^ïrouinciale Zteuvo&che mm m STATEN-GEIiERAAL „FLORA-BIOSCOOP" - MIDDELBURG No. 254. Twee Bladen. DONDERDAG 27 OCTOBER 1932. Eerste Blad. 175e Jaargang;, On-filosofisch heibeltje. RAADSOVERZICHT MIDDELBURG. JOHANNES RIEMAN - HANS JUNKERMANN - 0LGA TCHECH0WA ZONDAG 3—6 UUR MATINEÉ met „DE MOLEN VAN SANS-SOUCI" MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30. elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel voor ingezonden mededeélingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager..Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Pcstchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. -r- In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 6 regels opgenomen a 75 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra Bewijsnummers 5 cent, Vermoedelijk zal dezer dagen de be noeming van den heer Hessing, thans in een ondergeschikt-wetenschappelijke functie aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen werkzaam, tot buitenge woon hoogleeraar in de wijsbegeerte van Hegel aan de universiteit van Leiden afkomen. Een benoeming waarover wij ons schoon in filosoficis niet tot de Hegelianen behoorende van harte zouden verheugen. Niet aldus denkt daarover de Neo- Kantiaan prof. Ovink te Utrecht; deze is on-filosofisch verontwaardigd over deze te verwachten benoeming en de Utrechtsche hoogleeraar is zelfs derma te verontrust, dat hij zich laat gaan en een even onbeheerscht als ondoordacht en daardoor onwaardig artikeltje in de N.R.C. schrijft, hetwelk in naam gericht is tegen een verondersteld of in de toe komst te vreezen misbruik van het insti tuut der bijzondere leerstoelen, doch in derdaad een bij-voorbaat-bestrijding is van de richting in de filosofie, door den vermoedelijken aanstaanden professor Hessing te doceeren. Aangezien zoo-iets tot dusverre in ons land niet pleegde voor te komen, en aangezien het persoonlijke element door prof, Ovink openlijk in het geding is gebracht, zij het ons dan ook eens ver gund, eveneens in afwijking van de ter zake bestaande gewoonten, openhartig een en ander van de zaak te zeggen. Een tiental jaren geleden was de si tuatie in ons land aldus, dat naast enkele vrij onbelangrijke figuren op filosofisch terrein w.o. gezegde prof. Ovink twee mannen uitblonken: in Leiden prof. G. J. P. J. Bolland, in Groningen prof. dr. G. Heymans. Eerstgenoemde was een forsche en felle figuur, self-made man, door eigen verdienste en groote kennis tot hoog leeraar benoemd, schoon hem de gewo ne academische scholing niet geworden was. Bolland was geen plooibare, geen „prettige" figuur en zijn mede-hoog- leeraren heeft hij niet altijd behandeld met de collegiale zachtmoedigheid die men van een hoogleeraar in de wijsbe geerte verwachten zou. Ten deele heb ben ze het er echter misschien wel naar gemaakt ook. Maar hoe dit zij: Bolland was een genie, dat in een meesterlijk Neder- landsch onze taal en ons wijsgeerig in zicht uitermate verrijkt heeft, niet al leen voor den kring zijner geestverwan ten en adepten, maar evenzeer voor hen die, als schr. dezes, in sommige en zelfs allerbelangrijkste vragen niets van Hegels leer moeten hebben. Heymans was Bollands tegenvoeter, niet alleen geografisch, maar in alle op zichten. Geen forsche figuur, geen felle man. Een niet-geestverwant noemde Heymans eens de incarnatie van een Hindoe-wijsgeer, en dat was van dezen aan de reïncarnatie-leer geloovende the osoof wel de hoogste lof, dien hij dezen kon toezwaaien: Heymans groote ver dienste lei en ligt in zijn strikte en stren ge wetenschappelijkheid, zijn scherp- critisch onderscheidingsvermogen en zijn standvastig weigeren in conclusies en stellingen verder te gaan, dan met de eischen van het wetenschappelijke, bijna mathematische, denken, vereenigbaar was. BoMands woord was de uitlaaiende vlam, Heymans' betoog de onwrikbare rots in de branding der meeningen. Bei den waren mannen van ongewoon kali ber. Kort na elkaar zijn ze gestorven, Bol land het eerst. En een ieder vroeg zich af niet zon der eenige zorg in deze dagen van par tijbenoemingen wie na dezen grooten man de Leidsche leerstoel zou bezetten. Dat Bollands evenknie niet te vinden was in Nederland, het was bekend. Maar toch waren er onderscheidenen, die de traditie op hunne wijze voortge zet zouden kunnen hebben. Een buitenbeentje werd benoemd: een rechtzinnig Groninger predikant, die tot dien nog op geenerlei wijze blijk had ge geven, iets meer van de filosofie af te weten, dan de gemiddelde man. Schr. dezes behoorde tot .prof. De Soppers auditorium, toen deze zijn intreerede hield, en het vernietigende oordeel van een der toehoorders: „een dominee die wel eens een boekje over filosofie ge lezen heeft", moge dan wat studentikoos- scherp in zijn formuleering geweest zijn de grondgedachte dat Bollands leer stoel voortaan door een tweederangs grootheid bezet zou zijn, leek juist, en is in de toekomst bevestigd geworden. De Sopper zal met Ovink, vreezen wij tot hen behooren, waarvan men in een later te schrijven geschiedenis der filosofie in Nederland niet anders dan terloops melding zal maken. In Groningen is het gelukkig niet zoo gegaan; Heymans' leerstoel is daar in tweeën gesplitst en de professoren Brug- mans en Polak vervullen elk op den leer meester waardige wijze hun taak. Nu is in den laatsten tijd de Hegeliaan Hessing in ons land een vermaardheid gaan krijgen, die begint te gelijken op Bollands aantrekkingskracht. Dat is op zichzelf geen reden, Hessing tot professor te benoemen. Maar het feit, dat Hessing het praedi- caat doctor philosophiae ontbeert, is al evenmin een reden, hem niet tot hoog leeraar in de wijsbegeerte van Hegel te benoemen, indien niet alleen 's mans groote kennis en inzicht hem daarop eenig recht zouden kunnen doen gel-, den, maar, wat veel meer klemt: in dien de filosofie in Nederland daarme de gebaat zou zijn. Dit laatste nu een niet-Hegeliaan schrijft het gaarne neder is onzes in ziens zeer stellig het geval. En daarom is het te hopen, dat een onwaardig jalousie de métier van een boozen Neo-kantianer op geenerlei wij ze de benoeming van Hessing in den weg zal staan 27-X-'32 Het is een vrijwel vaste gewoonte ge worden, dat onze Raadsvergaderingen tot om en de bij zes uur duren vóór de geuren van den etenspot, in figuur lijken zin dan, de Raadszaal binnendrin gen, denkt men niet aan scheiden. Natuurlijk zijn de onderwerpen, die de vroede vaderen en de eene vroede moe der sit venia verbo behandelen, niet altijd van even groot belang; gister middag evenwel heeft de, wederom tot bij zessen geduurd hebbende, Raadsver gadering wèl belangwekkende debatten opgeleverd. Waarover hier een en ander opgemerkt moge worden, in de volgorde: voorstel-Jeronimus omtrent loonsverla ging; jaarweddekorting wethouders; Godshuizen. Er was dan, naar de voorzitter zeide, wel zéér te elfder ure, ingekomen een voorstel van den heer Jeronimus, het ge- organiseerd-overleg eens te vragen, wat het er van dacht, de loonen van hen die in gemeentedienst zijn ietwat met de zeer veranderde tijdsomstandigheden in overeenstemming te brengen. Dat wilde dus zeggen: ze een flink stuk te verla gen. Terecht werd opgemerkt, dat zulk een vage formuleering op groote bezwaren stuitte, en dat vermoedelijk het georga- niseerd-overleg zich gansch niet geroe pen zoude gevoelen, daarover te denken. Op voorstel van den heer Heemskerk werd het denkbeeld toen een weinig con creter gemaakt: het g.-o. zou dan ge vraagd worden wat het van een loons verlaging van 10 of minder dacht. Aangezien iets van dezen aard er toch wel eens van zou kunnen of moeten komen, lijkt ons dit denkbeeld Jero- nimus-Heemskerk correct, ook en juist tegenover het g.-o., dat nu niet even tueel met mosterd na den maaltijd zal behoeven te komen. Het lijkt ons een deel van een „planwirtschaftliche" voor uitziendheid, en deswegen verwondert ons de prompte tegenkanting der soc.- democraten. Want dat deze alleen voor redelijk volgen van indexcijfers en le venspeil zouden zijn bij stijgende, niet bij dalende welvaartslijn, is toch kwalijk aan te nemen? Tenslotte heeft het woord van weth. De Veer, die den voorsteller in zacht moedige bewoordingen toch feitelijk een saboteeren der Raadsagenda's met zulke op-'t-laatste-nippertje-voorstellen ver weet, den heer Jeronimus bewogen zijn plannetje tot de volgende vergadering aan te houden. Een verzoek van St. Maartensdijk, adhaesie te betuigen aan haar adres aan Ged. Staten om verlaging van de salaris- Een doel is de grondslag van ka rakter, ontwikkeling, positie, talent van eiken aard. sen der burgemeesters etc. is voor ken nisgeving aangenomen, wijl die zaak toch t.g.t. aan de orde komt. Maar het af- afwijzende prae-advies van den burge meester op de vraag van Ged. Staten, of een tijdelijke korting op de wethouders salarissen wenscheüjk ware, heeft tot scherpe besprekingen aanleiding gege ven. Het onomwondendst drukte zich wel de heer Bybau uit: „met leedwezen en verbazing, zoo zeide hij, heb ik dat prae-advies gezien. Ik had verwacht, dat de Raad zich als één man tegen dit advies zou verklaren, want het niet- korten op de wethouderssalarissen acht ik in strijd met alle beginselen van recht vaardigheid. De begrooting '33 zal zeker nóg weer zwaardere lasten op de bur gerij leggen; de wethouders hadden m.i. zelf moeten zeggen: kort ons in de eer ste plaats op onze wedde". En de heer Portheine zeide, niet on der te willen doen in waardeering voor den arbeid der wethouders; wellicht is hun salaris daarmede zelfs niet in over eenstemming, maar dat doet thans niets ter zake. De nood der tijden vraagt maat regelen en dan eischen billijkheid en rechtvaardigheid dat allen over één kam geschoren worden. Ook mevrouw Weijl en haar fractie genoot spraken in gelijken zin, maar de tegenstander s der korting, waar onder ook de bezuiniger Jeronimus, heb ben niettemin het pleit gewonnen. Dat de burgerij voor dit besluit veel waar deering zal hebben, verwachten wij niet. Dan is er de goedkeuring van de re kening-1931 van de Godshuizen het laatste punt dat de Raad ditmaal afdeed, want de andere pi eten der agenda zijn tot de volgende vergadering uitgesteld. Met een verrassing leidde de heer Boasson de debatten in. Hij heeft nl. in direct, maar niet meer veronderstellen- derwijze, onthuld dat de schrijver van de brieven uit Middelburg in „De Zeeuw", wiens pseudoniem „Metellus" is, het Raadslid mr. Van Andel is, en laatstge noemde heeft, door te reageeren op het geen de heer Boasson zonder noch tans den naam te noemen stelde, im- plicite zulks erkend of toegegeven. Dat wisten we al lang maar nu wéten we het dus. De heer Boasson begon dan met den heer Van Andel te verwijten, dat deze in „De Zeeuw" op drie punten een totaal verkeerde voorstelling van zaken ten aanzien van de Godshuizen had gegeven; dat spr. toen met den heer Van Andel, alias „Metellus", een bespreking over deze zaak had gehad waarin hem de on juistheid zijner cijfers zonneklaar was aangetoond, en dat hij niettemin maar één van de drie fouten hersteld had. „Een goede afweer is de tegenaanval", dacht zeker de heer Van Andel, die toen als eerste spreker met een felle critiek op het beleid van 't bestuur der Gods huizen in het algemeen, op het z.i. veel te hooge salaris van den radioloog en het eveneens veel te groote aantal zusters meer in het bijzonder, loskwam. Van andere zijde zijn toen, in rustiger bewoordingen en overwogener vorm, eveneens opmerkingen gemaakt. Wij zul len die niet op den voet volgen: daar voor leze men het verslag. In het algemeen zij dit gezegd. Dat het van gemeentewege bij te pas sen bedrag nu reeds is opgeloopen tot 56 duizend gulden, is financieel gespro ken, vooral in dezen tijd, hoogst zorg wekkend. Dat er kritiek in den Raad is losgeko men, is o.i. voor een groot deel verklaar baar uit de bewoordingen van het rap port van de commissie van financiën, die een zich onafhankelijk voelend Raadslid tot verzet moesten prikkelen. Zooals de heer Portheine het zeide: „dat was een bij-voorbaat-verdediging van eventueele aanvalspunten in den Raad, door de C. v. F. „ongeoorloofd" verklaard". Dat bedoeld rapport echter zoo „won derlijk" er uit zag, is weer.... heele- maal geen wonder, wanneer men nagaat dat de Godshuizen telkenjare feller in den Raad worden aangevallen, terwijl het op dit gebied deskundige lid der com missie van financien, mevrouw Weijl, er van overtuigd is, dat deze kritiek on rechtvaardig was en is. Tusschen de tegenpolen Van Andel- Weijl nu slingerde het debat. Laatstge noemde was zichtbaar verontwaardigd over eerstgenoemdes uiting „de dokters gaan hun gang maar".„ja", zoo zeide mevrouw Weijl „ze gaan gelukkig hun VERTOONT VANAF VRIJDAG 28 OCTOBER le Hoofdnummer: „DE ONDERGANG VAN MARADOE" (East of Borneo) In de Hoofdrol: ROSE HOBART en CHARLES BICKFORD. De prachtige foto's der dieren in de wildernis en de schitte rende natuuropnamen van Oost-Borneo maken deze spannende film, tot een buitengewoon kunstwerk. (Eng. Movitone) 2e Hoofdnummer: „LÏEBE AUF BEFEHL" (Liefde op Bevel) (Duitsch Movitone) Een geestige Film-Comedie uit de Diplomatenwereld met Groot en buitengewoon filmschouwspel met OTTO GEBiiHR als Friedrich II Koning van Pruisen. - •- "vv-, (Ingez. Med.) otuaxauNtsr gang, naar beste weten en krachten te werken voor de gezondheid van de hun toebetrouwde patiënten". Door de venijnige openingsaanval van den heer Van Andel is het geval helaas in een ons te emotioneele sfeer gebracht. Dat is niet goed. Zoo ergens, dan moet hier de zaak nuchter bekeken worden. Tot deze nuchterheid heeft de heer Boasson, die tevens bestuurslid van de Godshuizen is, de quaestie trachten te rug te brengen in een even doorwerkte als rustige verdediging van beleid. Tenslotte komt het voor ons hier op neer: is het bestuur van de Godshuizen voor zijn zaak berekend en overtuigd van de dringende noodzakelijkheid van een allerzuinigst beheer of niet? Zoo ja dat men dan dien het vertrouwen des Raads geschonken mannen niet tel kenjare op onbekookte wijze aanvalle zoo neen, dat men hen vervange of de geheele zaak op andere leest schoeie. Maar het is, al betalen wij de tekor ten, geen gemeentelijk ziekenhuis en de detailkritiek, eens per jaar, komt ons in den vorm waarin zij thans pleegt te geschieden in hoofdzaak onlogisch en tot onvruchtbaarheid gedoemd voor. Daarom is het verheugend, dat een door den heer Van Andel gewenschte Raadscommissie van onderzoek naar de exploitatie der Godshuizen afge stemd werd die zou terecht leelijk kwaad bloed gezet hebben, terwijl zij, dunkt ons, niets nuttigs zou hebben kunnen uitrichten. Een voorsteï-Portheine, om het be stuur der Godshuizen te vragen, of niet: 1. de positie van den radioloog veran derd kan v/orden in dien zin, dat hem als ambtenaar een behoorlijk salaris met daarboven een kleine tantième wordt verleend; 2. of het aantal verpleegsters niet iets verminderd kan worden en 3. of de ziekenauto niet op meer bevre digende wijze te exploiteeren ware is tot veler verwondering echter aange nomen. TWEEDE KAMER. Verhooging invoerrechten. Voortzetting der behandeling van het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrechten en op den accijns op bier, alsmede tot herzie ning van het tarief. De heer Oud (v.d.) kan met dit ont werp niet meegaan. Hij acht hét in strijd met den geest van Ouchy. De fout aan het wetsontwerp is voorts dat het alle artikelen voor verhooging over een kam scheert. Hij acht een technische herziening mogelijk, zonder de handelspolitiek aan te tasten, en noemt: verhooging van den tabaksaccijns, een tijdelijke matige suc- cessiebelasting-verhooging, een coupon belasting. De heer Rutgers van Rozen burg (c.h.) betoogde, dat men den mi nister de door hem noodig geachtte mid delen niet moet onthouden als men hem geen andere bezorgt De c.h.-fractie zal voor stemmen. Volgens hem zou het, wegens de hou ding van het buitenland, zoo gek nog Middelburg, 27-X-'32, Woensdag hoog ste 1 u c h t temperatuur 15.9 °C; (60 °F); laagste 9 °C (48 °F). Heden 9 h: 10.8 °C; 12 h: 11.4 °C. 1.9 mm regen. Hoogste barometerstand 7.60 mm; laagste 7.52 Hoogste barometerstand 760.4 mm te Biarritz en Toulouse; laagste 741.3 mm te Memel. - Verwachting tot Morgenavond Matige tot zwakke Z.W. tot N.W. wind. Meest gedeeltelijk bewolkt. Waar schijnlijk nog regenbuien. Later iets kou der. Zon op: 6 h 48; onder 16 h 39, Licht op: 17 h 09. Maan op: 3 h 39; onder: 15 h 32. N.M. 29 October. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later- (S springtij). Oct. Do. 27 11.23 23.47 5.29 18.00 Vr. 28 11.58 6.12 18.41 Za. 29 0.26 12.38 6.52 19.23 Hoog- en Laagwater t.e Weraelding®, Oct. Do. 27 0.52 13.13 6.39 18.56 Vr. 28 1.34 13.53 7.21 19.36 Za. 29 2.21 14.39 7.57 20.16 niet zijn als dit ontwerp een wijziging onzer handelspolitiek inhield. Hij ont kende dat het ontwerp het verdrag van Ouchy aantast. De heer A 1 b e r d a (s.d.) is princi pieel tegen het ontwerp dat geen reke ning houdt met de draagkracht en een fout is ten opzichte van de internationale handelspolitiek. Hij gelooft, dat vooral de landbouw de schadelijke gevolgen van het ontwerp zal ondervinden. Het is in strijd met den geest der verdragen van Oslo en Ouchy, Welk gezag heeft het woord van dr. Colijn en anderen te Genève nog, als we hier ons eigen standpunt verlooche nen De heer C o 1 ij n (a.r.) staat voor de onaangename taaie, dit ontwerp te moe ten bestrijden, dat tegen het verdrag van Ouchy ingaat. Hij twijfelt aan het tijdelijk karakter. Het is in hoofdzaak de aantasting van het verdrag van Ouchy, dat hij den mi nisterpresident niet kan doen volgen. Dit is jammer na den grooten indruk dien dit verdrag in de geheele wereld heeft gemaakt. De crisis moet en zal eenmaal nationaal worden bestreden. Zonder meer mogen we dit wetsont werp niet afwijzen. Hij acht verhooging der tabaksbelasting mogelijk. Voorts een couponbelasting. Die zouden 1 April kunnen ingaan. De heer Snoeck Henckemans (c.h.) noemt dit wetsontwerp uit fiscaal standpunt zwak, vooral door de een vormige heffingen.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1