BINNENLAND. KERKNIEUWS. VERKEERSWEZEN P. T. T. KUNST EN WETENSCHAP. HANDEL EN NIJVERHEID. RECHTZAKEN. LEGER EN VLOOT. LANDBOUW. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 13 OCTOBER 1932. No. 242. NA DE OPERATIE. WETSONTWERP OP DE BEDRIJFSRADEN. De K. v. K. en Fabrieken voor de Geldersche Vallei heeft een adres ge zonden aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp op de instelling van Bedrijfsraden, waarin zij haar stand punt uiteenzet en de Kamer in over weging geeft het ontwerp uit te stellen tot betere tijden. Zij acht het o.a. een bezwaar dat de bedrijfsraad ingesteld wordt van hoo- gerhand, door den minister in plaats van op aanvrage van het bedrijf zelf. Bovendien acht zij het ontwerp te vaag en is van meening dat de materie te belangrijk is, om in deze abnormale tij den zoo haastig behandeld te worden LUCHTBESCHERMINGSDIENST. In eene voordracht, over de taak van den burgemeester eener gemeente op het platteland voor de bescherming te gen luchtaanvallen, die gisteren te Assen werd gehouden, voor de afdeeling Dren te der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, deed de heer jhr. L. C. van Panhuijs, burgemeester van Vuren, een krachtig beroep op zijne ambtgenooten om zelf in de gemeente met daartoe aan gewezen instellingen en personen, zoo als brandweerkorpsen en geneesheeren, de eventueel bij luchtaanvallen te nemen maatregelen te bespreken, om de bevol king voor schade en lijfsgevaar te kun nen behoeden. Hij wees op het ter zake in Frankrijk bestaande voorschrift, dat burgemeesters tot een dergelijke voor bereiding verplicht, terwijl het hier te lande aan den burgemeester vrijstaat zulke maatregelen (die voor iedere ge meente verschillend zijn) al dan niet te nemen. Hij lichtte zijn voordracht toe met een van den directeur der militaire gasschool te Utrecht verkregen schema tische voorstelling van den gang van za ken bij een luchtaanval. De daaropvolgende voordracht over de nieuwe Woningwet door den heer Gualtherie van Weezei, Inspecteur der Volksgezondheid te Groningen, were door de talrijke aanwezigen eveneens met veel aandacht aangehoord. Op beide inleidingen volgde een levendig debat. LIFTEN-VEILIGHEID. In een vergadering der Hinderwetver- eeniging te Amsterdam, is medegedeeld dat een Rijkscommissie, de Liften-com- missie, thans een nieuwe regeling heeft ontworpen, waarbij alle liften, zoowel wat constructie als staat van onderhoud betreft, aan bepaalde eischen zullen heb ben te voldoen. In afwachting van deze Rijksregeling heeft Amsterdam reeds een gemeenteverordening vastgesteld, die het toezicht op liften in hotels, wonin gen, enz. regelt. RAUWE REUZEL EN RAUW VET. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar aanleiding van de mededeeling van den regeeringscommissaris voor de hulpverleening aan de melkveehouderij inzake, de prijsverhoogingen van rauwe reuzel en van rauw vet verzoekt men ons van belanghebbende zijde er de aandacht op te vestigen, dat er voor deze prijsverhoogingen wel een redelij ke grond bestaat. De heffing op vetten hing reeds eenigen tijd in de lucht en 't publiek, dat over eenig geld kon be schikken, is dan ook al eenigen tijd be zig meer vet bij den slager te koopen, dan voor direct gebruik noodig is. Daar door zijn zeer vele slagers verplicht, vetten bij te koopen en door deze groo- tere vraag worden de prijzen williger. Op de groote abattoirs wordt voor run- dersslachtvet 1 tot 1.10 per k.g. en voor bladreuzel 0.65 per k.g. betaald. Van deze opmerkingen hebben wij den regeeringscommissaris in kennis ge- Door Dr. Jan Walch, 64. Wilt u dat misschien nog eens na gaan?" vroeg Clara; die toch te zeer onder den indruk van het sensationeele geval was, om het zoo ineens maar op te geven. En ze keek den dokter een oogenblik dringend-vragend aan. Dat beloof ik u". Hij kon tegenover zoo'n vraag al niets anders zeggen. En nu ja, hij zou de tijdschriften wel eens even doorloopen. „Als ik iets vind, bel ik u wel even op". Clara haastte zich naar huis. Toen ze de buitendeur opendeed, hoorde ze bo ven de jeugd al rumoeren. En er was een donkere mannestem, die rustig het ®en en ander ordonneerde; waarop dan de baldadige schateringen van Nico en de helle piep-lachjes van de Muis jui chend uitschalden. Ze bleef even stil staan, vóór ze de deur achter zich sloot; en luisterde. In-éénen herkende ze de mannenstem. „Kees", zei ze, heel blij verrast, in zieB ze]f( Wat een dag van emo ïes. Maar dit was 'een volkomen 1 '1 e emotie. En, waarom wist ze niet, maar ze had meteen de overtuiging: dat eren keerpunt beduidde. Dat z& van nu ai een beteren tijd" tegemoet ging. steld. Hij bleef echter van meening, dat voor prijsverhoogingen van rauw rund en varkensvet geen enkele redelijke grond bestaat. De hefting betreft alleen gesmolten vetten. Rauwe vetten zijn onbelast en blijven onbelast. Voor prijs- verhooging is dus geen enkele reden. HET DES NACHTS STILZETTEN VAN HET CARILLON TE GRONINGEN. B. en W. van Groningen hebben advies uitgebracht op de verschillende verzoeken om des nachts het carillon van den Martinitoren niet te doen spe len. Zij komen tot de conclusie, dat hier voor aanleiding bestaat en stellen een „rusttijd" voor na 12 uur des nachts tot 6 uur 's morgens. Dit zal automatisch worden geregeld. Tegelijkertijd zal de electrische speeltrommel van een elec- trische aandrijving worden voorzien. De kosten zullen in totaal 975 bedragen. Na des morgens bevestigd te zijn door prof. G. Wisse uit Apeldoorn, hoopt de candidaat W. A. Laman uit Leiden op Zondag 30 October a.s. des avonds zijn intrede te doen in de Chr. Geref. Kerk te Middelburg. Na een vacature van negen maan den is Zondag de in de Ned. Herv. ge meente te Niezijl beroepen predikant ds. H. Huizinga van W aterland- kerkje door den consulent ds. Vlieg van Grijpskerk in den voormiddagdienst aan de gemeente verbonden. Des na middags deed de nieuwe leeraar zijn in trede. Toespraken werden gehouden door ds. Smits van Aduard, namens den ring Zuidhorn en door den heer J. v. d. Gul den, die namens de gemeente, ds. Hui zinga en gezin welkom heette. Zoowel 's morgens als 's middags was het kerkgebouw geheel gevuld met be langstellenden. OPZEGGING DER VERVOERCON- TRACTEN DOOR DE POSTERIJEN. De opzegging brengt niet de minste verandering in het verzenden en ontvan gen van de post, (Van onzen Haagschen medewerker.) Het bericht, melding makend van de opzegging door de posterijen van alle vervoercontracten met tramwegonder nemingen tegen 1 Januari a.s. liet de mogelijkheid open te veronderstellen, dat deze opzegging voor een aantal, aan tramwegen gelegen gemeenten, in den aanvoer en in de verzending van post stukken wederom verandering ten kwa de zou brengen. Bij informatie is evenwel gebleken, dat zulks niet het geval is, en dat de opzegging der bestaande vervoercon tracten in de bestellingen ten platte- lande niet de minste wijziging zal ver oorzaken. De oude vervoercontracten hadden voor de posterijen na Juli geen reden van bestaan meer, daar na die maand, tengevolge van de invoering der bekende bezuiniging op het aantal post bestellingen per dag, per trein en per tram aanzienlijk minder post vervoerd werd dan voorheen. Volgens de oude contracten moesten de posterijen beta len voor tal van vervoer-gelegenheden, die sedert Juli niet meer plaats vinden. Teneinde de dus op een te hooge basis gevestigde contracten aan den 'nieu wen toestand te doen aanpassen werd besloten de bestaande overeenkomsten met de spoorwegen en tramwegen één Januari te beëindigen, van welk besluit de belanghebbenden 1 October mede- DERDE BOEK. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. We zijn er nog niet, —Stil eshoorde ze zeggen. „Daar is Moeder!het was Kees stem, die dit constateerde,» en ze hoorde er vreugde in. Maar dat kon zijn, omdat bij tegen de kinderen sprak.... Ze kwamen alle drie de kamer uitge hold, naar den overloop. „Moeder, d r is een meneer voor u", zei Nico zacht jes. 't Was dan ook niet in den haak; ze mochten geen „vreemde menschen" binnenlaten, als vader en moeder er niet waren, en Kees hadden ze te weinig gezien om hem te kennen. Maar ook Kees was iemand, die zich niet door een jongetje en een meisje liet terug sturen; hij had eenvoudig gezegd: „Niet thuis? Nou maar, dan zal ik wel even in jullie gezelschap wachten. En hij had zich mee op de koffietafel geworpen; en ze hadden veel pret gemaakt; tot moeder kwam. Met haar deed de ernst zijn intrede; het groote menschen praten; al was die ernst heelemaal niet drukkend. Integen deel, want ze waren allebei blij elkaar weer te zien, dat zag je wel aan hun ge zichten. Maar met die leuke, gekke spelletjes, daar die meneer, dien ze deeling is gedaan. Na Januari zal de post echter even goed als vroeger per spoor en per tram aan en afgevoerd worden, zoodat van eenigen invloed van de opzegging op de verzend- en ontvang-gelegenheid van poststukken geen sprake is. Deze bezuiniging, voor de posterijen reeds vrij aanzienlijk, zal nog worden opgevoerd door het vervoer van de post niet meer overal door postambtenaren te laten begeleiden, en door het vervoer over enkele trajeecten uitsluitend met post-auto's te verzorgen. De traditie gebroken. De traditie is, dat de spelen te Ober- ammergau elke 10 jaren worden gehou den, zoodat, wijl de jongste spelen in 1930 plaats vonden, eerst 1940 een her haling zou mogen zien. Nu doet zich echter het geval voor, dat in 1934 de passiespelen te Oberammergau 300 ja ren bestaan. De bewoners van het dorp hebben daarom besloten, zoo meldt men ons, om ook in 1934 de spelen te doen plaats vinden. De nood der tijden en de Thoolsche visschers. In spoedeischende vergadering kwam Zaterdagavond j.l. de visschersvereeni- ging „Helpt Elkander" te T h o 1 e n bij een, aldus „De Zeeuw". Gezien den nood der tijden, ook voor dé Thoolsche visschers, welke op enkele gunstige uit zonderingen na, dezen zomer met de botfangst geen loonend bestaan hebben gevonden, werd besloten het visscherij- bestuur te verzoeken de vrije gronden open te stellen voor het vrij visschen van ulken met de lijn; 2e. door mogen trekken der lijnen tot de Grevelingen op de onverpachte gron den, Tevens werd nog besloten, aan het dagelijksch bestuur dezer gemeente te verzoeken, dat door den eigenaar der bankstelling gelegen aan de brug, op de uiteinden der balken, palen worden aan gebracht, opdat men kan zien tot hoe ver deze komen, daar de bestaande toe stand gevaar oplevert voor de langs de zen kant passeerende schepen. In vrijheid gesteld. De rechtbank te Middelburg heeft in vrijheid gesteld J. V. en W. V. beiden landbouwer te Kerkwerve, in voorarrest als verdacht van goederen onttrekken aan faillieten inboedel. Aan lager wal geraakt. Drie jongemannen van goede huize, de 17-jarige van der M., de 19-jarige H. A. V. en de 24-jarige kantoorbediende H. L. R., de beide laatsten gedetineerd, stonden Woensdagmiddag voor de recht bank, verdacht van een serie diefstallen te Scheveningen gepleegd. Hun was ten laste gelegd, dat zij heb ben ingebroken in perceelen aan den Nieuwe D'uinweg, de Stadhouderslaan, den Kweekerijweg en den Belvedèreweg, na verbreking van ruiten en aldaar heb ben ontvreemd tal van sieraden, alsmede een tasch inhoudende een bedrag van 1820 aan bankbiljetten, welke laatste door verdachte V., aan een dame werd ontrukt. De drie jongemannen legden ter te rechtzitting een volledige bekentenis af. De president merkte op, dat de ver dachten een goed tehuis hadden, doch dat zij vermaak zochten in autorijden, cafébezoek en het dragen van mooie kleeren. Met een hoofdknik gaven de verdach ten zulks toe. maar „Kees" moesten noemen zoo knap in was, was het voorbij. En dat was jammer genoeg; want ze hadden wel eens behoefte. Nico vooral, aan wat ge- robbedoes met een man, nu vader altijd in Amsterdam was. Vader was zooveel aardiger, zooveel vroolijker, van de reis uit Italië teruggekomen; echt véél leu ker dan vroeger; en nu was hij weer weg. Zeg jongens, het is tijd om naar school te gaan. Jawel;; natuurlijk. Er was nog tijd genoeg; maar de groote menschen moes ten weer praten. Hè, wat praten die groote menschen altijd akelig veel.... Wat vinden ze d'r an! Enfin, je moet ze hun zin maar geven.... En schoorvoe tend verdwenen ze. Het zijn leuke kinderen, zei Kees „Het treft me altijd, hoe weinig kwaad jelui hun toch eigenlijk met je opvoeding doet." Wat bedoel je? vroeg Clara met eenigen komischen schrik. Wel, die kinderen van jullie, nu ja, die zijn natuurlijk erg in de keu righeid gedresseerd; o ik vind 't wel aardig, en wel goed zelfs; tot op zekere hoogte dan. Zoolang als 't het karakter niet aantast. Complimenten-maken 'is nooit je fort geweest, lachte Clara. Nee; ik ben slecht opgevoed, zei Het O.M. achtte, ofschoon de uitge brachte rapporten spreken van een roes, de gepleegde feiten hoogst ern stig. Hij wilde onderscheid maken tusschen de drie verdachten. R. is, als oudste met meer levenservaring, de meeest schuldige. Hij is het, die het plan tot den straatroof maakte en de uitvoering er van aan de andeere jongens, overliet; wel nam hij het grootste gedeelte van den gestolen buit 925 (verdachte be weerde 625) en maakte daarvan in Parijs goeden sier. Tegen deze verdachte-eischte spr. dan ook de zwaarste straf n.l. drie jaar ge- vangnisstraf. V., die den straatroof uitvoerde, be ging hiermede zijn eerste ernstig misdrijf, spoedig door andere gevolgd, Spr. vroeg voor V. 2 jaar gevangenisstraf. Eindelijk de 17-jarige v. d. M.; deze is in vrijheid gesteld en leert thans een vak. Spr. vroeg voor hem een jaar tucht school. Vervolgens stond terecht de winkelier W., uit de Stevinstraat, thans gedeti neerd, verdacht van heling van verschil lende door de jongens gestolen voor werpen. Het O.M. eischte 5 maanden gevange nisstraf. De cadet-sergeant der artillerie Chr. Dronkers te Veere is aan de Kon. Militaire Academie te Breda be vorderd van het eerste naar het tweede studiejaar. De majoor-torpedist C. van der Weele is bevorderd tot opper-torpe- dist; de majoor-monteur G. Bakker tot opper-monteur en de sergeant-zieken verpleger W. Sanders tot majoor-zie'- kenverpleger. Bij Kon. besluit van 8 October zijn, met ingang van 1 November, in zijn rang en ouderdom van rang overgeplaatst: bij het wapen der infanterie, de kolonel I. H. Reynders, van den generalen staf, toegevoegd aan den chef van dien staf; bij den generalen staf: de kolonel J. F. van der Vijver, van het wapen der in fanterie; benoemd bij den generalen staf tot directeur van de Hoogere Krijgs; school de luitenant-kolonel jhr. J. T. Alting von Geusau, van dien staf, chef van den staf der 1ste divisie. In de afgeloopen week zijn op de Coöp. Suikerfabriek en Raff. Dinteloord niet minder dan het kolossale gewicht van 26.500.000 kg bieten verwerkt. Afdeeling Veere Z, L. M, Maandagavond hield de afdeeling Veere der Z. L. M. een algemeene ver gadering. De voorzitter opende de ver gadering en bracht met 'n enkel woord hulde aan de leden, voor hun standvas tigheid als trouwe Z. L. M.-ers. Verschillende ingekomen stukken nam de vergadering voor kennisgeving aan. Naar aanleiding van een daarvan keurde de vergadering de verleening van 5 ten bate van het fonds voor in voer van Deensche varkens goed. Het bestuur deelde mede dat de bas cule met gewichten is verkocht; dat het Pontveer is behouden gebleven, waar voor het dank aan het dagelijksch be stuur van Veere op zijn plaats achtte; dat Veere op één na de grootste afne mer van de coöp. vereen. „Eiland Wal cheren" is geweest in het afgeloopen Kees. „Maar ik ben blij, dat ik je weer eens zie lachen. Het staat 'er dus goed voor, naar jouw idee...." Ja;n u de kinderen weg zijn, kun nen we er wat vrijer over spreken.... Zooals in den Torre al Pino. Ja Clara bloosde even, haars ondanks. Het herinnerde haar; maar wat was er aan te doen? i Ik geloof, zei ze snel-doorsprekend, „dat de beterschap begint...." Liegt hij al? vroeg Kees, Maar meteen viel het hem op, dat deze luch tige gesprektoon nu ja, hij was vróó- lijk, hij was gelukkig, nu hij haar weer zag! maar: dat die toch beneden de situatie bleef.... Neen zonder gekheid, zei hij,, zich zelf naar den ernst moduleerend, „hij is nu journalist, hè.Toch geen kunst criticus?" Neen, zoover heeft hij het niet ge bracht. Daar heeft hij ook geen ver stand van Nu ja, maar het fatale zou zijn, dat hij dat eerlijk zou zeggenEn het is een eerste vereischte van een kunst criticus, dat hij dat niet doet.... Hij is maar gewoon verslaggever. Clara liet zich niet dadelijk weer van den ernstigen toon aftrekken „en dat scheen nogal heel goed te gaan. Maar nu hebben ze hem moeilijker werk ge geven; hoe zal ik het zeggen.... werk, boekjaar dier vereeniging. De voorzitter hoopte, dat dit een spoorslag zal mogen zijn tot groote afname. Het aftredende bestuurslid jW. de Bliek Pz. zag zijn mandaat met groote meerderheid her nieuwd. Bij de bespreking der uitvoe ring der Crisiswetten bleek de vergade ring het werk der Z. L. M. betreffende de Crisisvarkenswet op prijs te stellen. Vele leden waren teleurgesteld, om dat zij nog niet de beschikking hadden over hun garantiebewijs voor de te le veren bieten. Bij de rondvraag stelde 'een lid de vraag, of een omzetting tot afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond niet mogelijk zoude zijn. De Voorzitter antwoordde deze vraag in 't Bestuur te zullen behandelen, al hoewel het hem speet deze vraag te hooren.. De Bietencampagne. Men schrijft aan het Hbld.: De campagne aan de suikerfabrie ken te Sas van Gent 'zijn Maandag begonnen. Wat dit beteekent voor de omlig gende plaats,en, blijkt duidelijk, wan neer men weet, dat de werkloosheid voor een paar maanden is opgeheven. Alle valide krachten in de aangren zende plaatsen hebben, hetzij in de fa brieken, hetzij bij het inladen, het ver voer en het rooien der bieten, werk gevonden, zoodat de gemeenten gedu rende een aantal weken van den zwa- ren druk der steunregelingen ontlast zijn. Want slechts een klein percentage der werkloozen viel onder de termen der rijkssteunvergoeding: n.l, degenen, die als crisisslachtoffers daarvoor in aanmerking kwamen. Meer dan 70 per cent der werkloozen viel buiten dien steun, zoodat de gemeenten door werk verschaffing aan de behoeften dezer ca tegorie moesten zien te voldoen. Na deze opluchting is evenwel een nieuwe zwarte wolk aan den werkne- mershemel komen opdagen. De groote ammoniakfabriek van het Cattamini-concern te Sluiskil is er toe overgegaan om geleidelijk personeel af te danken, doordat 'zij is toegetreden lot het consortium, dat tot productie beperking besloten heeft. Niet alleen onder het lagere personeel maar ook onder het leidend personeel wordt opruiming gehouden, doordat slechts een derde deel van de fabriek aan de productie deelneemt. Van de 1500 man, die eenigen tijd ge leden nog in het bedrijf werkzaam waren zijn er nauwelijks een goede 500 over gebleven, waaronder dan nog een groot aantal buitenlanders. Er wordt overigens in dit bedrijf een vreemdsoortige tactiek toegepast en wel het successievelijk vervangen van bin- nenlandsche arbeidskrachten door vreemdelingen, vooral Italianen, Ware het niet, dat het bestendig con tact met de Nederlandsche arbeids-, bedrijfs- en andere wetten het noodza kelijk maakten om ook Nederlandsch personeel te handhaven, zeker zou het heele bedrijf uitgeoefend worden met trans-alpische werkkrachten, die syste matisch geïmporteerd worden. o Tegen de Duitsche Contingen- teeringsplannen. De secretaris van den R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond, die den ge- heelen R.K. Boeren- en Tuindersstand omvat, heeft den volgenden brief ge zonden aan minister Verschuur: „De nieuwe, dezer dagen door den Duitschen minister van landbouw frh. von Braun medegedeelde plannen, om den invoer van land- en tuinbouwpro ducten in Duitschland nog verder te be perken, hebben in onze kringen de grootste ontsteltenis teweeg gebracht. Indien deze plannen worden uitgevoerd, lijdt hetgeen twijfel, of onze vaderland dat meer met de politiek in verband staat, en zoo. En....? Nu, en dat is natuurlijk glad mis gegaan. Ja, allicht!.... Maar: je zei toch, dat er symptomen van beterschap wa ren Dat is ook zoo.Hij voelt dat hem iets ontbreekt. Hij voelt, dat het beeld dat hij zich van de werreld maakt, onjuist is. Hm; dat zouden we allemaal kunnen voelenBehalve Öan de menschen die het ware geloof hebben; één van de ware gelooven.... Jawel maar laten we nu geen aardige, fantastische redeneerinjkjes houden.... Ze zei het een beetje dringend; ook zei voelde wel iets voor wat uitgelaten schers; met hem.... Maar 't gold toch Henri, haar man; en een heel ernstig geval.... Al die' andere menschen, in wat voor dwalingen zij, en wij allemaal, ook mogen verkeeren hebben toch ver schrikkelijk veel in hun bekijken van de wereld gemeen, maar hij staat apart.." Nu ja, dat weet ik natuurlijk ook wel, kind, zei hij zachter, ,Kind" noem de hij haar nu voor het eerst; het was een reminiscens aan den Florentijnschen tijd, toen hij ook, vanzelf, haar wel eens zoo'n liefkozend naampje had gegeven, lWordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5