aspirin RECHTZAKEN. VERKEERSWEZEN P. T. T. LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. GOES. ZUID-BEVELAND. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. groote meerderheid van ons volk be-1 lang stelt. Op nader aan te geven datum in Ja nuari zal de heer Gerard Pilger, die reeds eerder China voor de afdeeling behandelde ei? daarmede veel succes oogstte, het een en ander van Japan en hare bewoners komen vertellen. De vierde avond zal plaats hebben in de maand Maart d.a.v. en voor dien avond hoopt het bestuur den heer G. K. A. Nonhebei uit Middelburg bereid te vinden de leden en belangstellenden te amuseeren met zijn Bonte Reis herinneringen." De feestavond zal ditmaal, met het oog op het 20-jarig bestaan van de af deeling Walcheren wel iets bijzonders worden. Elk dezer avonden zal per adverten tie in dit blad afzonderlijk worden aan gekondigd. Middelburgsche IJsclub. Donderdag hield de Middelburgsche IJsclub een ledenvergadering op de bo venzaal van de sociëteit „De Vergenoe ging". De vergadering was wat beter bezocht dan verleden jaar. De voorzitter, de hoer A. de Jon ge, heette de aanwr .gen welkom en deelde mede, dat df plannen voor een eventueele ijsperio' gereed liggen, 't Bestuur durfde, geinen de slechte tijds omstandigheden, nog steeds niet verder gaan met de plannen voor een vaste eigen ijsbaan. Het ledental is wel iets teruggeloopen, maar, als er ijs komt, zal dat wel weer voldoende vooruit gaan. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester keurde de vergade ring goed, het laatste sluit met een goed slot van 676.85. De vergadering herkoos bij acclama tie de aftredende bestuursleden mevr. dr. G. M. Kooimanvan Middendorp en den heer L, Leijdesdorff. Het be stuursvoorstel inzake de contributiere geling gaf veel stof tot bespreking. In verband met de slechte tijdsomstandig heden besloot de vergadering van de regeling af te wijken, en bepaalde zij, dat bij ijs de persoonlijke kaart 2 en de gezinskaart 3 zal bedragen en dat nieuwe leden 1 inleggeld zullen moeten betalen. Vereen. „Handelsbelangen". Woensdagavond hield de Middenstands- vereeniging „Handelsbelangen" onder leiding van haar voorzitter de heer J. Donner een goed bezochte vergadering in den Melksalon van den heer Bustraan. In zijn openingswoord sprak de voor zitter zijn blijdschap uit over de groote opkomst der leden als een bewijs van medeleven. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de P.Z.E.M., als antwoord op een klacht door het bestuur der ver- eeniging over onbillijke wijzigingen in het vastrechttarief in de gemeente Goes. Waar het antwoord der P.Z.E.M. geen volle bevrediging gaf, zal deze zaak na der met genoemde Maatschappij worden besproken. Uit het verslag van de Winkelweken- commissie over de van 13 tot 27 Sep tember gehouden Goesche Winkelwe ken bleek dat deze onderneming weer schitterend geslaagd is, en dat zelf het totale verkoopbedrag de stoutste ver wachting verre heeft overtroffen. Op nieuw is weer gebleken dat de Goesche Winkelweken er bij het publiek van Z.- en Noord-Beveland in willen en dat vele zaken daarbij gebaat zijn. Voor het koo pend publiek werden niet minder dan 714 stuks cadeaux beschikbaar gesteld. De V oorzitter bracht een woord van hartelijken dank aan de Winkelwe ken-commissie, die moeite noch tijd heeft ontzien alles op zulk een uitne mende wijze voor te bereiden en mede daardoor met zulk een succes wist uit te voeren. De commissie belast met de controle op de boeken en bescheiden van het Winkelwekencomité rapporteer de alles in orde te hebben bevonden. Vervolgens werden besprekingen ge houden over het houden van een recla meweek,. waarin dan speciaal reclame zal gemaakt worden voor onze Neder- landsche fabrikaten. Besloten werd op een later te bepalen datum deze recla meweek te organiseeren, waarvoor een commissie werd benoemd. Eveneens werd besloten, in samenwer king met „De Hanze" en V.V.V. een film avond te houden over verschillende cuW tureele aangelegenheden in ons land, waarbij Zeeland met name Zuid-Beveland (o.a. de Zeeuwsche geluidsfilm) een rui me plaats zal worden toegemeten. Een en ander werd toegelicht door den heer J. Duvekot. Uitvoerige besprekingen werden ge wijd aan de verbreeding van het kanaal door Z.-Beveland, welk punt werd inge leid door den heer M. Veenis, lid van de Kamer van Koophandel. Waar deze zaak voor onzen handel een zeer groot pro vinciaal belang betreft, zal getracht wor den in overleg te treden met de Kamer van Koophandel om op de meest juiste manier die zaak ter bevoegde plaats te bespreken en te verdedigen. Op deze zeer geanimeerde vergadering werden drie nieuwe leden ingeschreven en is daarmee het aantal leden der ver- eeniging gestegen tot 225. HANSWEERT. Het driemastmotor schip „Cornelia", kap. Kramer is met machineschade door de sleepboot .L'A- venir" hier binnengesleept, en zal aan de machinefabriek „Hansweert" repa- reeren. Onze financieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam d.d. 3 Nov. Het unieke feit heeft zich kunnen voordoen, dat de Engelsche regeering op een tijdstip, waarop de Pondenkoers aan heftigen druk blootstaat, de uitgifte van een nieuwe groote staatsleening tot voor de schatkist bijzonder gunstige voor waarden kon aankondigen, waarbij zij zich van het succes der emissie bij voor baat verzekert kon achten. Het betreft hierbij de uitgifte op lan gen termijn van 300 millioen Pond Ster ling 3 staatsobligatiën, die tot den koers van 97 zijn aangeboden, tot voorwaarden dus, die een vergelijking met de in de meeste andere kapitaal centra voor staatsfondsen geldende voor waarden glansrijk kunnen doorstaan. De opbrengst van deze leening dient voor de vervroegde aflossing van staatsfondsen met hoogeren rentevoet, nl. van 114 mil lioen Pond 5 schatkistbiljetten, die per 1 Febr. 1933 aflosbaar zijn gesteld, voor de betaling van het niet-geconverteer- de deel der 5 oorlogsleening, enz. Dit is de vijfde conversie-transactie, waartoe de Engelsche regeering in den loop van dit jaar kon overgaan. De eer ste werd ondernomen in het midden van Maart, toen aan houders van 414 obli- gatiën conversie in naar keuze 414 of 4 stukken werd aangeboden, met een licht voordeel voor de Schatkist. Hierop volgde eind April een uitgifte van 3 pet. schatkistobligatiën, die op haar beurt den weg effende voor de groote conversie-transactie der 5 pet. oorlogsleening in een 314 fonds. In het begin van October kon de regeering 150 millioen Pond schatkistobligatiën, met vrij korten looptijd, plaatsen tot de lage rente van 2 a pari. Thans komt zij met een leening op langen termijn met een effectief rendement van ruim 3 In enkele maanden tijds is de rente voet, waartoe de Engelsche schatkist leeningen kan opnemen, dus gedaald van ca. 5 tot ruim 3 ondanks de bo ven gememoreerde schommelingen, waaraan de landsvaluta in den tusschen- tijd bloot gesteld is geweest. Tusschen 30 April en 1 Juli waren de koersen van eenige der leidende Britsche staatsfond sen zeven a acht punten gestegen. Sinds dien tijd is de stijging nog markanter ge weest. Na het bekend worden der voor waarden voor de nieuwe uitgifte zijn de koersen van verschillende oude Engel sche leeningen weer met 2 punten op- geloopen, waarop slechts een lichte re actie volgde. De rente op de Nederlandsche beleg- gingsmarkt beweegt zich, sinds de stag natie op de emissiemarkt eenmaal overwonnen was, eveneens voortdurend in dalende richting. De nieuwe 5 pet. Staatsl. zijn tot boven de 102 pet, geste gen, terwijl de 4 leeningen boven pa ri noteeren. Dit opent voor onze regee ring de gelegenheid, om de 5 leenin gen om te zetten in een 4 leening a pari of desnoods om het succes der uit gifte te verzekeren, tot iets beneden pari, wat voor de schatkist eenige be sparing aan rentelasten met zich zou brengen. Nu dient men er rekening mede te houden, dat zoowel Nederland zelf als Ned. Indië in de naaste toekomst nog aanzienlijke kapitaalbehoeften heeft. Wellicht zal de regeering er de voor keur aan geven, deze eerst te dekken, alvorens een conversie transactie op groote schaal ter hand te gaan nemen. Het zou wel teekenend zijn voor de in grijpende wijziging, die in een betrekke- kelijk kort tijdsverloop op de beleggings- markt heeft plaats gehad, wanneer de 5 pet, leeningen in hetzelfde jaar, waarin zij zijn uitgegeven, in 4 pet. stukken zou den kunnen worden omgezet. In de afgeloopen week viel eenig aan bod in de 5 °/o leeningen waar te nemen, dat werd toegeschreven aan de vrees, dat het binnenkort inderdaad tot con versie zal komen. Overigens was de handel op de beleggingsmarkt stil, in overeenstemming met den geringen om vang van zaken op de aandeelenmarkt. Gezien den minimalen omvang van de omzetten kan aan de koersfluctuatiën, voor zoover deze tenminste intraden, en aan de wisseling in de stemming niet veel beteekenis worden toegekend. Men hoopt thans, dat na den afloop der Amerikaansche verkiezingen, die in de volgende week plaats vinden, aan de beurs meer leven zal worden ingebla zen. Voor het oogenblik doet zich de teleurstelling gevoelen over het feit, dat de opleving in het bedrijfsleven zith niet heeft kunnen doorzetten. Wel ziet het er uit, alsof men met een gewone sei zoen-inzinking te doen heeft, na de krachtige uitbreiding van den handel in het najaar, maar de beurs geeft er op het oogenblik de voorkeur aan, de ver dere ontwikkeling van den economischen toestand af te wachten. Onder deze omstandigheden vertoonen de koersen meerendeels neiging tot af- brokkel'og. zonder 'nt zich hierbr spe ciale factoren doen gevoelen. Zoo wer den aandeelen Koninklijke Petroleum weer op een lager peil verhandeld, on danks het betrekkelijk gunstige kwar taalverslag van de groote Amerikaan sche dochteronderneming der Konink- lijke-Shellgroep, de Shell Union Oil Cor poration. In de eerste 9 maanden van het löopende jaar kon het verlies be perkt blijven tot 3.09 millioen dollar, tegen een verlies van 24.64 millioen in denzelfden tijd van het vorige jaar. Hier bij is geen rekening gehouden met een boekwinst, gemaakt door den inkoop van eigen obligatiën, welke winst voor de eerste 9 maanden ruim 6 millioen dollar bedroeg. Hieruit blijkt dus, dat de bezuinigings maatregelen, die het bestuur van de Shell Union reeds eerder had aange kondigd, zich thans in de financiëele resultaten beginnen te weerspiegelen. Dit geeft hoop, dat de Maatschappij bij een lichte herleving van zaken het thans nog geleden verlies in een winst zal kun nen omzetten, wat ook aan de positie der moedermaatschappij ten goede zou komen. Van industriëele waarden konden Philipsaandeelen zich aanvankelijk vrij goed handhaven; daarna boetten zij echter tijdelijk ook een paar percent in koers in. De geruchten over het ver krijgen van een order voor wegenver lichting in Frankrijk, aan welker juist heid wel niet getwijfeld behoeft te wor den, hebben niet verder nagewerkt, al moet het van belang worden geacht, dat de wegenverlichting met „Neon"-lam- pen door deze order in Frankrijk ge ïntroduceerd is, waaruit voor de toe komst wellicht verdere bestellingen zullen voortspruiten. Aandeelen Unilever zijn bij gebrek aan zaken weinig in koers veranderd; de grondstemming voor dit fonds blijft echter vast, in afwachting van de aan kondiging van het interim-dividend. Een bericht, volgens hetwelk de verbetering van den verkoop van de Aku en van de concernondernemingen Bemberg en Ver. Glanzstoffabrieken, die in de tweede helft van 1932 intrad, ook in de tweede helft voortduurde, heeft geen nieuwe belangstelling voqr kunstzijde-aandee- len vermogen te wekken. De koers van Aku zakte eerder iets in. Van cultuurwaarden waren tabaks- aandeelen eenigszins gedrukt en lager. Ook suikeraandeelen konden zich nau welijks handhaven,ondanks het feit, dat de Minister van Koloniën zich principi eel accoord moet hebben verklaard met de oprichting van een vereeniging, die het monopolie voor den verkoop van alle suiker in de eerste hand zal ver krijgen, een nieuwe V. I. S. P. dus, ech ter met gedwongen aansluiting. De oude V. I. S. P. heeft inmiddels haar limiet voor den verkoop van suiker moeten verlagen, in concurrentie met de Br.- Indische suiker. Hieronder volgt een overzicht van het koersniveau: Philips Gem. Bez. 129% 126% 120 12814 Unilever 111 11434—113% U. S. Steel Corp. 37%35% Aniem Nat. Bez. 189193% Koninkl. Petroleum 139%136% 138% Amsterdam Rubber 64%61%63% Kon. Ned. Stoomb. Mij. 17%19% Ned. Scheepv. Unie 64%61%. Handelsver. Amsterdam 180%175% Deli Batavia Mij. 147143. Voor het Hoog Militair Gerechts hof heeft in hooger beroep terecht ge staan de marechaussée L. H. P. gede tacheerd te Maastricht, die door den krijgsraad te Den Bosch wegens dood door schuld is veroordeeld tot 3 maan den gevangenisetraf met verlaging in rang tot soldaat. Beklaagde had n.l. op Pinksterzondag met een revolver geschoten op een wielrijder, die zonder licht reed en die aan een sommatie om halt te houden niet voldeed. De wielrijder werd getrof fen en is aan de gevolgen overleden. De advocaat-fiscaal bij het Hof eisch- te vernietiging van het gewezen vonnis en veroordeeling tot een gevangenis straf van 14 dagen voorwaardlijk. Uitspraak volgt later. Directeur P, T. en T.-kantoor te Middelburg. Benoemd tot directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Mid delburg, de referendaris der poste rijen, telegrafie en telefonie J. de Wit, thans directteur van het Post- en Tele graafkantoor te Venlo, zulks met ingang van 16 November a.s. Aan den besteller bij den post- en telegraafdienst B. Louwerse van het hulpkantoor te Westkapelle is met ingang van 5 November op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Bevorderd tot telefoniste le klasse de telefoniste bij den interlocalen dienst R. Belderok, van het post- en telegraaf kantoor te Z i e r i k z e e. De besteller bij den Post- en Te legraafdienst B. Geleijnse van het hulp kantoor te Renesse is met ingang van 9 November a.s. verplaatst naar het post- en telegraafkantoor te Breda. Eerste luitenant'J. Kroon, van het 14e regiment infanterie, die was overge plaatst bij het regiment wielrijders te 's-Hertogenbosch, is op non-activiteit gesteld. 102 JAAR. Dinsdag is de oudste inwoner van Rotterdam, de lieer L. Ouwenbroek, 102 jaar geworden. OPSPORING VERZOCHT. De commissaris van politie te Eindho ven verzoekt de opsporing van en in lichtingen omLrent de verblijfplaats van Petdus Clement, oud 49 jaar, caféhou der, wonende te Eindhoven, die op 18 October j.l. zijn woning verlaten heet! en daarin tot nu toe niet is terugge keerd. Daar hij een groote som geld hij zich had, wordt vermoed dat nij is beroofd of een ander misdrijf legen liem Is gepleegd. KIND IN EEN RIOOL GEDREVEN. In de Dijkschestraat te Helmond geraakte, naar het „Hbld." meldt, een driejarig kind bij het beginpunt der rio- leering in den door den hoogen water stand volstaanden loop, welke achter het nieuwe gedeelte der stad uit de velden komt. Vóór hulp kwam toege schoten, was het kind met het water in de groote rioolbuizen gedreven. Een der buurtbewoners had de tegen woordigheid van geest naar den eer sten rooster te loopen, doch daar was het kind reeds gepasseerd. Ook bij den tweeden rooster kon het kind niet meer gegrepen worden. Een klompje werd hier opgevischt. De vader van het kind was naar den derden rooster gesneld en mocht het genoegen smaken hier zijn dochtertje te grijpen. Het kind was bewusteloos, doch kunstmatige ademhaling had succes. VROUWENHANDEL. De politie te Lonne k er heeft Dinsdagmorgen aan gehouden den aldaar wonende caféhou,- der ten B., die verdacht wordt van vrouwenhandel, waartoe hij meisjes uit Duitschland liet komen. LANDHUIS AFGEBRAND). Dinsdag, avond ontstond te Aalst brand in een landhuis, gielegen in een der bosschen. In minder dan geen tijd stond de houten woning in lichter laaie en was het on mogelijk iets daaruit te redden. De heer en mevr. v. B, waren beiden afwezig. Het mocht een geluk heefcen, da,t de om. liggende bosschen geen vlam vatten, an ders was te voorzien geweest, dat behal ve een groote uitgestrektheid' dennen)» bosschen ook nog een aantal daarin staanden landhuizen een prooi der vlaqj-. men waren geworden. DE VOORTVLUCHTIGE NOTARIS. Woensdagavond om zeven uur is een diensttelegram, op verzoek van den of ficier van justitie te Amsterdam aan al le politiebureaux de opsporing en aan houding van den verdachte, advocaa en notaris aldaar verzocht, een ver zoek, dat nog geen resultaat heeft opge leverd, want de man is totnivtoe i a. gevonden. OUDE MAN DOOR TREIN GEGRE PEN. Woensdagmiddag is te B o- c h o 11 z door den trein gegrepen, een oude man, die op de rails liep. De onge lukkige werd ernstig gewond naast de rails neergesmakt. Plet bleek te zijn zekeren W. B., afkomstig uit Heerlen, verpleegde van het gesticht voor ouden van dagen te Bocholz. Zonder bij kennis te komen, overleed hij, DOOR STIER AANGEVALLEN. Dinsdagavond is de stierenhouder E. te Vierlingsbeek (N.-Br.) door 'n stier aangevallen. Het woedende dier ver wondde zijn eigenaar ernstig in den rug De man werd' door een buurman ont zet. BIJ BOERDERIJBRAND AUTOSPUIT OP TOESCHOUWERS INGEREDEN. Hedennacht omstreeks vier uur werd brand ontdekt in de groote boerderij van den heer Nieboer, staande naast de Ned Herv. kerk aan het Oosterdiep te Wilderv ank. De brand was achter in de schuur ontstaan. De eigenaar slaagde erin het zich in de schuur bevindend vee te red den. Inmiddels hadden de vlammen ook het bovengedeelte van de boerderij aan getast, zoodal weldra alles één vuurzee was. Met groote moeite werd een bejaar de tante, die bij den heer N. inwoonde, door jejen raam gered. De brandweer die spoedig aanwezig was, kon tegen de vuurzee weinig uit richten. Daarom werd assistentie ge vraagd van de autospuit uit S;tadska|- naal. Deze kwam spoedig Doordat vermoedelijk de bestuuurder de heer M., directeur der Vennootschap A.G.O.S. den afstand niet goed bere kende, reed dé auto op de menschrn in. Een paniek ontstond. Hel bleek dat zes personen verwondingen hadden be komen, meerendeels bestaande uit been., fracturen. De gewonden zijn allen in woners van Wildervank. Wat Is nu beter bedlegerig te- Worden of te nemen? Uitsluitend verkrijgbaar in de oranie-band- buisjes van 20 tabletten nu tl. —.70 en oranjezakjes van 2 tabletten IL .10, (Ingez. Med.) Van deze personen zijn de heeren F. die een hoofdwonde bekwam en W. jr. er ernstig aan toe. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig. De boerderij is tot den grond Joe afgebrand. INBRAKEN TE NIJMEGEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben inbrekers zich toegang ver schaft tol twee fabrieksgebouwen te N ij m e g 'e n. Het eerst werd een be zoek gebracht aan de chocoladefabriek van de firma van Dungen aan de Groe- nestraat, waar men zich door verbreking van een ruit toegang verschafte. Hier werden een bedrag van 3.75, circa 60 paar dameskousen, een vulpenhou- deer, een vulpotlood en een monster- tasch gestolen. Daarna is ingebroken in de Robin- son-schoenenfabriek aan den Groes- beekscheweg. Hier werden een reken machine, een revolver fin een iacte- tasch ontvreemd. Vermoedelijk hebben de dieven zich tot dit fabrieksgebouw toegang verschaft met behulp van een valschen sleutel. Branden. Te Enschede is brand ontstaan in het. winkelpand aan de Haaksberger straat, waarin de comestibleszaak van den heer G. M. is gevestigd. De vrouw des huizes en twee kinderen, die te bed lagen, werden door de buren gewekt en konden zich zonder moeilijkheden in veiligheid brengen. Aanvankelijk liet de brand zich nogal ernstig aanzien, daar de vlammen zeer snel uit de bovenver- diepig sloegen. De brandweer was de brand spoedig meester. Alleen de bovenverdieping is uitgebrand. De winkel heeft veel water schade bekomen. e GROENTENDIEF. Den laatsten tijd kwamen landbouwers in de omge ving van B e d u m, en vooral in het dorp Zuidwolde, wanneer zij des morgens hun werkzaamheden op het land aan vingen, tot de ontdekking, dat er hun iemand voor geweest was. Voortdurend werden veldvruchten ontvreemd voor namelijk kool en boonen. Ten langen leste werd een 19-jarig jongmensch aangehouden uit Garmerwolde, die be kend heeft er des nachts met een auto op uit te gaan, om de tuingewassen te rooven. BEGRAFENIS SLACHTOFFERS AUTOONGELUK. Donderdagmid dag had te M i d d e n b e e m s t e r de ter aarde bestelling plaats van de bij het autoongeluk bij Ilpendam omgekomen slachtoffers, n.l. den heer J. Smit, diens echtgenoote en zoon Andries, wonend te Hilligersberg. Achtereenvolgens werden aan de schoot der aarde toevertrouwd de vader, de moeder en de zoon. Onder de be langstellenden bevonden zich de burge meesters van Beemster en Ilpendam. Voorts was er de onderwijzer van den zoon, met twee leerlingen, vrienden van den omgekomen jongen. Aan het graf werd het woord ge voerd door ds, J, M. Doorenbos. DE BISAMRAT NADERT. - De laatste jaren is herhaaldelijk de aan dacht gevestigd op de verspreiding, die de bisamrat vertoont, nadat zij, als een waardevol pelsdier, in Bohemen was in gevoerd uit Noord Amerika. Daarbij is dan ook steeds weer gewezen op de ge varen, die de verbreiding van genoemd knaagdier medebrengt. Zoo kon enkele jaren geleden worden gemeld, dat de bisamrat zich reeds in 't Rijngebied had genesteld, en wel aan den bovenloop van enkele kleine zijri vieren van de Main. Hiermede was de mogelijkheid geschapen, dat de bisam rat, den Rijn afzakkende, te eeniger tijd ook ons land zou bereiken. Jhans wordt, zoo lezen wij in „Onze Zoetwatervisscherij" bericht, dat de bisamrat reeds is doorgedrongen tot 't beneden-Elbegebied. Hiermede is zij ons land gevaarlijk dicht genaderd. Het Noordzee-kustge- bied van Oost-Friesland ligt thans voor haar open. Er valt niet aan te twijfelen, dat, wanneer zij eenmaal in Oost-Fries land vasten voet tal hebben verkregen, haar optreden in het Noord-Oosten van ons land nog slechts een kwestie van tijd is, Had het voor eenige jaren dus den

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6