ZEELAND. SPORT. STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1932. No. 220. RUSSISCHE BRIEVEN. Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG* ZUID-BEVELAND. |ee- che 268 P61, me len, raat kien les, 364 en pier, en der- 309 en 261 133,- Een buitenlandsche ingenieur in Rusland. De sovjet-regeering heeft Rusland met een hoogen muur omgeven en doet al het mogelijke om het land van de bui tenwereld af te snijden. Wie zich een beeld wil vormen van hetgeen in Rus land gaande is, is aangewezen op twee bronnen: de sovjet-pers en de mede- deelingen van de buitenlanders. Beide bronnen zijn troebel. Daarnaast bestaat nog een bron: brieven uit Rusland, die in het geheim over de grens gesmokkeld werden en de talrijke Russische vluch telingen, die over de grens wisten te sluipen. Dit laatste is een uiterst gevaar lijke onderneming, omdat de grens van de Sovjet-Unie goed bewaakt wordt en overal machinegeweren staan die op de arme vluchtelingen schieten. Den laatsten tijd is een nieuwe bron ontstaan, in vele opzichten belangrijker dan de vorige. Het zijn de buitenlandsche ingenieurs, die jarenlang in Rusland hadden gewerkt, het land goed kennen en het nu verlaten hebben, omdat de toe stand er erg gespannen is geworden en wijl de voedselvoorziening zelfs van de bevoorrechte buitenlanders zoo slecht is geworden. Wij hebben met verschillende dezer ingenieurs gesproken. De mededeelingen van een hunner zullen wij hier in het kort opnemen. Voorop vermelden wij eenige gegevens over den man zelf. Hij is buitenlander, doch heeft reeds vóór den oorlog in Rusland gewoond. Bij het uitbreken van den oorlog moest hij het land verlaten. In 1921 keerde hij naar Rusland terug, werd benoemd tot directeur van een groote onderneming en bleef er tot den zomer van 1932. Al dien tijd heeft hij in Rusland doorge bracht. Hij bekleedde er zeer belangrij ke functies in verschillende gedeelten van het land, heeft veel gereisd, veel ge zien. Hij spreekt het Russisch vloeiend, kent de Russen door en door, houdt van hen, al is zijn meening over de Russen niet in alle opzichten vleiend. Zijn me dedeelingen, die overigens overeenko men met hetgeen uit Rusland geschre ven wordt en met de berichten van an dere ingenieurs, die uit Rusland zijn ge komen, komen in het algemeen op het volgende neer: Nog nooit heeft Sovjet-Rusland zulk een gebrek aan levensmiddelen gekend als nu. Zelfs de buitenlandsche ingenieurs en technici, die tot nu toe steeds behoor lijk voedsel kregen, lijden honger. Velen hunner hebben maagziekten opgedaan. Er is geen vleesch, geen groente, geen boter. De prijzen zijn gestegen tot een hoogte, die de levensmiddelen voor de Russische bevolking en zelfs voor de bui tenlanders, die hooge salarissen krijgen, onbereikbaar hebben gemaakt (een kilo boter kost nu 45 roebel, een kilo suiker 22 roebel enz.) Kleeren en schoeisel zijn moeilijk te krijgen en daarbij duur en slecht. De oorzaak ervan ligt hoofdzake lijk in de uiterst slechte organisatie. De kleerenfabrieken krijgen ondeugdelijke stoffen en daarbij van de meest onver wachte kleuren en kwaliteit. Wanneer de fabriek voering noodig heeft, krijgt zij dik laken. Brieven, telegrammen hel pen niet. En intusschen smeeken de men- schen, die als bedelaars gekleed zijn, om kleeren. De fabriek moet dus kleeren uit de meest onverwachte stoffencombi- naties maken. Er zijn geen -knoopen, dus worden de kleeren zonder knoopen ge leverd. Wanneer ge schoenen koopt, dan krijgt ge vaak een schoen met een hoo gen en een met een platten hak. En na een paar maanden zit uw costuum als een zak, zijn uw schoenen kapot. De regeering dringt op snelheid aan (het beruchte „tempo"). De leiders van de bedrijven doen al het mogelijke en onmogelijke om de goederen op de voor geschreven tijden af te leveren. Er wor den dan telegrammen naar Moskou ge- zenden, de regeering dankt telegrafisch, de leiders krijgen lintjes en premiën, maar de z.g. afgeleverde goederen zijn onbruikbaar. Een ander ingenieur, die jarenlang in de beroemde autofabriek te NizjnijNowgorod had gewerkt, vertel de ons bijv. het volgende: De fabriek moest volgens het plan 450 wagens per dag leveren. Dat geschiedde ook, maar de „afgeleverde" machines werden den volgenden dag opnieuw naar binnen ge bracht, omdat zij niet rijden konden. En dit spelletje werd eenige keeren her haald. En telkens werd in de sovjet-pers geschreven, dat de fabriek al haar plan nen uitvoert. De leiders krijgen hun ver goeding, in de statistieken wordt ver meld, dat er zooveel machines geprodu ceerd waren, doch in werkelijkheid heeft de fabriek een derde of een vierde van de opgeheven hoeveelheid geleverd. Op dezelfde wijze worden alle plannen „pre cies op tijd" uitgevoerd. Dit verschijn sel is zoo algemeen geworden,, dat ieder een het weet. Er is zelfs een term voor geschapen. De arbeiders zijn voor een groot ge deelte apathisch geworden. Daarnaast neemt bij een gedeelte van hen de geest van verzet toe. In verschillende indus- trieele centra hebben stakingen en ar beiders-onlusten plaats gevonden. Naast verhooging van loon en verbetering van voedsel vonden veel aanhang de leuzen: „Weg met het communisme, leve het particulier initiatief". De overtuiging, dat alleen het particulier initiatief het land uit de moeras zal kunnen helpen, wordt algemeen. De regeering zou graag de levensmid delenvoorziening willen verbeteren om op deze wijze het verzet te verminde ren, maar er valt niets te distribueeren. Dat was de oorzaak van den laatsten „draai" van Stalin. Hij dacht, dat zoodra hij de markten zou herstellen, de boeren veel levensmiddelen naar de steden zou den brengen, maar de boeren hebben zelf niets, lijden zelf honger. Daarbij komt, dat Stalin reeds zoo vaak de boe ren door zijn tijdelijke concessies, die daarna weer ingetrokken werden, be drogen had, dat niemand hem meer ge looft. De boeren zijn zich bewust geworden van hun beteekenis voor het land. De gedwongen collectivisatie en de geheele agrarische politiek van Stalin hebben hen echter volkomen geruïneerd, zoodat zij geen macht bezitten althans die boe* ren riet, die een eigen bedrijf hadden. Daarbij komt de hongersnood, die nu juist in die streken woedt, waar de boeren het meest zelfbewustzijn hadden. Dui zenden boeren verlaten de dorpen en vluchten. De meeste trekken naar Si berië. Velen gaan naar de steden in de hoop daar werk en brood te vinden. Het zijn echter ondervoede, zwakke men- schen, die als werkkrachten n ets waard zijn en slechts last opleveren. De toestand is in hooge mate gespan nen. Zooals steeds, zal de sovjet-regee ring naar een zondebok uitzien. Er wor den te Moskou reeds namen genoemd. De regeerende kliek is echter zoo arm aan menschen, die wat presteeren kun nen, dat zij zich eigenlijk deze weelde moeilijk kan veroorloven. De beste op- loss ng zou daarin liggen, de vaklieden volkomen vrij te laten, hen in staat te stellen den janboel te redderen. Dat zou wellicht den toestand kunnen red den. doch de waarschijnlijkheid, dat de bolsjewiki dat zouden willen doen, is zeer gering. Dezelfde apathie als bij de arbeiders heeft de ingenieur ook bij vrijwel alle maatschappelijke groepen waargenomen. En daarnaast drankzucht. Er werd nog nooit in Rusland zoo veel gedronken als nu. Het is 't eenige middel zich van den druk der tijden, van de hopeloosheid van den toestand, van de donkere voor uitzichten te bevrijden. Wodka geeft vergetelheid, al is het voor een korten tijd. En de brandewijnfabrieken zijn de eenige sovjet-ondernemingen, die wer kelijk goed werken. Voor Wodka be staat geen distribut e, geen kaartsysteem niet de minste beperking. Ge kunt er zooveel van krijgen als ge maar wilt. Ondanks dit alles zijn er nog groepen waar een zeker enthousiasme heerscht. Dat is een gedeelte van de jeugd, voor zoover zij haar geloof nog niet verloren heeft, en vele buitenlandsche ingenieurs. Deze laatste worden aangetrokken door de mogelijkheid, aan de verwezenlijking van grootsche plannen te werken. Ner gens ter wereld kan 'n ingenieur nu zulk interessant werk vinden als in Rusland. Dit geldt hoofdzakelijk het stichten van nieuwe fabrieken, het uitvoeren van waarlijk grootsche werken. Er worden nu in Rusland fabrieken gebouwd, die van de allernieuwste en volmaaktste machines "Voorzien worden. Het zijn deze fabrieken die den vreemdelingen ge toond worden. Maar wanneer deze volmaakte fabrie ken n beweging komen en moeten pro- duceeren begint de sovjet-ellende. Rus land heeft zeer weinig goed geschoolde arbeiders. En er zijn geen leiders. Wan neer de buitenlandsche ingenieurs hei land zullen hebben verlaten en de oudt Russische ingenieurs zullen uitsterven, zal er niemand zijn, die hun plaats zal kunnen innemen. De jongelui, die hun plaats zullen moeten innemen, weten niets. Behalve dat zij wat algemeene beschaving betreft zeer laag staan, ken nen zij hun vak niet. En zulke jongelui die in theoretisch opzicht volkomen on wetend zijn en hoegenaamd geen prac- t sche ervaring hebben, worden dadelijk aan het werk gezet, vooral wanneer zij communisten zijn. En zoo gebeurt het, dat de volmaakte fabrieken met de al lerbeste machines na een minimum van tijd geruïneerd worden. De toestand wordt des te erger, wijl veel buitenlandsche ingenieurs Rusland verL.ten, gedeeltelijk vanwege den hon gersnood, gedeeltelijk omdat de felle haat tegen de vreemdelingen het leven n Rusland voor hen onmogelijk maakt. Daarentegen komen nu veel fabrieksar beiders uit het buitenland naar Rusland. Zij hopen er wat te bereiken. Velen lukt dat ook, omdat de buitenlandsche ar beider in den regel een betere vakman is dan de Rus. En zoo gebeurt het, dat de plaatsen van de vertrokken ingeni eurs ingenomen worden door geschool de bu tenlandsche arbeiders of techni ci met een geringe opleiding. In het algemeen kan gezegd worden, dat het enthousiasme sterk afneemt. Geen enkel enthousiasme is tegen den honger bestand, en de honger doet zich nu in Rusland in steeds toenemende ma te gevoelen. Het is zoover gekomen, dat de boeren uit het geb ed van Moskou naar de markt melk, eieren en wat groente brengen en zelf brood koopen. En elke Russische boer verbouwt vóór alles graan voor eigen gebruik. Op den weg naar de grens heeft de ingenieur nergens op de stations boeren met levensmiddelen gezien. Je kon een voud g niets te eten krijgen. Eerst aan den overkant van de grens bemerkten de ingenieurs, dat er niet alleen geen tekort aan levensmiddelen bestond, maar 'een teveel. De nood is nu in Rus land zoo hoog gestegen, dat de Russen alles verkoopen om wat voedsel te kun nen koopen. De Torgsin neemt nu gou den en zilveren voorwerpen in ont vangst. En de Russen brengen hun laat ste ringen e.d. om eenige roebels te krijgen. In een door mij persoonlijk uit Rus land ontvangen brief komt de volgende uitdrukking voor: „Voorloopig leven wij nog, wat over een paar maanden zal zijn, weet niemand." Dr. Boris Raptschinsky. Middelburg. (Ingez. Med.) BUITENLANDSCHE WERK KRACHTEN. Eenige ingezonden stukken over te werkstelling van buitenlanders in het Hld., hebben de redactie van de „Haag- sche Post" aanleiding gegeven de regee ring te vragen welke haar houding is tegenover het vraagstuk van de buiten landsche werkkrachten in Nederland. In antwoord op de gestelde vraag heeft de regeering aan het blad de vol gende mededeeling doen toekomen: „Nederland kent geen wet, waarin is bepaald, dat een niet-Nederlander, om in Nederland werk in loondienst te kunnen verrichten, van eenige autoriteit toe stemming behoeft. Wel wordt in die ge vallen, waarin vreemdelingen een visum op hun paspoort behoeven, om in Neder land te worden toegelaten, hët visum niet verleend, indien zij naar Nederland gaan, om werk in loondienst te verrich ten, en met het oog op den stand der Nederlandsche arbeidsmarkt, hun komst als zoodanig overbodig is. „De laatste officieele statistische ge gevens over het aantal in Nederland werkende vreemdelingen zijn verwerkt in de uitkomsten der volkstelling van 1920. Het aantal vreemdelingen, dat op 31 December 1920 een beroep uitoefen de in Nederland bedroeg 37.022 mannen en 18.436 vrouwen, totaal 55.458. Sinds dien is er de volkstelling van 1930 ge weest; de uitkomsten van de beroeps telling uit die volkstelling kunnen echter eerst in den loop van het jaar 1933 wor den gepubliceerd." INDISCHE SPECIALITEIT VOOR DE LIBERALEN. Naar de „Avondpost" meldt is in de afdeeling 's-Gravenhage van de Liberale Staatspartij een sterke strooming, om, nu prof. Van der- Bilt geen herkiezing als lid der Tweede Kamer wenscht, een Indischman bovenaan de lijst te stellen, teneinde de liberale fractie weer een ko loniale specialiteit te bezorgen. In aansluiting hieraan kan het blad meedeelen, dat bij het bestuur zal wor den ingediend de candidatuur van den heer C. J, van Kempen, oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust, die ook van 1929 tot 1931 reeds Kamerlid was, doch toen om gezondheidsredenen ontslag moest nemen. De heer Van Kempen is nu geheel hersteld. Eerste onderteekenaar van de candi- datuur-Van Kempen is mr. D. Fock, de voorzitter van de Liberale Staatspartij, en verder is zij door tal van andere be kende personen onderteekend, waaron der dr. W. W. van der Meulen, mej. Joh. Westerman, generaal-majoor W, J, C. Schuurman. Ook mr. H. J. Knottenbelt, de voorzitter der Kamer-fractie, behoort tot de voorstanders van deze candida tuur. Het derde en vierde escadron van het vierde regiment huzaren te Deven ter, ten getale van ongeveer 375 man, défileerde Vrijdagmorgen te 10 uur onder commando van majoor Van der Mandele voor de Koningin en Prinses Juliana op het Loo. De Koningin en de Prinses met hun gevolg hadden op het plein voor het paleis te paard plaats genomen. De muziek had zich op de cour opge steld. Na het défilé onderhield de Koningin zich eenige oogenblikken met den com mandant. —i Mevrouw Brouwer, de Nederland sche lange afstand zwemster, vertrok Woensdagavond van Kaap Grisnez, om te trachten het Kanaal over te zwem men, Ze moest echter 's middags haar poging opgeven. DE MIDDELBURGSCHE V AC ANTIESCHOOL. Gisteravond kwam het Comité voor de Middelburgsche Vacantieschool in de Vooruit bijeen met de geleidsters en ge leiders en anderen, die het comité dit jaar bij de verschillende uittochten be hulpzaam zijn geweest. De voorzitter van het Comité, de heer P. Ph. Paul, heette de aanwezigen wel kom en deelde mede, dat enkele leden van het comité verhinderd waren. Spr. wees er op hoe dit jaar zoo goed als alle tochten geslaagd zijn, behalve de eerste, tengevolge van den hevigen re gen, maar dat heeft ook zijn nut gehad. Het comité heeft weer van alle zijden de noodïge hulp gehad, van hen, die voor den bloempjesverkoop zorgden, van particuliere schenkers van geld en van natura, van het Roode Kruis, van de Reddingsbrigade, van hen, die hun vrachtauto's beschikbaar stelden, maar vooral van de geleidsters en geleiders, zonder wie het comité zijn plannen nimmeh had kunnen uitvoeren. Spr. doelde met het nut van den regen dag, dat deze geleid heeft tot onzen steun voor het verkrijgen van schuil- tentén, wat medewerkte om succes te hebben. Spr. dankte ook de timmerlie den, die de tenten hielpen gereed ma ken en plaatsen, wat nog niet zoo een voudig werk bleek te zijn. Er is wel eens over gedacht naar een andere plaats aan het strand te gaan, maar voor ongeveer 9 cent retour, zooals nu de tram zoo wat kost, zal men er met autobussen niet komen. Ook met de tram naar Vlissingen zal duurder zijn en daar zou men nog verder moeten loopen om aan het stille strand te ko men. Van de voorgenomen wedstrijden, behalve af en toe van het maken van figuren in het zand is niet veel geko men, het is dan ook beter als de kin deren zich zelf vermaken, dit te laten gaan. De aangekochte goedkoope hou ten schoppen waren spoedig stuk en gewenscht is het wel, dat de kinderen zelf houten schoppen mede brengen. Ballen kunnen er ook wel meer zijn. De financiën zijn iets achteruitgegaan door minder bloempjesverkoop, wat yoorna- melijk aan het bijzondere warme weer is te wijten. Maar het Comité heeft nu o.a. de tenten in eigendom. Groote ongeluk ken zijn niet voorgekomen en geble ken is dat zelfs op den warmsten dag van het jaar het nog geen bezwaar was naar het strand te gaan. Het uittrekken met de Jrinderen is wel prettig maar zeer vermoeiend. Het percentage der kinderen, dat van de bijzondere scholen medegaat, neemt steeds toe en spr. hoopt.dat het gelijk zal worden aan het aantal van de openbare scholen. Ten slotte brengt spr. dank aan het comité-lid, den heer v. d. Snoek, die Middelburg gaat verlaten, voor zijn arbeid in het belang van het doel van het comité. In de nu volgende pauze bood het comité thee aan, waarna het woord was aan den secretaris, den heer C. Roelands, die in zijn verslag o.a. mede deelde, dat totaal 431 kinderen zijn in geschreven, van wie resp. mede ge weest zijn 400, 368, 369, 377, 373, 361, 336 en 379. Voor de tenten is binnengekomen 183.34, zij kosten 224.05 en moest het comité dus 40.71 bij leggen. Door de hulp van gevers en geefsters is het Comité van een lastige kwestie ve.lost. Het comité Schaften 750 allu- minium nummers aan voor 26,55, bij de laatste tocht zijn de nummers, die veel beter voldoen dan de cartonnen, ingenomen, jammer genoeg zijn er nog 45 zoek. Van partieul eren werd 166.50 ontvangen, van dén 'bloempjesdag 383.36. Aangenaam werd het comité verrast met een gift van den heer de Groot van 21,80, zijnde de opbrengst van kijk dagen en van 50.70, die de veteranen ondanks hun leeftijd bij den penning meester binnen voetbalden. De kinderen betaalden 271,36, ogeveer 80 kinde ren kregen vrijstelling of reductie. De totale ontvangsten bedroegen 893.12, de uitgaven 934.30, a'lzoo een tekort van 81.89, dat gedekt wordt uit het reservepotje. Verfrissching en versna pering mocht het comité ontvangen van de firma's de Vlieger, Minderhoud, Roo- ze en Simon de Wit en van de Coöpe ratie de „Broederband", terwijl de heer van de Kamer en de Z.H.B. -gratis de tenten vervoerden, Spr. brengt allen dank en zegt dat het comité over de stoomtram Walcheren ook niets dan lof heeft. Er kwamen weinig wanklanken voor, alleen moesten 4 jongens en 1 meisje wegens wangedrag van een tocht worden uitgesloten. De reddingsbrigade heeft gelukkig niet moeten ingrijpen. Het Roode Kruis heeft het drukker gehad. Ook hen en alle anderen, d e hielpen, brengt de se cretaris dank. Aan het einde van zijn verslag brengt spr. groote hulde aan den heer Hack, den eersten secretaris, die de administratie in elkaar heeft ge zet, aan den vertrekkenden heer v. d. Snoek en ook aan den heer Dekker, die om gezondheidsredenen uit het comité s getreden. De Voorzitter deelde vervolgens mede dat het Roode Kruis in totaal 240 tot 250 maal hulp verleende, dat is dus on geveer 30 keer per tocht wat op 400 kinderen niet zoo heel veel is. De verwondingen waren bijna allen van zeer lichten aard. Hierna was gelegenheid om van ge dachten te wisselen en daarbij kwamen verschillende wenschen en wenken voor de toekomst naar voren. Zoo om de kinderen kousen te doen dragen en n et met de bloote voetjes in de schoe nen, opdat dit de kans op openge- loopen hielen vergroot. Verder de wen- schelijkheid om een marschlied te heb ben om tijdens de tocht te zingen, waar naast ook op het goede van een paar mond-acordeons of trommels werd ge wezen, ook rugzakjes met naam of ini tialen zijn zeer gewenscht. De voorzitter deelde nog mede dat er nog een gift van 10 voQr de tenten is ontvangen. De penningmeester, de heer Spinnay wees er nog eens op, dat de Vacantie school bedoelt te zijn voor alle kin deren van welke school ook, het is geen politieke of godsdienstige organisatie en spreker wekte op dit goed uit te dragen. Een der aanwezigen bracht bij het einde der bijeenkomst grooten dank aan de Comitéleden voor hetgeen zij voor dit werk presteeren, KLOETINGE. Donderdagavond verga derde alhier het Groene Kruis. De .be grooting van inkomsten en uilgaven voor 1933 stelde de vergadering qp f395 vast. Het bestuur kreeg machtiging om le onderhandelen met het gemeentebestuur om het voormalige hulppostkantoor te huren ten einde dit in té richten Lot een vertrek benoodigd voor een hoogtezon- installatie, tol aanschaffing waarvan de vergadering besloot. Uit het verslag van de wijkzuster bl'iikt dat de leden van de voorwerpen voor wijkverpleging eeii ruim gebruik maken. EEN GRUWELIJK OORLOGSWAPEN. De Amer kaansche ingenieur Barlow heeft zijn luchttorpedo aan Rusland ver kocht. Zijn moorddadig wapen zal in staat zijn om een gebied met een straal van 1500 km totaal te vernietigen. Leslie P. Barlow, die reeds tijdens den oorlog op uitnoodiging van de Britsche adm raliteit naar Engeland kwam en daar de z.g.n. onderzeeërs- bommen tot afweer voor vijandelijke duikbooten construeerde, heeft indertijd reeds verschillende mededeelingen over zijn „Wapens der toekomst" gedaan. Toen heeft men er geen waarde aan ge hecht en thans is iedereen er bang voor. „Toen ik mijn uitvinding geheel vol tooid voor me zag, heeft Barlow eens gezegd, en de u twerking er van be peinsde werd ik door een koude huive ring bevangen. Het nieuwe wapen is een combinatie van vliegtuig en bom menwerper en de torpedo's bevatten 15000 eenheden van een door hem sa mengestelde springstof en bovendien 100 kg explo sieve gassen of brandbom men. Zij gaan onbemand de lucht in, wor den uit de verte, draadloos bestuurd en ook de machines worden draadloos in werking gebracht. Van uit een centrale plaats kan de bestuurder draadloos en zonder eenig gevaar den weg der ma chine controleeren en zelf bepalen wanneer de explosie-schoten, gasgra- naten en brandbommen hun vernieti gend werk moeten verrichten. Hij kan de luchttorpedo's 1600 km ver laten vliegen en deze moeten zelfs op de laat ste kilometer nog reageeren op ieder bevel dat zij draadloos ontvangen. Over de uitwerking van zijn helsche machine vertelde Barlow: Een leger van 5000 man is voldoende om met be- hulp der machines iedere groote stad binnen 24 uur met den grond gelijk te maken zonder dat de mogelijkheid be staat het verniet gend werk van deze machine te verhinderen. De .handgre pen die daarbij gedaan moeten worden zijn zeer eenvoudig en iedereen kan de bediening in 'n minimum van tijd leeren. Barlow heeft verklaard, dat hij met zijn nieuwe uitvinding voor goed een einde wil maken aan den oorlog. Hij zei daarbij letterlijk: „Ik zal mijn uitvin ding aan den volkenbond bekend ma ken. Ik wil er geen geld mee verd enen of eer mee behalen. Het eenige wat ik zou wenschen is dat dit wapen in de macht van den volkenbond komt omdat hij er mee zoude kunnen dreigen en iedere oorlogs^oging mee zou kunnen onderdrukken en zoodoende aan de we reld een blijvende vrede verzekeren! Daarom juist heeft het'bericht dat Bar low zijn uitv nding aan Rusland ver- verkocht zou hebben, een geweldige op schudding te weeg gebracht. De uitvin der die zoo juist uit Sovjet-Rusland is teruggekeerd, weigert iedere verdere mededeeling of verklaring.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 9