HANDEL EN NIJVERHEID, GEMENGD NIEUWS. BOEKENSCHOUW. houdenA. P. J. H., te Sluis 8 b. s. Ah.; met motorrijtuig rijden zónder licht en zonder rood achterlicht bij herhaling: P. J. B. te Breskens 25 b. s. 25 d.h.; met motorrijtuig rijden zonder zicht baar letter: J. J> F- v- D-< te Brugge 4 b. s. 4 d.h.; met motorrijtuig rijden zonder twee krachtig werkende remmen: A. P. te Sluiskil 15 b. s. 10 d.h.; I, A. Terneu- zen 6 b. s. 6 d.h.; valschen naam opgeven: P. G, te Wa tervliet 40 b. s. 40 d.h.; met voertuig rijden met bemodderde wielen: G. R., te Biervliet 3 b. s. 3 dagen hechtenis; met motorrijtuig rijden zonder geldig rijbewijs: P. v. S., te IJzendijke 4 b. s. 4 d.h.; fietsen zonder bel en rem: C. de B. te Knocke 6 b. s. 6 d.h.; met motorrijtuig rijden zonder rood achterlicht en zonder verlicht nummer met letter: L. L. te Ghijstel 5 b. s. 5 dagen hechtenis; sterken drank ten verkoop in het klein in voorraad hebben: M. M. M. te Oostburg 75 b. s. 10 d.h. met verbeurd verklaring van de inbeslaggenomen flesschen cognac enz.; sterken drank in het klein verkoopen terwijl nog geen twee jaren na soortge lijke overtreding zijn verloopen: P. M. te Oostburg 200 b. s. 50 d.h. met ver beurdverklaring van de inbeslag geno men drank; buitenhuis met geld en dobbelsteenen spelen: J. J. en A. W. F. beiden te Bres kens ieder 10 b. s. 10 d.h. De brand op de „Dempo". De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan i.z. den brand a. b'. van het motorschip „Dempo" van den Rot- terdamschen Lloyd, liggende te Tandjong Priok. De Raad is van oordeel, dat de oor zaak van dezen brand zooals wel bij na steeds het geval is, wanneer brand in een ruim is ontstaan niet is kun nen worden vastgesteld. In Indië zijn eenige reden van door brand aangetast passagiersgoed aan een chemisch on derzoek onderworpen. De raad heeft, alvorens uitspraak te doen, het resul taat van dit onderzoek afgewacht. Het onderzoek heeft volgens van de directie van den Rotterdamschen Lloyd inge komen bericht, geen enkel resultaat op geleverd. De raad kan echter, hoewel geen enkele reden hebbende om aan de goede trouw en het plichtsbesef van 't toezicht houdende personeel te twijfe len, niet Uitsluiten, dat inderdaad deze brand door rooken is veroorzaakt. Waar zulke enorme belangen op het spel staan thans waren de voorwaar den voor blussching zoo gunstig moge lijk, doch de brand had ook later, en terwijl het schip op zee was, ontdekt kunnen zijn wil het den raad voor komen, dat met alle middelen er naar moet worden gestreefd het rooken in 't ruim onmogelijk te maken. Inlandsche koelies zouden bijv. alleen in het ruim kunnen worden toegelaten, indien zij op ev. rookgerei gefouilleerd zijn. Wat de blussching betreft, is het wel zeer te betreuren, dat de koolzuur-in- stallatie niet geheel aan de verwachtin- C. en M. S c h a r t e n A n- tink Jhr. Mr. James de Beyll, Minister van Nuttelooze Zaken. (N.V. Mij. tot Verspreiding van Goede en Goedkoope Lec tuur, Amsterdam, 1932). Sommige menschen hebben een voor oordeel tegen boeken welke in den zoogenaamden „ik-vorm" geschreven zijn, en de oorzaak daarvan schuilt, ge loof ik, veelal in dingen, die met litera tuur en literatuur-waardeering eigen lijk niets te maken hebben. Ze vinden 't eenvoudig niet prettig aldoor te moe ten luisteren naar een medemensch die in-éénen-door van zichzelf vertelt, er wordt in hen een gevoel van beschei denheid en betamelijkheid beleedigd zooals men dat ook in het dagelijksch leven ondervindt bij lieden die hard nekkig en een beetje schaamteloos in elk gezelschap de aandacht opeischen voor de gebeurtenissen van hun eigen leven, zichzelven onverstoorbaar in het mid delpunt plaatsen van ieder gesprek en daarbij dan gewoonlijk ook nog wel zorgen dat de „beau róle" hun niet ont gaat. Maar bovendien vervallen roman of verhaal in den ik-vorm gemakkelijk tot een zekere eentonigheid; de vertel- ler-van-zichzelven moet al een zeer in teressante persoonlijkheid zijn, of de gebeurtenissen van zijn leven moeten al gedurig de bijzondere belangstelling we en te wekken, wil de lezer tenslotte °Ci ,Lle.Ve's voelen groeien van be perktheid en gelijkvormigheid; het is niet alleen dat men onafgebroken dezelf de menschenstem in een gelijke wijze- van-vertellen hoort spreken, maar ook sc ijnen er soms, door de concentratie ZAl efne+pers?,°n, in het verhaal mo gelijkheden te ontbreken, welke men on gaarne mist. En tenslotte is er notf een andere, wellicht diepere door vooral de ouderwets! W&&-" u i ,erwetsche roman m brieven en dagboeken den mensch van tegenwoordig een vervelend genre lijkt Immers, men is sinds de opkomst ian gen heeft beantwoord en tenslotte toch tot het laten volloopen van het ruim moest worden overgegaan. De raad heeft door de onderhavige mislukking van de koolzuur-blussching niet de overtuiging bekomen, dat het onderhavige blusschingsapparaat abso luut ondeugdelijk was. In de gegeven situatie kan de raad 't echter volkomen billijken, dat tot het toelaten van water in het ruim is over gegaan. Er is verder alles gedaan wat mogelijk was om de schade te beper ken. Werkeloosheid. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag als werkeloos inge schreven: Geheel wèrkloos. 3 typografen, 1 fotograaf, 2 fitters, 25 grondwerkers, 2 loodgieters, 12 metse laars, 33 opperlieden, 31 schilders, 1 steenhouwer, 9 stoffeerders, 1 waterb. opzichter, 52 timmerlieden, 1 ass.-apo theker, 29 meubelmakers, 5 politoer- ders, 3 schoenmakers, 30 bankwerkers, 5 draaiers, 9 electriciens, 1 fraiser, 3 klinkers, 2 lasschers, 8 machinisten, 2 slijpers, 1 metaalsteker, 2 modelmakers, 3 monteurs, 1 nagelheeter, 2 pianoma kers, 7 plaatwerkers, 1 ponser, 2 rij wielherstellers, 5 scheepmakers, 7 sme den, 4 stokers, 1 voorslaander, 8 vor mers, 1 ijzerwerker, 2 boekbinders, 10 bakkers, 1 kok, 3 slagers, 15 boerenar beiders, 1 boomkweeker, 4 tuinlieden, 5 reizigers, 11 winkel- en magazijnbe dienden, 7 chauffeurs, 5 keïlners, 4 kraandrijvers, 8 varensgezellen, 13 kan toorbedienden, 1 verpleger, 22 van an dere groepen, 83 met vakkennis zonder bepaald beroep, 259 zonder vakkennis (ongeschoolden), en 2 vr. kantoorbe dienden, totaal 77'1. Gedeelte lij k werkloos. 1 loodgieter, 7 kleermakers, 1 schoen maker, 1 afbramer, 1 bankwerker, 1 kernmaker, 2 rijwielherstellers, 1 sto ker, 5 vormers, 1 slager, 1 kraandrijver, 2 werkmeesters, 3 ongeschoolden en 4 werkvrouwen, totaal 31. Algemeen totaal vorige week 835, bij gekomen 32, afgegaan 65, over 802. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z, het Handelsregister betreffende Zee land, ontleenen wij het volgende: Nieuwe inschrijvi ngen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg): Houthandel firma Van Riesen (B.P.) Goes, Terrein Voormalig „Havenoord", handel in houtwaren en aanverwante artikelen. Venn.: A. van Riesen (H.V.) Bergen op Zoom en E. N. C. van Riesen, Goes. (3348). Zeeuwsche Palinghandel J. Reinigert, Vlissingen, Irislaan 40, paling- en visch- handel. E.: J. Reinigert. (3347). Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Handelmaatschappij Wed. J. C. Massee Zoon, Goes, B. de Wittestraat 2, handel in- en vervaardigen van machi nes, enz. Uitgetr. dir.: M. den Hollan den realistischen en psychologischen ro man, gewend geraakt om onmiddellijk geplaatst te worden vóór, of liever: te midden van het uitgebreide leven, zon der dat ergens iets blijkt van het inter médiair, dat natuurlijk toch steeds aan wezig is. Er is altijd de schrijver die ons suggereert tot zijn wijze van zien en be grijpen, maar dit geschiedt heimelijk en ongemerkt; iedere opzettelijke ten- denz schijnt te zijn buitengesloten, en vormt de lezer zich uit de lectuur al een bepaald wereldbeeld, groeit zijn denken uit naar een bepaald levensbegrip, hij heeft dan toch steeds het gevoel, dat hij zelf daar van de veroorzaker is. En tot zekere hoogte is dat waar ook. Want de moderne roman eischt van den lezer een groote mate van zelfwerkzaamheid. De ze zelfwerkzaamheid werd niet (of al thans in veel geringere mate) geeischt door den ouden achttienden eeuwschen roman. Hierin ligt om een voorbeeld te geven een der groote verschillen tusschen den roman van Rousseau en dien van De Balzac; de lezer van Rous seau is passief in vergelijking met den lezer van De Balzac. De moderne ro manschrijver eischt groote activiteit van de fantasie zijner lezers, van hun com binatie-vermogen, van hun eigen denk kracht. Hij maakt slechts de omstandig heden daarvoor gunstig, hij baant iets als een weg en wijst de richting, maar de lezer moet zelf gaan; de lezer moet in eigen geest de personen doen herleven; hij heeft hunne gedachten en daden te overzien, het onderling ver band er van vast te stellen en zijne con clusies te trekken, om aldus het geheel terug te voeren tot op het diepere le ven van de gedachte waarin de bedoeling van den auteur schuilt. Natuurlijk is voor alle literatuur (en voor het ondergaan van alle kunst) deze zelfwerkzaamheid noodzakelijk, maar in het feit dat ze vroeger in zooveel geringere mate ge eischt werd dan wij thans gewoon zijn, ligt de geheel-natuurlijke oorzaak waar door wij de oude, beroemde roman van de achttiende eeuw nu oninteressant en vervelend vinden; we zijn niet meer gewend om bij het lezen van een boek zelf zóó (naar den geest) ledig te der. Tijd. waarn. Dir.: J. G, E. Massee, Kloetinge. Proc. verleend aan: M. Snij der en J. J. Koen. De Uikenvisscherij. Men meldt ons uit Bruinisse: Een middel van bestaan waaraan som mige Zeeuwsche visschers in den winter een stuk brood verdienen is de uiken visscherij. Ieder jaar in de maand Octo ber wordt deze visscherij opengesteld en vooral de slikken voor den wal van Bruinisse is daarvoor bekend visscherij- gebied. Deze visscherij mag alleen met de zeilen beoefend worden en het vis- schen van ulken wordt op zichzelf als een kunst beschouwd. Vooral door de visschers van Tholen wordt het veel beoefend. Dit jaar schijnen er niet zoo veel ulken voor te komen dan verleden jaar. Is misschien het meer intensief visschen op deze schelpdieren daarvan de oorzaak? In Holland vindt dit zee banket geen aftrek. De gevischte ulken worden te Bruinisse gekookt en zoo naar België verzonden. KIPPENDIEFSTALLEN. De ma rechaussee is erin geslaagd, in samen werking met de gemeentepolitie te O s s, een groote partij kippen op te sporen, die alle na onderzoek afkomstig bleken te zijn van diefstal. In verband daarmee is een zekere T. te Oss gearresteerd, in wiens huis kip pen zijn gevonden, ONEERLIJKE WINKELCHEF. Dezer dagen heeft de politie te Rot terdam de 36-jarige mej. V. A. M. aangehouden, die ten nadeele van de firma R., engroshandel in wollen en zij den stoffen, gevestigd aan de Vijver hofstraat aldaar, waar zij als magazijn chef in dienst was, voor duizenden gul den aan goederen verduisterd heeft. Mej. M. genoot bij de firma het volste vertrouwen en daardoor is het mogelijk geweest dat zij de verduisteringen ja ren lang heeft kunnen plegen, zonder dat de verdenking op haar viel, Mej. M.'s gangen werden zorgvuldig nage gaan en daarbij kwam men tot de ont dekking dat zij herhaaldelijk goed naar familie in Geldermalsen zond. Bij deze familie is een huiszoeking verricht en een groote partij verduisterde stoffen gevonden. De waarde van deze partij alleen beloopt al enkele duizenden gul dens. De familie van mej. M. verkocht de stoffen of maakte er japonnen van. Nagegaan zal worden in hoever zij zich aan heling hebben schuldig gemaakt, Tegen mej. M. is proces-verbaal opge maakt. UIT DE GEVANGENIS ONTSNAPT DOOR LUCHTKOKER. Zondagnacht ontdekten wakers van de strafgevange nis te Haarlem, dat een gevangene, een zekere F. B,, van Duitsche nationa liteit, was ontvlucht. De man, bankwer ker van beroep, had kans gezien de tra lies van een luchtkoker te verbreken. Daar hij tenger van postuur was, kon hij door de luchtkoker naar buiten komen en door een muur over Ie klimmen de zitten, zelf zóó passief te zijn. En toch is het geheel vanzelfsprekend dat de kunstenaar die voor-alles iets te zéggen heeft, die zijn eigen overtuigin gen, zijn eigen begrip van mensch en we reld op onmiddellijke wijze veropenba ren wil, grijpt naar een directer middel dan het objectieve realisme, waarin hij zichzelf dient te elimineeren. Hij zoekt naar een uitingsmogelijkheid die geen epiek is heelemaal, en geen betoog toch ook, maar die de charme van het eene vereenigt met de kracht van het andere. Zóó'ontstond niet de minste in de we reldliteratuur de roman in brieven of dagboeken, de „Julie" van Rousseau, de „Werther" van Goethe, de „Delphine" van Madame De Staël. En ik geloof dat aan eenzelfde drijf veer ook het ontstaan van het laatste boek der Schartens niet vreemd is. Het is het dagboek van een ongetrouwd heer, die zoetjes-aan naar den ouderdom groeit en reeds een beetje eenzaam is achtergebleven in het leven. Hij spreekt zich uit over velerlei moderne en mon daine verschijnselen van onzen tijd, en men gevoelt duidelijk dat, door hem héén, eigenlijk de Schartens spreken. De ze roman draagt daardoor een geheel an der karakter dan al hun vorig werk. De zuivere levensuitbeelding als van „Een huis vol menschen" is op den achter grond geraakt, het ruime, breede, wijd-omvattende van „De Vreemde Heerschers", van ,,'t Geluk hangt als een druiventros" is verloren gegaan, de subtiele en roerend-jeugdige levens- frischheid van „Francesco Campana" zoekt ge hier evenzeer tevergeefs als de bijna primitieve romantiek van „Het wonder der Liefde". Maar er zijn andere dingen voor in de plaats gekomen die niet minder treffen, boeien, bekoren, en die van even voorname geestelijke waar de zijn. De romantiek is er nog, maar ze is als 't ware gesublimeerd, of laat ik liever zeggen: ze is ouder en edeler ge worden, zwaar belegen als een nobele, duister-lichtende wijn, en de roes dien ze veroorzaakt is nog dwazer en hard nekkiger misschien, maar ook milder en dieper doorvloeid van raadselachtige heerlijkheden. Jhr. Mr. James de Beyll, straat bereiken. Hij had slechts een hemd aan en een deken meegenomen. Kjp aen weg naar Amsterdam zag een der agenten, die een onderzoek instel den, op de spoorbrug van de Haarlem mermeer een witte gedaante. De agent riep deze gedaante aan, deze verwijderde zich. snel De agent loste eenige schoten toen de man op zijn aan roepen niet bleef staan. De gevangene wist echter in de duis ternis te ontkomen. De politie stelt een verder onderzoek in, VAN EEN BEROOVING. Op Maandag 28 October vervoegde zich 'n man aan het politiebureau Warmoes straat te Amsterdam, met de me- dedeeling, dat hij in den nacht van Zon dag op Maandag van 3000 beroofd was. Hij had verschillende café's be zocht, maar kon zich absoluut niet meer herinneren, waar hij geweest was. De politie is er na een week speuren in geslaagd twee personen aan te houden, die vermoedelijk de schuldigen zijn. Het zijn een chauffeur van een snorderauto en een vrouw. Bij fouilleering werd op den chauffeur een bedrag van 2690 gevonden. HET „FLORA"-THEATER TE AM STERDAM. Het Theater „Flora" te Amsterdam zal thans herbouwd worden. De naam Flora zal dan ook overeenkomstig haar zooveel weidsche- re nieuwe gedaante worden veranderd in „Flora Palace" en zal het volgende omvatten: een bioscoop en tooneelzaal, plaats biedende aan circa 3000 bezoe kers, een kunstijsbaan, bij voorkomen de gelegenheden ook als variété in te richten, een daktuin, een wintertuin en een aparte gelegenheid, waarin zalen voor diners en besloten partijen worden ingericht, terwijl deze zalen desge- wenscht ook rechtstreeks bij de exploi tatie van de overige deelen van het amusementspaleis betrokken kunnen kunnen worden. STOOMPERS ONTPLOFT. Vrij dagmiddag sprong met een geweldigen knal in de fabriek van de gebroeders Van L. te Veen en daal de stoom- pers uit elkaar. Het ongeluk had in den schafttijd plaats, waardoor er geen per soonlijke ongelukken zijn gebeurd. De materieele schade is aanzienlijk, doch is niet van dien aard, dat het bedrijf stagnatie ondervindt, AUTO IN DE VAART. BESTUUR DER VERDRONKEN. Maandagnacht is in de B e e m s t e r een auto, be stuurd door den 29-jarigen boerenzoon P. M., nabij Oudendijk in de Ringvaart gereden. De weg is ter plaatse zeer bochtig, zoodat verondersteld wordt, dat hij de macht over zijn stuur is kwijt geraakt, De wielsporen in de nabijheid van de plaats van het ongeluk, wezen uit, dat de auto eerst recht in den weg berm is geraakt en vervolgens aan de linkerzijde van den weg het water is ingereden. Eerst 's morgens is de auto in de vaart ontdekt. Het lijk van den bestuurder werd in de nabijheid drijven de aangetroffen. Door het inslaan van een portierruit is de man er blijkbaar in geslaagd zich uit de auto te bevrij den. bijna reeds een zestiger in jaren, ont moet ergens in Italië weer de vrouw, die hem voor meer dan een kwarteeuw in zijn liefde heeft teleurgesteld en hij ont dekt hoe aan zijn hart nog steeds de oude innigheid brandt waarmede hij haar vroeger heeft bemind. Hij werd door zijn familie naar Rome afgevaardigd om er een jonge, vrijbuitende neef van een gevaarlijk liefdesavonntuur te redden; hij gaat en volbrengt zijn taak, hij schijnt althans die taak te volbrengen, maar verdwaalt zelf in een liefdesver wikkeling die nog hachelijker blijkt dan het avontuur van neef Ralp, omdat ze subtieler, dieper en voornamer van geestelijke waarde is. Het lijkt mij de schoonste qualiteit van het boek, dat wij hier dezen James de Beyll leeren kennen, den aristocraat niet alleen van geboorte, maar bovenal ook van geest en gemoed, en dat we hem van-dag-tot dag zien leven en bewegen in zijn schuchtere, delicate liefde voor de vrouw die eens zijn hart heeft veroverd en wier beeld sindsdien niet weer van hem week. Hij komt in haar gezin temidden harer kinderen die bijna reeds groot zijn, en hij aanschouwt daar geluk dat het zijne had kunnen zijn, wanneer het noodlot hem maar een beetje gunstiger was ge weest, wanneer (wie weet?) hij niet zijn pokdalige wangen had bezeten en niet de bloedroode wrat op zijn linker neus vleugel.... De pijn van dit noodlot is van een even edele soort als de gela tenheid waarmede hij haar draagt, beiden bloeien uit in fijnheid en nobles se, ook na den dood van haar man; totdat eens bijna zijn lippen haar hals hadden aangeraakt. Vanaf dat oogenblik was er iets gebroken tusschen hen, iets dat niet meer heel gemaakt kon worden: het onuitgesprokene. Och ja, het is te mooi misschien om waar te zijn, en tegelijkertijd is het zoo diep smartelijk dat wij het niet waar zouden wenschen. Want op den achter grond van dit zuiver-geestelijk gebeu ren staat aldoor het lichamelijk letsel als een harde, onloochenbare, maar ge heel natuurlijke oorzaak en daardoor eeuwig-onveranderlijk. Het dagboek be sluit met een sprekende herinnering, die BIJ 'T AUTO INRIJDEN VERON GELUKT.:Maandagmiddag is de be kende automobielhandelaar de heer K. Landewehr, met zijn compagnon aen neer Delia Mouton, beiden uit Utrecht, met een nieuwe 16 cylinder Cadillac op den rijksstraatweg tusschen Huis ter Heide en De Bilt verongelukt. De wagen is te gen een boom opgevlogen en vervol gens in brand geraakt. De inzittenden bekwamen elk twee zware beenbreu ken, terwijl de heer L. bovendien en kele lichte brandwonden bekwam. De beide slachtoffers zijn per auto van den G. G. D. naar 'n der ziekenhuizen te Utrecht overgebracht. De auto had een vaart van 120 km. en de bestuurder moest plotseling remmen voor een andere auto, welke uit een zijweg van rechts kwam aanrijden. Door het sterke remmen vlogen de banden van de achterwielen af waardoor de wa gen tegen een boom botste en in Drand vloog. ZIJN ONDERWIJZER BEDREIGD. In Utrecht is een knaap van 14 jaar door de politie naar het bureau gebracht, omdat hij op school den hoofdonderwijzer met een mes had be dreigd. De mama kon haar opstandigen zoon van het bureau komen weghalen. WINKELDIEFSTALLEN. De Gro- ningsche recherche heeft een 19-jarige juffrouw aangehouden, pas dezer dagen gehuwd, die zich schuldig maakte aan diefstal van een tasch met inhoud, wel ke door een bezoekster een oogenblik was gelegd op een toonbank van een winkel in de Heerenstraat aldaar. De verdenking viel op deze jonge vrouw, die door de recherche reeds eenigen tijd verdacht werd van andere winkel diefstallen en zakkenrollerijen. Bij haar aanhouding kwamen verschillende ge stolen goederen te voorschijn, die in be slag zijn genomen. Ook de man van de juffrouw, een 22- jarige magazijnknecht, is in verzekerde bewaring gesteld, want het is gebleken, dat hij zich aan heling van de door zijn vrouw gestolen goederen heeft schuldig gemaakt. WINDHOOS. Aneta meldt uit Bui tenzorg dd. 4 Nov. Een windhoos teis terde de onderneming Menteng te Tji- baroesa, waar 1000 boomen werden ont worteld. De telefooncommunicatie werd verstoord. Verdronken. Zaterdagmiddag is op de Waal tus schen Millingen en N ij m e g e a ver dronken de 57-jarige A. v. W. Toen de kapitein van een sleepboot, zekere Pr,, de ronde deed over het schip, bemerkte hij, dat zijn vrouw niet meer aan boord was. Ongeluken. Maandagavond werd de 18-jarige H. wonende te V 1 ij m e n, die per rijwiel den weg van Den Bosch naar Vlijmen passeerde, door een autobus van de Hollandsche Buurtspoorwegen aangere den en gedood. De jongen had een ge brekkig gezichtsvermogen. Onder de gemeente D e 1 f z ij 1 is Zondagavond laat, de 16-jarige D. de B. uit Borgsweer, toen hij per fiets de rails overstak, door een juist passeerende zich vaschhecht aan een bijna ironische alledaagschheid. De Beyll vertelt: Twintig jaar geleden bezat ik een aluinblok voor na het scheren in een doosje waarvan het etiquet mij da gelijks vermaakte. Een idioot met opge streken katte-knevels hield zijn wang op voor een welig gelokt meisje, en daar onder deze dialoog: Zijir „Oh, mon ami, que ta barbe est douce aujour d'hui Hij (welvoldaan): „C'est que mon coif feur m'a passé le bloc Hyalin". Sinds langen tijd had ik dat doosje weggegooid. Vanmorgen vraag ik een stuk aluin, en de kapper reikt mij over: le bloc Hyalin Een moderner idioot houdt zijn wang op, maar steeds luidt de stupiede dialoog, die toch een poovere portie lief de inhoudt: „Oh, mon ami, que ta barbe est douce aujourd'hui." „C'est que le coiffeur m'n passé le bloc Hyalin." Ik benijd eiken idioot, dien ik tegen kom op straat. Wie is er armer en misdeelder dan ik? Naast het edele leven van dezen, over de volwassenheid heen gerijpten aristocraat, naast zijn liefde en levens tragiek, die de eigenlijke kern van het boek vormen, treffen u gedurig ook De Beyll's uitspraken over de wereld waar in hij zich beweegt, haar haast en mo derniteit, haar zucht naar genot en op pervlakkige vreugden. Dan vindt ge goe de, rake dingen uitgezegd, die de ver wording van onzen tijd pijnlijk typeeren en hekelen, en die hunne waarde zouden hebben ook wanneer De Beyll zelf er niet achter leefde. Maar nu hier de persoon èn zijn tijdskritiek samen gaan is het een waarlijk voortreffelijk geheel geworden. Een heel mooi boek, dat, hoewel anders van karakter, toch minstens gelijkwaardig is aan het aller beste van het andere werk der Schar tens. Herman Poort,

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 7