ZEELAND. BINNENLAND. VERKEERSWEZEN P. T. T. KERKNIEUWS. fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 NOVEMBER 1932. No. 260. de wijzigingen in de l. o.-wet. TEGEN DE PARTIJPOLITIEK, DE BOTERINVOER IN BELGIë. ZUI9-BEVELAND. De Benzine-ontploffing. De begrafenis der slachtoffers. NA DE OPERATIE. TH0LEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. RAAD VAN SAS VAN GENT. In memoriam. VERSCH GEKARND MET 25 °/o ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE (Ingez. Med.) Het dagelijksch bestuur van het Co mité van Actie tegen het Wetsontwerp- Terpstra heeft zich naar aanleiding van de 30 September '32 ingediende wijzi ging der L. O.-wet 1920 tot de Tweede Kamer gewend, waarin zij o.a. zegt dat zij, hoewel constateerende, dat de in het wetsontwerp voorgestelde uniforme leerlingenschaal voor het gewoon 1, o., waartegen zij in hun adres van 26 No vember 1931 hun bezwaren kenbaar maakten, is losgelaten, zich met de thans voorgestelde gedifferentiëerde leerlingen- schaal allerminst kunnen vereenigen; dat door ^e voorgestelde leerlingen- schaal weliswaar de kleine schooltjes, dus voornamelijk die van het platteland, er iets beter komen voor te staan, doch dat daarnaast de grootere en groo- te scholen ernstig worden geschaad daar door het wetsontwerp in die scholen i n de practijk klassen van 50 tot 55 leerlingen regel zullen worden, waar door van behoorlijk vruchtbaar lesgeven en van een juiste schoolopvoeding geen sprake kan wezen; dat deze z.g. „Noodwet" bedoelt van blijvende aard te zijn en voor ons lager onderwijs een buitengewoon groote ver slechtering inhoudt; dat bovendien een dadelijke bezuini ging van eenige beteekenis niet wordt bereikt; uitsluitend in onze openbare als bijzondere scholen, zoowel in klasse-in deeling als onderwijs, ongekende en on verdedigbare verwarring brengt en hon derden en honderden jong-opgeleide leerkrachten tot werkloosheid doemt, hun carrière voor goed doet mislukken waar om 't bestuur der Tweede Kamer ver zoekt de wijzigingen te verwerpen*. Een zestal s.d. leden van de Prov. Staten van Groningen had in de laatste Statenzitting gestemd voor een voorstel tot verlaging van de salarissen der pro vinciale ambtenaren. Dit voorstemmen heeft in de gelede ren der S.D.A.P. ontstemming gewekt. Ook het provinciaal orgaan kantte zich tegen de houding dezer leden. In de op 19 en 20 November te Groningen te houden gewestelijke ver gadering zal deze kwestie aan de orde komen en naar het Nieuwsblad van het Noorden meldt, zal hierbij in bespreking worden genomen een voorstel van de af- deeling Groningen, waarbij o.m. wordt gezegd: dat de houding van deze partij- genooten in lijnrechten strijd is met de geheele politiek van de partij ten aan zien van de loonsverlagingscampagne van de bezittende klassen en door een der gelijke houding het prestige van de par tij in hooge mate is geschaad. Geeischt wordt, dat de partijgenooten hun mandaat ter beschikking stellen van de partij en aftreden als leden van de Provinciale Staten. De Brusselsche correspondent van de Maasbode seint: We meenen te weten, dat het depar tement van landbouw overweegt den bo- terimport aanmerkelijk te verhoogen. HANSWEERT, Gisterenmiddag had de begrafenis plaats van de beide slacht offers van de benzine-ontploffing Vrij dag te H a n s w e e r t, den heer P. Schouwenaar en zijn 15-jarig dochter tje Marie. De belangstelling was buitengewoon. Vele kransen en bloemstukken getuig den van de algemeene deelneming. De predikant ds. Van Selms van Hansweert alsmede de burgemeester van Kruinin- Door Dr. Jan Walch. 82. We moesten trouwens tot ontlasting van dr, Marelman opmerken, dat de heele opzet en in deeling van dit geleer de stuk van den niet- medicus Henri Lugt was, en dat de dokter, door een complex van dankbaarheidsgevoelens, de lie-detector was zijn fortuin gewor den en van vriendschap, zich alleen misschien wat al te gemakkelijk had la ten overhalen om hier eenige titels van wetenschappelijke artikelen in té vul len. Waarbij dan nog als verzachtende omstandigheid mag worden aangevoerd, j dat dr. Marelman van heel dezen be- - toogtrant van zijn ex-patiënt met een zekere, t "moreel oordeel verduisteren de vreugde kennis nam; er was zooveel fijnzinnig bedrog, zooveel onwaarheid in, dat het stuk als het ware als een meesterproef in de herwonnen leugen achtigheid kon gelden. En ziet, het oogenblik, geschikt voor de indiening van dit vertoog, dat j een in keurigsten en onderdanigsten vorm ''estelrk sollicitatie naar weder in gen, de heer De Mul, spraken woorden van troost en deelneming. Verder voerden het woord de heer Ribbens, namens zijn beroepsgenooten (de heer Sch. was venter aan de sche pen). De heer Rijnberg van 's-Heer Arendskerke sprak als voorzitter van den Bond van Café-houders. Beide slachtoffers rusten in één graf. Bij het agentschap der arbeidsbe middeling te Ellewoutsdijk stonden op 31 October j.l. ingeschreven als ge heel werkloos 5 personen. RILLAND-BATH. De voltallige ver gadering heeft een adres van B. en W. der gemeente Willemstad aan de 2de Kamer der Staten-Generaal inzake overbrugging van den Moerdijk, waarin adhaesie wordt gevraagd, wordt voor kennisgeving aangenomen. Een adres van den raad der gemeente Sint-Maar tensdijk inzake verlaging van jaarwed den eveneens, daar de door G. S. in gevoerde salarisvermindering voor de ze gemeente wel van toepassing was en overigens deze aangelegenheid tot de competentie van Ged. Staten behoort. Eveneens een adres van de plaatselijke afdeelingen van den Algemeenen Neder- landschen Bouwarbeidersbond en van de S. D. A. P. wordt voor kennisgeving aangenomen, daar in de vorige vergade ring een adres van de afd. Oost Zuid- Beveland van den Bestuurdersbond ter tafel was van gelijke strekking en bij die gelegenheid is medegedeeld, welke de plannen waren inzake werk loosheidsbestrijding. De volgende voorstellen worden zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Het bedrag per leerling der O. L. scho len over 1930 wordt vastgesteld opi f 11.50. De vergoeding aan de bijzon dere scholen over dat jaar wordt vast gesteld. De raad gaat daarop in comité. Bij de behandeling der begrooting deelt de voorzitter mede, dat B. en W, erin zijn geslaagd de begrooting samen te stellen zonder belastingverhooging. Bij de algemeene beschouwingen merkt de heer Van Gorsel op, dat de 25 opcenten op de gemeentefondsbe lasting niet noodig is geweest. De Voorzitter wijst op onder scheidene posten (o.a. werkloosheids verzekering, werkverschaffing), die sterk kunnen tegenvallen, terwijl het de vraag is of sommige ramingen der belastinginspectie zich zullen handha ven. Een kleine belastingverhooging vóór een jaar zou minder psychologisch gunstig werken, daar uitgaven en in komsten vrijwel in evenwicht zijn, zoo dat een volgend jaar de opcenten niet zouden kunnen worden gemist. In verband met een ingekomen adres van W. Koning Wz. c.s. om over te gaan tot intrekking van de zakelijke belas ting op het bedrijf constateeren B. en W. dat deze belasting past bij de struc tuur der gemeente en in het samenstel van plaatselijke lasten niet kan worden gemist. B. en W. stellen voor die te ver lagen tot 8.per arbeider. O.m. wordt ook voorgesteld tot aansluiting bij het Centraal Archief voor maat schappelijke inlichtingen. De heer Dronkers wenscht een post voor een steunregeling. De heer Van 't Leven vraagt of 't bedrag voor onderhoud der brandblusch- middelen voldoende is en vraagt naar de staat van het materieel. De subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur kon la ger zijn, wanneer men in het bijzonder van N.H., maar ook van R.K. zijde zijn roeping meer bewust was. Bijna steeds wijst men steunverleening af. Weth. Van de Sande moet, hoe wel het zijn kerk geldt, erkennen, dat er meer zou kunnen worden gedaan. De Voorzitter zegt, dat de raad aan werkverschaffing de voorkeur geeft boven steunverleening. B. en W. zullen het hunne doen om een steunregeling, die demoraliseerend werkt, zoolang mo gelijk buiten te houden. De post „onder houd brandbluschmiddelen" kan toerei kend worden geacht, vooral nu de laat dienst stelling moest vergezellen, was onverhoopt spoedig daar. Er brak een griep-epidemie uit, die onder de ambte naren vele slachtoffers eischte. De heer Colver moest nu waarlijk hard werken, gelijk hij, met gewichtigheid en beklag, aan velen meedeelde, onder anderen ook aan Henri; dien hij den laatsten tijd meermalen op de tram ont moette. Zelfs verklaarde de heer Col ver bij die gelegenheid, dat hij waarach tig niet wist," hoe hij erdoor moest ko men; want voor werken was hij niet bang; dat was hij gewend, hè; maar je kon als chef niet alles doen; je verloor jezelf dan te veel in details en kon niet meer Zoo goed de algemeene ïeiidng zoo boven alles noodig, blijven voeren. Henri beaamde dit met zwijgende hoofd knikken; er was een diepe eerbied in zijn gelaatstrekken; met juist zooveel medelijden, als harmonisch in dien eer bied verwekt kon worden; benevens 'n diep nadenken; over de middelen waar door de leiding van den heer Colver, zoo onmisbaar voor Nederlands buiten- landsche zaken, in haar volle kracht kon worden bewaard. Overigens wist hij dit middel allang; maar hij wachtte nog even met de openbarhis?. Doch dien ste jaren verschillende vernieuwingen zijn aangebracht. Het materieel ver keert in behoorlijken staat. De opmer king inzake armenzorg is juist. De dia conale verzorging is een eerste belang en eerezaak van de kerk. Dit neemt niet weg, dat bij gebreke de menschen moeten worden geholpen. De begroo ting wordt z.h.s. aangenomen. OUD-VOSSEMEER. Alhier werd in een voltallige gemeenteraadszitting o.m. behandeld een verzoek om steun door de geitenfokvereeniging, welk verzoek werd toegestaan evenals vorige jaren tot een bedrag van f 25. Een voorstel van B. en W. tot het geven van een cur sus voortgezet onderwijs aan de rijpere jeugd in de O. L. school werd aangeno men op dezelfde voorwaarden als vori ge jaren; een voldoend aantal leerlingen zou zich reeds gemeld hebben. Bij na dere bespreking zal de cursus ook toe gestaan worden voor de R. K. school als zich minstens 7 leerlingen melden. Bij het vaststellen van het bedrag der gemeentelijke vergoeding, bedoeld in de desbetreffende artikelen der L. O.- wet, werd gewezen door een der leden op de uitgaven der School met den Bij bel en aangedrongen op zuinigheid met het oog op den toestand. Op voorstel van het Dagelijksch Bestuur tot aanvul ling van het bestuur van het Fonds Huijssen van Kattendijke met twee le den en voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer M. C. Polderman, werden voor de aan vulling benoemd de raadsleden A. Heij- boer en M. Daane, voor de vacature de heer J, van Poortvliet. Aangaande een adres van het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. betreffende een te houden cur sus in Landbouwhuishoudkunde, bleek dat slechts drie van de zeven leden ge negen waren toestemming te verleenen voor de nader omschreven wenschen van genoemd Bestuur, zoodat dit werd van de hand gewezen. De gemeentebe- grooting werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Voor de brandweer zul len nog nieuwe kranen aan de bestaan de worden toegevoegd en ook" nieuwe slangen bijgevoegd worden, om in de behoeften te voorzien. Inzake de steun regeling zal op dezelfde wijze ongeveer den steun gegeven worden, zoodra die noodig is, met wijziging voor zoover de desbetreffende voorschriften van den Minister dit noodzakelijk maken. De ge- meentebegrooting bedraagt in ontvang en uitgaaf f 63.075. SAS VAN GENT. In de Maandag j.l. gehouden voltallige raadszitting werd 'n verzoek om ontheffing of verlaging der belasting op biljarten door de afd. Ter- neuzen van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis, Restauranthouders en Slijters voor kennisgeving aangenomen, daar in deze gemeente geen dergelijke belasting wordt geheven. Een verzoekschrift der S.D.A.P., afd, Sas van Gent, om in de gemeente pro gressieve heffing der s personeele be lasting toe te passen zal worden behan deld bij de begrooting. Aangaande de door den heer C. L. de Maaijer aangevraagden grond in erf pacht wordt besloten eerst te onderzoe ken of plaats bouwrijp is. B. en W. zul len de volgende vergadering advisee- ren. De Bad- en Zweminrichting bericht dat /voor dit jaar geen subsidie noodig zal zijn. Eervol ontslag wordt verleend aan den heer P. Vermoet, als lid ider com missie van schoolverzuim; in zijn plaats wordt benoemd de heer Ed. Vermoet. Als lid der commissie van toezicht op het 1. o. wordt het aftredende lid, de heer H M. Vermoet herbenoemd. Een voorstel tot vaststelling van het bedrag der gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 L. O.-wet 1920 over 1930 voor de Bijzondere Lagere Scho zelfden avond op het uur, dat hij als 's heeren Colver's gemoedelijkste en ge- makzuchtigste kende, belde hij hem op; en zei, dat hij over hun tramgesprek van dien morgen nog eens had nage dacht; en dat het hem geen rust had gelaten; dat hij, als het hem schikte, den heer Colver gaarne even wilde spreken. En toen hierop een genadige toestemming was gevolgd, snelde hij naar het huis van zijn ex-chef, en zei, wéér dat hij meende een middel te we ten om dezen althans eenigszins van zijn beslommeringen en van de werkzaam heden beneden zijn leidende positie te verlossen. En bood zijn eigen diensten aan. Hij wist natuurlijk wel, dat hij of ficieel niet 7jpo maar t'e werk werd ge steld kon worden; maar als meneer Colver hem eenvoudig als particuliere hulp als een soort privé-secretaris wilde gebruiken, zou het hem verheugen, hier kwam er iets hartelijks in zijn oogen - zijn chef, dien hij altijd zoo gewaar deerd had, eenigszins van dienst te kun nen zijn. De heer Colver keek een oogenblik verrast; maar fronste toen toch weer even het voorhoofd, en Henri, de ambtenaarsmentaliteit kennende, want belevende, begreep: hij vraagt len met afrekening over de laatste drie jaar, worden deze vastgesteld voor de bijzondere jongensschool op 1153, voor de bijzondere meisjesschool op 1233. De verzoekschriften van de heeren P. C. Oorschot te Terneuzen en O, E. Ver- vaet te Sas van Gent, om vergunning tot aanleg der radio-distributie, wordt voor nader onderzoek in handen ge steld van B. en W., evenzoo een aan vraag van den heer "Vervaet om ver hooging zijner jaarwedde als meterop- nemer. Achtereenvolgens worden dan de be grootingen 1933 voor het Burgerlijk Armbestuur, Gemeentelijk Electrici- teitsbedrijf en Vleeschkeuringsdienst goedgekeurd. B. en W, zullen het laatste onderhan delen met den dierenarts over 175 voor vergoeding aan den plaatsvervan ger daar dit volgens den heer de Meijer in andere gemeenten slechts 75, is. Bij de behandeling van de gemeentebegroo- ting 1933 wordt de subsidie ad 300, voor Vereen. Wit Gele Kruis T. B. C. afd. tot 700 verhoogd. Tegen stemden de heeren Verschaffel, de Meijer en Tack. De 1000 voor de bouwpolitie wordt teruggebracht op 1500, zooals andere jaren. Verworpen worden de post voor on derhoud plantsoenen 400 (voorstel B. en W.); 250 (comm. van onderzoek) 300 (de Leux). De vergoeding van de honden der gemeentewerklieden voor straatreinigen wordt gebracht van 100 op 200. De posten (samen circa 1900) voor openbaar vervolgonderwijs en Franschen cursus werden van de begrooting afge voerd. Besloten wordt heden (Woensdag) de vergadering voort te zetten ter ver dere afhandeling der begrooting. De teIefoniste bij den Interlocalen dienst E. J. Eijke van het post- en te legraafkantoor te Goes is bevorderd tot telefoniste le klasse, Verplaatst met ingang van 5 No vember a.s. de besteller bij den P., T, en T.-dienst, J. Kallemein van het hulp kantoor te Wolphaartsdijik naar het hulppostkantoor te 's-Heer Arends kerke. Voor de vereeniging van Vrijzinni ge Hervormden te Middelburg zal Donderdag 17 November ds. A, Land stra een lezing houden over: „De be teekenis van het symbool voor de reliegie". Ds. A. Landstra schrijft in het No vembernummer van de mededeelingen der vereeniging van Vrijz. Hervormden te Middelburg: Onze vereeniging heeft wederom een groot verlies geleden door het overlij den van mej. E. D. v. d. Broecke. Wij weten, dat het levenswerk van deze hoogstaande vrouw op ander ge bied heeft gelegen dan op het terrein van onze Vrijz. Hervormde beweging. Slechts kort heeft zij zitting gehad in 't Bestuur van onze vereeniging, waarvan zij een paar vergaderingen heeft bijge woond. Toch verliezen wij in haar veel, omdat wij, ware de dood niet zoo spoe dig gekomen, stellig hadden mogen ver wachten, dat zij met warme belangstel ling en haar oprechte vrijzinnige geloofs- zich af, of er wel antecedenten feijn. Waarop hij dan losjes en als een onbe langrijke omstandigheid 'eraan toevoeg de: ik bedoel eenvoudig zoo'n soort hulp, als de vorige secretaris-generaal van Koloniën had van zijn broer; U weet wel, die toen ook, natuurlijk, ge lijk met hem uit den dienst is gegaan; en de heer Colver knikte na deze woorden op bevredigde en gerustgestel de wijze. Zoo was dan Henri officieus het mi nisterie, waaruit hij per afvloeiing was verdwenen, weer Ingevloeid; en had zich daar de griep bleef hem ter wille gedurende meer dan een maand door zijn ijver bepaald schitterend on derscheiden. De heer Colver behoefde niet meer „hard" te werken; en kon zich zeer op zijn gemak aan het enkel „lei den" overgeven; wat dan voornamelijk bestond in het uitdeelen van werk aan anderen, en het maken van zeer minu tieuze aanmerkingen op hun praesta- ties. En bij dit alles was Henri Lugt zóó onbaatzuchtig, zoo eerbiedig en leer gierig, en nam zoo gedwee ook de piet- luttigste aanmerkingen van zijn chef in ontvangst, dat deze voelde, hem gerust eer- tevredenheidsbpt'.rging te |!c«nnen geven; waarop Henri Lugt zeer verrukt keek, en zeide: „Ach meneer Colver, u weet niet, hoe goed het mij ook doet, weer onder uw leiding als vanouds te werken," En zoo was het dan ook hee- lemaal niet vreemd, dat, toen de griep eenige ambtenaren had weggerukt, niet slechts uit het ambtelijke, maar uit het heele leven, dat toen Henri op een gun stig gekozen oogenblik het denkbeeld der sollicitatie te berde bracht. Mr. Holy Helman werd natuurlijk geraad pleegd, en, terwijl te dezen Henri hoogst bescheiden op den achtergrond bleef, door mr, Colver voorgelicht; hij was niet zoo onmiddellijk van het wenschelijke van Henri's weer in dienst treding te overtuigen; maar voor mr. Colver, die zich door den listigen Hen ri tot een vertrouwelijke belofte had la ten verlokken, stond daardoor zooveel op het spel, dat hij met allen eerbied zéér steekhoudende argumenten aan voerde, waaronder dan voornamelijk Henri's voortreffelijken arbeid en -zijn eigenschappen van zéér correct ambte naar. Maar toen gromde Mr. Holy Hel man toch ietwat spotachtig; en zei: (Wordt vervolgd,)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5