BINNENLAND. ZEELAND. ONTBYT-KOEK TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 3 OCTOBER 1932. No. 233. VW ooi 'A' er. NA DE OPERATIE. MIDDELBURG. GOES. -VAN MBLLB'S ^GOESCHB^ VLISSINGEN. I lapka- ïeaux. lieuw- ge- Delft bev, |older, ïtrum i. Sin- jPakh. fjMidd, i B RIL 2n be- luwste stkan- Lap- |ef 50, 2s per rersch lo. J. Midd. erd*& eo, Rot 8.— 8.— 8.— toen» v*r«w j t®* emlnjj? vos. VERLENGING OPSCHORTING DER VACCINATIEPLICHT. Ingediend is* een wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie. aangezien het encephalitisverschijn- sel zich nog steeds voordoet, stelt de minister in overeenstemming met het advies van den gezondheidsraad, voor, alsnog tot 1 Januari 1935 te verlengen de buitenwerkingstelling van het ver bod, dat onderwijzers, onderwijzeres sen en leerlingen in de scholen worden toegelaten, indien niet behoudens vrij stelling op grond van gezondheidsbe- zwaar wordt overgelegd een verklaring van een geneeskundige, dat zij met goed gevolg of meer dan eens de in enting tegen de pokken hebben onder gaan of aan de natuurlijke kinderpok ken (vuriolae) hebben geleden. ANTWERPEN EN ROTTERDAM Bij de gehouden vergadering van het Centraal Comité der Handelskamer te Antwerpen heeft de voorzitter, de heer M. Jussiant de volgende verklaring afgelegd, welke met luid applaus werd begroet: „Zoo de Handelskamer van Antwer pen niet openbaar is tusschengekomen bij de openbare machten, ter gelegen heid van het bericht aangaande een ge beurlijke vermindering der havenrech ten te Rotterdam, zoo mag men hieruit niet besluiten, dat dit ernstig vooruit zicht onze bekommernis niet heeft uit gemaakt. De Handelskamer heeft met spijt moeten vaststellen, dat het stre ven der beide volken, om te geraken tot een betere economische verstand houding, bestendig te strijden had te gen ontwerpen, die enkel kunnen lei den tot een wedijver, nadeelig voor beiden. Zoo wij niet gehandeld hebben vol gens 'n bepaald plan in deze kwestie, dan is het, dat wij de hoop koesteren, dat de Nederlandsche regeering niet dien weg zal opgaan, welke door een ge deelte van den Rotterdamschen ge meenteraad wordt aangetoond. Zoo nochtans dit het geval zijn moest zoo zal onze haven aan de oorlogsver klaring in zake tarieven antwoorden met maatregelen en verminderingen, welke voor gevolg zullen hebben, dat gansch ons havenverkeer zal gevrij waard blijven. Antwerpen denkt er niet aan zich maar één ton te laten ont futselen door een dergelijk middel." levens deelde de voorzitter mee, dat nu hij in dezen zin sprak, daar volko men toe gemachtigd te zijn. NEDERLAND, BELGIë en LUXEM BURG. Naar de correspondent van de „N, R, Ct." te Brussel meldt, blijkt men in offi- cieele Belgische kringen zeer tevreden te zijn over de wending welke de Neder- landsch-Belgisch-Luxemburgsche oeco- nomische besprekingen te Luxemburg hebben genomen. Verzekerd wordt dat de gedelegeerden van deze drie landen reeds een heel eind opgeschoten zijn met de voorbereiding van een handels verdrag. Prinses Juliana heeft ten derde male een gift van 30.000 ter beschik- ing van het Nationaal Crisiscomité ge steld. Tot voorzitter van het Hoofdbe stuur van de Chr. Hist. Unie, in de plaats van staatsraad mr. dr. J. Schokking, is benoemd oud-minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Door Dr. Jan Walch. 55. Zoo diende hij velen, en van die ve len had elk op zijn beurt slechts een kleine hoeveelheid arbeid te zijnen be hoeve te verrichten. Het kostte hem veel tijd; vooral dan na de congresuren; maar hij had een lange poos van abso lute rust achter zich, om nog niet eens te gewagen van de vele jaren van rusti ge ambtelijkheid die daaraan waren voorafgegaan; en zoo werkt.e hij tot laat in den avond, en had De Middenweg, zonder de kosten voor een occasional te hebben gespendeerd, zeer goede over zichten, waarover een professor van de gemeentelijke universiteit zich zelfs ge roepen achtte, de hoofdredactie een compliment te maken. Toen was Henri's geschiktheid voor den 'verslaggevers- arbeid voldingend bewezen, en gold hij als een considerabele kracht. Kwam ook aldra in aanmerking voor die soort jour nalistieke onderzoekjes, waarbij tact en fijn onderscheidingsvermogen vereischt waren. Maar daarmee kwam hij helaas, weer op het gebied van het gladde ijs. Tot nog toe was zijn gebrek aan zin voor de leugen een charme gekeest. Met een verwondering, die onmiddellijk tot bewondering steeg, had men opge merkt, hoe hij in allerlei gevallen, waar- i in een journalist zich 't air placht te ge- ven, meer verstand van eenig onder werp te hebben dan hij inderdaad had, V -v Het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen. Volgens de zomer- en winterdienstre- geling van de verbinding Vlissingen Breskens van den Provincialen Stoom- bootdienst op de Wester-Schelde wordt op Zón- en Feestdagen met de veerboo- ten slechts vier maal per dag heen en weer gevaren n.l. thans met den zomer dienst van Vlissingen om 7,50, 10, 15, en 18.10 uur en in omgekeerde richting om 8.50, 10.50, 15.30 en 18.50 uur. Deze frequentie van dit belang rijkste der Zeeuwsche veerdiensten is voor het doorgaande verkeer, vooral in het drukke toeristische seizoen wel zeer gering, hetgeen te meer spreekt, omdat, indien een bestuurder van een motorrijtuig uit het Zuiden komende te Breskens, om welke reden dan ook, te laat is om de boot van 10.50 te halen, hij genoodzaakt is meer dan 4% uur te wachten, een tijd, welke ruim voldoende zou zijn, om alle groote steden in het Westen van het land te bereiken. Het komt derhalve voor het algemeen toe ristische verkeer uiterst gewenscht voor, dat op deze ook uit een internationaal oogpunt belangrijke veerverbinding Vlis singenBreskens, althans gedurende de Zon- en Feestdagen in den zomer, de dienstregeling worde uitgebreid tot ten minste 6 heen- en weervaarten per dag. Voorts vertrekt volgens de bestaande dienstregeling van dit veer de laatste boot van Vlissingen op werkdagen reeds om 19,25 uur en op Zondagen om 18.50 uur (volgens de laatste winterdienstre- geling resp. 19.10, 18.10, 19.59 en 18.55 uur), terwijl deze vertrekuren voor den veerdienst WalsoordenHansweert 2 214 uur later zijn gesteld, ondanks de omstandigheid, dat dit veer minder druk is en bovendien de passagiers hier van vooral bestaan uit personen, die de laatste boot van het veer Vlissingen Breskens niet hebben kunnen halen Hieruit moge wel blijken dat ook het veer VlissingenBreskens een latere verbinding wel zeer gewenscht zou zijn. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben in verband hiermede aan de Staten der provincie Zeeland een dienovereenkom stig verzoek gedaan. Ontvangsten Plaatselijk Crisis-Co mité van 26 Sept. tot en met 1 Oct. '32, J. H. C., Maand, bijdrage 1; ontvan gen giften door de Midd. Courant 3e kwartaal 1932 70.85; Gem. Gymnasi um wekelijksche bijdrage 2.53 >4, we- kelijksche collecte 88.7614. Het gironummer van den Penning meester is 18820. Bij ons bureau te Middelburg ingeko men wekelijksche gift personeel Fa. Schulte en Thieme 2.63. Gewestelijke organisatie Zeeland van „Patrimonium", Zaterdag vergaderde in het Militair Tehuis alhier onder voorzitterschap van den heer W. den Hollander het be stuur der Gewestelijke organisatie Zee land van „Patrimonium" met de afge vaardigden der afdeelingen. De V oorzitter zette daarna het doel van deze vergadering uiteen, n.l. het behandelen van het concept-program van wenschen voor de a.s. Kamerverkie zingen. Nadat alle gewestelijke organi- ties hebben vergaderd, zal het program in een vergadering van het Verbondsbe- stuur met afgevaardigden der geweste lijke organisaties definitief worden vast gesteld, waarna het aan de Protes- tantsch Christelijke partijen zal worden aangeboden. Naar de bedoelde vergadering werden als afgevaardigden voor Zeeland geko- ronduit zijn onkunde beleed. Men vond dit in iemand, die toch min of meer 'n geleerde was, van een treffenden ver- voud; en, meer nog: van een beschamen de en veroverende distinctie. Maar nu kwamen er een paar gevallen, die in derdaad een tactvol optreden ver- eischten, en waarvoor hij in alle opzich ten de geschikte man moest zijn. Doch tact, welk een voortreffelijke eigenschap ook op zich zelf, beduidt 'n soepelheid, ■een verzwijging van sommige en naar voren brengen van andere elementen, waarbij de waarheid niet meer in pure naaktheid pleegt te blinken. Er was dan in deerste plaats de quaes- tie van den uitvoer van wapenen naar Duitschland. In Fransche dagbladen was een heftige campagne gaande; zich steu nende op meded'eelingen van een fel- antimilitaristisch deel van de Neder landsche pers, beweerde men, dat Ne derland wapenen leverde aan semi-offi- cieele vereenigingen in het ontwapende Duitschland; vereeningingen die behoor den tot wat men daar „Verschleiertes Militar" noemde, en die onder het voor geven eenige sport te beoefenen, haar leden militair paraat maakten. De Fran sche bladen waren bijzonder precies in hun aanwijzingen; noemden de fabrieken met name, en aanstonds kibbelden twee antimilitaristische partijen, wie hunner de glorie eener interpellatie zou deel achtig Worden. Welke dan ook geschied de; aanvankelijk in den vorm van „schrif telijke vragen"; ze waren met eenigs- zins pathetische 'termen opgesierd; zen de heeren J. Marijs te Vlissingen en A. de Lange te Goes (secundus de heer J. Mommaas te Vlissingen). Hierna werd het concept-program ar- tikelsgewijze besproken. Hierbij werd o.a. aandacht geschonken aan de klachten over schending der Sab- bathsrust (goedkoope treinen, straatde monstraties, enz.), aan de publieke eer baarheid (tooneel, strandleven, enz.), aan de bedrijfsorganisatie, het vakonderwijs, het onvoldoende toezicht op de nale ving der arbeidswet, aan klachten over invaliditeits- en ouderdomsverzekering, aan de werkloozenzorg (steun in natura bijv.), salarisvermindering voor perso neel in overheidsdienst (toepassing van regressieve korting en handhaving kin- derbijlagen), aan cumulatie van betrek kingen en pensioenen, aan volkshuisves ting, landbouw, aan het belastingvraag- stuk, converteeren van staatsleeningen, opheffing van het bankgeheim, enz. Gemeentelijk geneeskundig schooltoezicht. Verschenen is het verslag van den schoolarts te Middelburg den heer J. Broekhuijsen over den cursus 1931 1932. Wij ontleenen er aan: Het geneeskundig schooltoezicht strekt zich thans uit over: 1. De gemeentescholen voor openbaar lager en uitgebreid lager onderwijs en den cursus voor openbaar vervolgonder wijs. 2. De scholen der vereeniging voor ge reformeerd onderwijs aan de Graven straat, Heerengracht en Nieuwehaven. 3. De rijksleerschool (met haar kleu terklas). 4. De school der Nederduitsch Her vormde Gemeente aan den Zuidsingel. 5. De Roomsch Katholieke school. 6. De Openbare bewaarschool. 7. De Roomsch Katholieke bewaar school. 8. De Christelijke bewaarschool. 9. De twee bewaarscholen van het de partement Middelburg der Maatschhap- pij tot Nut van het Algemeen. Deze laatste twee maakten geduren de den vorigen cursus nog geen gebruik van de diensten van den schoolarts. Nog niet aangesloten bij het genees kundig toezicht zijn: 1. De Christelijke Burgerschool in de Singelstraat. 2. De school der vereeniging tot het verschaffen van L. O. op gereformeer den grondslag. Het aantal onder toezicht staande kinderen bedraagt 2687. Van hen ont vingen 1278 een uitnoodigingskaart om zich te laten onderzoeken in het lokaal Wagenaarstraat D 78, terwijl op het z.g. vrije spreekuur (waar de ouders uit eigen beweging met hun kind kunnen komen) 65 kinderen verschenen. Wan neer 451 der opgeroepen kinderen niet weggebleven waren, zouden er in totaal 1343 onderzocht zijn. Nu bedroeg dit ge tal 892. Hiervan werden 109 op het kleuterbureau onderzocht. Bij 718 kin deren werden diversen afwijkingen ge constateerd. Vier kinderen werden naar den tand arts verwezen. Dit wil niet zeggen, dat de andere kinderen geen tandheelkun dige hulp noodig hebben. Het bewijst slechts, dat er nog gewacht wordt op 'n organisatie van de tandverzorging. (Ingez. Med.) waarvan men wellicht minder effect verwachtte bij den minister tot wien men zich richtte, dan wel bij de kie zers, die uit de dagbladen mochten ver nemen, dat deze vragen door een idea list waren ingezonden. De regeering gaf het antwoord, dat de vragers ook wel zich zelf hadden kunnen geven, en dat dan ook, als men niet dacht aan de kie zers, even overbodig als de vragen zelf mocht heeten; namelijk, dat aanmaak van wapenen niet verboden was, wél verkoop en uitvoer, en dat de politie ten eenre, en de douane ten andere na tuurlijk steeds op het vinketouw zaten om overtredingen op dit gebied in dit geval: het treden van wapenen over de grens, te beletten. Dat de minister ech ter, ook hij vol ijver te dezen, nog eens speciale ordfers naar de douane had gezonden om bijzonder nauwlettend toe te zien. Daarmee was het evenwel nog niet uit. Er was ook, op grond van de be treffende mededeelingen in de Fransche pers, een vertoog van den Franschen gezant tot de regeering gericht; zij het ook al in den hoffelijken, hoewel lich telijk insinueerenden, vorm van vragen. Het gezantschap zou het voorts op bij- zonderen prijs stellen, zich door middel van den militairen attaché op de hoog- te te stellen van wat er nu 'eigenlijk in die fabrieken die voor een gedeelte naar in de bladen was bericht, van Duitsche zijde werden gefinancierd gefabriceerd werd. De betrokken fabri kanten hadden met groote openhartig- Er werden ongeveer 45 achterlijke kin deren op de lagere scholen aangetrof fen. De eerste school voor achterlijke kin deren in deze provincie, die hiermee het laatst is van alle provincies, behoort tot de idealen, die wij nastreven. Vele kinderen hebben een slechte hou ding. Van de lichamelijke opvoeding der jeugd kan, zooals de toestand thans is, nauwelijks gesproken worden. De samenwerking met het consulta- tietiebureau tot bestrijding der tubercu lose blijft zeer aangenaam. Het onderzoek naar de gezichts scherpte der kinderen blijft altijd een dankbare taak. Verscheidene kinde ren "kregen naar aanleiding van dit on derzoek een bril. Twee kinderen zijn dermate doof, dat zij het onderwijs nauwelijks of niet kunnen volgen. Eén van hen is doofstom. 1 J4 der kinderen heeft een spraakgebrek. Het euvel der pediculosis capitis blijft be staan. Den ouders geef ik zooveel mo gelijk raad inzake het rein houden van het hoofd. Ernstige gevallen behooren gelukkig tot de uitzonderingen. 36 kinderen verkeerden in een onvol doenden voedingstoestand. Zij werden, voor zoover de ouders hiertoe mede werkten, geregeld door mij gewogen (b.v. om de 2 maanden). Als tevens het daarbij gegeven advies werd opgevolgd, hadden wij vaak succes. Via den schoolarts werden 49 kinde ren uitgezonden. De gelegenheid tot uitzending van zwakke kinderen naar buiten is vol doende. Voor de Vereeniging voor Beroeps keuze werden 7 jongens en 3 meisjes gekeurd. Het kleuterbureau wordt geleid door den districts-kinderarts en den school arts. Het bestaat sinds 12 Augustus 1931. Sdert dien tijd zijn ingeschreven ]260 kinderen en werden 442 consulten ver leend. 109 van de 260 kinderen hadden, daar zij een bewaarschool bezochten, een uit- noodiging ontvangen zich te laten on derzoeken. 151 kinderen kwamen zon der dat hun ouders daartoe speciaal uit- genoodigd waren. Eenmaal werd op advies van den schoolarts in een lokaal banken en leer middelen ontsmet. De scholen werden geregeld door den schoolarts bezocht. Zeer geleidelijk wor den verbeteringen aangebracht, gewoon lijk buiten den schoolarts om. Het schijnt financieel onmogelijk te zijn de school- hygiëne snel en volledig recht te doen wedervaren. Niet ieder kind krijgt dan ook een bank, die bij zijn lichaamslengte past en een plaats van waaruit hij goed het bord kan zien. De bewaarscholen zijn, uit hygiënisch oogpunt, niet best. We zouden zoo gaar ne zien, dat deze instellingen den ge zondheidstoestand der leerlingen gun stig beinvloedden. Dit is over het alge meen niet het geval. Ook hier schijnt vaak, zelfs voor noodzakelijke verande ringen, het geld te ontbreken. Nagenoeg alle medici en onderwijzers hebben door prettige medewerking blijk gegeven van hun sympathie voor het geneeskundig schooltoezicht. Bond van Chr. Zangvereenigingen, GOES. Zaterdagmiddag vergaderde de Ring Zeeland van den Bond van Chr. Zangvereenigingen. Aanwezig waren behalve het bestuur 27 afgevaardigden van de 32 aangeslo ten vereenigingen. De Voorzitter, de heer Gussin- klo liet zingen Ps. 89 vers 6 en ging in klo liet zingen Ps. 89 vers 6 en ging voor in gebed. •DEN SOETEN l NVAL: SEDERT 1&2.S" (Ing. Med.) heid verklaard, dat ze een dergelijk be zoek waarlijk op prijs zouden stellen, wanneer op deze wijze elke zweem van verdenking zou worden weg-geïnspec- teerd, een paar zeer deskundige Neder landsche officieren zouden de Fransche delegatie vergezellen. Wel ils waar, kwam er, toen ook dit antwoord van den minister aan het gezantschap was gepubliceerd, een nieuwe „vraag" uit de Tweede Kamer; ditmaal van een lid, der rechterzijde; de vraag, of, waar de minister in deze aangelegenheid reeds een afdoend antwoord aan een Kamer lid had doen toekomen, het met 's lands hoogheid te rijmen viel, een buitenland- sche mogendheid tot een soort controle op de juistheid van dit antwoord toe te laten; maar deze vraag werd, ook door de Kamer zelf, als een quantité négligeable behandeld; het begrip ,,'s lands hoogheid" vermocht blijkbaar maar weinig de moderne gemoederen van de vertegenwoordigers te treffen. De controle-tocht van de heeren van de Fransche legatie ging dus door; en Henri, die ongetwijfeld de meeste qua- liteiten had, wat voorkomen en manie ren betreft, voor een missie in de groo te wereld, werd den dag daarna naar Den Haag gezonden en naar het plaats je aan den IJssel waar de geïncrimineer de fabriek, door de controleurs bezocht, gelegen was. De bedoeling was natuur lijk, dat hij eenige treffende uitspra ken zou bijdragen, ter versterking van het standpunt dat de heele „groote pers" in deze aangelegenheid had ingenomen, De Secretaris P. Fraanje deelde mede, dat van den Bond een dankbetui ging is ontvangen voo rde keurige ont vangst tijdens de Bondsdagen te Goes. De Penningmeester P. van Belle deed rekening en verantwoording waaruit bleek, dat het laatst gehouden concours heeft opgebracht 1.221, de uitgaven 801, per lid 0.20 uitge keerd, met 'een batig saldo van 153. De rekening van den Ring bedroeg in ontvangst 1.458, de uitgaven 762. De aftredende secretaris P. Fraanje, en de Penningmeester P. van Belle werden met bijna algemeene stemmen herko zen. Een voorstel van de zangvereeniging Nieuwdorp, om een regelingscommissie te benoemen voor orde op het terrein tijdens het concours, wordt na langdu rige bespreking verworpen; het bestuur hoopt door praktische afzetting der tent waarbij één man waakt, de orde daar te bevorderen. Dezelfde vereeniging stelde voor, om voortaan de concoursen op twee plaat sen te verdeelen in O. en W. Z.-Beve- land. Dit voorstel wordt met het oog op de groote kosten niet aangenomen, doch 't bestuur zegt toe, dat het concours voort aan om elf uur zal aanvangen. Wordt toegezegd, dat ook het verslag der jury uitgebreider en vlugger zal verschijnen. Het voorstel van „Looft den H-eere" te Heinkenszand, om het concours te verzeten van Hemelvaartsdag op 2en Pinksterdag, wordt niet aangenomen, daar dit voor vele leden van de vereeni ging bezwaarlijk is, terwijl haar voorstel om den entreeprijs der concoursen van 0.50 op 0.35 te brengen, eveneens wordt verworpen om finantieele re denen. „Ons Genoegen" van Heinkenszand stelt voor, de Ringvergadering des voormiddags te beginnen met eenige wijzigingen in de finantieele vergoeding; besloten wordt dit om twee uur te hou den, en de groote agenda om 1 uur. „Excelsior" van Rilland-Bath ver zoekt betere verzorging van het pro gramma; meer zitplaatsen bij het con cours; naar beide zal gestreefd wor den. Het aanbrengen van luidsprekers stuit af op de groote kosten. Het bestuur zal overwegen om in den nazomer b.v. op Schouwen zangfeesten te organisee- ren ter propaganda voor den Chr. zang. Ook de Kinderkoorfeesten zullen bij genoegzame deelname doorgaan, 'n Steunaanvrage van „Hosanna" te Drie wegen wordt na onderzoek toegezegd. Schietoefeningen, Op 4 en 5 October en zoo noodig op 6 en 7 October zal worden geschoten met geschut geplaatst op den Westelij ken oever van de Marinehaven te Vlis singen en het geschut geplaatst bij het licht van Kaapduinen. De schietoefeningen vangen aan ten 9 h. Op of nabij de batterij vanwaar ge schoten wordt zal van een uur voor den aanvang tot het einde der schietoefe ning een roode vlag geheschen zijn. Zee varenden wordt verzocht zich niet on- noodig lang op te houden in een gedeel te van de Wester-Schelde en van de ree- en dat was opgebouwd uit verontwaar diging over zóó snoode aantijgingen uit het buitenland. Hij had behalve de genoemde ge schiktheden er nog 'n andere; namelijk: een relatie. De Nederlandsche stafoffi cier, die' de Fransche potkijkers zoo als de controleurs spottend door Riese- meyer werden genoemdhad verge zeld, was op de laan van Nieuw-Oost- Indië zijn buurman geweest. Hij begreep, dat het een eenvoudige en zekere weg zou zijn, zich in de eerste plaats tot de zen te wenden; niet uit een oogpunt van meerdere „betrouwbaarheid", want dat begrip bestond voor hem niet; maar omdat hij wist, zoo op gemoedelijke wij ze het volledigst te worden ingelicht. En dat geschiedde ook wel. De kapitein ontving hem hartelijk, en toen hij het doel van zijn komst vernomen had, zei hij vriendschappelijk: O, die klucht, daar zal ik je alles precies van vertellen. Het kan toch geen kwaad, de couranten weten allang wat er in 's lands belang beweerd moet worden, enNou ja, zet maar niet zulke verbaasde oogen op, wij be hoeven elkaar niet te vertellen, hoe 't in zulke aangelegenheden gaat; ik jou alvast zeker niet, zoo'n ouwen rot van Buitenlandsche Zaken!" «ervoi,: 11

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5