LAHDBOUW. ben zou. Tevens herhalen B, en W. het geen reeds opgemerkt werd bij de be grootingen voor 1931 en 1932: de be langrijkste inkomsten, waar de gemeen ten op aangewezen zijn, vertoonen nor maal geen sterke schommelingen, zoo dat ook om deze reden de financieele consequenties van ieder voorstel ter dege onder pogen gezien moeten wor den. In hoofdstuk I wordt opheffing van het Reservefonds voor bijzondere doel einden voorgesteld en toewijzing van 't beschikbare bedrag van dit fonds aan den dienst 1933, B. en W. zijn er zich van bewust, dat tegen deze handelwijze ern- stge bedenkingen aan te voeren zijn; in beginsel is het onjuist gelden eener dergelijke reserve tot dekking van uit gaven van en gewonen dienst aan te wenden. Dit tcoh beteekent een niet gerechtvaardigde verschuiving van ba ten naar het heden ten nadeele van de toekomst. Over deze bezwaren zijn zij heengestapt omdat in de achter ons lig gende ja-en herhaaldelijk het tegendeel plaats heeft gevonden; belangrijke kapi taalsuitgaven werden uit den gewonen dienst bestreden en leeningen ver vroegd afgelost. Voorts is het saldo 'van het fonds niet groot 1000) en is het aan een omstandigheid van tijdelijken aard, nl. de crisis, toe te schrijven, dat aan het nemen van den voorgestelden maatregel behoefte bestaat. De kosten van den huisvuilophaal dienst zijn hoog, wat aanleiding is ge weest voor te stellen dit werk te doen verrichten door werkloozen. Mocht in den loop van 1933 blijken, dat deze proef onbevredigend is, dan zullen B, en W. een andere oplossing in overwe- ging geven, die binnen de cijfers van deze begrooting uitvoerbaar is. Bij Openbaar L, O. vestigen B. en W. er de aandacht op, dat de stijging van het aantal leerlingen van de O. L. S. I en de daling van dat der O, L. S. II, zoo'dat aan deze laatste in 1933 slechts één leerkracht meer verbonden zal zijn. Op een voorstel tot invoering van 't vak „handenarbeid" aan de O. L. S. I zijn B. en W. om financieele redenen niet ingegaan. 't Was een eisch van voorzichtig be leid, de meeste ramingen, die op maat schappelijk hulpbetoon betrekking heb ben, tot hoogere bedragen op te voe ren. D.e begrooting wijst in ontvang en uit gaaf op den gewonen dienst aan resp. 75602 en 74550, alzoo een goed slot van 1052. Breskens heeft thans de n.v. belas tingen.' Grondbelasting 80 en 20 .opcenten fondsbelasting, 15/80 opcenten (progres sief) Personeele belasting, vermenigvul- digingscijfer 2-5, Vermakelijkheidsbe lasting en 25 opcenten op de vermogens belasting. Uit bovenstaande toelichting blijkt, dat voorgesteld wordt het aantal opcen ten op laatstgenoemde belasting te ver dubbelen. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG, De Rioleeringsinstallatie, Burg. en Weth. zonden aan den di recteur van gemeentewerken de na te noemen vragen van den heer Den Hol lander, gedaan in de vorige vergade ring in verband met het aangenomen voorstel inzake de werken uit te voe ren aan het pompgebouw aan de Noord- brug met verzoek daarover ook het ad vies te vragen van dr. ir. M, F. de Bruij- ne te Rotterdam. De vragen luidden: a. of de meest slijtbare onderdeelen van de nieuw op te stellen pompinstallatie, zooals de waai er eventueel weder afzonderlijk nieuw kunnen worden aangeschaft, dus in voorkomend geval geen geheel nieuwe pomp zal noodig zijn. b. waar de pijp tot afvoer van gassen zal worden gebracht en of de hoogte van 3 m zooals ontworpen, voldoende moet worden geacht. De heer ir. De Bruijne antwoordde hierop: De in de pompen aan slijtage onder hevige deelen zulen door anderen kun nen worden vervangen. Het zal echter de vraag zijn of van slijtage in den eer sten tijd sprake zal zijn, aangezien de adviseur daarvan in de pompinstallaties, die hij heeft gebouwd, nimmer last heeft gehad, tengevolge van de door hem daarvoor gekozen pompen. Van „nieuwe pompen" is bij slijtage geen sprake, hierop kunnen Burg. en Weth. volkomen gerust zijn. b. Wat het tweede punt betreft wil het dr. ir. De Bruijne voorkomen, dat een 3 m hooge pijp voldoende zal zijn, doch er is niets geen bezwaar tegen de ze nog wat langer te maken, hetgeen bij de uitvoering kan worden besproken. Practisch zijn hieraan geen kosten ver bonden. Last van ratten. De heer C. Geense en een groot aan tal andere eigenaren, bewoners en ge bruikers van panden aan den Kinder dijk wijzen er den raad op, dat de firma van Sluijs Co. aan het Balkengat een opslagpiaats van turfmol heeft geves tigd en daardoor een rattenplaag heeft doen ontstaan, waardoor schade aan de eigendommen van adressanten wordt toegebracht. Ondanks een minnelijk ge daan verzoek is daarin geen verbetering gebracht en nu verzoeken adressanten den raad Burg. en Weth. te vragen goede 17 maatregelen te treffen, waardoor deze onhoudbare rattenplaag op houdt. Verbetering bestrating. Een 10-tal bewoners van de Branderij- molengang deelen in een adres mede dat zij zich reeds op 23 Januari j.l. tot Burg. en Weth. richtten met het verzoek de keibestrating aldaar te vernieuwen of althans de putten er uit te halen, om- da't de slechte toestand aanleiding is, dat wagens, fietsen enz. over het klin kervoetpad vlak langs de huizen rijden. Tevens vroegen zij een derde syphon in de straat te doen aanbrengen. Het ant woord luidde, dat zou worden nagegaan wat tegen het einde van dit jaar van den post bestrating over zou zijn. Dit einde nadert snel en adressanten vreezen, dat er geen verbetering zal komen. Zij ver zoeken den raad er bij Burg. en Weth. op aan te dringen alsnog tot verbetering over te gaan, temeer waar het verkeer is toegenomen door de bebouwing van een deel van het Bolwerk. Verpachting jacht. De heer W. Smit te Oostkapelle vraagt te mogen weten aan wien en tot welke som de jacht in de duinen bij Oranjezon is verpacht, verder of er op merkingen zijn over de wijze, waarop hij de jacht uitoefende in 19311932. Adressant wijst er op, dat zijn vader lang de jacht gepacht had, maar men heeft dit beëindigd omdat de konijnen moesten worden opgeruimd. Adressant schreef in voor 350 zonder en 425 met konij nen. Nu vermeent hij van terzijde, dat de heer Hoegen van Hoogelande de jacht gegund is voor 350 met konijnen en onder beding, dat andere jagers en klem- mers er niet mogen werken. De heer Smit vraagt te mogen weten, waarom het dan niet aan hem is gegund voor 425 en zegt ten slotte dezelfde vragen aan Burg. en Weth. te hebben ge steld die mededeelden, dat zij geen ant woord er op wenschten te geven. Al deze stuken en ook de reeds gepu bliceerde vragen van den heer Jeroni- mus inzake het zand in de riolen, lig gen voor de vergadering van a.s. Woens dag voor de leden ter inzage. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Het ziekenhuisvraagstuk. De heer J. de Meij, wethouder heeft een nota tot den raad gericht, waarin hij zijn bemerkingen op het rapport van de Commissie voor Ziekenhuisverpleging kenbaar maakt. Hij stelt op den voor grond, dat de ontworpen regeling, wat de omvang der verpleging betreft zijn volle goedkeuring weg kan dragen, even als de controle en de honoreering der medici. Ware het niet, dat de gepubli ceerde cijfers hem aanleiding gaven tot schriftelijke opmerkingen, dan zou de heer De Meij deze zaak als een verlo rene beschouwen, waarover de strijd gestreden is in de raadsvergadering van 29 April jl„ waardoor alleen nog van ge dachten zou zijn te wisselen over het nieuwe tarief en de positie van het te ontslaan personeel. De heer De Meij wijst er op, dat het tegenwoordige derde klasse-tarief in St, Joseph 2.50 en in Bethesda 3 be draagt, de commissie stelt voor te gaan betalen resp. 3.50 en 3.75, een ver hooging dus met resp. 1 en 0.75. De zaken, die de ziekenhuizen meer moeten gaan verstrekken waardeert de wethou der op 0.40 per verpleegdag en is dus z. i. een verhooging als genoemd niet ge wettigd. Hij is het ook niet eens met de berekening van den huldigen verpleeg- prijs in het gasthuis op 3.70, omdat de accountant voor zijn berekening o.a. aan neemt dat de ziekenafdeeling door sa menvoeging van Gasthuis en Ziekenhuis 2500 bespaard en een post rente en af schrijving van matig gesteld 2000. De ze 4500 welke den kostprijs met 0.22 per verpleegdag verhoogen, hoort in de ze rekening z. i. niet thuis. Men had be ter gedaan met in de gemeenterekening 1931 na te gaan wat werkelijk betaald is. De heer De Meij meent, dat de be grooting 1933 niet gunstig zal worden be- invloed door deze nieuwe regeling. En dat terwijl het hoofdmotief bezuiniging was. In 1931 is betaald aan subsidie voor de ziekenafdeeling van het Gast huis 56.700, in 1932 is begroot 57200, in 1933 zal bij de nieuwe regeling een be drag van 67.000 betaald worden, welk bedrag verminderd kan worden met 9200, dat Maatschappelijk Hulpbetoon minder zal betalen, en resteert dan nog 57.800. In dit geval zal op de begroo ting 1933 niets bezuinigd worden. Doch ook het hem verstrekte cijfer van 9200, bestrijdt de heer De Meij. Hij berekent, dat de groep patiënten die in 1931 7123.95 betaalden, nu 18.575.75 of ongeveer 11,000 meer te betalen zul len krijgen. Daarbij wordt aangenomen, dat een vereeniging voor 'ziekenhuisver pleging 14.975.75 zal betalen, maar hij meent, dat dit bedrag nooit zal kunnen worden verkregen, en dat dan ook de inkomsten te hoog geraamd zullen blij ken. Men vergeet, dat als de patiënten van Bethesda en St. Joseph-ziekenhuis, die nu zelf betalen, dit ook zullen doen bij het hooger tarief, zij bij hun vereeni ging voor Ziekenhuisverpleging sneller uitgetrokken zullen zijn. De directe gevolgen van het opheffen van het gemeente-ziekenhuis zijn, dat de T.B.C.-verpleging, waarop men terecht trotst is, uiteengerukt wordt en dat het aantal verpleegdagen in een ziekenhuis zeer verminderd wordt. Het aantal volle verpleegdagen wordt teruggebracht van SS^HMSaSBESSaSBKS£S9SS 19242 op 12912 plus 3330 halve dagen. Ondanks deze groote vermindering dalen de kosten voor de gemeente niets en moeten de inwoners zeer belang rijk meer gaan betalen. Slaagt de ge meente er niet in deze grootere bedra gen binnen te krijgen, dan is het nood zakelijk gevolg, dat zij zelf bij moet passen. De kosten per verpleegdag worden ook wel zeer hoog en benaderen zeer dicht de f 5 n.l. f3.62% plus ruim fl voor geneeskundige verzorging waarbij dan nog zeer uitdrukkelijk uitgezon derd worden de Röntgenologische be deling, daar het ziekenfonds Walche ren deze gaat betalen. Resumeerende komt de heer De Meij tot de volgende slotsom: le. Het aantal verpleegdagen door in gezetenen door te brengen in een zie kenhuis wordt zeer belangrijk ver mindert. 2e. De post ziekenhuisverpleging wordt op de gemeentebegrooting van 1933 niet onbelangrijk verhoogd. 3e. De ingezetenen voorzoover ver pleegd in het Gasthuis gaan in 1933, ondanks de groote vermindering van verpleegdagen, ruim f 10.000 meer beta len. 4e. De ingezetenen tot nu toe 3e klas se verpleegd in Bethesda en St. Joseph ziekenhuis, vallende binnen de gemaak te regeling zullen belangrijk meer per verpleegdag moeten betalen. 5e. De vrije ziekenhuiskeuze is voor het deel der bevolking, dat prijs stelt op neutrale ziekenhuisverpleging ver loren. 6e. De t.b.c.-verpleging wordt gehal veerd. Beziet de heer De Meij deze zaak in het licht van de tegenwoordige finan cieele positie der gemeente, dan wil hij opmerken, dat de belastingen vol gend jaar belangrijk zullen moeten wor den verhoogd, dat een loonkorting zal moeten worden toegepast, dat het on derhoud van de scholen, straten, plei nen, plantsoenen en buitenwegen zeer in het gedrang zal komen en dat last not least het inkomen der ingezete nen zeer is gedaald, zoodat iedere nieu we last dubbel drukt. Dringend raadt hij aan de opheffing van de ziekenafdee ling van het gasthuis minstens 3 jaar uit te stellen en een regeling te ont werpen, waarbij vrije ziekenhuiskeuze gewaarborgd is. Wordt hiertoe beslo ten dan kan zeer veel van het werk der Commissie behouden blijven en binnen korten tijd de nieuwe regeling in wer king treden. Tijdelijke salariskorting. De circulaire van Ged. Staten inza ke tijdelijke korting op de salarissen van de wethouders en de ambtenaren van den Burgerl, Stand doet B. en W. er aan herinneren, dat zij binnenkort voor zullen stellen, een tijdelijke kor ting op de bezoldiging van het geheele gemeentepersoneel in te voeren. Daar om kunnen zij er zich mede vereenigin- gen, dat ook op genoemde salarissen een tijdelijke korting wordt toegepast. Ten aanzien van de wethouders stellen zij voor de regeling van Ged. Staten te aanvaarden. Er is slechts één bezol digd ambtenaar van den B. S„ wiens wedde van f 360 als zoodanig wordt af getrokken van die als commies ter se cretarie. Daar zij, in verband met de verga deringen van het georganiseerd over leg der ambtenaren, nog niet hunne ^houding hebben kunnen bepalen ten op zichte van het percentage en den vorm der tijdelijke korting, stellen zij den raad voor, zich dienaangaande van ad vies te onthouden. Georganiseerd overleg. In verband met een desbetreffend schrijven van het hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Politiebond, stellen B, en Wr een afzonderlijke commissie van georganiseerd overleg voor, in te stel len voor de politiebeamten. Gelden voor leermiddelen. B. en W. stellen ten slotte voor aan de Vlissingsche Schoolver. f 89.89 toe te kennen voor de aanschaffing van di verse leermiddelen. Van de heeren J. F. Brooijmans te St. Annaland, van M. J. Stoutjes- dijk en E. J. Kosten te T h o 1 e n, en van A, van der Slikke te St. Maarten s- d ij k zijn resp. de dekhengsten „Hertog van Aremberg", „Artist" en „Fleuron" op de keuring te Bergen op Zoom goed gekeurd. Er waren 20 paarden aangegeven en 10 goedgekeurd. Z. L, M. Het bestuur der Z. L. M. vergaderde Maandag 17 October te Middelburg onder leiding van den algemeenen voor zitter mr. P. Dieleman. Teneinde een zoodanig reorganisatie van de uiencontrole te verkrijgen dat bij de uitvoering van deze controle door het U.C.B. meer rekening zal worden gehouden met de belangen van de land- bouwers-uientelers, is door het bestuur dier instelling bij de 3 centrale land- bouworganistaties een voorstel inge diend, hetwelk inhoudt, dat 3 verte genwoordigers uit den landbouw dn het bestuur van het U.C.B. zouden worden opgenomen. Uitvoerig werd hierover van gedach- II II v v> ten gewisseld, doch' men meende dit voorstel niet te kunnen aanvaarden. Besloten werd aan hét K.N.L.C. mede te deelen dat het dringend noodzakelijk werd geacht dat het U.C.B. geheel wordt gereorganiseerd in dien zin dat meer der controle voor de verschillende cul turen tot stand kome. Voorts besloot de vergadering een commissie van advies inzake uiencon trole in te stellen, waar in zitting zul len nemen de heeren ir. A. W. v. d. Plassche, J. Huijssen-Dieleman en ir. J. D. Dorst. De vergadering besloot op aanbeve ling van het bestuur van de afd. Axel aan het hoofdbestuur voor te dragen ter benoeming tot lid van het Dage- lijksch Bestuur, den heer Abr. Haak Czn te Zaamslag. Naar aanleiding van de plannen tot verbreeding van het kanaal door Zuid- Beveland heeft de Z. L. M. in een uit voerig adres aan den minister van Wa terstaat verzocht zooveel mogelijk re kening te willen houden met de belan gen van landbouwers en veehouders, welke bij het geprojecteerde plan in het gedrang komen. Het Waterschap de Breede Watering bewesten Ierseke en de gemeente Krui- ningen zonden bericht dat zij adhaesie verleenen aan het adres. Door den heer C. Scheele te Zaam slag was het verzoek ingediend te wil len bewerkstelligen dat waterhoenders tot het schadelijk wild zullen worden ge rekend in verband met de vele schade die door deze vogels wordt aangericht. Genoemden persoon zal worden gead viseerd een request in te dienen bij den Commisaris der Koningin in Zeeland met verzoek tot verleenen van een ver gunning tot jacht op bedoeld wild. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de afd. Middelburg waarbij wordt verzocht pogingen aan te wen den tot het verkrijgen van een vermin derde betaling van polder- en grondlas ten, werd deze afdeeling geadviseerd, zich met een request te wenden tot den Zeeuwschen Waterschapsbond met verzoek een wijziging van art. 102 van het polderreglement voor te stellen, waarmede zou worden beoogd bet ge bied waarover de omslag van de ge bouwde eigendommen wordt geheven, uit te breiden. Dezelfde afdeeling dringt tevens aan nogmaals stappen te doen teneinde op heffing van betaling van sociale lasten voor het landbouwbedrijf te verkrijgen. De vergadering was van meening dat betaling van sociale lasten slechts kan plaats vinden indien de steunverleening aan het bedrijf een zoodanige is, dat het bedrijf loonend kan worden uitgeoefend. De afd. Middelburg heeft voorts ver zocht te willen bewerkstelligen dat vrij stelling voor de huisslachtingen wordt verleend van betaling van het hooge keurloon dat de gemeente Middelburg vraagt, benevens vrijstelling van beta ling van accijns van eigen slachtvar- kens. Wat de eerste vraag betreft zal de afdeeling worden geadviseerd zich met een request te wenden tot de gemeen teraad van Middelburg en deze gemeen te te verzoeken ontheffing aan te vra gen bij de Kroon van de bepaling dat de huisslachtingen onderhevig zijn aan een keuring. Voor de regeling der ac cijns vrije huisslachting werd verwezen naar het pas uitgevaardigde besluit van den minister; waarbij aan vele bezwaren van landbouwzijde is tegemoet geko men. Besloten werd aan het K.N.L.C. mede te deelen dat ten zeerste betreurd werd dat door het voorstel tot verhooging van de bieraccijns de kansen om tegen loo- nenden prijs de gerstsoorten die zich voor de brouwerij leenen af te zetten, aanmerkelijk waren verminderd. Met ingenomenheid vernam men dat de gemeenteraad van Koewacht heeft be sloten tot medewerking bij de oprichting van een landbouwhuishoudcursus. In de vacature Siebenga wees de ver gadering als vertegenwoordiger bij de vergaderingen van de ringen van het centraal-Bureau uit het N.L.C. aan den heer H. C. v. d. Zande te Nieuwerkerk. Besloten werd het K.N.L.C. nogmaals te verzoeken bij de regeering krachtig aan te dringen het reeds bestaande ontwerp voor het verstrekken van cre- diet aan den landbouw te verwezenlijken. Uitvoerig wisselde men van gedachten over de pogingen die kunnen worden aangewend om een verhooging van den aardappelprijs te verkrijgen. Algemeen was men van gevóélen dat er maatrege len moeten worden getroffen. In verband met een gestelde vraag van den afgevaardigde van den kring Oost Zuid-Beveland werd medegedeeld dat door de 3 Centrale Landbuoworganisa- ties het verzoek was gericht tot den Mi nister van Economische Zaken en Arbeid de beperkingen van uitzaai van tarwe op te heffen en een richtprijs voor het volgend jaar van 12 vast te stellen. In verband met het belangrijk aantal ingekomen klachten over de gewijzigde postbestelling werd besloten deze gege vens te verwerken tot een rapport en aan te bieden aan de Inspectie van de P. T. T. in Zeeland. Besloten werd de Commissie voor het Landbouwonderwijs te machtigen uit de ingekomen sollicitaties iemand te be noemen als leerares-leidster aan de land- bouwhuishoudschool te Zierikzee. Besloten werd tot het K.N.L.C. een schrijven te richten met het verzóek aan drang te willen uitoefenen op Nederland- sche instellingen als Nederlandsche Hei- de-Maatschappij, staatsboschbeheer, ont ginningskolonies, etc, aan het gebruik van inlandsch zaad de voorkeur te ge ven. Koninklijk Nederlandsch Landbouw- comité. Vrijdag is in het gebouw van de Eer ste Kamer de algemeene vergadering ge houden van het Kon. Nederl. Landbouw- Comité onder voorzitterschap van den heer J. L, Nysingh, die zeide dat het niemand verwonderen zal, dat hij niet een optimistischen toon kan laten hoo- ren. Van eenige betrouwbare teekenen van opleving kan men nog niet spreken. Zeker, er is eenige verbetering te be speuren; er is onmiskenbaar een zekere mate van vertrouwen gekomen. Het be sef heeft zich baan gebroken, dat er meer grond in de effectenmarkt is gekomen, doordat bij het publiek het vertrouwen begint weder te keeren. De gehamsterde bankbiljetten en het opgepotte goud wor den weer in het verkeer gebracht. De fi nancieele crisis schijnt thans over het doode punt heen te zijn. In dit opzicht staan wij aldus spr., als dit kenteeken als betrouwbaar mag worden beschouwd aan het begin van een opgaande lijn. In de statistieken van de goederen voorraden en de goederenbeweging is weinig of niets te vinden, dat een stijging der beurskoersen zou kunnen rechtvaar digen. Voor den Nederlandsch en landbouw is het uitzicht buitengewoon troosteloos, de Nederlandsche landbouwer kan zijn overschot van producten niet meer af zetten. De tarievenoorlog.woedt in alle hevigheid, de handelsovereenkomsten zijn geschonden, de buitenlandsche afzet gebieden gesloten, terwijl de binnenland- sche markt voor tal van producten zon der eenige verdediging is overgeleverd aan de buitenlandsche concurrentie. Spr. gaf vervolgens eenige cijfers over de verarming der boerenbevolking en zeide, dat het op deze wijze met onzen boerenstand, die voor een belangrijk deel met hypothecair bedrijfscrediet werkt, niet lang kan voortgaan. Spr. herinnerde aan de audiëntie, die H. M. de koningin verleend heeft aan de vertegenwoordigers der landbouworga nisaties en stelde voor, aan H. M. een te legram te zenden van trouw en aanhan kelijkheid. Hiertoe werd besloten. Aan den nieuw opgetreden minister voor de landbouwaangelegenheden bracht de voorziter dank voor de ver schillende maatregelen die hij voorstelde om landbouw en veehouderij te helpen. Al deze maatregelen zullen echter niet kunnen verhinderen dat ook thans nog het boerenbedrijf niet rendabel is. In dit verband geloofde spr. niet, dat de draag kracht van den consument reeds bereikt is, gezien wat men in andere landen moet betalen voor de producten om den landbouw in stand te houden. Ten aanzien van den steun aan sui kerbieten- en tarweteelt pleitte spr. voor het losmaken van het binnenlandsche prijsniveau van dat in het buitenland. Zeer groote zorg baart de enorm groo te oogst van consumptieaardappelen. Het Landbouwcomité houdt zich bezig met het zoeken naar een uitweg, maar tot nu toe zonder resultaat. Te hopen is, dat de vlasteelt spoedig zal worden geholpen door een betere steunwet. De boerenstand verkeert in groote zorgen en hetgeen Duitschland onzen landbouw aandoet gaat alle perken te buiten. Zeer toe te juichen is het dan ook, dat onze regeering de contingenteeringsvoor- stellen der Duitsche onderhandelaren niet vatbaar geacht heeft voor vruchtba re discussie. Het gaat er nu om, paraat te blijven om van een verbetering van de conjunc tuur te kunnen profiteeren. In het alge meen zijn onze productiekosten echter te hoog dan dat zij aan de internationale mededinging het hoofd zouden kunnen bieden. Ingrijpende maatregelen zullen in dezen noodig zijn. Uitgewerkte voorstellen inzake cre- dietverleening zijn reeds geruimen tijd geleden aan de regeering toegezonden. Moge spoedig de tijd daar zijn, dat met crediethulp onze landbouw weer op gang kan worden gebracht. In verband met het jaarverslag, dat voor kennisgeving werd aangenomen, bracht de voorzitter dank en hulde aan den secretaris, dr. H. Molhuysen, voor diens vele werkzaamheid, mede als lid der redactiecommissie van het orgaan. Aan het jaarverslag is ontleend, dat het Kon. Ned. Landbouw Comité begin 1932 20 leden-vereenigingen telde, te zamen 105.359 leden. Het jaar 1931 is voor het Landbouw- Comité een zeer werkzaam jaar geweest, waartoe de bestaande commissies het hare hebben bijgedragen. ProBdr. W. C. Mees R.Azn. hield een inleiding over de vraag: „Waarom geen inflatie, doch wel stelselmatig wijziging van geldvorderingen en -schulden in evenredigheid met veranderingen in de koopkracht van het geld?" Zaterdagmorgen hield mr. O. G. Meer burg uit Utrecht een inleiding over de credietverleening aan den boerenstand in normale en abnormale tijden. De heer T. Huisman, secretaris van de' Hollandsche Maatschappij van Land bouw, stelde na de discussie de volgen de motie voor, die onder applaus werd aangenomen:

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6