RECHTZAKEN. SPORT. GEMENGD NIEUWS. AMERIKAANSCHE NOTITIES. DE STERRENHEMEL 12—19 OCTOBER 1932 20 h MT ZUID Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag waren de volgende personen gedagvaard: J. A. v, d. B„ 31 j,f klompenmaker te Clinge, wegens mishandeling van Bertha Blommaert en Albert van Duijse te Clin ge op 22 Aug. j.l, Eisch en uitspraak 30 of 20 d. h. A. D., 59 j., arbeider te IJzendijke, wegens mishandeling van Florimond Reinhoud te IJzendijke op 28 Aug. j.l. Eisch en uitspraak 15 of 10 d. h. A. M., 43 j,, landbouwer te Vrouwen polder, wegens mishandeling van Abra ham Mesu te Vrouwenpolder op 15 Sep tember j.l. Eisch en uitspraak vrijspraak. A. M. B., huisvrouw van Th. v. d. W,, 30 j., zonder beroep te Terneuzen, we gens mishandeling van Anna Harms te Terneuzen op 26 Aug. j.l, Eisch 25 of 10 d. h,, uitspraak 15 of 5 d. h. A. H., huisvrouw van R. V., 30 j., zon der beroep te Terneuzen, wegens mis handeling van Anna Maria Bonne te Terneuzen op 26 Aug. j.l. Eisch en uitspraak 10 of 5 d. h. W. K." K., 29 jaar, koopman te Vlis- singen, wegens mishandeling van Gijs- bregt de Regt en L. D. van Driel te Souburg op 25 Augustus 1932. Eisch en uitspraak: 15 of 10 d. h.; M. J. D., 23 jaar, knecht te Yzendijke, wegens mishandeling van M. A. Man neke te Breskens op 31 Augustus 1932. Eisch en uitspraak: 15 of 10 d. h.; C. A. K., huisvrouw van E, L. L., 45 jaar, zonder beroep te Ter Neuzen, we gens beleediging van Silvia Beeldens te Ter Neuzen op 31 Augustus 1932. Eisch en uitspraak f 10 of 5 d. h.; A. S., 26 jaar, bakkersknecht te Mid delburg, wegens beleediging van den agent van politie Verhage, toen deze dienst deed in den nacht van 3 op 4 September 1932 te Middelburg. Eisch en uitspraak: vrijspraak. E. F., 62 jaar, landbouwster te Clinge wegens beleediging van Leontina de Schepper te Clinge op 1 September '32. Eisch en uitspraak f 10 of 5 d. h.; S. D., huisvrouw A. S. de B., 35 jaar, zonder beroep te Breskens, wegens be leediging van Catharina Dierickx te Breskens op 28 Augustus 1932. Eisch 20 of 10 d. h. Uitspraak ƒ10 of 5 d. h.; F. J. de P., 24 jaar, leurder te Vlis- singen, /Wegens verduistering van jeen geldsbedrag van j 13.60, toebehooren- de aan Pieter Vercammen, te Vlissin- gen in Augustus 1932. Eisch en uitspraak 14 d. gevangenis straf; A, L. C., 18 jaar, zonder beroep te Shoondijke, wegens diefstal van een bankbiljet van f 10, toebehoorende aan P. L. E. de Paauw, te Schoondijke op 2 September 1932. Eisch en uitspraak 25 of 10 d. h. Kantongerecht te Middelburg, De Kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van Woensdag 5 October veroordeeld wegens: met een rijwiel op een rijwielpad niet behoorlijk uitwijken naar rechts: J. J. J. te Middelburg, gedomicilieerd te Rot terdam, 10 b.s. 10 d.h.; zich met een motorrijtuig op een weg bevinden zonder roodachterlicht en zon der behoorlijk verlicht nummer en letter C. S. te Oost- en West Souburg ƒ3 b. 3 d.h.; De Chineezen te New-York, Een der nieuwigheden in Amerika, waaraan de kersversche landverhuizer niet gewend fs en waarvan hij in den be ginne geen gebruik wil maken, is de Chineesche wasscherij, tenzij hij door het Verre Oosten gereisd heeft en weet hoe voortreffelijk en goedkoop deze aman- deloogige ploeteraars de boel behande len. Terwijl de gemiddelde Europeanen, zonder daar eenigen grond voor te heb ben, vermoeden, dat de Chineezen vies en slordig zijn, weet zoo iemand, dat het omgekeerde juist het geval is en gaat van de veronderstelling uit dat de Chi neezen in New-York het wel precies eender zullen doen als in den Oost. Waarin hij na proefneming blijkt gelijk te hebben. De Chineesche waschbazen in dit land, waarvan er duizenden en nog eens duizenden in de groote steden en de kleine dorpen te vinden zijn, doen hun werk keurig en goedkoop, ik zou haast zeggen op een huiselijke manier, omdat zij niets met machines doen, maar alleen door handwerk. En wanneer men eenmaal aan hen ge wend is voor het behandelen van over hemden en ander lijfgoed, dat in de Amerikaansche machinale wasscherijen spookachtig wit gekookt wordt, dienten gevolge na zes waschpartijen tot baby proporties slinkt en plankig gestijfseld, gerafeld en gescheurd of ter afwisseling met een oliemop van de machines wordt teruggebracht, die blijft verder de zo nen van het Hemelsche Rijk getrouw, on verschillig waar hij woont een Chi nees is er altijd ergens in de buurt. Ik met een motor rijtuig rijden zonder behoorlijk zichtbaar nummer met letter: J. F. de B. teMiddelburg 3 b, s. 3 d.h.; met 'een motorrijtuig rijden op zooda nige wijze dat de vrijheid/veiligheid van het verkeer wordt belemmerd, in ge vaar gebracht: J. L. te Middelburg; S. B. T. te Zevenbergen, ieder 5 b. s. 5 d.h.; R. J. te Vlissingen 20 b. s. 20 d.h.; met toewijzing der civiele vordering aan getuige P. C. J. te Middelburg; niet voldoen aan de verplichting tot aangifte aan den ambtenaar van den burgerlijken stand voor de registers van geboorte: G. H. te Middelburg 3 b. s. 3 d.h.; vee laten loopen over een anders grond: N. P. te Nieuw- en St. Joosland, wed. J. de B,, vrijspraak, met teruggave van de inbeslaggenomen geit; loopen over een anders grond: J. P. te Rotterdam 5 b. s. 5 d.h.; idem, na gedaan verzet: J. V. en Aa. Ja. v. L., beiden te Middelburg, bekrach tiging van het verstekvonnis behalve voor wat de straf betreft; veroordeeling van ieder tot 1 b. s. 1 d.h.; overtreding winkelsluitingswet: Me. C., huisvrouw A. W. L. te Vlissingen I b. s. I d.h.; handelen in strijd met het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland: J. D. te Meliskerke 2 b, s. 2 d.h.; 4 te Vlissingen zonder toestemming van den burgemeester op den openba ren weg zijn bedrijf als zanger uitoefe nen: J. B. te Middelburg en J. D. G. te 's-Gravenhage ieder 1 b.s. 1 d.h.; te Vlissingen venten zonder vergun ning: L. W. B. te Breda 1 b.s, 1 d.h. De Arnhemsche rechtbank deed Dinsdag uitspraak in de zaak betreffen de de bekende schietpartij aan de Vij- verwijk te Arnhem, waar een dronken arbeider uit de deur van zijn woning uit een jachtgeweer eenige hagelschoten heeft gelost op voor zijn woning verza melde menschen, waardoor A. J. S. werd gedood. De man werd veroordeeld wegens doodslag tot 2 jaar gev. straf, met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch was 5 jaar gev. straf. Uitvoer van pootaardappelen. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat het ver bod, bedoeld in art 2 van het Pootaard- appelbesluit, niet van toepassing zal zijn teti aanzien van pootaardappelen van 't aardappelras „King Edward", welke vóór 1 Maart 1933 naar de Canariscbe Eilanden worden uitgevoerd, indien bij den uitvoer een certificaat kan worden overgelegd, dat is ingericht overeenkom stig bet in Stct, 197 afgedrukt model. PBWBBBBBMBBBCBBBgBaBBhMtSaBggg'CTgW* Mevrouw Philipsen-Braun op de terugreis. Mevrouw PhilipsenBraun, die van haar ernstige tijdens de Olympiade opge- loopen ziekte weer in zooverre hersteld was, dat zij de terugreis onlangs weer mocht aanvaarden, doch in verband met haar gezondheidstoestand de reis geheel over zee door het Panama-kanaal moest maken, kan eerstdaags te Rotterdam worden verwacht. Zij komt naar Europa met het s.s. Damsterdijk van de Holland- Amerika-Lijn die morgen of overmorgen te Liverpool zal aankomen. n kxtosjwbiciw; wil niet nalaten te vertellen, dat de er gernis tegen de machinale wasscherijen iets algemeens is, waarover men nogal wrange anecdotes maakt en zich kwaad- schiksch aan onderwerpt, omdat het een maal niet anders schijnt te kunnen en de eene wasscherij niets beter is dan de an dere. Bovendien zijn de Amerikanen nooit gewend geweest en nog niet om kleeren of ondergoed van durende kwa liteit te koopen hun politiek is eer der een paar sokken te koopen, wanneer er een gat in zit, dat ze te laten reparee- ren. Hetgeen niet wegneemt, dat een bocrdrand als een zaag ook een Yankee in woede kan laten ontsteken. Om al die redenen verheugen de „Chinks", zooals de Chineezen populair genoemd worden, zich ook niet in een élite klandizie, maar meer van de spaar zame burgerij, die vindt, dat een over hemd langer mee moet dan twee maan den. En een andere bijzonderheid is, dat men voor zijn 'eigen besteldienst moet spelen, een van de redenen, waarom het veel goedkooper is. Natuurlijk vindt men hen meer in de wijken der middel klassen en in de volksbuurten, dan in de omgeving van Park Avenue of Riverside Drive, maar het curieuze der Ameri kaansche steden is altijd, dat arm en rijk dikwijls geen vijf minuten loopen van el kaar afliggen en zoo ziet men overal de winkels van Ah Wong, Kee Ling, Sam Sing, Wu Keong en hoe de heeren ver der heeten. Op de breede avenues natuurlijk niet op de Fith in de zij straten en op het platte land in zij straatjes en op binnenplaatsen. Overal hangt die eigenaardige lucht, Ongelukken. Op het kruispunt Laan van N. O. In- diëTheresiastraat te Den Haag is Maandagnacht een personenauto, ver moedelijk doordat de bestuurder duize lig werd tegen een boom gereden. De bestuurder, de 23-jarige W. ten O. die bewusteloos liggen bleef, bekwam ver moedelijk een lichte hersenschudding, terwijl de drie inzittenden werden ver wond. De 35-jarige C. de G., bleek door glasscherven aan het gelaat te zijn ge wond, de 54-jarige W. F. C. de J. had den linker-enkel bezeerd, terwijl diens vrouw letsel had bekomen aan beide beenen en den linkerarm. De voorzijde van den auto en de boom werden zwaar beschadigd. Te Winsum (Gron.) zou de be jaarde brandstofhandelaar G. N. zijn kar met paard uitspannen. Plotseling sloeg de kar achterover waardoor de heer N. aan het hoofd werd getroffen en een zware hersenschudding kreeg. EEN VINGER AFGEBETEN. Ze kere P. D. van Roosendaal, werd toen hij bij den landbouwer L. te Kruis land het erf verliet en het poortje wilde sluiten, door een hond in de hand en een stuk van den wijsvinger afgebeten. SCHAPEN DOOR HONDEN DOOD GEBETEN. In den nacht van Maan dag op Dinsdag zijn te Vlaardinger- Ambacht op het weiland van den heer S., -vier schapen door honden dood gebeten. Den nacht tevoren waren eveneens eenige schapen te VI. Ambacht gedood. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Dinsdagmorgen wilde de 25-jarige T, N., te V 1 a a r d i n g e r-A m b a c h t, 'n éénjarigen stier uit het weiland halen van Z., om het dier naar de markt te brengen. N. werd daarbij echter door het dier aangevallen en kreeg zulk een stoot tegen één zijner beenen, dat dit brak. DE PINDA-MAN. In Den Haag is een actie gaande tegen de Chineezen die ook daar in grooten getale door de stad loopen met hun „pinda pinda". De politie heeft dezer dagen, na overleg met den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht, waar een eventueele strafvervolging wegens ven ten zonder vergunning zou moeten die nen, een aantal trommels met de beken de lekkernij in beslag genomen. De on tevredenheid van talrijke winkeliers over de „concurrentie" der Chineesjes zal aan deze actie wel niet vreemd zijn. EEN ZONDERLINGE AUTOBE STUURDER. Te Zaandam heeft de politie een auto in beslag genomen, aangezien de bestuurder niet in het be zit was van een wegenbelastingkaart, rij bewijs en nummerbewijs. Er waren drie verschillende nummerbordjes aanwezig. CLANDESTIENE WAPENS. De politie heeft een bezoek gebracht aan een café aan de Geldersche kade te Am sterdam op het vermoeden, dat daar een aantal wapens bestemd ter clan destiene verhandeling en afkomstig uit België aanwezig waren. Inderdaad heeft zij in dit café beslag kunnen leggen op een aantal revolvers. De caféhouder en nog iemand, die ver moedelijk hierbij betrokken is, zijn door de politie meegenomen. Na verhoor en nadat proces-verbaal was opgemaakt, zijn zij weer op vrije voeten gesteld. GROOT ONGELUK NOG BIJTIJDS VOORKOMEN. Zondagmiddag is de stoompont aan de Hembrug, terwijl een EERSTE KV.' VOLLE HAAN O LAATSTE KVAKI1ER NIEUWE MAAN VENUS MARS JUPITER SATURNUS© Sterretijd 21 h 25 min. De volle maantjes van den 12en en den 15en vindt men onderscheidenlijk in de Visschenen bezuiden Andromeda; de afnemende maan van den 18en staat precies tus» schen Aldebaren van den Stier en Ca- pella van den Wagenman. die onmiskenbaar verraadt, dat hier menschen van een ander ras, andere ge woonte en vooral andere eetregels wo nen Want in een winkellokaal, waar blanken hoogstens hun nering kunnen drijven, zijn drie of vier Chineezen niet alleen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat aan het werk, maar ik weet stellig dat zij er ook hun potje koken en ik ver moed, dat zij 's nachts op een matje on der hun strijktafel gaan liggen. Hetgeen de groote wasscherijen een reclamecam pagne heeft doen opzetten om het pu bliek te wijzen op het on-hygiënische van zulke huiselijke zaken, die volstrekt niet het monopolie van Chineezen zijn zij zijn zelfs in de minderheid. Vriende lijk glimlachend op klipklapperende sloffen, in een gescheurd, maar kraak helder baadje, komt er een van zijn zwa re strijkijzers naar voren, pakt de wasch aan en geeft er een reputje voor in den vorm van 'n papiertje, waarop een on- cijferbare Chineesche hiëroglief. Ver lies het niet, want Ling of Tan is onver murwbaar in zijn eisch om het bewijsje, als hij lief is tegen alle kinderen. Altijd weet hij een paar wierookstokjes een handje litsjie noten of een plaatje op te scharrelen, dat hij met veel hoofdgeknik in de kleine handen stopt. Het is een toer om er uit wijs te wor den, wanneer de schoone wasch klaar zal zijn of hoeveel het dan kost, want Engelsch schijnt vele belemmeringen voor de Chineesche tong te bevatten, zooals de letter r en de meesten bedie nen zich van het „pidgin" Engelsch, een apart taaltje dat in het Oosten een soort Europeesch Maleisch aan het worden is. Kindervrienden en dierenbeschermers, late auto het dek opreed, door de zuiging van een voorbijvarend schip van den landingssteiger getrokken, zoodat de auto, bestuurd door L. van Koog a. d. Zaan, met het achterstuk boven het kanaal kwam te hangen. De gezagvoer der der pont wist onmiddellijk in te grij pen door terug te stoomen, waarna de inzittenden uit hun netelige positie nog konden worden bevrijd en de wagen weer op het pontdek werd gebracht. Maatregelen worden reeds gencmen, om dergelijke gevaren te voorkomen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Maan dagavond is op het Diepenheimsche Broek onder de gemeente Diepen- h e i m de boerderij met schuur van den landbouwer E. H. tot den grond toe af gebrand. Het vee kon worden gered. De inboedel en de graanooggst werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is niet bekend. EEN KANTOORJUFFROUW EEN TASCH MET 1800 ONTRUKT. Za terdag j.l. moest een 22-jarige kantoor juffrouw te Amsterdam, zoo meldt het „Hbld.", een bedrag van 1800 van de giro halen. Zij borg het geld in een klein handkoffertje. Toen een man op haar afkwam, die haar met een woesten ruk het koffertje ontstal, waarna de man er vandoor ging, een fiets greep, die een helper daar klaarblijkelijk gereed had gezet, en verder op die fiets zijn vlucht voortzette. Het meisje riep onmiddellijk „houdt den dief!", waarna een aantal burgers zonder aarzelen op de fiets de achter volging begon. Eerste resultaat van die achtervolging was, dat de roover de tasch met geld wegwierp, zoodat de kan toorjuffrouw weldra in het bezit van den 1800 kon worden gesteld. Er ontstond nu een achtervolging door een groot deel van de stad, In de Roe- tersstraat had de dief pech, de ketting liep van zijn kamwiel af, maar zijn me deplichtige, die had staan wachten en zoogenaamd meehielp aan de achtervol ging, gaf hem zijn fiets en verdween rus tig met het defecte rijwiel. deze eenzame Chineezen, die nooit met hun vrouwen of kinderen gezien worden en waarvan het grootste deel op hun eentje naar hier zijn gekomen, dikwijls binnengesmokkeld, om geld te verdie nen en later naar hun geboortegrond te rug te keeren. Ik herinner me het vijr- tal, dat in een smoorwarmen winkel 's- avonds tegen middernacht bijeen ge hurkt zat om een ouderwetsch gramo- foontje met een bloemenhoren, waaruit een hooge Chineesche vrouwenstem zon der eenige begeleiding een lied van ver meiende eentonigheid zong. Buiten raas de de viaductspoor voorbij en tikkelde fijne hagelsneeuw de winkelruit op planken tegen den muur lagen de pa pieren pakken, ieder met hun wonder lijke letters beteekend, in lange rijen te wachten op de klanten. De strijktafels stonden leeg en alles wees er op, dat ik deze mannen eindelijk eens in rust zag. De baas gebruikte zijn raampje met hou ten kralen om uit te rekenen hoeveel geld af te houden en met een glimlach en een knik bedankte hij. Mijn tegenwoordige Chinees, ver bui ten de stad, is dik als een Boeddha, woont alleen in een bouwvallig huis, dat door een gangetje bereikt wordt en is de weldoener van alle katten in de buurt: voor zijn huisdeur zit altijd een half dozijn te wachten op de restjes van zijn maaltijden en al is het binnen een wanhopige wanorde, het is er toch smet teloos zindelijk. De wasch doen en re staurants houden, dat zijn de twee voor naamste bezigheden van duizenden Chi neezen in Amerika, van wie er in een eeuw ongeveer 400.000 het land zijn binnengekomen, velen teruggekeerd en Op de Geldersche kade wist men een agent op den vluchteling attent te ma ken en deze agent slaagde er in den man aan te houden. De roover een 31-jarige metaalbewerker is naar het politiebureau overgebracht. GOEDERENTRAM OP PERSONEN- TRAM. Maandagmiddag is te E k e- h a a r, op de lijn van de Eerste Drent- sche Stoomtram Mij., een goederentram op 'n personentram, die uit de richting Assen kwam, geloopen. Beide machines werden in elkaar gedrukt, terwijl een aantal goederenwagens uit de rails lie pen en gedeeltelijk in elkaar schoven. Drie passagiers liepen eenige schrammen en builen op. De conducteur L. had eenige verwondingen van lichten aard. De machinist K. bleek inwendige kneu zingen te hebben opgeloopen en leed veel pijn. Hij werd naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. De waarschijnlijke oorzaak is, dat de goederentram op den wissel te Ekehaar de personentram wil de laten passeeren. Deze kwam eerder dan verwacht werd. De materieele scha de is vrij groot. HUURSCHULD UIT DE WONING GEZET. Maandagmiddag werd on der toezicht van den burgemeester en in tegenwoordigheid van .4 gewapende politiemannen een gezin aan de Rijn kade te Bodegraven, wegens huur schuld gerechtelijk uit zijn woning ge zet. Deze uitzetting verliep niet gemakkelijk daar de deur was gebarricadeerd ieu vastgespij'k'era', terwijl de man zich op de bovenverdieping had verschanst en het zolderluik' had dicht gespijkerd. Net de geladen revolver in de hand drong de politie via een ladder door een inge slagen raam de bovenverdieping binnen Onderwijl ll?wam het buiten onder lei ding van de O.S.P. tot een denijOnslra'.ie. 's Avonds begaf de man zich met zijn geheele gezin, bestaande uit gro- deels heel kleine kinderen, naar het, gemleentehuis, waar het college van Rt, en W. vergaderde. Oo'lé de O.S P.eirs waren weer present. Een dezer laatsten talloozen families hebben groot gebracht. De bekende filmactrice Anna May Wong is een Californische en zelfs nooit in Chi na geweest, terwijl het aantal studen ten, zoowel mannelijk als vrouwelijk, vooral na den oorlog een grooten om vang aannam. Op de Amerikaansche mi litaire academie te West Point dienen altijd buitenlanders, onder wie Chinee zen, en één daarvan heeft zich in het jongste conflict met Japan als generaal over een Mantchourijsche divisie onder scheiden. Precies als met de wasscherijen vindt men overal Chineesche restaurants, waar „chop suey" of „chow mein" wordt opgediend, twee schotels, die in heel China niet te vinden zijn, terwijl ba-mx tot mijn verbazing op het menu rnan- keert. Die restaurants zijn, hoe beschei den van opzet in de New-Yorksche bui tenwijken of in het binnenland, zoo Oostersch mogelijk ingericht met veel lakwerk «.en tempellampen, kralen voor hangen en afgeschoten eethokjes, waar door een aparte atmosfeer verkregen wordt, die het Amerikaansche publiek buitengewoon waardeert. Vooral is het een gelegenheid om 's avonds na de voorstelling heen te gaan en de Chinee zen hebben er al gauw het belang van ingezien, om een paar Jazz-muzikanten te huren, zoodat in het midden van de zaal gedanst kan worden. Midden in het hart van New-York van uitgaand Ame rika mag ik wel zeggen, het Times Square, liggen eenige kolossale Chinee sche restaurants, die een heele verdiep-

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6