„NEUTRAAL" GLAZEN BINNENLAND. ZEELAND. KERKNIEUWS. LANDBOUW. VERKEERSWEZEN P. T. T. ..vOVVO GEMENGD NIEUWS. No. 247. HA DE OPERATIE. LINTVELT's BAZAR - 60ES. rWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 19 OCTOBER 1932. INSCHRIJVING VAN VREEM DELINGEN. GOES. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. f>f*<< De minister van Staat, minister van binnenlandsche' zaken heeft aan de ge- meentenbesturen een circulaire gezon den betreffende inschrijving van vreemdelingen in het bevolkingsregis ter, waaraan wij het volgende ontlee- nen: In sommige gemeenten gaat aan de inschrijving van vreemdelingen, komen de uit het buitenland, een. uitgebreid dnderzoek vooraf. Na ontvangst van de verklaring van den ambtenaar, belast met de uitvoering van de vreemdelin genwet, dat hun toelating geen bezwaar ontmoet, wordt soms nog eerst over gegaan tot inschrijving in het verblijf- register. In andere gemeenten daaren tegen worden vreemdelingen, die uit het buitenland komen op eerste aan melding ingeschreven in het bevol kingsregister. Een overhaaste inschrijving in het bevolkingsregister lijkt den minister behalve uit een oogpunt van wering of uitleiding ook uit administratieve over wegingen af te keuren. De minister is van meening, dat 't bijzonderlijk in deze abnormale tijden noodig is bij de inschrijving van vreem delingen, die hun laatste woonplaats buiten Nederland hadden, in het bevol kingsregister, de noodige omzichtigheid te betrachten. Teneinde zooveel mogelijk eenheid te verkrijgen in de wijze van handelen noodigt de minister de gemeentebestu ren uit de uit het buitenland komende vreemdelingen niet onmiddellijk in te schrijven in het bevolkingsregister, doch hen eerst eenigen tijd op te ne men in het verblijfsregister. DE BEGROOTING VAN CURAgAO. Bij de Tweede Kamer is een missive ingekomen van den minister van kolo niën, houdende mededeeling, dat de Ko ningin de door den gouverneur van Cu- ra9ao voorloopig vastgestelde Curai^ao- sche begrooting voor 1933, zoodanig als deze door den Kolonialen Raad aange nomen is, niet goedkeurt. Eerlang mag een wetsontwerp ter vaststelling van die begrooting worden tegemoet gezien. De Koloniale Raad van Curasao had zich niet vereenigd met de door den goU' verneur noodzakelijk geachte, in de voorloopige begrooting verwerkte be zuinigingsmaatregelen van verschillen den aard. Het regeeringsreglement van Cura<;ao voorziet in een dergelijk geval van conflict tusschen gouverneur en Ko lonialen Raad door vaststelling van de definitieve begrooting bij de wet. Propaganda-vergaderingen voor de Chr. Vakbeweging. In de maand November zullen over 't geheele land, overal waar een Chr. Be sturenbond bestaat, propagandavergade- ringen voor de Chr. vakbeweging wor den gevoerd. In al deze vergaderingen zal door twee sprekers het woord wor den gevoerd en wel'over deze onderwer pen: „In den storm" en „Arbeid, die wacht". Wat Zeeland betreft, zullen op Don derdag 10 Nov, vergaderingen worden gehouden te Goes, Middelburg, Serooskerke en Vlissin- g e n en op Vrijdag 11 Nov. te T e r n e u- zen en Zaamslag, Te Goes zullen spreken de heeren J. A, Schaafsma en G. Post, te Middelburg de heeren J. Nauta en A. Stapelkamp, te Serooskerke F. Eikerbout en H. J, Vermeulen, te Vlissingen J. Hofman en W. Strijbis, te Terneuzen J. Augustijn en J. Veldwijk en te Zaamslag K. de Boer en A. Vingerling, Door Dr. Jan Walch. 69. i Wat ga je nu weer doen, va der?" vroeg hij met een misprijzenden blik; „en waarom ben je nou alweer met die krant opgehouden?" Omdat ze me ontslagen hebben". Waarom hebben ze je ontslagen?" Hoor es, jongen", viel Kees in, daar ben je véél te klein voor, kerel tje!" Plagend pakte hij hem bij de schou ders om hem achteruit te trekken Nee zeg, laat nou los, zeg t nou", hield de jongen aan; ik ben geen kind meer!" Niet? Och kom! Ik dacht van wel!" Wader heeft nu zin in heel iets an- ders vervolgde Kees „Hij heeft., 'lij heeft gemerkt, dat jij brutaal wordt, en nu komt hij jou eens 'n beetje op voeden 1 Niks van an. Is dat waar, vader? Nee hè? ,VT~ ^aar zei Henri tastend „Wat is dat?" i Das is kwam Clara er snel tus schen de oude definitie schoot haar te binnen „dat is, zooals de meeste menschen de dingen zien —Och, wat ben jelui wijs!" kwam Nico; „zeg nou gewoon, of 't zoo is, of .niet VREEMDELINGENVERKEER. Wat door de V. V. V. te Goes gedaan werd. Dezer dagen was de Goesche „pers" de gast der Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer te Goes in het aardige kantoor der V.V.V. in het gebouw der Bank-Associatie aan de Gr. Markt. Be doeling van deze bijeenkomst was, naar de voorzitter der V. V. V., de heer Van Balegoyen de Jong, uiteen zette, om meer bekendheid te geven aan het wer ken der V. V. V. en tevens aan te toonen dat haar hulp steeds meer ingeroepen wordt, dat steeds «meer personen er ge bruik van maken en dat meer medewer king van allen, die bij een druk vreem- delingenb-ezoek belang hebben, drin gend gewenscht is. De secretaris der V, V. V., de heer Houtekamer, gaf hierna een overzicht van hetgeen in het achterliggende jaar gedaan werd om touristen naar Goes en de Bevelanden te trekken en aan deze streek meer algemeene bekendheid te geven. Het bezoek aan en het verkeer door Zeeland was dit jaar, ondanks de on gunstige omstandigheden, aanmerkelijk grooter dan voorgaande jaren. Of de di recte verbinding van overig Nederland door Zeeland met de Belgische kust, die op initiatief van de V. V. V. tot stand kwam, daar ook veel toe bijgedragen heeft, betwijfelde de heer Houtekamer. De tourist blijkt aan touringcars de voor keur te geven. De propaganda voor „bloeiend Zuid- Beveland" had een groot succes, de aan vragen over tijdstip, te nemen route, enz., waren izeer talrijk. Reclame werd o.a. gemaakt door het verspreiden van een 2500 folders; voorts zijn een groot aantal postbladen uitgereikt met reclame voor Goes en Zeeland; evenzoo werd propaganda gemaakt door plm. 40.000 bouwplaten van schepen, door de Mij. „Zeeland" beschikbaar gesteld, die men aan Gymnasia, H. B. S.-en enz. zond; ook werd een lijst met hotels, restau rants, e.d., gedrukt en uitgegeven. Een aardige reclame was verder het bezoek van eenige Zeeuwsche meisjes in kleeder dracht met de „Oehoe" aan Londen. Ver der werd, zooals bekend, ook in de on langs opgenomen V. V. V.-film Zeeland niet vergeten. Wat deze film betreft, die zal, in sa menwerking met „Handelsbelangen" en „De Hanze", waarschijnlijk in November a.s. te Goes vertoond worden. Geweldig was de belangstelling voor de prijsvragen in enkele groote bladen, waarvan de oplossing luidde,, Goed Zeeuwsch, goed rond", eveneens op ini tiatief van V, V. V. uitgeschreven, Niet minder dan pl.m. 2000 brieven en kaar ten kwamen hierop in. Tenslotte deelde de heer Houtekamer, als typeerend voorbeeld van de toene mende belangstelling in Zeeland, nog mede, dat hij elf jaar geleden, toen hij het secretariaat overnam, 10 brieven om inlichtingen te beantwoorden had, ter wijl het er dit jaar 520 waren! De heer Van Ballegooyen de Jong vestigde er, in den loop van het gesprek nog in het bijzonder de aan dacht op, van welk een groot belang een druk vreemdelingen-verkeer voor de bewoners der bezochte streken is. De uitgaven van den tourist komen niet alleen ten bate van hen, die ze direct ontvangen, als hotelhouders, sigarenza ken, winkels in prentbriefkaarten, sou venirs e.d., maar aan den hotelhouder b.v. leveren» weer bakker slager, krui denier, wasscherij, enz. enz. En daarom betreurde spr. dat de V.V.V. eigenlijk nog maar zoo weinig medewerking ont vangt. Terwijl Zeeland toch zoo mooi is, en nog ruimere propaganda zich zeker loonen zou! Zooals echter reeds opgemerkt, de me Het is niet zoo", zei Henri, Ha! Dus jij liegt, Kees! Jij bent een leugenaar! Hij is een leugenaar, hè vader?" Ja", knikten Clara en Kees. En zoo-maar, om eraf te zijn, knikte Henri mee. En terwijl hij, niet-begrijpend knikte, voelde hij één oogenblik in zich, als een vreemde opklaring: als een nieuwe ca tegorie va ndenken, die zich voor hem opende. Maar dadelijk weer sloot. En terwijl hij mee-aanzat in den kring, en aan de koffietafel, was er telkens in hem de sensatie van een vreemde her innering van een perverse bekoring, die was als een zich vreemdelijk spijtende en tot tegendeeligheid ontwikkelende kleur. Welke dan weer in het gesprek en gelach rondom vervaalde. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Schreden op den weg der genezing. Dr. Marelman keek peinzend voor zich, toen Clara hem de gebeurtenis van dien morgen vertelde. Het is misschien een weg naar de genezing, zei hij. Van buiten naar bin nen. Maar.ik kom op gevaarlijk ter rein; daar ben ik trouwens eigenlijk al lang; ik had u naar een specialist in de psychiatrie moeten verwijzen. Maar ik ben nu eenmaal op eén eigenaardige manier aan dit geval verbonden, dewerking, zoowel van gemeenten als particulieren Iaat nog veel te wenschen over. De gemeenten moesten meer op hun aantrekkelijkheden wijzen, zorgen voor goede pensiongelegenheid, ook bij particulieren, waar zoo dikwijls naar gevraagd wordt en de V.V.V. steeds van een en ander op de hoogte bren gen. En vooral ook de V.V.V. zoo krach tig mogelijk financieel steunen want alle propaganda die de V.V.V. maakt, is ten bate van het algemeen belang, kost veel geld, en haar inkomsten zijn, zooals wel bekend, zeer gering. De V.V.V. is thans reeds weer bezig de propaganda voor heL volgend jaar te de propaganda voor het volgend jaar voor te bereiden. Men denkt b.v. aan een foto-wedstrijd van bloeiend Zuid- Beveland, het verspreiden in restau rants van menu's met als hoofd een ge perforeerde prentbriefkaart van Zuid- Beveland, en ook is reeds vastgelegd dat de deelnemers aan het A.N.V.V.V. congres, dat te Vlissingen gehouden wordt, één dag zullen reserveeren voor een bezoek aan Zuid-Beveland. Tot zoover over hetgeen het dage- lijksch bestuur der V.V.V. aan de pers mededeelde en wij hopen vurig, dat het bovenstaande, thans eens bedoeld als propaganda in eigen omgeving, het be oogde resultaat zal hebben dat de V. V.V. in de toekomst krachtiger gesteund zal worden moreel en financieel, dan tot heden het geval was. Het nijvere bestuur onzer V.V.V. dat blijkt ook wel uit het geschrevene, doet wat het slechts eenigszins doen kan, en verdient neen, heeft „recht" op dezen steun! De molen van Duivelshoek, Zaterdag is de bekende oude stan daardmolen van de gebrs. De Schepper, aan den weg van G r a a u w naar Kruis polder, door een rukwind tegen den grond geslagen. Als bijzonderheid vernam het „Dagbl. van N.Br.'" nog, dat de molenaars druk bezig waren in hun bedrijf, toen de mo len plotseling begon, te wankelen. Ij lings vluchtten zij uit den molen en nau welijks hadden zij deze verlaten, of de geheele molen stortte naar beneden. De beide molenaars kwamen met den schrik vrij. Nu thans de molen van Duivelshoek verdwenen is, bestaan in O. Z.-Vl, nog slechts standaardmolens in Groenendijk, Zuiddorpe, Zaamslag, Zandberg en Lams- waarde. Het eigenaardige van den molen van Duivelshoek was, dat zij reeds jarenlang in scheeven stand stond en in dien stand de zwaarste stormen getrotseerd wer den. In de Maandag gehouden Gemeen tevergadering der Geref. Kerk te Mid delburg werden tot ouderling geko zen de heeren Y. Baan, C. W. v. d. Kuip, A. J. Leenhouts, D. H. Lodewijk, J. Olt- hoff en C. P. Pouwer, en tot diaken de heeren P. Izeboud, A. de Kam, P. Schoonaard en J. Terpstra. Cs. de Gidts, die op in den na- n'iiddagdienst op 6 Nov. a.si afscheid zal' nemen van zijn gemeente te O ud1 Vos- semeer zal! op 13 Nov. d.a.v. bij |de Ned. Herv. gem. te Asperen in den voor- middagdienst aldaar bevestigd worden door ds. Datema te Ochten, voordien te Tho'len en in den namiddagdienst zijn intrede doen. Ds. de Gidtsi was van af 27 Juni 1926 predikant te Oud Vos-. semeer, na van 15 Felbr. 1903 te Goej- dereede te hebben gediend als predikant neem me niet kwalijk, dat ik zoo me disch van een „geval" spreek; ik ver zeker u, dat de betrokken personen mij ook wel zeer zijn gaan interesseeren. Enfin, ik geef u den raad, nu nog: ga naar een specialist. Behoeven we dien raad niet op te volgen? vroeg Clara. Marelman glimlachte. Hij had een der gelijk antwoord gehoopt; en het werd hem gegeven op een zeer vleiende ma nier en tevens op een manier „trés fem me du monde"; dat had je in Holland niet dikwijls; hij gevoelde behoefte op passende wijze te antwoorden. En vónd, dat een zachte, eenvoudigee dankbaar heid te dezen wel het mooist stond. Zei dus: Mevrouw, ik ben u werkelijk erg dankbaar, dat u mij zooveel vertrouwen wilt geven; hij wou eerst zeggen, „schenken", maar bedacht onderweg dat het eenvoudigste woord hier het beste was. „Ik ben niet speciaal psychi ater, maar ik heb altijd een belangrijk bijvak van de psychiatrie gemaakt. De zen zomer, op het congres, heb ik zeer uitvoerig met verschillende collega's wèl specialisten, over dit geval gespro ken; en als ik het ronduit mag zeg gen, en eerlijker dan men het meent te mogen doen, wanneer men onder medici is ik heb den indruk gekregen, méér dan den indruk, vrijwel de zekerheid, dat bij een zoo uniek geval niemand veel aan zijn speciale studie had. Ze De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor te O u d-V o s s e - meer den Zeereerw. heer B. H. C. Hos- man, thans kapelaan te 's-Gravenhage; tot pastoor te Kwadendamme den Zeereerw. heer rector H. Wennen. Tot rector van de wees- en armen huizen te Rotterdam is benoemd de wel- eerw. heer J. M. Halkes, rector van het St. Joseph ziekenhuis te Vlissingen. De Zeereerw. heer B. F. Kosters, sedert Januari 1928 pastoor te Oud- Vossemeer en die onder groote be langstelling op 15 Augustus j.l. zijn 25- jarig priesterjubileum herdacht, is tegen* 5 November a.s, benoemd tot Pastoor te Hoofddorp. Het natte weer en de suikercampagne. Tengevolge van de menigvuldige re gens der laatste dagen is het voor de verbouwers van bieten in de Noordelijke provinciën onmogelijk het rooiwerk te laten verrichten, zoodat het laden in schepen of wagens stagneert. Dit is oor zaak dat de aanvoeren aan de suikerfa brieken de laatste week vooral, zeer miniem zijn geworden. Geitenfokstation te Serooskerke (W.) Men schrijft ons: Tengevolge van een belangrijke ver mindering van de Rijkssubsidie en af neming van de bijdragen van donateurs wordt het voortbestaan van het geiten fokstation te Serooskerke (W.) thans ernstig bedreigd. Het bestuur van de Provinciale Vereeniging tot verbetering van het geitenras zoekt dan ook hulp bij particulieren en organisaties, in de hoop deze nuttige instelling voor Zee land te kunnen behouden. Bedoeld fokstation is ongeveer 20 ja ren geleden opgericht. De voor de stich ting noodige gelden zijn destijds beschik baar gesteld door den heer J. R. Tak te Vadux, die in den beginne ook de ex ploitatie grootendeels bekostigde. Zeeland telt ongeveer 2800 geiten houders en 4500 geiten. Vooral in dezen tijd zijn deze dieren van onschatbare waarde in de gezinnen der landarbei ders. De landbouw en de heffing van invoerrechten. Onze landbouwkundige medewerker schrijft ons: Het voorstel tot heffing van 30 pet. op centen op de invoerrechten gaat zoo zonder meer niet langs den landbouw heen. Door de verhooging van invoer rechten op verschillende goederen zal de binnenlandsche prijs daarvan omhoog gaan. De regeering zelf erkent, dat het ontwerp „een prijsverhoogende tendenz kan hebben". Geruststellend voegt zij hieraan toe, dat verwacht mag worden, dat gedurende het jaar, waarin de op centen zullen werken, van die tendenz weinig te bemerken zal zijn. Deze uit lating komt ons vrij naief voor. De be kende handelsgeest wordt wel onder schat. Wij voor ons twijfelen er geen oogenblik aan, of alles, wat aan hooger invoerrecht wordt onderheven, zal met ongeveer hetzelfde bedrag in prijs stij gen. De landbouwende bevolking be taalt hierin haar deel, en -geen vergoe ding staat daartegenover, omdat het UITSLUITEND VOOR UW INMAAK. (Ingez. Med.) juist de landbouw-producten zijn, die tot dusver in meerdere mate vrij binnenko men dan de industrieele producten. Wel zegt de regeering, dat de landbouw op dit terrein nooit „opzettelijk is achter gesteld", doch dit doet aan het feit niet af, dat de landbouwende bevolking ver schillende goederen duurder zal hebben te betalen, terwijl de landbouw-produc ten niet in prijs zullen stijgen. Voor één product speciaal kan hierop een uitzon dering worden gemaakt, d.i. suiker. Het doet eigenaardig aan, dat „vele leden" hiertegen in het bijzonder bezwaren hebben aangevoerd. Met deze leden zijn we het eens, dat door de verhooging van de accijns op suiker de schatkist weinig baat zal hebben. We hebben nu eenmaal voldoende suiker in eigen land, zoodat bij oordeelkundige prijszetting het bui- tenlandsch product kan worden geweerd. Op dit oogenblik is er een invoerrecht van 2.40 per 100 kg suiker. Wordt dit bedrag met 30 pet. verhoogd, dan komt daar dus bij 0.72 wat, omgezet op bie ten tegen een rendement van 14 pet, per 1 per 1000 kg bieten bedraagt. Ge heel benut zal dit bedrag wel niet kun nen worden, doch bij systematischen ver koop in het binnenland, kan dit bedrag vrij dicht worden benaderd. De Kamer leden, die wat voor den landbouw willen doen, kunnen hier van hun goede gezind heid blijk geven. Tot kantoorhouder te S i n t-A n- n a 1 a n d is benoemd de heer P. Beun, brievenbesteller te Sluis. Ind. Stoomvaartlijnen. Dempo (thuisr.) 18 (3 v.m.) van Mar seille, Marnix van St. Aldegonde (uitreis) 17 van Belawan, Johan van Oldenbarnevelt (thuisreis) 18 October voorgaats Ymuiden.: Chr. Huygens (uitreis) 18 Oct. v. Al giers. O* yV® O »e -1° \)»v INBRAAK. Te 's-H e r t o g e n- b o s c h is Zaterdagavond ingebroken in het kantoor der firma R. aan dé Zuid- Willefnsvaart. De inbreker is door een dakvenster binnengekomen en heeft op het kantoor alles omver gehaald. Ook heeft hij de sleutels gevonden, maar zijn buit bedroeg slechts 6 waaruit nog blijkt dat hij zich in zijn werk gestoord heeft gezien. Dienzelfden nacht werd ingebroken bij de familie Tusschenbroek aan den May- weg. Toen er onraad werd ontdekt werd de politie gewaarschuwd, die den in breker nog in het huis aan het werk zeiden allemaal: in zoo'n geval is ken nis van den patiënt, voorzichtig en ge- gevoelig manoeuvreeren in verband met alle omstandigheden, alles waar het op aankomt. En ik ken den patiënt; dus hij zei het met nu wel héél goed geslaag den eenvoud: als u het mij toevertrouwt, dan wil ik van mijn kant graag de be handeling leiden. Dat is dan afgesproken. Clara reik te hem de hand; en hij vond het is merkwaardig hoeveel goeds en fijnzin nigs mannen soms „vinden", wanneer ze tegenover een dame zitten, dat hij die wel even kon vasthouden en kus sen. Maar dadelijk daarna moest hij dan_ wel weer de zeer ernstige medicus blij ken! Dééd hij ook; zeggende met een cordaten overgang: Ik zei daarnet: de weg van de ge nezing is misschien wel „van buiten naar binnen." Dit naar aanleiding van hetgeen u mij vertelde, dat ook uw man een oogenblik het woord „leugenaar" heeft gezegd; méégepraat. Dat hij dat heeft kunnen doen, bewijst dat hij eenigszins, hoe vaag dan ook, iets bij dat woord moet hebben gevoeld. Dat is een begin. Het is het begin, dat we allemaal maken, wanneer we, als ba- bies, beginnen te praten. Ons praten is napraten; en dan hechten zich van buiten naar binnen langzamerhand steeds nauwkeuriger voorstellingen, en begrippen aan die nagepraate woorden. Men ziet ook anderszins dat verschijn sel. Jonge tooneelspelers bijvoorbeeld beginnen zoo wat altijd met het nadoen van een ouderen, bewonderden conffère; speciaal wanneer ze gevoelens moeten vertoonen, die ze uit eigen ervaring nog niet kennen. Ze mimeeren de uiter lijke verschijning van die gevoelens op die manier waarop ze die hebben waar genomen, en dan is 't eigenaardige, dat die bepaalde mimiek min of meer de ge voelens zelve in hen projecteert.... Als ze dan naderhand zelf wat ervaring van die gevoelens krijgen en dat wordt door het nadoen, al is dat dan ook in den aanvang min of meer me chanisch, zeer in de hand gewerkt dan moduleeren ze ook wel hun uitin gen, naar de individueele nuance waar in ze die gevoelens hebben. Maar het begin is het nadoen. En dat is ook wel de methode, dunkt me, voor het geval van uw man. Het leeren meepraten, meedoen, meeliegen met de wereld.." Clara knikte. Toestemmend, maar 'n beetje triest ook, knikte ze. De gene zing was noodig, natuurlijk; maar als je het zoo hoorde bespreken, leek het toch alles behalve 'een vooruitgang Dr. Marelman merkte haar stemming op, maar begreep er niet dadelijk de oorzaak van. „Is u het niet met mij eens? vroeg hij. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5