BEURS- EN Wl SSELKOERSEN. ZEELAND. BEURSTNERMOMETER. 1NERSKR0NIEK. GOES. -VAM MBLLB'S GOESCHE ONTBYT-KOBK MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. AMSTERDAM, 21 Sept. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 102%—102%. Ned. 17 1000-4% 100%—100%. Ned. 31 1000-4 98%—99. Ned. 32 1000-5 102%—102%. Certificaten-3 80%80%, Cert. N.W.S.-2% 67%—67%. O. Indië 22 1000-6 100—99%. O. Indië 23 100-6 74%—74%. O. Indië 16 1000-5 98—99. O. Indië 26 1000-4% 93%—93%. Duitschl. 100-7 56%—56%. Duitschl. 30 1000-5% 46%—46%. Engl. W.L. 50-200-5 71%;—71%. Engl. F.L. 50-200-4 78—78%. Zeeuws. Hyp. B-5 99%99% Zeeuws. Hyp. B-4% 93%94% A Amsterd. Bank 104%104 C Rott. Bankver. 73%73% A Twentsche Bank 96% A Pref. Jurgens A 94% A De Schelde N.B. 40%40% A Ver. Pap,, v. Gelder 6062 C Am. Car en Foundry 10%11; C Am. Smelt en Ref. 16%18% C Farbenind. I.G. 82%—81% C U. States St. C. 36%—39 C C. Publ. Serv. 1%1% C North Am. Cy. 31%—33% A Born. Sum. H.M. 129%130 A Ned. Wol Mij. 45 A Singkep Tin M. 94100. A J. C. Japan Ln. 35 A Rotterd. Lloyd 64 A S. M. Nederland 6668. A Amst. Thee C.M. 29 A Houth. Alberts 33—33%. C Peruvian C. Pr. 10%10. A Southern Rlw. 1112%. C Union Pac. Rr. 70%—75%. C Int. Nickel Cy. 8%9%. A Koloniale Bank 69%72%. A N.I. Hbk. 1000 65%—67%. C Ned. H. Ml000 77—79. A Alg. Kunstz. U 43%44%-46. A v. Berkels Pat. 2425 C Calvé-Delft 6364%. A C. Suiker Mpij. 23%24%-25%. A Int. Viscose 9%.9%. A Riichenm. I. Acc. 2%2%-2% A Ned. Ford A.M. 115%—120 A Philips Gem. B. 121-124-27 C Unilever 115%117%-19 C Anaconda Cop. 21%24%-25% C Bethlehem St. 19%—21%-22 A A.N.I.E.M.—N.B. 189—187. C A. Gas El. Cy. 3%—3% C Cities Serv. Cy. 4%4%-4% C Midd. West Ut. 1 A Boeton Mijnb. 14%15% A Kon. Petr. Mpij. 160%164%-66% C Contin. Oil Cy. 6%—7% C Shell Union O.C. 6%—7%-7% A Holl. Amer. Lijn 5% A K.N. Stoomb. Mij. 17% De kapel marcheerde vervolgens af door de Javastraat naar de Bankastraat, waar voor de woning van den burge meester gedefileerd werd en trok daar na via de Carel van Bylandslaan, Oost- duinlaan naar de Juliana van Stolberg laan, waar de minister van defensie woont. Vandaar trok de muziek naar het Willem Witsenplein. Daar werd inge rukt. Den geheelen weg was de belangstel ling van het publiek zeer groot. DE ROODE DINSDAG DER COM MUNISTISCHE PARTIJ HOLLAND. Ernstige ongelukken. De roode Dinsdag door de Communis tische Partij Holland en eenige andere communistische organisaties, Dinsdag in de residentie georganiseerd, is zelf kalm verloopen. Aangezien straatbetoogingen niet waren toegestaan, werd in eenige zalen, o.a. in het gebouw voor Kunsten en We tenschap, vergaderd. Daar waren des middags ook aanwezig de communisti sche Tweede Kamerleden De Visser en Wijnkoop. Geprotesteerd werd tegen het demon stratieverbod. De Visser deelde mede, dat hij en Wijnkoop na He voorlezing van de troonrede in de ridderzaal hadden geroepen; „Dat is het hongerprogram van Weiter en Ruys! Weg met Weiter, weg met Ruys!" Deze bijeenkomst eindigde te vier uur en dit was tevens het uur waarop een begin werd gemaakt met ongere geldheden, zooals tot nu toe op den derden Dinsdag in Den Haag nog zelden of nooit voorkwamen. De politie liet de communisten zich eerst op de Heeren gracht onder de vele rustige wandelaars op dezen vrijen middag begeven, doch toen men de Korte Pooten, die ook reeds stampvol met menschen was, wilde in trekken, werd dit belet, en zijn ernstig gemeende charges uitgevoerd, waarbij, zooals altijd, ook personen, die met dit alles niets te maken hadden, in groote moeilijkheden kwamen, vooral ook toen tegelijk op het Plein gechargeerd werd en zelfs personen, die zich in de Heeren straat in veiligheid trachtten te stellen, jniet vrij bleven van sabelhouwen of stokslagen. Er heerschte in de binnen stad op nog meer plaatsen groote on rust, zoo zag de politie zich op het Spui genoodzaakt eerst schoten in de lucht te doen, maar daarna is een 24-jarige com munist uit Amsterdam aangeschoten en naar het gemeenteziekenhuis gebracht. Volgens het Handelsblad was hij heden nacht stervend. Een agent van politie, die het verkeer regelde op de Heerengracht, en daar door een onbekende gestoken werd, zou eveneens in doodsgevaar verkeeren. Een der redacteuren van de N. R. Crt. geeft een uitvoerige beschrijving van de voorvallen en legt daarin als zijn mee ning neer, dat de politie beter had ge daan met de personen, die uit de ver gadering kwamen, in een andere rich ting te leiden en ook dat zij het aan vankelijk bij dreigen had moeten laten, in plaats van er direct op in te slaan. Des avonds was er nog eene verga dering in het Gebouw en daarin deelde de voorzitter mede, dat nog twee com munisten zoo erg gewond zijn, dat zij niet naar hun woonplaatsen kunnen te- rugkeeren. Wel heeft ook des avonds de politie nog eenige malen hardhandig opgetre den, vooral in de omgeving van het Ge bouw, en moest zij een keer daarbin nen gaan om de orde te herstellen, toen er met stoelen uit het gebouw op een politiepatrouille was gegooid, maar in de binnenstad bleef het, enkele kleine charges daargelaten, rustig, en, vol gens het Handelsblad s de Roode Dins dag der communisten als een nacht kaars uitgegaan. Hedenmorgen meldde men ons: De toestand van den 39-jarigen agent van pol tie H. B.,die Dinsdagmiddag, ter wijl hij op de buig van de Hecengracht te Den Haag stond, cm het verkeer te regelen, op de meest verraderlijke wijze van iemand uit de menigte een mes steek in de borst kreeg, waardoor B. zoodanig werd getroffen, dat voor zijn leven wordt gevreesd, was hedenochtend rog zeer precair, hoewel een kans op levensbehoud niet schijnt uitgesloten. Wat den aard van de verwonding be treft kan worden medegedeeld, dat de rechterlong ernstig is beschadigd. Ook de toestand van den op het Spui door een revolverschot in denbuik ge troffen 24-jarigen communist W. M. J, E. uit Amsterdam was hedenochtend nog zeer ernstig. DE PRINS VAN WALES OP SCHIPHOL. Naar vernomen wordt zal de Prins van Wales met het vliegtuig van de Imp. Airways op zijn reis naar Kopenhagen Schiphol aandoen, waar hij een half uur oponthoud zal hebben. De Prins, die incognito reist, wordt te ongeveer 12 uur Donderdagmiddag op Schiphol ver wacht. Op 68-jarigen leeftijd is te Am sterdam overleden, de heer J. J. C. Ament, sinds 1922 lid van de Tweede Kamer. De Koningin-Moeder is met haar gevolg Maandag te Freudenstadt aangekomen. Zij heeft haar intrek ge nomen in het hotel Waldlust en zal daar ongeveer vier weken vertoeven. DE TROONREDE. Wij lezen in de N. R o 11. C r t, over de Troonrede o.a.: Er was voor alles behoefte aan een Koninklijk woord, dat vertrouwen in de toekomst zou wekken, een dat bemoedi ging schenken zou, omdat men eruit voelde, dat wij hier te lande bij alle ellende toch in ieder geval het geluk hadden van eene regeering, die tegen de moeilijkheden opgewassen was en tot krachtig handelen in staat. Tn plaats daarvan hebben we één lange jammerklacht gekregen, zóó som ber, zóó zonder eenige opwekking, zóó zonder eenig teeken van regeeringszelf- vertrouwen, dat van de geheele rede slechts eene neerdrukwekkende werking kan uitgaan. Eenigen positieven inhoud heeft de Troonrede niet. Tot ai, waarover de natie brandt0 van verlangen om iets te vernemen, wordt het diepste stilzwijgen gedaan. Zij bepaalt zich hier en daar tot eenige vage frazen, die niets zeggen, noch omtrent het hoe, noch omtrent 't wanneer. Men kan 'er kolommen om heen vol schrijven, maar wie, gelijk de Troonrede verlangt, ,,de werkelijkheid onverbloemd voor oogen stelt", kan over het stuk niets anders uiten, dan diepe teleurstel ling over zooveel leegheid. Eene weeklacht van eene slappe re geering. De Maasbode schrijft o.a.: Naar onze nreening heeft de Konin klijke Boodschap het juiste midden be waard: zij is waar, maar n et wanhopig; zij vraagt offers, maar kondigt geen af braak aan; zij bedient zich van forsche woorden, maar laat plaats aan het men- schelijk gevoel. De stijl van deze Troon rede verraadt een geest, die de been deren der departementen tot 'een levend organ sme maakt; een regeering spreekt en niet een reeks ministers. Dat wij een „duisteren tijd" beleven is een feit, en dat geheel ons volk deze wrange „werkelijkheid onverbloemd" moet zien, is een onafwendbare eisch, wil de regeering er in slagen onze ge meenschap tegen 'neenstorting te be hoeden. Dat is momenteel haar taak en daarop concentreert zij blijkbaar al haar aandacht. Zoo verstaan wij, dat over geen gewone wettelijke maatregelen meer gesprokén wordt. Haar laatste jaar wil de Regeering gebruiken om mét alle energie te strijden tegen ^e ons zoo meedoogenloos teisterende crisis. En verder! Voor ons land de Regeering wijst er op is „herstel van het internatio naal ruilverkeer" een primair belang. Het verdrag van Ouchy heeft bewezen, hoe wij met open armen allen verwach ten, die aan het uit den weg ruimen van slagboomen willen helpen. Laat ons hopen, dat vorm en inhoud van dit pact datgene zullen brengen, wat de ontwerpers er van hebben ge hoopt. De ondervinding heelt ons rij kelijk geleerd, dat afwending van de protectionist sche gevaren, waarmee an deren ons bedreigen, nu eenmaal niet gemakkelijk is in de verdwaasde wereld rondom ons, waar een „sauve qui peut" zijn uitdrukking vindt in reeksen maat regelen om eigen markt te „beveiligen" tegen invoer van anderen. Maatregelen, waarvan een klein exportland als het onze ruimschoots zijn deel heeft gehad. Indien vooral Berlijn dit niet gaat begrij pen, zal onze Regeering wel gedwongen zijn tot krasser maatregelen van ver weer over te gaan. Aan de „N ederlander" ontleej- nen wij: Voorshands weten wij alleen, dat moeilijkheden van geldelijken aard sterk aanwez:g zijn; dat herstel van het be drijfsleven ,als eerste noodzakelijkheid wordt gezien; dat slechts met de uiter ste inspanning onze sociale voorzienin gen, „in betere tijden" op een bepaald peil gebracht, op dat peil zullen kunnen worden gehandhaafd. Overigens treft het ons zeer welda dige nationale geluid, dat de Koningin in haar rede heeft doen hooren, en dat alom voortklinken moge. Laat ons volk, „in al zijn lagen zich den ernst der omstandigheden voor oogen stellen. Laat men weten, dat „alle" takken van volksbestaan lijden: handel èn land bouw, visscherij èn scheepvaart, tuin bouw èn nijverheid; alle. Laat op den voorgrond treden wat de natie vereenigt, niet wat haar verdeelt. Zoo klonk het heden uit Koninklijken mond. Zoo moge het /voortklinken tot aan de uiterste hoeken van ons land, in alle harten èn alle hersenen. Einde van den zomertijd. De zomertijd zal eindigen op Zondag 2 October, te 3 uur des nachts. In den nacht van Zaterdag 1 op Zondag 2 Oct moeten de klokken dus één uur achter uit worden gezet. Provinciale commissie voor werkloozenzorg. Waar de winter weer voor de deur staat en het vrij zeker is, dat het aan tal werkloozen zich ook in de komende wintermaanden nog belangrijk zal uit breiden, in het bijzonder op het platte land, heeft de provinciale commissie voor werkloozenzorg in Zeeland, die 'n instantie is van de S.D.A.P. en de vak beweging zich, naar „Het Volk" meldt met een uitvoerig adres tot* alle gemeen teraden in Zeeland gewend, waarin wordt medegedeeld, dat de werkloos heid buitengewone afmetingen zal gaan aannemen, zoodat nu «reeds naar mid delen zal moeten worden uitgezien om den nood te lenigen. In het adres wordt nogmaals herinnerd aan de verleden jaar gezonden motie met memorie van toelichting, welke er geheel op gericht was om een goede verzorging voor de werkloozen in de provincie Zeeland te verkrijgen. Deze kan vrijwel onveran derd worden gehandhaafd, terwijl de daarin aangegeven werk-objecten nog vrijwel alle bestaan. Voorts wordt de aandacht gevestigc op het feit, dat het meer dan eens ge bleken is, dat dan pas door verschillen de gemeentebesturen aan de verzorging der werkloozen wordt gedacht wanneer hun aantal groote afmetingen gaat aan nemen. Dit veroorzaakte meerdermalen gedurende eenigen tijd tewerkstelling noch steunregeling. Vandaar dat drin gend verzocht wordt toch wel zeer tij dig de noodige maatregelen te nemen. Ned. Scheepv. U. 6767 H.V. Amsterdam 190%—195-97 Java Cult. Mij. 135140 N.I, Suiker U. 92%94% Poerworedjo S.O. 9%9% Deli Batavia 140 Deli Mij. 1000 124 Senembah 135138 Chicago Milw. 3%3% Amst. Rubb. C. 61%64%-66. Deli-Bat. Rubb. 28—29% Hessa Rubber 29%30% Serbadjadi S.R. 23%—27%-28% Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 20 Sept. 21 Sept. Londen 8.64% 8.63% Berlijn 59.28% 59.28 Parijs 9.75% 9.75% Brussel 34.52 34.52 Zwitserland 48.03 48.01 Kopenhagen 44.85 44.75 New-York 2.49 2.48% Tabak - ObL markt— i— Rubber MARKT Amerika - Suiker - Unilever Koninkl, IPhilips Aku V Schepen - Mijnen Wettig gedeponeerdJ er bij voegen groote verbetering,, over te gaan. Het pand is reeds aan de voorzijde niet meer te herkennen, want ten eerste is de winkel nu gelijk met de straat ge komen en de ingang wordt geflankeerd door twee flinke uitstalkasten. Binnen is ook alles veranderd. Het voorste deel van den winkel geeft nu een groote ruimte voor electrische kronen, kleinere verlichtingsartikelen, strijkijzers, verwar mingsapparaten enz. Langs een flinke collectie stofzuigers komt men in de een paar treden hooger gelegen afdeeling voor radiotoestellen, luidsprekers en wat daarbij behoort. Het is een net ingerichte showroom met een aangenaam zitje voor het beluisteren der toestellen en luid sprekers. De zoo in alle opzichten ge moderniseerde zaak is hedenmiddag her opend. Het Crisis Comité, Het Plaatselijk Crisis Comité stelt zich voor, zooals dit overal in het land zal gebeuren in de eerste week van October een bijzonderen collecte-dag te houden. De datum is voorloopig vastgesteld op Donderdag 6 October a.s. Met de Staatscourant van 19 Sept. zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. Houthandel voor heen den Bouwmeester Borsius en v. d. Leyé, alhier, DE WINKELWEKEN. Dinsdag. De gondelvaart wist heel wat pu bliek te trekken, al ging de belangstel ling dan hoofdzakelijk naar de geïllu mineerde haven en bootjes uit. Het was een fantastisch gezicht, terwijl een jaszband op één der bootjes voor mu zikale opluistering zorgde. Jammer dat de deelname nog niet grooter was! Of heeft Goes niet meer kano's en sloe pen? Mooiste verlichting: 1. Gebr. Rosier; 2. P. Hartman; 3. J. de Kubber; 4. A. Knuist; 5. N. Corstanje; 6. R. Timmer man. Mooiste versiering: 1. P. Hartman; 2. R. Timmerman; 3. A. Knuist; 4. J. de Kubber; 5. M. Corstanje; 6. Gebr. Rosier. Aan de Reddingsbrigade en den heer Hillebrand en Goedbloed is voor be- langelooze medewerking een plaquette in koper van het Goesche stadhuis aan geboden. De jury bestond uit de heeren v. d. Wart, Nederhand en v. d. Bout. Volksconcert. Het programma voor het volksconcert, hedenavond te geven door de harmonie „Euphonia", dir. P. de Rooy, luidt als volgt: 1. De Zeeuwsche Bondsmarsch, J. Horst; 2. Marie Henriette, Ouverture, L. Montagne; 3. Maritana, Fantasie sur l'opera, Jos. Kessels; 4. Amour et Prin- temps, Grande Valse, C. Faust. Pauze. 5. Sons of the Brave, Marsch, T. Bid- good; 6. Rendez-Vous, Intermezzo, W. Aletter; 7. Au golfe dé Napels, Grande Valse, E. Larue; 8. Ouverture Joyeuse, Kéler-Béla; 9. Quick Marsch „The Bull fighters", Celian Kottaun. Gisterenavond, ruim elf uur, zet ten twee personen, één uit Vlissingen en een uit Middelburg, de wachtkamer van het station op stelten, omdat de gérant weigerde hen te tappen, daar zij reeds onder den invloed van drank gebruik verkeerden. Vervolgens lie pen zij over een verboden spoor en stapten aan den verkeerden kant in den trein. Proces-verbaal is opgemaakt. •DENSOETEN 1 Is! VAL SEDERT 1SZ&- (Ing. Med.) Een belangrijke verbetering. De heer L. J. van 't Westende, die eenige jaren met succes een zaak in electriciteitsartikelen en radiotoestellen heeft in de Korte Gortstraat en wel in het pand I 343, gevoelde reeds geruimen tijd dat dit pand in zijn vroegeren vorm niet voldeed aan de eischen, die men aan een dergelijken winkel mag stellen en heeft het goede voorbeeld gegeven door ook in dezen tijd tot een groote verbouwing, en laten wij maar direct De „Prins Hendrik" overgenomen. Het op de werf der Kon, Mij. „De Scheldevoor rekening der Provincie Zeeland gebouwde motorschip „Prins Hendrik" is gisteren, na gehouden proef tocht, door het Provinciaal bestuur van den bouwer overgenmoen. Behalve het college van Gedeputeerde Staten en de directie van de „Schelde" maakten en kele personen, die meer of minder nauw met den bouw en het in de vaart bren gen van het schip betrokken zijn, den proeftocht mede. Het is de bedoeling de „Prins Hendrik" eerlang op de lijn Hansweert—Walzoorden indienst te stellen. Van andere zijde meldt men ons, dat het schip ruim aan de gestelde snel- he dseischen, heeft voldaan. Het aantal werkloozen is weder met 24 toegenomen en gestegen tot 1090, van wie 125 bij de werkverschaf fing te werk zijn gesteld. De gisterenavond gehouden K.R.O. avond in het Concertgebouw was zeer druk bezocht. Behalve zang en muziek 'van uit de zaal is ook een beiaard-con cert uitgezonden van den Langen Jan te Middelburg, waar de heer Ferwerda enkele nummers ten gehoore bracht. De Serooskerksche sluitingskwestie. De Nederlandsche Bond van Koffie huis-, Restauranthouders en Slijters heeft zich met een adres tot den minis ter van Binnenlandsche Zaken gewend, waar n hij zegt: dat de Raad der gemeente Seroos- kerke op 22 Augustus j.l. heeft beslo ten de koffiehuizen, restaurants en der gelijke inrichtingen op Zondag den ge heelen dag gesloten te laten; dat de afdeeling Middelburg en om streken van den Bond zich tot Ged. Staten van Zeeland heeft gewend met het verzoek dit besluit aan de Kroon ter vernietig'ng voor te dragen; dat echter Ged. Staten dd. 9 Septem ber j.l. hebben besloten, welk besluit op 15 September j.l, ter kennis van ge noemde afdeeling is gebracht, overeen komstig artikel 198 der gemeentewet de ontvangst van genoemd Raadsbesluit te berichten: dat Ged. Staten daaraan toevoegen tot dit besluit te zijn gekomen „gezien de afwijzende houding van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, o.a. uitgedrukt in diens schrijven van 16 De cember 1931 ten opzichte van een der gelijk besluit van een andere gemeente raad"; dat adressant uit deze aanhaling meent te mogen begrijpen, dat het bedoelde raadsbesluit der gemeente Serooskerke niet de intstemming heeft van Gedepu teerde Staten van Zeeland en een voor dracht ter vernietiging bij de regeering niet is ingezonden, omdat het college meende, dat dit toch geen succes kon. hebben; dat adressant echter z:ch verplicht rekent zich thans tot den minister te wenden met het verzoek alsnog te wil len bevorderen, dat het hier bedoelde Raadsbesluit wordt vernietigd; dat adressant in de eerste plaats meent te mogen opmerken hoe sterk de toestanden sinds het einde van het vo rige jaar wederom zijn gewijzigd en wel zeer ten nadeele van algemeene wel vaart en belastingopbrengsten; dat besluiten als het onderhavige niet den geest van den Rijkswetgever weer spiegelen, omdat :mmers in de zoo jonge Wet op de Winkelsluiting volkomen vrijheid is gelaten aan koffiehuizen en restaurants om ook op Zondag dranken en spijzen voor gebruik ter plaatse te verkoopen; dat niet alleen het bestaan der nering doende burgers, maar ook wel degelijk het daarmede sameiigaan van de belan gen der Overheidskassen, sterk mede brengt bronnen van inkomsten niet dan in groote noodzakelijkheid aan te tas ten; dat voor koffiehdizen en restaurants zware belastingen moeten worden opge bracht, waarvan n'et alleen het Rijk, maar ook de gemeenten rechtstreeks profiteeren, o.m. de personeele belas ting, vergunnings-, verlofsrecht etc.; dat het opbrengen van deze lasten niet mogelijk is, wanneer op den voor deze bedrijven meest gunstigen dag het bedrijf wordt stopgezet; dat, zooals uit de vorige drankwet

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2