BEURS- EN Wl SSELKOERSEN. SOLA SILVER Kleine Bazar - Goes BEURSTHERMOMETER. •VAH MBLLB'S GOESCHE ONTBYT-KOEK KERKNIEUWS. BEMENC0 NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. RECHTZAKEN. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. TH0LEN* ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. AMSTERDAM, 23 Sept. Het eerste getal is ae vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 102%—102%. Ned. 17 1000-4 101101K- Ned. 31 1000-4 99%—99. Ned. 32 1000-5 102%—102%. Certificaten-3 80%—80%. Cert. N.W.S.-2% 67%—67%. O. Indë 2i2 1000-6 99%—99%. O. Indië 23 100-6 74%—74%. O. Indië 16 1000-5 99—99% O. Indië 26 1000-4 93%—93% Duitschl. pd.st. 100-7 56%56 Duitschl. 30 1000-5% 48%—48% Engl. W.L. 50-200-5 71%—71% Engl. F.L. 50-200-4 78%—77% Zeeuws. Hyp. B-5 99%99% Zeeuws. Hyp, B-4% 94% A Amsterd. Bank 106%106% C Rotterd. Bankver. 74%74% A Twentsche Bank 96% A Pref. Jurgens A 94%93%. A De Schelde N.B. 40%39%. A Ver. Papf. v. Gelder 62%63%. C Am. Car Foundry 13%13%. C Am. Smelt Ref. 21%20%. C Farbenind. I.G. 8483 C U. States St. C. 45%43% C C. Publ, Serv. 1%1% C North Am. Cy. 38—36% A Born. Sum. H.M. 130129% A Ned. Wol Mij. 5051 A Singkep Tin M. 109108 A J. C, Japan Ln. 33%34% A Rotterd. Lloyd 6565 A S. M. Nederland 6870 A Amst. Thee C.M. 33%—33% A Houth. Alberts 3434% C Peruvian C. Pr. 10%—10 A Southern Rlw. 14%13% C Union Pac. Rr. 8179% C Int. Nickel Cy. 10%10% zooals in de memor e van toelichting tot de begrooting voor 1931 is medege deeld, de dakruiten aan de orde. Nationaal Kolfconcours. Op de gisteren gehouden vergade ring van de Kolf-societeit „Prins van Oranje", deelde de voorzitter, de heer Molhoek mede, dat de Nederland- sche Kolfbond haar 50-jarig bestaan in 1935 in Goes zal vieren met een natio naal kolfconcours. Zulks o.a, omdat het zelfde jaar de Goesche Kolfsocieteit haar 80-jarig bestaan herdenkt. Voorts wer den in de vergadering reeds enkele voorbereidende maatregelen besproken, Ir. H. C. Wesseling, directeur van de N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde", alhier is tot bestuurslid gekozen van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers, Met de Staatscourant van 12 Sept. zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de LandaalSchelde N.V, alhier, Veepest. KAPELLE. Bij een landbouwer te Ka- pelle is de pest geconstateerd onder de varkens, door den rijksveearts. Deze ziekte schijnt in deze streken weinig voor te komen. Drie dieren zijn reeds bezweken. De brand te Rilland. RILLAND-BATH. De marechaussee uit Ossendrecht heeft Donderdag j.l. aan de Justitie te Middelburg voorgeleid 'n viertal personen, afkomstig uit Driewe gen, Goes en Ovezande, allen van be roep metselaar, in verband met den de zer dagen plaats gehad hebbenden brand van een boerenschuur onder de gemeen te Rilland-Bath. Een drietal is na verhoor in vrijheid gesteld, terwijl zekere J, S., metselaar te Goes werd aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht. KAPELLE. De uitslag van den étala gewedstrijd is als volgt: De mooiste étalage le pr. H. K. Kra mer, 2e pr. Firma H. Blok en Zonen; 3e pr. H. K, Kramer. De verkoopbaarste étalage: le pr. S. P. Groenleer; 2e pr. S. P, Groenleer; 3e pr. Bakker Van Paaschen, De aardigsfë étalage: le pr. A. J. Blankenburg; 2e pr. Firma H. Blok en Zonen; 3e pr. H. K. Kramer. Aan elk der prijswinnaars werd door het fanfarekorps „Ons Genoegen" een serenade gebracht, die een levendige belangstelling wekte. De Gymnastiekvereniging „Olympia" te Kapelle verleende haar medewerking. ZIERIKZEE. De heer L. Doeleman (!ib.) heeft ontslag genomen als wethou der en tevens als lid van den gemeente raad. Als zijn opvolger voor het raads lidmaatschap is aan de beurt de heer mp. C. J. B. du Croo. SCHERPENISSE. Woensdagavond vergaderde in het hotel Groenewege het comité van actie voor het verkrij gen van vrije huisslachting onder lei ding van de heeren Krijger en Slings van Poortvliet, die de heffing op de huisslachtingen volgens de crisis-Var- kenswet 1932 toelichtten. De vergade ring koos voor de afdeeling Scherpe- nisse een bestuur bestaande uit de hee ren C. G. Hartog, voorzitter; A. M. Beike, secretaris; M. van Gorsel, penningmeester; L. J. Jansens en M. D. Anemaet, bestuursleden. De vergade ring zond een telegram aan den be trokken minister. A Koloniale Bank 7473%. A N.I. Hbk. 1000 69%—69%. C Ned. H. M. 1000 79%—79%. A Alg. Kunstz. U. 49%50%-53%. A v. Berkels Pat. 25%27. C Calvé-Delft 6867. A C. Suiker Mpij. 2726%. A Int. Viscose 11-11 -12% A Küchenm. I. Acc. 2%2%-2% A Ned. Ford A.M. 124126. A Philips Gem. B 129%—126%-28% C Unilever 122120-21. C Anaconda Cop. 29%27%-28% C Bethlehem St. 25%24-% A. A.N.I.E.M.—N.B. 189%—191% C A. Gas El. Cy. 4%—3% C Cities Serv. Cy. 5%5 C Midd. West Ut. 1 A Boeton Mijnb. 15%15% A Kon. Petr. Mpij. 170%—167%-69 C Contin. Oil Cy. 7%—7%-7% C Shell Union Ó.C. 87%-7% A Holl. Amer. Lijn 5%5% A K.N. Stoomb. Mij. 18% SCHERPENISSE. In de Woensdag ge houden vergadering van den dijkraad van het calamiteuze waterschap Scherpenisse deed de secretaris-ontvanger rekening en verantwoording, waaruit bleek dat was ontvangen 30823 en uitgegeven 26882 alzoo een goed slot van 3940. De ver gadering verleende verder aan de pach ters der Karrevelden over het pachtjaar 1931 een restitutie van 10 pet. en over 1932 15 pet. Raad van Axel. AXEL. Dinsdag werd te Axel onder voorzitterschap van burgemeester Blok openbare raadszitting gehouden, welke van 2 tot 7 uur duurde, terwijl daarna nog een uur in besloten zitting werd doorgebracht. Aangaande een verzoek van de N.V. American Petroleum Company te 's Gra- v^nhage om een benzinepomp te mogen plaatsen op het trottoir in de kerkdreef werd ongezegeld ter zijde gelegd. Aangaande een schrijven van den di recteur van den rijksdienst der werk loosheidverzekering en arbeidsbemid deling dat hij, nu zooveel mogelijk be perking van staatsuitgaven noodzakelijk is, geen verhooging van het salaris van den agent der arbeidsbemiddeling kan bevorderen, zoodat dit volgens B. en W. bleef bepaald op 250. Met 8 tegen 4 stemmen werd nu be sloten om de in de vorige vergadering vastgestelde 150 verhooging te hand haven en alsnog den directeur te schrij ven, dat de raad de volle verhooging noodig achtte met het oog op de ver meerderde werkzaamheden. Aangaande de circulaire van Ged. Sta ten ten aanzien van de al- of niet wen- schelijkheid van verlaging van het sala ris van wethouders en ambtenaren van den Burg. Stand stelden B. en W. voor 25 pet. verlaging voor de wethouders en 5% pet voor den ambtenaren van, den Burg. Stand. Dit vond bestrijding, en 'n voorstel van 10 pet. verlaging voor allen kon evenmin meerderheid krijgen, ter wijl de stemmen staakten over een voor stel van 10 pet. Alleen voor de wet houders. Een scherp debat ontstond tusschen den heer Van Bendegem en den voorzit ter naar aanleiding van de pensioneering van A. Olijslager als gemeentebode. De ze had 300 toeslag gekregen op zijn pensioen, dat eerst te laag was berekend; nu echter van den pensioenraad bericht kwam, dat het pensioen 300 meer be droeg, stelden B, en W. voor den toeslag in te trekken, ofschoon de heer Olijsla ger had gevraagd nog 150 te mogen behouden. De heer Van Bendegem meende, dat de gemeente-administratie die kwestie had kunnen voorkomen, door betere berekening. De voorzitter bestreed d t argument, door te zeggen dat de administratie in orde was, maar men niet had kunnen voorzien, dat in Den Haag rekening zou gehouden wor den met de jaren, die Olijslager als bui tenbode had gefungeerd. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Wegens periodiek aftreding der hee ren J. de Feyter, A. 't Gilde en B. Seg- hers, als leden der gascommissie, wer den beide eerstgenoemden herbenoemd. In de plaats van den heer Seghers werd de heer I. de Feijter gekozen. Besloten werd de commissie van toe zicht op het agentschap der arbeidsbe middeling met twee leden te vermeer deren. Als gevolg van de correspondentie met den A.N.W.B. en de K.N.A.C. in vroeger jaren is besloten om de woning hoek OosterstraatButhdijk voor af braak aan te koopen voor 700. Op schriftelijk verzoek van de R.K. Werkliedenvereeniging, den Axelschen Besturenbond en den Chr. Best. Bond zal aan den Minister subsidie worden gevraagd voor het instellen van een landbouwwintercursus en zal een ver licht en verwarmd lokaal beschikbaar gesteld worden. Door genoemde corpo- ratie's werden de heeren F. C. Zonne- vijlle en S. van Harm, als landbouwon- derwijzers aanbevolen om de lessen te geven. De voorloopige rekening over 1931 sloot met een batig saldo van 17.872 op den gewonen en 4.780 op den ka- pitaaldienst. De rekening van het gasbedrijf toon de 104.306 ontvang en uitgaaf op den gewonnen en 24.722 op den kapitaal- dienst, De rekening van het vleesch- keuringsbedrijf en van het Burg. Armbe stuur resp. 5.242 en 7.174. Met 8 tegen 4 stemmen (de heer van de Bilt was hierbij niet meer tegenwoor dig) werd verworpen een voorstel van den heer Hamelink e. a. om het besluit in de vorige vergadering genomen, tot verlaging der salarissen der gemeente ambtenaren en personeel in te trekken. Bij de rondvraag was een vraag aan gaande de wijze van besteden van de te bouwen marechassee's kazerne aanlei ding tot geheime vergadering. Het ongeluk met de Joyce. BRESKENS. Dezen Donderdag hield de Onderzoeksraad voor de Scheep vaart te Antwerpen een zitting ter be handeling van het ongeluk met de Joyce te Breskens. De Raad heeft zich onbevoegd ver klaard om in deze zaak een oordeel te vellen, omda het schip niet kon door gaan voor zeeschip. De zaak zal thans berecht'Avorden door de Boetstraffelijke Rechtbank van Antwerpen. De polit e heeft zekeren B, de B, te Hulst gearresteerd wegens dief stal van een rijwiel. (Ingez. Med. A Ned. Scheepv. U. 69%70-70%. A H.V. Amsterdam 202%198%-200%. A Java Cult. Mij. 142140. A N.I. Suiker U. 9798. A Poerworedjo S.O. 10% A Deli Batavia 140 C Deli Mij. 1000 138%—135%. A Senembah 147%144%. C Chicago Milw. 4%3%. A Amst. Rubb. C. 72—69%-70% A Deli Bat. Rubb. 34%33-34 A Hessa Rubber 33%32% A Serbadjadi S.R. 31%30-% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 22 Sept. 23 Sept. Londen 8.60% 8.62% Berlijn 59.25 59.26 Parijs 9.76 9.76 Brussel 34.56 34.52% Zwitserland 48.02 48.01 Kopenhagen 44.65 44.80 New-York 2.48% 2.49 -ObLmarkt- - Tabak Amerika - - Suiker - - Rubber - MARKT- Aku Konlnkl. Philips Unilever Mijne.' ISchepen Wettig gedeponeerdJ Onze financieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam d.d. 22 Sept. In de afgeloopen weken is wel duide lijk gebleken, welk een nauw en direct verband er bestaat tusschen de stem ming op de fondsenbeurzen en het ver loop der goederenprijzen. Naar men weet, had de hausse, zoowel op de goe deren- als op de fondsenmarkten, haar oorsprong gevonden in de krachtige stij ging der katoenprijzen, die in enkele we ken tijds van 5.95 tot 9 dollarcents per lb. waren verbeterd. Op de intusschen ingetreden daling van den katoenprijs tot 6.80 dollarcents was over de gehee- le linie een terugslag gevolgd. Een lichte verbetering op de katoenmarkt in de af geloopen week weerspiegelde zich on middellijk in een prijsherstel ook op de andere goederenmarkten, en hiervan ging weder een gunstige invloed op de effec tenbeurzen uit. Evenals op de andere internationale beurzen is ook op de Amsterdamsche beurs de stemming in de eerste dagen der week uiterst lusteloos geweest; de koersen hebben echter over het geheel goeden weerstand getoond, en in aan sluiting aan het lichte herstel op de goe derenmarkten, trad tegen het midden der week een verbetering in. De han del nam wel geen grooten omvang aan, maar zoowel voor industrieele als voor cultuurwaarden was toch een toeneming van de kooplust te constateeren. Suiker - aandeelen werden gunstig beinvloed door de berichten over een conferentie, die op het oogenblik te Batavia wordt gehouden tusschen vertegenwoordigers der regeering en de suikerbelangen. Nu aan het einde van dit jaar door het uittreden van verschillende suikeronder nemingen de V.I.S.P. uiteen zal vallen, wil men trachten, met medewerking van de regeering tot een nieuwe organisatie te komen. Gesproken wordt over de oprichting van een nieuwe V.I.S.P. onder dwang van regeeringszijde. Het verzet tegen regeeringsinmenging is echter groot, zoo dat het wellicht niet hiertoe zal komen In den toestand op de suikermarkt is weinig verandering gekomen. Op de rubbermarkt heeft de inzinking inmiddels vcor een nieuwe verbetering plaats gemaakt, en in aansluiting hier aan konden ook de koersen van rubber aandeelen op de Amsterdamsche beurs een hooger peil bereiken. Hetzelfde geldt voor tabaksaandeelen die aanvankelijk meerendeels gedrukt waren, als gevolg van het teleurstellende verloop der eer ste najaarsinschrijving voor Sumatrata- bak. Nu moet hierbij in het oog worden gehouden, dat de kwaliteit van het op deze inschrijving aangeboden product minder was dan van de tot dusverre ver kochte tabak. Voor 't weinige goede ma teriaal bleek nog steeds voldoende koop lust te bestaan. Ongunstig vooral was 't resultaat voor de Senembah Maatschap pij. De tabaksoogst 1930 had een verlies opgeleverd van 1.12 millioen; en ook op den thans aan de markt gebrachten oogst zullen zware verliezen drukken. Wel werd in het afgeloopen jaar, naar in het dezer dagen verschenen jaarver slag werd medegedeeld, reeds overal bezuiniging toegepast, doch de pro ductiekosten konden nog niet naar be neden worden gebracht, daar een groot gedeelte van de inferieure tabak ter plaatse moest worden vernietigd, uit vrees dat de verpakking- en versche- pingskosten door de opbrengst niet ge dekt zouden worden. In 1932 is inmiddels nog sterker bezuinigd en het is het stre ven voor de tabak terug te komen tot een voor-oorlogschen kostprijs, waarop echter eerst ten opzichte van oogst 1933 eenige mogelijkheid bestaat. Aan een hervatting van de dividend- uitkeering zal men onder deze omstan digheden voorloopig niet kunnen den ken; in de eerste jaren zal men reeds tevreden mogen zijn met een herstel van het evenwicht tusschen productiekosten en verkoopsprijs. Wanneer weer met eenige winst wordt gewerkt, zal de di rectie er vermoedelijk de voorkeur aan geven, deze in het bedrijf te houden, door de voor afschrijving en versterking der verzwakte reserves aan te wenden. Een dergelijke politiek zal, naar mag worden aangenomen, ook door vele an dere ondernemingen worden gevolgd. In tal van gevallen is 't geleden verlies gedekt uit de aanwezige reserves en de directies zullen er wel op bedacht zijn, deze aan te vullen, zoodra de financieele resultaten dit weer toelaten. De tijd van hooge dividentuitkeeringen ligt voorloopig dan ook wel achter ons, en eerst wanneer de zaken eenige jaren na elkander weer bevredigend marcheeren, zullen aandeelhouders een behoorlijk rendement op hun kapitaal mogen tege moet zien. Dit is een omstandigheid, die maar al te vaak uit het oog wordt ver loren, wanneer eenmaal een stijgende beweging op de beurs is ingezet. Op den duur zullen rendementsoverwegingen echter weer hun invloed moeten doen gevoelen. Voorloopig zijn het meer algemeene factoren, die de stemming ter beurze be palen en die zich in de afgeloopen week ook voor industrieele aandeelen, Ko ninklijke Petroleum e.d. hebben doen gelden. Zoo konden aandeelen Philips Gloeilampen, Unilever, Aku e.d. na een tijdelijke koersdaling een krachtig her stel boeken, dat zich later ook tot de minder courante soorten uitstrekte. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Koloniale Bank 73% 69% 74 Handelsver. „Amsterdam" 200 190 203 Amsterdam Rubber 65% 66% 60% 72% Deli Mij. 127% 124 138% Senembah 140% 135 147% Philips 126% 120 131 129%. Unilever 118% 115 123 121% Anaconda Copper 24% 22 29% Konink. Petroleum 165% 160 170% Ned. Scheepv. Unie 69% 70 67 69% •DEM SOETEN I NVALSEDERT IS2.&- (Ingez, Med.)) kenhuis is overleden. Het slachtoffer is 39 jaar oud. GARNALENBOOTJE KOMEN AAN DRIJVEN ZONDER BEMANNING. Hedenmorgen is aan het strand te Zandvoor t-Bad komen aandrijven maar zonder bemanning een der garna- lenbootjes. De boot was geheel intact. Het netwerk hing uit en garnalen be vonden zich nog binnenboord in het net. Omgeslagen is de boot niet, want. hij lag met den kop op het strand. De bemanning, bestaande uit J. Vis ser en P. Loos, beiden uit Zandvoort, wordt vermist. Men vreest het ergste. Daar de zee niet zoo wild is, dat er ge vaar bestaat, vermoedt men, dat zij bij het binnenhalen van het net een golf slag hebben gekregen, waardoor een der mannen overboord is geslagen en dat de ander bij zijn poging tot redden eveneens overboord is geslagen. Ook is het mogelijk, dat door een golf de boot even uit het roer is gesla gen, een beweging waardoor een der mannen of allebei buiten boord zijn ge slagen. Daar men dan meestentijds op een bank staat om het net binnen te halen. J. V. en P. L. hebben zich van het voorjaar moedig gedragen toen de garnalenboot in de Zuid verongelukte en zij de eersten waren die op de plaats van het ongeval nog pogingen in het werk hebben gesteld om de slachtof fers te redden, hetgeen toen niet mocht gelukken. Naar men ons mededeelt, zal ds. C. F. Nolthe uit Harlingen, Zondag 9 Oc tober, des morgens om 10 uur in de Luthersche kerk te Middelburg, door ds, J. Bergman uit Leeuwarden be vestigd worden en daarna zijn intree doen. 's Avonds om 6 uur zal hij zijn ntree te V 1 i s s i n g e n doen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zierikzee (vac. ds. Voors) ds. P. de Haan te Antwerpen. DE TE 'S-GRAVENHAGE GESTO KEN VERKEERSAGENT. Naar men aan de N. Rott. Crt. meldt, heeft de Haagscbe recherche Donderdagmiddag aan het ziekbed van den verkeersagent B„ d e tijdens de relletjes van Dinsdag op zijn post bij de brug aan de Heeren gracht te Den Haag op verraderlijke wijze door een man met een mes is ge stoken, een arrestant gebracht, die door den agent zonder eenige aarzeling her kend is als de man, die hem de wond heeft toegebracht. De aangehoudene ontkende echter. Nader vernemen wij dat de agent van pot tie H. B., hedenochtend in het zie- In de gisteravond gehouden verga dering van de afdeeling Goes van den Chr. Nat. Werkmansbond werd op voor stel van het Bestuur besloten het af- deelingsziekenfonds op te heffen en en bloc over te gaan naar het Landelijk Zie kenfonds van den Bond. De Raad van Colijnsplaat be noemde tot ond.erwijzer aan de o. 1, school de heer J. Verbaan te Schevenin- gen. De crisiszuivel centrale deelt mede, dat de prijs van het botermerk en ver- voervergunning voor boter voor de week van 25 September tot en met 1 October 65 cent per kg bedraagt. Het vergif tigingsgeval te Bergen In November van het vor.ge jaar werd V \J V V1UIOVJ. T w op last van den burgemeester van Ber gen gearresteerd de 48-jarige echtge- noote van den landbouwer J. B., te Ber gen, onder verdenking van pogingen om door middel van vergif haar man van het leven le berooven. Kort daarna werd ook de kaashandelaar H. E. gearresteerd die er van beschuldigd werd, de vrouw tot deze vergiftiging te hebben aange zet en haar de middelen er toe te heb ben verstrekt. Donderdag hebben beide verd. ;n hoo ger beroep voor het Amsterdamsch Ge rechtshof terecht gestaan. De procureur-generaal vraagt na een

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2