30 CENT per 1/2 PONDS PAKJE BINNENLAND. ZEELAND. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 4 OCTOBER 1932. N». 234. DE WIJZIGING DER L, ONDER WIJSWET. STEUN AAN DEN TUINBOUW. DE PRINS VAN WALES IN NEDER LAND. NEDERLAND EN DUITSCHLAND. 4 OctoberDierendag. NA DE OPERATIE. Ned. Herv, Kerk. Archaeologische vondsten. Maurice Chevalier te Rome uitgefloten. 75 Blue Band uit de allerbeste grond stoffen - met 25 allerfijnste Roomboter onder Rijks controle - bereid volgens een karnproces. waarvan de Blue Band fabrieken het geheim bezitten. Gebruik daarom uitsluitend Holland's beste standaardmerk verscb gekarnd met, 25°/® allerfijnste Roomboteronder Rijkscontrole ONDERKUS. «B3» Bij de Twèede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging der Lager Onderwijswet. In de Memorie van Toelichting wordt o.m. opgemerkt: Nu het wel uitgesloten schijnt, dat 't op 10 September j.l. ingediende wets ontwerp tot wijziging der L. O, wet op 1 Januari 1933 reeds het Staatsblad zal hebben bereikt en anderzijds de toe stand van 's Lands geldmiddelen ver der uitstel van de beoogde besparing op de Rijksuitgaven voor het Lager On derwijs niet gedoogt, zijn de voornaam ste bepalingen, welke tot die besparing kunnen leiden, samengevat in het thans ingediende afzonderlijk wetsontwerp dat naar de regeering vertrouwt een spoediger behandeling van de betreffen de bepalingen mogelijk zal maken. Voor de toelichting der bepalingen verwijst de minister naar die van het vorig ontwerp. Thans wordt voorgesteld te herzien de bepalingen betreffende het getal on derwijzers, dat aan de openbare en ge subsidieerde bijzondere scholen voor ge woon en voor uitgebreid lager onder wijs ten minste moet verbonden zijn, het recht van gemeenten en schoolbesturen op rijksvergoeding, het 'recht /van de onderwijzers op wachtgeld alsmede de termijnen vervat in art. 191 eerste lid en art. 193 vijfde lid, van welke termijnen wordt voorgesteld ze te verlengen tot ■een nader bij de wet te bepalen tijdstip. Aan elke school voor gewoon l.o. zoo wordt voorgesteld voortaan te be palen wordt het hoofd bijgestaan door ten minste één onderwijzer, zoodra het aantal leerlingen 35, door twee zoodra het 76, door drie zoodra het 131, door vier zoodra het 186 bedraagt. Voor elke vijftig leerlingen meer wordt één onder wijzer meer vereischt. Aan elke school voor u.l.o. wordt het hoofd bijgestaan door ten minste één on derwijzer zoodra het aantal leerlingen 72 bedraagt. Voor iedere 26 leerlingen meer wordt één onderwijzer meer ver eischt. Naar de Maasbode verneemt, zal binnenkort een regeling afkomen, waar bij Regeeringssteun aan den tuinbouw zal worden verleend. Deze steun zal bestaan in een toeslag op de opbrengst der over de veilingen verkochte pro ducten, en wel in die mate, dat een door de Regeering vast te stellen richt prijs voor de verschillende producten wordt bereikt. Deze regeling zal gelden voor het ge- heele loopende jaar en is dus van te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1932. Omtrent het bezoek, dat, naar ver luidt, de Prins van Wales voornemens zou zijn aan ons land te brengen, wordt nog gemeld, dat dit dan zou plaats heb ben op de terugreis uit Zweden. De Prins zou dan worden vergezeld door zijn broer Prins George, "die, zooals men weet, vorige week per K.L.M. vliegtuig naar Kopenhagen is gereisd. Het vertrek uit Zweden is vastge steld op 12 October, de reis geschiedt per vliegtuig. Het bezoek aan Neder land zal een absoluut particulier karak ter dragen. De Vereeniging voor Active Handels politiek heeft den minister van econo mische zaken en arbeid verzocht, bij de voorbereiding van het handelstrac- taat met Duitschland met kracht alle middelen aan te wenden, waarover de regeering beschikt, tot wegneming van de onrechtvaardige bejegening, welke Nederland ondervindt. In het Palace-hotel te Hilversum had Zaterdagmiddag een receptie plaats ter huldiging van generaal Snijders, die dezer dagen zijn tachtigsten verjaardag vierde. Velen hebben van deze gelegenheid tot complimenteeren gebruik gemaakt. Zaterdagavond is te Utrecht het verbouwde Tivoli heropend. De foyer is geheel gerestaureerd en gemo derniseerd, er is een repetitielokaal bijgebouwd, en er zijn makkelijker nieuwe entrée's bijgekomen. Een Dierendag? In dezen tijd, die aan menschen al zooveel ellende brengt? Neen, zullen velen van U zeg gen, eerst de menschen en dan pas de dieren. „Geef ons een Menschendag, heeft men mij toegeroepen", zegt A. C. Ro- chat in zijn radiorede, „Goed, ik geef U dien. Noem dien dag een Menschen dag, ik wil het dadelijk doen, want wie zieisbegeerig schreit om een Men schendag, die geeft uit z'n menschen dag ook den vollen dag aan de dieren Ik begrijp Uwe stemming. Ik voej Uw verlangen naar den dag des men schen. Maar mag ik U toch een vraag stellen. En wel deze: Meent gij, dat het niet-verholpen leed van menschen, moet gewroken worden met het óók niet verhelpen van het leed van die ren?" Tot zoover de heer Rochat, Waarde lezer, wij vragen ditmaal geen geld van U (al zijn nieuwe leden natuurlijk al tijd welkom, f 1.25 per jaar). Wij vra gen Uw rustig, taktvol woord, Uw prac- tische raadgeving, en vooral Uw goe de voorbeeld, waar het den omgang met dieren betreft. Laat Dierendag aanleiding zijn, dat U eens iets leest over de misstanden, die er op dit ge bied nog heerschen, méér "San U denkt. Lectuur (o.a.*de boven aangehaalde re de van den heer Rochat) is gratis ver krijgbaar bij het secretariaat van de afd. Zeeland v. d. Ned, Ver. tot Be scherming van Dieren, Rouaansche ka de 134, Middelburg. Door Dr. Jan Walch, 56. Het was weer eenigszins onbegrijpe lijke taal Henri was nu echter volko men eraan gewend, van tijd tot tijd van die zonderlinge gedraaide zinnetjes te hooren; hij zette die in een soort apar- ten rommelhoek van zijn hersenen; het verdient misschien opmerking, dat hij de laatste weken telkens even het besef had, dat er met die opzij-gezette waar toch mettertijd nog eens iets ge daan moest worden.... Het was een soort van vuur onder de sintels, dat waard was opgerakeld te worden, maar als even 'n dergelijk besef in hem door brak, voelde hij zich tegelijk machteloos om dat, nu althans, al te doen; het in strument ontbrak Kapitein Héllebrekers was gemoe delijk aan het door redeneeren: 1 Ja, dat zijn van die prachtkansen, die alleen een minister van Buitenland- sche Zaken heeft! Die heeft altijd een prachtpers, wanneer hij uit het buiten land wordt aangevallen. Dat is zelfs een premie op de stommiteit. Weet jij ook wel. Ik hoef e niets te herinneren; jij weet ook nog wel van ministers van Buitenlandsche Zaken, die, werkelijk door hun eigen stómme streken, 't bui tenland aan 't blaffen maakten; en om dat het buitenland blafte, ons aanblaf Zondagavond werd in de Nieuwe Kerk te Middelburg ds. J. W. Dip- pel, komende van Aalten, bevestigd door ds. J. de Visser, die in de plaats van den vader van ds. Dippel uit Nieuwerkerk a.d. IJssel, die wegens ziekte verhinderd was, den nieuwen leeraar toesprak naar aanleiding van Matth, 13 52. Des avonds deed ds. Dippel zijn in trede en sprak zijn nieuwe gemeente toe naar aanleiding van 1 Cor. 1 21 laatste gedeelte. Na het uitspreken van zijn rede richt te ds. Dippel zich met welwillende woor den tot verschillende collega's, kerkeraad kerkvoogden, organist en aanstaande ca techisanten. Bij beide diensten was de groote Nieu we Kerk geheel gevuld. Zoodra ds. Dip pel den kansel betrad werd hem staande door de gemeente toegezongen Gez. 216 vers 1, 2 en 3, terwijl de nieuwe leeraar na het uitspreken van den zegen door de gemeente Gez. 96 werd toegezongen. te! ons hè! daarom blafte de hee- le vaderlandsche pers, en de minister werd een soort nationale held; wat hij zeker niet geworden zou zijn, als hij or wrong, my country, maar dan heet 't or wrong, my coutry, maar dan heet t er altijd bij, dat 't „right" aan onze zijde is. Enfin, als alles door zuivere logica en rechtspraak wordt opgelost, ben ik m'n broodje kwijt.... Maar laten we tot de zaak zelf ko men, hè. Ik bedoel heelemaal niet, dat in deze zaak eenige minister iets ver keerds heeft gedaan, dit is een fortuin tje, dat zóó maar uit de lucht valt...." Je zult me wel erg dom vinden, zei Henri, gebruik makende van een rook-uitblaas-pauze, „maar ik snap je heusch ni'et." Och, ik sla ook maar wat door. We hebben er alleen maar nogal wat plezier in gehad, dat deze aangelegenheid in eens weer de positie van den minister van Buitenlandsche Zaken versterkt schijnt te hebben, die juist door die on derhandelingen met België nogal een erg slechte pers had. En dat, ofschoon hij natuurlijk met deze heele aangele genheid niets te maken heeft! Ik ben erg „uit" de politiek, zei Henri ietwat benepen. Nu, enfin, dan nu dit geval, hè. Dat is heel eenvoudig. De fabrikanten kunnen naar waarheid verklaren, dat ze geen wapens, geen kanonnen dan, want daar gaat het speciaal over, uitvoeren. De kerkeraad der Ger. kerk te Vlissingen heeft besloten, na over leg met de gemeenteleden, uit bezuini- gingsoverwegingén, gedurende de win termaanden in plaats van des avonds de godsdienstoefeningen des middags te houden, met ingang van 9 October a.s. Hierdoor wordt een belangrijke be zuiniging verkregen op licht en verwar ming. Zondagmorgen heeft ds. P. C, A, Huffman, predikant bij de Ned. Herv, gemeente te Schiedam, een gedachte nisrede uitgesproken ter herdenking van het feit, dat hij 40 jaar in de gemeente gestaan heeft. Terwijl de aanwezigen enkele verzen uit Psalm 100, den lieve lingspsalm van den jubilaris zongen, be trad dezen den kansel. Na het-lezen van Gal. 1 vers 119 en gebed ging spre ker na, hoe hij als jong predikant uit Koudekerke naar Schiedam was gekomen. Naar de „Maasb." verneemt heeft de bisschop van Haarlem benoemd tot deservitor van Kwadendamme den Zeereerw. heer G, 'Halkes, rector van het ziekenhuis te Vlissingen, Zondag heeft prof. dr. Slotemaker de Bruine afscheid genomen van de N. H. gemeente te Wassenaar. Hij sprak naar aanleiding van Markus 6 vers 31. De Kievitkerk was geheel vol. Wat de Kerkeraad en de gemeente van Wassenaar voor hem hebben ge daan, blijft voor hem onvergetelijk. Na den dienst dankte ds. Ten Kate prof. Slotenmaker de Bruïne voor het vele, dat hij voor de gemeente heeft ge daan. Nadat prof. Slotemaker dank had ge bracht, voor de hem toegevoegde har telijke woorden, deed hij zingen Ps. 72 laatste vers. De heer H. Faber, cand, tot den H. Dienst te Leiden heeft het op hem uitge bracht beroep naar de afd. Vrijzinn. Her vormden te Velsen aangenomen. Dr. P. A. Klap, wien op zijn ver zoek eervol emeritaat is verleend als predikant der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, 30 jaren heeft hij daar gestaan heeft Zondagmorgen in de Nieuwe Kerk zijn afscheidspredikatie gehouden over de laatste woorden van Lucas 24 vers 36: „Vrede zij U lieden." W, G. v. d. Vliet, oud-O.-I. predikant te Malang is beroepen te Hontenisse. Bij het graven voor de fundamenten voor een nieuw ziekenhuis in Cosenza, in Calabrië, is men, naar het Handels blad meldt, op eenige meters onder den beganen grond, op overblijfselen gestuit van bouwwerken van merkwaardige structuur. Onder deskundige leiding is daarna verder gegraven, waarbij een zeer oud kerkhof met graftomben, mau solea en crypten uit de IVde en lilde eeuw vóór Chr. voor den dag gekomen zijn. Met de grootste voorzichtigheid wordt verder gezocht, naar wat hier waarschijnlijk nog aan archaeologische verrassingen verborgen ligt. De „Corriere della Sera" meldt 28 Sept.: Maurice Chevalier heeft zich in het Theatro Adriano voorgesteld aan 't Romeinsche publiek. De populaire artist heeft eenige liedjes gezongen in het Fransch en Engelsch, echter is hij niet in den smaak gevallen van hel publiek, De douane mag gerust inspectee- ren; er is niets bij, wat er niet bij mag zijn. Maar: toch hebben de geadresseer den kanonnen, als ze hebben wat hun door die fabriek en door eenige an dere fabrieken in ons land wordt toe gezonden. Snap je? Je bedoelt: er zijn kanonnen van te maken? Juist. Het zijn allerlei onderdeelen die ook voor andere industrieele doel einden bruikbaar zijn; en er wordt dan ook, met eenige ostentatie, die andere bestemming bij opgegeven. Alleen is het aantal van zeer speciale instrumenten waar die onderdeelen dan voor bestemd zouden zijn, alleronwaarschijnlijkst groot. Zoo groot als geen land ooit pro duceert. Maar ja, zóó ver strekt zich natuurlijk het toezicht van onze regee ring niet uit; wat er met die artikeleta in Duitschland gebeurt, gaat haar niet aan. En dat is natuurlijk ook volkomen in den haak; als iemand in ons land 'n kalf koopt, wordt hem toch ook niet gevraagd, of hij misschien van het vel een trommel voor militaire doeleinden wil gebruikenHet is allemaal prach tig in orde; en, nu, zoo zit het! Dus: het eenige wat daar eigenlijk tegen te doen zou zijn, dat zou wezen, dat de uitvoer van zulke artikelen ge- contingenteerd werd in verband met de niet-militaire behoeften van het land van invoer? Spreek daar in 's hemels naam niet 6 5.70-020 dat op een goed oogenblik genoeg kreeg van de eentonigheid van het program ma en luidruchtig protesteerde tegen den artist en tegen de geheele onderne ming, zoodat de politie tusschenbeide is gekomen en de voorstelling heeft moe ten schorsen. Zaterdagmiddag hield de afdeeling „Walcheren" van de Chr. Onderwijzers- vereeniging te Middelburg in het gebouw der Chr. Jongemannenvereeni- ging, een algemeene vergadering, die vrij goed bezocht was. Daar de voorzitter de heer R, van der Welle verhinderd was, werd de verga dering geleid door den heer P. J. Ver gers van Domburg. Onder de ingekomen stukken was 'n schrijven van de vereeniging Barnabas. Vele der aanwezige onderwijzers steu nen reeds deze vereeniging. Door afwezigheid van den afgevaar digde naar de vóórvergadering en de al gemeene vergadering kon geen verslag dier vergaderingen worden uitgebracht. De heer J. Birza van Aagtekerke hield een lezing over „Brand" van Ib sen, van; het is net een idee om gepropa geerd te worden door bepaalde nobele partijen in ons land, die niet de minste rekening houden met de belangen van de industrie en dus ook van de indu strie-arbeiders; maar dat heeten ze dan niet te zien. En bedenk eens, wat zoo'n idee, consequent doorgevoerd, zou be- teekenen! Er is bijna geen industrie, of haar product heeft óók oorlogs-,,Ver- wendung"Daarom kan een land zich ook gerust laten ontwapenen.... Ze praatten nog een poosje door; tot wederopzijdsch genoegen, Henri was wel, volgens normale opvattingen, min of meer „gek", of althans monomaan; maar men kan ook met gekken soms 'n tijd lang praten, zonder Tast te hebben van iets abnormaals. En toen excuseerde Henri zich, overtuigd dat hij zijn mid daguren in Den Haag zeer nuttig voor de courant had besteed. Hij zou naar huis gaan; daar verder dien avond blij ven, en den volgenden morgen, pour acquit de conscience, nog eenige autori teiten opzoeken; om dan daarna nog door een kort bezoek aan de fabriek in kwestie zelf, nog eenige persoonlijke indrukken in het artikel over deze zaak te kunnen verwerken. Maar toen hij 's avonds, in zeldzaam geworden gezelligheid, met Clara en de kinderen in de kamer zat, kwam >er een telegram van de hoofdredactie; waarbij hem werd opgedragen, zijn verblijf in Den Haag te benutten door meteen nog Voor de groslijst van candidaten voor lid van het Hoofdbestuur in de vacatu re van den heer H. Nieuwenhuijsen zal door de afdeeling opgegeven worden de heer Lichtering van Vlissingen. Heden zouden voor het Ge rechtshof te Amsterdam in hooger be roep terecht staan de beide verdachten van den diefstal bij de Ned. Landbouw- bank Kok en De Haas, die in Juni j.l. door de rechtbank tot respectievelijk 2 en 1 jaar zijn veroordeeld. Een 49-jarige procuratiehouder en chef van de effectenafdeeling van de Rotterdamsche Bank te Haarlem, meld de zich Vrijdag 3 April bij de Justitie aan, met de mededeeling, dat hij sinds 1928 een bedrag van 72.000 zou heb ben verduisterd. Dit bedrag had hij door speculaties verloren. Om zijn fraude mogelijk te maken, had hij bovendien eenige recu's voorzien van valsche handteekeningen. De bank was tegen fraude verzekerd en leed geen schade. De procuratiehouder was reeds 35 ja ren bij de bank in dienst. Vrijdag werd ■een bezoek te brengen aan een arts, die van zich had doen spreken, doordat hij in een brochure beweerd had, dat er, om materiaal voor een academisch proef schrift te verzamelen, ongeoorloofde proeven hij noemde het eenigszins opzienbarend „vivisectie" op kinde ren in een academisch ziekenhuis waren toegepast. Deze uitlatingen waren onder de aandacht van den minister van on derwijs gebracht; die, waar het een an der hem ressorteerende universiteit be trof, een onderzoek had bevolen. De resultaten van dat onderzoek door den Gezondheidsraad ingesteld wa ren, dat de arts een schandelijke las teraar was, die den medischen stand op onverantwoordelijke wijze in discrediet had pogen te brengen. Die veroordeeling van de brochure was echter op zoo krasse en luidruchtige wijze uitgespro ken, dat zelfs leeken, voor zoover ze dan niet van al te groot ontzag ten op zichte van autoriteiten waren vervuld, eenigen twijfel begonnen te voelen aan de rechtvaardigheid van een zoo lawaai ig en uit den gebruikelijken rapporteer- toon vallend betoog; een meening, die ook door enkele medici, zij het aanvan kelijk zeer schuchter, werd beleden; op grond van meer essentieele redenen. (Wordt vervoUdi

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5