ONDERWIJS. RECHTZMEN. KERKNIEUWS. DE VORDERING VAN HET HERSTEL VAN VEERES RAADHUIS. Het is voor den belangstellenden maar ondeskundigen leek niet goed, da delijk na den aanvang der restauratie werkzaamheden aan een oud gebouw, er te gaan kijken. Want dat is een treurig gezicht. Eerst wordt alles in de steigers gezet, en dan gaat men.afbreken. Maar toch is het eigenlijk wel belang wekkend eens te zien, met welk een zorgvuldigheid men daarbij te werk gaat. Alles wordt in teekening gebracht, op gemeten. Steen voor steen wordt met roode menie genummerd, zoo dat hij later weer precies op z'n plaats kan ko men. Dezer dagen vroeg burgemeester Dronkers ons: komt nu eens kijken. Ge kunt dan zien dat er al heel wat gebeurd is, en.dat er nog heel wat gebeuren moet. Zoo hebben we dan met den dagelijk- schen opzichter, den heer M. J. J. van Beveren, den stand der werkzaamheden eens in oogenschouw genomen. De steigers zoo vertelde de heer Van Beveren hebben we in Augustus '31 geplaatst, dat was het begin. Het duurde toen nog tot Februari '32 voor de hoogst noodzakelijke geheele ont ruiming van het gebouw door de ge meentediensten geschied was. In dien tijd hebben wij den voorgevel afgeloogd, de 6 steenen dakvensters genummerd en afgebroken en dè twee schoorsteenen op de topgevels verwijderd. „Afbreken" is eigenlijk teveel gezegd het was meer gewoon „wegnemen" van de los op el kaar liggende goede en verweerde stuk gewonen dienst in ontvangsten met 65.334 en in uitgaven met 60.779. Voor den kapitaaldienst zijn die ge tallen 48.913 en 48.096. De rekening der gasfabriek bedraagt in ontvangsten en in uitgaven 18.405. De kapitaaldienst bedraagt in ont vangsten en uitgaven 13.140. Het te kort over 1931 van 3850 werd door de gemeente bijgepast. Begrooting 1933. Aan de orde" komt thans de begroo ting voor 1933, die hoofdstuksgewijze behandeM wordt. Mevr. v. d. Broecke meent, dat de posten vcor schrijfbehoeften, druk- en bindwerk, reis- en verblijfkosten en te lefoon te hoog zijn en wil hierop bezui nigen. De Voorzitter zegt, dat het ge meentebestuur daar over gaat, en dat er niets onnoodigs gekocht of uitgegeven wordt. En ook op reiskosten mag niet te veel beknibbeld worden. Het gemeentebe stuur moet actief zijn. biet ih bij de gas- conssessie weer gebleken, wat door per soonlijk contact en besprekingen ver kregen kan worden, Vcor kosten van vergaderen is dit jaar niets geraamd zegt de heer H o 1- 1 e b r a n d. Het blijkt dat B. en W. de thee op de vergadering willen afschaffen, wat z.h.s. werd goedgekeurd. De heer C a t s m a n zegt met een beetje beklemd hart te vragen, of de raad het niet wenschelijk acht, dat de ambtenaren in het vervolg hun pensi oen zelf betalen, wat practisch zou neer komen op een korting van 5 a 6 pCt. Nu de burgerij hare belasting biljetten heeft ontvangen, is men wel wat geschrokken van de groote ve hooging. Men zal zeg gen, moeten de ambtenaren dan altijd maar de dupe zijn, doch waar anderen tien, twintig tot zeïïs wel 50 pCt. van hun inkomen zien verdwijnen, is zoo'n kleine korting toch niet zoo erg. Mevr. v. d. Broecke vraagt of de heer Catsman bedoelt, alle gemeenteamb- tena en. doch de heer Catsman zegt, dat er toch reeds lage salarissen zijn, en dus niet er onder begrepen zouden moeten worden. De heer De Backere meent, dat er best een percentje af kan en zegt zich bij den heer Catsman aan te slui ten. ken natuursteen. Bij het aldus wegnemen van de schoorsteenen bleek al ras, dat ook een deel van de top gevels afgebroken en volgens de oude num mering later weer op nieuw opgetrokken zou moeten worden. Voor een deugdelijk herstel bleek heel wat natuursteen noodig te zullen zijn, maar de groeve bij Aalst (Bel gië), waar deze steen soort vandaan komt, was niet meer in ex ploitatie, terwijl af braaksteen van oude bouwwerken voor Vee- re noch de goede kleur, noch de juiste dikte had. Het is ech ter gelukt de groeve weer in werking te krijgen, en nu zit men te Veere gelukkig vrij goed in z'n steen Op bijgaande afbeel ding ziet men de steenhouwerswerk plaats, zijnde het in térieur van Veeres oude groote kerk (de man links op de foto is juist bezig een zwaluwstaart in een gescheurden steen met gesmolten lood Op te vullen.) Aanvankelijk was men van meening, dat het gebouw vrijwel in zijn oorspron- kelijken staat was, maar bij het wegne men van betimmeringen en plinten kwamen allerlei verrassingen voor den dag. Zoo mogelijk wordt hiermede bij de restauratie rekening gehouden. Van de 10 zware moerbalken, welke De heer Hollebrand is er niet voor; hij zegt, dat als men bij elke veran dering in de levensstandaard de sala rissen moest gaan regelen, men wel aan den gang kan blijven. De heer Catsman zegt dat eer stens de levensstandaard reeds 2 a 3 jaar is gedaald, en er nog niet aan de sala rissen getornd is; verder moeten we re kening houden met onze gemeentehuis houding, evenals iedere huisvrouw. Alvorens een besluit te nemen, zegt spr. eerst in overleg te willen treden met de ambtenaren-organisaties. Na be handeling der begrooting zal spr. er nog eens op terug komen. Voor T.B.C.-bestrijding is geen post uitgetroken, B. en W. meenen geen subsidie te moeten geven. De Voorzitter zegt, dat het hier •een bevoorrechte gemeente is, die zoo veel rijke instellingen heeft, die zelf voldoende in staat zijn die bestrijding te bekostigen. Mevr. v. d. Broecke zegt, dat die instellingen ook veel minder inkomsten hebben door pachtverlaging, en stelt voor 100 op de begrooting te zetten, doch haar voorstel vond slechts steun bij den heer Hollebrand. Voor subsidie aan de muziek is 300 dit is 50 minder dan andere jaren uit getrokken. De heer B 1 o n d e e 1 meende, dat dit bedrag voldoende zal wezen. B. en W. meenen het volgende jaar te kunnen volstaan, met een heffing van 40 pCt. op de gemeentefonds, 30 pCt. op de vermogens en 20 pCt. op de perso- neele beTasting. Die cijfers waren voor 1932 80 pCt.. 50 pCt,, en 20 pCt. De begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven voor den gewonen dienst met 59.280 met 2.532 voor onvoorzien. De kapitaaldienst sluit met 1500 in ontvangst en uitgaaf. De heer Hollebrand betreurt het, dat er indertijd een vrije steunregeling is goedgekeurd, en niet eene met rijks subsidie. De Voorzitter vroeg dit later te behandelen. De instructie voor den agent der ar beidsbemiddeling werd goedgekeurd. Als agent werd na besloten zitting uit een tweetal bestaande uit de heeren G. P. H. Wijffels en W. Dhondt, de 'eer ste benoemd op een salaris van 125 de twee vloeren dra gen, waren er 4 zóó slecht, dat ze heele- maal vernieuwd moes ten worden. Aan de overige 6 zijn laschein- den gemaakt, zoodat geen enkele moerbalk onaangeroerd is ge bleven. De wintermaanden, zoo vertelde de opzich ter verder, hebben we de balklagen verder in orde gebracht, en de natuursteen van de schoorsteenen en top gevels hersteld; in het voorjaar konden we toen laatstgenoemden meer opbouwen. In den zomer van dit jaar hebben we nu den kap onderhanden genomen en het werk daaraan is nu zoover gevorderd, dat het dak voor den winter voorloopig is afgedekt met asfaltpa- pier. Wanneer de stand der werkzaamheden dit zal veroorloven, kan in den zomer van '33 met de leibedek king aangevangen wor den. Van schoorsteenen, steenen dakven sters en topgevel was het weer de sloo- per, van den voorgevel is het erin ver werkte en verroeste ijzer dit grooten- deels geweest. Het is merkwaardig om te zien, welke verwoestingen dit kan aanrichten Overal waar mogelijk, is deze onver biddelijke vernieler nu weggenomen en vervangen door gewapend .beton of koper. met ingang van 1 Oct. a.s. Eveneens werd na besloten zitting eervol ontslag verleend aan de heeren A. Buysse en M. W. Sterrenburg, res pectievelijk directeur en boekhouder der gemeentegasfabriek, en wel met in gang van 1 Nov. a.s. of zooveel later als het B. en W. in verband met hun werkzaamheden wenschelijk voorkomt. De heer Catsman komt nog eens met zijn verzoek betreffende de betaling der pensioenen door de ambtenaren zelf. Op voorstel van den voorzitter, zullen de raadsleden deze kwestie nog eens nader onder de oogen zien, om dan in een volgende vergadering een besluit te nemen. GROEDE. Woensdagavond hield 't hier gevestigde departement Groede der Maatschappij tot Nut van het Al gemeen, haar jaarlijksche algemeene vet gadering. Uit de reken;ng en verantwoording cve: het afgelooper. jaar bleek, dat was ontvangen 575.47, uitgegeven een be drag van f 509.70. De rekening werd al dus vastgesteld. Lc vergadering bepaalde, dat dit sei zoen twee voordachtavonden voor haar leden zullen gehouden worden, en wel eene de laatste helft van November 1932 en de tweede begin kebruari 1933. Alsdan zuilen vertoond worden de films „De vier jaargetijden", Dier tegen Mensch met als slot een komische film en in de maand Februari 1933 „Een Chineesche avond met lichtbeelden", waaraan tevens voordrachten verbon den zijn. Het aftredende bestuurslid, de heer M. Wagtho, tevens voorzitter, werd m. a. st. herkozen. Bij de rondvraag heeft de heer Beu- ningh de wenschelijkheid naar voren gebracht om gezien de geringe kosten welke de twee te houden filmavonden met zich zullen brengen, een derden avond er nog aan toe te voegen. De heer A. J. Pauw zag liever dat een avond werd gehouden voor de werk- loczen. Hoe en op welke wijze deze avond gevuld moest worden, liet hij aan de vergadering over. Na eenige discussie werd besloten 'n gratis middag- en avondvoorstelling te geven toegankelijk voor alle personen van 18 jaar en ouder en woonachtig te De 7 beelden en baldelijks waren in zoo'n allerdroevigsten staat, dat ze zelfs als waren het levende menschen niet vervoerd konden worden, alvo rens ze verbonden en gespalkt waren En fin, de wrakken zijn, op 1 na, heelhuids naar de groote kerk gebracht, alwaar ze nu opgesteld staan, opdat de beeldhou wer die de nieuwe zal hakken, zich op de oude voorbeelden inspireere. Onder deze uiteenzettingen beklom men we steigers en steenen trappen, om zoo hier en daar eens rond te kijken. Wat ons opviel was dit: dat deze restau ratie op zulk een degelijke, eenerzijds grondige, anderzijds aesthetische volko men verantwoorde, wijze geschiedt. Alles schijnt er op gericht te zijn, het werk zóó op te leveren, dat het weer hecht en sterk is, maar ook: dat het den oor- spronkelijken toestand zooveel mogelijk nabij komt. Op de linker foto ziet men een groote opening in het dak: daar heeft een to rentje gestaan, en daar komt het na her stel wéér te staan. De rechterfoto ver toont het reeds herstelde rechtertorentje, met den weer opgetrokken rechter top gevel met schoorsteen; ook de dakkapel len zijn gerestaureerd. De totaalindruk van een bezoek aan de restauratie van Veeres Raadhuis is: dat hier het hoognoodige herstel aan een kostbaar bouwwerk op degelijke wijze ter hand genomen is. werkelijk niet gemakkelijk gemaakt. Door de goede zorgen van het co mité werd aan de bijeenkomst een eenigszins feestelijk karakter gege ven door het schenken van het tradi- tioneele kopje chocolademelk. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Middelburg. Tot de eerste klasse werden als nieu we leerlingen toegelaten: M. S. Berger, J. F. Burgs, J. A. Burg- hardt, C. Broodman, F. Broodman, J. de Bruyn, J, M. van den Broek, A. F, Dir- ven, A. Ie Due, G. Eikelenboom, M. J, Geuze, J. C. Hanegraaf, H. Huybregtse, G. Kieboom, H. Krijger, P. Mannie, L. de Nood, M. Raaymakers, A. de Schipper, P. Simpelaar, A. v. Sluys, J. J. v. Sluys, J. Steketee, F, Timmerman, J. v. d. Ven, M. v, d. Ven, J. de Visser, A. de Vos, A. van der Welle, J. Willeboordse, J. J. Westveer, J. Wolf, allen te Middelburg, J. van Belzen, J. van de Ketterij, F. Poortvliet, allen te Arnemuiden. S. Hei ne te Domburg. L. D. Geerse, C. Geldof, P. van der Horst, J, Th. van Molen broek, A. Schuitema, A. de Wijze, al len te Koudekerke. J. Komejan te Me- liskerke. C. Geldof, J. Provoost te Oost- kapelle. P. Louwerse te Serooskerke. C. J. Arnoys, J. Francois, A. van Schaik, P. de Voogd, A. van der Weele, allen te O. en W, Souburg. M. Caljouw, D, Kodde te Veere. Groede. Eenige dagen voor de film vertoond zal worden, zullen kaarten beschikbaar gesteld worden, die toegang zullen ver- leenen tot de zaal, waarin de film ver toond zal worden. Een afscheid. Men schrijft ons: Dinsdagavond verzamelde zich een vriendenkring van ds. A. T. W. de Kluis, die met zijn echtgenoote op uit- noodiging aanwezig was, in de consis torie der Ned. Herv. Kerk te Seroos kerke (W.) Het initiatief voor dezen avond was genomen door den heer Hoegen van Hoogelande, bij wien de leiding berustte en eenige andere le den der kerk, die te zamen een comi té hadden gevormd. Na de opening schilderde de voor zitter in welgekozen bewoordingen den veelomvattenden arbeid van den predikant, wiens vertrek aanstaande is. Hij liet duidelijk uitkomen, hoe het vcor velen een behoefte was, hem een avond in eigen kring te hebben om hem nog eens te doen gevoelen, welk een groote plaats hij door zijn onver poosden arbeid en nooit verflauwenden ijver in de harten zijner gemeenteleden inneemt; hoe zij nooit zullen vergeten, wat hij voor hen als predikant, ver- eenigingsleider en schoolstichter is ge weest. Ook mevr. de Kluis, die door haar hartelijke ontvangst der bezoekers van de pastorie aller hart heeft gewonnen, werd niet vergeten. Aan 't eind zijner rede werd als herinnering door spr. na mens de vrienden een prachtig, antiek cylinderbureau aangeboden. Daarna voerden nog het woord de heeren W. C. Allaart, die sprak na mens het schoolbestuur; L. Melse als vertegenwoordiger der kerkvoogdij en M. Geluk als vertolker der gedachten van de aanwezige en verhinderde vrienden. Hierna nam ds. Van de Kluis ont roerd het woord om mede, namens zijn vrouw te bedanken voor de hen be reide verrassing. De aanstaande schei ding van zijn gemeente wordt hem In den nacht van 12 op 13 Juni j.l. stond in de Previniairestraat te Haar lem een auto, waarvan de lichten niet brandden en de nummerborden verschil lend waren. Een agent van politie die den chauffeur, den 22-jarigen A. S. wil de bekeuren, kreeg daarbij van dezen een aantal slagen met een bandenlichter op het hoofd, waardoor de agent levens gevaarlijk werd verwond. De Haarlemsche rechtbank heeft den chauffeur wegens poging tot doodslag veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch was 4 jaar. Eenigen tijd geleden heeft in de Druvenvoordestraat te H a a rl e m een schietpartij plaats gehad, waarbij twee Duitschers waren betrokken, die in 'n perceel in deze straat hadden ingebro ken, en toen zij werden betrapt, eenige schoten op de politie gelost. De Haarlemsche rechtbank heeft een hunner zekeren J. veroordeeld tot 1 jaar gev. straf. De eisch was 1 jaar en 3 maanden. De gewezen deurwaarder bij den Hoogen Raad der Nederlanden J. de G. heeft terecht gestaan wegens oplichting en hoerde deswege 4 maanden gevange nisstraf tegen zich eischen. De Haagsche rechtbank verwierp de door den verdediger, aangevoerde nie tigheid der dagvaarding, doch achtte de ten laste gelegde feiten niet bewezen en sprak verdachte vrij. Kantongerecht te Goes. De kantonrechter te Goes heeft ver oordeeld wegens overtreding: op den openbaren weg vloeken: H, T, v. S. Goes 15 of 15 d. h.; te Wolphaartsdijk venten zonder ver gunning: P. V., Goes 2 of 2 d. h.; een rijkskanaal bavarende zonder re glementen aan boord: C. v.' W., Waspik, 5 of 5 d. h.; te Wemeldinge van een rijwiel niet afstappen als begrafenisstoet passeert: J. A. H,, Wemeldinge, 5 of 5 d. h.; fietsen zonder licht: M. v, S., Ierseke 10 of 10 d. h.; A. v. S., Ierseke f 5 of d. h.; W, v. L., Ovezande 10 of 10 d. h.; auto rijden zonder voldoende lichten: S. D., Kloetinge 1 of 1 d. h. linkerzijde van den weg fietsen: D, L., Hoedekenskerke; F. C. C., aldaar 3 of 3 d. h.; met motorrijtuig rijden zonder vol doende remmen: C. G. A. H., Middelburg 15 of 15 d. h.; M. F., Goes 3 of 3 d. h.C. W. v. D., Kortgene 5 of 5 d. h.M. J. W., Kortgene 10 of 10 d. h.; met auto rijden zonder spiegel: E. d, B,, Maastricht 5 of 5 d. h.; J. A. v. B,, Ierseke 3 of 3 d. h.; met auto rijden zonder rood achter licht: P. W., Goes 2 of 2 d. h. met rijwiel rijden zonder reflector: I. v. d, D., 's-Heer Arendskerke 2 of 1 w. tuchtschool; dronkenschap 3e herh.: H. T, v. S,, Goes 3 weken hechtenis. De moord op den heer Eschauzier. Naar de Msb. van de zijde van den verdediger in de strafzaak tegen de van dezen moord verdachten Konings en Penders,-verneemt, zijn de rapporten der deskundigen in zake het briefje, naar hetwelk door het Haagsche Gerechts hof een onderzoek van deskundigen werd gelast, thans bij den rechtercom missaris ingekomen. Belangrijke octrooibeslissing in de gloeilampenindustrie. De president van de rechtbank te Bre da heeft in kort geding vonnis gewezen i.z. N.O.S 11346 tegen de N/V. Gloei lampenfabriek „Voba" te Tilburg en

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6