BINNENLAND. ZEELAND. ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. VERKEERSWEZEN P. T. T. HANDEL EN NIJVERHEID. GEMENGD NIEUWS. rWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 OCTOBER 1932. No. 246. NA DE OPERATIE. GOES. ZUID-BEVELAND. .a—i—a— DE~LIBERALEN EN DE KAMER VERKIEZINGEN. Het referendum der afdeeling Den Haag van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond heeft jhr. mr. dr.'E, A. van Beresteyn met een meerderheid van ruim 200 stemmen de eerste plaats op de candidatenlijst gegeven. De tweede plaats is toegekend aan den heer C. J. van Kempen, die daar voor 695 stemmen kreeg (bij de bereke ning van de meerderheid telt het voor de eerste plaats gekregen aantal mede). De Centrale Kiesvereeniging Kies kring Den Bosch heeft als candidaten voor de a.s. Kamerverkiezing gesteld: 1. jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn; 2. mevr. mr. Bakker-van Bosse. De kieskring Tilburg van de Libe rale Staatspartij De Vrijheidsbond heeft besloten als candidaten voor de a.s. Ka merverkiezingen te stellen: 1. jhr. mr, dr. E. A. van Beresteyn; 2. mevr. mr. Bakker-van Bosse. De Centrale kiesvereeniging Gro ningen stelde als nummer één: dr. S. E. B. Bierema te Usquerd. Nummer twee den heer A. Brugmans te Groningen. Kieskring Utrecht heeft besloten, als candidaten te stellen: 1. jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, te Baarn;, 2. J. H. Th. O. 'Kettlitz, te Uttrech. DE INVOER VAN VEE IN BELGIE. De correspondent van de N. R. C. te Brussel meldt, dat in het noorden van de provincie Oost-Vlaanderen nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer zijn geconstateerd. Met ingang van gisteren is de invoer van herkauwende dieren, via het grenskantoor Middelburg (Oost- Vlaanderen), dan ook geheel verboden. De grens tusschen Brabant en Zeeland. Wij lezen in de Avondster onder bo- venstaanden titel een artikel van ir, J. Sinds de polders aan de Brabantsche Westkust sinds 1800 in regelmatige volgorde door aanslibbing en betere be dijking (dan voor dien) het Brabantsche land Westwaarts in de Zeeuwische Schelde naar voren geschoven hebben en aan den anderen kant de Bath-pol- ders of Engelsche polders van het eiland Zuid-Beveland Oostwaarts reiken, doet zich al meer en meer gevoelen de eer lijkheid, noodzakelijkheid en logiciteit, de grenzen te verplaatsen. Die verplaatsing der grenzen behoort ook tot ons oud-Nederlandsch recht, dat aangewassen grond behoort tot t territorium waarop de grond aanwast; dus in dit geval voor een deel Brabantsch territoor. Natuurlijk is de kwestie niet zóó 'eenvoudig, want er is te voren een „overeenkomst" gemaakt waar de grens tusschen Zeeland en Brabant loopt. Die „overeenkomst" vindt men terug in de grondwetten van den tegenwoordigen Staat der Nederlanden. Maar die grenzen zijn getrokken op een willekeurige wijze in 1815, toen de Kreekrak meer water dan slik was. En op grond daarvan kan er billijke aan leiding zijn die willekeurige grens te verplaatsen op grond van den ouden bovengenoemden, stelregel. En ook zóó is de kwestie weer te eenvoudig gesteld. Die willekeurige wij ze was niet zoo willekeurig.... men nam n.l. in 1815 de grens tusschen Zee land en Brabant waar men ze eeuwen gekend had! En juist hier zijn we tot de „casus cnoesis"tot de hoofdkern der kwes tie gekomen. Om eens rondweg te zeg gen vóór 1600 waren de polders (na 1550 langzaam en zeker ondergeströomd) Door Dr. Jan Walch. 68. Mat sloot hij even de oogen. De heer Drinkwater hield het potloodje een oo- genblik, overwegend, stilrechtop op de tafel gespitst; niets mee te begin nen, dacht hij: hiertegen was niet te redeneeren. En zeer kalm zei hij, met een toontje van matige strengheid: Meneer Lugt, we hebben nu uw toelichting gehoord. Dat die voldoende was, zult u zichzelf ook wel niet heb ben verbeeld We zullen er samen, meneer Rinders en ik, nog wel over spreken". En hij besloot deze toespraak met een koel knikje van afscheid-geven. loen Henri, hulpelóozer dan bij elk vroeger ontslag, was verdwenen, keer de hij zich tot zijn collega minor; hij volbracht den draai nu tot de verste mogelijkheid die zijn stoel toeliet, want hij voelde zich triomfator. Niet, dat Rin ders zich vóór dien snuiter had ver klaard, maar hij had toch steeds een soort voorzichtige matiging in zijn be oordeeling gelegd. Nu? vroeg hij dringend; „is zoo iemand te handhaven?" En ook de zachtaardiger hoofdredac teur moest nu wel het hoofd ontkennend waar nu de nieuwe polders zich groo- tendeels bevinden, Brabantsch gebied. De billijkheid zou dus meebrengen, dat dit nu ook weer geschiedde. De kracht der oude stukken spreekt op dit oogenblik, om den toestand vóór 1600 te reconstrueeren niet duidelijk genoeg meer om het Staatsbestuur te overtuigen van de billijkheid der Bra bantsche wenschen om de grenzen meer Westwaarts te verleggen. Jaren terug heeft men niet stil geze ten om bij de regeernig iets gedaan te krijgen; 't gemeentebestuur van Woens- drecht (burgemeester Rubert en het oud-lid der lie Kamer W. J. F. Juten), hebben zich vóór 1913 ingespannen hun inzichten te doen zegevieren.te ver geefs echter. Voor een student in de rechten zou hier zeker 'een laardig knuifje om te promoveeren en de doctorsbul in het recht te halen, te vinden zijn. Niet alleen op het gebied van het oude recht, maar ook op de praktijk hebben de genoemde voorvechters zich beroe pen om de grenzen te verleggen. Nu en dan komen de moeilijkheden te voor schijn dat in één zelfde polder, twee verschillende bestuursmachten regeling toezicht, enz. uitoefenen. Nu en dan ziet men requesten aan de Tweede Kamer gericht; nu en dan moe ten de twee provinciale besturen over leggen na een uitvoerige voorlichting der betreffende waterstaten om door gezamenlijke bepalingen verkeerde toe standen te voorkomen of uit den weg te helpen. Misschien is er een voordeel aan dat „Brabant" en „Zeeland" elkaar nu en dan ontmoeten. Immers het is te hopen dat Zeeland zich geleidelijk één begint te gevoelen met Brabant; meer dan dit tot nu toe het geval is geweest. De gang van zaken bewijst dat wij elkaar noo- dig hebben en elkaar weten te steunen en te helpen. En zoolang de Zeeuwen zich „Hol landers" voelen komt er van die saam- hoorigheid niets! 't Is daarom niet onmogelijk dat door vele wrijvingspunten, die toch ook zoo veel aanrakingspunten zijn, een meer der begrip ontstaat voor beiderlei sa men hoorende belangen. Intusschen wantoestanden als zich nu reeds eenige malen voordeden op de Brabantsch-Zeeuwsche grens vroe ger door het water bepaald, nu theo retisch midden door het land getrokken maken toch wel noodzakelijk dat deze kwestie weer eens goed en ter de- ge bestudeerd wordt. 40-jarig bestaan der Jongelings- vereeniging. Vrijdag j.l. herdacht de Christelijke Jongelingsvereeniging, afdeeling van het N. J. V. alhier, haar 40-jarig bestaan. In verband hiermede droeg Zondagavond de godsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk een bijzonder karakter. Ds. J. J. Homburg, eere-voorzitter der vereeniging, sprak over Psalm 118:24 Spr, legde er nadruk op, dat dit is een dag dien de H e e r gemaakt heeft. Daar om mag de vereeniging, maar ook de gemeente verblijd zijn. De vereeniging heeft gewerkt als een zoutend zout in de gemeente en veel zegen gebracht. Vervolgens sprak de heer C. V. Door- schodt, 'secretaris van het N, J. V, over „In Gods kracht" voorwaarts". (Philip- pensen 3: 14). Een zangkoor zong onder leiding van den heer S. J. Tamminga enkele liede ren. De organist, de heer A. Kousema ker gaf een orgelsolo ten beste. Ds. Homburg eindigde dezen druk be zochten dienst op de gewone wijze, schudden. Dat is de allerergste, de alleron mogelijkste soort", zei Drinkwater nog; rustig doorzettende, als een aanvoerder, die nog even een reeds vluchtenden vij and vervolgt. „Had hij nog gezegd, dat hij voor een onweerstaanbare neiging tot ironie was bezweken, nu ja, dan was hij toch ook al een zeer bedenke lijke werkkracht gebleken....". Misschien had hij dan nog in de litteratuur of zoo iets zei Rinders, zonder zijn zin af te maken. Maar nu", sprak de opperste chef met rustige en wèl-gemeende minach ting Armzaliger kon 't niet. Hij gaat er met 1 December uit. Maar ik wil hem ook vóór dien tijd niet meer hier hebben. En aangezien zoo'n mededeeling rus tiger schriftelijk dan mondeling verloopt, kreeg Henri dien avond in zijn Amster- damsch domicilie een briefje, waarvan de vorm aan correctheid niets te wen schen overliet, en waarvan de inhoud luidde, dat hij wegens pngeschiktheid „per 30 November e.k." werd ontslagen. En dat hij niet op het bureau werd te rug-verwacht, Henri had daar geen ander verloop van verwacht. Zonder verwondering, dof en gelaten, reisde hij den volgenden mor gen naar Den Haag terug. Er was iets anders in hem dan bij de vorige échecs: hij wis t, hij vóélde, dat de fout bij hem RAAD RILLAND-BATH. RILLAND-BATH. Maandag vergader de de raad voltallig. Van den heer J. Blok Jr. kwam be richt in dat hij, hoewel erkentelijk voor de regeling die de raad hem terzake van een uitweg aanbood, daarvan geen gebruik zal maken. De rekening over 1930 en de begroo ting voor 1932 werden door Ged. Sta ten goedgekeurd. Een schrijven van den Bestuurders- bond voor Oostelijk Z.-Beveland, waar in middelen worden aanbevolen ter bestrijding der werkloosheid wordt voor kennisgeving aangenomen, daar ver schillende objecten van werkverschaf fing ter hand zullen worden genomen en zich in deze gemeente voorts een commissie heeft gevormd in het belang van de ontwikkeling van jeugdige werk- loozen, In antwoord op het schrijven van Ged. Staten inzake tijdelijke korting op de jaarwedden der wethouders en der Ambtenaren van den Burgerlijken Stand zal op voorstel van B. en W. worden be richt, dat op gronden van billijkheid en van een logisch salarissysteem een korting wordt in overweging gegeven op den voet der regeling voor burge meesters enz. Op voorstel van B. en W. besluit de raad den directeur der N.V. Waterlei dingmaatschappij „Zuid-Beveland" te machtigen het buizennet in den Twee den weg uit te breiden met een leiding die van geringer capaciteit is dan nor maal is voorgeschreven. B. en W. stellen voor ter uitbreiding van de bestaande begraafplaats een per ceel grond te koopen van den heer B. G. van Gorsel te Össendrecht ter breed te van circa 40 m en ter diepte van plm, 110 m, tegen een eenheidsprijs van 5000 per ha. Bij doorgaan van den koop is met den pachter een regeling getrof fen om zich van beide zijden te onder werpen aan de vaststelling eener scha deloosstelling door een onpartijdigen derde. Wethouder v. d. S a n d e wijst op de atie ter plaatse in overleg te treden wenschelijkheid om terzake van de su- met het bestuur van den Reigersberg- schen polder. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het in orde brengen dezer uitbreiding zouden willen doen geschieden ter be strijding der werkloosheid. Om de be graafplaats een behoorlijk aanzien te geven stellen B. en W, voor een ont werp voor de uitbreiding en beplanting te doen maken door een deskundige. Daartoe wordt besloten. Bij de rondvraag vestigt de heer Dronkers de aandacht op een dek sel van een watermeterput te Bath, die versleten raakt en gevaar oplevert. De V oorzitter zal, daar de put niet aan een particulier toebehoort, den directeur der waterleiding hiervan ken nis geven. Zaterdagmiddag hield de afd. Tho- len van het N. O. G. haar gewone ver gadering te Stavenisse. Mede aan wezig was het gedelegeerd lid van het hoofdbestuur, de heer H, de Zeeuw. Als lid van genoemd hoofdbestuur (vac. de Zeeuw) werd candidaat gesteld de heer W. Spinnaaij te Middelburg. De heer J. Hage, die 25 jaar op voorbeeldige wijz het secretariaat heeft vervuld, wenschte niet meer voor een herbenoe ming in aanmerking te komen. In die vacature werd benoemd de heer Brevet St. Maartensdijk. Daarna deed »nej. Nortier van Poortvliet verslag van de moest liggen. Dat hij ongeschikt was; abnormaal was. En zou hij beter worden? Maar daarover kon hij nu ook nog niet denken. Als hij uit zijn doffe ver slagenheid opleefde, was er gé-n red ding. Zou hij eens naar de kerk gaan, Zondag? Dat was het eenige wat hem onverwacht als troost inviel. Maar zou daar alles begrijpen, zooals hte bedoeld was? Een tekst viel hem in; als kind was hem die als d e troost der menschen voorgehouden: Ik ben de Waarheid, de Weg, het Leven". De Waarheid??" Wat was dat? Afe kind had hij het beter begrepen als nu; hij had er tenminste iets van be grepen De Waarheid; die op de wereld moest worden vervolgd; en ster ven moest Ja Ja, maar wat be- téékende dat in 's hemelsnaam?! De 'verlossing uit stemmingen van troosteloosheid komt altijd op een wij ze die we heelemaal niet verwachtten. Wij staren naar een bepaalde plek van den muur onzer gevangenis, waar een deur zou moeten wezen, indien we de begeerde bevrijding deelachtig zoudem worden. Maar de muur blijft dicht, en we zitten neer in doffe wanhoop; alleen op die plek, waar onze bevrijding door een wónder zou moeten worden gege ven, het oog gericht. Het wonder ge- Algemeene Vergadering in Den Haag, die zij als afgevaardigde had bijgewoond. En den heer de Zeeuw, en den heer Ha- ge en mej. Nortier werden door den voorzitter hartelijke woorden van dank namens de afdeeling toegesproken voor hun vele diensten aan het onderwijs, en aan de afdeeling bewezen. Door de afdeeling Oostelijk Schou- •wen is de heer W. Spinnaay, voorzitter der afd. Middelburg, met op een na al- gemeene stemmen candidaat gesteld voor het hoofdbestuur van het N. O. G„ in de op 1 Januari a.s. vacature door het bedanken als zoodanig van den heer H. de Zeeuw te Veere. De nieuwe afdeeling Oostelijk-Schouwen, door den heer A. van Tooren te Zierikzee opgericht, na dat de vroeger bestaande zoetjes aan was vervallen, telt nu reeds 16 leden. Zij vergaderde ditmaal te Noordgouwe, maar een volgende maal te Zierikzee. Aan den heer R, Kimpe te Mid delburg is het lidmaatschap aange boden van „Les Surindépendants" te Pa rijs om aldaar in hunne 5e expositie van 21 Oct.30 Nov. Pare des Expositions Porte de Versailles, te exposeeren. Vee-uitvoer van Zeeuwsch-Vlaan- deren naar België. Het Belgische Staatsblad van dezen Zondag bevat de mededeeling dat de uit voer van vee uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België van af dezen Maandag 17 October tot nader order verboden is. De Tarwe wet. Onze landbouwkundige medewerker schrijft ons: „Ons Platteland", orgaan van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, bevat een ar tikel over de tarwewet, waarin wordt opgekomen tegen de verlaging van den tarweprijs, die aan de boeren wordt uit betaald. „Waarom heeft de Minister het meelpercentage van 25 niet verhoogd, ofwel, waarom heeft de Minister de Vi- taprijs niet hooger gesteld", vraagt het blad, waarvan de hoofdredactie berust bij de heeren Prof. Diepenhorst en Van den Heuvel, resp. Eerste en Tweede A. R. Kamerlid. Hier worden dus dezelfde vragen gesteld, die wij den Kamerleden in den mond hebben gegeven. Het blad betoogt, dat een tarweprijs van 12 J4, desnoods 12 cents per kg aan den boer verzekerd moet zijn. Het vindt het ook verkeerd, dat de tarweteelt zal worden beperkt, omdat dit vrijwel het eenige product is, waarvan we hier tekort heb ben. Door deze stelling te verkondigen komt het blad dus in onze lijn, produ- ceeren voor eigen binnenlandsche be hoeften. Ons dunkt, dat het Kamerlid Van den Heuvel bij het stellen zijner vragen over de beperking der tarwe teelt, sterker zou hebben gestaan, als hij speciaal dit argument had gebezigd. Ten slotte wordt den afdeelingen van den Bond aangeraden, spoedig te vergaderen om dan namens die vergaderingen „een schrijven te richten aan een der Eerste of Tweede Kamerleden, die meer bij zonder zitting heeft voor hun streek". „Allicht zullen dat A. R„ Chr. H. of St. Ger. afgevaardigden zijn," Met die gedachtengang kunnen we accoord gaan, doch tegen hetgeen verder volgt moeten we opkomen: de neutrale organisa ties moeten zich richten tot Lib. of Vrijz. Dem. afgevaardigden Het redactioneele Tweede Kamerlid drukt hierdoor op nieuw een politiek stempel op de neu trale organisaties, waartegen wij met den meesten klem blijven protesteeren beurt niet; maar terwijl we, een oogen blik door matheid onze smart vergeten hebben, worden we op den schouder getikt, een mensch is binnengekomen, neemt ons schertsende met zich mee, we weten niet, langs welk gangetje we gaan, maar op een gegeven oogenblili staan we in een bloeienden tuin, en de muur, waarnaar we in wanhoop staar den, ligt daar ergens achter ons; als we willen, kunnen we er achter-om loopen, maar hij is een onbeduidend ding ge worden in de wijde wereld, diezelfde muur v/aartegen onze bijstere vertwijfe ling aan den anderen.kant stootte en weg-deinsde. Zoo was het, toen Henri zijn étage woning op de Valkenboschkade bin nenkwam. Bij de huisdeur, boven aan den moeizaam beklommen stoep, had hij al, bij de groote duistere zorg, de gewaarwording van rust; die althans één oogenblik van vrede geven zou; maar toen hij de gezellige kamer binnentrad, zat daar niet alleen Clara, maar ook zijn oud, trouwe vriend Kees, en de geur van koffie kwam hem tegemoet, en ze lachten vroolijk; en Clara was niet, zooals hij zich had voorgesteld, tragisch-ongesteld, maar bijna niet ver baasd, en blij; en Kees was ook blij, al was er in zijn vreugde een reserve van ernst. En Henri voelde in-éénen allerlei goeds-van-het-leven om zich heen; hel- Hoezeer we dus met de actie, welke op touw wordt gezet, sympathiseeren, dien raad mogen onze prov. maatschappijen en het Kon. Ned. Landbouw-comité, niet opvolgen. Toch moeten zij zich terwille van de goede zaak aan de actie niet onttrekken. Laten ook zij spoedig ver gaderen en dan een schrijven richten aan alle Kamerfracties. Verplaatst met ingang van 1 Nov. a.s. de k'antoojrbediende le klasse bij den post-, telegraaf- en telefoondienst J. Belderok van het post- en telegraaf- 'kantoor te Middel hu rg naar hel bu reel van den inspecteur der posterijen, telegrafie en telefonie aldaar. Werkeloosheid. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag als werkeloos inge schreven: Geheel werkloos. 4 typografen, 2 fitters, 26 grondwer kers, 2 loodgieters, 9 metselaars, 27 opperlieden, 28 schilders, 1 steenhouwer, 9 stoffeerders, 1 straatmaker, 58 tim merlieden, 1 apotheker-ass., 4 cirkel zagers, 32 meubelmakers, 5 politoer- ders, 3 schoenmakers, 27 bankwerkers, 5 draaiers, 9 electriciens, 1 kernmaker, 3 klinkers, 2 lasschers, 9 machinisten, 2 boorders, 3 monteurs, 2 slijpers, 1 me taalsteker, 1 modelmaker, 2 nagelhee- ters, 4 plaatwerkers, 2 pianomakers, 1 ponser, 2 rijwielherstellers, 5 scheepma kers, 8 smeden, 4 stokers, 1 voorslaan- der, 9 vormers, 1 ijzerwerker, 2 boek binders, 1 kok, 16 boerenarbeiders, 1 boomkweeker, 4 tuinlieden, 4 reizigers, 9 winkelbedienden, 7 chauffeurs, 6 kell- ners, 4 kraandrijvers, 10 varensgezellen, 11 kantoorbedienden, 13 bakkers, 3 sla gers, 20 van andere groepen, 85 met vakkennis zonder bepaald beroep, 257 zonder vakkennis (ongeschoolden), 2 vr. kantoorbedienden. Totaal 771. Gedeeltelijk werkloos. 2 loodgieters, 8 kleermakers, 1 schoen maker, 1 afbramer, 1 bankwerker, 1 kernmaker, 2 rijwielherstellers, 1 stoker, 5 vormers, 1 bakker, 1 slager, 1 kraan drijver, 2 werkmeesters, 4 ongeschool den en 4 werkvrouwen. Totaal 35. Totaal vorige week 793, bijgekomen 50, afgegaan 37, over 806. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z. het Handelsregister betreffende Zeeland, ontleenen wij het volgende: Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Firma F. de Hoedt, Beddewijkstraat K 131, handel in touw, papier, papier waren, drukwerken enz. Uitgetreden E: E. Ch. Cappon. Zaak omgezet in eene vennootschap onder firma onder den zelfden handelsnaam. Venn. E. Ch. Cap pon en J. Davidse, Koudekerke. Fa. W. J. de Schipper en Co., Lan- geviele K 229, handel en gros in gebak, chocolaterie, suikerwerken enz. Overl. venn.: W. J. de Schipper, Nieuwe venn.: M. C. de Visser, Koudekerke. VRACHTWAGEN ONDER DEN TREIN, MEISJE GEDOOD. Zaterdag middag heeft zich in de nabijheid van de grensplaats Hommersum een onge val afgespeeld. De heer J. H. vervoerde met zijn vrachtwagen een lading aardappelen. Bij den overweg bij Hommersum werd hij plotseling in de flank aangereden door derheid was om en over hem; en ja„ hij besefte, vóór alles 't toch wel even te moeten zeggen: dat hij ontslagen was; maar dat scheen hen ternauwernood te verbazen, en 't bracht heelemaal geen verslagenheid; integendeel het scheen bijna of er een verwachte genoegelijk- heid in vervulling was gegaan, en Kees zei enkel: „Dat komt terecht"; en toen zei Henri moeilijk en benepen zei hij het: „Ja maar, ze hebben geen ongelijk geloof ik; er i s iets abnor maals aan mij"; en toen waren ze nog niet ontsteld, maar Kees zei even kalm, en met een gezicht of hij dat ook wel wist, maar 't heelemaal niet ernstig vond, hartelijk zei hij: „Dan hebben we r.u al den tijd, om dat eens even in orde te 'aten maken"; alsof het een hard nekkige verkoudheid was of een bron- chitisje. Weldra kwamen ook de kin deren thuis, en waren extra blij, dat de beide mannen daar nu zatendie sa men een dubbele portie van vroolijke robbedoezerij schenen te beloven; al leen bleef Nico wel een oogenblik pein zend bij het bericht, dat vader van morgen pas naar Amsterdam vertrok ken nu weer voorgoed thuis bleef; hij was oud genoeg om zich over de wis selvalligheden van vader's loopbaan te verbazen. (Wprdt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5