m Heeren VIRGINIA BINNENLAND. ZEELAND. eischt Chief Whip, want dan hebt U de abso lute zekerheid dat U de beste sigaret voor Vw gezondheid rookt! KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LEGER EN VLOOT. fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT V AN ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1932. No. 220. VERMINDERING DER WERKLOOS HEID DOOR VERKORTING VAN ARBEIDSDUUR. Onderhoud met minister Verschuur. HA DE OPERATIE. APOTHEKEN. MIDDELBURG. DE KWESTIE Z.V.B.— SPORTCOMMISSIE, ARDATH Ook met kurk mondstuk LONDON (Ing. Med.) Opheffing Stormschool. Dezer dagen stelde de Minister van Economische Zaken en Arbeid enkele vertegenwoordigers van de Algemeene R.K. Werkgeversvereeniging, Centraal Overleg in Arbeidszaken voor Werkge versbonden, de Chr. Werkgeversver eeniging en het Verbond van Neder- landsche Werkgevers in de gelegenheic om njondeling het standpunt uiteen te zetten, dat hunne besturen innemen in zake de vraag of door een verkorting van den arbeidsduur een vermindering van de werkloosheid ware te bereiken Daarbij deelde Minister Verschuui mede, dat het geenszins in zijn bedoe ling lag dit onderhoud te beperken tot een wettelijk ingrijpen, maar dat hij evenzeer de mogelijkheid wilde bespre ken, om door een betere verdeeling van het beschikbare aantal arbeidsuren het beoogde doel te bereiken. De Minister voegde daaraan toe, dat hij dit onder werp nog in geen enkele richting voor een beslissing rijp acht; naar zijn mee' ning ziet men ook van arbeiderszijde in dat dit onderwerp nog slechts in een eerste periode van onderzoek verkeert. De vertegenwoordigers der evenver- melde centrale werkgeversorganisaties gaven den Minister de verzekering gaarne te zullen medewerken aan elk voorstel, dat daadwerkelijk tot vermin dering der werkloosheid zou kunnen bij dragen. Echter verheelden zij niet hunne vrees, dat verdere verkorting van den arbeidsduur het Nederlandsche bedrijfs leven weinig zou baten. Immers reeds nü getroosten zich hier te lande vele ondernemingen belangrijke offers om hun bedrijf gaande te houden en om het vaak slechts onder verlies verkrijgbare werk te verdeelen over zooveel mogelijk arbeiders, d:e dan meerendeels short time werken. Be doelde ondernemingen zijn zich ove rigens ten volle bewust, dat voor haar het maken van volle weken met een kleineren staf arbeiders belangrijke be sparingen zou opleveren (zakelijke be drijfsbelasting, sociale lasten, toezicht, administratie etc.) Voor waarde voor behoud (en bij op leving der bedrijvigheid verruiming) van werkgelegenheid in ons land is: het ver lies bij aanvaarding van orders tot een minimum te beperken en het concurren tievermogen der industrie met name tegenover de buitenlandsche mededin gers te versterken; dit kan alléén door verlaging der productiekosten. Terwijl echter in het concurreerende buitenland, langs directen of indirecten weg, drastische verlagingen werden doorgevoerd van loonen en andere kos ten, tengevolge waarvan aldaar de pro ductiekosten aanzienlijk daalden, ver zetten in Nederland de arbeidersvakver- eenigingen zich over het algemeen èn tegen algeheele verlaging van het loon peil èn tegen versobering van staats- en gemeentedienst, die tot beperking van tal van andere, op de productie druk kende kosten, zouden leiden. Daarnaast een 40-urige werkweek invoeren, zooals zij schijnen te wenschen, zou gelijk staan met economischen zelfmoord. Terugbrengen der 48-urige arbeids week op een 40-urige komt voor bedrij ven, die nog 48 uur arbeiden, bij gelijk blijvend uurloon, voor den arbeider neer op een verlaging met 1/6 (ca. 17 pet.) van zijn weekinkomen; voor de onder neming beteekent het, dat de vaste kos ten dan in 5/6 van den huidigen tijds duur zouden moeten worden gedekt. Bij vermindering van den werktijd wordt over het algemeen het procent van de door Dr. Jan Walch. 42- 1 Nee, nee, dat is niets, haastte hij zich dus hem bi] te vallen, „maar de zaak is voor ons ernstiger. Je had nu net n betrekking; en 'die betrekking beviel je zoo goed, en nu.... Trouwens, al die menschen die daar op het kantoor waren, zijn er nu ineens slecht aan toe. Dat was zoo; en Henri zei haar, nu ze de hoofdzaak toch wist, hoe slecht. Dat eenvoudig de salarissen van de laat ste maand zouden worden uitbetaald; en daarmee afgeloopen. Eigenlijk was het wel een rust, dat hij daar dan nu tenminste eens met haar over praten kon. Niet, dat dit veelhielp, want ze stonden ernu net zoo voor, als onge veer een maand geleden, toen ze uit Italië terug kwamen. Maar erwas nu althans de gelegenhe:d, elkaar wat op te beuren; en het argument daarbij was: we hebben toch dien vorigen keer ook zoo gauw iets gevonden.... Enfin, nog én halven dag had hij het gewone werk te verrichten; endan zouden ze nader j moeten zien, wat hun te doen stond, j Misschien wist die bankier, die hem al eenmaal geholpen had, ook nu raadj Het was druk aan het kantoor, dien laatsten Zaterdagmorgen. Vooral wer den er veel deposito's opgevraagd; op algemeene kosten, dat op den prijs drukt, grooter, ook al blijft het uurloon hetzelfde. Zoo kan inkorten van den werktijd het bedrijf financieel onder mijnen en de productiekosten verhoogen, wat ongeraden is vooral in een tijd, dat wij èn tegenover het buitenland èn te genover den binnenlandschen consu ment, die anders het gelag zou moeten betalen, tot verlaging der onkosten moe ten geraken. Maar zelfs wanneer dit alles kon wor den overbrugd waarbij hoogerver- melde houding der vakvereenigingen niet hoopvol stemt dan nóg zou de factor loon- en e.a. kosten" in het product, op zijn best even hoog blijven als nu, zoo dat van de toch zoo noodzakelijke ver betering in Nederlands concurrentiever mogen op de wereldmarkt nóg geen sprake zou zijn. M.a.w. het Nederland sche bedrijfsleven zou in tegenstelling tot de buitenlandsche concurrentie nog even ver afzijn van paraatheid voor de weder-oplèving der internationale markt als, helaas, het geval is thans, nu al verschillende bedrijven zich, noodge dwongen, over de grenzen verplaatst hebben en andere dit nog overwegen. Wanneer men voorts het vraagstuk van de verkorting van den arbeidsduur internationaal beziet, moge men zich de ervaring met de conventie van Was hington nopens de 48-urige ar beidsweek in nijverheidsondrenemin- gen ter harte nemen. Die ervaring im mers leert, dat slechts zeer weinig lan den een zoo strikte toepassing der wet kennen als ons land. Bij een iternatio- nale verkorting van den arbeidsduur moge dan ook het voorbeeld in de prac- tijk worden afgewacht van die landen, die hetzij indirect door een buitenge woon soepel stelsel van overwerk, hetzij direct door langere werktijden dikwijls gepaard aan zeer lage loonen, aan onze industrie een moordende concurrentie aandoen. Aan het slot van dit onderhoud ver klaarde de Minister van Economische Zaken en Arbeid, dat hij met groote be langstelling van de uiteenzetting van de vertegenwoordigers der centrale werk geversorganisaties had kennis genomen. De Minister wist het te waardeeren, dat vele ondernemingen reeds uit eigen be weging maatregelen hadden getroffen om zooveel mogelijk arbeiders aan het werk te houden, waarbij hij vooral aan dacht schonk aan een zoodanige ver deeling m.n. door rouleering, dat de al gemeene kosten wellicht minder zouden stijgen. Hij zou gaarne onderzoeken in hoeverre de Regeering dit streven zou kunnen steunen, terwijl hij verzekerde het voot ons bedrijfsleven de gewichtig ste vraag 'te achten, hoe het den con currentiestrijd met andere, ook Euro- peesche landen zou kunnen voeren, die op een lager kosten-niveau zich be wegen. DOOSJEê 15-2Q-25 et TUBES- 2b - 3S -i TANDPASTA: ni '-L-. ne'derlaudsch in 1 BUI I ENGEWOÓN' goed: (Ingez. Med.) Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apotheek van Firma J. C. van der Harst J.Jzn., Korte Delft. merkelijk veel. Zou er toch iets zijn uitgelekt? Als Henri wantrouwen had gekend, zou hij wel begrepen hebben, dat men iets had laten uitlekken. Dat enkele der employé s, in attentie voor geldmogelijk- heden opgegroeid, wel wisten, hoe uit alles wat men weet en een ander niet, geld is te slaan; en dat men b.v. met de handigheid die het vak leert, onder het zegel van geheimhouding waarde volle diensten kan aanbieden; diensten die in een geval als dit in waarschuwin gen bestaan. En zulk een aanbieding kan dan op verschillende manieren beloond worden; de verstandige waarschuwer kiest natuurlijk zijn menschen; d.w.z. die goed doordrongen zijn van de zé- deles „voor wat hoort wat"; en die dat „wat" van de tegenpra-estat'e ook goed kunnen voldoen; het moet niet een half wat(t), maar liefst een dubbel wat we zen; het zij contant voldaan, bijvoor beeld als percentage van het geredde bedrag, hetzij als wissel op de toekomst, als de naam onder den wissel solide is, is dat soms nog beter. En er zijn men schen met solide namen, die nog wel iets voor een dergelijken wissel voelen; en voor een relatie in de bankwereld, die niet maar enkel tot openlijk, maar ook tot het minstens even waardevol hulp betoon langs de ondergrondsche wegen, bereid is. Zoo komen soms zeer belang rijke verbindingen tot stand, welke niet zonder een zekere goede trouw zijn, Het bestuur van den Z.V.B schrijft ons: Na het antwoord van de Sportcomnns- sie op onze uiteenzetting aangaande de huurkwestie van het Gemeentelijk Sportterrein wilden wij nog gaarne het volgende opmerken. Het is vanzelfsprekend, dat de Sport- commissie zich tegenover B. en W. en den Raad der Gemeente Middelburg wenscht te rechtvaardigen. De zaak waar het hier om gaat tracht zij helaas te verdoezelen, door er tal van andere dingen bij te halen, die wij in onze uiteenzetting niet hebben willen naar voren brengen, omdat daarover door niemand bij de besprekingen het woord is gevoerd. Nogmaals verklaren wij, dat het Be stuur van den Z.V.B. zich tegenover de bij dien Bond aangesloten vereenigingen niet verantwoord achtte het door de Sportcommissie gevraagde bedrag te be talen. De vraagprijs was te hoog. En al moge nu de Commissie duizend maal trachten aan te toonen, dat zij niet lager mag gaan in welke poging zij toch o.i. nog steeds niet is geslaagd wij hebben eenvoudig gevraagd een con curreerde offerte te maken. Het staat hier volkomen gelijk met een geval, dat iemand, die een huis zoekt terecht kan in Middelburg en in Vlissingen, een goed- kooper huis te Vlissingen aanvaardt, omdat het voer hem geen verschil maakt waar hij woont. En juist dit heeft de Sportcommissie niet onder oogen gezien, doch dit is juist het cardinale punt waar de zaak om draait. Of heeft misschien de Sportcommissie de gedachte gehad, dat de wedstrijd toch te Middelburg gespeeld moest wor den, omdat het Zeeland's Hoofdstad is? Acht men den Z.V.B. soms verplicht die wedstrijden te spelen op het in exploi tatie duurste terrein in Zeeland, om de Sportcomm ssie te steunen ten financi eelen laste van de bij den Bond aange sloten vereenigingen? Kunnen wij er iets aan doen, dat de inrichting en exploita tie der Gemeentelijke Sportterreinen te Middelburg zoo duur is en moeten wij dat helpen betalen? Wij willen hierbij nog opmerken, dat in het artikel van de Sportcommissie nog enkele onjuistheden voorkomen. De propagandawedstrijden van den Z. V. B. worden gespeeld daar, waar propaganda het meest noodig 's en dit heert niets met Zeeland's hoofdstad te maken. Is straks propaganda noodig in b.v. Koewacht, Retrancbement, Ëlle- woutsdijk of andere afgelegen plaatsen, dan wordt daar de wedstrijd gespeeld en niet te Middelburg. Het uitgangspunt der Sportcomm ssie is ook op dit gebied verkeerd En nu durft de sportcomm ssie nog te schrijven, dat haar Nadorstterrein is: ,,'t meest geschikte, meest doelmatige, best geoutilleerde sportterrein in onze pro vincie.' Ook dit is onjuist. Er zijn verschdiende ferreinen in Zee land, die vrijwel dezefde accomodatie aanbieden. Het terrein van Vlissingen is zelfs beter. Moeten wij hier beginnen te zeggen, dat de Nadorstterreinen geen enkele vaste zitplaats, geen staantribune, noch een behoorlijke autobergplaats rijk zijn? Bij VI ssingen is voldoende ruimte de auto's onder goed toezicht te bergen, er zijn 600 vaste zitplaatsen, zijn staan- tribunes plaats biedend aan ongeveer 1200 personen, welke aantal bij iets schikken van de toeschouwers kan wor den opgevoerd tot naar schatting 1500 pe-sonen. WHIP Waar blijft de sportcommissie met haar meest geschikte, meest doelmati ge terrein, dat kort geleden in den toen- maligen toestand, ondanks alle dure kos ten niet geschikt was, om zonder meer te worden goedgekeurd voor de Zuide lijke Eerste Klasse van den K.N.V.B.? Indien wij hadden uitgezien naar het meest doelmatige terrein met alle ver dere adjectieven, die de sportcommissie er verder aan geeft, dan zouden wij oor spronkelijk niet Middelburg, maar ineens definitief Vlissingen gekozen hebben. En zoo komen nog^eer onjuistheden in het antwoord van de Commissie voor die wij zullen laten rusten. Maar wel willen wij nog opmerken, dat de Sportcommissie door haar starre houding de Middelburgsche Gemeente kas niet bepaald bevoordeeld heeft. On getwijfeld zijn ook verschillende Middel burgsche neringdoenden gedupeerd (Ho tels, Autobusondernemers, Taxi's, café's enz., enz.) Mocht men in de toekomst prijs stel len op soortgelijke wedstrijden, dan zal de Sportcommissie zich op een meer „Kaufmannisch" standpunt moeten stel len en minder op dat van een „Musso lini", daar er dezerzijds nimmer over zal worden gedacht op condities als door de Sportcommissie gesteld in te gaan, ook al moge die condities in de oogen van de Sportcommissie ook nog zoo goed ge rechtvaardigd zijn. Bovendien denken onze Vereenigingen er anders over dan de Sportcommissie hetgeen hieruit moge blijken, dat in de dezer dagen gehouden jaarvergadering van den Z. V. B. bij acclamatie werd aan genomen een motie, waarin het beleid van het Bestuur in deze kwestie werd goedgekeurd. zelfs niet zonder een zekere noblesse; en theoretische moralisten mogen het laken, dat de grondslag van die beide partijen bijna tot éér strekkende hou dingen een woordbreuk of eenschending van vertrouwen is, zij die de wereld ken nen en haar armoede aan achttienka- raatsche moraal, zullen zeggen, dat die transacties inderdaad nogal erg behoor lijk zijn; en het oordeel van deze laat sten bevat ongetwijfeld de belangrijkste levens-les. Gelijk alweer de uitkomst heeft bewezen; want menig financier va nbeteekenis heeft aldus de grondslag tot zijn grootheid gelegd ,met wat dan de preciezen een klein gemeen gheidje zouden noemen; als het tot hun ooren zou zijn doorgedrongen ,maar het fijne van het geval is, dat dat natuur- lijk alleen bij allerzeldzaamste uitzon- j dering geschiedt. Het is heel duidelijk.dat Henri, gelijk j we trouwens vooropstelden, van derge- lijke praktijken niet het minste idee had. En zich dus bijzonderlijk, aanmer kelijk meer nog dan zijn chef, over den grooten toeloop van geldhalers verwon derde. Terwijl deze chef juist met het allergrootste wantrouwen tegenover hem bezield was, dien allergemeensten naiefdoener, die blijkbaar klaar stond, om op de een of andere bijzonder hui chelachtige manier zijn handen in on schuld te wasschen. Zoo viel het Henri op, dat die patroon den volgenden morgen, den laatsten van zijn financiersperiode, voortdurend in zijn nabijheid iets te doen scheen te heb ben; hij wijdde h'eraan trouwens geen bijzondere aandacht. Hij had hem bij 't binnenkomen met een blik volgenegen •eerbied begroet; die beduidde dat hij generlei rancune voelde over de ietwat onbehoorlijke behandeling van den vori gen dag. maar deze* eenvoud;g toe schreef aan den nerveuzen toestand van den d recteur. Wel had 't hem verbaasd dat die groet ternauwernood was be antwoord, maar hij 'had ook hieraan niet veel beteekenis gehecht; het is merk waardig, hoe weinig achterdocht men schen gevoelen, en onderstellen, die zelf vol goeden trouw zijn. En verder hadden de cliënten zijn aandacht ge vraagd. Het was Zaterdag, een drukke dag altijd al, en het was gewoonte dat hij dan, bij u'tzondering, ook zelf direct aan de loketten de cliënten te woord stond, wat anders zijn werk niet was. En nu was het zoo extra druk! De chef keek met zorg naar de klok, die ter gend langzaam opschoot; tot 'elf uur het Zaterdagsche sluitingsuur moesten de betalingen in 's hemels naam kun nen doorgaan. Nu ja, dat zou wel luk ken; er waren blijkbaar al geruchten in de stad, of gewaarschuwden; maar de terugbetalingen bedroegen tcoh in elk geval maar een klein percentage van 't totale ope'schbare deposito-kapitaal. En mocht het te erg worden, ja, dan kon men of aan de fioofdbank een bedrag Onder 'leiding van prof. van dei Leeuw is Donderdagochtend de 12de Martini-conferentie te Groningen aange vangen. Dr. W. Coenraad §iprak over: Gods V oorzienigheid. 's Middags sprak ds. Ch. de Bleus van Rilland-Bath over: Levensangst. Geslaagd voor 2e stuurman, de heer A. Maas, leerling van de „de Ruijter- school'" te Vlissingen. Voor het gewoon examen politie diploma slaagde de beer A. L, Leen- dertse te Kamperland. De majoor-torpedist E. J. H. Hem- mers is bevorderd tot opper-torpedist; de sergeant-torpedomaker K. Blansjaar tot majoor-torpedomaker en de schip per A. van der Weijde tot opperschip- per. Naar de „Haagsche Courant" uit wel ingelichte bron verneemt, zal de eerste Stormschool te Den Haag gevestigd, op Waalsdorp binnenkort in verband met militaire bezuinigingen worden opge heven. Tevens zal de militaire Postduiven- dienst, eveneens uit bezuinigingsoVer- wegingen binnenkort opgeheven wor den. halen, of uitstel tot Maandag verzoeken; wat dan natuurlijk een afstel bedui den zou. 't Was lam, als het daartoe komen moest; dat voelde de directeur wel, die veel gevoel had voor het cor recte; en een staking van uitbetalingen is eigenlijk correct, maar een plotseling tekort is iets armzaligs. Enfin; hij was lang genoeg in 't vak, om onverstoor baar van houding en gelaatsuitdrukking te blijven rondwandelen; i met een voortdurend oogje op dat rare ambte naartje, zooals hij in z'chzelf wrokkig en met onrustige, onzekere minachting, d en van Hoghen Lugt noemde. Maar erwas tot nog toe niets, dat zijn wan trouwen rechtvaardige. Toen kwam een vriendelijke, oude, en ietwat schuchtere heer het kantoor binnen. Hij keek verkennend en onder zoekend om zich; het was duidelijk dat hij hier vreemd was; en 't scheen, dat hij zelfs in het algemeen zich vreemd moest voelen in de mposante hall van ieder bankgebouw. Ee-biedig en zeer beleefd vroeg hij den statigen portier, wiens houding het volkomen tegenbeeld was van de zijne, een inlichting; welke hem met een 'korten du'denden arm zwaai gegeven werd. Toen begaf hij zich naar het loket, waar op dit oogen- blik juist Henri een cliënt congedieerde die een inlicht ng over 'een belegging was komen vragen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5