-VAN MBLLB'S- -^GOESCHB^ ONTBYT-KOEK LANDBOUW. Voor kleine tuinen. HANDEL EN NIJVERHEID. LEGER EN VLOOT. 4* GEMENGD NIEUWS. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. VERKEERSWEZEN P. T. T. GOEDE OOGEN UW STUURINRICHTING OOK IN ORDE? ZUID-BEVELAND. Leeuwarden een bedrag van ontvangsten van 16.242 en een bedrag aan uitgaven van 15143, dit wat bétreft den gewonen dienst. De Ontvangsten op den kapitaaldienst be droegen 3062 en de uitgaven 5362. De heer Wisse sprak zijn volle tevre denheid uit over de wijze waarop de gemeenteadministratie werd gevoerd. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1931 werd z.h.st. goedge keurd in ontvangsten 841,7914 en in uitgaven 632,1514, de begrooting voor 1933 werd goedgekeurd met een bedrag in ontvang en uitgaaf van 1145 en een post onvoorzien groot 113.44. De gemeentebegrooting 1933 werd aangeboden met een bdrag in ontvang en uitgaaf van 15567 en een sluitpost van 2073,22. Hierbij deelde de voor zitter mede dat de puntsgewijze be handeling dezer begrooting zal plaats vinden in de vergadering van 26 Octo ber a.s. Tevens deelde hij mede dat er een aanbieding ingekomen was op de te plaatsen geldleening, groot 1800 te gen een rentevoet van 5 pet. 's jaars, af te lossen in 15 jaarlijksche termijnen. Nadat bij de rondvraag de heer v. d. Putte nog gewezen had op de putten in den Ritth. Straatweg en de heer Wis se op het Welzingsche Voetpad werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. RILLAND BATH. Woensdagavond werd alhier onder leiding van ds. J, Hetebrij, een vergadering gehouden om te geraken tot de vorming van een co mité ter behartiging der moreele be langen van jeugdige personen in de ko mende wintermaanden. Een 17-tal hee- ren werden bereid gevonden tot deze commissie toe te treden. In beginsel werd besloten dagelijks een lokaal open te stellen waar gelegenheid wordt geboden tot ontspanning met lectuur, gezelschapspelen, enz. Verder zal gelegenheid worden gegeven tot be oefening van slöydwerk en zullen ver schillende cursussen worden gegeven. Tot verdere uitwerking van deze plan nen zal a.s. Dinsdag wederom een ver gadering w'orden gehouden. •DLM SOETEM I NVAL SEDERT ISZS (Ing, Med.) Examen Tanda r t s. Het opschrift boven ons bericht in de rubriek „Onderwijs", in de courant van gisteren, was fout. Tandheelkundige is de titel, der tandtechnici die, na een examen, bij uitzondering tot de uitoefening der tandheelkundige praktijk zijn toegelaten. Ons bericht sloeg echter op de gewone examens voor gewone tandartsen. Herstellingsoord voor onderwijzers. Woensdagmiddag is ten overstaan van een kleinen kring belangstellenden w.o. leden van het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers, van het Ned. Ond. Genootschap van de commissie van beheer, van oud-patiën ten, van den burgemeester van Ede en enkele genoodigden, de eerste steen gelegd van het nieuwe herstelling oord voor onderwijzers te Lunteren, dat op dezelfde plaats zal verrijzen als dat hetwelk door brand is verwoest. De heer J. P. W. van der Sluys, voorzitter van den Bond van Ned. On derwijzers ging tot de eerste steenleg ging over van het nieuwe gebouw, dat omstreeks April 1932 zal geopend wor den. De Hoogen Raad der Nederlan den heeft verworpen het cassatiebe roep ingesteld door C. W., 23 jaar, vee handelaar, wonende te St. Laurens tegen een vonnis van de Rechtbank te Middelburg, waarbij ïn hooger beroep werd bevestigd het vonnis van den Kantonrechter te Middelburg en we gens overtreding der Jachtwet, werd veroordeeld tot een geldboete van f 15 of 15 d. h. met verbeurdverklaring van het niet inbeslaggenomen geweer daar voor te betalen bij niet uitlevering 10 boete of 10 d. h. De Rechtbank van Gent veroor deelde A. H. te O o s t b u r g, die aan gehouden werd toen hij varkens in Bel gië smokkelde tot vier maanden ge vangenisstraf plus 4500 franks subs, een maand gevangenisstraf. Tevens is de auto met de varkens verbeurdver klaard. Bij den Hoogen Raad is weder een procedurende hangende in verband met het faillissement der Veendammer Hy potheekbank. Zekere de B. te Amster dam, die houder is geweest van een niet volgestort aandeel in de gefailleerde hy potheekbank. hetwelk hij onder bewer king van het op het stuk der N.V.'s nog ongewijzigd wetboek van Koophandel had overgedragen aan den Directeur der N.V., den heer Woltman, is door curato ren aangesproken tot volstorting van dit aandeel met 90 pet. De rechtbank zoo wel als hét Hof te Amsterdam wezen deze vordering toe. De proc.-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde op juridische gronden tot vernietiging van het arrest van het Hof en tot verwijzing der zaak naar een gerechtshof. Arrest 24 November. Nederlandsche Roos bekroond. Naar de Maasbode verneemt, is na twee-jarige beoordeeling op het proef veld voor nieuwe rozen van „The Rose Society of Ontario" (Canada) de gou den medaille toegekend aan de nieuwe roos „Comtesse Vandal" van de fa. M. Leenders en Co. te Steyl-Tegelen (L.). Dit is de eerste gouden medaille door de Canadeesche Rozenvereeniging toe gekend. t De Suikercampagne. Donderdag is de campagne aan de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek „Roo sendaal" begonnen. De aanvoer van bie ten is zeer groot, ook hier zal de cam pagne dit jaar langer duren dan de laatste voorgaande jaren, verwacht wordt tot in het begin van December. Steunt bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. Onze groententuin in den herfst. Onze groententuin vertoont nu een echt najaarsbeeld. Tot nog toe konden we het vrijkomende terrein nog benut ten voor de teelt van late najaars- o: wintergroenten, maar nu blijft de gronc die vrij komt bij het oogsten, leeg tot het volgende voorjaar. We zorgen dat er in dien tijd. ook geen onkruid op groeit en maken bij het oogsten tevens het ter rein schoon. We oogsten nu onze laatste boonen en waar stok- of stamboonen zijn afgedragen maken we tegelijk hét veld schoon. Wie nog laat kropsla ge zaaid heeft kan ook deze nu nog oog' sten. Denk er wel aan dat een klein nachtvorstje u voor kan zijn, dus spoedig oogsten en anders een raam er over. De oogst van andijvie is nu in vollen gang, We binden de planten op bij droog weer doen we dit bij nat weer dan gaan ze spoedig rotten. Andijvie welke niet is opgebonden heeft ook spoedig van vorst te lijden. De jonge hartblaadjes zijn zeer gevoelig voor koude. Planten welke te klein zijn en buiten toch niet meer goed worden, kunnen nu worden opgenomen en onder glas geplaatst. Van de in den vollen grond geplaatste tomaten oogsten we nu volop. Dit is vooral voor bezitters van kleine tuinen een dankbaar gewas'. Als we maar zorgen dat de zijscheuten bijtijds worden weggetrokken zoodat de plant op een stengel gekweekt wordt, krijgen we ook buiten de vruchten ge makkelijk rijp. Wél zullen niet steeds de laatste vruchten rijp worden. We pluk ken nu de bladeren nagenoeg geheel af, opdat de zon bij de vruchten kan ko men. Bij dreigende nachtvorst kan men de halfrijpe vruchten er af plukken .en deze onder of achter glas na laten rij pen. Nu begint de kooltijd aan te breken. Veel sluitkoolsoorten moeten wanneer ze volgroeid zijn, spoedig worden ge oogst, daar ze anders gaan bersten. We kunnen dit euvel tegengaan door vol groeide planten te draaien, zoodanig dat een groot gedeelte der wortels wordt afgebroken, en dus de voedseltoevoer gedeeltelijk gestremd. In onze bakken hebben we nu nog postelein, kropsla, la te stamboontjes waarvan we nu begin nen te plukken, en selderij en peterselie welke we in Augustus zaaiden en in den bak hebben uitgeplarft. Deze bak ken vragen nu onze zorg. Tegen de win terkoude worden ze omgeven met een aarden wal, of met een dubbele kisting, welke tusschenruimte dan met koude werend materiaal wordt aangevuld. We zorgen dat de ruiten goed schoon zijn opdat het schaarsch wordende licht er ongehinderd door kan stralen. Ook hou den we het dekmateriaal bij de hand, want onverwachts kunnen we het noodig hebben. Llichtdienst op Indië. Men verzoekt ons het volgende mede te deelen: Met^ingahg van 1 October 1932 is de gelegenheid opengesteld om mat den luchtdienst AmsterdamBandoeng post pakketten (zonder aangegeven waarde) naa- Nedcrlandsch-Indië te verzenden. Voor deze pakketten, waarvan overi gens de gewone bepalingen gelden zal een luchtrecht zijn verschuldigd van 1.50 per 100 gram met dien verstande dat voor elk pakket tenminste 15 we gens luchtrecht moet wo^'en voldaan. Behalve vorenbedoeld luchtrecht zal voor de per vliegtuig naar Ned—Indië over t'e brengen pakketten het hier na vermelde port moeten worden gekwe ten, tot en met 1 kg 1,35; boven 1 tot en met 5 kg 1.75; boven 5 tot en met 10 kg 2.55. -Bij wijze van proef wordt in het lucht verkeer met Ned.-Indië v.v.- het boven de gewone porten en rechten verschul digde luchtrecht voor drukwerken, mon sters en akten verlaagd tot 50 cent per 50 gram. Voor drukwerken, niet zwaarder we gende dan 5 gram is een luchtrecht ver schuldigd van 30 ets. Voor open kaar ten, voor zoover de maximum afmetin gen van briefkaarten niet worden over schreden, moet wegens luchtrecht 20 cent worden gekweten. De Holland-Zuid-Afrika-Lijn verdwijnt. Van de uit vijf stoomschepen bestaan de vloot der Holland--Amerika-lijn, die in liquidatie is, zijn reeds de „Spring fontein", „Klipfontein" en de ^and- fontein" aan de Ver. Nederl. Scheep vaart Mij. te 's-Gravenhage verkocht, terwijl de „Jagersfontein" overging naar de firma Rethymnis en Kulukundis te Londen. Thans is nog over de Rietfontein", welk schip, naar verluidt eveneens naar het buitenland zal worden verkocht Indische Stoomvaartlijnen. Si'bajak, 6 van Rotterdam te Batavia, Baloeran (uitreis) 6 te Marseille. De oesterverzending uit Ierse k e over September 1932 bedroeg naar Nederland 134.757; België 435.222; Duitschland 144.785; Engeland 1.189.030; Frankrijk 7.950, samen 1.911.834. In September 1931 bedroeg dit 2.312.850, j|jf De motten in 't soldatenpakje. Wij vernemen wel eens klachten van „afgezwaaide" militairen, wien het niet is mogen gelukken, ondanks de zorgvul digste conserveeringsmaatregelen, hun uniformkleedij plus uitrustingstukken als we het wel hebben volksdommelijk aangeduid als het „zwikkie" in onge schonden staat vele jaren te bewaren. En als ze dan op inspectie moeten, dan vol gen, zoo zeggen zij ons, straffen, die als heel onredelijk en dus heel zwaar ge voeld worden. „Garruli Filius", een der gezellige praatkousjes van „Het Vaderland", doet in zijn rubriek verslag van het verhaal, dat een in zulke omstandigheden ver- keerende vriend hem deed. Alzoo: „Ik ben (aldus mijn nitro-glycerini- sche vriend) van de Lichting '17. In dat jaar heeft het Rijk mij in zijn sierlijke kleeding gestoken, coupe Veenhuizen. In dat pakkie heb ik getirailleerd, gepio nierd, geslopen en gekropen, tot het af zwaaien. Met het heilige kruis en een zak met zout na, heroverde ik de bur gerpet en gloeiend, kokend, nakend ik had er schik in. Ze hebben mij m'n bullen laten be waren, het zwikkie en den grijsgrauwen Koningsrok, bijna veertien jaar. In een zwarte doodkist met twee ons apehaar (zeemanstroost) er overheen gestrooid en de motten lieten zich niet afschrik ken, ze vraten alles op. Ze vonden het: Kemper. Nü krijg ik een papieren brief; ik moet het inleveren, of ze zullen mij zes dagen laten brommen in mijn oorlogs garnizoen, help me de brug over Het Rijk wenscht zijn eigendommen weerom en heeft van motten nog nooit gehoord, noch van den tand des tijds, die aan al les knaagt en speciaal aan tuniekjes, die je dertien jaren moet bewaren, wat de liederlijkste onzin is, die(de rest is niet netjes. Red.) Ik ben gegaan naar Militaire Zaken in Den Haag, dat is verschrikkelijk pret- tig gehuisvest in een gebouw van Ber- lage, waar je stapel wordt van 't trap- penklimmen. Daar sprak ik een Amb tenaar, weliswaar jong nog, maar ver- rimpeld als een vierdejaars-pippeling met de droogste vooruitzichten. Ik vroeg, wat het Rijk van plan was te doen met mijn (door de motten opge vreten) krijgsmansgewaad. Hij was niet bevoegd (zei ie), me dien aangaande inlichtingen te verstrekken. Ik vroeg, of ze mét die dertien jaar oude flarden de Lichting '33 zouden wil len uitdossen, óf dat ze alles zouden ge bruiken, waarvoor het dient, om den ak ker te bemesten en tomaten te kweeken. De Ambtenaar was niet bevoegd om mij dienaangaande uitsluitsel te geven. Ik vroeg den Onbevoegde, wat of ie dacht. Of hij het waarschijnlijk vond, dat mijn (weliswaar opgesoupeerde maar dat ging hem niets aan uniform de lendenen van de aankomende krijgslui zou versieren, óf dat hij als persoonlijke over tuiging dacht, dat het Rijk den viezen rommel zou verbranden. De Onbevoegde had geen persoonlijke opinie. Hij wist niet anders, dan dat ik zes dagen zwaar arrest zou krijgen in mijn oorlogsgarnizoen (Loon-op-Zand). EN EEN 2EKERE HAND Is Uw stuurinrichting reeds door een vakman nagezien? Als U er nog niet aan gedacht hebt, doet het dan gedurénde de K.N.A.C.-Veiligheidsweek van 3 tot 8 October Dus nou gaan we naar Loon-op-Zand. Maar wat ik dien Ambtenaar toewensch op zijn boterham, in zijn bed en tot wederopzeggens toe daar is de hon derdduizend niks bij. De honderdduizend motten in heel zijn burgerplunje DR AlSlfl A-vainVALKEÜBURG S c A LEVERTRAM (Ing. Med.) Ongelukken, Woensdag is te R o 11 e r da m de 34-jarige G. H. L„ monteur, die daar op zijn motorrijwiel passeerde, in botsing gekomen met den landbouwer P. J. K, uit Hazerswoude, die per rijwiel uit te genovergestelde richting naderde én plotseling den weg moest oversteken. Beide personen werden tegen den grond geslingerd, waarbij de motorrijder een schedelbreuk opliep. De landbouwer, die aan hoofd en handen gewond bleek te zijn, kon ter plaatse door een geneesheer worden Verbonden. Dinsdagavond reed een auto, be stuurd door den hëer Stork uit Hen gelo op den Amersfoortschen weg met grooten vaart tegen een stilstaande vrachtauto van den expediteur S. Bei de auto's werden ernstig beschadigd. Mevr. St., die naast haar echtgenoot in de auto zat, bekwam een lichte verwon ding. IN EEN WICH VERMORZELD. Aan boord van een bij de werf van Wilton te Rotterdam liggende^ Grieksche stoomschip „Nea Tijki" moest een 27-jarige Grieksche ma troos uit ruim twee een lading plan ken halen. Hij zette daartoe den winch aan en sloeg een touw om den kop van dit in strument. Op het moment dat hij een stapel planken oppakte, geraakte hij bekneld tusschen den winch en het touw. Hij werd enkele malen in het rond geslingerd en ten slotte in den draaienden winch geworpen. Het deer lijk verminkte lijk van den man werd uit het toestel bevrijd. BRUTALE POGING TOT LADE LICHTING. Een bewoonster van het Gouverneurplein te Rotterdam die aldaar een wijnhandel drijft heeft aan gifte gedaan van poging tot ladelich ting door middel van geweldpleging. Woensdagmorgen om 8 uur door een zwerver die met veters leurde. De man pakte haar tot tweemaal toe beet en ach tervolgde haar in de woonkamer. Hij wist tenslotte te ontkomen. Er wordt niets vermist doordat de cassalade niet kon worden geopend. TE VROEG UITGESTAPT. Don derdagmiddag stapte nabij de Kalfjes laan te Nieuwer Amstel, ondanks de waarschuwing van den chauffeur, een bejaarde dame uit een nog rijdende autobus. Zij kwam hierbij te vallen en bleef bewusteloos liggen. Met een ern stige hersenschudding werd zij naar een ziekenhuis gebracht. AAN ZIJN VERWONDING BEZWE KEN. In den afgeloopen nacht is het oudste slachtoffer van het ongeluk bij Houten, G. Z., in de rijksklinieken te Utrecht aan de bekomen kwetsuren overleden. Zijn zusje maakt het tamelijk goed. BIJ 'T AANMAKEN VAN DE KA CHEL IN BRAND GERAAKT. In de Haarlemmermeer geraakten Donderdagmiddag bij het aanmaken van de kachel de kleeren van de 18-jarige dienstbode van den landbouwer J, S. in brand, doordat zij een scheut petro leum op het nog smeulende vuur wierp, Hoewel men dadelijk het vuur doofde, bekwam het meisje nog dusdanige brand wonden, dat zij in ernstigen toestand naar een ziekenhuis moest worden over gebracht. DE„ BROER VAN MIJNHEER," Donderdagavond vervoegde zich te Eind(hoven aan (d'e woning van den heer W-, een Duitscher, een land genoot. De heer W. was niet thuis. De vreemdeling zeide aan de buurt, dat hij ■een broer van den heer W. was en ab soluut binnen moest zijn. Hij probeerde al zijn sleutels maar geen enkele paste op de deur. Ten slotte is hij toen door het dakraam binnengeklommen. Na 'n kwartier heeft hij de woning weer ver laten. Toen de heer W. later thuis kwam bleek hem, dat er voor 600 gestolen was. Van een broer wist hij niets! VRACHTAUTO RIJDT OP EEN KERMISWAGEN. Woensdagavond is op den rijksweg G i e t e n-B are- v e 1 d door tot nu toe onbekende oor zaak een groote zeswielige vrachtauto welke een dienst onderhoudt op Am sterdam, in botsing gekomen met een stilstaanden salonwagen van de ker misreizigers T. Van den salonwagen werd een der zijwanden geheel afge- scheurdr terwijl het inwendige gedeelte ervan geheel werd vernield. Ook de truck werd beschadigd. In den wagen bevond zich een zestal personen: twee mannen, twee vrouwen, een jongen van zeven jaar en een kind van enkele maan den oud- Wonder boven wonder zijn al len er goed af gekomen. Slechts twee vrouwen bekwamen enkele niets betee- kenende wonden. DADERS VAN INBRAKEN OPGE SPOORD. De politie te Schoon hoven is er in geslaagd de daders op te sporen van de inbraken, die in den nacht van 29 \op 30 Juli ij.l. hebben plaats gehad aan den Opweg en in Ho tel a la Station. Het zijn twee Oosten rijkers, G. en K., beiden 19 jaar oud, die kort geleden aan den Moerdijk zwervende zijn aangehouden en reeds driemaal over de grens waren gezet. De verdachten, wier verklaringen met elkaar hn strijd waren, ontkennen te Schoonhoven te zijn geweest. Zij zijn na het verhoor opnieuw te Dordrecht ingesloten. BENZINE-GAS VERGIFTIGING. Woensdag bleven drie leerlingen van de Ambachtsschool te Woerden in den autobus, waarmee leerlingen van deze school vervoerd worden, nog even in de bus zitten. Toen zij echter niet op de les verschenen is een der andere leerlingen zijn kameraden gaan roepen. Tot zijn schrik ontdekte hij, dat alle drie bewus teloos in den autobus lagen. Een dokter constateerde gasvergiftiging en opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. EEN GERAFFINEERD OPLICHTER. Einde September j.l. logeerde in ho tel van Geffen te Heerlen, een per soon, voorgevende genaamd te zijn Friedrich Reichler, geb. te Weenen 5 September 1905, afkomstig uit Oosten rijk en vertegenwoordiger te zijn van de Mulhausener Courant. Hij beweerde voor bedoeld blad een zakenreis te doen in Nederland en verklaarde aan de ho telhouder momenteel geen geld bij zich te hebben, doch een telegrafischen post wissel te verwachten. Daar hij een zeer betrouwbaren indruk maakte, werd hem logies verleend. Hij maakte tamelijk groöte verteringen, zoodat hij den ho telier 32 schuldig was, toen hij vertrok zonder te betalen. Volgens mededeeling van het Oosten- rijksche Consulaat te Rotterdam betreft het hier een zeer geraffineerden oplich ter, die in Oostenrijk en Zwitserland de zelfde praktijken uitoefende en deswege door de'politie aldaar wordt gezocht. De mogelijkheid bestaat, dat hij in an- dere^plaatsen van Nederland eveneens aan bedoeld feit zich zal schuldig maken. Signalement: lengte ong. 1.70 m„ ten ger postuur, blond haar, bruin colbert- costuum, grijze pulover, blauwe alpen muts, spreekt Duitsch, was in het be zit van een lichtgelen koffer en bruine actenmap. In het Algemeen Politieblad verzoekt de commissaris van politie te Heerlen de opsporing, aanhouding en voorgelei ding van Reichler, voornoemd.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6