KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. VERKEERSWEZEN P. T. T. GEMENGD NIEUWS. BEKENDMAKINGEN. BURGERLIJKE STAND. FT mm ARNEMUIDEN MIDDELBURG. DE STERRENHEMEL 2—9 N0VEMDER 1932 20 h MT ZUID Te houden Aanbestedingen 1 fi «coöperatie hartelijke gelukwenschen aan en hoopte ook dat de verbouwing der zaak de coöperatie ten goede zal komen. Men strijdt toch voor hetzelfde doel en spr. hoopte dat als men dat niet al leen kan bereiken er onderlinge samen werking zal zijn. De heer J. G. B o s d ij k, de winkel- chef, wees er op, dat hij toen hij in dienst trad, toezegde alles te zullen doen om de zaak vooruit te brengen, maar dit alleen te kunnen doen als hij mede werking van het personeel had. Deze medewerking heeft spr. ten volle on dervonden. Spr. brengt dank aan den heer v. d. Weel voor zijn persoonlijk woord en bood ten slotte namens het winkelpersoneel, van hetwelk een lid helaas niet tegenwoordig kon zijn, de reeds aanwezige electrische klok aan. De V oorzitter bracht telkens dank voor wenschen en geschenken. Hierna boden vriendelijke jonge da mes enkele ververschingen aan en heb ben wij met de andere aanwezigen het geheel in oogenschouw genomen. Buiten is een geheel nieuwe moder ne gevel opgetrokken, waarbij de ar chitect geheel zijn eigen idee er in heeft gelegd. Wij meenen, dat voor een zaak als deze de étalagekasten niet al te groot zijn ontworpen en de ingang van den winkel wel wat al te klein is ver geleken bij vroeger, maar overigens -heeft de gevel aan de straat een heel ander en veel mooier chacet gegeven. Inwendig is geen enkele aanmerking te maken er is van de aanwezige ruim te volop geprofiteerd. Aan beide zijden is over de geheele diepte van den win kel een toonbank aanwezig, die even als de geheele verdere betimmering op keurige wijze in massief 'eikenhout is uitgevoerd. Voor opberging der wa ren bevinden zich langs de muren, op en in de toonbanken flinke ruimten en voor de hygiëne is in alle opzichten ge zorgd, o. a. denken wij aan de practi- sche koelkast voor de afdeeling fijne vleeschwaren. Snijmachines, kassa enz. zijn alle van het nieuwste systeem, de verlichting is uitstekend en deskundig aangelegd, de vloer geheel stofvrij, zoo dat men in alle opzichten van een mo derne zaak kan spreken. Een groote verbetering is ook dat voor den win kels geen wagens, karren of fietsen voor het aanvoeren of wegbrengen van wa ren meer zullen komen, doch dat achter door, uitkomende bij de bakkerij in de Geere alles wordt ontvangen en wegge bracht. De openingsdag van heden mag als een belangrijke mijlpaal op den levens weg dezer coöperatieve vereeniging wor den beschouwd. Luis Vives, De Brusselsche correspondent der „Maasb." meldt: De opgravingen welke te Brugge ge daan werden naar het graf van den Spaanschen humanist en tijdgenoot van Erasmus, Luis Vivès zijn moeten ge staakt worden omdat wijduitloopende wortels van een reusachtigen kastan jeboom .de plaats waar zijn gebeente rusten moet, geheel omvatte. Men overweegt thans het plan om zoo dicht mogelijk bij den boom in kwestie een standbeeld op te richten, ter nage dachtenis aan het verblijf en het over lijden te Brugge van den grooten Spaan schen geleerde. Er werd reeds gemeld, dat sommi ge bietenfabrieken niet meer met volle kracht konden doorwerken, omdat, in verband met het slechte weer, niet overal voldoende hoeveelheden bieten werden aangevoerd. Voor de Coöpera tieve Suikerfabriek en Raffinaderij Din- teloord schijnt dit wel niet het geval te fijn geweest, want er wordt medege deeld, dat in de vorige week niet min der dan 27.564.000 kg. bieten zijn ver werkt. Dus.niet alleen dat daaruit mag geconcludeerd worden dat de aanvoer niet beneden het normale was, maar tevens de capaciteit der fabriek duide lijk in het licht treedt. Aangezien de suikerfabriek te Zeven bergen niet werkt, is de aanslag van de landen in het waterschap Haven en Sas sen van Zevenbergen verhoogd van 2,50 op 3.50 per H.A., omdat door het niet werken de revenuen uit sas-, brug- en havengelden zooveel minder is, dan in vorige jaren toen de fabriek wel werkte; een en ander laat zich uit dien toestand wel begrijpen. Verschenen is de nieuwe, geheel herziene en belangrijk uitgebreide uit gave van de Catalogus van boom en planten van de boomkweekerij, zaad- handel en zaadteelt van de firma D. J. van der Have te K a p e 11 e. Vooral voor den fruitkweeker is de catalogus van zeer groot belang, dat de vruchtboomen, die het grootste gedeelte der kweekerijen beslaat, veredeld wor den op bepaalde typen van onderlagen volgens de nieuwste gegevens. Ook zijn opgenomen enkele iepensoor ten, die tot heden vrij onvatbaar bleken voor „de iepenziekte". Alle overige planten zijn ook systema tisch gerangschikt. Zeeuwsche Uienexport. De uienexport uit onze Provincie be droeg in de maand September 1932 uit Zuid-Beveland en Walcheren 1.748.546 kik), (vorig jaar 1.458.464 kilo), uit Z. Vlaanderen 2.139.805 kilo (vorige jaar 1.903.786 kilo), uit Tholen en Sint-Phi- lipsland 338.312 kilo (vorige jaar 525.502 kilo) en uit Schouwen en Duiveland 76.702 kilo (vorige jaar 315.918 kilo). Sombere vooruitzichten. (Van onzen landbouwkundigen medewerker). Steeds ernstiger critiek komt er in landbouw-kringen los over het feit, dat zoo getornd wordt aan de goede uit werking der tarwewet, tot dusver de eenige crisiswet, die volkomen steun geeft. Minister Ruys sprak altijd van 'n gemiddelden prijs van 12% cent per kg. Bij het verdedigen der wet, bij het afwe gen der bezwaren daartegen heeft men zich altijd aan dit bedrag gehouden. In 1931 is die prijs ook vrijwel bereikt. Dit jaar zal deze niet veel hooger zijn dan 10 cents. Een leelijke streep door de rekening dus, want per ha verschilt dat al gauw 7590. Geen wonder, dat voortdurend nog wordt aangedron gen op verhooging van het verplicht mengpercentage, temeer, wijl bieten en aardappelen zoo tegenvallen. Het laag suikergehalte der bieten en de moeilijk heden bij het rooien en het vervoer drukken den prijs, die toch al zoo laag is, zeer, terwijl de strop met de con sumptie-aardappelen velen den nekslag geeft. Voor Zeeland is 1932 stellig het moeilijkste jaar, dat tot dusver is mede gemaakt. Zoo moet de boer 1933, het vijfde cri sisjaar in, want hij kan nu eenmaal zijn bedrijf niet stop zetten. De tarweteelt moet tot 1/3 der oppervlakte van het bouwland beperkt blijven. In Groningen wordt daartegen sterk geprotesteerd, in Zeeland hoorden we daarvan nog wei nig. Dit bevreemdt ons, want als de be perking wordt opgelegd van 1/3, dan ontkomt men niet aan het feit, dat 2/3 van het bouwland met andere vruchten moet worden verbouwd. En wat zal dat zijn? We zouden niet één landbouwpro duct kunnen noemen, waarvan met re delijkheid kan worden verwacht, dat het in 1933 loonend zal zijn. Zelfs omtrent de bieten verkeert men nog in groote onzekerheid. Niets dan sombere vooruitzichten. We gelooven niet, dat er naast den boerenstand nog een andere categorie te noemen ware, die zoo iets met dezelf de lijdzaamheid zou dragen. Zijn beroep, waarvap de financieele uitkomst zoo zeer afhankelijk is van machten, die niet door menschenhand kunnen worden be- heerscht, heeft den boer in veel leeren berusten, doch moet hij dat tenslotte ook bij het leed, dat hem treft, ondanks de goede oogsten, die hij wint? Met Multatuli's Koningin vragen we: is er één stand, die kan gedoemd zijn tot ge brek? Straks zullen tienduizenden be- toogen tegen het duurder worden der levensvoorwaarden, tegen de maatrege len dus, dien genomen zijn om den boe renstand in zijn benarde omstandighe den te hulp te komen. Onder die massa zullen wellicht ook landarbeiders zijn. Zouden deze voldoende „bewust" zijn om te erkennen, dat uit een bedrijf, waar alles verlies is, wat de klok slaat, nu eenmaal geen behoorlijk loon kan wor den betaald, zoodat ze zich hebben af te vragen, of hun belang op dit oogenblik niet elders ligt? Aan de locale kracht bij den post-, telegraaf- en telefoondienst, P. J. L. van Dalsen van het bureel van den Inspecteur der posterijen, telegrafie en telefonie te Middelburg, is op haar vrzoek met ingang van 1 November '32 eervol ontslag verleend. Verplaatst met ingang van 1 Nov. 1932 de besteller bij den P. en T.-dienst J. F. Picavet van Neuzen naar het post- en telegraafkantoor te Breda, Verplaatst met ingang van 16 No vember a.s, de besteller bij den P., T. en T.-dienst J. Bernaert van het hulp kantoor te St. Jansteen naar het postkantoor te Tilburg. ZICH AAN BOORD VERSTOPT. Met het m.s. „Tanibor" van de Stoomv. Mij. „Nederland" zijn te Amsterdam uit Australië aangekomen een 28-jarige kweeker en een 35-jarige bakker, die zich bij het vertrek aan boord hadden verstopt. Beiden hadden 5 jaar in Aus tralië gewerkt. Zij waren daar buiten werk geraakt en hebben op deze min der gewone manier hun vaderland weer bereikt. De politie heeft den een naar Haarlem en den ander naar Groningen gebracht waar zij afzonderlijk thuis be hoorden. Y BRUTALE INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er een brutale poging tot inbraak gedaan in den goudsmidswinkel van de firma v d. E, aan de Kruiskade te Rotter dam. De heer v. d. E, werd uit zijn slaap opgeschrikt door een hevig lawaai, ge rinkel van glas en het blaffen van zijn waakhond. Hij vermoedde dat dit ge rucht gemaakt werd bij zijn buren en daarom sliep hij rustig verder. Des ochtends kwam zijn zoon hem echter waarschuwen dat de étalage, die reeds voor het St. Nicolaasfeest was ingericht in een ruïne was herschapen. Het bleek dat men getracht had een bint uit de rolluiken te breken. Daarbij is de groote spiegelruit gebroken en de scher ven zijn terecht gekomen op een partij horloges, die ernstig beschadigd zijn. De schade wordt op ongeveer 900 ge schat. De inbreker heeft natuurlijk onmid dellijk de vlucht genomen. WILD ZiWIJN. Vrijdag ging mej. P Af. met haar dochter te E e r n e naar de ontginning t oen zij beiden plots opge schrikt werden door 'n reusachtig wild beest, dat uit het houtgewas den weg oversnelde. Aanstonds waarschuwde zij den heer M., die met geweer en jacht hond er direct op uittrok. Na een half uur dreef de hond een geweldig groot wild zwijn het houtgewas uit en den weg op. De heer M. vuurde dubbel, zwaar gewond liep het beest nog ©en paar meter door, totdat de heer M. het op 8 meter afstand het genadesichot (kon geveS. Het bleek een exemplaar te zijn van 850 pond. Het beest heeft in Een- setll enorm veel bekijks gehad. Ongelukken. In den nacht van Zondag op Maan dag is langs de grens te Kerkrade 'n man, die in de Pannesheide op familiebe zoek was, door een Hollandschen auto overreden en gedood. De chauffeur doofde de lichten en reed door, zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren. Het slachtoffer heet Th. Br.; hij is 34 jaren oud, gehuwd en vader van drie kinderen. Maandagmiddag reed de 1 S-iarN ge mej. G. van L., op de splitsing Ver lengde Maanderweg en Kerk weg te Ede met haar rijwiel tegen den auto van den heer Kop. Het meisje bemerkte te laat dat de chainfeur niet recht uit wilde doorrijden en schijnt den richtingwijs zer niet te hebben gezien. Zij werd met een zware hersenschudding opgenomen. BESCHIKBAARSTELLING ONVERMENGDE MARGARINE. Burgemeester en Wethouders bren gen ter openbare kennis: I. dat voor de 4 weken, vallende in het tijdvak van 28 November tot 26 De cember 1932, onvermengde margarine zal kunnen worden verstrekt aan: a. in de gemeente wonende georga niseerde werkloozen, die drie maanden of langer werkloos zijn, steun ontvangen en hoofd zijn van een gezin met 5 of meer kinderen; b. in de gemeente wonende ongeor ganiseerde werkloozen, die drie maan den of langer werkloos zijn, steun ont vangen en hoofd zijn van een gezin met 5 of meer kinderen; c. in de gemeente wonende werk loozen, die bij een werkverschaffing met zoogenaamd rouleeringssysteem ar beiden en hoofd zijn van een gezin met 5 of meer kinderen; d. in de gemeente wonende armlasti gen, die drie maanden of langer steun genieten, daarvan geheel of bijna ge heel moeten leven en hoofd zijn van een gezin met 5 of meer .kinderen. II. dat zij, die behooren tot een der onder I hiervoren vermelde categoriën en gedurende vorenvermelde periode Yi kg onvermengde margarine per week, per lid van hun gezin, wenschen te ont vangen tegen betaling van 11 cent per kg, zich daarvoor mondeling ter ge meente-secretarie ten Stadhuize (bene denverdieping ingang Helm) kunnen opgeven op Donderdag, 3 November 1932, des namiddags van 2 tot 4 uur. Middelburg, den 1 November 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Goes, Bevallen: C. Hooij geb. Remijn, z.; M. Yerplaklke geb. Siepman, d'.M. E. Ver- heeke, geb. van dér Loo, z.; A. Dirkse geb. Labeur z. Overleden: E. Raas vrouw van J. Zuidhof, 25 j., P. van Biaalèn wedn. P. 'dje Muijnckr, 89 j.; P. Schouwenaar man van J. Feijtel', 41 j. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Onderstaande voorwerpen zijn terug te bekomen bij: Paar handschoenen, J. Bartens, Schuitvlotstraat N 168; goud ringetje, L. de Voogd, Noordweg S 212; belasting plaatje, J. de Smit, Veersche singel S 27; damestasch met inhoud, R, de Steur, Korte Delft G 8; Huissleutel, C. Wat- tel, Noordweg S 213; boodschaptaschje, T. Mes, Dam G 29; jongenspet, An- driessen, Wal B 42; riem, W. de Wolf, C EERSTE KV. VOLLE MMN O LAATSTE KVARTIEK ©NIEUWE HAAN VENUS <g> MARS JUPITER (j) SATUBNUS Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te 8 uur Middelbare Tijd, gelijk aan 22 h 48 min Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat alle hemellichamen in het Oosten opko men, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het WZW naar het ONO, door de sterren beelden Arend, Zwaan, Cassiopeia en Wagenman, een gebogen stip pellijn; zij heet galactische equator en duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon veran dert deze maand van 24° tot ruim 16°; de dagboog de tijd dat zij boven den Brakstraat O 256; Schooletui, J. Jan sen, Noordweg B 192; portefeuille met inhoud, W. Marcusse, Vlasmarkt K 161; gouden broche, B. Leijnse, Noordsingel S 186; sleutel (klok), J. Geers, N. Vlis- singsche weg E 109; portemonnaie m. inh. en een handschoen, Vermeule, Se- geerstraat H 82; zilver potlood, C. Fond- se, Korte Geere K 363; Jas, Bosdijk, Oude Veerscheweg T 216; actetasch met inhoud, Bouwens, Wagenaarstraat D 86; Centuur, J. Dekker, Noordweg S 233; manchetknoop-goud, Poortvliet, Spanjaardstraat E 72; overjas, de Rijke, Beenhouwerssingel K 66; schroeven draaier, C. Breel, Korte St, Pieterstraat F 29; belastingmerk, Modderkreeke, Seisbolwerk M 213; ring met sleutels, Koppejan, Pottenmarkt K 175; belas tingmerk, van Driel, Langeviele; 2 mut sen (boerin) Wattel, Pottenbakkerssin gel Q 57; penhouder, van Flier, Wal A 10; zwart boerendoek, Willeboordse, Noordweg S 241; zwarte muts, J. de Kok, Walensingel Q 274; hangertje, de Kramer, Looierssingel Q 294; doublé broche, Bosschaart, Puntpoortstraat O 205; grijze poes, Naezer, Lange Gist- straat F 163; schooltasch met inhoud, van Kaam, Dam F 146; portemonnaie, Wondergem, bureau van politie; Cape, Bosschaart, Segeersweg V 129; broeks pijpen, J. Wisse, Lombardstraat C 72; Haakpen, Davidse, Segeerstraat H 83; Sigarettenkoker, Flierenburg, Lange Breestraat O 181; huissleutel, bureau v. politie, Lange Giststraat; sleutel, bureau v. Politie, Lange Giststraat; School tasch met inhoud, Castenmiller, Korte Delft F 21; jongensjas, Oorschot, Kui perspoort G 80; zakkammetje, Wattel, Pottenbakkerssingel Q 57; muts, Do- minicus, Oude VliSsingsche weg E 239; Fransch boekje, Voorhans, Leliestraat W 132; dameshandschoen, Glerum, Ver- werijstraat N 139; huissleutel, bureau v. politie, Lange Giststraat; beenbescher mers, Kleinepier, Oude Vlissingsche weg E 235; paar oliepijp'en, Duvekot, Vrouwepolder A 65; kinderportemon- naie, van Wezel, Sleeperssingel Q 174; heerenportemonnaie, Wattez, Korte Delft F 26; kinderarmband, (zilver), Klunhaar, Wagenaarstraat E 112; jon gensjas, de Leeuw, Karelsgang T 44d; Mandolinetasch, de Leeuw, Karelsgang T 44d; gymnastiekschoenen, Bodbijl, Noordweg S 225; bruin wagenz'eil, Koo- le, Goesche Korenmarkt P 56; Sleutel, politiebureau, Lange Giststraat; schoen, Lenselink, Blindenhoek D 65; notitie boekje, Legerstee, Brakstraat O 253; broche, (zilver) Lenselink, Hendrikstraat W 68; blauw werkpak, Lindenberg Bree E 207. horizont staat), vermindert van 9 h 40 min tot enkele minuten meer dan 8 uur. De schijngestalten van de maan zijn: E.K.: 5 Nov. V.M.: 13 Nov. L.K.: 21 Nov. N.M.: 28 Nov, DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus; slechts laatstgenoemde komt deze maand op onze afbeeldingen van den sterrenhemel voor. De anderen zijn des avonds om 8 uur nog onder den horizont. Venus (m 3.5) is morgenster in de Maagd. Zij komt eenige uren vóór de zon op. Mars (m 1.1) is morgenster in de Leeuw; hij komt omstreeks midder nacht op. Jupiter (m 1.5) staat ook in den Leeuw, hij komt na middernacht op (2 uur.) Saturnus (m 0.8) is avondster in den Steenbok; hij is des avonds laag in het ZW te zien, doch gaat vroeg on der. Om 8 uur 's avonds staat het sterre- beeld de Zuidervisch met als hel derste ster Fomalhaut in den meridiaan, en dus zoo hoog als het op onze breedte maar komen kan. Woensdag 9 Nov., v.m. 11 uur, geb. Prov. bestuur te Middelburg, 't onderhouden Rijkszeeweringen en havenwerken te Vlissingen en Veere, gedurende 1933, '34 en '35, in 2 perc. en in massa. Raming p. jaar le perc. 5200; 2e 3450. Massa 8650. Zie Staatscourant 10 Oct. 1932. Woensdag 9 Nov., v.m. 11 uur, geb. Prov. bestuur te Middelburg: 't onderhoud bodemdiepte buiten haven kanaal door Walcheren, te Veere, in de Stadshaven te Vee- re, in de W, of Koopmanshaven te Vlissingen en Breskens, gedu rende 1933. Zie Staatscourant 10 Oct. 1932. Woensdag 9 Nov. v.m. 11 uur ge bouw Prov. Bestuur te Middel burg: 't onderhoud tramwegha vens aan 't Zijpe gedurende 1933. Raming 4000. Zie Staatscourant 15 Oct. '32. <V'oensda g 23 NoV. v.ta'. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg: 't onderhoud van het haveriklanaal Philippine met bïjbeh. werken, gedurende 1933, '34 en '35. Ra ming f 6500 p. j. Zie Staatscourant 20 Octt. '32 Woensdag 23 Nov. v.m. 11 uur ge bouw Prov. bestuur te Middel burg: 't onderhouden, teer- en carbolineerwerk kunstwerken, aanlegplaatsen en verdere in richtingen, behoorende kanaal Terneuzen en beoosten kanaal enz. gedurende 1933 en 1934, in 2 perc. en in massa. Raming perceel 1 f 900 p. j.; perc, 2 f 2700 p. j. Massa f 3600. Zie Staatscourant 24 Oct. '32, Woensdag 30 Nov. v.m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg: 't leveren en aanbrengen rolbrug buitenhoofd Westersluis te Hansweert. Raming f 2425. Zie Staatscourant 24 Oct. '32, Woensdag 30 Nov., v.m, 11 uur, geb. Prov, bestuur te Middelburg, het onderhoud kanaal door Zuid-Be veland, gedurende 1933. Raming 22.750. Zie Staatscrt. 29 Oct. 1932. In de plaats van J. Hage, is vanaf heden als AGENT van ons blad aange steld: A. ZEIJGER, Markt A 144,. ff)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6