KUNST EN WETENSCHAP. GEMENGD NIEUWS. Voor kleine tuinen. HANDEL EN NIJVERHEID, AFLOOP VERKOOPtNOEH. BEKEMMIÜGEM. GOES. Te houden Aanbestedingen ■0«M „De algemeene vergadering van het Kon. Nederl. Landbouwcomité, enz., spreekt als haar overtuiging uit, dat de financieele toestand ten plattelande en inzonderheid van de boerenbevolking zoodanig is geworden, dat een débacle alleen nog is af te wenden, dat de prij zen der landbouwproducten zoodanig te maken, dat ook het boerengezin eenig loon voor zijn arbeid geniet; Is voorts van oordeel, dat voor het handhaven van de boerengezinnen op de bedrijven en het bedrijf te kunnen blij ven voeren, dringend noodzakelijk is, dat maatregelen worden getroffen; le. om zooveel mogelijk executies en faillissementen te voorkomen; 2e. om crediet te verschaffen; en spreekt als haar overtuiging uit, dat het nodzakelijk is, dat de regeering met den meesten spoed overgaat tot in grijpende maatregelen ter zake het cre- dietvraagstuk in den landbouw; draagt aan het bureau op, de regee ring te verzoeken, deze motie te mogen toelichten." Bij de rondvraag werd de wensche- lijkheid uitgesproken, dat het maalpre- centage ingevolge de Tarwewet zal wor den verhoogd en dat de roggeteelt spoe dig zal worden gesteund, vooral in de veenkoloniën. Uit de vergadering werd hulde ge bracht aan de groote werkkracht van den voorzitter van het K. N. L. C., die zeer veel voor den Nederlandschen land bouw doet. De vergadering werd hierop met een woord van dank door den voorzitter ge sloten. De Zeeuwsche fruitoogst. Met den aanvoer van het Zeeuwsche fruit op de veilingen gaat het wel zeer naar wensch, zoowel wat de hoeveelheid als de kwaliteit en prijs betreft, zoo le zen wij in de Maasb. Wel is de oogst matig, maar de groei is gezond en niet alleen voor goede, maar ook voor min dere kwaliteiten worden mooie prijzen betaald, doordat momenteel zooveel fa brieken dit product noodig hebben voor de bereiding van vruchtensappen. Zoo varieert de prijs van de goudreinetten van 10 tot 39 cent per kg. Het valt op, dat het aantal groote vruchten zoo hoog is. Men zal zich herinneren, dat er bij het begin van het seizoen groote vraag bestond, dat door het Amerikaansche fruit de prijzen van het Nederlandsche sterk zouden dalen. Zelfs werden uit Zeeland en door de Ned. Pomologische vereeniging aandrang op de regeering uitgeoefend om den invoer van buiten- landsch fruit te contingenteeren. Deze vrees is dus, tot nu toe althans, wel wat voorbarig geweest. Nog steeds werk in den moestuin. In de tweede helft van October zaaien we slaplanten in den bak om in het vroege voorjaar de beschikking te hebben over planten voor bakken en vollegrondsteelt. We gebruiken hier voor de soorten Meikoningin en Delft- sche Chili. De bak behoeft niet van broeimateriaal te zijn voorzien; in een gkoude bak zullen de plantjes al voldoen de groeien. Ook is het wenschelijk dat de plantjes zoo krachtig mogelijk opgroeien en daarvoor is onnoodige warmte niet bevorderlijk. We kweeken de planten dicht aan het glas, opdat ze zooveel mo gelijk licht ontvangen. Wanneer het weer het eenigszins toelaat wordt den ge- heelen winter door gelucht. Bij vriezend weer dekken we den bak, hoewel plan ten welke op bovengenoemde wijze zijn opgekweekt, wel een paar graden vorst kunnen verdragen. De laatste andijvie staat nu buiten opgebonden en wat niet groot genoeg was om op te binden heb ben we in een bak, dicht bijeen, uitge- plant. Wanneer we deze late andijvie willen bleeken dekken we den bak, ook overdag, met een rietmat af. Door het afsluiten van het licht gaat het bleeken dan vrij spoedig. De nog te velde staan de selderij moet nu worden opgerooid en in .veiligheid gebracht. Alle groote bladeren worden weggebroken en de zij wortels worden bij den knol afgesneden De knollen kunnen we in zand opkuilen in een bak, dien we bij vriezend weer dekken. Deze knollen behouden vol doende jonge blaadjes om als soepgroen ten te gebruiken. We rooien nu ook de wortels van Brusselsch witlof. Het loof snijden we eenige cm boven den wor telhals af, terwijl ook het dunne uitein de van den wortel en eventueele zijwor tels worden weggesneden. We kunnen de wortels voorloopig buiten opkuilen en bij invallende koude met een aard laag of anderszins dekken. Ook kunnen we ze direct opplanten om te forceeren. Daarvoor planten we de wortels op zoo- anigen afstand, dat de kropjes juist vol- oende ruimte hebben om te ontwikke len. Boven de wortels komt dan een laag fijne aarde of turfmolm ter dikte 7a" ,-UT30ccm< waarin de kropjes, van het licht afgesloten, groeien. Plant de Z°rtl\ ?°dani§ dat ze geen hinder ,he,t |rondwater hebben; hierdoor* worden ,yoelen der kropjes belemmerd men d r °m de deklaag kan ?anbrenÏWe D°g broc™ateriaa1 l wf i?,den groei te bespoedi- Ler tfned h men de wortels ook zeer goed, op bovengenoemde wiize on der glas opplanten. 1 „De kunst in nood". Onder auspiciën van vooraanstaande kunstenaars en kunstliefhebbers is eeni- gen tijd geleden een comité opgericht, dat zich ten doel stelt te komen tot de uitgave „Kunst in Nood". In een dezer dagen gehouden perscon ferentie zijn nadere mededeelingen ge daan omtrent doel en strekking dezer uitgave „De Kunst in Nood" heeft een philantropisch doel. Men wil trachten de beeldende kunstenaars, door deze moeilijke tijden heen te helpen. De heer Kleykamp heeft het initiatief genomen en met verschillende personen, uit de kunstenaarswereld de voorloopige besprekingen gevoerd. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de Burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam en 's Gra- venhage hebben het Beschermheerschap aanvaard. Men wil nu trachten te komen tot de uitgave van 6 verschillende mappen, die elk een afgerond geheel zullen vormen en dus ook op zich zelf waarde hebben Elke map zal een aantal reproducties bevatten en lectuur. Dank zij den steun van zeer velen kan men thans zeggen, dat de uitgave verzekerd is. Het benoo digde bedrag is natuurlijk nog niet bij' een, doch indien de giften in een gelijk tempo blijven vloeien als tot op heden, kan men verzekerd zijn, dat het geld voor de uitgave bijeen gebracht is. De opbrengst kan dan geheel aangewend worden tot steun van de kunstenaars. Elke map zal verkocht worden a 2.50 en de collectie in haar geheel (6 stuks) voor 12.50 zal verkrijgbaar zijn bij den boekhandel. Bij de bestemming der gelden hebben het Nationaal Crisis Comité, het Neder- landsch Kunstverbond en het Nationaal steuncomité voor beeldende kunstenaars een adviseerende stem. Wanneer het plan slaagt, hoopt het comité een bedrag van 20 a 25.000 ter beschikking van de kunstenaars te kunnen stellen. De mappen zullen bestaan uit 16 pa gina's elk met 36 losse bijlagen. De reproducties zijn uiteraard de hoofd zaak; voorts zal het proza zijn kunstcri- tisch of kortverhalend en ook poëzie en wat verder ter aanvulling dienen kan. Een groot aantal vooraanstaande kunstenaars hebben reeds hun medewer king aan de samenstelling dezer mappen toegezegd. Het comité belast met de verzorging der uitgave bestaat uit de heeren: A. M. Gorter, kunstschilder te Amsterdam, (voorziter van Arti et Amicitiae), Chr. de Moor, kunstschilder te Wassenaar, (onder-voorzitter schilderkunstige af- deeling Haagsche Kunstkring). E. R. D. Schaap, kunstschilder te An keveen (voorzitter Sint Lucas en Nat. Steuncomité voor beeldende kunste naars), Willy Sluiter, kunstschilder te 's-Gravenhage, voorzitter Pulchri Stu dio), mevrouw J. C. A. baronesse Taets van Amerongen-Viruly te 's-Gravenha ge (presidente van het Nederlandsch Kunstverbond), mr. J. Visser, directeur A. van Hoboken en Co.'s Bank, Luc. Willink, redacteur „Het Vaderland", be last met de dagelijksche leiding. Voorts is er nog een uitgebreid eere comité van kunstminnaars ,die door hun moreelen en voor het meerendeel ook door hun finantieelen steun het verschij nen der uitgave mogelijk maken. Men hoopt met de uitgave tegen Sint- Nicolaas gereed te zijn. Mosselbedrijf. Men schrijft aan de N. R. Crt. uit Zeeland: Er is in de verschillende mosselplaat sen een nieuwe wijze van behandelen van de mossels voor de verzending in zwang gekomen, die voor jongelui een toezegging gaf, dat velen zouden verlost worden van het spook der werkloos heid. Het zoogenaamde „knispen", dat is zuiveren van de mossels van alle tar ra, die voor de gekorde mossels pl.m, één vijfde van het totaal gewicht be draagt, zou juist een kolfje naar de hand van jongens zijn, die daarin een handig heid toonen, dat ze zelfs de ouderen te knap zijn, maar er wordt nu weer al roet in 't eten gegooid, want er zou in Tholen en Bruinisse op 't oogenblik met dat knispen reeds, tijdelijk zegt men, ge staakt zijn en wat daarvan nu ook de oorzaak moge zijn, 't valt te bejamme ren. In het mosselbedrijf is het nu een maal nog al eens misère en zoo acht men op 't oogenblik b.v. de prijs der mosssels over het algemeen niet even redig met de kwaliteit. De klacht werd ook weer vernomen over het verkrijgen van Belgisch mosselzaad tegen goeden prijs uit handen van Belgen, die bij uit zondering van visschers uit ons land, ge rechtigd zijn dit zaad van de Belgische hoofden te halen, best zaad, maar dat ook aangetroffen wordt langs onze eigen Noordzeekust, waar het niet mag ge haald worden; reeds vele malen is daar te bevoegder plaatse een pleidooi voor gehouden om, als in België, dat zaad bij ons te halen, er zijn ook al eens en kele proeven mee genomen, maar er zouden bezwaren zijn tegen dit weghalen uit het oogpunt van gevaar voor die ver dedigingswerken en wat dan het zwaarst weegt, moet ook het zwaarst wegen vol gens de autoriteiten die 't beschikkings recht hebben over het al of niet geslo ten houden van deze werken voor het nemen van het gevallen mosselzaad al daar. NOG MEER VLIEGMACHINEDEE- LEN AANGESPOELD. Bij paal 70 te Zandvoort is Donderdagavond een gedeelte van een vleugel van een vlieg machine en een hoogteroer van twee meter lang met een aluminium draai vlak in blauw-witte kleuren aange spoeld. De brokken waren bedekt met wier, dat vastgegroeid was, waaruit deskun digen de conclusie hebben getrokken, dat het van 1 tot 3 jaar geleden kan zijn, dat het vliegtuig in zee is geval len. Ook bij bet Strandhotel is een stuk van een vleugel aangespoeld. De Zandvoortsche politie heeft een onderzoek ingesteld, doch men heeft nog niets kunnen vaststellen omtrent de herkomst. Reeds Woensdagavond is, zoo meldt de Maasbode onder de gemeente Eg- mond aan Zee een stuk van een vlieg tuigvleugel aangespoeld, dat ook alle kenteekenen droeg van reeds geruimen tijd in zee te hebben gelegen. Er werd ook gevonden een rechthoe kig triplex-plaatje met de volgende let ters en cijfers: RAJD 485, 13 November 1925 en daaronder: F 8/11056. De wrakstukken van de vliegtuigen wor den thans door den Rijks Studiedienst voor de Luchtvaart onderzocht, om na te gaan 'van welke vliegtuigen deze stukken afkomstig zijn. Dit onderzoek is nog niet geheel beëindigd. Men heeft hier te doen met wrakstuk ken van twee toestellen. Van het eene kan reeds met zekerheid worden ver klaard, dat het geen Nederlandsch toe stel is geweest; van het andere zal dit nog nader moeten blijken. Het is niet onwaarschijnlijk, dat men met Engelsche toestellen te doen heeft, ZESTIEN VARKENS VERBRAND. Zaterdagavond is te Lattrop gemeen te Denekamp, de boerderij van den landbouwer R. geheel afgebrand. Alles ging verloren terwijl 16 varkens in de vlammen omkwamen. ZE WAREN BEZIG EEN BRAND KAST TE FORCEEREN. Donderdag nacht werd een wachter, die in de „Ci nema Parisien" te Eindhoven slaapt, wakker van het geluid, dat veroorzaakt werd, doordat men met een breekijzer op de brandkast in het kantoortje sloeg. Hij belde de politie op, die onmiddellijk ter plaatse verscheen. De politie deed direct een inval in het kantoor en ver raste daar twee jongelui, terwijl zij be zig waren de brandkast te forceeren. Zij schrokken hevig op, maar gaven zich aanstonds gevangen. Het waren de 20- jarige K. v, d. W. en de 20-jarige v. W. BENZINEBERGPLAATS EN TWEE WONINGEN AFGEBRAND. Don derdagavond brak te Veldhoven brand uit in de benzine bergplaats van den heer A. v. K. Deze bergplaats als ook het woonhuis van den heer V. K, brandde geheel uit. De inboedel ging verloren. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. Een knecht, die ten onrechte meende, dat er nog personen in huis waren, liep het bran dend perceel in en bekwam brandwon den aan hoofd en handen. Het vuur tastte ook de naastgelegen boerderij van S. aan. Diens woning ging eveneens geheel in vlammen op. De bij gebouwen bleven echter gespaard. STUWKADE DOORGEBROKEN. Op de Meesterwijk te S m i 1 d e is Za terdag 'een stuwkade doorgebroken, 't Water stroomde met donderend geweld naar de lager gelegen landen, waarop de aardappels nog in de kuilen staan, evenals een massa turf. De schade beloopt duizenden guldens. EEN INSLUIPING. In de Dom straat te Utrecht is, vermoedelijk overdag door insluiping een kistje met 235 gestolen. DRIETAL KINDEREN OVERLEDEN DOOR VERGIFTIGING BESSEN. Te E k a m p (Gron.) werd Vrijdagmiddag, tijdens schooltijd, een 6-jarig meisje van den heer K, plotseling onwel. Spoedig ontboden geneesheeren konden de oor zaak der ongesteldheid niet vinden. Bin nen een half uur was het meisje reeds overleden. In het gezin van den arbeider H. B,, te Ekamp waar een week geleden een meisje van 3 jaar overleed, stierf Vrij dag een jongetje. Men vermoedt dat de kinderen giftige bessen gegeten hebben. MISDADIGE MOEDER. Te Gro ningen is in verzekerde bewaring ge steld een zekere vrouw K., die geschei den van haar man leeft, in verband met het onder verdachte omstandigheden overlijden van haar 3 maanden oud kind je. Toen de politie, door buren was ge waarschuwd, kwam, was de vrouw sterk onder den invloed van sterken drank en ONTVANGEN BOEKEN, Van de N.V, Uitgevers Mij. Gebrs. Kluitman te Alkmaar: „Hier radio-Mars", modern jon gensboek, door Jac. Berghuis Jr., geïl lustreerd door Hans Borreback. „Tusschen de roode en zwarte ton nen", door J, Stamperius, geïllustreerd door Pol Dom. „Avonturen op Zonnehoek", door N. K .Bieger en geïllustreerd door Pol Dom. „Peppie", door Chr. van Abkoude en geïllustreerd door Pol Dom. „Harriët", door Ems. I, H, van Soest en geïllustreerd door Annie v. d. Ruit. „Een pittig ding", door Felicie Jehu, geïllustreerd door Hans Borrebach, Arthur van Schendek „Jan Com pagnie" (Nijgh Van Ditmar N.V., Rotter da m). „Moderne Bridgetaktiek", door S. Landau. (H. Meulenhof, Amster- d a m). Aflevering 15 van de Nederland sche Algemeene encyclopaedic, bewerkt naar Brockhaus encyclopaedie, kleine uitgave (Scheltens Giltay, Amster- d a m). Van Van Holkema Warendorf's Uitgevers Mij. N.V. te Amsterdam, de nieuwe serie bekroonde boeken voor jongens en meisjes. Voor jongens bekroond: „De vrededwinger", door A, den Hertog, geïllustreerd door Ch. Muratti. In aanmerking kwamen voorts: „De vroolijke reizen en avonturen van Floris Ommeganck", door Jac, A. was daardoor niet in staat een behoor lijke verklaring af te leggen. De andere 2 kinderen tusschen 114 en 4 jaar zijn voorloopig door de politie in betere omgeving geb acht, daar zij in geneel vervuilden toestand verkeerden. BEIDE DADERS GEVAT. De da ders van de inbraak, die dezer dagen op Texel geschiedde, waarbij o.a. 300 gulden en eenige gouden voorwerpen werden gestolen, zijn thans aangehouden. Eén der verdachten zekere K., is reeds' eenigen tijd op Texel woonachtig ge weest en heeft reeds eerder voor dief stal terecht gestaan. BUBONENPEST. Aneta meldt uit Bandoeng dd. 22 October dat in Tjipamokolan in het Oedjoeng-broeng- sche een explosie van bubonenpest heeft plaats gehad. Sinds 3 October jl zijn 16 personen hieraan, overleden. Verdronken, Vrijdagavond werd te Sittard het 7-jarig zoontje van den heer Th. vermist. In den nacht van Vrijdag op Zate- dag is het lijkje, na lang dreggen, opgehaald. Zaterdag is het 3-jarig zoontje van den arbeider L. te Middelsteen in het Boterdiep te water geraakt en ver dronken. Ongelukken. Zaterdagavond is de 22-jarige A. K. S. op den Zeilweg te Haarlem vlak voor de ouderlijke woning door 'n auto aangereden en op slag gedood. Zaterdagmorgen is aan den Am- stelveenschenweg te Nieuwe r-A m- s t e 1 de 78-jarige weduwe A. v. D. geb. K. in den kelder harer woning gevallen, doordat zij de toegangsdeur aanzag voor die van de W.C. Doordat de oude vrouw alleen thuis was heeft zij ruim een kwar tier half bewusteloos zonder hulp gele gen. Een ontboden geneesheer consta- steerde schedelbreuk en inwendige bloeduitstorting. De motorwielrijder die Vrijdag op den Ketelschen overweg door een trein werd gegrepen en gedood, is W. J5.,r 48 jaar, wonende te Rotterdam, St. Jobsweg. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen na. Dit is in korten tijd reeds het tiende ongeluk met doodelijken afloop op de zen onbewaakten overweg. Zaterdagmiddag is aan den jacht- dijk te Pernis 'een auto met een vaart van ongeveer 40 km tegen een boom aangereden. De auto evrvoerde zes personen van Rotterdam naar Poortugaal. Twee der inzittenden werden ernstig gewond aan hoofd, armen en beenen. De overige inzittenden werden licht gewond. In de Besoyenschestraat te Waal wijk is de 56-jarige K. B. tegen een auto aangereden. De man bekwam zul ke ernstige verwondingen, dat hij di rect is overleden. De 31-jarige mej. G. d. M., te Loosduinen, die de vorige week Woensdagavond met haar rijwiel in de Haagvaart reed en eerst na veel moeite door omstanders bewusteloos uit het water gehaald werd, is Vrijdagmorgen aan de gevolgen overleden. Vrijdag reden twee elfjarige jongens te Obdam samen op één fiets om naar het koperen huwelijksfeest van de ou ders van een hunner te gaan. Het waren de neefjes de B, Toen zij over een brug reden, kwam 'een vrachtauto aan. De jongens geraakten onder de auto. Eén van hen, het jongetje wiens ouders hun koperen bruiloft vierden, is aan de be komen verwondingen overleden. Hazelaar, met talrijke prenten van den schrijver, „Onder den Baobab", door G. M. Mes, geïllustreerd door Ch, Muratti. „De vlucht van Nol Walders", door Jan Wagenaar, en geïllustreerd door Wim Heskes. Voor meisjes bekroond: „Beroepsfilm", door R. W. Doode- waard-Godschalk. Geïll. door Ella Rie- mersma. In aanmerking kwamen: „Aan wal", door C. Asscher-Pink- hof. Geïll. door L. E. van Bergen. „Grooter worden", door Anna Hers en geïll. door Ella Riemersma. „De zeedistels", door Jet Luber en geïll. door Lies Hendriks. (Ingez. Med.) Vrijdag werd te Kapelle ten overstaan van notaris J. C. Kram, krach tens art. 1223 B. W. in het openbaar verkocht, een winkel- en woonhuis met schuur, varkenshok, open grond en erf, aan de Ooststraat groot 1 A 87 cA. Koo- per M. de Puit te Bergen op Zoom en P. de Puit te Kapelle voor 2150. HINDERWET. B. en W. van Goes brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. American Petroleum Com pany, gevestigd te 's-Gravenhage, om ontslag van een der voorwaarden opge legd bij de haar verleende vergunning tot het oprichten van een ondergrond- sche benzinebewaarplaats met aftapin richting op het perceel gelegen aan de Kleine Kade plaatselijk gemerkt no. 1, kadastraal bekend gemeente Goes sectie D no. 2380. Op Zaterdag 5 November 1932 des voormiddags 11 uur zal ten stadhuxze gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip ter secretarie der gemeente kennis ne men van de terzake ingekomen schrift uren. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot be roep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbfepaalden dag voor het ge meentebestuur zijn verschenen teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Goes, den 22 October 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAJENIUS, Burgemeester. VAN BALLEGOIJEN DE JONG, Secretaris. Woensdag 26 October v.m, 11 uur gebouw Prov, bestuur te Middel burg: het vervangen gedeelte rijksparkweg, langs oostelijke ha venkom te Breskens door een steen glooiing en het maken van 5 houten voetbruggen enz. Ra ming 13.500. Zie Staatscourant 24 September 1932. Woensdag 9 Nov., v.m. 11 uur, geb. Prov, bestuur te Middelburg, 't onderhouden Rijkszeeweringen en havenwerken te Vlissingen en Veere, gedurende 1933, '34 en '35, in 2 perc. en in massa. Raming p, jaar le perc. 5200; 2e 3450. Massa 8650. Zie Staatscourant 10 Oct. 1932. Woensdag 9 Nov., v.m. 11 uur, geb. Prov. bestuur te Middelburg: 't onderhoud bodemdiepte buiten haven kanaal door Walcheren, te Veere, in de Stadshaven te Vee- re, in de W. of Koopmanshaven te Vlissingen en Breskens, gedu rende 1933. Zie Staatscourant 10 Oct. 1932, Woensdag 9 Nov, v.m. 11 uur ge bouw Prov. Bestuur te Middel burg: 't onderhoud tramwegha vens aan 't Zijpe gedurende 1933. Raming 4000. Zie Staatscourant 15 Oct. '32. <Voensda g 23 Nov. v-ta'. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg: 't onderhoud van het haven'k'ananl Philippine met bïjbeh. werken, gedurende 1933, '34 en '35. Ra ming f6500 p. j. Zie Staatscourant 20 Oclt. 32

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 7