BEURS- EN WISSELKOERSEN. KERKNIEUWS. VERKEERSWEZEN P. T. T. LAATSTE BERICHTEN. BEURSTHERMOMETER. FINANCIEELS BERICHTEN. 0EMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. HANDEL EN NIJVERHEID, BURGERLIJKE STANS. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. CORRESPONDENTIE. SPORT. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. KORT ZEEUWSCH NIEUWS* J Ook de Duitsche regeering heeft al een uitnoodiging ontvangen. Men weet, j dat men zich daar de luxe van een toon i aannemen kan veroorloven. Haast voor- oorlogsch „herablassend" meldt Wolff: AMSTERDAM, 5 October. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000 102Va~102. f Ned. 17 1000.4% 101%—101%. Ned. 31 1000.4 99i/8—99i/4. Ned. 32 1000-5 102% 102. Certificaten-3 82%82% Cert. N.W.S.-2% 68%— 68% O. Indië 22 doll. 1000-6 99—99% O. Indië 23 pd.st. 100-6 74%—74% O. Indië 16 1000-5 99%—99% O. Indië 26 1000-4% 91%—91%. Duitschl. 100-7 5858%. Duitschl. 30 1000-5% 51—50%. Engl. W.L. 50-200-5 70% Engl. F.L. 50-200-4 76—75%. Zeeuws. Hyp. B-5 100—100. Zeeuws. Hyp. Bu4i/2 951/2 A Amsterd. Bank 102%—10234. G Rott. Bankver. 73y» Boezer, terwijl getracht zal worden een avond met eigen krachten te geven zoo mogelijk met lichtbeelden. Het ongeluk met de Joyce. BRESKENS. Dinsdagmiddag bracht 't Antwerpsche Parket een bezoek aan boord van de Joyce, welke thans te Burght bij Antwerpen ligt. Uit het on derzoek aan boord van de Joyce kwam geen wijziging in de vroeger vastgestel de feiten en verklaringen. Het rapport van den expert wordt nu opgemaakt, zoodat het 'vooronderzoek is gesloten en de zaak tegen half Octo ber voor de Boetstraffelijke Rechtbank komt. A Tewntsche Bank 9 71/2 A Pref. Jurgens A 95i/g9614. A De Schelde N.Bi. 39%—393/4. A Ver. Papf. v. Gelder 59—59. C Am. Car Foundry 1212% .C Am. Smelt Ref. 18%19 C. Farbenind. I.G. 7777 C U. States St. C. 4343%. C C. Publ. Serv. 1%1%. C North Am. Cy. 34%35%. A Born. Sum. H.M. 129%130%. A Ned. Wol Mij. 53—56. A Singkep Tin M. 100102. A J. C. Japan Ln. 3738. A Rotterd. Lloyd 62 A S. M. Nederland 66%68% A Amst. Thee C.M. 29%31. A Houth. Alberts 32%32. C Peruvian C. Pr. 8%—8% A Southern Rlw. 1212% C Union Pac. Rr. 74%76% C Int. Nickel Cy. 9%9% Te Westkapelle bedroeg op 1 October het aantal ingeschreven werke- loozen 40. Op 1 September bedroeg dit aantal 63. Naar wij vernemen zal vanwege het nutsdepartement Sluis-Aardenburg te Sluis voor gehuwde neringdoenden en ambtenaren een kostelooze cursus in „Fransch voor de praktijk" gehouden worden. De Roode Kruiscollecte heeft te Aardenburg f15.25 opgebracht. drecht zal 1 Mei 1934 gereed moeten zijn. Zeer binnenkort zal ook met de werkzaamheden een begin worden ge maakt. Zondag nam ds. C. F. Nolte Luth. predikant, wegens vertrek naar Middel burg, afscheid van de Herst. Ev. Luth. Kerk te Harlingen, sprekende over Hebr. 13 1, waarbij hij de gemeente vermaande tot geloof, gehoorzaamheid en trouw. Er volgden tal van toespra ken. Ouderling J. v. d. Wal sprak na mens kerkeraad en gemeente. Een verzoek van de Koningin, Naar men weet woonde de Kon. fa milie op Woensdag 21 September te Den Haag in de Groote Kerk de viering bij van het 60-jarig bestaan van de Chr. Oranjevereeniging te Den Haag. Mis schien weet niet iedereen, aldus ver telt dr. A. G. Barkey Wolf in het Kerk blad zijner kerk, wat ik hier nu wel mag mededeelen, dat er bij het bestuur van de Oranjevereenigfrig een persoonlijk ver zoek van Hare Majesteit was ingeko men om dien avond niet te zinspelen op hetgeen er den vorigen dag bij de ope ning der Staten-Generaal had plaats ge had. Aan dit verzoek werd vanzelf ge hoor gegeven. Ds, Barkey Wolf verblijdt zich in dit verzoek der Koningin. Zij weet, dat dui zenden en nog eens duizenden zich diep beleedigd voelen over wat sommigen in de Ridderzaal gewaagd hebben te doen. Zij kon ook voorvoelen, dat een manifes tatie van lielde aan haar op dit oogen- blik wel zou móeten opkomen uit diepe bronnen van boosheid en gekrenktheid jegens de daders, die haar getracht had den te beleedigen. En dat heeft zij niet gewild. Zij heeft verzocht geen snaren aan te roeren, die behalve een melodie Ven liefde ook een toon van gekrenkt heid en boosheid zouden doen hooren. Bij Kon. besluit is met 1 Nov. be noemd tct referendaris W. Dirksen, thans referendaris Ilde kl. Een tunnel op het emplacement D. P. te Rotterdam. Naar de N. Rott. Crt. verneemt zit aan de electrificatie van het baanvak RotterdamDordrecht vast een wijzi ging van de perrons van het station D. P. De perrons moeten voor de wagons der electrische omhoog worden ge bracht. Van het eerste naar het tweede pei ron z.J ter plaatse, waar nu de be luchte ketting gespannen wordt als een trein in aantocht is, een tunnel worden gegraven. Deze tunnel zal uitkomen bij het tegenwoordig spoor 13. De electrificatie Rotterdam—Dor- RAAD VAN ARNEMUIDEN. De raad van Arnemuiden benoemde tot wethouder wegens ontslag name van den heer B. Franse, den heer L. Puype, die deze benoeming in beraad houdt. Na breedvoerige besprekingen werd even eens besloten de werkverschaffing in handen te geven van de Ned. Heide Maatschappij, met 6 tegen één stem. ZIERIKZEE, De raad besloot den heer L. Doele- man, die bedankt heeft als raadslid en wethouder, als blijk van waardeering een schilderij aan te bieden. DE MOORD TE ZUIDBlROEK. Te Sappemeeris in verband' met den moord te Zuidbroek op moeder en zoon Molaners, welke in Juni van het vorige jaar is gepleegd', zekere L. B,. gearresteerd. Bi. is al eerder in verband met dezen moord aangehoouden. Dinsdagnacht heeft een man die op bezoek was bij een publieke vrouw wo.- nende in de Doelstraat te Rotter dam, gepoogd deze vrouw te worgen. De vrouw riep om hulp, waarop een buur man 'kwam toegeloopen. De bezoeker is toen gevlucht. Later in dén nacht is op straat aangehouden de 26-jarigk' schoenmaker A. W. wonende te Rotter dam jD|e man is in verzekerde bewa ring gesteld. Uit Turkestan wordt gemeld, dat Dinsdag in het centraal Aziatisch ge bied een aardbeving is waargenomen. De aardbeving deed zich zoowel' in Sa- markand als in Tasjkent voelen. Ver schillende huizen stortten in, terwijl an dere groote scheuren vertoonen. Over het vinden van een aantai smokkelpistolen in de woning van F. te Stevensweert verneemt V.D. na der, dat deze en andere wapens welke bestemd waren voor Szymanski's smok kelhandel op Duitschland uit België over ons land gesmokkeld zijn, per boot over de Maas. die vanaf Stevensweert de grens tusschen Limburg en België vormt. Het arrest gewezen in dte zaak' te gen de 40-jarige candidaat-notaris mej. A. M. van W. te Amst ej-'d a m, die door de Haagsche rechtbank' was vrij gesproken wegens de aanrijding op den strandboulevard te Scheveningen in Oct. 1931, waarbij een op een bank zittendie dame werd gedood en een andere dame zwaar werd gewond en overleden. De adv.-generaal had in hooger berooep 2 maanden hechtenis geëlscht. Het gerechtshof vernietigde het vrij sprekend vonnis en verklaarde verdach te schuldig en veroordeelde haar tot een geldboete groot f 1000 subs. 40 da gen hechtenis. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: f 15000: 2538 f 1000: 3318 16357 18287 f 400: 3367 3 f 200: 6725 9046 20680 20710 f 100: 4837 6670 8443 9114 9553 9634 12702 15062 15264 19561 22137 A Koloniale Bank 70-71-72. A N.I. Hhk. 1000 65%—66%. C Ned. H. M. 1000 77—78%. A Alg. Kunstz. U. 45%47-46%. A v. Berkels Pat. 25% C Calvé-Delft 66%66%. A C. Suiker Mpij. 27%27. A Int. Viscose 3637 A Küchenm. I. Acc. 3%3%-4 A Ned. Ford A.M. 121120 A Philips Gem. B. 123%123-24% G Unilever 115%—117%-16%. C Anaconda Cop. 2525%-% C Bethlehem St. 23%23%-24 A A.N.I.E.M.N.B. 193—193% C A Gas EL Cy. 3%—3% C Cities Serv. Cy. 4%4% C Midd. West Ut. 1 A Boeton Mijnb. 14%14% A Kon. Petr. Mpij. 156%—160%-59% C Contin Oil Cy. 6%6%-6% C Shell Union O.C, 6%6%-6% A Holl. Amer. Lijn 5% A K.N. Stoomb. Mij. 17%17% trein uit Gouda moest passeeren. Juist op het oogenblik, dat de loco motief van den trein uit Gouda het andere spoor opreed botsten de treinen tegen elkander. De locomotief van den Schoonhoven- schen trein werd uit de rails gelicht en kwam op haar kant terzijde van de spoorbaan terecht en vernielde een wa gen van den anderen trein gedeeltelijk. Het balcon werd verbrijzeld en alle rui ten vlogen aan stukken. De passagiers van beide treinen, werden door elkander geschud, waarbij een tweetal hunner schrammen opliep. De beide machinisten waren juist bij tijds van hun machines gesprongen, waardoor zij zich het leven redden. EEN PAAR TON KOLEN GESTO LEN. De schipper R. K. van het Rijn schip Simjack, dat aan de Steenplaat te Rotterdam ligt, heeft aangifte ge daan, dat uit zijn lading kolen een paar ton was gestolen. De politie stelde een onderzoek in en ontdekte, dat de knecht van een schip, dat langszij van de Sim jack heeft gelegen, de kolen had gesto len, toen schipper K. afwezig was. De kolen zijn in beslag genomen. De schip persknecht, de 18-jarige C. M., is aange houden en opgesloten. PRAUW OMGESLAGEN. Aneta meldt uit Medan dd, 4 Oct. dat op de Batang Serangan een prauw is omge slagen. Acht inzittenden werden door den stroom meegesleurd, vier lijken zijn gevonden. A Ned, Scheepv. U. 66%66%. A H.V. Amsterdam 192%196%-195. A Java Cult. Mij. 132% A N.I. Suiker U. 9293. A Poerworedjo S.O. 9% A Deli Batavia 138141-141%. C Deli Mij. 1000 121 123-125. A Senembah 132%—131-130%. C Chicago Milw. 3%—3% A Amst. Rubb. C. 63%66-65% A Deli Bat. Rubb. 28%29% A Hessa Rubbe- 26%26% A Serbadjadi S.R. 2626% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. Obl.markt AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 4 Oct. 8.60 59.16 9.75 34.55 47.99 44.70 2.49 5 Oct. 8.59 59.15 9.75% 34.55 47.99 44.65 2.48% Nederlandsche zwemsters winnen. De Nederlandsche zwemsters hebben te Kopenhagen naar het Handelsblad meldt in de wedstrijden van Dinsdag prachtige successen behaald. In de eerste plaats won Puck Over- sloot den eersten prijs in het nummer 100 m vrije slag in 1 min 13.5 sec. (Zoo heel snel is dat niet, als men bedenkt dat Willy den Ouden regelmatig onder de 1.10 blijft, terwijl ook mej. Oversloot reeds vele malen den afstand in korter tijd deed. Het water, de temperatuur en de gesteldheid zal wel van sterken in vloed op dezen tijd zijn geweest.) Dan behaalde dezelfde zwemster den eersten prijs op de 100 m rug in 1 min. 26.7 sec. Jenny Kastein was in haar element op de 400 m schoolslag. En zij bleek op dien afstand de sterkste, won den eer sten prijs in 6 min. 40.6 sec. Suiker MARKT Rubber AmenKa Indatlr1' - Koninkl, - Tabak Schepen Mijne.t De firma Ls. van Waesberghe Janssens te Hulst sloot met het Water schap Loven en Willemskerke eene obli- gatieleening groot 10.000 rentende 5 pet. won t.hj DE TREINBOTSING. Omtrent het spoorwegongeluk, dat Dinsdag nabij Stolwijk op de wisselplaats Beiersche weg van de lijn Gouda-Schoonhoven heeft plaats gehad, verneemt de Msb. nog het volgende: De oorzaak moet worden geweten aan het feit, dat de machinist van den Schoonhovenschen trein er niet aan ge dacht heeft, dat op hetzelfde oogenblik, waarop hij den wissel overging een Woensdag werd ter civiele open bare terechtzitting der Rechtbank te Middelburg beeëdigd als notaris ter standplaats Renesse de heer M. C. van den Bout. De officier van Justitie te Middel burg heeft hooger beroep aan getee- kend tegen het vonnis van den Politie rechter van 27 September j.l. waarbij C. H., 30 jaar, slager te Wolphaarts- d ij k is vrijgesproken van de ten laste legging van het doen van een valsche aangifte. Faillissementen. De Arr. Rechtbank te Middelburg heeft failliet verklaard: P. A. David- se, banketbakker te Ter Neuzen, Noordstraat. Rechter-commissaris mr. A. v. d. Hoop. Curator mr. G, Tichelman te Ter Neuzen. Goes. Getrouwd: C. G. J. Boonacker en J. v. d. Wekken, Bevallen: N. Sinke geb. Voois d.; Overleden: J. Nieuwendijk 61 j., P. J. Poley 10 j. J. C. A. de K. en anderen. Blij kens onze informaties wordt de 50. jaarpremie aan dragers van de Kraton medaille verstrekt via het hoofdbestuur van het „fonds voor den gewapenden dienst in de Nederlanden", AMSTER DAM, Nes 57. Athletiek. Bij den Zondag j.l. door de Bredasche Athletiek Club georganiseerden stads- loop „Dwars door Breda" behaalden in de B klasse de heeren P. M. Bruynooge, C. van Sorgen en D. van Maris, leden van de Vlissingsche Athietiekver- eeniging „Marathon", resp, den len, 3en en 4en prijs. Het aantal deelnemers bedroeg 44. Engeland zoekt een oplossing in de ontwapeningskwesties. De Engelsche regeering heeft thans het initiatief genomen voor de vijf-mo- gendheden conferentie te Londen. Hedennacht is van het foreign-office het volgende communiqué gepubliceerd: „De Engelsche regeering is in contact getreden met de regeeringen van Frank rijk, Duitschland en Italië, teneinde zich er van te vergewissen of de moeilijkhe den die door de houding van Duitsch land ter ontwapeningsconferentie zijn ontstaan, gemaakt kunnen worden tot onderwerp van een gedachtenwisseling. Wat in goed Nederlandsch wil zeggen: praten over den Duitschen gelijkheids- eisch. En aldus Duitschland weer aan de conferentietafel te Genève te bren gen. Men maakt elkaar en zichzelf nu eenmaal niet met succes wijs, dat er zonder Duitschland iets van terecht komt". Wel toevallig was juist Sir John Si mon in Parijs, die er natuurlijk met Her- riot over heeft geconfereerd. De News Chronicle wist daar al over mede te deelen, dat de Fransche ministerpresi dent weliswaar principieel het voorstel tot het houden van een conferentie heeft aanvaard, doch daaraan de volgende voorwaarden heeft geknoopt: lo. hij zou de voorkeur geven aan een conferentie te Genève, boven een bijeenkomst te Londen; o. hij zou wenschen, dat de kleinere Staten hun goedkeuring aan de confe rentie zouden geven; 3o. de conferentie zou geen beslissin gen mogen treffen, doch zich slechts be perken tot het ontwerpen van resolu ties en het voorbereiden van voorstel len, die door de ontwapeningsconferen tie geratificeerd moeten worden; 4o. Duitschland zou een garantie moe ten geven voor het bijeenroepen der conferentie, dat het eerlijk en loyaal met de ontwapeningsconferentie wil sa menwerken. Volgens den Parijschen correspondent van de Daily Mail heeft Herriot zijn in stemming betuigd met de Engelsche be zorgdheid over 't lot der ontwapenings conferentie en eveneens de noodzake lijkheid erkend tot voortzetting der on derhandelingen. Hij gaf nogmaals als zijn ernstige meening te kennen, dat men in Frankrijk den toestand ernstig inziet en verklaarde dat Frankrijk nooit een op lossing zou goedkeuren, waardoor Duitschland juridisch het recht zou krij gen om zich volledig te bewapenen of I waarbij door vermindering der Fransche 1 bewapening een theoretische gelijkheid tusschen de Fransche en Duitsche land- legers zou ontstaan. Want Frankrijk is au fond rondweg bang voor den sterk gebleven en ge worden Oostelijken nabuur. En Engeland, dat eerst de Duitsche i regeering een uitbrander gaf over haar (Wettig gedeponeerd.) weinig diplomatieke houding, brengt nu de Fransche in het nauw, die zoo had I volgehouden, dat 't in Genève alles best 1 gaat! Het valt te waardeeren, dat Engeland zich moeite geeft, overeenstemming tot stand te brengen. Om Duitschland tot de ontwapeningsconferentie terug te brengen, moeten er eerst waarborgen gegeven worden, dat de pogingen tot een modus vivéndi zullen leiden. De Duitsche eisch van gelijkgerechtigdheid is zoo bekend, dat hij niet herhaald be hoeft te worden. Na het antwoord van Duitsche zijde is het nu aan de tegenpartij te zeggen, welke waarborgen ervoor verschaft zijn, dat de Duitsche eisch ook werkelijk in gewilligd wordt. De commissie-Lytton en Japan. De minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de Japansche re geering niet in staat is haar politiek ten opzichte van Mantsjoerije te wijzigen. Volgens den minister van oorlog zal het Japansche hoofdkwartier in Mantsjoe rije blijven handelen volgens de vroegere instructies en richtlijnen der Japansche politiek. Het rapport van de commissie- Lytton zal geen terugslag hebben op de door Japan in Mantsjoerije gevolgde po litiek. Dankwoord President Von Hin denburg. President Von Hindenburg heeft giste ren een dankwoord gesproken over alle Duitsche zenders voor alle ontvangen bewijzen van verknochtheid, en voor den goeden weerklank die de oproep tot steun van het Hindenburgfonds heeft gevonden. Hij zeide dat het steeds zijn doel zal zijn als rechtvaardig zaakwaarnemer bo ven de partijen te staan. Het gaat niet om de bescherming en wenschen van personen, groepen en partijen, aldus eindigde de president. Het gaat om het vaderland, het gaat om Duitschland's toekomst. Deze te dienen, voor haar offers te brengen moet de wil zijn van iederen Duitschen man, van iedere Duitsche vrouw. Wie in deze erkenning aan mijn zijde staat en mij helpt, heeft mij de bes te verjaardagsvreugde bereid, In dezen zin: voorwaarts met God. BELGIE. Nieuwe droogdokken. De 'gemeen teraad van Antwerpen heeft, naar de corr. van de N, Rott. Crt. te Brussel meldt, een voorstel goedgekeurd, strek kend tot het bouwen van drie nieuwe droogdokken. Dit werk zal 45.513.000 francs kosten. Verbinding Zuid-Willemskanaal en Albertkanaal. Het departement van Arbeid deelt officieel mede, dat de ver bindingsvaart van het AlbeAkanaal naar het Zuid-Willemskanaal, waarover reeds zooveel te doen is geweest in po litieke kringen, zal aanbesteed worden op 12 October a.s. Dit verbindingskanaal is 5 km. lang, 16 meter breed en 3 m 25 diep. Het zal 50.000.000 frank kosten. FRANKRIJK. De ramp van de George Philippar. De commissie, die een onderzoek moest instellen naar de oorzaken van de ramp en het vergaan van het groote Fransche stoomschip „George Philip par", is tot de conclusie gekomen, dat de mogelijkheden van een misdadigen aanslag uitgeschakeld moet worden, en dat de ramp uitsluitend door kortsluiiing moet zijn veroorzaakt. In het rapport wordt in het bijzonder melding gemaakt van de moedige hou ding van den kapitein en van de be manning van het schip, 1* ENGELAND. De Valera te Londen. De Valera toeft te Londen tot het houden van be sprekingen met Thomas, Chamberlain en Sir John Simon, waarschijnlijk over het inhouden door Ierland der land-an nuïteiten. MEXICO. Uitzetting Apostolische nuntius. Naar uit Mexico City wordt gemeld is de apostolische gedelegeerde in Mexico aartsbisschop mgr. Leopoldo Flores in van zijn bed gelicht en door de politie in arrest gesteld. Hij zou, volgens 'n be- -*

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2