Bieten rooien PUROL BEURS- EN WISSELKOERSEN. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LAATSTE BERICHTEN. RECHTZAXEN. KUNST EN WETENSCHAP. VERKEERSWEZER P. T. T. QEMEHRO NIEUWS. AFLOOP AANBESTEDINGEN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEURSTHERMOMETER. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D KORT ZEEUWS» NIEUWS. AMSTERDAM, 19 October, Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- ring van heden: Ned. 2e 1. 32 1000.5 1021/4—102%. Ned. 17 1000.4% 101-101. Ned. 31 1000.4 99%—100. Ned. 32 1000-5 102%—102%. Certificaten-3 81%—81%. Cert. N.W.S.-2% 67%—67%. O. Indië 22 1000-6 1000-6 100—100. O. Indië 23 100-6 74%—73. O. Indië 16 1000-5 98%—98%. O. Jndië 26 1000-4% 92%—92%. Buitschl. 100-7 58%—56%. Duitschl. 30 1000-5% 51%—51%. Engl. W.L. 50-200-5 70% Engl. F.L. 50-200-4 77%—75. Zeeuws. Hyp. B-5 100100. Zeeuws. Hyp. B-4% 9696. A Amsterd. Bank 110%108%. C Rott. Bankver. 7371. SCHOONDIJKE. In de Maandag ge houden algemeene vergadering van de Volksuniversiteit werd het programma vastgesteld voor den komenden winter. De lezingen zullen aanvangen den 18en November as. De heer Van der Werff uit Oostburg opent de rij met letter kunde, Terwijl de bankwerker C. R. nabij D r i e-S c h o u w e n bezig was met 't lasschen, sprong hem in het gelaat 'een stukje staal via de neus in het oog het- \velke zoodanig gewond werd, dat ope ratief ingrijpen noodzakelijk was. De ge troffene is daartoe in het ziekenhuis te Vlissingen opgenomen. Te Breskens is gisteren een af- deeling van de VARA met aanvankelijk 30 leden opgericht. Te Breskens zal in de St. Ni- colaasweek door de winkeliersvereeni- ging een winkelweek gehouden worden. Het ensemble Kees Pruis zal op 27 October in het Beursgebouw te Oost burg optreden. aardappelen rooien en andere landar beid veroorzaakt kloven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met (Ing. Med.) Doos 30, 60 en 90'ct. Zondag hebben velen in de kerk der Herv. Gem. te Avereest afscheid genomen van ds. B. Zoete die na een diensttijd van 41 jaar resp. te Grijps- kerke, Augustinusga, Lopik en sinds 20 September 1920 te Avereest met emeritaat is gegaan. Ds. Zoete sprak zijn afscheidswoord uit naar aanleiding van Ef. 3 vers 20 en 21. Na het zingen van Gez. 49 vers 5 sprak ds. Zoete nog eenige afscheidswoorden. De gemeente werd verzocht ds. Zoete toe te zingen Ps. 121 vers 4. De in de Ned. Herv. Kerk te B r u i- n i s is e gehouden oogstcollecte heeft opgebracht 853, n.l. 509 voor de Diaconie en 374 voor de Kerk. Ned. Herv. Kerk. Ds. P. de Looze te Waddinxveen is beroepen .te Poortvliet. De Pnov. vergadering van Chr. On derwijzers en onderwijzerassen in Zee land, wordt ditmaal gehouden in de Sint Joris te Middel bur g ap Za terdag 22 October a.s. In de morgen vergadering spreekt de heer A. Janse te Biggetoerike over het on derwerp: „Levende zielen". In de mid dagvergadering1 treedt als spreker op de Jheer A. de Jong Ez te 'st-Gravenhagia over „Onze taak' a'l's organisatie". Geslaagd voor liet machinistendi- ploma C (techn. gedeelte), de heeren P. de "Vos en J. C. SeijbeT, leerlingen van de De Ruyterschoo'l te Vl|is'singen. Benoemd bij het II. I. lager onder wijs ais hoofd der school te Serang (Ned.-Indic) de heer J. de B|ert, uit Aardenburg. Op initiatief van het departement Sluis—Aardenburg Mij. Tot Nut van bet Algemeen is te S luis een Fransche cur- (sus opgericht voor gehuwde nering doende en ambtenaren. Een 25-tal deelnemers gaven zich reeds Voor de zen cursuis op. A Twentsche Bank 9595 A Pref. Jurgens A 95% A De Schelde N.B. 37%37% A Ver. Papf. v. Gelder 5858 C Am. Car en Foundry 9%9% C Am. Smelt en Ref. 14%15% C Farbenind. I.G. 74%.74 C. U. States St. C. 1%-1%. C Pub!. Serv. 37—29%. C North Am, Cy. 28% A Born. Sum, H.M. 132%132. A Ned. Wol Mij. 52—52. A Singkep Tin M. 96 A J. C. Japan Ln. 37 A Rotterd. Lloyd 61 A S.M. Nederland 7067%. A Amst. Thee C.M. 31—31;i/2. A Houth. Alberts 3232% C Peruvian C.Pr. 7%6% A Southern Rlw. 9%9% C Union Pac. Rr. 6364% C Int. Nickel Cy. 8%8% Tot leeraren aan de R. K. Middel bare Handelsdagschool te Hulst zijn benoemd de heeren Th. Giele te Be verwijk voor Handelswetenschappen; J. Huijger te Maastricht voor ;Fransch; F. van Baars te Alkmaar voor Engelsch en tot leerares mej. L. Swagemakers te Bergen op Zoom voor Aardrijkskunde. BURGEMEESTER VAN RETRANCHE- MENT. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot burgemees ter der gemeente Retranchement A. I. Leenhouts. De heer Leenhouts is te Zuidzande geboren op 7 Juli 1877. Hij is landbouwer en sedert 9 jaren wethouder van eerstgenoemde gemeente. Voorts is hij gezworene van het Waterschap Cad- zand. Deze benoeming zal in breeden kring met genoegen gelezen worden en. dat niet het minst in den boezem der Z. L. M., waar de heer Leenhouts als voorzit ter van den Kring Oostburg en als lid van het dagelijksch bestuur een zeer ge ziene figuur is. Het is zeker de rechte man op de rechte plaats. UIT 'DE STAATSCOURNT. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje.Nassau P. W. Maarlevelld', se cretaris der gemeente Biervliet. m Herbenoemd tot burgemeester van Driewegen en Ovezande. L. W. B A. Mulder. MACDONALD OVER OTTAWA. Tijdens de discussie in het Lagerhuis over de conferentie te Ottawa, legde MacDonald een verklaring af over de door zijn kabinet gevolgde tariefspoli- tiek, welke verklaring een minuten lange ovatie kreeg van de zijde der re- geeringsbanken. MacDonald verdedigde de regeering tegen de door de afge treden liberale leden gedane aanvallen. Geen der leden had eenige belofte, die voor de verbreking was gegeven, ver broken. De gedane beloften waren vol ledig in overeenstemming met de confe rentie van Ottawa. MacDonald zelf had voor de verkiezingen volle vrijheid ge- eischt voor het gebruik van tarieven. De beweringen van Sir Herbert Samuel, dat de douanepolitiek van Ottawa in strijd met de grondwet zou zijn, waren onjuist. Het motorschip „Johan van Olden- barneveldt", dat gister in verband met het stormweer niet te Ymuiden kon bin- nenloopen, en den geheelen dag op zee heeft gekruist, is hedenochtend om 7 uur in de Amsterdamsche haven gearri veerd. Het Gerechtshof te Den Haag heeft gister afwijzend beschikt op het beroep ingesteld door mr. J. F. B. Rutgers na mens den gearresteerden J. v. B. tegen de beschikking van de rechtbank van 4 Oct. j.l., waarbij diens gevangenhou ding was bevolen terzake van den ge- pleegden moordaanslag op den agent B. op 20 Sept. 1.1. op de Heerengracht te Den Haag. De stakers J. H. V., L. S., en J. H. v. R-, te Roosteren, die tijdens de be kende staking aan het Julianakanaal den jongen Belgischen werkwillige P. J. H. P., mishandelden, de Maas indreven en met steenen gooiden, waarbij de Belg toen hij bijna den anderen oever be reikt had verdronk, zijn door de recht bank te Maastricht veroordeeld ieder tot één jaar gevangenissraf met aftrek van het voorarrest. De dood van den werkwillige kon ver dachten niet worden aangerekend, om dat bet oorzakelijk verband tusschen hun daden en het verdrinken van P. J. H. P., niet is komen vast te staan. De rechtbank achtte openlijk geweld met vereenigde krachten tegen personen, art. 141 W. v. Str., bewezen. Het plegen der daden van geweld, als waaraan verdachten zijn schuldig bevonden, vormde naar het oordeel der rechtbank een zóó 'ernstig vergrijp tegen de open bare orde en de vrijheid van personen, dat een gevoehge straf geboden was, De eisch van het O.M. was 4 jaar ge vangenisstraf. A Koloniale Bank 68 A N.I. Hbk. 1000 65—64 C Ned. H. M. 1000 75%—74% A Alg. Kunstz. U. 44%—44%-% A v. Berkels Pat. 25%25 C Calvé-Delft 66% A C. Suiker Mpij. 24%24% A Int. Viscose 3233 A Küchenm. I. Acc, 4%5-4% A Ned. Ford A.M. 117115% A Philips Gem. B. 130%—129-126% C UUnilever 118%-117^115V4. C Anaconda Cp. 119%12Q%-20. G Bethlehem' St. 177/8—10%. 18. A A.N.I.E.M.—NBl 190—189 C A. Gas El. Cy. 2%2% C Cities Serv. Cy. 3%3%-% C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 14%14% A Kon. Petr. Mpij. 148146%-144. C Contin. Oil Cy. 6%-6-% C Shell Union O.C. 6%6%-% A Holl. Amer. Lijn 4% A K.N. Stoomb. Mij. 2018% Middelburgs Mannenkoor. Het bestuur van het Middelburgs Mannenkoor heeft bepaald dat de jaar- lijksche uitvoering zal plaats hebben op Vrijdag 27 Januari 1933 in de Concert en Gehoorzaal. Als soliste zal medewerken de har piste, mejuffrouw Ellengard Stotijn. De Goethe-medaille. Men meldt uit Berlijn, dat de Goethe- medaille aan drie Franschen is ver leend: o.a. Herriot, den minister-presi dent; Paul Valéry, lid der Académie; den schrijver André Gide, A Ned. Scheepv. U. 64%64 A H.V. Amsterdam 187184-6 A Java Cult. Mij. 127—125 A N.I. Suiker U. 89—87% A Poerworedjo S.O. 8% A Deli Batavia 144143-140%. C Deli Mij. 1000 117%—116%-115%. A Senembah 130124%-125. C Chicago Milw. 2%3. A Amst. Rubb. C. 61%—61-59%. A Deli-Bat. Rubb. 2827 A Hessa Ruber 22%23% A Serbadjadi S.R. 20%20% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. Amsterdam, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 18 Oct. 19 Oct. 8.54% 8.40 59.06% 59.07 9.76 9.76 34.56 34.56 48.01 48.01 44.40 43.75 2.48% 2.48% Verplaatst met ingang van 1 Nov. a.s. de commies der P. T. en T. H. van Nieuwenhuijze, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Wemel- d i n g e naar het post- en telegraafkan toor te Bergen op Zoom. De tariefsverlaging bij de Spoorwegen. Naar het „Leidsch Dagbl." verneemt zal de verlaging van de tarieven der al gemeene Noorder-, Zuidergroep- en tra ject-abonnementskaarten, w.o. ook de scholierkaarten, reeds met Januari in gaan. De verlaging zal ongeveer 15 pet. bedragen. De verlaging der andere plaatsbewij zen, w.o. ook de eendaagsche retour- kaarten, zal ongeveer in Maart plaats hebben. EEN VALSCHE CHèQUE VAN f 9000. Zijn vriend inde het geld. In den loop van den morgen ver scheen voor een sigarenwinkel op den Zeedijk te Amsterdam een groote auto van de politie. In dezen auto werd de geheele inventaris van het huis in geladen. Na de sigaren kwamen cra- peauds en andere meubelen. Deze bijzondere verhuizing stond in verband met de arrestatie van den win kelier en zijn vriend, die bij hem in woonde. De laatste was kantoorbediende bij een firma op de Stadhouderskade. Van deze firma was in het begin van het jaar bij een bankinstelling een chèque aangeboden en ook uitbetaald van 9000, welke chèque valsch bleek te zijn. De verdenking viel op een jeugdig kantoorbediende, maar de jonge man bleef ontkennen en er kon toen niets bewezen worden. Het bleek, dat de kan toorbediende, die altijd nog bij dezelfde firma in betrekking was, meer geld uit gaf dan in overeenstemming was met zijn inkomen. Niet zoo heel lang gele den is hij verhuisd naar den Zeedijk, waar een vriend van hem in Mei een sigarenwinkel had' geopend. Het bleek, dat de heeren een mooie inventaris hadden, motorfietsen en heel dikwijls autotochten maakten. Dit gaf aan de politie aanleiding tot ingrijpen. De beide jonge mannen wer den gearresteerd. Aanvankelijk ontken den zij iets te weten van de chèque van 9000, maar tenslotte zijn beiden door de mand gevallen. De kantoorbediende heeft thans erkend de chèque te hebben in orde gemaakt en zijn vriend heeft het geld geïnd. DE STORM VAN DINSDAG. Dinsdagavond heeft bij Westerlee (Gr.) 'n windhoos gewoed. De kracht van den wind was zoo groot, dat een gje- Iice'le zin'kten dakbedekking en scliooip- steenen van een huis werden afge rukt. Een en ander kwam op den weg terecht zonder evenwel voorbijgangers le treffen. Voorts werd de daklijst van 'n boer derij afgerukt, eveneens zonder onge lukken te veroorzaken. Tusschen Westerlee en Meeden knap ten alle lichtmasten af', waardoor het dorp een tijdlang in het donk'cr kwam le zitten. Een groot gedeellte van de bekapping van het tweede perron op t station te Leiden is afgewaaid. Groote stukken asfalt kwamen op den in het station staanden trein terecht. De storm heeft te Leeuwarden eenige boomen ontworteld en ook' in de omstreken eenige schade aangericht. Een autobus werd door een afwaaiende zwa re boomtak ernstig beschadigd. Dinsdagmor|gen is op het IJselm'eer een visscherschuit uit H a r d e r w ij k' om geslagen. De opvarenden zijn gered. Bij den havendienst te Scheveningen zijn gisteren geen berichten van averij van de Scheveningsche vissc'i.ersvloot bin nnengëkomen; nagenoeg alle 100 motor- logjgers bevinden zich oip de Noordzee in die buurt van de Schotsche of Fn- gelsche kust ter haringvissenerij. Wegens storm is de postmotorboot uit Vlieland Dinsdag niet uitgevaren. Post en passagiers voor Vlieland gingen door naar Terschelling. Boven Jubbega heeft een windhoos gewoed die zeer veel schade heeft aan gericht. Bij het tuinbouwbedrijf sneuvel de een zeer groot aantal ruiten van de broeikassen. Bij verscheidene woningen werdén de r uiten ingedrukt en bovendien bij een van deze huizen de m'uur van den achterkant geheel werd afgeruikt. Tal van boomen werden ontworteld. Op den weg Jubbega—Gorredijk zijn van vele boomen de kruinen afgeknapt, wel ke tientallen meters verder op den weg en in het land terecht kwamen. Een brug voor een woning werd opge- men en een heel eind verder neerges- smakt. De heer S. die zich aldaar op den weg bevond, werd met zijn fiets cip,gr~ nomen en een eind verder neergewor9 pen. Hij kreeg slechts zeer gering letsel. Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland is hedenmorgen aanbesteed het verbeteren van het gedeelte van den weg KoewachtSt. Jansteen, no. 25h, provinciaal wegenplan in de buurt Hei kant. Raming 46.300. Inschrijvers: A. L, en A. J. Blommaert te Hulst 45.190; W. Adriaansens Hon- tenisse 44300; W. Warrens Hontenisse 44080; N.V. Nederl. Bazalt Maatschap pij Zaandam 43900; J. v. d. Bent Ter- neuzen 43880; J. C. van Drongelen Walzoorden 43000; P. Blommaert St. Jansteen 42980; M. Hoogesteger We- meldinge 42745; N.V. Noord-Neder- landsche Wegenbouw v.h. Van Drooge te Harlingen 42280; L. Wandel Ooster hout 42103; P. Andriessen Walzoorden 41800; W. de Bokx en A. P, Kerkeart Hontenisse en Westdorpe 41500; L, G. J. v. d. Ven en M. Wandel Koude- kerke en Schoondijke 41175; J. H, v. Ven Vlissingen 40884; Jos. de Maagt en P. Dees Hontenisse en Sas van Gent 40571 en W. J. en A. de Bruijn Ter- neuzen 38092. Het Belgisch Kabinet af getreden. Het geheele kabinet Renkin heeft gisteravond ontslag genomen. Dinsdag ochtend had de minister-president, die Maandag nog ziek was, maar nu geheel hersteld bleek te zijn, op het departe ment van financiën een langdurig onder houd met den liberalen minister van buitenlandsche zaken, Hymans. Renkin had toen een laatste poging gedaan om de liberalen te bewegen van het aan dringen op Kamerontbinding af te zien, daar zulks het financieele noodplan in gevaar moest brengen, maar volkomen zekerheid had men toch niet. In den loop van den middag werd echter ver nomen, dat Renkin er niet in geslaagd was Hymans te overtuigen. Inderdaad is dit het geval gebleken. Een communiqué in de pers meldde Maandag, dat Hymans en Devèze, lei der der liberale partij, den politieken toestand besproken hadden en het er over eens waren, dat er alle reden be stond, om ten spoedigste het land te raadplegen, teneinde een herstel van 's lands financieelen toestand mogelijk te maken. Renkin merkte naar aanleiding van dit communiqué op, dat algemeene en provinciale verkiezingen op dit oogen- blik eerder het dringend noodzakelijk Akn -ObLmarkt— - Amerika - Philips - Mijnen Unilever KoninkL - Markt - Tabak Rubber - H.V.A. Schepen Industrie Suiker - (Wettig gedeponeerd, i financieel herstel zouden vertragen en dus in gevaar zouden kunnen brengen. De liberale ministers handhaafden echter ook heden bij den minister-pre sident hun standpunt, weshalve Renkin den koning het ontslag der regeering aanbood. Petitionnement aan Mac Donald. Den Engelschen president Mac Do nald is een petitionnement overhandigd, geteekend door 300 vooraanstaande per sonen. Het petitionnement eischt, dat Enge land het ontwapeningsplan-Hoover in principe zal aanvaarden, daar dit de eerste stap zal zijn naar gelijkgerechtigd heid in de ontwapeningsconferentie, 't Petitionnement verzekert Mac Donald van den sterken en diep verbreiden steun der publieke opinie in Engeland aan practische maatregelen tot vermin dering der bewapening. Een beroep wordt gedaan om in deze zaak persoon lijk de leiding te nemen. Er is slechts een keuze, die onmiddellijk gedaan moet worden, en waarvan de wereldvrede afhangt: bewapening of ontwapening van alle landen tot het peil van de door het verdrag van Versailles opgelegde sterk ten. De viermogendhedencon- ferentie. In antwoord op een vraag van het Engelsche Lage-huis aangaande de door Engeland voorgestelde vier mogendhe- den-conferentie verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, sir John Si mon, dat men het tot dusver niet eens is kunnen worden ove-- de plaats waar deze- conferentie moet samenkomen, maar dat de Britsche regeering een nieu wen stap ter zake onderzocht, om de betrokken mogendheden tot overeen stemming te brengen. In politieke kringen verwacht ,men, dat het Engelsche kabinet in zijn heden te houden zitting zal overwegen welke verdere stappen er door Engeland kun nen worden gedaan om de weer op dood spoor geraakte onderhandelingen over de vier mogendheden-conferentie en den Duitschen eisch van gelijkgerechtig- heid weer op gang te brengen. Minister Thomas deelde mede, dat het Handelsverdrag met Rusland met een termijn van zes maanden is opgezegd. ENGELAND. Werkloczenonlusten. Omtrent de werkloozenonlusten, die gister in Lon den plaats hadden wordt nader gemeld, dat bij de botsing met de politie een 20- tal personen- werd gewond, w.o. 5 poli tieagenten. 23 personen werden gear resteerd. Ongeveer 3000 werkloozen uit verschillende deelen van Londen had den zich in de buurt van Westminster Bridge verzameld, om naar het stadhuis te trekken om verhooging van de uit- keering te eischen. Toen de politie dit wilde beletten, werd zij bekogeld met steenen en fles- schen, waartegen zij aanvankelijk mach teloos stond. Toen echter eenige vens ters werden ingedrukt, zijn politie te paard en te voet tegen de menigte op getrokken. Voor de eerste maal nam de politie een proef met auto's met lange tree planken. Politie stond hierop, en sloeg op de menigte in. Uit de menigte pro beerde men de politiepaarden schich tig te maken door vuurwerk onder de hoeven der dieren te werpen. Eerst na een fel handgemeen kon de orde wor den hersteld. Tijdens de relletjes vergaderde de Londensche graafschapsraad in een on der strenge bewaking staande raadszaal. Ook alle toegangen tot het parlement werden streng bewaakt. ik DUITSCHLAND. De N.W. storm. De N.W. storm, die gisteren ook boven de N. Duitsche kust woedde nam gisteravond nog in he vigheid toe en bereikte te Hamburg af en toe een groote snelheid. Het Neder- landsche motorschip Monica moest we gens een motordefet op den Beneden Elbe naar Hamburg terug keeren. Na herstel van het defect kon het schip vanmorgen weer uit varen. THURINGEN. De Thuringsche regeering vraagt steun van het rijk in den huidigen nood toestand. Vooral in het Thuringer Wald

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2