lïromnriale BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. No. 257. Twee Bladen. MAANDAG 31 OCTOBER 1932. Eerste Blad. 175e Jaargang. DE ZEEUWSCHE LUCHTLIJN IN 1933. •VAM NIELLB'S- GOHSCHE '- ONTBYT-KOHK MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. Zijn uw e* v^e aangedaan kalmeert hoesten maakt slijm los! brengt verlichting WALCHEREN. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel voor ingezonden mededeélingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager..Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 6 regeli opgenomen a 75 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Na een gunstig verloop en een mooi slot worden de plan nen voor 1933 beraamd. Doortrekking der lijn naar Knocke-Le Zoute. In 't hoogseizoen eiken dag vlie gen, ook des Zondags? Zaterdagmorgen tegen negenen streek de PH-OTO, een der bekende toestellen van de Zeeuwsche luchtlijn, met den chef-piloot Aler van de K.L.M. aan 't stuur, op het vliegveld Vlissingen neer. Na een kort oponthoud wendde zij den steven Scheldewaarts, om naar het vliegveld Le Zoute bij Knocke te koer sen, teneinde daar enkele Belgische be langstellenden te halen, te weten: den enthusiasten burgemeester dier bad plaats, den heer Desmit; den directeur van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena", den heer Cornelius; den voor zitter van V.V.V. Le Zoute, den heer Léon Maertens, en den heer Cavens van de Compagnie Immobilière Le Zoute. Deze heeren, kort nadien op Zeeuw- schen bodem afgezet en van het „buiten land" komende, deugdelijkop paspoor ten etc. door een douane-ambtenaar on derzocht zijnde, vereenigden zich, onder presidium van den heer Van der Paauw, den exploitatiechef der K.L.M. in „Bri tannia" tot een vergadering met de heeren Van Woelderen, burgemeester van Vlissingen; jhr. Roëll, burgemeester van Haamstede; A. Smits te Vlissingen en S. S. Smeding te Middelburg, be stuursleden van de Vereeniging tot be vordering van het vliegwezen op Wal cheren; Cock, voorzitter van dezelfde vereeniging op Schouwen-Duiveland, Van den Broek te Zierikzee, Van Raalte te Vlissingen en Stofkoper te Middel burg, agenten der K.L.M., Scholte van de afd. exploitatie en Aler, chef-piloot dier maatschappij. De heer Van der Paauw heeft daar toen eerst de gunstige resultaten van de Zeeuwsche luchtlijn in 1931 en 1932 ge resumeerd en vervolgens is het plan voor 1933 er aan de orde gesteld. In een in- formeele, zakelijke en vlotte bespreking, aan de hand van uitvoerige door de K.L.M. opgestelde schemata, zijn toen de mogelijkheden, zoowel ten aanzien van de exploitatie van het traject Rot- terdam-Haamstede-Vlissingen, als ten aanzien van een doortrekking van de lijn naar den aanvang van de Belgische badplaatsenstreek: Knocke-Le Zoute, onder de oogen zien. Natuurlijk heeft zulk een door alle belanghebbenden en belangstellenden als frisch gebaar van de K.L.M. zeer op prijs gestelde „beschouwingsvergadering" geen enkele andere dan oriënteerende waarde, zoodat zij dus niets kan vast stellen. Dat is anderen instanties voor behouden. Als voorloopig resultante van moge lijkheden en wenschelijkheden mag ech ter het volgende gelden: De Zeeuwsche luchtlijn zal in 1933 vermoedelijk bevlogen worden van pl.m. half April tot pl.m. half October. Van den aanvang tot en met eind Juni op 3 dagen der week; evenzoo gedurende September en begin October. Geduren de de maanden Juli en Augustus bestaat het voornemen, eiken dag óók des Zondags te vliegen, en (eveneens ge durende deze twee maanden) zou men de lijn tot KnockeLe Zoute willen doortrekken. Het spreekt vanzelf, dat, met de uit breiding van de vliegroute, eenerzijds naar de Belgische badplaatsen, anderer- zijds (wat in overweging is) naar Am sterdam, de opstelling van een allen ge heel bevredigende dienstregeling een volslagen onmogelijkheid is geworden. Niettemin is men ter vergadering, ook met de Belgische luchtvaart- en bad plaatsautoriteiten tot een aannemelijke overeenstemming kunnen komen, waar- ij zelis de mogelijkheid van aansluiting, te Le Zoute, 0p het „Sabena"-vliegtuig naar Londen onder oogen gezien is. Dan zou eeland zijn rechtstreeksche inter- U uu^ V ^verbinding .eerst recht hebben! En ook het denkbeeld des Don derdags in de zomermaanden naar Oost ende door te vliegen, is bekeken. ,DKe,eitte dienstregeling zal door de belanghebbenden nog aan een nauw gezette bestudeermg onderworpen wor- Tenslotte is het verheugend te kun nen mededeelen, dat de K. L. M een vrij aanzienlijke verlaging van de pas sagetarieven voor 1933 voorbereidt. Aangezien dat, naar veler meening, een belangrijke factor voor de Zeeuw sche luchtlijn is, geven we hier enkele der in overweging zijnde passageprijzen, met daarachter tusschen haakjes de dit jaar gegolden hebbende. RotterdamHaamstede enkele reis 7.50 (8.75), retour 12.75 (16). RotterdamVlissingen enkele reis ƒ10 (12.50), retour 17 (22). HaamstedeVlissingen enkele reis 4 (4.75), retour 6.80 (8.50). AmsterdamVlissingen 15 (17.50), retour 25.50 (32). VlissingenLe Zoute 5, retour 8.50. Als gezegd: frequentie en dienstrege ling, tijden en prijzen izijn voorloopig en dus nog allerminst vastgesteld; men kan uit een en ander echter afleiden, in wel ken vorm de K. L. M. zich de exploitatie van deze tot dusverre zoo succesvolle binnenlandsche luchtlijn in 1933 voor stelt. Dat Zeeuwsch-Vlaanderen geen stop plaats in dezen lucht-omnibusdienst ver kreeg is, naar verluidt, te wijten aan het feit, dat men daar nog niet tot een be vredigende oplossing van de vliegveld- quaestie is kunnen geraken. Men verze kerde ons echter, dat hieruit allerminst tot een onvriendelijke gezindheid van de K.L.M, ten opzichte van Zeeuwsch- Vlaanderen besloten mocht worden. Na afloop der vruchtbare besprekin gen hebben de aanwezigen zich in Bri tannia aan een eenvoudigen maaltijd vereenigd, waar de burgemeesters Van Woelderen van Vlissingen en Desmit van Knocke op het welslagen der voorberei de plannen hebben getoast, terwijl ten slotte de heer Van der Paauw namens de K.L.M. dank voor de ruime en gulle me dewerking heeft gezegd. Daarna is op „Het Wooldhuis" de kof fie geserveerd en toen vertrokken de heeren uit Knocke-Le Zoute weer naar hun woonsteden natuurlijk met het zelfde vliegtuig dat hun ook gebracht had. Tenslotte zij vermeld, dat de laatste dienst voor 1932 Zaterdagmiddag om half vier gevlogen is: toen vertrokken twee vliegtuigen, (de PH-OTO en de PH-AES), tot den nok met passagiers ge vuld, van Walchererens vliegveld Een mooi einde van den dienst-1932. Moge het een gelukkig voorteeken voor 1933 beduiden BEGROOTING VAN ZUID-HOLLAND 1933. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben ide begrooting voor 1933 ingediend. Dank zij een batig slot van 1930, ge woon en buitengewoon van f 1.269.417 sluit zij met f7.310.288 in den gewo nen jen f 16.212.000 in den buitenge wo nen dienst. Ged. Staten stellen o.m. voor: korting van 10 pet op dë subsidies, tijdelijke kor ting van 5 pet. op de salarissen en ver hooging der opcenten op de iniko raster^ en vermogensbelasting van 10 tot 13 procent. DE ECONOMISCHE TOESTAND. Omstreeks het midden van dit jaar ging, als bekend, een vleug van optimis me door de wereld. De latere ontwikkeling der internati onale verhoudingen op economisch ge bied zijn echter niet geschikt geweest om dat optimisme verder aan te wakke ren. Er volgde dan ook een reactie. In Nederland manifesteerde dat opti misme zich voornamelijk op de effecten- markt, waar het leidde tot een stijging van de koersen van aandeelen, zooals in pet. uitgedrukt sinds het einde van den oorlog nimmer is voorgekomen. In drie maanden tijds steeg het indexcijfer met meer dan 50 pet. In het bedrijfsleven zijn de teeke- nen van verbetering schaarsch en on zeker. Wel kan men zeggen dat voorloo pig althans de groote val in de bedrij vigheid tot staan gekomen is. Het voorloopig cijfer der werkloos heid, dat in het 3e kwartaal gewoon lijk een lichte stijging vertoont, liet de ze in het afgeloopen kwartaal niet zien; evenmin echter een duidelijke daling. De stijging van het totale werkloozencijfer is te beschouwen als een seizoenver schijnsel. In de dalende beweging van i n- en Zij kan slechts komen, waar zekere diepere eenheid voelbaar wordt, min der van den geest, dan van de ziel. Ds. S. H. N. Gorter. uitvoer (naar 't gewicht) is nog geen ombuiging gekomen; het invoercijfer was, als steeds, in het derde kwartaal wat hooger dan in het tweede, maar niet zooveel als gewoonlijk. De loonsverlagingen houden aan. Het maakt den indruk dat deze min of meer in golven verloopen. Uit B a t h m e n wordt aan de Tel. gemeld dat de Koningin binnenkort een bezoek zal brengen aan 't overstroom- dë gebied in dë omgeving van'Holten en Bathmen. Zaterdag is te Den Haag in den ouderdom van 74 jaar overleden de heer I. A. van Rijn van Alkemade, oud-resi dent van Palembang. Het postvliegtuig de Kwartel is Zondagmorgen op Schiphol geland. •DETVSOETEN INVAL: SEDERT 1S2.S- (Ingez. Med.) De gevolgen van de hevige regens. D>e zomer moge droog zijn geweest, Pluvius haalt dit najaar wel zijn schade in en de maand October heeft al heel wat water gebracht ook op ons eiland. Hoe het op lagere deelen van Walche ren 'er uit zou zien, als nog steeds niets aan de verbetering der afwatering was gedaan, laat zich wel bevroeden, want ook nu kan meermalen het electrisch ge maal de Boreel 't bij de ontzettende mas sa's aanstroomende water niet in het kanaal overhevelen dat het wat ver zetten kan, is vorige week in 4 etma len gebleken. Op 25, 26, 27 en 28 Octo ber is niet minder dan 1,587.000.000 li ter water door het gemaal van den wa tergang in het kanaal gebracht en nog kon niet aan den aanvoer het hoofd wor den geboden. Er wordt dan ook zoo veel mogelijk steeds door gemaald. Een onzer correspondenten schrijft ons: De aanhoudende hevige regens der laatste dagen doen de laag gelegen wei landen van Walcheren onder water staan. Veel landbouwers zijn genood zaakt hun melkvee op stal te zetten. De werkzaamheden op het land kun nen moeilijk verricht worden en toch moeten nog veel aardappelen en sui kerbieten gerooid worden. Daarbij komt dat men met geen wagen op het land kan komen terwijl de lage binnenwegen onder water staan. Het electrisch gemaal van den Pol der Walcheren doet nu goed werk, maar het land ten Oosten van 't kanaal door Walcheren moet op een natuurlijke wij ze worden afgewaterd, hetgeen met de tegenwoordige hevige Westenwinden niet vlug gaat. A. V, R. O.-uitvoering. Het winterseizoen is weer aangevan gen en is ook de A. V. R. O. der tradi tie getrouw wederom een wintercam- pagne begonnen, daarmede tevens de luistervinken in de gelegenheid stellen de de klanken, die hen anders door den loudspeaker bereiken, persoonlijk van nabij te kunnen beluisteren. Dit keer brengt ons de A, V. R. O, een concert van de „Comedian Harmo nists", te geven in de groote zaal van hotel „Britannia" te Vlissingen op Vrijdag 9 December a.s. Verdere bijzonderheden omtrent de zen avond ontbreken ons nog, doch worden "'datum en uur voor plaatsbe spreken nog nader bekend gemaakt. Ontvangsten Plaatselijk Crisis Co mité van 24 tot en met 29 October 1932: Maandel. bijdragen Personeel firma Larsen 4.41, zusters Gasthuis 5,25, gedeelte van het personeel ten Stad- huize 5. Wekelijksche collecte 81.095, Busjes: fa. W. 2.2314, hyp.k. 7.1614, Th. W. 3.5314, fa. S. Th. 5.50. Het 'gironummer van den Penning meester is 188020. Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen: Wekelijksche bijdrage Personeel N.V. Schulte Thieme 2.63. „Crescendo". Zaterdagavond gaf de Middelburgsche mondharmonicavereeniging „Crescendo", directeur de heer I, J. Lindenberg, in Mercurius haar eerste uitvoering in dit seizoen. De voorzitter, de heer W. J. Bos, wees er in zijn openingswoord op, dat Cres cendo zich in veler sympathie mag ver heugen, getuige de stampvolle zaal en het steeds excelsior gaan der vereeni ging, dank zij de goede leiding van den directeur en den pianist, den heer van Hercules. Het programma bevatte voor de pauze een 8-tal muzieknummers. Direct bij 't eerste nummer „The Handicap" marsch, bleek, dat er in het „stille seizoen" niet stilgezeten is, doch flink is gerepe teerd. Dit bleek ook bij de overige num mers, die naar onze meening alle nieuwe waren en waarbij vooral „Vergeet mij niet", het tegenwoordig zoo populaire liedje, en de marsch „Wien bleibt Wien" goed tot hun recht kwamen. Een dank baar applaus beloonde' directeur en uitvoerders, waarop een toegiftje volg de. Na de pauze was het woord aan de dilettanten op tooneelgebied. Deze ver tolkten de klucht in een bedrijf „Hannes wordt ingekwartierd". Dit bleek een stukje te zijn, dat niet boven hun krach ten ging en het werd goed vertolkt. Her haaldelijk steeg hartelijk gelach uit de zaal op en de vertolkers hadden een warm applaus in ontvangst te nemen. Met een „dansje na" waarbij de zaal te klein bleek, sloot de voor Crescendo zoo succesvolle avond. i In het verslagje van de „Electro" stond Zaterdag: „Klassificatie der films door de producten. Men zal begre pen hebben dat dit moest zijn: produ centen. Raad van Goes, Enkele zinstorende drukfouten in ons Raadsoverzicht van j.l. Zaterdag eischen herstel. In de derde alinea schreven wij: ....„tegenstand van den loco-burge meester. en wethouder"Dit „loco" is weggevallen. En in de zevende alinea, sprekende van een „gezonde mogelijkheid tot voortzetting der exploitatie", schreven wij dat dit een door B. en W. aanvaard „criterium" was, in de courant stond echter „interim", waardoor de zin zon der zin werd. Keuringsdienst van Waren. Eenige dagen geleden verscheen in één der bladen het bericht, dat bij de regeering het voornemen zou bestaan, den Keuringsdienst van Waren te Goes op te heffen. Zaterdag 1.1. nam „De Zeeuw" dit bericht ook op. Volgens onze informaties bestaat zulk een voornemen echter alsnog niet. Wel wordt door de regeering onderzocht, of eenige dien sten voor opheffing in aanmerking ko men, doch zelfs van een voorloopig be paalde richting kan nog niet gesproken worden. Kinderlijkje gevonden. Vrijdag heeft ,een gemeentearbeider op het terrein der gemeentereiniging, voor het rooster van den beerput, een kinderlijkje gevonden van het vrouwe lijk geslacht. De politie stelt een onderzoek in. Zooals uit een advertentie in dit numer blijkt, wacht den liefhebbers van Beiersche muziek en zang, Zaterdag avond iets bijzonoers in „Britannia". Het Beiersche paar Mimi en Loeki Kiesewetter, o.a. bekend van de Nenijto te Rotterdam, zal voor een paar aange name uurtjes komen zorg dragen. Alhier is met motorschade op de haven gekomen het Nederlandsch mo torschip „Zuidland" van Groningen en bestemd voor Liverpool. De Vrijdag en Zaterdag in Britan nia gehouden bazaar voor de Vereeni ging tot behartiging van de belangen van slechthoorenden is in alie opzichten een vraaq het óórdeel \«n uw dokter MENTEN F? B.MEINDEKMA. 0EN HAAG (Ingez. Med.) Middelburg, 31-X-'32. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 10.2 °C; (50 °F); laagste 4.9 °C (41 °F), Heden 9 h: 8.7 °C; 12 h: 10.8 °C. Zaterdag-Zondag 18% mm,, Zondag- Maandag 12.8 mm. regen Hoogste baro meterstand 756 mm; laagste 745 mm. Hoogste barometerstand 768.2 mm te La Coruna; laagste 745.6 mm te De Bildt Verwachting tot Morgemavoadh Meest matige, later afnemende wind uit W. richtingen, aanvankelijk ge- oeeltelijk bewolkt, later weer 'toene mende bewolking, weinig of geen regen, aanvankelijk iets kouder. Zon op: 6 h 56; onder 16 h 31. Licht op: 17 h 01. Maan op: 10 h 00; onder: 16 h 54. E.K, 5 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min, vroeger; Veere' 38 min. later, (S springtij). Oct. Ma. 31 /S 1.46 13.57 8.12 20.43 Di. 1 2.27 14.50 9.01 21.26 Wo. 2 3.13 15.42 9.55 22.18 Hoog- en Laagwater te Wemeldmge. Oct. Ma. Di. Wo. 31 S 1 2 3.52 16.05 4.34 16.53 5.19 17.40 9.12 21.34 10.01 22.29 10.56 23.24 WARM WATER, met nachtstroom of gas, voor keuken of bad. Installateur: J, M. POLDERMAN GOES Telefoon 129. (Ingez. Med.) succes geweest en zal zeker ook de kas der vereeniging flink versterken. Hoog water. ARNEMUIDEN. Dat zulk een regen periode, waarin wij thans zitten voor verschillende landbouwers zeer schade lijk is, ontwaard men wanneer men een tochtje in de omgeving maakt van Kle- verskerke gemeente Arnemuiden. Dan bemerkt men bij nog verschillende per sonen, die aardappelen en suikerbieten, enz. moeten rooien, welke op sommige plaatsen geheel of bijna geheel onder water staan, vooral op het laag gelegen bouwland. Op verschillende plaatsen zijn de wegen en weilanden verdwenen, en kabbelt een lichte golfslag het water waar enkele dagen terug nog vaste grond en grasland was. KOUDEKERKE. Vrijdag heeft alhier een minderjarige jongen in een weide een minderjarig meisje aangerand. De politie heeft den vermoedelijken dader opgespoord en voorgeleid aan den burgemeester waar hij een volledige be kentenis heeft afgelegd. Zaterdag is hij ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Middelburg. O. EN W. SOUBURG. In een der col lectebussen der Ned. Herv. diaconie is een valsch kwartje aangetroffen, dat door de politie is inbeslag genomen. Het is niet onmogelijk, dat meer dergelijke geldstukjes in omloop zijn. Vrachtauto te water. O. EN W. SOUBURG. Zaterdagmor gen is alhier van de losplaats een vracht auto die gedeeltelijk met steenen gela den was, achteruit te water geraakt

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1