BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MJDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 26 SEPTEMBER 1932. No. 227. HULDIGING OUD-GENERAAL C. J. SNIJDERS. DE BEGROOTING BIJ P. T. T. DE GEMEENTEFONDSBELASTING. NA DE OPERATIE. EEN KRANKZINNIGENGESTICHT TE ASSEN. MIDDELBURG. DE SPORTTERREINKWESTIE. Antwoord B. en W. en Sport- commissie op vragen van den heer Jeronimus. DE KRATON-MEDAILLE. Een Goesche drager. Ter gelegënheid van de viering van den 80sten verjaardag van generaal C. J. Snijders, op Donderdag, zullen in den middag van dien dag onderscheidene troepenafdeelingen van land- en zee macht op den strandboulevard te Sche- veningen ter hoogte van het monument van land- en zeemacht voorbij den jari gen oud-opperbevelhebber defileeren. Aan dit défilé zullen deelnemen detache menten van de Koloniale Reserve (met muziekkorps), korps Adelborsten, korps Mariniers, de Politietroepen, de Kon. Mil. Academie, de Grenadiers en Jagers (met de Kon. Mil. Kapel), de Genietroe pen, het korps Kon. Marechaussée, het 2de regiment Huzaren en het 2de regi ment Veldartillerie, beide laatstgenoem de bereden korpsen met hun muziek korpsen, Thans is ook de P. T. T,-begrooting voor 1933 verschenen. In de memorie van toelichting wordt o.m. opgemerkt, dat, hoezeer het te be treuren is, dat het P. T. T.-bedrijf, juist in dezen tijd zijn diensten aan de ge meenschap op bepaalde punten moet beperken, het in algemeen economisch opzicht daarmede niet anders doet dan zich aanpassen aan hetgeen als een alge- meene voorwaarde voor wederopbloei van het economisch leven kan gelden, n.l. dat het zich op een lager vlak stabi liseert. Toen dan ook bij 't opstellen der cij fers van de vermoedelijke baten der P. T. T. diensten voor 1933 bleek dat deze ruim 7 millioen lager moesten worden gesteld dan die in de begrooting voor 1932 geraamd heeft de bedrijfsleiding met goedkeuring van den minister een reeks bezuinigingsmaatregelen opge steld. Een en ander doet de ontwerpbegroo- ting sluiten met een in vergelijking tot vorige jaren sterk verminderde winst van 2 millioen. Voor de raming van de frankeeropbrengsten werd uitgegaan van de opbrengsten over de eerste maanden van 1932. Op grond hiervan werd de raming 1933 3.849.000 lager gesteld die voor '32. In verband hiermede zal van verdere verlaging van de posttarie- ven ge en sprake kunnen zijn. Daar de opbrengsten dalen, is 't stre ven er op gericht de exploitatiekosten te beperken o.m. door zooveel mogelijk de bestaande kantoren tot postinrichtingen van lagere orde terug te brengen. Ten aanzien van de vestiging van postagentschappen en poststations, al dan niet vereenigd met telegraaf- tele foonstations, zal door de tijdsomstan digheden soberheid worden betracht. Wat betreft den Postcheque- en Giro dienst is een bedrag van 150.000, uit getrokken voor dekking van 't geraamd verlies, dat de girodienst mogelijk in 1933 zal lijden op zijn vordering op de bankiersfirma Scheurleer en Zonen. De rente, gekweekt door dé beleg ging is 675.000 hooger geraamd kun nen worden dan voor 1932, Blijkens de begrooting van het ge meentefonds wordt de opbrengst van de hoofdsom der gemeentefondsbelasting geraamd op 50 millioen, die van de nieuw voorgestelde tijdelijke opcenten op 24 millioen, die van 50 opcenten op de vermogensbelasting op 5 mil lioen; de opbrengst van de nieuw voor gestelde tijdelijke opcenten op de ver mogensbelasting wordt gesteld op f 3 millioen. In totaal f 82 millioen. De uit gaven worden geraamd op 97.231.310, Door Dr. Jan Walch. 49. Oom Sextius had echter wel meer dan tien minuten noodig om van de tragi- comische gewaarword ngen te bekomen, die de mededeelingen omtrent de leu genloosheid van zijn neef bij hem had den opgewekt. Een verdrietig medelij den was de hoofdtoon van zijn gevoe lens; want hij mocht zijn knappen neef graag, al was die hem de laatste jaren wat te zeer verhaagscht naar zijn zin. En nu hem als een soort psychi- schen patiënt te zien, dat smartte hem; 't comische van 't geval ontging iemand als oom Sextius allerminst, maar zijn glimlach erover was vol pijn. Goddank, dat het volgens den dokter, maar een tijdelijke toestand scheen te zullen zijn. En nu kom jullie mijn hulp inroe pen? zei hij. Enfin, dat vertel jelui me dan dadelijk wel.... Maar het spijt me, Clara, dat je me niet van te voren even hebt ingelicht, en over Henri's toe stand, en dan, liefst ook over hetgeen jelui me vragen wilt. Een gesprek met hem in deze omstandigheden over.... enfin, over wat, dat weet ik nog niet, maar over alle mogelijke min of meer maatschapelijke aangelegenheden is moe'lijk; en ik denk dat daar eenige voorbereiding wel noodig voor was ge weest." Clara bloosde; de 'eigenlijke reden van zoodat de uitkeering van het rijk aan het fonds 15.231.310 zal bedragen, Naar de „Asser Crt." meldt, bestaan er ernstige plannen tot vestiging van een krankzinnigengesticht te Assen. De inrichting zal komen op het door de gemeente aangekochte landgoed Port Natal. Tusschen de gemeente eenerzijds en het Ned.-Herv. gesticht voor zenuw en geesteszieken „Zon en Schild" ander zijds, kwam een overeenkomst tot stand, welke zoo goed als definitief mag heeten. Naar aanleiding van de destijds in ons blad vermelde vragen van den heer Jeronimus inzake de kwestie tusschen de sportvereeniging en de sportcommis- sie leggen B. en W. aan den raad een schrijven over van de commissie van beheer en toezicht voor de gemeente lijke Sportterreinen (de Sportcommis- sie.) De commissie schrijft op de eerste vraag nml. of B, en W\ kennis genomen hebben van het bericht omtrent de z.g. Zwaluwen-wedstrijd in ons blad van 3 September, niet te kunnen antwoorden, en verwijst naar aanleiding van de tweede vraag nml. of het juist is, dat door de te hoogen vraagprijs deze wed strijd voor Middelburg verloren ging, naar haar antwoord in ons nummer van 12 September. Van een bestaan van een zijdelings verband tusschen dit te loor gaan voor Middelburg en de onderhandelingen tus- de zgn. Sportcommissie en de voetbal- vereeniging Middelburg, zijnde de inhoud der derde vraag, weet de commissie niets af. De vierde en laatste vraag, luidt of het juist is, dat er onderhandelingen zijn geweest tusschen de Sportcommis sie en genoemde voetbalvereeniging, waarbij partijen tot overeenstemming zijn gekomen, doch naderhand voor die voetbalvereeniging bezwarende condi ties aan het ter teekening overgelegde contract zijn toegevoegd, en dat nader hand Middelburg op andere voorwaar den hare wedstrijden op het Nadorstter rein zal spelen? Aan het antwoord der commissie ont- leenen wij: Tusschen de commissie en de M.V.V. Middelburg zijn inderdaad onderhande lingen gevoerd. Terwijl de commissie zich zeer heeft beijverd om, met het oog op het naderend speelseizoen, waarvoor met andere vereenigingen nog con tract moest worden gemaakt, en daar mede nu moest worden gewacht tot met Middelburg definitief overeenstem ming was verkregen, groote spoed te be trachten, heeft het Bestuur van M.V.V. met de beslissing op voorgesteld concep ten onverantwoordelijk lang getraineerd. Toen ten slotte bezwaren werden mede gedeeld is weer onderhandeld, wat ten gevolge had dat een nieuw concept door de commissie werd opgemaakt en aan stonds verzonden over twee daarin op genomen voorwaarden viel M.V.V., deze twee condities waren: a. dat zij, gelijk afgesproken, de helft zou betalen in extra kosten, welke ge maakt zouden worden aan de door den K.N.V.B. gestelde eischen voor de 1ste den plotselingen overval, namelijk, dat zij gehoopt had, zóó, persoonlijk, een wat minder ontmoedigend antwoord te krijgen, kon ze moeilijk zeggen; het was dat voelde ze nu ze tegenover oom zat, ineens wel heel duidelijk wel wat heel kinderachtig gedacht, en ook een beetje beleedigend voor zijn welwillendheid, die nooit moeite zou schuwen, als hij zijn neef helpen kon. Maar het antwoorden werd haar be spaard; want daar stond Henri al in de deur, en berichtte met een gezelligen wenk naar boven: „Het Madera-geval wacht". Wat aardig van oom,, om hem naar den ouden trant, die praeparatie- ven op te dragen! Nu, dan moeten we er maar heen, zei deze, 'ernstiger dan hij zich vandaag nog had getoond, en da'n in overeen stemming was met het geizelligheidje van het „Madera-geval". >En ook Clara keek ernstig. Wat heb jelui? vroeg Henri, een beetje ontsteld. Niks, zei Clara. En oom voegde er bij: „We spraken over de moeilijke om standigheden." Wat niet onwaar was. In het studeervertrek, de mooie, zaal- wijde, rustig-getinde boven achterka mer, die verre water- en rietrijke velden overzag, zaten en praatten ze. Het was dan eerst Henri's inleiding; over zijn aan staande afvloeiing als ambtenaar om Sextius knikte begrijpend; Clara had met een enkel woord reeds de commen taar geleverd, met een korte aandui klasse wedstrijden te voldoen. Toegege ven kan worden, dat in het concept niet duidelijk bleek, dat deze extra-kosten alleen de speciale kosten waren om aan die eischen te voldoen welke op onge veer 100 waren getaxeerd, en voor de Commissie de normale kosten bleven, die toch voor een goed voetbalveld te ma ken waren. Maar dadelijk is op dat beklag door den voorzitter der Commissie schrifte lijk geguarandeerd, dat de bepaling te verstaan was als: M.V.V. bedoelde, en M.V.V. zelfs zekerheid zou hebben als zij eenvoudig deze verplichting tot beta ling van de helft dier kosten voor 50 afkocht. Ongeveer terzelfder tijd berichtte M. V.V. te verlangen dat in het contract werd gezet: dat M.V.V. slechts een maximum van 50 aan kosten had te betalen. Op dit miniem verschil zou ze ker nog overeenstemming zijn bereikt, maar bedenkelijker was .het volgende bezwaar; b. Waar M.V.V. bij het spelen op de terreinen in den Nadorst het voetbal veld achter de Meelfabriek verliet, had de commissie in het concept-contract ook opgenomen dat, behoudens de ei gendom bij M.V.V. van het kleedlokaal en het buffet, de eigenlijke accessoria van het speelveld als gaolpalen en af rastering, van welke afrastering de commissie indertijd de helft ongeveer 200 had betaald tot het terrein be hoorden. Bij afbraak was dit alles al zeer wei nig waard, nieuwe daarstelling zou de commissie veel geld kosten. En tegen over de zeer gemodereerde som, waar voor volgens het contract M.V.V. in den Nadorst kwam spelen, viel de con cessie (als ze dit was, want de commis sie meent, dat alles tot het terrein be hoort behalve dan het kleedlokaal) in 't niet. Nochtans vond M.V.V. deze be paling zoo gewichtig, dat zij verklaarde daarop niet te zullen ingaan en te ver langen dat in het contract werd gesti puleerd, dat doelpalen, afrasteringen, af te sluiten toegangswegen enz. op het terrein achter de Meelfabriek volgens een op te maken en door de commissie te onderteekenen staat, eigendom wa ren van M.V.V. en dat alles wel door de commissie zoolang de huur duurde, mocht worden gebruikt, maar de com missie het onderhoud had, en deze bij het eindigen der huur die goederen ter beschikking had te stellen van M.V.V. Als men nu in aanmerking neemt, dat de commissie op verzoek van M.V.V. zelve een toegangsweg heeft doen aan leggen, zij het dan dat krachtens ac- coord, M.V.V. daarin moet bijdragen, dat de afrastering een zestal jaren geleden voor de helft door de Commissie is be taald, dat toegangswegen, afrastering, evenals de goalpalen, die mogelijk door M.V.V. vernieuwd, maar deze dan ter vervanging dienden van de voorgangers, die oorspronkelijk bij het aangaan der huur met het terrein aan haar in gebruik zijn afgestaan, dat ook deze voorwerpen behoorden bij het voor een voetbalveld bestemde terrein, en daarvan verwijderd als afbraak luttele waarde hebben, dan zal men aldus de commissie willen verstaan, dat de Commissie met de ver langde wijziging bij de overigens voor M.V.V. voordeelige voorwaarden in het voorgelegde concept-contract opgeno men niet accoord kon gaan. Inmiddels was de tijd met al dit ge haspel zoo ver verstreken, dat geen dag langer kon worden gewacht met het afsluiten van contracten voor andere vereenigingen. In elk geval vond de commissie zich niet langer verantwoord de belangen dier andere vereenigingen op het spel te zetten, dan de vertraging van M.V.V., die, ondanks de voordeelig voorgestelde voorwaarden, nu nog op het laatste ding van het geval te Straatsburg; zoo' dat oom niet al te verbaasd was, dat een zoo knap, en nu ja, ook zoo hier- archisch-ambtelijk voelend ambtenaar reeds in de eerste reeks voor afvloeien in aanmerking was gekomen. Toen in 't kort het wedervaren aan de Bank; de slot-scène was overbodig, waar het ont slag, ook zonder die, een afgedane zaak was geweest; trouwens, oom was na tuurlijk al van het éclat-verwekkend faillissement op de hoogte. En zoo was men al spoedig tot het heden genaderd, dat naar men weet, ieder oogenblik in de toekomst overgaat; en de toekomst was dan ook 't naaste element van het gesprek; gelijk ze het doel daarvan was. Én zoo kwam men tot de quaestie van een mogelijke carrière in de rechterlijke macht; en wat oom daarvan zou den ken. De vraag deed hem eenigszins ver bijsterend aan. Niet het feit op zich zelf, dat Henri ze opperde; had die een jaar geleden daarover gesproken, hij had het niet vreemd gevonden, en had er zich dan zelfs waarschijnlijk in verheugd, 'n bloedverwant met wien hij veel ophad, voort te helpen op een ambtelijken weg, dien hij, londanics veel teleurstellends dat ook hij daar had ondervonden, toch altijd een nobel en den nobel-gezinden man zeer waardige plaats in het leven achtte. En nu, Henri wist niet, wat hem voor deze carrière was gaan ont breken, maar Clara, die wist wèl wat haar man ontbrak; en meende die nu ««nam Den laatsten tijd is er in enkele der groote bladen nogal een en ander ge schreven over de Kraton-medaille. In Amsterdam is 19 September de heer J. van Dijck 80 jaar geworden, en een dagblad uitte de mogelijkheid, dat de heer Van Deijck de laatste drager der Kraton-medaille zou zijn. Daarna bleek, zooals meestal, dat er in den lande nog een paar dragers dezer me daille leven, doch als het er geheel een stuk of vijf zijn, zal het daar wel bij blij ven. En daarom was het een verrassing voor ons te vernemen, dat ook Goes 'n drager van de Kraton-medaille onder zijn inwoners telt, n.l. den heer Jacob de Nooijer, wonende Westhavendijk 35, Wij bezochten dezer dagen den heer De Nooijer, die de laatste maanden wel bedlegerig is, en ook een weinig hard- hoorend, maar die voorts nog opgewekt en helder van geest bleek te zijn. Voor al toen wij naar de Indische dienstja- nippertje afkwam met een wijzigings voorstel dat op zich zelve onredelijk was, maar bovendien van betrekkelijk zoo gering importantie, dat een verder uitstel van accoord niet was te ver dedigen. Daar door de schuld van M. V. V. de situatie nu gewijzigd was, heeft de commissie zich genoodzaakt gezien aan M.V.V. te doen weten, dat zij op den eenmaal aangegeven basis, die M.V.V, zelve had veranderd, o.a. door de huur- tijd tot één jaar te verminderen, geen contract meer kon maken en aan haar andere voorstellen doen toekomen, wel ke toch nog belangrijk minder bezwa rend waren dan voor andere voetbal- vereenigingen steeds hebben gegolden. Aan het naderhand toevoegen van 'n ter teekening overgelegd contract is geen sprake geweest. Het kant en klaar, zelfs gezegeld, over (voor) gelegde contract hield bovengenoemde voor waarden wel degelijk in. Inderdaad zal nu M.V.V, op andere voorwaarden dan eerst zijn voorgelegd, hare wedstrijden op het Nadorstterrein spelen, maar ook deze voorwaarden zijn zoo schappelijk mogelijk, omdat de com missie hoewel uit den aard der zaak voor het terrein moet worden betaald, er ten zeerste op is gesteld, dat op het daarvoor zoo geschikte Nadorstterrein de le Klasse-wedsrijden worden gehou den. Daar de commissie het lange trainee- ren van M.V.V.'s bestuur als haar prin cipale grief maar ook als de oorzaak van alles beschouwt, is zij er op gesteld die onverdedigde vertraging aan te toonen met de volgende uiteenzetting der historie: 20 Juni 1932 eerste samenkomst der inderdaad, dat hij toch....?! Vrouwen waren verbijsterende wezens; hij had, célibatair als hij was, evenwel met meer dan wetenschappelijken ijver in deze materie gestudeerd; maar ze zetten je toch nog steeds voor raadsels! Zóóveel naiveteit bij zooveel raffinement; zulke plotse! nge verblindheden bij zoo diep- inzichtige peilingen, die tot den grond der meest gecompliceerde toestanden en karakters gingen! Hemel, had dan Clara, die verstandige, nogal nuchtere Clara, had die zoo weinig benul van wat het in de practijk beduidde, menschelij- ke verkeerdheid te ontmaskeren, mis drijven uit te pellen en bloot te leg gen, die ieder mensch van den aanvang af zorgvuldig met de bedachtzaamste list geheimhoudt; met den zorgzaamsten schijn overdekt? Maar het was nu niet de tijd voor uitvoerige verbazingen en pogingen tot begrijpen. Het was voor alles zaak, Hen ri van dit denkbeeld, dat kon er al iets van de verwezenlijking komen tot niets dan allerbelachelijkste échecs zou lijden, te doen afzien. Hoe graag hij zijn gestranden neef ook de behulpzame hand wilde bieden. En dan zou het goed zijn, daarna Clara eens grondig de zot heid van zulke plannen te doen gevoe len; opdat zij toch ook een beetje voor zichtig zou worden, en Henri bij verdere projecten wat meer van critiek zou die nen. Hij begon dus alvast, bij Henri's uit eenzettingen, die te ontvangen met een ren informeerden, was de heer De Nooijer er weer geheel „in", en vertelde hij ons verschillende staaltjes van zijn wedervaren, noemde hij namen, die voor ons bijna klassiek zijn. Zoo had hij o.a. Generaal Van Heutsz nog als jong luitenant gekend. En toen kwamen ook zijn medailles met de bijbehoorende papieren voor den dag, n.l. de bronzen medaille voor 12- jarigen trouwen dienst, het expeditie- kruis met gesp, (2e expeditie tegen Atjeh), en dan de bewuste Kraton-me daille met het blauwe lint. Deze Kraton-medaille werd uitgereikt aan degenen, die deelnamen aan het be leg en de bestorming van de Kraton, en zij werd vervaardigd uit het metaal van het veroverde geschut. Dit wapenfeit vond plaats in 1873'74, dus bijna 60 jaar geleden, en de heer De Nooijer, die thans 85 jaar is, nam er aan deel als ma rinier op het stoomschip „Den Briel". Onder de velen, die bij het beleg en de bestorming van de Kraton sneuvelden, was ook de commandant-generaal Koh ier. De heer De Nooijer wist nog te ver tellen, §ls was het gisteren gebéurd, (hoewel hij niet op hetzelfde schip was), dat generaal Kohier precies tusschen een groepje officieren door den kogel getrof fen werd. Maar de heer De Nooijer had wel voor zijn oogen gezien, hoe één der mariniers van zijn schip de eerste die aan wal sprong, met één slag van een klewang het hoofd vrijwel van den romp gescheiden werd. Ook na zijn dienstjaren heeft de heer De Nooijer nog heel wat wederwaardig heden medegemaakt; o.a. was hij 50 jaar lid van de reeds jaren verdwenen Chr. W erkmansvereeniging. En thans zal de heer De Nooijer ver der zijn leven wel te bed moeten slij ten, leven van zijn ouderdomspensioen en de jaarlijksche gratificatie van 50 die aan de Kraton-medaille verbonden is. Gelukkig heeft hij een goed en pret tig tehuis bij zijn zoon en dochter. commissie met één tot dit doel benoem de commissie uit M.V.V. 21 of 22 Juni door de commissie concept-contract aangeboden. 25 Juni bracht commissie uit M.V.V. enkele bezwaren tegen het concept contract en verzoekt zij om weer samen te komen. 27 Juni 2de samenkomst en bespre king. Naar aanleiding daarvan bericht de commissie uit M.V.V. terstond aan het bestuur van M.V.V. dat zij met dit be stuur een gezamenlijke samenkomst wenschte om vóór de algemeene verga dering van M.V.V. tot een voorstel in een of andere richting te komen. Deze vergadering heeft niet plaats gehad, omdat het bestuur van M.V.V. dit niet n o o d z a ke 1 ij k acht- t 'e terwijl eerst 14 dagen nadien de algemeene vergadering werd gehouden. Na het einde dezer algemeene verga dering kwam de Commissie uit M.V.V. met het bestuur van M.V.V. bijeen om de zaak nog nader te bespreken en was men in dit bestuur van meening, dat dit bestuur nog eerst samen moest komen om de condities der sportcommissie na der onder de oogen te zien. Eerst 14 dagen na de a 1 - \m eene vergadering kon de Com- 'missie uit M.V.V. de sportcommissie be richten dat zij het nog wenschelijk achtte een bespreking met haar te hebben, ten einde de bepalingen van het contract de finitief vast te leggen, mede in verband met eischen door den N.K.V.B. aan het terrein gesteld. Eerst 25 Juli dus ongeveer 5 weken nadat een concept-contract door de Commissie was aangeboden en ongeveer 4 weken na de tweede samenkomst, uitdrukk ng van bedenkelijkheid; die de gêne eener weigering deed voorvoelen. En toen Henri, nog voor het eind van zijn verhaal, een oogenblik poosde om adem te scheppen, viel hij hem op de beminnelijke wijze waarop hij dat kon, in de rede: Beste jongen, zei hij, terwijl hij zijn rechterhand op de knie van zijn jongen neef legde, en hem hartelijk en als ver geving vragend voor de toch noodige interruptie aanzag,, „beste jongen, ik zie al waar je heen wilt. En omdat ik je zoo graag wil helpen, zou ik zeggen: laten we geen tijd verknoeien met pra ten in die richting. Want dat is het; ja; dat kan jij niet weten, maar er is geen mogelijkheid om op het oogenblik of in de eerste maanden ook maar iemand in de rechterlijke macht binnen te loodsen. Daar ook is het parool: versobering. Er kunnen een twintig plaatsen vacant ko men, door overlijden of pensionneering vóór er ergens een vacature voor iemand van buiten ontstaat. Er is natuurlijk in zoo'n geval opschuiving, maar enfin dat is een gecompliceerde geschiedenis de vereenvoudigingen die zijn inge voerd, en de uitbreiding van de arbeids uren zijn van dien aard, dat, zooals ik zeg, er geen nieuwe ambtenaren be noemd worden. Maar kijk nu maar niet zoo sip; laten we liever meteen eens overleggen, waar ergens anders wel een betrekking te vinden zou zijn. (Wo»dt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5