30 ets. per m) i VERSCH GEKARND TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 24 OCTOBER 1932. No. 251. BINNENLAND. NA DE OPERATIE. ZEELAND. MIDDELBURG. IUID-BEVELAND. ZEEUWSSH-VLAANBERFJ WJ Méér dan 700 maal per jaar komt ge aan tafel vooi\Uw ont bijt, Uw koffietafel, of voor Uw maaltijd. WEET WAT U EET */2 pondspakje ■hmt* I met 25 allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole vei- dol- de den. NE- irne IJK. ber .De om- :on- ordt len der, tde- iris, UR.' GD? lgens cent )elft, le- var- ge- mer, 5. in Za- dir. 6 datie ;nuit :hten refe- Br. Crt. rdam STEUNVERLEENING T.B.V. DEN TUINBOUW. Bij de Tv/eede Kamer is ingediend 'n wetsontwerp tot wijziging en verhoo ging van het Xe hoofdstuk (oud hoofd stuk V) van de Rijksbegrooting voor 1932, met het doel uitkeeringen te doen aan tuinbouwers. Naar de mcening van den minister rechtvaardigt de ongunstige toestand voldoende hulp in den nood. Vandaar een voorstel om een steunbedrag uit 's Rijks kas te verleenen. B-e grondgedachte is: door een bij slag op de geveilde producten, in de op die producten geleden verliezen tege moet te komen ,met dien verstande, dat deze verliezen, indien zij in totaal/ 5 millioen of minder bedragen, geheel voor rekening van het rijk komen. In geval zij dit bedrag overschrijden, zal de ga-antie zich slechts tot een zooda nig percentage van de geleden verlie zen uitstrekken als voortvloeit uit de verhouding van het totaal der geleden verliezen tot het beschikbaar gestelde bedrag van 5 millioen. Aan het plan van uitvoering wordt nog het volgende ontleend: Voor het jaar 1932 wordt van rijks wege aan daartoe erkende veilingen van groenten en fruit garantie verleend tot een bedrag, overeenkomende met het verschil tusschen een opbrengst, berekend naar een richtprijs, en het to taal van de aan iederen tuinder op grond hiervan uit te keeren gelden niet meer mag bedragen dan 20 pet. van de op brengst van zijn gemiddelden omzet ter veiling in de jaren 1928, 1929 en 1930. Als garantie-producten in den zin van deze regeling worden aan gemerkt de door den met de zaken van den landbouw belasten minister als zoo danig aan te wijzen tuinbouwproducten, welke over de veilingen zijn of zullen worden afgezet en aan door dien minis ter gestelde minimum-eischen voldaan hebben of zullen voldoen. Als richtprijs in den zin van deze re geling wordt aangemerkt de prijs, welke voornoemde minister op grond der fei telijke productiekosten voor een daarbij te bepalen tijdvak voor de verschillende kwaliteiten van een garantieproduct en, zoo noodig, verschillend voor verschil lende deelen des lands vaststelt, met dien verstande, dat Itij de berekening van dien richtprijs de loonfactor en de huurfactor zoodanig zullen worden be rekend, als in overeenstemming met de plaatselijke omstandigheden en de be langen van de betrokken teelt billijk en wenscnelijk wordt geacht. De werkelijke opbrengst wordt bere kend door voor nader door voornoemden minister aan te wijzen tijdvakken het bedrag van de geheele geldelijke op brengst der totale op de gezamenlijke veilingen verkochte hoeveelheid van iedere kwaliteit van elk garantieproduct te deelen door het bedrag van die totale hoeveelheid. DE PROVINCIALE BEGROOTING 1933 VAN NOORD-HOLLAND, Ged. Staten van Noord-Holland heb ben aan de Provinciale Staten de be grooting voor 1933 aangeboden, slui tend op een bedrag van 6,293,679 (uit gezonderd de bedrijven). Zij leverde aanvankelijk een tekort van 2,516,684 op. De voornaamste maatregelen tot dek king van dit tekort zijn: het onttrekken van een bedrag van 900.000 aan het reservefonds, vermindering van de jaar- lijksche storting in het wegenfonds met 500.000, een verhooging van de op centen op de inkomsten- en vermogens belasting van 16 op 20 (opbrengst Door Dr. Jan Walch. 73. Wat dan? vroeg de dokter, gretig op het vinketouw. Nu, we hadden 't over de poli tiek; Haas had het over de politiek. Hij had het over een burgemeester, die een werkwillige, op zijn verzoek, geholpen had om ongemolesteerd het werk te be reiken, terwijl er staking was. En daar over was de minister van Binnenland- sche Zaken in de Kamer door een so cialist geïnterpelleerd. Het leek zoo, zou je zeggen, een echt onzinnige inter pellatie, want de werkwillige had nog zelf hulp en bescherming gevraagd; het was van dien man uitgegaan, en je zou dus zeggen; die burgemeester had niets gedaan dan zijn plicht, door de vrijheid van arbeid te beschermen. Maar de mi nister had de socialisten op dat moment erg noodig; hun stemmen dan; en hij aptwoordde daarom, dat hij den burge meester „ernstig over zijn optreden zou onderhouden." Jawel, viel Haas in; „ik begrijp al wat je bedoelt.... Ik zei toen, dat de minister toch wel erg zijn plicht ver waarloosde; en iets zei, wat hij niet verantwoorden kon; en wat hij eigen lijk niet kon méénen...." Juist knikte de dokter. „Dat was een heel goed thema. En?...." 650,904) en een salariskorting voor 't personeel van 6 percent (opbrengst 32.392). DE VRIJHEIDSBOND. De partijraad van de Liberale Staats partij De Vrijheidsbond zal op Zaterdag 5 Nov. des n.m. 2 uur in het gebouw van het Jaarbeursrestaurant te Utrecht ver gaderen. De voorloopige candidaten- ijsten der centrales zullen worden be sproken. Op de candidatenlijst voor de Herv. Ger. Staatspartij voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer in 1933, werden geplaatst als no. 1 ds. C. A. Lingbeek, no. 2 ds. L. C. W. Ekering en no. 3 de heer B. G. Peereboom. Het hoofdbestuur is gemachtigd deze lijst voor zooveel noodig aan te vullen. Ged. Staten van Friesland stellen voor geen bijdrage te verleenen uit de provinciale kas tot dekking van het ex ploitatie-tekort der Nederlandsche Tram over 1932. Zaterdag is het nieuwe raadhuis van W a a I w ij k geopend door den Commissaris der Koningin in Noord- Brabant. Bij Kon. besluit is benoemd tot on derinspecteur van den havenarbeid de heer C. P. van Di'est, commissaris van het loodswezen, enz. te Harlingen. Tegos reuk uit .Kmrnsas^msasmessiemmaawiBm "t wra$5 „li wil niet nalaten U uwde te 'loeten, dat ik sinds het gebt uik aBa£raK,ï'van Uw tandpasta „Chlorodont" helder-witte landen bezit, terwijl bovendien de on aangename ronk nil den mond..vvaar an ik vroeger last heb aehad. is verdwenen Ili Itan Uw CtiloTo dom dan onu sterk aanbevi len (w g.) E G., Mainz Verlamd alleen de echte Chlorodont' tandpasta tube Si.ï e. ni en KOcent' (Ingez. Med.) Afgekondigd is Staatsblad no. 490 bevattende het besluit van den 8sten Oct. 1932 tot intrekking van hei Kon. besluit van den 26sten Juni (Staatsblad no, 165) houdende bepalingen omtrent de taak van samenstelling van het Be stuur der Visscherijen op de Zeeuw- s c h e stroomen. Algemeene Militaire Pensioenbond. In een druk bezochte vergadering van oud-militairen, leden der afdeelingen Middelburg, Vlissingen en Goes, hield de alg. secretaris van bovengenoemden bond, de heer Van Geest, een lezing over de geschiedenis van den A. M. P. Aanvankelijk trad men schoorvoetend tot den Bond toe. Thans, nu de A. M. P. in Februari a.s. 11 jaar bestaat hebben zich ruim 3100 leden daarbij aangesloten. Veel is er al bereikt, doch de gelijk stelling waarvoor men ijvert, hebben steeds verschillende regeeringen, niet tegenstaande de pressie door verschil lende Kamerleden op haar uitgeoefend, onder allerlei motieven van de baan ge schoven. Minister De Geer riep in 1926 wel een steuninsteling in 't leven, doch deze zal nimmer het rechtsgevoel der oud-mili tairen kunnen bevredigen. En dat zij van een Recht mogen spre ken is wel bewezen door het rapport der Staatscommissie-Idenburg, waarin ver klaard wordt, dat de oud-militairen steeds 30 pet. zijn onderbetaald in ver gelijking met de inkomsten van burger- Nu, hij zat er mee, dat kon je dui delijk aan hem zien. Hij trok benauwd en zenuwachtig met z'n oogen; en hij keek eens angstig rond; hij hoopte blijk baar, dat wij één van allen maar 't ant woord zouden geven; hij zou het dan wel beamen! Maar we zeiden niets. En toen, eindelijk, eindelijk zei hij, erg weifelend, en vragend zei hij het: „De minister zei dus iets anders, dan hij.... „méénde", zeg je?" „Ja", zei ik, zoo krachtig mogelijk. ;,Hm' zei hij, en hij schudde met z'n hoofd. En toen, toen zei hij, nog erg hulpeloos en vragend: „Hoe kan dat? Hoe doe je dat?" Juist zei de dokter aanmoedigend en gespannen. „En?" Nu, toen zei ik, dood-gewoon: „Hij deed iets, wat ^po vaak in de wereld gebeurt...." En' ik wou nog geen abstracte begrippen, als „leugen" en „onwaarheid" en „oneerlijkheid" ge bruiken, omdat u ons hebt aangeraden dat nog niet tegenover hem te doen; dus ik herhaalde nog maar eens, docee- renderwijs: „Hij zei iets anders, dan hij meende." En toen knikte hij heel na denkend; en nu ja, we letten natuur lijk allemaal erg op hem, dat oogenblik héEn 't scheen ons, dat hij toch wel eventjes, eventjes met eenig begrip knikte. Prachtig, zei dokter Marelmanj verheugd. „Nu ja, ik ben 't met u eens:j heel véél resultaat is het nog niet. Maar j 't is iets. En ik maak u mijn compliment ambtenaren van ongeveer gelijken rang. De oud-militair heeft dus meer dan ruim betaald voor een behoorlijk pensi oen waardoor zij een rustige levens avond zullen kunnen slijten; welke reeds door de Regeering in 1851 is beloofd. Thans kunnen de allerarmsten een steunuitkeering aanvragen, doch deze steunt werpt alle begrip van een behoor- lijijke militaire pensioenwetgeving om ver, doordat nu de minsten in rang dik wijls een hooger inkomen genieten dan een oud-adj. onderofficier. Zoodoende moet men dezen steun be schouwen als een publieke liefdadigheid, die nimmer voldoet aan de vele beloften door verschillende Regeeringen gedaan. De militaire weduwen van vóór 1909 zijn nog steeds uitgesloten van de wedu wen-pensioenwet, Wel ontvangen zij 'n gratificatie van een paar honderd gul den. Zij, wier mannen tot dikwijls aan hun dood toe het Land hebben gediend, worden achtergesteld bij de weduwen der Christelijke onderwijzers, wier man nen nimmer een cent hebben bijgedragen tot hun pensionneering, en aan wie de Regeering zeker niet dien dank ver schuldigd is als aan de oud-militairen. De pensioenen der oud-Indische mili tairen zijn zeer laag, en toch stelt de Indische Regeering voor 10 pet. daarop te korten; zooals er ook de commissie- Weiter voorstelt 25 pet. te korten op alle steunverleeningen en gratificatiën. Het was Z.Ex. oud-Minister van Ko loniën Welter die oudstrijders van het Indische leger toevoegde op een ver zoek om lotsverbetreing: „Wat deden jelui in Indië, wie heeft je geroepen". Bemoedigend was dit niet, en toch zet de A. M. P. haar actie tot verbetering der pensioenen, daardoor nog destemeer, onverbiddelijk voort. De steuntrekkenden, zeide spreker, moeten volstrekt niet denken dat zij nu binnen zijn, want de plannen der Regee ring omtrent het rapport-Weiter zijn nog niet bekend. Hij wekte allen op den moed niet te verliezen en den Bond sterker te maken door leden te werven, want het sterfte cijfer onder die ouden van dagen is groot. RAAD VAN 's-GRAVENPOLDER. Opcenten Vermogensbelasting van 0 op 50. Opc. Gemeente- londsbelasting van 50 op 70, 'S-GRAVENPOLDER. Vrijdagmiddag vergaderde de raad voltallig. De Voor zitter deelt o.a. mede dat van de P. Z. E. M. bericht inkwam, dat het straatver lichtingstarief voor 1933 zeker niet ver laagd wordt. Voor kennisgeving werd aangenomen de circulaire van N. V. V. en S. D. A. P. aangaande werkloozen- zorg. Het verzoekschrift der caféhouders om intrekking der verplichte Zondags sluiting en ontheffing der personeele be lasting werden besproken. B. en W, vinden wel motieven in de verplich te Zondagssluiting en in de malaise van het cafébedrijf om ontheffing der perso neele belasting te verleenen, doch niet meer voor 1933, daar het verzoek te laat in kwam. De heeren V e r m u e en Schouten zouden de beste oplossing zien in opheffing der verplichte Zondags sluiting. Het gedane verzoek daartoe wordt echter met vier tegen drie stem men afgewezen (tegen de heeren Kos ter, Mol, Bakker en Verhulst). Wethou der Bakker stelt voor de personeele belasting voor de biljarts over het loo- pende belastingjaar aan de caféhouders terug te geven, waarop de heer Vermue aanmerkt dat men dan andere menschen, die ook door de malaise lijden wel terug betaling zou moeten toestaan. Toch wordt het voorstel aangenomen. Een nieuwe verordening wordt vast gesteld aangaande het landbouwverlof, bedoeld in de Leerplichtwet. De tuin grond der gemeente zal, weer verpacht worden aan de tegenwoordige pachters voor 0.35 per roe. Aan Ged. Staten zal vrijstelling worden gevraagd voor 't ge ven van lichamelijke oefening aan de openbare school. Op de bekende circu laire betreffende de tijdelijke salariskor ting van wethouders en ambtenaar van den Burgerlijken Stand zal worden ge antwoord, dat dit geen bezuiniging van eenige beteekenis zou worden. Bij de behandeling der gemeentebegrooting '33 vindt het voorstel-Verhulst om het raad huis telefonisch aan te sluiten geen in gang. Wethouder Bakker wil de po lissen der brandassurantie als deze zijn afgeloopen, niet verlengd zien. Op voor stel van B. en W. komen de opcenten der Vermogensbelasting van 0 op 50, die op de gemeentefondsbelasting van 50 op 70. De begrooting werd zonder hoofde lijke stemming vastgesteld met een eind cijfer van 92.241, waarbij een post voor onvoorzien van 1174. Op het ver zoek van den A. N. W. B. om een ge meentelijke bijdrage wordt afwijzend be schikt in verband met den financieelen toestand der gemeente. RAAD VAN BRESKENS. Gemeentebegrooting. Verhooging tot 50 poe. vermogensbelasting. BRESKENS. Bij het aanbieden aan den raad van de begrooting voor 1933 ga ven B. en W. de algemeene toelichting, waarbij zij opmerkten dat geen ingrij pende maatregelen behoeven voorge steld worden. Voor een deel dit spreekt vanzelf spruit zulks voort uit de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting die in 1933 volledig doorwerkt, de ver hooging der personeele belasting, die niet 1 Januari .s. ingaat en de bevre digende opbrengst pnzer belastingen. Dat niettemin geen enkele hefiing ver laagd kan worden behoeft geen nader betoog; de nooddruft van een deel van de ingezetenen blijft zware eischen aan de geldmiddelen der gemeente stel len, en het bleek niet mogelijk 'n voldoende raming voer onvoorziene uitgaven uit te trekken, zonder ver- h o o g i n g tot 50 van de opcenten op de Vermogensbelasting. Voorzichtigheid blijft mitsdien geboden en B. en W. heb ben zich dan ook op 't standpunt gesteld, dat voor invoering van verbeteringen oo verschillend gebied, hoe gewenscht ook wellicht, het de tijd thans niet is. Alle ramingen zijn zorgvuldig over wogen; op meevallers mag dan ook niet gerekend worden. Hetzelfde zou eigen lijk ook van tegenvallers gezegd kunnen worden, maar aangezien de kans hier op toch altijd nog iets grooter dan op meevallers is en tegenvallers bovendien tijdig voorziening eischen, hebben B. en W. gestreefd naar 'n batig slot, beschik baar voor onvoorziene uitgaven, van ruim 1000. Voorstellen tot wijziging van hun ontwerp achten zij onaanne melijk, voor zoover het eindresultaat verlaging van dit cijfer tengevolge heb- A;;,- &MM over deze manier van redeneeren-met- hem. Het is een gesprek, waarbij hij, om het te volgen, z'n hersens moest in spannen; en het was in de sfeer van zijn oude omgeving; en het draaide op het slot naar nét zoo'n soort oneerlijkheid als hij misschien in dit stadium snappen kan. Nico Henri's zoon, werkte ook mee. Al was het niet met bedoeling. De op merking die Clara indertijd tegen Kees over den jongen had gemaakt, namelijk dat hij zooveel onwaarheid sprak, was wel zeer juist. En het was Nico natuur lijk al heel gauw opgevallen, dat zijn vader buitengewoon ,,erinvliege-ig" was wat zijn leugenverhalen betrof, zoodat hij hoe langer hce onvoorzichtiger be gon te liegen. Vele van zijn leugens wa ren uitvindsels om zijn altijd te-laat- thuiskomen te verklaren: „hij had zijn horloge niet bij zich gehad" hij zorgde dan, het bij het binnenkomen in zijn broekzÉk verstopt te hebben „er was een storing in de electrische centrale geweest waardoor zijn tram een half uur had stil gestaan", „zijn vriendje Herman had bij het voetballen zijn voet verstuikt, en hij had hem toch even moten thuis brengen".... „Hoe is het met Herman?" vroeg Henri dan zijn zoon den volgenden dag. „Met Her man?" antwoordde Nico verbaasd hij was het leugenverhaal allang weer ver geten ,best...." jf J 6.R77-020H T" N f i w BLUE BAND (Ingez. Med.) Maar zijn voet dan? Is dat zóó gauw weer in orde? Z'n voet?? O ja!.' Ja, die is best.' Toevallig kwam toen juist Herman zelf binnen. Clara zij had, om zoo zuinig mogelijk te zijn, geen dienstmeis je meer had hem de deur open ge daan, en op de trap al van hem begre pen, dat het verhaal over den verstuik ten voet één van Nico's vele leugens was. T,Hoe is 't ermee?" vroeg Henri hem nu; „je voet al beter" .Herman was een braaf jongetje, dat niet loog en wien alle handigheid ontbrak, om dadelijk op een voor zijn vriend noodzakelijke wijze mee te praten. „Ik heb niets aan mijn voet, meneer...." En Nico heeft me toch verteld dat je je voet gisteren bij het voetballen verstuikt hebt. Wat een flinke kerel, hè hij is 't nu al heelemaal vergeten", zei Nico direct; terwijl hij zijn vriend eenige dringende oogwenken toezond. Herman begreep, en bloosde. Die lof- van flinkheid kwam hem niet toe; en 't was hem pijnlijk dien te aanvaarden. Maar hij kon toch ook zijn vriendje niet verraden.... Hij zei niets; maar zijn verlegenheid was heel duide'ijk. Ga jelui maar wandelen, zei Clara koel. Toen ze de deur uit waren, was het Henri die verlegen was. Clara, met haar vóór alles op hem geconcentreerde aan dacht, merkte het op; en het gaf haar 'n klein schokje van vreugde. Hst verdriet over de oneerlijkheid van den jongen kwam erdoor op den achtergrond; Hen ri nam nu dus toch niet meer zóó béte alle onwaarschijnlijkheden aan; er was iets in hem van den heilzamen twijfel.. Of kon men het zóó nog niet noemen; bleef zijn geest bij het niet ingrijpen staan? Ineens zei ze, hard en indrin gend-duidelijk zei ze het, als ondanks zichzelve Je begrijpt toch wel, dat Nico weer gelogen heeft!" Gelogen, herhaalde haar man me chanisch. Zij verschrok. Eén van dr. Marelamn's voorschriften was immers, dat in dit sta dium nog niet van ^liegen", van .waar heid" en „onwaarhied" mocht worden gesprókenIn Godsnaam, ze moest nu wel doorgaan Ja, natuurlijk lóóg hij, zei ze met nog s'terker nadruk. „Hij zei, dat Her man zijn vcet heeft verstuikt; en hij heeft zijn voet niet verstuikt. Dat is liegen." Er was een korte pauze. i Ja, zei Henri toen, diep peinzend; „dat is.... liegen." Dat begrijp je toch wel? zei Clara. Vaag knikte hij van ja.... „Ik her inner me.... heel, heel vaag wat dat is.Maardat is gek. 't Is, of ik dat idee toch niet heelemaal omvat ten kan tOC'-»r|' "pry"igd)i

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5