter kennis van het Centraal Co mité te brengen. Daarna werd besproken de wijze van candidaatstelling voor de a.s. Kamerver kiezing. De vergadering was van oordeel, dat het aanbeveling verdient iederen kieskring met een eigen candidatenlijst te dóen uitkomen, maar den naam van dr. H. Colijn aan het hoofd van alle lijsten te plaatsen. Besloten werd aan ds. L. Bouma te Hijum een telegram van gelukwensch te zenden in verband met zijn vijftigjarig ambtsjubileum. (Ds. Bouma was vroeger voorzitter van'het Prov. Comité.) Hierna werd deze vergadering, die me de werd bijgewoond door de heeren mr. P. Dieleman en G. van de Putte, leden van Gedep. Staten (mr. A. A. de Veer, lid der Eerste Kamer, zond een telegram van verhindering) gesloten. •GROOTE BRAND. VIJF PANDEN DOOR HET VUUR VERWOEST. Hedennacht ongeveer 12 uur ontdek te men brand in den sigarenwinkel van E, A. C. Kruijsse, Kerkstraat 5 te Vlis singen. De politie was spoedig met haar brandspuit ter plaatse, maar men kon niet voorkomen, dat spoedig het geheele pand in lichter laaie stond. Toen eeni- gen tijd later de brandweer met groot materieel ter plaatse kwam, had het vuur zich reeds medegedeeld aan pand no. 3, waarin J. van den Ende een fili aal van de melkfabriek „Koena" heeft, terwijl de gevels aan de overzijde vpn de straat en wel van het dubbele pand no. 6 van W. Meulmeester, die daarin twee winkels, een van visch en een van kaas enz. heeft, en pand no. 8, waarin Steketee een filiaal der Kretzner naaimachines heeft. Deze beide panden zijn met de beide eerst genoemde een prooi der vlammen geworden, terwijl aan de eerst bedoelde zijde der nauwe straat ook het pand no. 7, waarin J. P. Pluijmers een zaak in heerenconfectie drijft, vooral wat de bo venverdieping betreft geheel vernield is. Het beneden gedeelte kreeg natuurlijk veel water schade. Dit was ook het ge val met enkele andere perceelen in de omgeving, terwijl van verschillende win kels de groote ruiten door de ontzetten de hitte zijn gesprongen, zelfs een van de zaak van de firma v. d. Sande op den hoek Noordstraat en Bellamypark. De vonkenregen, aangewakkerd door den hevigen wind, deed gevaar duchten voor andere gebouwen, want zelfs bij de fir ma De Veij Mestdagh moest handelend worden opgetreden. Daar nog niet alle Vlissingers ter ruste waren, was er voor het nachtelijk uur een groote belangstelling en had den gemeente- en rijkspolitie handen vol werk. De brandweer heeft zich aanvan kelijk voor een zware taak gesteld ge zien, maar mede dank zij het goede ma teriaal- verdere uitbreiding weten te voorkomen. Hedenmorgen trok het na- blusschingswerk ook veel belangstelling. De oorzaak van den brand is tot nu toe onbekend. Nader vernemen wij nog dat de heer Kruijsse, die niet in ;zijn winkel woont, gisterenavond kort voor het ontdek ken van den brand nog in zijn zaak was geweest om naar de kachel te kijken die voor het droog houden van zijn si garen moet blijven branden. De brandweer werkte met drie auto- of motorspuiten, van welke er te vier uur twee konden inrukken, omdat toen gevaar voor verdere uitbreiding van den brand geweken was. De brandweer verdient allen lof voor hetgeen zij in dezen voor Vlissingen ernstigen nacht heeft gepresteerd. Hedenmorgen is men begonnen met het opruimingswerk, omdat de ruïne ge vaar opleverde in de nauwe straat. Een koene redster. Zondag 21 Augustus j.l. verkeerde bij zgn. Kaapduinen op Walcheren een ma rinier ,die aan het baden was, in levens gevaar. Als redster trad op mej. P. Castel. De politie stelde een onderzoek in en rapporteerde het gebeurde aan het Carnegie heldenfonds. Dit fonds vond aanleiding een medaille beschik baar te stellen voor het flink optreden en Zaterdagmiddag heeft de commissa ris van politie, deze wel verdiende on derscheiding met woorden van groote waardeering aan mej. Castel uitgereikt. OUD-VOSSEMEER. In de gehouden vergadering' van leden der Oud-Vos'sej- meersche Muzie'kvereeniging is de reke ning over het laatst verloopen boekjaar vastgesteld met een nadeelig Slot van pl.m- 175. Er is besloten in Dec. zoo mogelijk een bazaar te houden om dat nadeelig saldo te kunnen wegwerken. HULST. Bij Kon..--besluit van 3 Nov. 1932 is geschorst het besluit van den gemeenteraad van Hulst van 7 October 1932, voor zoover daarbij aan C. C. van Gijsel aldaar een uitweg is verleend over een strook gemeentegrond aan den Sta tionsweg te Hulst, zulks uit overweging, dat gedurende het onderzoek van de vraag, of dit besluit met de wet of het algemeen belang strijdt, zijn inwerking treding behoort te worden voorkomen, Chrysantententoonstelling. BRESKENS. In tegenwoordigheid van vele vrienden van de Breskensche Flo- ralia, werd Zaterdagmiddag de door haar georganiseerde chrysanten-tentoon stelling geopend. De ruime garage van den heer Van Zuijen, burgemeester van Breskens, waarin de tentoonstelling ge houden wordt, was door vlugge handen in een waar bloemenhof veranderd, die aan het geheel een heel fleurig beeld OPSTAND IN EEN AMERIKAANSCHE, GEVANGENIS. DE GEWAPENDE MUITERS OVER ROMPELEN DE WACHTERS. In een van de grootste Amerikaansche gevangenissen is een algemeen oproer uitgebroken. De muiters hebben zich in het bezit van vuurwapenen gesteld en zijn meester van het terrein. Enkele regimenten infanterie, voorzien van machinegeweren, hebben het gevan genisterrein omringd en zijn in hevig ge vecht gewikkeld met de opstandelingen. Het gerucht gaat, dat de meeste wach ters overrompeld zijn en in de cellen op gesloten. De muiters zouden gedreigd hebben de wachters neer te schieten, indien niet onmiddellijk alle poorten ge opend worden en de gevangenen worden vrijgelaten. De opstand is een wanhoopsdaad van de MENSCHEN ACHTER TRALIES, (Ingez. Med.) Middelburg, 14-IX-'32, Zaterdag en Zonaag hoogste lucht temperatuur 9 C; (48 °F); laagste 3.9 °C (39 °F). Heden 9 h: 4.8 °C; 12 h: 5.7 °C. G e e n regen of neerslag. Hoogste barometer stand 779 mm; laagste 773 mm. Hoogste barometerstand 784 mm te Memel en Danzig; laagste 756 mm te Vardoe. Verwachting tot Morgenavond/ Meest matige O, tot Z.O. wind, ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, lichte vorst des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur, Zon op: 7 h 21; onder 16 h 08. Licht op: 16 h 38. Maan op: 16 h 04; onder 8 h 58. L.K.: 21 November. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min, later, (S springtij). Nov, Hoogwater. Laagwater. Ma. 14 S 1.38 13.48 8.00 20.21 Di. 15 2.11 14.20 8.34 20.51 Wo. 16 2.42 14.55 9,10 21.20 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Nov. Hoogwater. Laagwater. Ma. 14 S 3.34 15.45 9.06 21.18 Di. 15 4.08 16.16 9.37 21.51 Wo. 16 4.40 16.49 10.13 22.26 Reeds voor 8.40 per maand kunt U zich thans een Philips Radio-installatie aanschaffen. Vraagt inlichtingen bij J. M. POLDERMAN, Goes, Telef. 129. (Ingez. Med.) geeft. Alle bloemen zijn van prima kwa liteit en toonen, dat zij met zorg behan deld en gekweekt zijn. Bij de opening werd het woord ge voerd door een bestuurslid van Floralia, den heer Cornelis, en burgemeester v. Zuijen. Het bestuur mag met voldoening op zijn tentoonstelling terugzien en zal er zeker een aansporing in vinden om op den ingeslagen weg te blijven voort gaan. Te Kapelle heeft een landbou wer aan den postweg naar Yerseke een otter gevangen van ruim een halven me ter lengte. Deze dieren komen daar zel den voor. Zaterdag a.s. word! er in De Korenbeurs te Kortgene een propa- ganda-avond .gehouden, uitgaande van de aid. Goes van de Jongeren Vrede s-Aeh tie. Zaterdagmiddag werd door de P. Z.E.M. bij den heer J. de Koster te C o- 1 ij n s p 1 a a t een demonstratie gege ven met verschillende electrische appa raten. Tevens werder nog eenige filmen gedraaid, die duidelijk lieten zien de groote waarde van electriciteit. Ook des avonds werd deze demonstratie nog eens herhaald.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1