letmmwcrkdeteen! 70 ets. lOcts, BINNENLAND. ZEELAND. ONDERWIJS. a M DE OPERATIE. MIDDELBURG. Dus vanaf heden alleen nog echle ASPIRIN in deze origineele verpakkingen. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M1DDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 19 SEPTEMBER 1932. No. 221. jjtripflaiM STEUN AAN DE VLASTEELT. De vier groote landbouworganisaties hebben zich met een gemeenschappelijk adres tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid gewend inzake den steun aan de vlasteelt, In verband met het feit, dat het vlas een object van werkzaamheid is van de eerste orde, zijn adressanten van meening dat er alles voor is te zeggen den vlas.oogst 1933 evenals dien van 1931 en 1932 te steunen. H.i. zou deze steunregeling kunnen zijn een continueering van de steunregeling 1932, met dien verstande, dat het steun bedrag in totaal per H.A. wordt bepaald op 300.per H.A. te verdeelen in 100.voor den teler en J 200. voor den vlasser. Er blijft dan nog het bezwaar, dat het lint zich bij den vlasser ophoopt aangezien de vraag naar lint slechts be scheiden kan worden genoemd. Ten einde hierin te voorzien en tegelijkertijd het effect van de bovengenoemde steunregeling te verhoogen bevelen adr aan de vlasspinnerij, waarvan er slechts één in Nederland bestaat, in te scha kelen, waardoor het Nederlandsche vlas lint wordt verwerkt en niet boven de markt blijft hangen, aannemende, dat zal worden voorgeschreven, dat deze vlasspinnerij uitsluitend Nederlandsch lint zal mogen verwerken. Op deze wijze zou de zoo noodige afzet voor de vlastelers en vlasbeewer- kers zijn verzekerd, waardoor de werk gelegenheid ten plattelande zou toe nemen. DE BEDRIJFSRADENWET. Naar de N.R.C. verneemt, is er groote kans, dat de bedrijfsradenwet nog vóór de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting in openbare behandeling^ zal worden genomen. Minister Ver schuur schijnt de hoop te koesteren, dat dit wetsontwerp uiterlijk in de tweede helft van October aan de orde za komen. Aan de directeuren en inspecteurs van de dienstvakken der directe belas tingen enz. en der registratie en domei nen, alsmede aan de ingenieurs-verifica teurs is een uitvoerige circulaire gericht om de bezuinigingsmogelijkheden be treffende de personeelsbezetting op de bureaux te onderzoeken. heelen dienst VlissingenNeuzen pleit- de goede inrichting van het interieur, te de heer Goossens meer speciaal voor Spr. uitte de beste wenschen voor den een vroegere afvaart van Terneuzen naar 'groei en den bloei van de toonzaal. Vlissingen van de eerste boot, die thans Vervolgens heeft de heer H. J. Kruy- om half elf vertrekt en eerst om 12,05 te der, hoofd der firma De Jager allen Vlissingen arriveert. Waar volgens den welkom geheeten en er op gewezen, dat heer Goossens het van 't grootste be- men na vele beraadslagingen wederzijds, lang mag worden genoemd, dat het con- tot een z. i. steevaste overeenstemming tact van Zeeuwsch Vlaanderen met de is gekomen, waarbij de belangen van hoofdstad der Provincie Middelburg op alle drie partijen naar behooren zijn doelmatige wijze wordt onderhouden, behartigd. Rekening houdend met de tegenwoordige eco nomische verhoudingen is de prijs van Aspirin- tabletten in buisjes van 20 tabletten van 75 cent tot De Provinciale stoombootdiensten. Men schrijft ons uit O.Z. Vlaanderen: Met ingang van 2 October a.s. treedt de winterdienstregeling der Provinciale Stoombootdiensten in werking. Ondanks het onttrekken van de sub sidie door het Rijk, figureert ook nu weer de dienst VlissingenNeuzen v.v. op de regeling, hetgeen slechts „verblijdend" is te noemen. Zulks geeft blijk, dat het Pro vinciaal Bestuur, zoonoodig door het brengen van een financieel offer, ernstig wil medewerken om den band van Z. Vlaanderen met overig Zeeland, niet los ser te doen worden. Anderzijds valt bizonder op, hoe de vertrekuren der eerste afvaarten van Vlissingen en Terneuzen zijn gewijzigd en vervroegd. Meer dan waarschijnlijk is een en ander bereikt door de krach tige pleidooien der Statenleden Goos sens en De Pauw in de laatste Zomer- zitting der Staten. Tetwijl de heer De Pauw in 't alge meen verbetering wenschte van den ge- door Dr. Jan Waich. 43. Pardon, meneer, zei de bescheiden oude heer, nog beleefder dan hij tegen den portier was geweest, terwijl hij zijn hoed afnam, om dien zeer omzichtig en zorgvuldig hij scheen nogal bijziende op den steenen rand naast*de loket opening te deponeeren, „pardon.... zoudt U mij even een inlichting willen geven?" Henri knikte toestemmend; vriende lijk en ietwat geamuseerd. Ziet u, begon de oude heer zijn uit eenzetting, „ik heb een sommetje ge- erfd Henri keek even om, zooals iemand doet, die zich onderdeel van een ietwat comische scène voelt worden, en zich vergewist, dat er geen toeschouwers zijn. Er was niemand; de directeur, die nog daareven in zijn buurt had gedren teld, werd juist weggeroepen. Hij knikte dus ten teeken dat hij den bezoeker had verstaan, en bereid was naar zijn verdere verhaal te luisteren. 1 Nu, ziet u, ging het oude heertje voort, en bracht zijn 'hoofd nog wat meer j naar voren, zooals dat bij een gezellig verhaal van vertrouwelijken aard ge past is, „nu heeft men mij verschil lende raden gegeven; maar de meeste van mijn kennissen, die er verstand van zoodat de Zeeuwsch Vlamingen tijdig te Middelburg aanwezig kunnen zijn om de zittingen van de Rechtbank, de audiën tie's bij den Commissaris der Koningin enz. die als regel om 11 uur aanvangen bij te wonen, daar schiet thans de ver binding NeuzenVlissingen, welker eer ste boot eerst om 12 uur te Vlissingen aankomt, het doel voorbij. Dat dit argument groote waarde had voelde men algemeen, waarom het ver blijdend mag worden genoemd, dat vol gens de nieuwe dienstregeling de eerste boot van Neuzen om 9 uur des morgens zal vertrekken cm te Vlissingen om 10,30 te arriveeren. Hierdoor kan men tijdig te Middelburg zijn en treedt tege' lijk een groote verbetering in. Valt nu nog slechts te hopen, dat de bedrijfsuitkomsten over dit traject van dien aard zullen zijn, dat de lijn Vlissin genNeuzen kan worden behouden. Vol gens veler meening, zal de vervroeging der eerste afvaarten van Vlissingen en Neuzen het vervoer over dit traject ze ker doen toenemen, zoodat ook uit eco nomisch oogpunt vooruitgang zal te boe ken zijn. CENTRALE TOONZAAL VOOR GAS- EN SANITAIRE ARTIKELEN TE MIDDELBURG. OHicieele opening. Men zal zich herinneren, dat in den gemeenteraad reeds meermalen gewezen is op de wenschelijkheid, dat de ge meentebedrijven en met name de gasfa briek, zou beschikken over een toon zaal. Het inrichten daarvan geheel voor rekening van de bedrijven, stuitte op verschillende, vooral ook financieele be zwaren af. Een goede oplossing heeft men o.i. thans gevonden door het sy steem te volgen van Dordrecht, dat be rust op onderlinge samenwerking. Die samenwerking is hier tot stand geko men tusschen de directie der gemeente bedrijven, de afdeeling Middelburg van den Bond van Loodgieters- en fitterspa- troons en de firma D. de Jager Jr.'s Ijzerhandel. In het magazijn van genoemde firma is een toonzaal ingericht en deze is Za terdagmiddag geopend in tegenwoordig heid o.a. van den burgemeester, den directeur van gemeentebedrijven, be stuursleden van de Nederl. Ver. van Huisvrouwen; van de Nederl. Christen Vrouwenvereeniging en van de R. K. Vrouwenvereen;ging, en van vele Mid- delburgsche en ook verschillende Vlis- singsche installateurs. De directeur van gemeentebedrijven, de heer ir. B. C. Roeters van Lennep, heeft er op gewezen wat door goede samenwerking kan worden bereikt en hoe hier een toonzaal is van dé meeste apparaten op gas- en sanitair gebied. Spr. hoopt ook voor de toekomst op goede samenwerking. Het doel is het publiek in de gelegenheid te stellen met het modernste en nieuwste op gasgebied kennis te maken. Spr. juicht 't toe, dat mén hier nu niet een tijdelijke, maar een permanente tentoonstelling heeft. Spr. hoopt dat de installateurs groote activiteit zullen ontwikkelen om de ver bruikers van de toonzaal gebruik te la ten maken. Spr. brengt vooral dank aan B. en W. voor hunne bereidwilligheid en medewerking inzake de toonzaal en daarnaast ook aan het personeel der be drijven, met name den heer Maas, voor ïadden ik zelf heb er niet het minste verstand van die zeiden, dat het géén tijd was om nu effecten te koopen; ziet u? heelemaal geen effecten; want, ze en ze, er zijn natuurdlijk wel effecten die goed zijn, en die terecht komen, maar op het oogenblik gaat alles nog naar beneden, en 't één sleept het an der mee; en je weet toch maar niet, zeggen ze, hoe ver dat gaat; en er zijn al eenige door en door solide onderne mingen tot nul gedaald; enfin, dat zeggen ze; ik heb er geen verstand van héEn dusnu wou ik als u ook vindt, dat dat goed is? dan wou ik nu eenvoudig de heele som, het somme tje, nu ja, maar voor mi] is het een hee- leboel, dat wou ik maar in een soli de bank, die er nog heelemaal goed voor staat; enfin, waar het echt veilig s, daar wou ik het maar vast bren gen; in deposito; zoodat, als de tijden weer wat beter zijn, ik het altijd nog kan omzetten in effecten; en dat zou ik dan natuurlijk ook door bemiddeling van uw bank doen; begrijpt u?"' Henri knikte, dat hij het volkomen begreep. Dus, vervolgde het heertje, lang zaam, den ander volkomen den tijd tot het verwerken van praemissen en con- cluzie aanbiedend, „wou ik u vragen Deze bank staat nog volkomen zeker nietwaar?" Vriendelijk keek hij Henri aan; al de' vele rimpeltjes van zijn koppetje vol- Spr. meende, dat men door deze toon zaal in het centrum der stad, als Zeeu wen kan zorgen, dat inkoopen in Zeé- land geschieden. Spr. brengt dank aan ir. Roeters van Lennep voor zijn groote medewerking en ook aan het bestuur der Fitterspatroonsvereeniging voor de prettige samenwerking. Spr. deelde mede, dat de zaal voor de sanitaire artikelen nog niet geheel ge reed is. Daarna richtte spr. zich tot den heer J. Diermanse, die de vooruitgang der zaak gedurende 60 jaar heeft mede gemaakt, en of schoon reeds enkele ja ren gepensionneerd als winkelchef, nog iederen voormiddag in de zaak komt Daar het juist Zaterdag 60 jaar geleden was, dat „Ko" als 13-jarige jongen in dienst was, bood spr. 'hem een enve loppe met inhoud aan. Ten slotte nam de burgemeester, de heer P. Dumon Tak, het woord en zei de dat 'het hem groot genoegen doet dat de toonzaal tot stand is gekomen want die heeft spr. reeds lang zeer wen schelijk geacht voor Middelburg. Vroe ger moest men volstaan met het inzien van prospectussen, en dan zeiden velen ik ga binnenkort toch naar Holland en zal dan daar wel eens wat uitzoeken, Spr. zeide verder, dat de plannen van de gemeente om zelf een toonzaal in te richten afsprongen op de groote kosten, De gemeente heeft belang als verkoop ster van het gaè, de installateurs na tuurlijk ook en de houdster van de toon zaal eveneens. Spr. wenschte allen vee succes toe. Hierna hebben de aanwezigen een kijkje genomen en zich zeker met ons overtuigd, dat voor koopers en verkoo pers 'n instelling van beteekenis tot stand is gekomen. Ten eerste maakt het ge exposeerde in deze flinke omgeving een uitstekenden indruk. Maar men kan hier de verschilende nieuwste modellen van gasfornuizen, gashaarden, gascomforen met en zonder spaarbranders, zoowe van binnen- als buitenlandsche fabrie ken van nabij leeren kennen en in bruik zien toegepast. Maar niet minder belangrijk is de groote verscheidenheid in geijsers, die ook in toepassing te zien zijn. Speciaal die, welke automatisch werkende branders hebben, zullen bij het gebruik groot gemak opleveren. Het zou ons te ver voeren alles in bij zonderheden te beschrijven, maar een algemeene opwekking om bij plannen tot aanschaffing v^an een of ander op dit gebied een kijkje in deze toonzaal te gaan nemen, kunnen wij als slot van deze mededeelingen met gerustheic neerschrijven. Spuitdemonstratie met cellulose lakken en verven. Zaterdagmiddag had op uitnoodig,ng van den Nederlandschen Bond van leer aren bij het Nijverheidsonderwijs en de vereeniging van Voortgezet Nijverheids onderwijs V.N.O., in de Ambachtsschool te Middelburg een zeer drukke bijeen komst plaats van patroons en werkne mers in de meubel en schilderindustrie, waarin gebr. Ribbens te Terneuzen en de Kon, lakfabriek G, W. Sikkens te Groningen een demonstratie gaven met de verschillende spuit- en Iaksystemen en celluloselakken. De heer H. A. Enkelaar, secretaris van de afdeel ng van genoemden bond, jracht dank aan het schoolbestuur en den directeur voor het toestaan van het ïouden der bijeenkomst in de school. verlaagd. Daarnaast zijn vanaf heden in een bij zondere hygiënische zakjes-verpakking 2 tabletten, ter vervanging van de dik- wjjls zoo onhygiënische aflevering van losse tabletten, verkrijgbaar tegen den prijs van gestroomd met zon van glimlach uit de oude oogen. Maar Henri beantwoordde dien glim lach niet. Integendeel; zijn gezicht nam een uitdrukking aan, die van verlegen heid steeg tot schrik; tot ontzeting. Hij voelde dat de toestand van den vorigen avond, toen Clara hem deze vraag deed, zich herhaalde; hij dacht aan het gevoel van schaamte, dat hem na zijn antwoord had bevangen; hij voelde, hoe catastro faal nu de gevolgen van zijn antwoord zouden zijn. Het angszweet brak hem uit. Meteen zag hij, hoe het oude ge zichtje, dat zoo .Vertrouwelijk op het magere nekje naar hem oegestoken stond, bezig was ook van uitdrukking te veranderen. De zon in de oogen trok weg. en het schijnsel in de vriendelijke rimpeltjes verdofte. Het was zeer blijk baar, dat hij op de vraag, op zijn keu- veltoon gedaan, een zeer gereede be vestiging verwacht had, om dan onmid dellijk tot het deponeeren der waarden, die al in een stevig omklemde portefeuil le op den loketrand gereed stonden, over te gaan. Maar nu, plotseling arg wanend geworden, greep hij zijn bezit nog steviger vast; en bewoog den romp als in een begin van vlucht, achteruit. Een viertal nieuwe cliënten, die gedu rende den breedvoerigen uitleg zich achter het mannetje hadden geschaard, en aanvankelijk slechts 'te eiken en van ongeduld hadden gegeven, keken nu hoogelijk ge nteresseerd toe; en voeg Deze prijsverlaging tezamen met de nieuwe zakjes-verpakking stelt iedereen in staat, de eenig echte, werkelijke Aspirin-tabletten te koopen. Aspirin wordt uitsluitend door de BAYER-fabrieken vervaardigd. Elke tablet, die niet van het BAYER-kruis is voorzien, is geen Aspirin. Een garantie voor echtheid en versche tabletten wordt uitsluitend in deze origineele verpakkingen gewaarborgd. (Ing. Med.) Spr. zeide, dat hier reeds vele meube len geëxposeerd worden, die niet meer gepolitoerd, doch bespoten zijn en wat men elders kan, moet men gedachtig aan de Zeeuwsche wapenspreuk, ook hier kunnen, Spr. hoopte dan ook, dat na deze bijeenkomst al is het maar in het klein n Zeeland met deze wijze van werken zal worden begonnen, wat dan wellicht tot een groot bedrijf kan uitgroeien ter werkverruiming voor meubelmakes en schilders. De technische medewerker der f rma Sikkens zeide, dat Nitro cellulox een oorlogsprcduct is, dat men nu in gewij zigde samensell ng in vredestijd in toe passing brengt, en gaf een verklaring van de samenstell ng van die lakken, vermengd met meer of minder synthe tische harsen, waardoor ook meer of minder elasticiteit ontstaat in de dek lagen. Aan de hand van proeven toonde spr. aan hoe het spuiten moet plaats heb ben en verkreeg hij goede resultaten. Zoowel hoe men in een minimum van tijd tot een prachtig gLmmend werk stuk kan komen, als ook het crackle systeem, waarbij scheurtjes worden ge vormd als bij een of andere gevouwen en gebarsten ledersoort, het bewerken van verschillende houtsoorten en ten s'otte de Old finish, eennabootsing van de cude Engelsche gebeitste meubelen passeerden de revue. Na beantwoording van eenige tech nische vragen door den inleider, sloot de heer Enkelaar met dank aan de ver tegenwoordigers der geneomde f rma's de bijeenkomst. De Abdij-uitvoering. De belangstelling voor de laatste Ab dij-uitvoering van het Middelburgsch Muziekkorps, was gisteren grooter dan bij de voorlaatste op 21 Augustus. Toch meenen wij te hebben opgemerkt, dat het dreigende weder in de morgenuren nog wel velen van buiten zal hebben te gengehouden naar „stad" te komen. Het weer verbeterde echter tijdens de uit voering steeds en het bestuur heeft dan ook goed gezien deze uitvoering te la ten doorgaan, want de kans op weer, geschikt voor zulk een buitenconcert, vermindert toch steeds. De wegblijvers hebben zeer veel gemist, want het pro gramma was er een vol goede muzikale afwisseling. Na Psalm 138 en de „Lore- ley-Paraphrase" van Nesvalda, vergast te de heer A. Calatz de aanwezigen op een tuba-solo, Cavatine uit „La Juive" van Halévy. Het volgend geheel nieuwe nummer, „Kol Nidrei", een Hebreeuw- sche melodie van Max Bruch, voldeed den het wantrouwen hunner blikken bij dat van het kereltje. En in het kantoor achter de loketten daar was de chef, met dat voortreffelijk oog, dat volgens iet spreekwoord de paarden vet maakt, óók opmerkzaam geworden, zoodat Henri inderdaad tusschen twee vuren stond; vuren van argwaan, gereed om woedend uit te laaien, en vooral om zooals alwéér het beeldend spraakge bruik dat noemt om zich heen te grijpen. Zij het, dat het object van dat grijpen eenigszins verschillend was; voor de leden aan den buitenkant was iet: hun geld; voor den chef was het: denri Van Hoghen Lugt zelf. Maar die moest intusschen wel een antwoord geven. Had de chef de ver dachte belangstelling bij het loket van zijn verdachten eerste onderdaan eeni ge oogenblikken eerder opgemerkt, wellicht was hij ter plaatse geweest om in te grijpen, zelf de gevaarlijke vraag met woorden van volkomen geruststel ling te beantwoorden en met bekwamen spoed den inhoud van de omklemde por tefeuille te incasseeren. Maar hij kwam te laat. Want vóór hij achter hem was, had Henri in zijn ontreddering al de fa tale woorden gesproken, te fataler van werking, nu ze er zoo moeitevól en be schaamd uitkwamen: Neen meneer, zoo solide als u meent, is onze bank niet meer. Het oude mannetje keek hem aan met in de oogen ets van den schik van niet minder goed en werd gevolgd door „Noël", mélodie célèbre, van A. Adam, waarin de heer P. C. A. de Graaf een solo voor trombone en de heer E. A. Polvliet een voor cornet a piston op zeer verdienstelijke wijze vertolkten. De beide volgende nummers waren op veelzijdig verzoek op het programma geplaatst namelijk het liefelijke herders lied „Siziliëtta", het herdersliedje van F. von Blon en de steeds mooie en pak kende Badensche legende „De Fremers- berg" van M. Koennemann. Onder groo te stilte was alles aangehoord, maar ze ker niet het minst het laatstgenoemde nummer, waarop een zeer^dankbaar ap plaus volgde. Het was reeds over één uur geworden, maar dit was o.i. toch nog geen reden, dat zoovelen tijdens het koraal: „Dankt, dankt nu allen God!" de Abdij moesten verlaten. Die enkele minuten had men toch ook wel kunnen wachten. Moge het bestuur besluiten ook het volgende seizoen duizenden weder van deze goede uitvoeringen in de fraaie en passende omgeving te doen genieten. Het onderwijs over het Rapport-Welter. „Het Onderwijs", orgaan van de Ver eeniging voor Hoofden van scholen in Nederland, schreef als volgt over het rapport-Weiter: De commissie-Weiter heeft het haar rapport niet bepaald een gunstige pers; ze wordt geenszins verwend. Ze hoort uitsluitend afkeuring en verwensching. 't Heeft er veel van weg, dat de Hooge Regeering de meest onwelgevallige lui bij elkaar gebracht, en dat dit comité naar de meest onwelgevallige middelen omgezien heeft. Alvorens echter in te stemmen met de algemeene verkette ring, moet de lezer trachten zijn poli tieke tegeningenomenheid op zij te zet ten, en dan met gezond verstand kennis te nemen van de gronden en de moti veeringen, die tot het bezuinigingsad vies hebben geleid. Persoonlijke belangen zijn nu eenmaal een beletsel, om billijk te oordeelen. Vermindering van eigen arbeidsvoor waarden is voor velen een zoodanige gruwel, dat ze met geen mogelijkheid een niel-geïnteresseerd standpunt kun nen innemen. Wisten ze voor een oogen blik de gekleurde bril af te zetten, om onder natuurlijke belichting te zien, dan zouden ze tot waardeering komen; het zou blijken, dat er met gezond ver stand aan een opdracht is voldaan; dat een aapje dat zich vervolgd ziet, en zijn kokosnoot angstig snel in veiligheid wil brengen. Hij trok de portefeuille met 'n ruk van de loketrand af, oogknipperde een oogenbl k verwijtend in de richting van den man die hem toch met alleron- gebruikelijkste eerlijkheid had behan deld, en haastte zich naar de deur. Meteen was het kantoor vol conster natie. Zoowel de ruimte voor het pro fane publiek als die der ingewijden. Men verwijt wel eens den menschen in het algemeen, dat ze traag van begrip zijn, en dat de belangrijke waarheden die men tot hen spreekt, zoo moeilijk doordringen; vooral geleerden en mo raalpredikers laten zich nog al eens zoo uit. Maar als er eenigen van hen onder het bank publick aanwez'g waren de kans is niet zoo miniem, als men wellicht uit hun betoogen zou mogen afleiden dan hebben ze hier een ervaring kunnen opdoen, die hun inzicht te dezen aanmerkelijk mag hebben verbeterd; en mogelijk zouden ze dan hun oordeel althans van deze reserve hebben voor zien: dat de mensch traag is in het be grijpen van wat voor zijn ziel en geest belangrijk en profijtelijk is. Maar voor wat hij profijtelijk acht voor zijn stof felijk bestaan, pleegt hij daarentegen 'n voortreffelijke ontvankelijkheid te too- nen; en zelfs algemeen als „dom" be schouwde menschen toonen dan niet zelden acrobatische rapheid van begrip. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5