BEURS- EN WISSELKOERSEN. LAATSTE BERICHTEN. BEURSTHERMOMETER. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. FINANCIEELE BERICHTEN. TH0LEN. I A Koloniale Bank 6261%, 1 A N.I. Hbk, 1000 63%—62. Algemeene onbehagelijkheid, ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.D, VUSSINGEN. AMSTERDAM, 25 Oct. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden: Ned. '2e I. 32 1Ö00.5 102y8-~102y8. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 99%—100. Ned. 32 1000.5 102y8—102y8. Certificaten-3 8181% Cert. N.W.S.-2% 68%69 O. Indië 22 doll. 1000-6 100 O. Indië 23 pd.st. 100-6 72%—69% O. Indië 16 1000-5 98%—98%. O. Indië 26 1000-4% 94%—94 Duitschl. pd.st. 100-7 53%52% Duitschl. 30 1000-5% 48%—48% Engl. W.L. 50-200-5 68% Engl. F.L. 50-200-4 75%—72%. Zeeuws. Hyp. Bi-5 100—100. Zeeuws. Hyp. Bl_4i/a 96 A Amsterd. Bank' 106—105s/8. C Rott. Bankver. 70—70. A Twentsche Bank 94 A PrPaf. Jurgens A 94%96% A De Schelde N.B. 3939 A Ver. Papf. v. Gelder 55%56% C Am. Car Foundry 9 C Am. Smelt Ref. 1414% C Farbenind. I.G. 74%73% C U. States St. C. 35%-G6% C C. Publ. Serv. 1%—1%. C North Am. Cy. 28%—29% A Born. Sum. H.M. 131%132 A Ned, Wol Mij. 5252 A Singke pTin Mij. 90%89% A J. C. Japan Ln. 36% A Rotterd. Lloyd 5958% A S. M. Nederland 67%65% A Amsterd. Thee C.M. 29%29% A Houth. Alberts 32%32%, C Peruvian C. Pr. 7—6%. A Southern Rlw. 99%. C Union Pac. Rr. 6464%. C Int. Nickel Cy. 8%8%. reau zendt rapporten in dubbel. Steeds heeft het Gasthuisbestuur één exem- plaat aan het College van B. en W. door gezonden. Het laatst ingekomen rapport is van den 19 April 1.1. De laatste kas- opneming door het bureau heeft plaats gehad 21 September 1.1. Thans zijn de accountants van 't bureau reeds dagen bezig aan het nazien der rekening 1931. De conclusiën in de rapporten zijn steeds gunstig. Doet het voorstel omtrent een „nauw keurig onderzoek naar het finantieel be heer" voorkomende in het rapport der Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten niet heel vreemd aan, waar haar eigen accountantsbureau reeds jaren ge regeld het onderzoek instelt? Het is toch wel zeer grievend voor het Bestuur, maar vooral voor den gewezen Secretaris-Penningmeester en den tegen- woordigen administrateur van het Gasthuis, dat de vereeniging van Neder landsche Gemeenten een zin heeft dur ven neerschrijven waardoor een totaal verkeerde indruk bij het groote publiek kan verwekt worden, terwijl, wanneer de samenstellers van het rapport de moeite hadden gedaan, om de vraag te stellen of controle reeds plaats heeft, de vermelding in het rapport toch zeer ze ker achterwege was gebleven. Kan hier soms van „grove nalatigheid" bij de sa menstellers van het rapport sprake zijn, of moest tot eiken prijs het Gasthuisbe stuur tot zondebok gemaakt worden? Hoe de heeren accountants van het Centraal Bureau voor Verificatie en Fi- nantiëele adviezen van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, die met de grootste accuratesse meestal dagen achtereen het onderzoek naar de boek houding instellen en die verschillende wijzingen in de inrichting der boeken en rekeningen en begrootingen aangebracht hebben, de uitlating in het rapport, inge diend door de Vereeniging, waaraan zij verbonden zijn, zullen beschouwen, laat zich licht bevroeden. Expioitatieonderzoek. Een onderzoek door deskundigen naar de exploitatie van het Ziekenhuis schuwt het Bestuur in het geheel niet, integen deel, het zou het zeer toejuichen, wan neer dit door werkelijk deskundigen en alzoo door hen, die ervaring hebben in het ziekenhuiswezen zou geschieden. Hoe beperkt toch van opvatting is 't rapport, waar het den voedingsprijs per dag als een bewijs noemt, dat in het ge sticht de exploitatie niet efficient zou plaats hebben en hoe gaat een verge lijking met gestichten in andere streken, juist ten opzichte van de levensmiddelen, veelal mank, door bijzondere omstandig heden. Vergelijk liever den voedings prijs met een ander gesticht in Zeeland, b.v. het Ziekenhuis te Middelburg, deze bedraagt 0.04 meer per dag. Is dat een verschil? Veel beter kan men den algemeenen verplegingsprijs per patiënt 3e klasse voor eene vergelijking nemen en dan maakt het Gasthuis te Goes een zeer gunstigen indruk tegenover gestichten van denzelfden of zelfs van grooteren omvang: Middelburg 6.74, Wormer- veer 6.64, Beverwijk 5.14, Ensche dé 5.18 en Goes 4.34 B. en W. niet afwijzend tegen over dekking der tekorten. De M. v. A. sluit als volgt: Na de toezegging van B. en W. zal het Gasthuisbestuur ook gaarne mede werken, om de zaak in minnelijk overleg te regelen. Het meent, dat dit, nu geen verschil omtrent het karakter van het Gasthuis bestaat en dit een „Gemeente instelling" is, zeer eenvoudig kan ge schieden overeenkomstig de woorden van den Burgemeester gesproken op de bijeenkomst van 22 September 1.1 en vastgelegd in de officieele notulen, door B. en W. goedgekeurd, waarin te lezen staat „dat B. en W. het er volkomen mede eens zijn, dat de gemeente niet afwijzend moet staan tegenover de dek king der tekorten maar dan zal ook de vraag onder het oog moeten worden ge zien. of die tekorten van blijvenden aard zullen zijn en zoo ja, hoe deze ge dekt zullen moeten worden." telijke ziekenhuisverpleging niet aan te nemen. Het bestuur rekent dat de nieu we regeling met behoud van het gemeen telijk ziekenhuis 34.675 minder zal kosten dan bij opheffing van dat zieken huis. Aan het strand bij het zgn. Eiland spoelde een haai aan van ongeveer 2 m lengte. Het dier, dat bij aanspoelen nog leefde, is spoedig overleden. Het cada ver, dat minder aangename geuren ver spreidde, is verwijderd. C Ned. H.M. 1000 70%—70. A Alg. Kunstz. U. 42%42%. A v. Berkels Pat. 2020. C Calvé-Delft 64 A C. Suiker Mpij. 24%24%. A Int. Viscose 28%31%-32%. I A Kiichenm. I. Acc. 55-5%. A Ned. Ford A.M. 112—112. A Philips Gem. B. 123%—124%-126. C Unilever 112y8—112-114. C Anaconda Cop. 18s/8— 18s/8-19. C Bethlehem St. 176/817i/2-18. A A.N.I.E.M.—NB' 19iy2— l90y'a C, A. Gas en EI. Cy. 2%.—2s/8. C Cities Serv. Cy. 3%4-4 C Midd. West Ut. I A Boeton Mijnb. 1312% A Kon. Petr, Mpij. 136%136-139 C Contin. Oil Cy. 66%-% C Shell Union Ó.C. 66-6%. A Holl. Amer. Lijn 44 A K.N. Stoomb. Mij. 18% hoofdpijn, vermoeidheid, zijn dikwijls de gevolgen van onvoldoenden stoelgang. In dit geval blijkt hèt steeds weer het doelmatigst de darmen aan een regel matige en voldoende functioneering te doen wennen en daardoor de schadelijke ophoopingen van de stofwisseling uit het lichaam te verwijderen. Dit bewerken op ideale wijze de Istizin-tabletten zon der den minsten last te veroorzaken. Daarom zijn ze ook bijzonder aangenaam voor gevoelige personen en kinderen. (Ingez. Med.) .-»• «v A Ned. Scheepv. U. 6161. A H.V. Amsterdam 179%-A175%-179, A Java Cult. Mij. 212120. A N.I, Suiker U. 8582. A Poerworedjo S O. 7% A Deli Batavia 143%—141 %-147. C Deli Mij. 1000 114%—114%. A Senembah 125%—127-131. C Chicago Milw. 2%3. A Amst. Rubb C. 59-583/^591,4 A Deli Bat. Rubb. 25s/4—241/4. A Hessa Rubber 23 A Serbadjadi S.R. 20y2— 21. Prolongatie 1— 1. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 24 Oct. Londen 8.28 Berlijn 59.01 Parijs 9.77 Brussel 34.56% Zwitserland 47.98 Kopenhagen 43.20 New-York 2.' 25 Oct. 8.18% 59.01 9.77 34.57 47.97 42.80 2. de kosten van het geding, omdat z.i. de film niet schadelijk is voor de nagedach tenis van Mata Hari. THOLEN. Een ernstig ongeval had Zaterdagnamiddag aan de haven alhier plaats zoo meldt de Zeeuw. Het onge- j^ONST EN WETENSCHAP» veer 8-jarig zoontje van het raadslid B. alhier stapte bij zijn vader aan boord, waarbij hij toen hij door het gangboord liep, waarschijnlijk door een misstap, on verwachts in het ruim kwam te vallen. Bloedend en bewusteloos werd hij opge nomen. De dokter constateerde een ern stige hersenschudding. Mej. D. v. d. B. uit St. Maartens dijk, die met een rijwiel aan den Tolweg aldaar, een wagen met paarden voorbij wilde rijden, werd door een der paarden zoodanig tegen haar arm geslagen, dat zij met rijwiel en aj in de sloot terecht kwam. Nadat zij hieruit was geholpen door den voerman en eenige passeeren- de personen, bleek, dat zij een armfrac- tuur had opgeloopen. Groote smokkelzaak aan de Zeeuwsch- Vlaamsche grens. Men meldt ons uit Sas van Gent: De Belgische justitie is dezer dagen een belangrijke smokkelzaak op het spoor gekomen, waarin een dertigtal personen, zoowel Nederlanders als Bel gen zouden betrokken zijn, welke aan of bij de grens wonen. Uit het onderzoek is gebeken, dat dagelijks een 50-tal varkens uit Zeeuwsch-Vlaanderen tus- schen Sas van Gent en Koewacht over de grens gesmokkeld werden. Drie per sonen uit de grensgemeente Wachtebeke zijn gearresteerd. Het onderzoek duurt voort en zal waarschijnlijk ook de schul- j digen uit Nederland bekend doen wor den. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zijn vele laaggelegen weilanden onder water geloopen, als gevolg van den zwa- ren regenval der laatste dagen. Door den grooten toevoer van polder water uit de Belgische grensstreek, zal de waterstand de eerstvolgende dagen nog wel enkele decimeters hooger wor den; wat dan groote moeilijkheden zou kunnen opleveren voor' het nog buiten loopende weidevee. De Karmozijnbes. Men schrijft ons: In een afgesloten bosch in N. Walche ren staan tientallen exemplaren van de Karmozijnbes (Phytolacca de candra). Elk exemplaar heeft nu vele trossen met een groot aantal zwarte bessen. Het is dus zeer waarschijnlijk dat zoo een bes in het lichaam van een vogel naar Grijpskerke gebracht is en daar door den vogel gedeponeerd is. In de geïllustreerde flora van Neder land staat o.a. uit N. Amerika, in Eu ropa veel gekweekt, bij ons ook een enkele maal verwilderd gevonden. Het sap der bessen wordt gebruikt om wijn en suikerwerk te kleuren. De bladeren kunhen als spinazie gegeten worden. Geslaagd aan de Universiteit te Nijmegen voor het candidaats-examen in de rechten de heer J. G. Ch. Spruit, secretaris van Brummen en geboortig van I e r s e k e. De vereeniging Instituut voor Tro pische Geneeskunde RotterdamLeiden heeft benoemd tot lector van die ver eeniging, om onderwijs te geven in de leer der tropische huidziekten, dr. E, H. Hermans. T. Hazewinkel f. Te Arnhem is, 76 jaar oud, overleden de heer T. Hazewinkel, oud-leeraar in de geschiedenis aan de H.B.S. 5 j. c. aldaar. Van zijn hand verscheen ook een leerboek over algemeene en vaderland- sche geschiedenis. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is aan A. van Dorst, opzichter der domeinen in Zeeland, te Middelburg, den persoonlijken ti tel van hoofd opziener der Domeinen verleend, en is hem met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend. (Reeds gemeld in een deel der oplage van ons vorig nummer.) Het Ziekenhuis. Het Bestuur der vereeniging tot het behoud van het gemeentelijk ziekenhuis heeft zich met een adres tot den raad gewend met verzoek het voorstel der commissie tot reorganisatie der gemeen In de vacature-A. D. F. van der Wart, president-kerkvoogd der Nederl. Herv. Gemeente te Goes, die voor 'n herbenoeming niet meer in aanmerking wenschte te komen, is als kerkvoogd ge kozen de heer A. de Bruijne, die deze benoeming heeft aangenomen. In het tot in alle hoeken gevulde gebouw van de Nieuwe Kerk te Z i e- r i k z e e, heeft ds. S. H. J. Voors, Ned. Herv. predikant aldaar, wegens vertrek naar Enschedé, Zondagmiddag zijn af scheidsrede gehouden met als tekst 2 Cor. 5 vers 19b: „God heeft het woord der verzoening in ons gelegd." Na de predikatie hield ds. H. J. Barnouw, vroeger te Aardenburg een toespraak namens den kerkeraad en vervolgens ds. C. Waardenburg van Bruinisse na mens den Ring van Predikanten. Aan het einde der plechtigheid zong de gemeente den scheidenden leeraar toe Psalm 134 vers 3. Na afloop van den kerkdienst werd tot half zeven 's avonds in de gemeen tekamer gelegenheid gegeven ds, en mevrouw Voors te groeten. Op 30 Oct, hoopt hij intrede te doen in de Groote Kerk te Enschedé, na des voormiddags bevestigd te zijn door zijn vader, ds. A. W. Voors, pred. dir. van de Martha-stichting te Alphen a.d. Rijn. Het vergaan van den baggermolen. De Raad voor de scheepvaart te Am sterdam heeft een onderzoek ingesteld naar de ramp van den baggermolen Ca- mille Mortenol, die op 25 September in den Atlantischen Oceaan bij stormweer is omgeslagen, tengevolge waarvan 2 runners, die zich aan boord bevonden, zijn verdronken. Aan 't einde van de zitting van den raad stelde de hoofdinspecteur voor de Scheepvaart in het licht, dat op de na vigatie van den kapitein van de sleep boot en op de inrichting, de wijze van vervoer en de stuwing van den bagger molen, geen aanmerking te maken is. De Loterijwet. De Procureur-Generaal bij den Hoo- gen Raad concludeerde gisteren tot verwerping van het cassatieberoep van den sigarenwinkelier v. d, V., wegens overtreding van art 2 der Loterijwet door het verkoopen van Sweepstakelo- ten, in hooger beroep door de recht bank te Amsterdam veroordeeld tot f 3 boete subs. 1 dag hechtenis. Arrest 21 November. De film „Mata Hari". De president van de rechtbank te Rotterdam heeft in kort geding uitspraak gedaan in de zaak van de gebroeders Zelle, als eischers, contra de N.V. Tus- schinski en hare leden als gedaagden betreffende het verbod van de vertoo ning van de film „Mata Hari". De president heeft zich bevoegd ver klaard en de door eischers gestelde vor dering afgewezen en hen veroordeeld in MIDDELBURG. Bij vergissing is tot heden de agenda voor de vergadering van den gemeente raad op morgen Woensdag te twee uur, niet door ons gepubliceerd. Daarom zij alsnog gemeld, dat alle Za terdag en Maandag gepubliceerde stuk ken aan de orde komen behalve dat inzake gaslevering aan de N.V. The Vi- trite Works. DE BEDRIJFSRADENWET. De Tweede Kamer nam hedenmiddag de Bedrijfsradenwet aan met 67 tegen 19 stemmen. Het Lagerhuis heeft .ledennacht de financieele wetsontwerpen betreffen de de besluiten van Ottawa aangenomen. MARKTBERICHT. Goes, 25 Oct. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Handel flauw. Maanzaad gevraagd. Haver 5, kookerwten 10, schokkers 913.50, bruine boonen 8.509.50, karweizaad 19.60. Maanzaad 4142.25. NIET VERGETEN! Wederom zullen op Donderdag en Vrijdag 27 en 28 October velen een prijs in ontvangst mogen nemen, welke hen ten deel is gevallen bij de verloting ten behoeve der Zeeuwsche Blinden gehou den. Mag ik die gelukkigen opwekken tot uiting geven ,yan hun genoegen met dien prijs? Welnu, in het lokaal waar de prijzen worden afgehaald, hangt een bus; na afloop komt de inhoud dier bus ten bate van de makers der prijzen, waardoor hem eenige genoegelijke uren worden bereid. Gaat de bus niet voorbijl Mdb, De K. 1 - Amerika Industrie Markt Aku KonlnkL Philips Tabak Rubber H.V.A. ObLmarkt— Suiker Schepen Mijnen (Wettig gedeponeerd i dam, werd hierbij deerlijk gewond. De bestuurder van de motorfiets en de be rijder van de bakfiets kwamen er won der boven wonder goed af. Het motor rijwiel is vrijwel geheel vernield. Ook de bakfiets werd in elkaar gereden. Tijdens een voetbalwedstrijd te Amsterdam is Zondagmiddag een 16-jarige jongen van een der tribunes ge vallen. Hij werd opgenomen met een ge broken arm. Keuring van Dekhengsten. Hedenmorgen had te Middelburg de najaarskeuring van dekhengsten (koud- bloed) plaats. Gekeurd zijn 12 paarden. Voor 5 jaar zijn goedgekeurd Bailly de Laboureur geboren 1925, eigenaar J. B. Koppejan Ezn. te Zoutelande; Lodewijk van Luntershoek geboren 1925, eigenaar L. Wisse te Aagtekerke; Faintan, gebo ren 1923, eigenaar J. Maljaars Wzn. te Oostkapelle en Hippolyte geboren 1923, eigenaar J. B. Koppejan Ezn. te Zoute lande. Voor één jaar zijn goedgekeurd: Karei I, geboren 1930, eigenaar A. A. van Nieuwenhuijzen te N. en St. Joos- land; Iman, geboren 1930, eigenaar t Westeinde en Vermue, Nieuwdorp en Simplon geboren 1918, eigenaar H. V. Walcheren te Grijpskerke. Getoond moest worden Nanola's Karei, geboren 1924, eigenaar Van 't Westeinde en Ver mue, die reeds voor 1932, 1933 en 1934 goed was verklaard en ook nu nog kon worden goedgekeurd. De overige vier dieren werden afge keurd. Crisis-V arkensbesluit. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft met ingang van 24 Oc tober 1.1. het levend gewicht, bedoeld in art. 11 van het Crisis-Varkensbesluit 1932, bepaald op 10 kg.; als oormerk, bedoeld in art. 11 van het Crisis-Varljensbesluit 1932, vastgesteld het navolgende: Een o-vormig omlijnde letter N., aangebracht: a. aan of in een der oor schelpen van het varken; b. naast de twee letterteekens van het district der gewestelijke varkenscentrale, waarin de eigenaar van het varken, die dit aan biedt ter merking, woont; c. door tatou- eering of op een in de oorschelp beves tigd metalen merkplaatje, heeft aange wezen als gewestelijke organisatie, be doeld in artikel 12 van het Crisis-Var- kensbes'uit 1932: de vereeniging Zeeuw sche Varkenscentrale, gevestigd te Hulst. VERGIFTIGDE KAAS. In het Westland zijn in de laatste dagen enkele kooplieden bezig met het venten van kaas, die naar gebleken is, van niet te beste kwaliteit meer is. In een vier tal gezinnen te Hoek van Holland zijn, na het gebruik van kaas van de bedoel de venters gekocht, vergiftigingsver schijnselen opgetreden.. Thans heeft het zelfde zich voorgedaan in twee gezin nen te Naaldwijk, waar eveneens van venters kaas was gekocht en gegeten. De politie heeft de resten van de -kaas voor onderzoek in beslag genomen, terwijl naar de venters een onderzoek wordt ingesteld. Ongelukken. Maandag reed een vrachtauto te Haarlem de Anthoniestraat in. Door onbekende oorzaak reed de wagen het trottoir op, waar hij den 73-jarigen R, greep en een eind meesleurde. Een der achterwielen ging R. over het lichaam. De man werd naar het gasthuis ver voerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De vrachtauto reed door en wordt door de politie opgespoord. Maandagavond vloog op den Amersfoortschen Straatweg te Bus- sum nabij de „Gooische Boer", een mo torrijder, komende uit de richting Laren, met volle vaart tegen een voor hem rij dende bakfiets op, welk voertuig hij niet had bemerkt. Een persoon, die op de duo zat en die afkomstig is uit Amster- De „Koninklijke" geen interim-dividend. Naar het Vad. verneemt heeft het be stuur der Koninklijke Ned. Petroleum- Maatschappij besloten, evenals het vori ge jaar, ook ten aanzien van het jaar '32 geen interim-dividend uit te keeren. De kasmiddelen van de groep en van de maatschappijen, bij welke zij is gein- teresseerd, blijven toenemen. Van Reuter ontving het blad voor de Shell Transport and Trading Cy. een me- dedeeling van precies denzelfden inhoud. Hier wordt dus ook weer geen interim dividend uitgekeerd. De Ufa. De Universum Film A.G. (Ufa) keert over het 31 Mei 1932 geëindigde boek jaar een dividend uit van 4 pCt. (6) op een aandeelenkapitaal van R. M. 45.000.000. De netto-winst bedraagt R. M. 2.019.000 (3.000.000.) Het aantal bezoekers in de Ufa-thea- ters is weliswaar nog gestegen in ver gelijking Inet het vorig jaar, doch de in komsten zijn als gevolg van de lagere entree-prijzen met ongeveer 10 pCt. ge daald, De liquide middelen, bestaande uit banksaldi, kasgelden, chéques en wis sels beliepen op 31 Mei j.l. R.M. 8.6 millioen tegen R.M. 9.200.000 op 31 Mei 1931. De ba'ans vertoont dus wederom een zeer liquide beeld, aldus de Maas bode, De bedragen, die aangewend wer den voor de technische inrichting van de geluidsfilm, beliepen na afloop van het boekjaar 1931—1932 R.M. 90.000.000

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2