DE IEPENZIEKTE. Voor kleine luinen. RECHTZAKEN. ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP. HANDEL EN NIJVERHEID. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEQRAFIE. LEGER EN VLOOT. Optie op grond Overeenkomstig het desbetreffend verzoek stellen Buig. en Weth. voor aan de Coöperatieve Broodbakkerij en ver- bruiksvereeniging ,,de Broederband U. A." optie te verleenen voor den tijd van een jaar op den aankoop van 400 m2 grond, gelegen naast het reeds door haar aangekochte perceel aan de van Dis hoekstraat (Oostzijde). Grond voor rioolaanleg. Burg. en Weth. stellen voor kosteloos van A. en S. Mudde over te nemen per ceeltjes grond aan de Cruysstraat en daartegenover kosteloos een rioolaan sluiting voor hunne woningen te maken en op den overgenomen grond een ce- menttegeltroittoT aan te leggen. Verkoop grond. Ten slotte stellen Burg. en Weth. voor aan de Wasscherij de Volharding rond 159 m2 grond te verkoopen voor 1 per m2. KRINGMAGAZIJN NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Toen het gebouw op het Molenwater te Middelburg, waar vroeger het Burgerweeshu s was, verbouwd zou worden tot Huishoudschool, moest het ook worden opgeheven als bewaarplaats van de artikelen van het Roode Kruis, voo zoover d e in Zeeland verblijven. Men heeft toen alles naar het voor malig militair hospitaal vervoerd. Van een goede ordening kon door allerlei omstandigheden geen sprake zijn, maar toch zag men in, dat het zoo niet kon blijven. Ook het hoofdbestuur begreep dit en gedurende de laatste maanden is er nu onder de bekwame en deskundige lei ding van sergeant-majoor de Bruijn, met kracht gewerkt en op een paar zolders van het gebouw ligt nu alles keurig op geborgen, en is alles op papier gezet. Gisteren kwam de heer 'de Kanter namens het hoofdbestuur naar Middel burg om een en ander in oogenschouw te nemen en tevens had de overdracht althans van het toezicht aan de afdee- l'ng Middelburg plaats De heer H. Dronkers uit Veere, kringcommissaris voor Zeeland, noemde het een gedenkwaardige dag voor Zee land ten opzichte van het Roode Kruis en zeide, dat al de goederen Rijkseigen dom zijn en een oorlogsbestemming hebben, maar ook kunnen zij wel voor andere doeleinde gebruikt worden. Van harte hopen allen, dat zij voor oor log nimmer noodig zulen zijn, maar als dit onverhoopt wel het geval zou moe ten zijn, dan moet ook het Roode Kruis paraat blijken te zijn. Spr. wendde zich tot sergeant-majoor de Bruijn, die zoo volkomen deskundig bleek te zijn en bracht hem hulde voor de wijze, waar op hij zijn opdracht heeft vervuld. Tot sergeant Hage, die als beheerder zal op treden, zeide spr. dat zijn functie in het leger, die van sergeant-ziekenverpleger, een goede verzorging der artikelen waar borgt. Volgens de statuten berust het toezicht op een kringmagazijn bij de afdeeling in de plaats, waar het geves tigd is, in casu dus bij de afdeeling Middelburg, doch de goederen zijn ter beschikking van geheel Zeeland. Spr. zeide tenslotte dat bij rampen of andere buitengewone omstandighe den bij hem kan worden aangevraagd of men van de goederen mag gebrui ken hij vraagt 't dan aan 't hoofd bestuur telefonisch aan en droeg 't toezicht over aan de afdeeling Middel burg. De voorzitter dier afdeeling, de heer mr. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, bracht den heer Dron kers dank voor zijn woorden en den heer de Kanter voor zijn aanwezigheid. Alles is nu netjes in orde, dank zij de goede zorgen van sergeant-majoor de Bruijn. De afdeeling neemt de goederen gaarne in beheer over. Hierna hebben de aanwezigen een kijkje genomen, het eerst bij eenige ma trassen en. andere artikelen, die ter be schikking zijn van de afdeeling, maar daarop bij de groote voorraden van het kringmagazijn. Daarbij kwam men eerst op den zol der, waar de matrassen keurig op daar voor getimmerde en met asbest over dekte stellages van latwerk zijn opge borgen, »j<m Op een andere afdeeling staan de cnderdeelen voor 125 goede houten krib ben, elders weer een aantal ijzeren ledi kanten en draagbaren, alles uit elkaar, maar in een minimum van tijd in elkaar te zetten. Weer elders liggen groote voorraden dekens, lakens, kussens, allerlei kleedingstukken, wel te ver staan ondergoederen, en wat bij oorlog of rampen noodig kan zijn. Alom is in deze lokalen electrisch licht aange bracht, voor goede afsluiting is zorg ge dragen en honderden kilo's naphtaline is uitgestrooid om de ergste vijandin, de mot te verjagen. Zoo gezegd alles is geïnventariseerd, er is gelegenheid geschapen voor het voeren van administratie, en eveneens voor spoedig verpakken der goederen als zij vervoerd moeten worden. Met den heer Dronkers hopen wij, dat noch voor oorlog, noch voor ram pen van de goederen gebruik moet worden gemaakt, maar ook zijn wij het met hem volkomen eens, dat als dit wel het geval moest zijn, men het slechts kan toejuichen, dat in onze pro vincie een zoo goed gevuld, goed ver zorgd en goed geordend magazijn aan wezig is. VI. Geneesmiddelen voor zieke iepen zijn niet bekend. Zooals uit de vorige artikelen is ge bleken, wordt de bestrijding van de iepenziekte gezocht in het verminderen van de besmettingskansen voor de nog gezonde boomen, door het verwijderen en onschadelijk maken van door de ziek te en door de spintkevers aangetaste iepen. De vraag dient te worden gesteld, of bestrijding met scheikundige middelen ook mogelijk is. Immers voor bestrij ding van zoovele plantenziekten wordt van velerlei stoffen (koperverbindingen, zwavel) met goed gevolg gebruik ge maakt en het zou van zeer groote betee- kenis zijn, als ook de iepenziekte door bespuiting, bestuiving of met op andere wijze aangewende scheikundige midde len bestreden kon worden. Het behoeft geen betoog, dat het van groote beteekenis zou zijn, als een der gelijk middel met gerustheid aan hen, die hun iepen behouden willen, kon wor den aanbevolen. De schimmel, die de iepenziekte ver oorzaakt, groeit echter in het hout en is dus niet van buitenaf door bestuiven of bespuiten te bereiken. Bij het behan delen van de boomen door middel van inspuitingen moet de boom beschadigd worden (gaten boren), wat gevaarlijk is, daar het aanleiding geeft tot rotting, ter wijl gebleken is, dat men toch de schim mel niet bereikt en deze dus niet kan dooden. De zeer vele pogingen, die van ver schillende zijden zijn aangevoerd om de iepenziekte met scheikundige middelen te bestrijden, hebben dan ook tot nu toe geen enkel gunstig resultaat opgele verd. In de jaarverslagen van den planten- ziektenkundigen Dienst zijn mededee- lingen opgenomen over de genomen proeven, welke mededeelingen in de pu blicatie van het Iepenziekte-Comité zijn overgenomen, zoodat daaraan op ruime schaal bekendheid is gegeven. Tocfi zijn deze feiten nog niet doorge drongen tot allen, die daarbij belang hebben. Vandaar, dat hier nogmaals met klem wordt aangeraden niet in te gaan, op welke aanbieding ook van een middel, dat bestrijdingsmiddel tegen de iepen ziekte heet te zijn, want in geen enkel geval heeft men met uitwendige of in wendige middelen behandelde boomen, die door de iepenziekte waren aange tast, kunnen behouden. Verscheidene gemeenten, die eenige door de uitvinders sterk aanbevolen middelen soms op vrij groote schaal had den toegepast, zijn daarmede opgehou den wegens het uitblijven van een gun stig resultaat. Alle anderen, zoomede waterschappen, polders en particuliere bezitters van iepen, zij aangeraden, niets voor deze waardelooze middelen uit te geven. Daar het toepassen van scheikundige middelen voor de boomen gevaar kan opleveren, is het gewenscht, dat men alvorens op aanbiedingen van dergelijke middelen in te gaan, het advies van het Iepenziekte-Comité of van den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen inwint. Het najaar in onzen bloemen tuin. Wind en regen hebben ons de vorige week leelijk parten gespeeld en wie Dahlia's en andere hoog groeiende kruidachtige planten niet had opgebon den heeft de noodzakelijkheid daarvan nu wel ingezien. Toch is er zoo hier en daar ook nog wel een opgebonden plant gehavend uit den strijd gekomen. Na tuurlijk is een en ander direct door ons hersteld want nog altijd is onze bloemen tuin een lusthof en daarin mag geen chaotische verwarring geduld worden, Ook is het steeds noodig dat scheef ge waaide dahlia's en andere kruidachtige planten direct worden opgebonden en recht gezet daar ze spoedig krom groei en. Daar komt nog bij dat we nu pas gaan genieten van de meeste hooggroei- ende vaste planten als: herfstasters, helenium, helianthussoorten e.a. en wanneer deze wat ruim en breed zijn aangebonden kunnen ze heel wat open plekken, ontstaan door uitgebloeide zo- merbloeiers, bedekken. Mooi zijn deze herfstbloeiers en vooral wanneer op zon- ninge dagen tal van bontgekleurde ka pellen er omheen fladderen. Ook zijn er laagblijvers onder die herfstbloeiers. Hoe mooi zijn nu de aster amelius varië teiten met hun blauwe, lila en rose bloemtrossen, de karmijn rose bloeiende sedum spectabile atropurpureum, rud- beckia newmannii met haar goudgele straalboemen waarin de zwartbruine hartjes zoo fraai uitkomen, en dan onze vollegrondsch chrysanthemums welke in tal van kleuren nu onzen tuin. gaan op- vroolijken en hiermede tot aan het in vallen van den vorst doorgaan. Wel moe ten we deze chrysanthemums dan liefst met kluit opnemen en in een bak plaat sen daar ze in een strengen winter vaak verloren gaan. Al deze soorten blijven laag en hebben daardoor niet zooveel te lijden van de najaarswinden. Van de eenjarige zomerbloemen zijn het nu voor al de Afrikaantjes of Tagetessoorten welke door hun rijken bloei opvallen. Ook dahlia's bloeien nog steeds rijk en leveren ons volop snijbloemen. Toch den ken we er wel aan dat 't herfst is en de winter straks weer komt. Voorzie daar om uw dahlia's nu van duidelijke eti- quetten opdat ge de soorten, ook wan neer ze niet bloeien, uit elkander kunt houden. Wie enkele in den vollen grond staande bloemplanten wil oppotten voor kamerversiering gedurende den winter moet dit nu doen opdat de planten nog gelegenheid hebben om aan te wortelen. Daarvoor zijn geschikt: geraniums, be goniasoorten, chrysanthemums, e.a. K. v. d. B., 31 j., caféhouder te Vlissingen, heeft hooger beroep aange- teekend tegen 't vonnis der Rechtbank te Middelburg van 6 September j.L, waarbij hij wegens het in behandeling nemen van een vrouw, is veroordeeld tot 25 of 10 d. h. De Amsterdamsche rechtbank ver leende surcéance van betaling aan het effectenkantoor F. Th. Everard N.V., kantoor houdende te Amsterdam en Haarlem. De surséance werd verleend voor den tijd van anderhalf jaar, ingaan de 13 Mei j.l. Voor de 4e Kamer der arr, recht bank te Amsterdam stond terecht de vroegere concierge van het kantonge recht aldaar, de 44-jarige W. V., die zich had te verantwoorden wegens verschil lende oplichtingen. De man had geld weten los te krijgen van een aantal per sonen onder valsche voorspiegeling, Zoo had hij 350 van een notaris te Am sterdam ter leen gekregen. Nadat verd. hem had medegedeeld, dat hij mee zou deelen in een erfenis van den hotelhou der J. te Heerenveen. Zoo had hij nog verschillende personen opgelicht voor bedragen van resp. 700, 200 enz. Het O. M. eischte wegens oplichting, meermalen gepleegd, een gevangenis straf van anderhalf jaar. Vonnis 7 Oct Donderdag heeft de rechtbank te Amsterdam uitspraak gedaan in de zaak tegen den 32-jarigen behanger H. G. A., Op 9 Maart is hij de woning van 'n 81-jarige alleenwonende weduwe, wo nende aan de Westerstraat binnenge drongen. Hij heelt de vrouw vervolgens met 'n hard voorwerp zoo geslagen, dat ze ern stig letsel opliep. Zij verloor echter 't bewustzijn niet en begon luid te gillen. Op haar gegil kwamen de buren toeloo- pen. Het O.M. had 8 jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde hem gis teren wegens poging tot diefstal met ge weldpleging tot vijf jaar gevangenisstraf. De juweelendiefstal. Naar vernomen heeft de rechtbank de gevangenhouding van de drie ver dachten, L. D., A. M. en A., die in Juli j.l. gearresteerd werden in verband met den juweelendiefstal bij den heer Ph., aan de Van Hoogenhoucklaan te Den Haag met 30 dagen verlengd. Oplichting. De congierge van het Muj)derslot C. R., stond dezer dagen terecht voor de rechtbank tf Amsterdam Verdacht van oplichting. De man had in 1929 kennis gemaakt met een dame uit Soest. De concierge had haar verteld, dat hij grootmeester van een vrij metselaarsorde was. Hij haalde de bezoekster over lid te worden van deze orde en zij gaf den concierge in goed vertrouwen 2500, Door aller- hand manupulaties bleef zij jarenlang in goed vertrouwen geld geven aan den man. Langzamerhand werd zij echter wantrouwend en zij liet hem een schuld bekentenis tot 30.000 teekenen. Tot dat bedrag 'waren Inmiddels gelden overgemaakt uit Soest naar Muiden. Ten slotte diende de vrouw een klacht in bij de justitie. De officier van justitie eischte wegens oplichting 1 jaar gevan genisstraf waarvan 3 maanden voor waardelijk. De rechtbank gisteren vonnis wijzend veroordeelde den concierge wegens de subs, ten laste gelegde verduistering tot een gevangenisstraf van 1 Y« jaar. De drievoudige moord te Putbroek. De verdediger van de beide verdach ten van den drievoudigen moord te Echt, de jachtopzieners van den E., vader en zoon, heeft bij den Hoogen Raad cassatie aangeteekend tegen het arrest van het gerechtshof te 's-Herto- genbosch, waarbij de verdachten wegens het voortgezet misdrijf van doodslag en poging tot doodslag zijn veroordeeld lot 15 en 6 jaar gevartgenisstraf. In eerste instantie bedroegen de straf fen 15 en 8 jaar, terwijl in hooger be roep de procureur-generaal 15 en 4 jaar eischte. Zooals bekend, oordeelt de Hooge Raad niet over feiten en komt bij de cassatiebehandeling de vraag schuldig of niet schuldig zelfs niet in het geding. Hei college gaat alleen na, of de wet juist is toegepast, en of geen wetsarti kelen zijn geschonden, zooals door de verdediging naar voren zal moeten wor den gebracht. Vermindering van het aantal inspecteurs bij het L. O. Uit de begrooting voor O., K. en W., blijkt, dat de uitgaven zijn geraamd op 159.616.635 of bijna f 6 millioen min der dan het vorige jaar. Ten aanzien van het lager onderwijs wordt medegedeeld, dat op de bezoldi ging van het personeel van het school toezicht bij het L. O. 12 pet. van het voor 1932 geraamd bedrag zal worden bezuinigd. Dit zal worden bereikt door het aantal hoofdinspecteurs, dat thans 5 bedraagt, tot 3 terug te brengen, en het getal inspecteurs met 5 te vermin deren. Tengevolge daarvan zal boven dien het aantal bureau-ambtenaren met 3 en het aantal schrijvers met 7 in krimpen. Het ligt in het voornemen de twee nog bestaande Rijksnormaallessen te Tiel en te Zwolle en de Rijkskweekscholen te Oud-Beijerland en te 's-Hertogenbosch geleidelijk op te heffen. Bovendien zul len de kosten der Rijkskweekschool te Apeldoorn worden beperkt, voorname lijk door haar tot een driejarige in te krimpen. Dit voorstel heeft nog niet tot een lagere raming van de uitgaven voor 1933 kunnen leiden. Intusschen kon het voor personeel der Rijkskweek- en leerscholen voor 1932 geraamde bedrag met 35.093 ver minderd worden wegens de met 1 Maart 1932 ingevoerde tijdelijke korting op de salarissen, wegens het vervallen van wachtgelden en wegens een bezuiniging op de belooning voor practische oefe ning van kweekelingen, In vergelijking tot het voor 1932 toe gestaan bedrag kon deze post thans 1,504.471 lager geraamd worden. De mogelijkheid hiervan houdt o.m. verband met het volgende: De bij K. B. van 23 Juni 1932 tot stand gekomen opschuiving van den leeftijd van toelating tot de scholen voor ge woon lager onderwijs brengt op 1 Ja nuari 1933 een vermindering teweeg van het aantal onderwijzers, hetwelk voor rijksvergoeding in aanmerking komt. Immers zal de met 16 Juli 1932 ingetre den opschuiving van de leeftijdsgrens tot vijf jaren en negen maanden reeds haar invloed doen gevoelen op de ge middelde schoolbevolking over 1932 en dus ook op het aantal onderwijzers, dat over 1933 aan de scholen voor gewoon lager onderwijs moet verbonden zijn. Toscanini. De dirigent Toscanini is tot ridder in het Legioen van Eer benoemd wegens zijn meesterlijke vertolking van moder ne Fransche muziek. Maurice Maeterlinck, De Belgische schrijver Graaf Maurice Maeterlinck is door de Fransche regee ring benoemd tot Grootofficier in het Legioen van Eer. Erasmus-huis, De Brusselsche correspondent der Msb. meldt dat heden in tegenwoordig heid van prins Leopold en prinses den uit binnen- en buitenland, de plech- Astrid, benevens tal van persoonlijkhe- tige opening plaats hebben zal van het Erasmus-museum in de Brusselsche voorstad Anderlecht, dat is ingericht in het huis zelf, waar Erasmus een tijd lang gewoond heeft. Meubels, schilderijen en gravures, beeldhouwwerken, medailles, boeken en manuscripten van Erasmus en van zijn tijdgenooten, evenals zeldzame do cumenten betrekking hebbende op de curieuze geschiedenis van Anderlecht maken van dit nieuwe museum een zeer interessant geheel. Bij dezelfde gelegenheid zal de nieuwe folklore-afdeeling van het oud- Begijnhof ingehuldigd worden. De verzending van mossels. Men meldt ons uit Ierseke: Met de verzending van goede quali- teit mosselen gaat het van hier uit met grooen vooruitgang. Wekelijks is de maat vermeerderd, vooral nu het een beetje kouder is geworden. Per auto en per spoor wordt tot ver in Frankrijk verzonden, ook de vraag naar schoone geknipte mosselen neemt toe. Maandag tot Donderdag hebben een 40-tal jon gens den geheelen dag mosselen schoon gemaakt en een aardig daggeld ver diend. Niet tevergeefs acht men dit werkloon, daar het veel vocht en inko mende rechten uitspaart, bovendien hebben de klanten gaarne zuivere mos selen. Deze gaan allen in zakjes van 50 kg naar Parijs, waar dit eerste klas pro duct schitterend den strijd wint tegen het Fransche product, dat veel kleiner en veel magerder is. Ondanks bescher ming wint Zeeland het. Veiligheidsweek. De K. N. A. C. organiseert een veilig heidsweek, speciaal voor automobilis ten van 3 tot 8 October a.s., in welken tijd zij alle eigenaars van .auto's zal verzoeken, hun wagens grondig te laten nazien en zoo noodig te herstellen. Bescherming van den voetganger. De Nederlandsche Bond tot Bescher ming van voetgangers (N. B. B. V.) heeft te Amsterdam vergaderd. De voorzitter, de heer A. F. Muller, betoogde dat de bond den voetganger besehermen wil tegen de gevaren, welke hem van het verkeer bedreigen. De bond stelt daarbij voorop, dat de voetgangers hun eigen belangen moeten behartigen Dat bescherming van deze categorie van weggebruikers noodig is, valt niet te be twisten indien men aan de hand der sta tistische gegevens de intensieve stijging van het asverkeer in de laatste jaren fietsen, motorrijwielen, personenauto's autobussen en vrachtauto's nagaat, waarbij er rekening mee moet worden gehouden, dat deze stijging zal blijven aanhouden, terwijl daarnaast immer een groote groep van voetgangers zal over blijven. Met de methode, volgens welke het oog gevestigd blijft op de belangen van 't verkeer en getracht zal worden den voetganger op te voeden zal de Bond volledig breken. Hij zal zich integendeel tegen 't ver keer richten en zich tot taak stellen, de mentaliteit van den huidigen chauffeur die b.v. te Amsterdam alles te wenschen overlaat, grondig te veranderen. De fiets rijder, zij het in een andere categorie, be hoort daar ook bij. De overheid is in de hoofdstad te veel op het verkeer inge steld en te weinig op den voetganger, in tegenstelling met andere steden in Euro pa, als Kopenhagen, Stockholm en voor al Parijs, Spr. overdrijft niet indien hij beweert, dat te Amsterdam de voetgan gers als opgejaagd wild over de straat worden gedreven. De bond hoopt in de zen toestand verandering te brengen door te adresseeren aan en te appel- leeren bij de overheid, door het verlee nen van rechtskundigen bijstand, het sa menstellen van rapporten enz. Het bestuur werd er o.m. op gewezen dat de wijze waarop de N. B. B. V. dit uiterst moeilijk probleem wil aanpakken, nimmer tot een bevredigend resultaat zal kunnen leiden. Het eene noodige is het aankweeken van het saamhoorig- heidsgevoel dat op den weg niet gemist kan worden. Ind. Stoomvaartlijnen. Johan van Oldenbarnevelt 21 van Ba tavia naar Amsterdam. Sibajak (uitreis) p. 21 September (1 v.m.) Suez. Chr. Huygens (thuisr.) 22 van Algiers. Marnix van St. Aldegonde (uitr.) 22 te Southampton. Luchtpostdienst NederlandAustralië De Nederlandsche Posterijen hebben onlangs aan de Australische aangeboden te zorgen voor het vervoer van de lucht post van Amsterdam naar Australië, Uit Melbourne wordt nu bericht, dat de federale Minister van verdediging Pearce zich niet wenscht uit te spreken over dit aanbod, zoolang de departemen tale commissie haar rapport over de luchtvaartpolitiek nog niet gereed heeft. Tegen aanvaarding van het aanbod rij zen verschillende bezwaren. Het voor naamste daarvan is wel de moeilijkheid om de post van Port Darwin uit over Australië te distribueereq. Bovendien zou de dienst PerthAdelaide, welke jaarlijks een subsidie ontvangst van 40.000 pond sterling vrijwel waardeloos worden, hoewel hij niettemin moet wor den gehandhaafd. De „Melbourne Sun" begroet het Ne derlandsche aanbod met warmte en schrijft dat Australië het op die wijze niet zonder snellere mails behoeft te doen, totdat het financieel in staat is den dienst zelf aan te vatten. Een geheel eigen dienst is onvermijdelijk maar juist daarypor kan de ondervinding met het Nederlandsch experiment opgedaan van zeer veel nut zijn. De bootsman L. C. Keijn, wordt oveTrgeplaatst van de „Frisio naar het wachtschip Vlissingen en de sergeant- torpedomaker P. Zeegers van de Schor pioen naar de kazerne van den onder zeedienst.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 8