m BEURS- EN WISSELKOERSEN. BEURSTHERMOMETER. Versch gekarnd met 25 °/o allerfijnste Room boter onder Rijkscontrole 3© ets. per V2 pondspakje KUNST EN WETENSCHAP. ONOEHWIJS. HANDEL EN NIJVERHEID. KERKNIEUWS. SPORT. LANDBOUW. LEDER EN VLOOT. VERKEERSWEZEN P. T. T. LAATSTE BERICHTEN. Goes. AMSTERDAM, 8 Oct. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieel© notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101% Ned. 17 1000-4% 101%—101 Ned. 31 1000-4 98%—98% Ned. 32 1000-5 101%—101% Certificaten-3 82%82% Cert. N. W.S.-2% 68%—68% O. Indië 22 1000-6 99—99 O. Indië 23 100-6 74—74% O. Indië 16 1000-5 98%—98% O. Indië 26 1000-4% 90%—90% Duitschl. 100-7 56% Duitschl. 30 1000-5% 49%—48% Engl. W.L. 50-200-5 70% Engl. F.L. 50-200-4 75% Zeeuws. Hyp. B-5 100100 Zeeuws. Hyp. B-4% 95% A Amsterd. Bank 101%101% C Rott. Bankver. 73 A Twentsche Bank 97%95. A Pref. Jurgens A 94%94. A De Schelde N.B. 3937. C Am. Car Foundry 1110%. A Ver. Papf. v. Gelder 5958%. C Am. Smelt Ref. 17%15%. C Farbenind. I.G. 74%74%. C U. Staets St. C. 38%—37%, C C. Publ. Serv. 1%1. C North Am. Cy. 31%30. A Born. Sum. H.M. 129%—129. A Ned. Wol Mij. 54%—55%. A Singkep Tin M. 9389 A J. C. Japan Ln. 3737% A Rotterd. Lloyd 6058 A S. M. Nederland 65%65 A Amst. Thee C.M. 29%—28% A Houth. Alberts 3333% C Peruvian C. Pr. 8%8 A Southern Rlw. 109% C Union Pac. Rr. 6864% C Int. Nickel Cy. 8% A Koloniale Bank 68%66%, A N.I. Hbk. 1000 62—61%. C Ned. H. M. 1000 74%—74%. A Alg. Kunstz. U 43% 43%-42%, A v. Berkels Pat. 23%22, C Calvé-Delft 63%63%. A C. Suiker Mpij. 25%24%. A Int. Viscose 34%30%, A Kiichenm. I. Acc. 3%3%-3%. A Ned. Ford A.M. 120114. A Philips Gem. B. 121 122%-120. C Unilever 112%110%-112. C Anaconda Cop. 22%21%-20%, C Bethlehem St. 21%19%-20%. A A.N.I.E.M.— N.B. 185—183. C A, Gas El. Cy. 2%—2%. C Cities Serv. Cy. 4%4-3%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 13%13, A Kon. Petr. Mpij. 150147%-46%, C Contin. Oil Cy. 5%5%-5%, C Shell Union O.C. 65%-6. A Holl. Amer. Lijn 5% A K.N. Stoomb. Mij. 17%17. A Ned. Scheepv, U. 64%62-63. A H.V. Amsterdam 187%186%-85, A Java Cult. Mij. 125122. A N.I. Suiker U, 86-85%. A Poerwoeedjo S.O. 98%. A Deli Batavia 133129-26%. C Deli Mij. 1000 115—113-18. A Senembah 118%117-13. C Chicago Milw. 3%2%, A Amst. Rubb. C, 6059-61, A Deli-Bat. Rubb. 28—24-25. A Hessa Rubber 24%24. A Serbadjadi S.R. 22%21%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 7 Oct 8 Oct. Londen 8.58 8.57 Berlijn 59.06% 59.02 Parijs 9.75% 9.76% Brussel 34.53 34.56 Zwitserland 47.97% 48.04 Kopenhagen 44.55 44.60 New-York 2.48% 2.48% /Wettig gedeponeerd, l BLUE BAND find MeJ.1 Suiker Unilever Markt Amerika Tabak Industrie Rubber H.V.A. Koninkl, Philips Schepen Mijnen de verdediging op zich neemt. Een grap pige, vroolijke film, een aardig wijsje een gezellig liedje en vlot spel. Mannen buiten de wet. Donovan, de misdadiger, ruw, vlug, snel met de revolver, achtervolgd door de dienaren der wet, maar met een goed hart. Een rumoerig bal, schietpartij, en Mid ge (Jackie Cooper) blijft alleen als wees te midden van misdaad en ellende. Door de belofte den stervenden vader gedaan, van Midge geen misdadiger te maken, voert Jimmy den strijd daarvoor. Met spanning volgt men de avonturen van den bekeerden misdadiger (Richard Dix). LANDBOUWBIOSCOOP. Hij en zijn zuster. Na de journaals, een teekenfilm en een rolprent waarin de bekende komie ken Sidney en Murea (Kelly en Lage- man), optreden, gaat als hoofdnummer „Hij en zijn zuster". „Hij" is een postbeambte, een wat onhandige maar vroolijke kerel, die dol veel van zijn zuster houdt, het kamer meisje van een beroemde revue-ster. Deze zal optreden in een nieuwe revue, waarin o.a. ook een post-scène, voor komt. Ook de postbeambten geven dien tijd een feestavond en „zijn zuster" speelt daar ongeveer dezelfde rol, die haar meesteres moet vertolken, en die ze van haar, onder de repetities, af luisterde. Een der idealen van onze heldin is, in een echte revue op te treden, en een an der, nader met den hoofpersoon der nieuwe revue kennis te maken. Het treft gelukkig, dat de revuester een zeer gril- ligen aard heeft en kort voor de premiè re weigert op te treden. Want nu is er een kans open voor ons kamermeisje, en met behulp van haar broer en langs allerlei duistere wegen, weet zij inder daad, naast den door haar vereerden ac teur, hoofdfiguur van de nieuwe revue te worden. Er is in deze film iets, dat bijzonder frisch en aantrekkelijk aandoet. Heldin en held treden niet zóó op den voorgrond als gewoonlijk het geval is, en toch is elke scène geheel „af", omdat alle speel sters en spelers uitstekende krachten blijken te zijn en de regie aan een be kwaam kunstenaar was toevertrouwd. Het stuk is geestig van begin tot einde en temeer te w;aardeeren, daar de ko mische scènes nimmer banaal zijn en vele nieuwe vondsten brengen. De hoofdpersonen Anny Ondra en Vlasta Burian, geven schitterend spel te zien en evenzoo valt zang en spel van de Revellers te loven. Het is een zeer goe de filmklucht De Vlaamsche jury voor muziek te Gent heeft aan mej. A. M. Knolle te Hansweert het Middelbaar diploma voor piana uitgereikt. Soli Deo Gloria. De Chr. zangvereeniging „Soli Deo Gloria" te Middelburg geeft Woens dag 12 Oct. 's avonds 8 uur in de con cert- en gehoorzaal een uitvoering ter gelegenhéid van haar 35-jarig bestaan. Geslaagd voor het machinisten di ploma B de heer J. H. L. Oele, leerling van de „De Ruyterschool" te VI i s s in- g e n. -De heer W. L. Harthoorn, uit 's H. Arendskerke leerling van het Ko ninklijk Muziekconservatorium te Gent behaalde het diploma voor harmonie. Bii het te 's-Hertogenbosch gehou den examen ter verkrijging van het Po- litiediploma van den Nederl. R. K. Po litiebond St. Michael slaagde voor het gewone diploma J. de Putter te Hoek. Alexander Brailowsky. Concertvereeniging Concertzaal. (x) Het Bestuur der Middelburgsche Concertvereeniging heeft met het enga geeren van den Russischen pianist Ale xander Brailowsky een bizonder geluk kigen greep gedaan. Voor een piano-re cital van dezen kunstenaar, die één der allergrootste is onder de hedendaagsche klavierspelers, behoorde eigenlijk geen plaats in het auditorium onbezet te blij ven. Helaas was dat gisterenavond niet het geval. De pianist heeft het publiek evenwel geboeid en meegesleept door een paar magistrale vertolkingen van Liszt en Schumann. Maar waarom geen Bach of Handel, geen Scarlatti of Couperin op het pro gramma geplaatst? De drang naar de klassieken is grooter en sterker dan ooit. Wie de teekenen des tijds verstaat, voelt, dat er tegenwoordig, niet het minst op het gebied der kunsten, te veel geëxperimenteerd wordt. Nu meene men niet, dat wij heil verwachten door het nieuwe en moderne prijs te geven. Inte gendeel Het moderne verdient juist al le mogelijken steun. Doch naast het mo derne, indien dit tenminste waard is ge hoord te worden, het oude. En dan bij voorkeur het oude, dat niet overbekend is. Het is heel begrijpelijk, dat, na al de zwaar-pathetische chromatische fanta sieën en Italiaansche concerten, die ge woonlijk de zaal letterlijk in geslingerd plegen te worden, men eens iets anders wil hooren. Doch dat is geen reden om de klassieken geheel ter zijde te zetten. Dit neemt echter niet weg, dat de ver tolking van de Sonate B moll van Liszt sterk wist te boeien. Hier voelt Brai lowsky zich thuis; een zeldzaam licht toucher, gepaard met een vrijwel vol maakte pedaal-techniek, waardoor de grootste doorzichtigheid kan worden be reikt en de melodische lijnen nooit ver doezelen, maakte de weergave van dit werk tot iets zeer bizonders, waardoor deze muziek naar wezen en techniek verrassend zuiver tot leven kwam. Op dezelfde wijze viel ook Carnaval opus 9 van Schumann een, door haar speelsche lichtheid uitermate boeiende weergeving ten deel. De concertzanger eindigde met eenige stukken van Chopin, die een emo- tioneeler spel van noode hebben, al was Brailowsky's prestatie, wat technische beheersching en nuanceeringskunst be treft, uitmuntend. Mosselzaad. Men 'meldt ons uit lerselt'e: i>aar de banken mosselzaad en half wassen bij Terneuzen reeds op zijn, heb ben de mloisselschippers veirder op de Schelde afgezocht en het geluk' gehad nu nabij Vlissingen een mooie bank kleine halfwasjes te vinden, zeer mooi goed, dat nu weer volop wfordt ge- vischt en verkocht. Wel wordt er dit jaar mosselzaad gezaaid. Van uit Biezelinge deelt men ons mee: dat candidaat A. M. Fransen beroepen bij de Chr. Ger. Kerk te Bie zelinge zijn intrede hoopt te doen op Zondagnamiddag 6 November a.s., na vooraf bevestigd te zijn door prof. G. Wisse, hoogleeraar aan de Theologische School te Apeldoorn. De Salzburger ballingen in Zeeland. Vrijdag was het 200 jaar geleden, dat de Salzburger baringen in Zeeland arriveerden. De bevolking en de Sta ten van Zeeland' bereidden hun een har telijke ontvangst. Nadat ze te Middelburg waren aange komen van eten en drinken voorzien waren en een kerkdienst in de Luther- sche kerk hadden bijgewoond, werden ze in drie groepen verdeeld. Een deel bleef in Middelburg, een ander deel ging naar Veere en de derde groep naar Vlisisin;- gen. Het trof juist, dat in Zeeland toen arbeiders no 0 dig waren voor het aan leggen van dijken en dammen. Later arriveerden te Bres'kens nog 780 ballingen die in Zeeuwschi-Vlaann deren bleven. cier, dankte het bestuur voor zijn flinke houding in dezen moeilijken tijd. Hij zelf is een sterke tegenstander van de con- tingenteeringswetten, waarvan alleen enkele leveranciers profiteeren, die hun macht misbruiken en de boterprijzen naar hun believen regelen, liefst zoo hoog mogelijk. Deze lui kan hij het beste vergelijken met bloedzuigers. Den avond bracht men verder door met zang en voordrachten. SUIKERCAMPAGNE 1923/'33 Een onzer ons: Laag suikergehalte, correspondenten schrijft Blijkens de aan de beetwórtelsuiker- fabriek te Dinteloord verkregen resulta ten, is het suikergehalte der verwerkte beetwortelen tot nu toe slechts ongeveer 16 pet. en dus aan den lagen kant. Vo rig jaar was begin October het suikerge halte ongeveer 18.5 pet. Toch waren dit jaar de maanden Augustus en Septem ber droog en warm en dus bijzonder gunstig voor het verkrijgen van een hoog gehalte. Het lage percentage wordt niet in de laatste plaats toegeschreven aan de meer dan gewone bemesting met stik stof gedurende het laatste seizoen, wel ke bemesting in de hand is gewerkt door de lage prijzen van deze kunstmeststof. De laatste berichten vermelden een iets hooger percentage (ruim 18), Crisis Zuivel Centrale Afd, Zeeland. De Regeeringscommissaris voor de hulpverleening aan de melkveehouderij maakt bekend dat vanaf 9 October a.s. de prijs der crisisbotermerken voor boe- renboter verlaagd is tot 15 cent per kg. Donderdag hield te IJ z e n d ij k e de Roomboterfabriek „Eensgezindheid" een boerinnendag. Eerst bezichtigde men de inwerking zijnde fabriek, daarna bood de directie in het hotel Lievens 'n koffietafel aan. Er waren ongeveer 130 dames en 15 bestuursleden aanwezig. De directeur zete de werking van de zuivelwet op duidelijke wijze uiteen. Hij wees er o.a. op, dat de invoer van bui- tenlandsche boter onrustbarend toenam. Deze boter werd hier verkocht voor boter, afkomstig van de Coöp. Boter- fabriek te Kloosterzande en om te be ginnen 15 ct. per kg lager. De boterfa- brieken te IJzendijke en Kloosterzande hebben gezamenlijk op dit bedrog ge wézen en gepubliceerd, dat die boter niet afkomstig kon zijn van Coöp. Kloos terzande, omdat deze ook alleen boter ve'koopt met rijksmerk. De Voorzitter dankte den diretteur voor zijn uiteenzetting. De heer Fr. Cattoir, Belgisch leveran Voetbal. K. N. V. B. Afdeeling IV. Overzicht. Met uitzondering van M.V.V.N.A.C. en Willem IIMiddelburg, waren de uit slagen der Zondag j.l. gespeelde wed strijden in de Zuidelijke eerste klasse vrij normaal te noemen. Onze niet-pessi- mistische stemming ten aanzien van Middelburg in het overzicht van de vo rige week, wordt door de verpletteren de nederlaag, die onze stadgenooten in Tilbuig van Willem II te slikken kregen, thans vrijwel op den achtergrond ge drongen. Zóó'n kolossale nederlaag zal de meest verstokte Middelburg-aanhan ger dan ook wel niet hebben verwacht. Ondanks de drie nederlagen, die Mid delburg thans heeft te boek staan, die nen de jongens van Polak c.s. den moed er in te houden. B. V. V. blijft Middel burg momenteel vergezellen. Ook zij zag, tegen Longa spelende, geen kans eenig voordeel uit den strijd te halen, waar door de Bosschenaren eveneens nog nul punten op het request hebben.. Vervol gens speelden Noad en Eindhoven na een zeer spannenden wedstrijd gelijk, terwijl de P.S.V.-ers, die Bleijerheide op bezoek hadden, hun derde overwinning in de wacht sleepten. Tenslotte herstel de het Bredasche N.A.C. zich op schit terende wijze door M.V.V. op eigen bo dem met sprekende cijfers te verslaan. Dat was een geduchte tegenvaller voor de club van Felix, die haar eerste twee wedstrijden reeds in overwinningen om zette. In 2A haalde Vlissingen 't eerste winst puntje binnen, zij het dan ook met veel moeite. R. B. C. was haar tegenpartij. Voor de 3e klasse B verrichtte Zee- landia goed werk door haar felste te genstandster Goes met een sprekende nederlaag huistoe te zenden. Het programma voor morgen luidt: le Klasse. EindhovenWillem II. BleijerheideB.V.V. N.A.C.—N.O.A.D. MiddelburgM.V.V. LongaP.S.V. 2e Klasse A. D.O.S.K.O.Vlissingen. R.B.C.Mevo. TerneuzenDe Baronie. DongenAlliance. T.S.C.—Hero. 3e Klasse A. De ZeeuwenHulst. Zeelandia IIVlissingen II. Sassche BoysAxel. 3e Klasse B. ZierikzeeD.O.S.K.O II. GoesHansweert, Mevo IINieuw-Borgvliet. Voor den dag van morgen is in sport kringen aller aandacht geconcentreerd op de ontmoeting MiddelburgM.V.V. Aan belangstelling zal het dan ook stel lig in den Nadorst niet ontbreken. Men is weer in hevige mate benieuwd wat onze groen-witten tegen de Maastrich tenaren zullen presteeren. De Sportkro niek schrijft: „een zeker voorgevoel zegt .ons, dat Middelburg op den gedeeltelij ken zoo niet den geheelen buit be slag gaat leggen." Moge dit voorgevoel bewaarheid wor den! De Vlissingsche Boulevardloop Het bestuur van de Vlissingsche Athle- tiekvereeniging Marathon heeft besloten den Vlissingschen Boulevardloop, die nu reeds enkele jaren als nationale wedstrijd bekendheid heeft gekregen, in 1933 in ternationaal te maken. Reeds thans is ge bleken, dat in Belgische athletiekkrin- gen voor dien wedstrijd groote belang stelling bestaat. Officier van den marinestoomvaart dienst le kl. C. B. Eenhoorn, bestemd voor den dienst in Oost-Indië, zal 12 de zer met het m.s. Chr. Huygens uit Am sterdam derwaarts vertrekken. BerlijnBatavia draadloos. Vrijdagmiddag tusschen 12.30 en 12.45 met succes aldus het Vaderland het eer ste draadlooze telefoongesprek tusschen Berlijn en Batavia, een afstand van 1500 km., gevoerd, en wel tusschen het rijks radio Instituut te Berlijn en den Duit- schen wereldvlieger von Gronau, In Nederland is de draadlooze tele foondienst met Bandoeng reeds gerui- men tijd in werking, doch voor Duitsch- land was dit gesprek een evenement. De Rijksradio-omroep heeft het ge sprek op grammofoonplaten opgenomen. UIT DE STAATSCOURANT. Met de Staatscourant van 8 Oct. zijn verzonden afdrukken van de sta tuten betreffende de Zeeuwsche Var kenscentrale, gevestigd alhier. Met de Staatscourant van 8 Oct. zijn verzonden afdrukken van de sta tuten betreffende de De Biurger wacht 's.Heer Hendrikskinderen, gevestigd te 'sJHeer Hendrik skinderen. heeft de VLISSINGEN. Regelen van kompassen. De Minister van Waterstaat goedgevonden: op diens verzoek in te trekken bevoegdheid tot het regelen van kom passen, verleend aan den heer S. Vis ser, oud-directeur van de Zeevaartschool te V 1 i ss i n g e n; bevöègd te verklaren tot het regelen van kompassen den heer P. Vijn, direc teur van de zeevaartschool te Vlissin gen. DE OPBRENGST VAN DE TENTOON STELLING DER KONINGIN. Naar het C. B. verneemt heeft H. M. dte Koningin als totaal opbrengst van de tentoonstelling van haar werken in verschillende steden van ons land een bedrag van 31.366 doen afdragen aan het Steuncomité voor beeldende kun stenaars.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2