ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT VAN MAANDAG 10 OCTOBER 1932. No. 239. het kortingswetje. diploma h.b.s.a, de liberale politiek in het buitenland. M DE OPERATIE. ZUID-BEVELAND. raad van kloetinge. os ie ïn rs, »n bit ïn '9 r tr- Ika- jvi- lon- Lou- |van grij- iren |het JUt- Jrg. reel en lling Tres- lere Jeu- |en- Jrg. |oor |eb- U sell lan- lel- Jge- Iper par ser ïd- 90 tid. |ld. C. bib. le- bnd fid- sen [fa llen ten ris. el- it- am ïs- )in en. ng S. T. K. De minister van financiën heeft tot de gemeentebesturen een schrijven ge richt, waarin hij deze colleges mede na mens den minister van binnenlandsche zaken doet berichten, dat de ver mindering van ed uitkeering per inwo ner uit het gemeentefonds, ingevolge art. 1 1ste lid, van de wet van 18 Maart 1932, voor alle gemeenten des lands wordt vastgesteld, dus ook voor die ge meenten, welke voor het jaar 1932-'33 onder de uitzonderingsbepaling van het tweede of derde lid van art. 1 vallen en deswege reeds de vereischte opgaven hebben ingezonden. De vermindering toch wordt voor drie jaren vastgesteld, terwijl een verklaring, dat deze achter wege zal blijven slechts voor 'een jaar geldt. Daar het niet mogelijk zal zijn voor het einde van deze maand terzake van de opgaven welke ingezonden zijn ter verkrijging van een zoodanige ver klaring voor het jaar 1932-'33 een be slissing te nemen, zal 1 November a.s voor alle gemeenten X deel van de vermindering over het jaar 1932-'33 wor den ingehouden, terwijl kort daarna aan die gemeenten, ten aanzien waarvan zal worden beslist, dat de vermindering over het loopende jaar achterwege zal blijven, met valuta 1 November 1932 de uitkeering van het resteerende dee zal plaats hebben. Ingediend is een wetsontwerp betref fende toelating aan bezitters van het di ploma bedoeld in het K.B. van 21 De cember 1923 no. 16, tot de examens in de vereenigde faculteiten der rechtsge leerdheid en der letteren en wijsbegeer te. In de memorie van toelichting merkt de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen op, dat bij de indiening van het wetsontwerp, hetwelk leidde tot de wet van 31 Juli 1930 tot wijziging van de wet van 21 December 1928 de ver wachting voorzat, dat vóór 1933 een be slissing zou zijn genomen omtrent de aanhangige wetsontwerpen betreffende het hooger en het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs. In verband met de omstandigheid, dat een definitieve regeling van de rechten, verbonden aan het bezit van het getuig schrift wegens het met gunstig gevolg af gelegd eindexamen van de zoogenaande litterair-oeconomische afdeeling der hoogere burgerschool (h. b. s. A) nog niet is vastgesteld, verdient het, naar de meening van den minister van koloniën en van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, aanbeveling, den ten aanzien van dit getuigschrift be- staanden toestand voorloopig te hand haven, door den termijn, genoemd in be doeld noodwetje, te verlengen. In het vertrouwen, dat vóór 1935 om trent de aanhangige wetsontwerpen be treffende het hooger en het voorberei dend hooger en middelbaar onderwijs 'n beslissing zal zijn genomen, stelt de mi nister voor, den termijn, waarvoor het noodwetje geldt tot 1 Januari 1935 te verlengen. Het Hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond heeft be sloten tot instelling van een commissie om rapport uit te brengen omtrent de li berale politiek in 't buitenland. De libe rale politiek in België, zoowel in Vlaan deren (Liberaal Vlaamsch Verbond) als in Brussel (Association liberale), de En- gelsche liberale groepen (Centrale Or ganisatie in de National Liberal Fede ration) en de tegenwoordige positie der Duitsche Volkspartij zal worden bestu deerd. Tot leden der commissie zijn benoemd prof. mr. C. W. de Vries (voorzitter); mr, H. J. Knottenbelt en mej. dr. C, van Dorp en mr. s' Jacob als secretaris. Door Dr. Jan Walch, 61. Henri van Hoghen Lugt was, na aan 't ontbijt met voldoening zijn beide ar tikelen in het Ochtendblad te hebben gelezen, een frisch wandelingetje naar Scheveningen gaan maken; het was nog te vroeg Voor verdere interviews. Het essentieele had hij trouwens al. Het was heerlijk in den herfstmorgen de geur van het eiken hakhout en de dennen van de Scheveningische Boschjes eens op te snuiven; ,waer vindt men eicken t' Amsterdam?" mompelde hij Vondel na Ja, 's zomers was Den Haag toch maar ,,je" woonplaats; en in den herfst; en in de lente Nu ja, en eigenlijk m den winter ook. Maar dan was toch ook Amsterdam best te genieten Dat zei iedereen; hij zou 't nu ook zelf ondervinden. En dan: met Clara en de kinderenJ3i want voorloopig had hij nog zoo'n beetje op proef gewerkt, maar de blijdschap bronde in hem op, als hij eraan dacht hij had nu zulk goed werk gedaan; eerst al dat congres, en nu deze twee delicate ge vallen! Daar zou hij ook wel wat over hooren! Heerlijk, dat hij zoo geschikt was voor dit werk! Hij had in het werk op zich zelf al zooveel plezier; en als je KLOETINGE. Donderdag vergaderde de raad dezer gemeente. Ingekomen is o.a. een schrijven van de provinciale commissie voor werk- loozenzorg N.V.V. en S.D.A.P, betref fende te nemen maatregelen in den a.s. winter dat voor kennisgeving wordt aangenomen. Een schrijven van den A. N. W. B Toeristenbond voor Nederland vraagt deze de gemeente te mogen inschrijven als buitengewoon lid of een subsidie te willen verleenen. B. en W. stelllen voor een subsidie te verleenen van 5 per jaar. De heer Hoogstraate is hier te gen. Hij vindt het nut voor deze gemeen te niet van groot belang. De heer Kousemaker zal graag voor het voorstel stemmen omdat de Bond zeer zeker in het algemeen be lang werkaam is, en wijst vooral op 't plaatsen van wegwijzers en naambor- borden. De heer S t r a u b zegt dat de Bond z.i. niet werkzaam is in het plaatselijk belang. De heer Buitenhuis zegt te zul len voorstellen alleen omdat de Bond de publieke veiligheid bevordert. Het voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen (de heeren Hoogstraate Straub en Zweedijk) aangenomen. Een schrijven van den miniser van Binnenlandsche Zaken om lid te worden van het Centraal Archief en Inlichtin genbureau inzake maatschappelijk hulp betoon wordt met algemeene stemmen aangenomen. Aangaande het verzoek der afdeeling Z.-Beveland van de Nederlandsche Po- mologische Vereeniging om voor een te houden tuinbouwcursus een verwarmd en verlicht schoollokaal gratis beschik baar te stellen, stellen B. en W, voor het verzoek in te willigen «gen een jaarlijksche vergoeding voor vuur, licht en schoonhouden van 5. De Voorzitter zegt, dat aan de zen eisch, dat 12 leerlingen moeten zijn aangemeld om de cursus te laten door gaan, is voldaan. Spr. hoopt evenwel dat dit aantal ook werkelijk de cursus zal blijven be zoeken en niet gaat als verleden jaar, er slechts een zevental overblijven. De heer Straub wenscht, dat be paald werd dat wanneer het aantal leer lingen beneden een zeker aantal daalt geen lokaal meer beschikbaar wordt ge steld. De Voorzitter zegt dat wanneer zich 12 leerlingen hebben aangemeld de cursus door het Rijk gesubsidieerd wordt ook al daalt het leerlingen-aantal gedu rende den cursus. Spr. wijst er nog op, dat de leerlingen indien zij d encursus bezoeken 's avonds van de straat zijn wat z.i. ook goed is. De heer Straub kan zich met het voorstel vereenigen. 'Het voorstel van B. en W. tot wijzi ging der algemeene politieverordening, tegen stankverspreiding door huiden o;: afval van dieren wordt aangehouden daar eerst het advies der gezondheids commissie moet aangevraagd. V eld wachterswoning. B, en W. stellen voor: a. de koopsom en onkosten en die van timmerwerk aan de nieuwe veldwach terswoning te bestrijden door het batig saldo van de exploitatie van het bouw terrein 2000.en eene geldleening van 2200.ad 4 pCt. af te lossen in 10 jaar aan te gaan bij het Burgerlijk er dan zooveel voldoening van had, dat was een aanmoediging! Luchtig veerde zijn stap op de geurig-bebladerde paden; het leven lag voor hem als een feest, dat hij met de kracht en de zin om te genieten van de jeugd zou meemaken! Heerlijk, dat hij zich nog zoo jong voel de; kwam zeker ook wel door die vlug ge, afwisselende, fleurige journalistiek; die hiéld je jong. Een strandboulevardje; en dan met lijn 14 naar het Valkenboschplein terug; en nog een klein wandelingtje over de Thomsonlaan.Zelfs die leek hem, in al haar heerlijkheid, een lustoord.. Nu, nu thuis gauw de verschillende adressen waar hij vandaag nog wezen moest, even opbellen; en een uur af spreken.... Een referendaris van „De fensie"; een dokter van de natuurge neeswijze die man die niet alleen te gen vivisectie, maar tegen alle „sectie" was dan. Eerst naar het departement van De fensie. Daar zou hij waarschijnlijk op ieder uur terecht kunnen.... Hij belde op, vroeg naar den bepaalden referen daris, „kreeg" den referendaris. Deed hem zijn verzoek. Het antwoord was bevreemdend. Zéér bevreemdend.. „Is u die „speciale verslaggever" van de Middenweg, die die stukjes in het Och tendblad heeft geschreven?" Ja, meneer, antwoordde Henri gul; 1 Armbestuur alhier. b. het voormalig postkantoor aan de afdeeling Kloetinge van het Groene Kruis te verhuren onder de volgende voorwaarden: verhuring geschiedt voor 5 jaren en 1 maand, ingaande 1 Decern ber 1932, de huur bedraagt 75 per jaar. De Voorzitter zegt dat bij bezich tiging van het gebouw met het Bestuur van het Groene Kruis is gebleken dat door eenige veranderingen het gebouw wel geschikt is. De heer Z w e e d ij k vindt de huur van 75.wel een beetje hoog en meent dat indertijd een bedrag g'enoemc is van 60. De V oorzitter zegt dat een be drag van 75 gerekend naar de kos ten der veranderingen toch niet te vee is. De heer Straub (voorzitter van het Groene Kruis) zegt dat het bedrag bij het bestuur een beetje te hoog werd ge acht. Het plan is om in het gebouw een hoogte-zon-installatie te plaatsen die nogal duur in het gebruik zal zijn. Het is de bedoeling dat hiervan gratis ge bruik kan worden gemaakt, wat dus in het belang der ingezetenen is. De heer Hoogstraate dacht dat het gebouw gekocht is om als veldwach terswoning te dienen. Wanneer nu het kantoor verhuurd wordt waar blijft dan de bergplaats voor den veldwachter? De kosten zullen dus nog wel meer dan 250 bedragen want bij verhuur zal toch een nieuwe bergplaats voor den veldwachter moeten worden gebouwd. De Voorzitter en andere leden wijzen er op dat reeds vóór tot aankoop werd besloten, gesproken is over ver huur van de kantoorruimte en dat zulks juist den doorslag heeft gegeven. In verband met de woning vraagt de heer Hoogstraate of het niet mo gelijk is om de veldwachter de woning te laten betrekken en dat de gemeente dan de huur tot Mei aan den eigenaar betaalt, omdat het beter is voor het ge bouw dat hlbt bewoond wordt. De Voorzitter zegt dat zulks volgens verkregen inlichtingen niet mo gelijk is en dat dfe4 veldwachter verplicht is de woning tot 1 Mei te bewonen. Het voorstel wordt zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Vrijstelling lich. onderwijs. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten aan Ged. Staten vrijstelling te vragen van de verplichting het vak li chamelijke oefening te onderwijzen aan de openbare lagere school tot 1 Januari 1935. De heer Kousemaker vraagt of dan onderwijs wordt gegeven in vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. De Voorzitter zegt, dat Ged. Sta ten dit bij de vrijstelling als voorwaarde stellen. Hij meent dat er evenwel niet veel aan wordt gedaan. Indertijd heeft hij het hoofd der school op die voor waarde gewezen doch deze had nogal bezwaren, o.a. was er geen geschite plaats. De heer Kousemaker acht het toch in het belang der kinderen dat dit onderwijs wordt gegeven en vraagt den voorzitter een en ander te onderzoeken. Welicht kan gebruik gemaakt worden van het sportveld. Korting salarissen. N.a.v. een circulaire stellen B. en W. voor aan Ged. Staten te adviseeren eene tijdelijke korting van 2J4 pet. toe te passen op de jaarwedden der wethou ders en der ambtenaren van den Burger lijken Stand, met ingang van 1 Janu ari 1933. De heer Hoogstraate vindt een verlaging van 2% pet. tot 5 pet. van de ze geringe salarissen zoo een klein be drag dat hij zulks geen bezuiniging noemt. De heer Eversdijk vindt de voor gestelde korting te laag. Hij zelf wil wel wat meer afstaan. De heer Kousemaker zegt dat Ged. Staten over geheel Zeeland een en wachtte met een mengsel van stil ge luk en valsche bescheidenheid op het gezicht op den lof, die nu zeker volgen moest. Dan is het mij onmogelijk u te ont vangen, klonk het op zeer strakken toon. Hè? Henri zei het hoorbaar voor zich uit. „Maar meneer, ik zou toch nog wel graag eenige meerdere in formatie.Dacht die man: hij is blijkbaar al voldoende op de hoogte? Maar die rare toon.... Henri wachtte. Er kwam geen geluid meer. Afgebroken? Zou die ander zelf het gesprek afgebro ken hebben? Verwonderd keek hij rond. Clara stond dicht bij hem, schijnbaar be zig met iets aan het buffet in orde te maken. Hij keek haar vragend aan. 't Gesprek schijnt afgebroken te worden, zei hij, „Ik zal het aanstonds nog maar eens probeeren.' Hij schijnt niets van je te willen we ten, zei Clara, moeilijk, maar kalm. Och nééjkwam hij. „Dat kan toch niet? Waarom zou hij. Maar Clara's kalme, en een beetje bedroefde blik bracht zijn zekerheid aan 't wankelen. Een ver, duister vermoe den doemde op. Hij begreep nog niet, hoe dat zoo kon zijn; maar.... die blik van haar had de laatste maanden tel kens gelijk gehad. Zij begreep méér dan hij.... Het was weer dat vreemde, dat uniforme verlaging zullen toepassen, en gelooft dat een hooger percentage niet zal worden genomen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 4 tegen 3 stemmen (tegen de heeren 'Hoogstraate, Straub en Zwee dijk). Burg. en Weth. stellen voor om A. van de Velde voor het seizoen 1932 1933 weder te belasten met de controle der straatverlichting tegen 3 per week. De heer Straub is tegen cumulatie van betrekkingen en zou gaarne zien dat hiervoor sollicitanten werden opge roepen. De Voorzitter zegt dat die con trole niet ieders werk is en dat men de gelijk daartoe opgeleid moet worden Het voorstel van B. en W. wordt met 6 tegen 1 stem (de heer Straub) aange nomen. Begrooting voor 1933, De heer Straub zegt dat het hemi is tegen gevallen dat op geen enkel sa laris is bezuinigd behoeven te worden Voorts is het hem opgevallen dat de verteringen van de stembureaux in 1931 zooveel hebbén bedragen. Hij is veront waardigd dat een bedrag van 43 is ver teerd en schaamt zich daaraan te heb ben deelgenomen. Er moeten dan maar plaatsvervangers optreden opdat de leden thuis kunnen gaan eten. De heer Buitenhuis acht het een gelukkige omstandigheid dat de gewo ne dienst zich sluit. De post werkver schaffing ad 3000, die voor eenige ja ren nog niet op de begrooting voorkwam acht hij een bijzondere uitgaaf hetgeen aan verhooging van belasting moet bin nen komen is ongeveer gelijk. Het sal do van 1932 zal naar zijne meening aanzienlijk moeten zijn om in 1934 be- lastingverhooging uit te sluiten. De heer Kouse maker hoopt dat verdere aandacht aan het brandwezen zal worden geschonken, daar hij bang is dat de brandbluschmiddelen niet vol doende zijn. Hij zou een gedeelte van het bedrag voor werkverschaffing gaar ne overbrengen naar den post steunver- leening. Hij zag gaarne dat het aanzien der gemeente werd verfraaid b.v. door het aanleggen van trottoirs, wellicht in ei gen beheer door werklooze vakarbei ders. Hij wijst op het Marktveld, dat, naar hij vernomen heeft van anderen, vroeger zoo n mooi plekje was. Daar de gemeente met het bouwter rein goed geboerd heeft, geeft hij overweging om te trachten nog eens perceel te koopen voor uitgifte goedkoopen bouwgrond. De V oorzitter zegt dat de post voor verteringen van de stembureaux niet hooger is geweest dan vorige ja ren. De heer Straub zegt dat hij dacht dat 't voor 1 verkiezing was geweest en neemt zijn woorden terug. De verhooging der belastingen is in derdaad voor de post werkverschaffing. Spr. zal voortdurend aandacht schen ken aan de brandweer. Bij de artikelsgewijze behandeling wordt het voorstel Straub tot vermin dering van het presentiegeld, wettig tijdsverzuim, moet worden betaald, wordt met 5 tegen 2 stemmen verwor pen (voor de heeren Buitenhuis en Straub.) Bij de „post jaarwedden van ambte naren ter secretarie enz." stelt de heer in 'n van (Ingez. Med.) wonderlijke gebied van denken en voe len, waar hij vreemd bleef.... Hij had zich afgewend, daarover te denken; hij had gedacht: daar heb ik geen idee van; zooals hij verzoend was met het denk beeld van muziek niets te begrijpen.... Maar nu voelde hij, hoe dat vreemde in greep in zijn leven; hoe er een tekort was.Hij spande, spande al de krach ten van zijn geest.... Voelde een on- doorbreekbare muur, waartegen zijn denk-pogen brak.... Hij werd bleek, leunde tegen den kamerwand.... Henri, riep Clara verschrikt, en kwam naar hem toe; streelde zijn hoofd. „Arme lieveling, wat is .er?" Niks; niks, antwoordde hij moei lijk. „Het gaat al over.Maar Wat was er ook weer?" Niets van belang, suste zij. „Een voudig een telefoongesprek dat afge broken werd!" Ja, zei hij met moeitemaar jij zei iets.... jij dacht...." Hij sloot weer de oogen. „Ik kan., wacht even.... Ja, jij vond is het niet? jij vond het niet vreemd, dat hij me niet wil ontvangen.... Dus; jij vond dat artikel, waar ik zoo blij mee wasdat vind jij ook niet in orde?" Beste lieve man, zei ze, angstig; want hoe moest ze in godsnaam dat nu alles uiteenzetten.... „Kom nu eens even kalm zitten. DieT telefoongesprek Straub voor om de salarissen in het algemeen met 5 pCt. te korten, ook die van burgemeester, secretaris en ont vanger, aangezien dit in dezen tijd een eisch is. De Voorzitter en andere leden zeggen dat de posten betreffende deze laatst genoemde functionarissen reeds behandeld zijn. De heer Straub zegt dat hem dit dan ontgaan is. Na eenige bespreking trekt hij zijn voorstel in om den schijn te vermijden dat hij bepaalde ambtena ren door de verlaging wil treffen, hij zal evenwel tegen de begrooting in zijn ge heel stemmen. Een voorstel-Straub de post schrijf behoeften enz. secretarie te verlagen met 50, wordt met 5 tegen 2 stem men (de wethouders) aangenomen. De heer Kousemaker stelt voor de post Burgerwacht te schrappen. De heer S t r a u b wil de post met 25 ver minderen en op 25 brengen. Aangezien de Burgerwacht zal moeten bijdragen in de nieuw aangelegde schiet baan wordt op advies van den voorzit ter de post onveranderd gelaten. Het voorstel Kousemaker werd niet ondersteund. Het voorstel Straub werd met 5 teg en2 stemmen verworpen (voor de heeren Kousemaker en Straub). De heer Kousemaker zou trot toirs wilen leggen, bij wijze van werk verschaffing door werklooze vakarbei ders. De heer Hoogstraate merkt op dat de gemeente zich daarvoor niet leent. De heer Straub acht de verhooging van de jaarwedde van den grafdelver niet noodig indien de gemeentewerkman verboden werd om eigen graven te on derhouden. De grafdelver zou dit dan kunnen doen. De V oorzitter zegt dat de ver hooging bij de benoeming in uitzicht is gesteld, en dat hij geen reden vindt om den gemeentewerkman het onderhoud van eigen graven te verbieden. Gemeentereiniging. De heer Straub stelt voor het huis vuil in de geheele gemeente gratis op te halen. Hij heeft geinformeerd bij de ge meente Wemeldinge en daar is het op halen aanbesteed voor 260.per jaar met één keer ophalen per week. Indien dat hier ook geschiedt zullen de slooten niet zoo veel vuil meer bevatten als thans wat toch in het belang der net heid van de gemeente is. De heer Kousemaker wil het be perken tot de kom. De Voorzitter vindt dit niet gewenscht. Het voorstel Straub om het huisvuil door de heele gemeente gratis op te ha len wordt met 4 tegen 3 stemmen aan genomen. (tegen de heeren Buitenhuis, Eversdijk en Van Liere), De heer Straub vraagt waarvoor de post onderhoud bewaarschool noo dig is. De Voorzitter zegt dat het speel lokaal nog verbeterd moet worden. De heer Straub vindt dat het speel terrein niet goed is verbeterd, het ligt veel te hoog en voorts is het opgehoogd met grint wat z.i. heelemaal verkeerd is. Het was veel beter geweest dat het terrein flink uitgediept was en er ge woon rivierzand opgebracht was. Wel licht kan bij wijze van werkverschaf fing zulks nog wel eens geschieden. De Voorzitter zegt dat het ter rein naar zijn meening goed verbeterd is. Op voorstel van den heer Kousemaker wordt 500 van werkverschaffing ge bracht naar den post steunverleening (tegen de wethouders en de heer Bui tenhuis), Bij de Inkomsten vestigt de heer Straub de aandacht op de wensche- lijkheid om de huur van de gemeente- herberg te verhoogen aangezien de zaak daar goed loopt. Bij de post pacht van landerijen vraagt de heer Straub of het gewenscht is de huur van den tuin achter het ge meentehuis op te zeggen. Wellicht was ken kan je wel even uitsetllen. Nu ja, zei hij half onwillig de situ atie aanvaardend, die hem ineens weer wat te sentimenteel voorkwam „la ten we nu maar niet zoo tragisch doen. Er is iets, dat ik niet begrijp; maar;., nee, nee, er was een vreeemd ont vlucht verlangen in zijn stem; 'n willen ontkomen aan wat zijn jongensblijdschap zijn voldoening over die nieuwe toe komst verstoorde, die hem nog daare ven zoo heerlijk had geschenen. Maar dan inééns, terwijl hij wou voortden- ken, dien kant uit voort-denken, waar zijn geluk lag, was 't weer verlammend in hem: dat vreemde besef, dat hij in 'n illuzie leefde; dat het leven, zooals hij het gewaar werd, het werkelijke leven niet was; dat zijn gedachten maar wat doorsloegen, als de raderen van een boot, die het water niet raken.... Ik geloof, dat ik gek ben, zei hij mat. Ach nee, nee. Zeg nu niet zulke dwaasheden, suste zij. „Dat is maar zoo'n mal idee dat meen je zelf niet" Hij zag haar onderzoekend aan. Zij poogde te glimlachen. Maar het was niet echt; dat zag hij wel. De angstige plooi in zijn voorhoofd" bleef, en ver scherpte zich. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5