BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 17 OCTOBER 1932. No. 245. MIDDELBURG. WALCHEREN. NA DE OPERATIE. ZUID-BEVELAND. •VAH MELLE'S- - GOESCHB ONT BYT- KOEK' M00RD-BEVELAHD. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. SDR 4I51T1 A-van Wk^riBUbG' 3- RTRAAsi ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. am DE CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN VISCH IN BELGIE. De minister van oeconomische zaken en arbeid hee't op de schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid Drop, betreffende de door de Belgische regee ring vastgestelde vermindering van het contingent voor den invoer van versche zeevisch in België geantwoord: Met ingang van 29 Augustus 1932 is in Be'gië het invoercontingent van rog en vleet verminderd van 75 procent op 50 procent van den invoer over 1931 en dat van tarbot verhoogd van 25 procent op 50 procent, terwijl de invoer van tong en van zeevisch. kleiner'dan 40 cm, tij delijk verboden is. Over deze maatregelen heeft vooraf geen overleg tusschen de Belgische en de Nederlandsche regeeringen plaats ge had. Na het bekend worden van de maat regelen zijn op 8 September .j.l. te Brussel besprekingen gevoerd, waaraan van Belgische zijde werd deelgenomen door hoofdambtenaren van de ministe ries van buitenlandsche zaken en van verkeerswezen, en van Nederlandsche zijde door een tweetal hoofdambtena ren van het departement van oecono mische zaken en arbeid en den consul- generaal, hoofd der handelsafdeeling van het gezantschap te Brussel; den daar opvolgenden dag zijn nog nadere be sprekingen gevoerd tusschen den chef van de afdeeling zeevisscherij van het Belgi sche ministerie van verkeerswezen en den chef van de afdeeling visscherijen van het departement van den minister. De besprekingen, waarbij de belangen van de Nederlandsche visscherij krach tig werden bepleit, waren in hoofdzaak van informatorischen aard. De Belgische autoriteiten zegden een 'nader onder zoek naar verschillende quaesties toe. De minister is bereid den volledigen inhoud van regelingen, die nader moch ten tot stand komen, mede te deelen. Er komt een regeling om te voor komen, dat uit het buitenland ingevoer de zeevisch of door buitenlandsche vis- schersvaartuigen rechtstreeks uit zee aangevoerde visch als Nederlandsche zeevisch naar Frankrijk wordt uitge voerd. Het Tweede Kamerlid de heer Duy- maer van Twist heeft den Minister van economische Zaken gevraagd of in af wachting van een regeling van de beurt bevrachting spoedig maatregelen tot le niging van den grooten nood worden ge nomen. Billiton. Zaterdagmiddag te twee uur had in de Flora Bioscope een geheel bezette en te vier uur een zeer goed bezette filmvertooning plaats uitgaande van de Samenwerkende Vereenigingen tot het houden van Technische lezingen en films te Middelburg en Vlisingen. Ditmaal waren ook het leeraarsperso- neel en de leerlingen der Christelijke Kweekschool uitgenoodigd en deze hadden ook een druk gebruik ge maakt van deze gelegenheid tot aan gename uitbreiding der kennis van on zen Archipel. Na een korte film over Java, had in beide voorstellingen de vertooning plaats van een vieracter, die een kijk gaf op „Billiton", het tweede tineiland van Ned. Indië. Zooals de naam reeds aanwijst was de hoofdbedoeling een kijkje te geven op de wijze, waarop vroeger en thans de winning en bewer- king van 't tin plaats heeft en bleek daar uit hoe ook daar de moderne tech- j niek haar intrede deed fcn het werk j vergemakkelijkte. Maar daarnaast j kreeg men ook een goeden kijk op het veel mooie, dat de natuur aan dit eiland heeft geschonken en ook op het leven der bevolking en dat van de Chi- neezen, die hier in groot aantal te werk worden gesteld. Het waren voor de aanwezigen een paar zeer leerzame uurtjes. RAAD VAN AAGTEKERKE. Nog steeds geen toetreding tot het werkloosheidsbesluit 1917 Korting salarissen amb tenaren. Geen steun water leiding. AAGTEKERKE. Vrijdagmiddag hield onder voorzitterschap van den Burge meester, de Raad alhier een openbare vergadering waarin alle leden tegen woordig waren. Aan W. Jongepier werd op zijn ver zoek toegestaan het volgende jaar het timmerwerk voor de gemeente te ver richten. Het schrijven van het Prov. Comité voor werkloozenzoorg uit de N. V.V. en S.D.A.P. werd voor kennisgeving aangenomen. Van het hoofdbestuur van den Ned. Chr. Landarbeidrsbond was een verzoek ingekomen, dat de ge meente zou aansluiten bij de regeling vervat in het Werkloosheidsbesluit 17. De voorzitter gaf een toelichting op dit verzoek, van wege dat hoofdbe stuur was eenige dagen geleden in een samenkomst met de raadsleden een mondelinge uiteenzetting gegeven, zoo dat de leden nu voldoende waren inge licht omtrent deze kwestie, hij wees er nog op dat wanneer de gemeente niet aansluit de landarbeiders die georga- seerd zijn, de dupe worden en stelde het groote belang in het licht van deze toetreding, waardoor gemeenschappe lijk de lasten gedragen worden. Ook de heer Kodde achtte aansluiting ge- wenscht. De heer W i s s e verklaarde zich tegen aansluiting om principieele, maar ook ook om financieele redenen. De heer M o e n s verklaarde zich te gen de aansluiting daar de kosten voor de gemeente veel te hoog zouden wor den. De heer W. de Vi s s e r zegt dat de kosten van aansluiting zullen tegen vallen, bij aansluiting zullen meer land arbeiders lid worden en zullen de kos ten voor de gemeente daardoor hooger worden. De heer C. de Visser meen de dat dooor de Diaconiën nog voldoen de in de behoefte kan worden voor zien en is daarom tegen aansluiting. De heer P. de Vi s s e r achtte aansluiting zoolang de gemeente zich zelf nog kan helpen niet noodig. Met 6 tegen 1 stem die van den heer Kodde, werd beslo ten niet toe te treden tot het Werk loosheidsbesluit. In behandeling kwam thans de cir culaire van Ged. Staten inzake korting op de jaarwedden der Wethouders en van de ambtenaren van den Burgerl. Stand. De voorzitter gaf een toe lichting, de korting op de jaarwedden van de Wethouders zou voor ieder hun ner f 1.50 bedragen, geen groote bate voor de gemeentekas. De heer Corré acht het van weinig belang. De heer Wisse zag liever dat meer gekort werd. Met a. st. werd besloten Ged. Staten mede te deelen dat de Raad ac- cooord gaat met een korting van 3 pet. De gemeentebegrooting werd daarna behandeld en na eenige bespreking con form het ontwerp vastgesteld op een bedrag van f 14556 in ontvang en uit gaaf met een bedrag voor onvoorzien van f 886. Door Dr. Jan Walch. 67. De heer Drinkwater had een ander optreden verwacht. Die soort heeren, die zich de luxe permitteerden van der gelijke geestigheden ze waren bij de redactie van De Middenweg nog vrijwel niet voorgekomen, dat is waar maar enfin, hij had zich die toch altijd met 'n zeker revolutionnair zelfbewustzijn voor gesteld; en was dan ook dienovereen komstig opgetreden. Dit was nu een beetje mis; de man scheen vol berouw en in elk geval ontsteld over hetgeen hij, mischien in een dolle bui maar dan toch in elk geval een hoogst onbe- j hoorlijke bui had uitgericht. Tja.... maar; De stemklank van den heer Drinkwa ter vertoonde eenigszins de verzachte nuanceering die paste bij zijn veranderd inzicht. Nit meer als tot een vijandigen, maar als tot een berouwhebbenden re bel zei hij; evenwel zeer streng: Het heeft ons wel verwonderd, dat u, terwijl wij over uw vorig werk tevre den waren, plotseling zulke bijzonder rare dingen is gaan doen. Ik hoef u niet te zeggen, dat dit al een heel zonderlin ge, en permitteer me 't woord onhebbelijke manier is om het vertrou wen dat we in U hadden gesteld te ge De heer Wisse stelde voor om Ged. Staten te verzoeken alle salaris sen boven f 500 met 10 pet. en die be neden f 500 met 2 pet. te verminderen. De heer Kodde kan zich wel met dit voorstel vereenigen maar alleen wan neer die korting over de geheele linie wordt toegepast. De Voorzitter, wijst erop dat de ambtenaren in deze gemeente reeds 814 pet. betalen voor hunne pensioenbijdrage. Het voorstel van den heer Wisse wordt daarna met 6 tegen 1 stem, die van den heer Kod de, aangenomen. De heer Corré vraagt wanneer de polissen van de Brandverzekering af- loopen, waarop de voorzitter ant woordt, dat dit op verschillende tijd stippen valt. De heer Corré stelt voor om telkens wanneer 'n polis afloopt deze niet meer te vernieuwen, dit om prin cipieele redenen. De voorzitter zegt dat zulk een besluit zeker niet goed gekeurd zou worden. De heer Corré merkt op, dat het hier een principieele kwestie betreft, daar hij bezwaren heeft tegen verzekering. Het voorstel in stemming gebracht, werd daarna verworpen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Corré, W1 de Visser en Wisse. De voorzitter deelde tenslotte een en ander mede van het behandelde in een conferentie die B. en W. met Ged. Staten hebben gehad over bijdrage in kosten van 't maaken van 'n drink watervoorziening in Domburg, wanneer door aangrenzende gemeenten daar voor een bijdrage werd verleend zou de toevoerleiding en de verdere wer ken zoodanig kunnen worden gemaakt dat, mocht Aagtekerke te eeniger tijd tot aanleg van waterleiding willen over gaan, geen extra kosten meer voor vergrooting dier werken zouden ge maakt moeten worden. De voorzit ter stelde het groote nut van water leiding, speciaal ook voor veehouders, in het licht, algemeen echter was men /van oordeel, dat in dezen tijd geen der gelijke groote uitgaven gedaan konden worden. RAAD VAN BORSSELE. BORSSELE. Vrijdag kwam de ge meenteraad in voltallige zitting bijeen Van den gemeentewerkman, C. van Boven, was een verzoek ingekomen, om ontslag uit zijn betrekking met ingang van 6 Januari 1933, wegens het berei ken van den 65-jarigen leeftijd. Dit ontslag werd eervol verleend. Omtrent de korting op de salarissen der wethouders en ambtenaren van den Burgerlijken Stand merkt de V o o r z i 11 e r op, dat deze voor deze gemeen te een jaarlijksche bezuiniging geeft van ongeveer 9.50 en dat dit bedrag ook in verband met den gunstigen financieelen toestand alhier, zoo ge ring is, dat de maatregel niet nood zakelijk mag heeten. De heer J. Bruijnooge wil een hooger percentage dan 't voorgestelde korten, doch daarvoor is geen der ove rige leden. Bij stemming blijken de heeren J. Bruijnooge en P, Dekker voor toepas sing van de door Ged. Staten voorge stelde korting en drie verklaren er zich tegen (de wethouders houden zich bui ten stemming). Het verzoek van den A.N.W.B. toe. ristenbond voor Nederland, dat de ge bruiken te misbruiken, Henri's stilzwijgen noodzaakte hem voort te gaan. Werkelijk, ik begrijp niet, begon hij opnieuw, terwijl de toon der bere deneering het allengs won van dien der berechting, „hoe u zooiets in uw her sens hebt gekregen. We droegen u een zeer delicate zaak op. Dat was een on derscheiding. Het was, omdat u tot nog toe, in het eenvoudiger werk, had vol daan. We dachten dat u die gelegenheid zoudt gebruiken om u voorgoed in de positie, die we u, op aanbeveling, heb ben gegeven, te bevestigen...." de heer Drinkwater had van zijn voorvader diens eigenaardige ethiscb-oratorische neiging geërfd; een soort uitvoerige wel sprekendheid, welke vooral diende om anderen van sprekers zachtaardige en nobele bedoelingen te overtuigen. Maar, ging hij voort naar de zij het nog altijd nobele verontwaar diging moduleerend „wat doet u? U gaat eenvoudig de autoriteiten en de de menschen, die u te woord wilden staan, voor den gek houden! En erger! IJ houdt niet alleen die industrieelen, die de geïncrimineerde leveranties naar Duitschland hebben gedaan, voor den gek; maar u ontziet daarbij niet den goeden naam van ons vaderland!" het woord „vaderland" sprak hij met een zekere verheffing uit; welke toon mede een erfenis was van den grooten voo-vader. •DEM-SOFTEN INVP.L Sr-.DF.RT 1S2S (Ingez. Med.) meente zal toetreden als buitengewoon lid, neemt de raad voor kennisgeving aan. Aan de wed, de Dreu die een gedeel te dijk van de gemeente in pacht heeft, wordt op haar verzoek voor 1932 een pachtverlaging van 25 pCt. toegestaan. Die Voorzitter deelt mede, dat een agent voor de arbeidsbemiddeling moet worden benoemd en, dat B. en W. voorstellen diens salaris op 40 te bepalen. i Eenige leden informeeren naar de werkzaamheden van dien ambtenaar en na verkregen inlichting stelt de heer J. Bruijnooge voor het salaris op 25 te stellen. Dit voorstel wordt aangenomen. B. en W. hebben op de aanbeveling van deze betrekking geplaatst de hee ren Immink, gemeente-secretaris en Nieuwenhuyse, volontair ter secretarie alhier. Met 4 stemmen benoemd de raad den heer Nieuwenhuyse, Daarna wordt de gemeentebegrooting aangeboden, met .een post voor onvoor zien van 3409, benevens de begroo ting voor het gemeentelijk waterleiding bedrijf. Men besluit de oude veldwachterswo ning publiek te verkoopen, in gebruik te nemen 1 Januari 1933, Nu gaat de raad in besloten zitting, om de tarieven der waterleiding zoo noodig te herzien. Bij heropening deelt de Voorzitter mede, dat eenige personen in een hoogere en weer an dere in een lagere klasse zijn ingedeeld, dan vóór dzen. Ten laatste stellen B. en W. voor voorloopig geen vasten gemeentewerk man te benoemen, doch sollicitanten op te roepen voor een werkman in lossen dienst, die, telkens als dit noodig is, het vereischte werk zal moe ten verrichten in dagloon. Alzoo besluit de raad. KORTGENE. In het raadsverslag van het nummer van Zaterdag stond, dat de kosten van den brand waar schijnlijk 600 zullen bedragen. Hier bij dient echter opgemerkt te worden dat in dit bedrag de kosten begrepen zijn voor de aanschaffing van kleeding en brandbluschmiddelen. Lichtvaardige reportage. Wij lezen in de Terneuzensche Crt.: Een sterk voorbeeld van lichtvaardige berichtgeving vonden wij deze week weer in het „Algemeen Handelsblad" van Dinsdagavond. Daarin werd gemeld, dat de campagne aan de suikerfabrieken te Sas van Gent weer is begonnen, en de beteekenis, die dit, voor wat werkverruiming be treft, voor de gemeenten in de omge ving heeft. Daaromtrent valt niets op te merken, dat is een gelukkig verschijn sel, dat allen die in de omgeving be kend zijn, zullen beamen. Dan wordt echter melding gemaakt, van „een nieuwe wolk" en „Invasie van Italianen. Met die nieuwe wolk wordt geduid op de vermindering der produc tie van de ammoniakfabriek te Sluiskil tot ongeveer een derde der capaciteit en het als gevolg daarvan bedanken van personeel. Van de 1500 man zouden er nog te nauwernood 500 over zijn en dan zouden de binnenlandsche arbeids krachten successievelijk worden 'ver vangen door vreemdelingen, vooral Ita lianen! Wij achten het noodig te wijzen op de overdrijving en de onjuistheid in dat be richt, omdat daarop door anderen wordt voortgeborduurd, vooral op het chapi ter vreemde werkkrachten. -• LEEUWARDEN (Ingez. Med.) Het was duidelijk, dat na deze stijging, in een uitroepteeken geëindigd, een rust moest volgen; die den hoorder gele genheid gaf, zich van de hem voorge legde gevoelens te doordringen, en in dit geval Henri van Hoghen Lugt vrij wel vernietigen. Doch dit resultaat bleef uit, en werd door een geheel ander ver vangen, Want wel was hij gekomen met een bewustzijn van abnormaliteit, en bereid, toorn en verwijten, zooal niet begrepen, toch als verdiend te aanvaar den, maar toen de heer Drinkwater, tra ditie-getrouw, aan de moraliseerende redeneeringen was begonnen, had Hen ri toch uiteraard den rosen draad van deze redeneeringen gevolgd; en 't was natuurlijk, dat hij nu, abnormali teit vergeten, protesteerde tegen de conclusie. Zeggende: Maar mijnheer Drinkwater! Hoe kunt u dat zeggen! Ik heb toch in dej eerste plaats geschreven, dat het hier alleen om de waarheid ging; dat u mij nog uitdrukkelijk had medegedeeld, dat ik die mij voor alles moest vermel den Henri maakt een pauze, en keek den grooten chef instemming-vragend aan. Tot zijn schrik zag hij, hoe het ge laat van dezen integendeel geheel ver ijsde. Inderdaad: dat was toch wel het toppunt van onbeschaamdheid! Die sin jeur had ook de hoofdredactie gehoond, maar alweder overeenkomstig de no bele Drinkwater-traditie daarover In de eerste plaats is het aantal werk lieden aan de ammoniakfabriek in den tijd dat zij op volle productie werkte, nimmer hooger geweest is dan 800, het geen dus 700 onder de 1500 blijft. Juist is dat het aanta1 tot 500 gedaald is. Maar totaal uit de lucht gegrepen is de be wering omtrent het vervangen van Ne derlandsche door buitenlandsche werk krachten, daar sinds geruimen tijd nie mand meer is aangenomen. Alleen bij het leidend personeel is aangesteld een ingenieur van Italiaansche nationaliteit. AARDENBURG. De keiverharding van de Oude Kerkstraat en de Haven zal 'eerlang verbeterd worden, en wel met een deklaag van z.g. monophalt as falt beton. Dit is een wegverharding, die in Duitschland reeds veel met suc ces is toegepast en vrijwel op gelijke wijze geschiedt, als de op den Rijksweg aangebrachte verharding van asfaltbe ton. Ook hierbij wordt de oude bestra ting, die nog uit rondkoppige keien uit den Napoleontijd bestaat, ingewalst; hierop komt een bindlaag van teersteen- slag (plm. 75 kg per m2). Daarop komt een monophalt betonlaag (plm, 65 kg per m2), die tenslotte met een afdek- laag van plm, 10 kg per m2 wordt be dekt. In tegenstelling met den Rijks weg, waarop het asfaltbeton warm werd aangebracht, is bet monophalt beton 'n geheel koud procédé. In de kosten van dit werk, ten bedrage van 8153, draagt het Rijk voor 6000 bij. De breedte van den nieuwen weg zal bui ten de Kaai 4 m en in de Oude Kerk straat 4.20 m bedragen. Ziekenfonds. OOSTBURG. In de j.l. Vrijdag gehou den algemeene vergadering van het zie kenfonds „Onderling Hulpbetoon" te Oostburg, memoreerde de voorzitter 't feit, dat het dit jaar 35 geleden was, dat dit fonds werd opgericht. Met dank baarheid werden daarbij herdacht man nen als wijlen de heeren G. L. P. van Ham, oud-burgemeester Van Houte, mr. F. J. N. van Dam, penningmeester Steen horst, die met anderen, nu nog in leven, geheel belangloos deze nuttige instel ling met veel moeite hebben tot stand gebracht. Tot de leden werd een geluk- wensch gericht, waar zoo velen de heil zame en verlichtende werking van het fonds ondervonden hebben. Tot nu toe keerde het fonds aan de zieken het volle bedrag uit, waarop zij sedert jaren recht hadden en wel in de laatste jaren bij wijze van vergoeding voor de dokterskosten. Daar evenwel gebleken is, dat de Raad van Arbeid zooveel minder op grond van de Ziek- tenwet uitkeerde, als het fonds over de 20 pCt, van het loon kwam, is thans 't reglement zoodanig gewijzigd, dat voort aan aan de zieken, die onder ziekten- of ongevallenwet vallen, slechst 20 pCt. van het loon zal worden vergoed. Tot lid der commissie van toezicht in de vacature-Risseeuw benoemde de vergadering den heer mr. J. Erasmus. had hij niet gesproken; zooiets was be stemd, pas aan het slot van het requi sitoir, als een op zich-zelf ternauwer nood opgemerkt onhebbelijkheidje te worden vermeld, alleen in zooverre van belang, dat het de kwade i overigens onbelangrijke gezindheid van den de linquent bewees. En die brutale vlerk kwam daar in de eerste plaats mee aan dragen; alsof hij wou zeggen: „Vergeet vooral niet, dat ik ook jelui in het open baar voor-den-gek heb gehouden!" De heer Drinkwater gaf dan ook geen antwoord, dan dat hetwelk in het ver melde bevriezen van zijn gezicht ge legen was. Dit bracht Henri weer eenigs zins in verwarring; weer vQelde hij het onzekere in zich opkomen; de gewaar wording, dat zijn redeneering weer niet doordrong; dat ze als iets voos en slap- ondeugdelijks werd aangezien; terwijl hij ze toch zoo raak wist.... Hij voelde zich verongehjkt en ongelukkig en mach teloos er kwam een neiging in hem op tot heftiger praten; maar tegelijk be- dwong hem een schuchterheid, die *zoo wel uit oude levensgewoonten voor kwam, als uit het nieuwe besef, dat 't toch misschien alles weer mis-gerede- meerd was.. En met moeite, met aar-1 zelingen en verdwaasde uitvallen, praat te hij voort: En.hoe kunt u het zeggen, dat ik de industrieelen zou hebben belee- digd; ik heb immers duidelijk hun on wetendheid op den voorgrond gesteld.. Koopt toch in den vreemde niet Wat eigen land u net zoo biedt) hun onwetendheid, ja.... hun onwe tendheid omtrent het gebruik dat er van hun artikelen gemaakt zou worden! Een plotse helderheid brak in hem door.... „En natuurlijk! natuurlijk, dat ze on wetend waren; want de afnemers wis ten immers zelf nog niet, dat ze die ar tikelen van bestemming zouden doen veranderen!" Hij keek Drinkwater triomfantelijk aan. Die dacht: „Is hij dus werkelijk gek? Of denkt hij, dat hij mij zoo voor den gek kan houden?? Dan is het wel een echte zenuwlijder! In schijnba re onverschilligheid zat hij met een pot loodje te spelen, waarmee hij op zijn schrijftafel tikjes gaf; dit spel volgend met de oogenEn liet den andev ver geefs op een antwoord wachten. Toen moest die wel weer doorspreken; onze kerder, vertwijfeld-onzeker ten-slotte zijn betoog vervolgen: En.... en het vaderland.... Ik heb toch ook zoo duidelijk mogelijk ge zegd, dat de regeering er heelemaat niets aan kon doen.... En Hulpeloos zweeg hij plotseling. Hij had het gevoel te spreken tegen 'een muur; die met spreken niet tot wijken kon zijn te brengen. En dat alle spreken dwaas heid was. En dat hij zelf gek moest zijn; gek! gek! I V.V.-" t; vprv.a 'I.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5