Twee Sint Nikolaas- Wedsf rijden LANDBOUW. GEHEMD NIEUWS. BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. mm Jongens en meisjes (en ook nog ietwat oudere jongelieden van beiderlei kunne) wijzen wij op de Sint Nikolaas-wed- strijden die wij ditmaal orga niseerden. Bijzonderheden daaromtrent vindt men in de Jeugdafdeeling van ons Zondagsblad. DE DIRECTIE EEN OUDE VEETE. Reeds je- ruimen tijd bestond er een yeete tus- schen een zekeren L. en van R„ bei den wonende te Berge n-o p-Z oom. Deze veete dateerde van een strafzit ting, waarbij van R. als getuige, ver klaringen had afgelegd ten nadeele van L. Ongelukken. DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. BEIEREN EN HET RIJK. Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland (Ingez. Med.) leerlingen van den machinistencursus, verbonden aan de ambachtsschool te Middelburg. De miskende Belgische boer. Onze landbouwkundige medewerker schrijft ons: Onze Vlaamsche burën leggen het er vaak dikker op dan wij, wanneer zij uiting geven aan hun gevoelens. Zoo zien we in het laatste nummer van het landbouwblad „De Koornbloem", een hoofdartikel „De Dag der Dooden", waarin aan de overledenen een innigen groet en een vurig gebed wordt toege zonden Daarnaast pakt de redactie uit over „de miskenning der boeren". Ze spot met de stelling uit d'e grondwet.' Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Larie zegt het blad, de werkelijkheid is an ders, de landbouwersstand is miskend, en blijft miskend. De landbouwersbe volking gaat ten onder en de regeering verspoedigt dezen ondergang. Maar, zoo wordt gedreigd, „eens komt de dag, dat ons geduld zal ten einde zijn, en we al len samen met riek en schop naar Brus sel zullen trekkenwant lalleen „Jan Fiskus" weet ons te wonen." We kunnen de mentaliteit van onzen buurman begrijpen, doch deze moet toch wat voorzichtiger worden in zijn uit drukkingen, als hij daarbij telkens onze Regeering ten voorbeeld stelt en voortdurend getuigt van hare voort varendheid. Dit zegt geen enkele Ne- derlandsche boer hem na. Ook hier gaat de regeeringsmachine een slakken gang, ook hier gaat de boerenstand ten- onder. Wat op de hoofdbestuursverga dering der Z.L.M. is medegedeeld over de boerenvermogens spreekt duidelijke taal. Rijks Boschbouw Proefstation. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt naar de Msb. meldt, het Rijks Bosch- bouwproefstation te Wageningen, na een ruim 10-jarig bestaan opgegeven. Er worden op wachtgeld gesteld of of ontslagen: 1 waarnemend directeur, 1 boschbouwkundige (tijdelijk ambte naar), 1 ambtenaar van administratie, 1 schrijver 2de klasse, 1 technisch ambte naar en 1 amanuensis-concierge. Tot het Boschbouw-proefstation be- hooren ongeveer 300 proefvelden onder Wageningen, Amersfoort, Stroe, Koot wijk, op het eiland Texel, in de Lies bosch, Gieten, Middachlen enz. De proefnemingen van zuiver prac- tisch belang worden overgebracht naar het Staatsboschbeheer te Utrecht. Eij ander deel gaat over naar de afd. Boschbouw van de Landbouwhooge- school, terwijl de rest der proeven niet wordt voortgezet. Donderdagavond zijn beide personen handgemeen geworden, waarbij de twist zoo hoog liep, dat op een gegeven moment L. een mes trok en van R. eenige ernstige verwondingen toebracht aan gelaat en linkerpols, waarbij een slagader werd geraakt. De dader is later in den avond door de politie gearresteerd. ERNSTIGE AANRIJDING. Don derdag is de Nederlandsche groenten- handelaar J. van P„ oud 37 jaar en af komstig uit Breda, toen hij op den hoek van de Pothoekstraat te Antwer pen, een auto wilde passeeren, in aan rijding gekomen met een autobus. Van P. verloor het meesterschap over de stuurinrichting en reed achtereenvol gens drie auto's aan. De laatste met zulk een vaart dat hij tegen de huizen geslagen werd. De auto van Van P. kwam tot stilstand, ernstig beschadigd. De man stapte uit zijn wagen. Hij bloedde over het geheele lichaam en kon zich nog een zestigtal meters voort bewegen, tot een apotheek, waar hem de eerste hulp werd verleend. Bewus teloos is hij overgebracht naar het gast huis. Men vreest het ergste. CRISISVARKENS GEDOOD. Woensdagmiddag is een vrachtauto, ge laden met 85 varkens voor rekening van de Varkenscentrale op weg van Pur- merend naar O s s bij het uitwijken voor een andere auto, tweemaal over den kop geduikeld van den dijk onder Vi- anen, meldt het „U. D." De auto vloog in brand en is geheel vernield. Van de lading varkens zijn verscheiden gedood en andere zoo zwaar gewond, dat ze zijn afgemaakt. OP EEN DRIETAL PLAATSEN IN GEBROKEN. BRANDKAST MEEGE NOMEN. Donderdagnacht is te M ij- d r e c h t op een drietal plaatsen in gebroken en wel bij den manufacturier Van Yperen, wiens brandkast werd me degenomen en op het terrein der ket- tingkastenfabriek „De Hertog" open gemaakt en van de geldswaarde ont daan. Ook de kantoren van genoemde fa briek zijn met een bezoek vereerd. Al les is overhoop gehaald en de brandkas ten a la sardine opengemaakt en totaal vernield. Vermoedelijk is de financiëele buit hier niet gering. Tenslotte werd nog ingebroken bij de letterkastenfabriek Verweij. Hoeveel in totaal wordt vermist, is nog niet be kend.De politie stelt een onderzoek in. Inbraak. In de R. K. pastorie te Halfweg hebben ongenoode gasten tijdens den avondgodsdienstoefening in de kerk zich door middel van inklimming toegang we ten te verschaffen tot de kamer van den pastoor, waar zich een bedrag van ruim 300, de opbrengst der collecten, be vond. De politie stelde een onderzoek in. Alleen de ledige collectebussen wer den later in de nabijheid van de pasto rie terug gevonden. EEN RAADSELACHTIG GEVAL. Een beambte van de gasfabriek te Am sterdam begaf zich Vrijdagmorgen naar een leegstaand perceel in de Pieter van de Doesstraat om daar eenige werk zaamheden aan de gasleiding te verrich ten. Hij vond in het percel de keuken gesloten en bemerkte een sterke gas- lucht. Daarop heeft hij de politie ge waarschuwd, die de deur forceerde en het lijk vond van een naar schatting 45 a 50 jarig manspersoon. Op het lijk werd een briefe gevonden, waarop de naam Slingerland staat. De politie heeft kun nen vaststellen, dat de man eenige nach ten heeft vertoefd in het nachtverblijf „Metropool". Wie de man is weet de politie niet. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Donderdagmiddag was de monteur J. S. te Harlingen bezig met het herstellen van een luchtrail in de gemeentelijke gasfabriek aldaar. Hij kwam daarbij in aanraking met de hoog spanningsleiding, die er dicht langs loopt. De monteur bleef aan den draad hangen en viel, toen de stroom werd uitgeschakeld, op den grond. Toen men hem vond, bleken de levensgeesten reeds geweken. ECHTPAAR DOOR AUTO AANGE REDEN. Vrijdagavond toen de 73- jarige heer W. uit T w e 11 o langs den rijksstraatweg aldaar wandelde, werd 't echtpaar plotseling door een auto aan gereden, die den heer W. met 'n hevigen slag opzij slingerde, welke daarbij zulke ernstige ,verwondingen opliep, jdat hij korten tijd daarna is overleden. De auto reed met groote snelheid door. ZIJN BROER MET BIJL HET HOOFD INGESLAGEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft zich een familiedrama afgespeeld aan ide Ka steellaan te Heerlen ten huize van den mijnwerker K. v. d. H. Tot voor eenigen tijd woonde bij dezen zijn onge- huwden broer Willem in. Deze was werkloos geraakt, en mede door ande re omstandigheden, was W. door K. v. de H. den toegang tot diens woning ontzegd. In genoe-iden nacht toen v. d. H. in de mijn werkzaam was, drong W. de woning binnen en bedreigde de wouw en kinderen. Men waarschuwde den man op de mijn, die zich dadelijk naar zijn woning begaf. Daar vond hij zijn broer te bed op de zolderkamer. Naast het bed stond een bijl. Toen W. den ander zag, wilde hij zijn broer met een groot broodmes een steek geven, waarop H. zich, met de bijl verdedigde en hem tenslotte in zijn woede met de bijl op het hoofd sloeg. Badend in zijn bloed zakte Willem ineen. Van der H. meldde zichzelf bij de politie aan, nadat proces verbaal is opgemaakt werd van der H. weer vrij gelaten. De toestand van W, is ernstig. KINDJE OM 'T LEVEN GEBRACHT. De politie te Sittard heeft een zekere T. en het meisje C. gearresteerd, die er van worden verdacht een kindje van eenige maanden oud om het leven te hebben gebracht. Het lijkje van de kleine is reeds gevonden in den kelder van hun woning. De beide verdachten zijn opgesloten in het Huis van Bewaring te Maas tricht. NED. STOOMSCHIP GESTRAND.— Het met stukgoed geladen Nederland sche stoomschip Ceres is Donderdag na bij Panomi-Point bij Saloniki gestrand. Het schip tracht zonder assistentie vlot te komen. (De Ceres, van de Kon. Ned. St. Mij. te Amsterdam, 2680 ton bruto, was 1 November van Piraeus naar Volo vertrokken). IN DUITSCHLAND MINDER LUIS TERAARS. Het aantal luisteraars is in Duitschland in het afgeloopen kwar taal met 42184 verminderd. De terug gang was het sterkst in Juli, terwijl in September een klein aantal luisteraars zich weer aanmeldden. De luisteraars gaven als reden voor hun afmelding op: crisis-redenen 61 pet., tijdelijke afwezig heid, gebrek aan tijd en dergelijke 25 pet., ziekte en rouw 5 pct„ slechte ont vangtoestellen of moeilijkheden bij de ontvangst 7 pet. en ontevredenheid over de uitgezonden programma's 2 pet. Het aantal afmeldingen was het kleinst op het platteland, het grootst in de indus triegebieden, waar de crisis het hevigst gevoeld wordt. Toen dr. van den M. uit Horst, .1. Woensdagavond te B a a r 1 o reed, moest hij voor een tweetal fietsers, dat hem tegemoetkwam, het licht van zijn auto dempen. Plotseling bemerkte de auto bestuurder dat voor hem uit een onver lichte kar reed. Teneinde de kar nog te kunnen passeeren wierp hij het stuur naar links om, doch kwam daarbij on der zijn auto in aanraking met de beide wielrijders en botste toen tegen een telefoonpaal langs den weg. De beide wielrijders, S. en P. uit Neer, werden beiden gewond. S. kreeg een arm- en een beenbreuk, terwijl P. inwendige kneuzingen opliep. De rijwielen werden geheel vernield, terwijl de auto aanzienlijk beschadigd was. Woensdag is de echtgenoote van den heer H. R. te Helden, terwijl zij met huishoudelijke bezigheden doende was van de trap in haar woning geval len. Hevig bloedend uit mond, neus en ooren is de zwaargewonde vrouw die een ernstige hersenschudding had be komen, opgenomen. Woensdagnamiddag is de motor rijder E. uit Straelen, nabij de Ne- derlandsch-Duitsche grens met zijn mo torrijwiel geslipt, tengevolge waarvan hij zoo ernstig kwam te vallen dat hij 'n gecompliceerde schedelbreuk opliep. Donderdagavond is een tramconduc teur van lijn 14 te Den Haag, die van een in beweging zijnde tram sprong, door een andere tram gegrepen en op slag gedood. Woensdagavond kwam mevr. B, met haar auto uit de Zandvoortsche Laan te Heemstede rijden en wilde den Heerenweg op, toen een auto passeer de. Mevr. B. merkte deze te laat op, waardoor een aanrijding ontstond. Ze kreeg een ernstige schedelbreulj. Voor de tweede maal in dit jaar zal het Duitsche volk morgen ter stembus gaan tot het verkiezen van leden van den Rijksdag. De op 31 Juli j.l. gekozen Rijksdag heeft slechts enkele zittingen gehouden en de gebeurtenissen in het Duitsche parlement op 12 September van dit jaar, toen de Duitsche Rijkskan selier Von Papen het ontbindingsdecreet van den Rijkspresident den president van den Rijksdag den nationaal-socia- list Goering overhandigde, op een mo ment dat volgens laatstgenoemde reeds was begonnen met de stemming over de door de regeering afgekondigde nood verordeningen, liggen nog versch in het geheugen. Ondanks de protesten van nationaal-socialistische zijde werd de Rijksdag ontbonden verklaard en had den de in de bewuste zitting gehouden stemmingen, die tegen de regeering ge richt warén, geen rechtgeldigheid. Het is de tweede verkiezing voor den Rijksdag, maar niet minder dan de vijfde die dit jaar in Duitschland zal plaats hebben. Op 24 April werden in Pruisen en in eenige andere Duitsche staten Landdagverkiezingen gehouden, in Maart en April hadden verkiezingen voor de benoeming van een Rijkspresident plaats en op 31 Juli voor de eerste maal Rijks dagverkiezingen. In enkele Duitsche staten hebben nog eenige malen extra verkiezingen plaats gehad, zoodat er Duitschers zijn, die zelfs dit jaar voor de zevende maal naar de stembus gaan. Hieruit blijkt wel, hoe verward de politieke toestand in Duitschland in het afgeloopen jaar geweest is. Hoe de toe stand zich na Zondag zal ontwikkelen, valt moeilijk te voorspellen. Algemeen verwacht men, dat de nationaal-socia- listen over hun hoogtepunt heen zijn en dat zij in den thans te verkiezen Rijksdag niet zooveel zetels zullen ver krijgen als bij de vorige verkiezingen. Hoeveel zij in stemmen-aantal zullen teruggaan, zal moeten worden afge wacht. Van groot belang zal ook zijn het resultaat, dat de sociaal-democraten, die thans voor het eerst weer in de oppositie zijn, zullen weten te bereiken. Tevens zal dan blijken of de verliezen, die zij sinds 1928 voornamelijk naar links hebben geleden, thans geheel of ge deeltelijk zullen worden heroverd. Bij de Rijksdagverkiezingen op 20 Mei 1928 hadden de sociaal-democraten met 9.151.059 stemmen 29.8 pet. der kiezers op zich vereenigd, een percentage, dat bij de verkiezingen op 31 Juli 1932 met 7.959.712 stemmen tot 21.8 bleek gedaald te zijn. Bij dezelfde verkiezingen steeg de invloed van de communisten op de kiezers van 10.6 pet. met 3.263.354 stem men in 1928 tot 14.3 pet. met 5.282,626 stemmen op 31 Juli 1932. Hadden de sociaal-democraten in 1928 nog 153 ze tels in den Rijksdag, dit aantal bedroeg in de op 12 September j.l. ontbonden Rijksdag nog slechts 133. De communis ten waren daarentegen gestegen van 54 tot 89 zetels. Het kan bij de ontwikkeling van den politieken toestand in Duitschland sinds het gedwongen aftreden van Bruening als vaststaand worden aangenomen, dat het Duitsche Rijk thans op een keerpunt in de geschiedenis is gekomen. In ver band hiermede is het van belang na te hoe de politieke toestand zich sinds de omwenteling in November 1918 heeft ontwikkeld. Het best blijkt dit uit de verdeeling der zetels. In de eerste Na tionale Vergadering, die op 19 Januari 1919 werd gekozen en in de zes parle menten, die het Duitsche volk daarna als vertegenwoordigend lichaam naar Berlijn zond. Deze verdeeling was aldus: Partijen Nat. Vg. Rijksd. Rijksd. Rijksd. Rijksd. Rijksd. Rijksd. 19.1.19 6.6.20 4.5.24 7.12.24 20.5.28 14.9.30 31.7.32 I N. S. D. A. P. 32 14 12 107 230 S. P. D. 163 102 100 131 153 143 133 Comm. Partij 2 62 45 54 77 89 Centrum 91 64 65 69 62 68 75 Duitsch-Nat. 44 1 71 95 103 73 41 37 Beiersche Volksp. 21 16 19 16 19 22 Duitsche Volksp. 19 65 45 51 45 30 7 Staatspartij 75 39 28 32 25 14 4 Chr. Soc. Volksd. 14 3 Duitsch Hannover. 1 5 5 4 3 3 Econ. Partij 4 4 10 17 23 23 2 Duitsche Boerenp. 8 6 2 Landbond 10 8 3 3 2 Landvolk 12 19 1 Volkrechtpartij Onafh. Soc. Partij 2 1 22 84 Duitsch Sociale P. 4 Conserv. Partij 4 Volksnat. Rijksver. 6 Andere partijen 2 Totaal aantal zetels 421 459 472 493 491 577 608 Uit dezen staat blijkt duidelijk, dat het grootste gedeelte van de rechts georiënteerde kiezers zich na 1928 heb-, ben vereenigd in de Nationaal-Socialis- tische Duitsche Arbeiderspartij. Dit blijkt ook duidelijk uit de op deze partij uitgebrachte stemmen, namelijk op 20 Mei 1928 809.771 (2.6 pet.); op 14 Sep tember 1930 6.406.379 stemmen (18.3 pet.) en op 31 Juli 1932 13.745.781 stem men (37.3 pet.) Alle kleine partijen, tot zelfs de Duitsche Volkspartij, welke in den tijd van Stresemann zooveel invloed had, zijn ineengeschrompeld tot kleine groepen, in zoo sterke mate dat de zoo juist met name genoemde partij van 65 zetels in den eersten Duitschen Rijksdag die na de omwenteling werd gekozen, in sterkte is gedaald tot 7 zetels. De verkiezingen op Zondag a.s. zijn van groote beteekenis voor de verdere ontwikkeling van den politieken toe stand in Duitschland. Daar de tegen woordige regeerders echter niet aan een of meer politieke partijen gebonden zijn, moet worden afgewacht of de uitspraak der kiezers zoo duidelijk zal zijn, dat Von Papen en Von Schleicher ook na Zondag desnoods zonder Rijksdag uit sluitend met machtiging van den Rijks president in den vorm van noodverorde ningen zullen durven verder te regeeren. Woensdagmiddag heeft de Pruisische ministerpresident, dr. Held, tegenover persvertegenwoordigers een verklaring afgelegd over het optreden van het Rijk tegenover Pruisen. Hij zeide dat het juist Beieren is geweest, dat als eerste land opmerkzaam heeft gemaakt op de noodzakelijkheid de grondwet van Wei- mar te hervormen. Beieren bestrijdt iedere grondwetswijziging, iedere Rijks hervorming, die buiten het recht om met geweld moet worden doorgevoerd. Voor alles moet men er eens ernstig naar stre ven met behulp van wettige factoren de Rijkshervorming te verwezenlijken. Mis lukt dit dan is er nog steeds tijd genoeg om de kwestie van een eventueelen noodtoestand te onderzoeken. Op het oogenblik is dat in geen geval acuut. De oplossing van het dualisme Rijk- Pruisen heeft Beieren zich nimmer tot taak gesteld, doch het heeft slechts con- stitutioneele garantie geëischt, opdat de overige landen niet door het Rijk in hun eigen rechten worden aangetast, en eventueel als zelfstandige staten zou den kunnen worden afgezet. Eerst in Augustus 1932 heeft de Beiersche re geering nogmaals alle kwesties in een memorandum samengevat en Held zelf heeft het den Rijkskanselier in een lang durige bijeenkomst overhandigd. Deze heeft nadrukkelijk verklaard, dat men er zich op kan verlaten dat niets zal worden gedaan zonder dat men zich tevoren met Beieren in verbinding zal stellen. Tijdens zijn bezoek aan Mün- chen heeft de Rijkskanselier opnieuw nadrukkelijk gezegd, dat er niets zal ge schieden, voordat men zich met de lan den in verbinding zal hebben gesteld. Wat de noodverordening van 20 Juli betreft, heeft Beieren er geen twijfel over gelaten, dat de bevoegdheden van een Rijkscommissaris al naar het doel van zijn samenstelling in de grondwet nauw omschreven zijn, en dat het niet mogelijk is, dat alle bevoegdheden van een landsminister door den Rijkscom missaris worden overgenomen en dat dan door hem de landsregeering of een lands minister zou worden vervangen. De Rijksregeering heeft ons voor een fait accompli gesteld, doordat zij de nieuwe Rijksministers heeft benoemd en met het beheer der Pruisische ministeries heeft belast door deze Pruisische mi nisteries op te heffen of met Rijksmi nisteries te vereenigen. Dit is een inmen ging in de inwendige organisatie van een land, welke noch in overeenstemming is te brengen met federatieve gedachten, noch met de overwegende opvatting van het Recht. Beieren is voor de Rijkshervorming, aldus dr. Held, doch niet met middelen van een staatsgreep of met behulp van art. 48. Thans wordt verklaard, dat de Rijksregeering niet meer met Beieren zal verkeeren. Dergelijke bedreigingen zijn zeer dwaas en politiek niet ongevaarlijk. Dr. Held verklaarde bereid te zijn ook thans ieder oogenblik met Rijkskanselier Von Pa pen rustig en zakelijk te onderhandelen. Dr. Held besloot zijn verklaringen met de verzekering dat indien bij het Rijk de zelfde goede wil voorhanden is als bij Beieren, ook thans de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat men tot overeenstem ming zal kunnen komen op de door Beieren omschreven voorwaarden. Middelburg. Van 24 Nov. Ondertrouwd: H. A. Acda, 19 j. en P. Boone, 18 j. J. B. Heijdens, 30 j. en M. R. Reijers, 26 j. Bevallen: J. Meerman, geb. Gelok, d. Overleden: A. Hollebrandse, 80 j., wedn. van C. Jobse. C. de Schutter, 54 j„ vrouw van J. Hanegraaff. Vlissingen. Van 27 Oct.—3 Nov. Ondertrouwd: A. M. van Leeuwen, 18 j. en C. C. C. Been houwer, 19 j. Getrouwd: S. A. Posthuma 21 j. en P. Kal an d, 21 j. F. Lagendijk 24 j. en J. B. F. van Hal, 25 j. J. B. Palmkoek, 25 j. en K. Verstraate, 24 j. Bevallen: W. Desitter, geb. Bannier, d'. M. J. Boom, geb. Haaze, d. A. W. Kramp, geb. Stroop d'. C;. de Bruijne, geb. Peijciker, d'. Overleden: S. Schout, wedn. van N. Haaij, 69 j. Oudelande. Van 131 Oct. Bevallen: O. O. Meij- aard, geb, Westerfeld, z. Getrouwd: C. Baart, 20 j. en C. Hart- hoorn, 19 j. Nov, 9 Middelburg, Inboedels, Notarishuis. 9 Westkapelle, Huizen en bouwland, Loeff. 9 Kloetinge, Huizen, v. Dissel. 9 Krabbendijke, Pakhuis, v. Dijke. 10 Middelburg, Woonhuis en Bouwter rein, Terpstra. 10 Middelburg, Huizen en erven, Terpstra. 12 Serooskerke, Huis en Inboedel, v. d. Harst. 15 Middelburg, Inspan, Struve. 16 Veere, Huis met tuin, v. d. Harst. 17 Middelburg, Huizen, Struve. 19 Souburg, Huis met tuin v. d. Harst. 29 Middelburg, Inboedels, Notarishui*. Dec. 14 Middelburg, Inboedels, Notarish.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 7