BINNENLAND. RECHTZAKEN. ONDERWIJS. LEGER EN VLOOT. rWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 2 NOVEMBER 1932. No. 259. DE TEELT VAN SUIKERBIETEN. NA DE OPERATIE. DE HERNIEUWDE „BROEDERBAND" TE MIDDELBURG. Men meldt aan de „N. R. Ct.": Tengevolge van den grooten bieten- oogst per ha. is een ongewenschte han del in de garantie van regeeringssteun voor het telen van suikerbieten ont staan., De Commissie inzake steun aan de suikerbietenteelt, heeft nu een waar schuwing gepubliceerd den minister van oeconomische zaken en arbeid te zullen adviseeren in een eventueele steunrege ling voor het jaar 1933 de bepaling op te nemen, dat zij, van wi'e blijkt, dat zij in 1932 handel in garantie hebben gedreven van den steun voor 1933 zul len worden uitgesloten. De ministerraad, die gisteren zou zijn gehouden en waar de gevolgen der schorsing van het debat over de verhoo ging van de invoerrechten door het ka binet zouden worden overwogen, is in verband met den Allerheiligendag uit gesteld tot heden. De minister van buitenlandsche za ken heeft aan de leden van de Tweede Kamer doen toekomen een verslag van de Nederlandsche delegatie (Witboek) nopens de eerste zitting der conferen tie tot vermindering en beperking der bewapeningen, gehouden te Genève van 2 Febr. tot 23 Juli j.l. Bij Kon. besluit is benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje-Nassau J. B. Samsom, directeur der inrichting voor de gemeente-administratie van N. Samsom te Alphen aan den Rijn, Politierechter te Middelbjurg. In de zitting van 1 November werden de volgende personen gedagvaard: D. H,, 24 j,, visscher te Breskens, werd verdacht dat hij op 11 September j.l. te Breskens, Pieter Monjé heeft ge slagen. Eisch 25 s. 10 d.h., Uitspraak vrij spraak. P. M.„ 37 j., koopman te Breskens, werd verdacht dat hij op 11 September 1932 I. J. de Kooker heeft geslagen, Eisch en uitspraak 25 s. 10 d.h. I. J. de K.,- 24 j., visscher te Bres kens, werd ten laste gelegd dat hij op 11 September j.l. te Breskens Pieter Monjé heeft geslagen. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Uit spraak 14 dagen gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd en 25 s. 10 d.h. J. W. den D., 19 j,, varensgezel te Zaamslag, werd verdacht dat hij op 21 September 1932 'te Terneuzen, Simon van Hoeve gewelddadig heeftt beetge pakt en gestompt, Eisch en uitspraak 30 s, 10 d.h. J, A. A. Ph,, 32 j,, werkman te Ter- neuzen, werd ten laste gelegd dat hij op 13 September j.l. te Terneuzen Ra chel Riemens op den grond heeft ge worpen. Eisch 15 s. 5 d.h. Uitspraak 10 s. 5 dagen hechtenis. P. J. B., 38 j., autoverhuurder te Breskens, werd verdacht dat hij op 22 September 1932 te Breskens Izaak Lous een slag in het gelaat heeft gegeven. Eisch en uitspraak 20 s, 10 d.h. A. P. de M., 26 j,, arbeider te Oost burg, werd verdacht dat hij op 26 Sep tember 1932 te Oostburg A. J. Meulen- dijk met een mes in den rug heeft ge stoken en gestompt. Door Dr. Jan Walch. 81. Het ging alles, naar wensch en opzet hadden voorzien. Aan het Tournooi- veld stond de heer Colver; precies op het punt waar lijn I halt maakte; pre cies tegenover het achterbalcon van den (motorwagen. Aanstonds zag hij, dat zijn plaats bezet was; hetgeen een grimmig vertikaal groefje tusschen zijn wenkbrauwen kerfde. Hij wierp 'een blik op den vermetele, die daar stond opgesteld; en hoe weinig socialistisch zijn gevoelens anders ook waren, hier had hij een moment volkomen de sensa tie van den staker tegenover den onder kruiper.... En dat was waarachtig die weggejaagde Lugt! Maar de weggejaagde Lugt hief met hoffelijkste onderdanigheid den hoed; en met verrasten en verheugden eerbied zei hij: Meneer Col ver! Het waren maar twee woorden; maar de toon die volgens het spreekwoord ,,de muziek maakt" maakte op dit lut tele woord-motief 'een volkomen aan grijpende huldigings-compositie. De na druk op „Col"- vooral zette zoo fijn- dynamisch in en verliep zoo streelend, dat de heer Colver, wiens herinnering andere toonen aan het verschijnsel- Lugt associeerde, wezenlijk verbaasd was, en sprakeloos, ook den hoed licht te. En door wilde loopen. Maar dat voorkwam Henri; met rappe zachtheid Eisch en uitspraak 25 s, 10 d.h. D, R., 31 j., werkman te Terneuzen, werd verdacht dat hij op 21 September j.l. te Terneuzen A. L. Stoffels een stomp in het aangezicht heeft gegeven, Eisch en uitspraak 14 dagen gevan genisstraf. P. J. de K., 25 j., knecht te Graauw, werd ten laste gelegd dat hij op 29 Au gustus j.l. te Graauw A. Boénne vuist slagen in het gezicht heeft gegeven. Eisch en uitspraak 15 s. 10 d.h. F. B., 56 j., paardenslager, Clinge, werd ten laste gelegd, dat hij op 30 Au gustus j.l. te Clinge Isabella Vlaeming heeft bedreigd met een mes, Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uit spraak 14 dagen gevangenisstraf, J. B., 36 j., arbeider te Philippine, werd verdacht dat hij op 25 September j.l. te Philippine zich heeft verzet tegen den wachtmeester Scheers en de ma- réchaussée, toen hij wegens dronken schap werd opgebracht, Eisch en uitspraak 15 s. 10 d.h J. M., 24 j., varensgezel te Hoek werd ten laste gelegd dat hij op 22 Sep tember 1932 te Terneuzen den Opper wachtmeester W. Donker en den ma. réchaussée Hoogstrate, (die in dienst waren, heeft beleedigd. Eisch 35 s, 20 d.h. Uitspraak 25 s 10 dagen hechtenis. L, de S., echtgenoote van C. M., 40 j., zonder beroep te Clinge, werd ver dacht dat zij op 1 September 1932 te Clinge Leonore Ferket heeft beleedigd, Eisch 7.50 s, 5 d.h. Uitspraak 5 s 2 dagen hechtenis. Th. de W„ 37 j., koopman te Bres kens, werd verdacht dat hij op 22 Sep tember 1932 te Oostburg G, J. Huis man, die door den kantonrechter werd gehoord in een strafzaak, heeft belee digd. Eisch en uitspraak 20 s. 10 d.h, Fr. de S., 47 j,, arbeider te Clinge werd verdacht dat hij op 26 September 1932 te Clinge Philomena de Caluwé heeft beleedigd. Eisch en uitspraak 10 s. 5 d.h. Fr. de K,, 67 j., landbouwer te Hulst werd verdacht dat hij op 1 October j.l te Stoppeldijk een dier pijn of letsel heeft veroorzaakt door een rund aan een zeer kort touw vast te binden, waar door het dier voortdurend met gestrek ten hals en met den neus op den gronc van het weiland stond, Eisch en uitspraak 25 s. 10 d.h, De slagersjongen A. P. van K., vroeger wonende te Bussum en thans te Hilversum, stond voor den politie rechter terecht, verdacht van verduiste ring in dienstbetrekking. In den loop van enkele maanden had hij ten nadeele van zijn patroon A. A. B. een bedrag van ongeveer 110 verduisterd. Een ge deelte van de schade, 40, had hij vergoed. Hoeveel het verduisterde be drag beliep wist verdachte, die bekende, niet. De politierechter veroordeelde verdachte wegens verduistering in dienstbetrekking tot een voorwaardelij ke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van 1 y2 jaar, onder toe zicht van de R. K. reclasseering. Voorts zal verdachte 70 moeten terugbetalen in termijnen van 5 per week. Op 24 Nov. 1930 had op den Mui derstraatweg nabij Muiden een autoon geluk plaats, waarbij de monteur G, het leven verloor. De koopman B. I. te Bus sum reed op genoemde datum op dien weg met zijn auto. Naast hem zat de monteur G. Op een gegeven oogenblik wilde I. passeeren. Hierbij kwam hij in botsing met een andere auto. De auto voorkwam hij hetuitvoerende een zachte glijbeweging vlak vóór den heer een beweging niet ongelijk aan een fi guur uit de thans helaas uitmodisch quadrille-des-lanciers; en ook als bij die figuur, maakte hij een lichte bui ging, en drong min-of-meer, hem het voortgaan belettend, zijn ex-chef in het knusse hoekje zijner voorkeur, en toen bleef "hij, zeer ongemakkelijk, maar be vallig, half vóór, half terzijde van hem staan; en zei: „Gaat u daar staan; daar staat u werkelijk beter; de tram is zoo- overbezet." Zoo vlug en handig ging dit in zijn werk, dat de heer Colver, in zijn verbazing, zich de bondeer-gevoelens, die hij tegenover zijn hoofdcommies had voelde ontglijden, en ietwat onthutst, met een hoofdknik bedankte. Toen zei Henri Lugt niets meer, maar bleef met het eerbiedig gezicht van een staats burger die besef heeft van 'wat hem past in zijn ongemakkelijke positie staan, met als belendingen, het machinekastje, en een koperen staaf; en meneer Colver, die alle eigenschappen van den ambte naar bezat, waartoe ook goede manie ren behooren, deed nu, ter hoogte van de Plaats, een vraag naar het welvaren van den heer Lugt; een vraag die nog wel een vrij drogen en zelfs ietwat ge- ringschattenden klank had; maar waar op de ander niettemin op een toon van eerbied en vereerd zijn antwoordde; verklarende, na een innig gemeend „dank u zeer", dat het hem nu weer heel goed ging; en dat hij gelukkig vol komen hersteld was, van al de ellendige storingen die zijn ziekte had meege van den koopman vloog in brand. De monteur overleed aan de bekomen brandwonden en de koopman moest eenige maanden in de Majellastichting worden verpleegd. De koopman stond voor de rechtbank terecht wegens veroorzaken van dooc door schuld. Hij werd van het ten laste gelegde vrijgesproken. Het O. M. ging in hooger beroep. Conform den eisch van den proc-generaal sprak het Hof even eens den koopman vrij en bevestigde het vonnis van de rechtbank. Het hof over woog, dat benzinedampvergiftiging van verdachte waarschijnlijkheid was, temeer daar uit het getuigenverhoor is gebleken, dat de benzinetank van verdachte's auto meermalen lek was. Kort voor het onge luk had verd. schriftelijk nog geklaagc over zijn tank. Voor de rechtbank te - Maastricht heeft terecht gestaan H. H. V., aanne mer te Limbricht, ter zake dat hij op 28 Juli, toen hij met zijn auto in een bocht op den weg naar Heerlen een anderen auto wilde passeeren, zekeren Lacroin en Jos. Kelleter, die op een motorfiets aankwamen, heeft aangere den, waardoor beiden gedood zijn. Het O.M. eischte 3 maanden gevange nisstraf en intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar, In den nacht van 21 op 22 April 1.1. hebben twee Duitschers den ouden heer S. aan den Groesbeekschen weg te Nijmegen in diens woning aangevallen, toen zij betrapt werden op inbraak Hierop namen zij de vlucht. De heer S, kon hen echter na hun arrestatie her kennen. De rechtbank te Arnhem veroordeel de ieder der verdachten tot 3 jaar en 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. In hooger beroep leg de het Arnhemsche Hof hun 4% jaar op, eveneens met aftrek der preventieve hechtenis. Beide verdachten teekenden cassatie aan. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde Maandag tot ver werping dezer beroepen. Te Arnhem is plotseling in den leeftijd van 61 jaren overleden de heer C. Menke, leeraar aan de Nijverheids school voor de technische vakken te Utrecht en voorzitter van den Bond van leeraren en leeraressen bij het nij verheidsonderwijs. Bij Kon. besluit is aan den kapitein J. C. T. Motké van het 3de reg. veldar tillerie op verzoek, eervol ontslag ver leend. Aan de opvarenden van Hr. Ms. pantserschip Jacob van Heemskerck, dat op 7 November van Willemsoord zal ver trekken tot het aanvaarden van een réis naar de Middellandnsche Zee, zullen de volgende brievenmalen worden verzon den: naar Oran op 15 en 18 November met de treinen van 9.32 en 18.15 uur uit Amsterdam; op 19 November met den trein van 19.15 uur uit Amsterdam en op 20 November met den trein van 10.56 uur uit Rotterdam; vervolgens naar Csg- lieri (Sardinië) van 28 Nov. tot en met 3 Dec. dagelijks met den trein van 19.15 uit Amsterdam en 4 Dec. met den trein van 6.41 uur uit Amsterdam. Correspondentie voor opvarenden, welke nog wordt ontvangen na de ver zending van 4 December zal naar Den Helder worden gezonden. bracht. Aan welke mededeeling hij on middellijk de bezorgd-belangstellende vraag naar meneer Colver's gezondheid verbond; en naar die van mevr. Colver? „En mej. uw dochter? Of is het al me vrouw uw dochter?" Henri wist heel goed, dat het mevrouw-uw-dochter was; en dat het haar, althans maatschappe lijk, niet zoo heel goed ging; want de schoonzoon was, zelfs ondanks de pro tectie van den schoonvader, volkomen niet te handhaven gebleken in de posi tie aan het ministerie, die door Henri's afvloeien was opengevloeid; en had nu weer een zeer nette, en intellectueel niet veel vergende, betrekking bij het Vreemdelingen Verkeer. Maar daarover sprak Henri natuurlijk niet; en ook de heer Colver sprak er niet van; natuur lijk. Maar de tramrit was lang; en er werd dus nog wel over iets gesproken; zij het aanvankelijk van de zijde van den heer Colver op ietwat onwillige wijze; met rustige vlotheid van Lugt's kant aeantwoord. Een enkele vraag van Lugt naar de drukte der werkzaamheden met voortreffelijk geslaagden ernst uitge bracht, ontmoette bij den anderaanvan- celijk een wantrouwenden blik; maar toen herinnerde de ondervrager in ver band hiermee aan een begrootingsperi- ode van zes jaar geleden, toen men in derdaad enkele dagen den geheelen dag door had gewerkt, en er zelfs ook nog avondwerk te verrichten was geweest; een periode waaraan de heer Colver al-' tijd met trotsch terugdacht, want toen had hij, door een misverstand in de Ka mer, een pluim over zijn toewijding ge Heden heeft de Coöperatieve brood bakkerij en winkelbedrijf „de Broeder band" haar geheel verbouwden winkel in de Langeviele in gebruik genomen en gisterenavond is dit voor bestuur, personeel en leden zoo belangrijke punt in het leven dezer coöperatie, eenigs- zins feestelijk herdacht door een sa menkomst van bestuur en personeel met architect en uitvoerders en nog enkele genoodigden in genoemden win kel. Daar heeft de heer A. M. Witte, voorzitter der coöperatie, er op gewe zen, dat deze in 1896 is gesticht en voorloopig alleen als bakkerij bestond, totdat in 1909 het bestuur besloot voor de 618 leden, van wie er 153 toen te Vlissingen woonachtig waren, een win kel in kruidenierswaren en dergelijke in de Langeviele te gaan exploiteeren. In 1922, toen nieuw Middelburg ont stond huurde men een winkelpand en vestigde er een filliaal voor in dat deel van de gemeente wonende leden, in 1925 stichtte de coöperatie haar eigen pand aldaar. Een en ander eerst na veel voorbereiding en ernstige overwe ging. Spr. heette welkom de heeren Dijk stra, vertegenwoordiger van de Han delskamer, J. L. Wigard, die namens het bestuur van de „Vooruit" aanwe zig was, een J. Barentsen, oud voorzitter der vereeniging en vérder alle andere aanwezigen. Lof bracht spr. aan den architect en de verschillende uitvoerders der werkzaamheden. Dank bracht spr. voor de zeer vele toegezon den bloemstukken en richtte zich ver volgens tot het personeel en meer in het bijzonder tot het winkelpersoneel en hoopte dat allen zullen blijven me dewerken aan den groei en den bloei van de zaak, opdat de omzet nog mo ge toenemen. Het bestuur is ook niet dan na langdurige overwegingen lot dezen stap overgegaan, kregen, die den chef eener andere af- deeling toekwam. Er was door onder geschikten aanvankelijk nog wel eens in vleienden zin op die „zoo juiste er kenning", op „dat moment van gerecht vaardigde zelfvoldoening" gezinspeeld, maar allengs was het uit het geheugen gegaan; de tijd spaart nu -eenmaal niets; Maar kijk, die Lugt, die wist het nog; en dat deed zijn chef wel zeer plezie rig aan. Die Lugt was dan toch waar achtig nog zoo gek niet; en hij be trapte zich zelfs, dat hij het wel ge zellig vond, met iemand die ook allang had meegeloopen, nog eens over den ouden tijd te praten, Zoo was het ge sprek zefs bijna geanimeerd te noemen, toen het oogenblik van afscheid nemen daar was, en de oud-hoofdcommies van doghen Lugt op plots weer allereerbie- digste wijze afscheid nam; zoodat de reer Colver het aangename gevoel had, dat alle andere medebalconisten, de con ducteur incluis, hem als iemand van wel zéér aanzienlijke autoriteit moesten beschouwen. Ja, die Lugt was toch in dertijd, wel een heel goed ambtenaar ge weest, dacht hij onder het naar huis gaan; jammer, jammer, jammer; maar dat was voorbij. Toch, Henri geloofde, dat het niet heelemaal en voorgoed voorbij behoef de te zijn. Hij besloot de zoo gelukkig begonnen campagne tot het weder aan- knoopen der particuliere genegenheden die hem van nut konden zijn, te vervol gen; tegelijk zich op de hoogte te hou den van wat er voor hem van belang op het ministerie kon gebeuren; om dan De heer D ij k s t r a wenschte de coöperatie namens de Handelskamer geluk met de heropening dezer mooie zaak, die aan aan alle eischen des tijds voldoet en die zeker zal bevorderen, dat de leden niet alleen van de coöpe ratie betrekken, maar meer dan tot nu toe er zelfs eens een kijkje komen ne men. Spr. wees er op, dat de coöpera- toren van meening zijn, dat er te veel winkels zijn, wat de lasten te hoog maakt en zij treedt op om ordening in de warenvoorziening te brengen. Zoo kwam ook de Handelskamev tot stand, die zooveel mogelijk voor de coöpera ties produceert of wel voor haar in koopt. Het wordt zoo een deel der plan matige warenvoorziening ten voorbeeld voor de groote economen. De heer C. v. d. W e e 1, administra teur der coöperatie sprak namens het bakkerij- en kantoorpersoneel en wenschte bestuur, winkeldief en win kelpersoneel ge'uk met dezen nieuwen winkel, inzonderheid den winkelchef die aan dezen verbouw zulk een groo ten stoot heart gegeven. Spr hoopt, da, men spoedig betere economische tijden zal beleven ook in het belang der zaak. Namens genoemde onderdee- len van het personeel bood spr. een pa- rapluibak voor den winkel en een palm aan. De oud-voorzitter, de heer J. B a- r e n t s e n, wees er op, hoe aan het oude pand veel mankeerde, al is er wel geregeld aan verbeterd, vooral boven. Thans heeft het bestuur ook den win kel zelf grondig verbeterd. Spr. ver nam dat het filiaal reeds geheel eigen dom is van de vereeniging en hoorde thans tot zijn vreugde, dat ook deze ver bouwing geen nieuwe lasten op de ver eeniging heeft gelegd. Spr. uitte zijn beste wenschen voor de toekomst. De heer J. L. Wigard sprak bij ontstentenis van den voorzitter van „de Vooruit" en bood namens de zuster- na eenigen ijd, als het terrein behoorlijk geprepareerd was, over te gaan tot een" officieele sollicitatie. Voor deze laatste was noodig een met doeltreffende han digheid geredigeerde verklaring^ van dr. Marelman, bij welker samenstelling Hen ri zich thans bewust was, voortreffelijke diensten te kunnen bewijzen; en die meening berustte niet op zelfoverschat ting. Er werd dan in dit stuk, op Hen ri's aandringen, met de grootst mogelijke openhartigheid een chirurgische fout er kend; waardoor bij de operatie een zeer klein gedeelte van de hersenen was ge stoord; en storing en wellicht een om wending door het operatiemes waardoor een tijdelijke, maar constante denkfout bij den patiënt teweeg was gebracht, die het noodlottig gevolg had gehad, dat hij steeds het tegenoverge stelde had moeten zeggen van hetgeen hij bedoelde tot uiting te brengen. Het verschijnsel kwam meer voor, o.a. bij partieele verlamming door beroerte; als wanneer de lijder bijvoorbeeld bewegin gen met de linkerhand maakte, die hij bedoelde met de rechterhand uit te voe ren. Volgden eenige verwijzingen naar artikelen in medische tijdschriften; want het is altijd goed, den leek naar een blijkbaar grooten voorraad van kennis te verwijzen; de al of niet wezenlijke beteekenis van zoo'n parrallel wordt door het imposante steeds voldoende verdoezeld. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5