^rowinciale ALHAMBRA THEATER „NEUTRAAL" GLAZEN BINNENLAND. ZEELAND. u u AS F ALT-WEGEN WEER EN WIND. LINTVELT's BAZAR - GOES. No. 217. Twee Bladen. WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1 932. Eerste Blad. 175e Jaargang. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN, verwacht a.s. Vrijdag een pre mière voor Nederland van een belangrijk filmwerk. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. Verwachting tot Morgenavond) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, ZEEUWSGH-VLAANDEREN O.D. 56 I z, in- Fan bij '32, Irn, iris /a ti Idat pm- per- Jhet len- 1 <'P lie ble- |dat en is |be- sen 3 taal p06, aan Iers <G7 Jan aoet ïen lers. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel voor ingezonden mededeélingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager..Men vrage daarvoor de tarieven. UITG-: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 6 regels opgenomen a 75 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extxa Bewijsnummers 5 cent DE REGEERINGSSTEUN AAN DE BOUWBEDRIJVEN. De regeering heeft, als wij gisteren meldden, besloten tot extra-subsidiee- ring der werkloozenkassen en het finan cieren van bouwplannen. Thans is be kend dat deze hulp zal zijn: a. De Regeering bevordert de beschik baarstelling van voorschotten voor wo ningbouw, tot een maximum van 20 mil- lioen gulden. b. De werkloozenkassen van de bouw vakorganisaties, welke partij zijn bij de C.A.O., dan wel van die organisaties, welke der Regeering voldoende waar borgen geven, dat zij zich garant kunnen stellen, dat haar leden voor de gewij zigde contractueel vastgestelde loonen blijven werken, krijgen extra-hulp op gelijken voet als die, welke in dit jaar aan andere werkloozenkassen is ver leend. c. de leden van de onder b bedoelde medewerkende organisaties, worden in de Rijkssteunregeling opgenomen. HET CONFLICT IN HET SCHEEP VAARTBEDRIJF. De Bond van Werkgevers ter Koop vaardij en de Contactcommissie van or ganisaties van zeelieden hebben het volgende communiqué uitgegeven: Sedert eenige dagen zijn onderhan delingen gaande tusschen den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij en de Contactcommissie over de voorwaarden die tot een oplossing van het conflict zouden kunnen leiden. Deze onderhan delingen, waarbij verschillende moeilijke vraagstukken zich voordoen, zijn nog niet in een stadium, dat over eenig re sultaat mededeelingen kunnen worden gedaan. Daaromtrent verschenen berich ten in de bladen houdende vele onjuist heden in, waarbij kan worden verklaard dat vooral het vermelde in het laatste deel van de berichten (de verlenging van den status quo en de daarbij ver melde redenen tot deze verlenging) ge heel uit de lucht gegrepen is. De Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij in Ned.- Indië heeft een bedrag van 1000 over gemaakt aan de Centrale van Koopvaar- dij-officieren. De vereeniging van Scheepvaartwerktuigkundigen heeft een dergelijke steunact'e in voorbereiding. DE BEZUINIGING BIJ DE ARBEIDS INSPECTIE. Op 1 November a.s, treedt een Kon. besluit van 6 September j.l. in werking, tengevolge waarvan het Rijk ten be hoeve van den dienst der Arbeidsin spectie verdeeld wordt in tien distric ten. Thans zijn er elf districten. De dis tricten, waarvan de 'hoofden zijn ge vestigd te Breda en te Dordrecht wor den tot één vereenigd. Het tegenwoordige tweede district (Breda) omvat de provincie Noord- Brabant behalve het gedeelte, dat res sorteert onder de kantongerechten Veg- hel, Boxmeer, Eindhoven, Oirschot, Weert en Helmond. H'et tegenwoordige tiende district (Dordrecht) omvat Zeeland en een gedeelte van Zuid-Holland. Het nieuw te vormen tweede district, waarvoor in het Kon. besluit geen ze tel is aangewezen, zal omvatten geheel Zeeland en een deel van Noord-Bra bant (een kleiner deel van de provincie dan het tegenwoordige tweede district). De overschietende deelen van Zuid- Holland worden bij andere districten in- gelijfd. Gister is het nieuwe gebouw van het Nederlandsche Visscherij-proefstati- on te Utrecht in gebruik genomen. Naar de Stand, verneemt, is prof. dr. B. J. Kouwer, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, ern stig ongesteld. Maansverduistering Hedenavond zal van 8 u. 33 m. (zo mertijd) tot even na 12 uur een maans verduistering plaats vinden, die voor Nederland om 10 u. 20 bijna absoluut zal zijn. De uitbetalingsprijs voor geleverde tarwe. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Kersten over het inhouden van 2.per 100 kg uitbetalingsprijs van geleverde tarwe, (speciaal door de Zeeuwsehe tarwe-organisaties), deelt de minister van B. Z. en Landbouw mede: Door den minister is, na overleg met de betrokken belangengroepen en na daartoe de commissie van advies, be doeld in art. 4 van de Tarwewet 1931 te hebben gehoord, bepaald, dat de prijs van de inheemsche tarwe, welke inge volge het door hem voorgeschreven maalpercentage van 25 pet. zal worden geleverd, f 15 per 100 kg zal bedragen. Indien de opbrengst gemiddeld per ha 2500 kg is, zal bij de tegenwoordige marktpositie de aan de landbouwers uit te betalen prijs een bedrag van f 12 voor de gemiddelde qualiteit benaderen. Mocht de oogst 1932 grooter blijken te zijn dan 2500 kg per ha, dan zal de ge middeld uit te betalen prijs dalen, wijl voor de tarwe, die niet onder de ver plichte 26 pet. valt, niet meer dan /4a 5 per 100 kg zal worden ontvangen. Van deze opbrengst moeten nog worden afgetrokken de kosten van administra tie, opslag, enz., terwijl voorts van alle tarwe een gemiddeld bewaarloon in re kening moet worden gebracht, omdat na 1 Januari een bewaarloon wordt uit gekeerd. De prijs welken de verbouwer voor de eerst af te leveren tarwe zal ontvangen, wordt daardoor ongetwijfeld ongunstig beïnvloed, zij het dan ook niet belangrijk. Waar de tarwe-organisatie er rekening mede moeten houden, dat de oogst wel eens een aanmerkelijk gemiddelde van 2500 kg zal kunnen overschrijden, is het niet anders dan een verstandige politiek te achten, dat zij met den uitbetalings prijs voorzichtig zijn. Hierbij komt nog, dat de Gewestelijke Tarwe-Organisatie in Zeeland maatregelen heeft getroffen voor een zeer snelle afname van de tarwe. Dit brengt natuurlijk financie ringsmoeilijkheden met zich mede, die nogmaals een bijzondere voorzichtigheid met de uitbetaling rechtvaardigen. Dit laatste heeft natuurlijk geen invloed op het uiteindelijk uit te betalen bedrag per 100 kg. De nabetaling zal geschieden, zoodra blijkt, dat dit mogelijk zal zijn. Ongetwijfeld ware het gewenscht, dat de landbouwers direct den vollen prijs konden ontvangen. Uit het bovenstaande blijkt echter, dat dit niet mogelijk is, af gezien nog van het feit, dat het van verschillende nu nog onbekende factoren zal afhangen, hoe hoog de uiteindelijke prijs zal zijn. Niet vergeten mag hierbij evenwel worden, dat de landbouwers door de snellere afname, die de Zeeuw sehe Tarwe-Orgariïsatie bevordert, veel sneller in het bezit komen eener voor- loopige uitbetaling van f 9 voor gemid delde qualiteit dan zij anders in het be zit zouden komen van een iets hoogere uitkeering per 100 kg. Voor haar finan- cieele verplichtingen lijkt de in Zeeland gevolgde weg wel de meest juiste. De regeling heeft dan ook de instem ming van den minister. Voor hem is er geen aanleiding te bevorderen, dat in die regeling wijziging wordt gebracht. Autobusconcessies, Bij Ged. Staten van Zeeland is een aanvrage ingekomen van den heer H. Castel te V e e r e om vergunning voor een dagelijkschen autobusdienst van Veere naar Vrouwenpolder, De heer Castel exploiteert reeds verschillende jaren een dienst van Middelburg op Veere en blijkt dezen dienst nu tot Vrouwenpolder te willen doortrekken. Benoemd tot adjunct-commies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, de rijksklerk J. A. Lucieer, werkzaam ter controle der grondbelas ting te Middelburg. DE WINKELWEKEN. De eerste dag. Het komt ons voor, dat de inzet van de Goesche Winkelweken niet slecht is geweest. Het weder bleef den gehee- len dag goed en zoowel des middags als des avonds was er veel volk op straat. Reeds des middags verdrong de jeugd zich voor de etalages, zoekend naar de voorwerpen die er niet thuis hooren, en na vier uur werd dit bedrijf met ver- Wij zullen allen heengaan van de aarde en vergeten worden, doch het goede, dat wij gedaan hebben, zal blij ven voortleven. (Ingez. Med.) sterkte krachten voortgezet, terwijl ook vele ouders medehielpen, gedachtig aan de fraaie cadeaux, die voor dezen wed strijd beschikbaar zijn gesteld. Straatverbetering. De bewoners van de M. H. Tromp straat hebben aan den Raad een adres gericht met het verzoek om de bestra ting aldaar te vernieuwen. Ook het adres van de bewoners der Voorstad om straatverbetering kqmt onder de ingekomen stukken voor. Zooals door ons medegedeeld staat dit onderwerp reeds op het programma van gemeentewerken. V. en A. V. „Goes". Op de Maandagavond gehouden le denvergadering van de voetbalvereeni- ging „Goes" is de naam gewijzigd in Voetbal- en Athletiek-Vereeniging „Goes". In verband met deze naam- en karakter-wijziging werden ook nieuwe statuten vastgesteld. De heeren Koster, voorzitter en Krij ger en Swartepoorte, commissarissen werden herkozen. Het ledental nam het achterliggende jaar met plm 50 pet. toe. Medegedeeld werd voorts nog, dat de kans groot is, dat ook Goes II in de 3e klasse N. V. B zal gaan spelen. Chr. Besturenbond. Op de vergadering van het bestuur van b.g. Bond met de besturen der aan gesloten organisaties werd o.a. de agen da behandeld voor de a.s. Zaterdag te houden districtsvergadering der Zeeuw sehe besturenbonden. Besloten werd o.a. dezen winter weer enkele cursus-vergaderingen te houden, terwijl voorts zal getracht worden een vergadering te beleggen van de besturen der aangesloten organisaties met predi kanten en ouderlingen van verschillende kerken ter bespreking van de taak, die de kerk tegenover de werkloozen heeft Aanrijding. Gistermiddag werd op den hoek Oprit-Groote Markt, de 71-jarige L. H wonende in de Zusterstraat, door een auto uit Oostburg aangereden. Gezien de omstandigheden liep het ongeva goed af daar H. slechts een niet ernstige blessure aan den rechterarm bekwam. Den auto-bestuurder trof geen schuld. Op 67-jarigen leeftijd is Dinsdag plotseling overleden de heer J. Hellinga, gepensioneerd Rijkshavenmeester al hier. DOMBURG. Bij gunstig weer zal de Domburgsche Muziekvereeniging a.s. Donderdag, resp. Vrijdag, het laatste geven van een reeks avondconcerten, die in het seizoen ook bij onze badgas ten steeds zeer in den smaak vallen. Be halve de gewone programmanummers (o.a. eenige opera-fantasieën als Tann- hauser en de Kalif van Bagdad), zullen ook kwartetten worden uitgevoerd. RAAD VAN 'S-GRAVENPOLDER. Geen verandering in de huidige postbestelling. Aanbieding begreoting met verhooging opc. gem. fonds belasting. 's-GRAVENPOLDER. Maandagavond vergaderde de voltallige Raad. De voor zitter, burgemeester Prümers, deelt mee de beslissing van den Directeur-Gene raal der Posterijen, dat er geen verande ring zal gebracht worden in de huidige postbestelling. Tot een volgende verga dering wordt aangehouden het verzoek van J. de Dreu om aan M. van Driel de hem verleende radio-concessie in te trekken. Uit de rekening van het bur gerlijk armbestuur over 1931 blijkt niet welke pachters hun pacht niet betaal den, weshalve de commissie tot onder zoek dier rekening bij monde van den heer Verhulst adviseert haar niet goed te keuren. Als wethouder Schouten echter zegt, dat de rekening móét wor den goedgekeurd, als de cijfers in orde zijn, wordt ze goedgekeurd met de stem van dhr. Verhulst tegen. Ook wordt de begrooting avn dit lichaam goedgekeurd. Bij de eerstvolgende wijziging echter moet de post; achterstallige pachten worden verhoogd met het nog niet be taalde over 1930. Een voorstel-Verhulst om de kosten krankzinnigenverpleging voor rekening der gemeente te nemen, wordt niet gesteund. De heer Ver hulst zal het dan voor Gedeputeerde Staten brengen. De raadhuistoren zal waterdicht gemaakt worden door een mastiekbedekking. Daar de gemeente opzichter een gemeentelijke septic-tank ontraadt bij gebrek aan voldoende door spoeling, zal herstel van de oude beer put worden aanbesteed. De gemeentebegrooting wordt aange boden met een eindcijfer van 29.347, waarbij een post voor onvoorzien van 1241. Hierbij is rekening gehouden met de verhooging der opcenten op de gemeentefondsbelasting van 50 tot 70 en op de heffing van 40 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting. Aan de pachters van gemeente-tuin grond zal gevraagd worden of ze tegen dezelfde prijzen willen inpachten. HANSWEERT. Bij de werken van den sluisbouw alhier sloeg gisterenmiddag bij het cementstorten plotseling het dek sel van den cementketel af en kreeg de werkman J. de B. de volle cementlading in zijn gezicht, waardoor hij ernstig werd gewond. Geneeskundige hulp moest di rect worden ingeroepen. IERSEKE. Tijdens de winkelweek is 's avonds de toren en kerk schitterend belicht. Het geheel biedt een prachtig gezicht, vooral van uit de Schelde ge- gezien, des avonds maakt 't fanfarecorps Mozart muzikale wandelingen door het dorp en de winkeliers vlaggen, met het gevolg dat er den geheelen 'avond een groote drukte is. KLOETINGE. De landbouwer V. al hier kwam dezer dagen tot de onaan gename ontdekking dat 2 van zijn run- ders uit een weide waren verdwenen. SCHORE. Het 10-jarig dochterje van den heer M. M. te Vlake, kreeg een zoo- danxgen slag van een paard tegen het linker-bovenbeen, dat opneming in een ziekenhuis noodzakelijk was. Het meisje is dan ook direct naar Goes overge bracht, alwaar bleek, dat het been ge broken was. RAAD VAN WISSENKERKE. Geen goedkeuring 10 pet. kor ting salarissen burgemeester, secretaris en ontvanger. WISSENKERKE. Maandag vergaderde de Raad. Afwezig met kennisgevingf wet houder Van der Maas: Vastgesteld werd een Verordening op de tapperijen. Vastgesteld werd' een win- kelsluitingsverordening, waarin bepaald wordt, dat des middags de winkels een half uur gesloten zijn en dat een ibai*- bierszaak langer open mag zijn op Woensdag; besloten werd aan te wijzen de dagen waarop het wettelijk sluitings uur niet zal geilden. I De hegrooting 1932 werd gewijzigd, tengevolge dat Ged. Staten niet goed keuren dë 10 pet. korting op de salaris sen van burgemeester, secretaris en ge,- meente-tontvanger. De comïnissies die de gemeentereke ning 1931 hebben nagezien brengen rap port uit. De heer v. Halst maakt de opmer king, dat te Kamperland de levering van schoolbehoeften door één persoon' geschied', terwijl1 er 'meer handelaars zijn die willlen leveren. Zoo ook 'de aan 'leg van elëctriscbe geleidingen voor gemeenterekening is reeds aan één per soon gegund. De voorzitter zegt, dat dit voor zijn tijd is gebeurd, maar zal er nota! van nemen. Daarna wordt de gemeen terekening in orde bevonden. Bij de rondvraag zegt dë heer v Halst dat hem teer oore is gekomlei een geval van. besmettelijke ziekte, oafi De gustibus non disputandum: Men meet niet 'twisten over smaak: Maar ASFALT is óók nog GOED- KOOPER... Dat is de hoofdzaak van de zaak. (Ingez. Med.) Middelburg 14-IX-'32: Dinsdag hoogste luchttemperatuur 18.8 °C; (66 °F); laagste 15.6 °C (60 °F). Heden 9 h: 18.2 °C; 12 h: 19.7 °C. 0.7 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand 768 mm; laagste 765 mm. Hoogste barometerstand 769.7 mm te Rennes; laagste 736.2 mm te Reykjavik. Zwakke tot matige W. tot Z.W. of Z. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, waarschijnlijk aanvankelijk iets kouder en later iets warmer. Zon op: 6 h 34; onder 19 h 17. Licht op: 19 h 47. Maan op: 19 h 11; onder: 5 h 48. V.M: 14 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Sept. Hoogwater. Laagwater, Wo, 14 2.01 14.11 8.19 20.50. Do. 15 2.36 14.44 8.55 21.25, Vr. 16 S 3.07 15.16 9.23 21,56, Sept. Hoogwater Laagwater. Wo. 14 3.50 16.08 9.27 21.45. Do. 15 4.29 16.45 10.03 22.18. Vr. 16 S 5.03 17.18 10.28 22.48. UITSLUITEND VOOR UW INMAAK. (Ingez. Med.) niet is aangeplakt. De voorzitter zëgt dat hoewel bedoeld ziektegeval een be smettelijke ziekte is, dë wet niet Ver plicht een papier aan te plakken. Hij is in overleg getreden met den arts die de zieke behandelde en déze achtte het aanplakken van een papier overbodig, Dientengevolge is zuljks niét geschied. "De heer D e JL o o- f f vroeg "betere afwerf 'ting van de beschoeiing aan cle ha ven te Kamperland, daar het op heden gevaar oplevert voor schippers, die daar" 's avonds langs den havenkant moeten loopen. Het verzoek, gesteimd' door wet houder Schippers, zal door den voor-* zitter onderzocht worden. De heer K r a- mer vraagt om' buitenwerking stellen van het vent verbod voor de vrouwtjes die met versche visch komten veiften. De voorzitter zegt dat in de veror dening niets vermeld staat van uitzon deringen voor dit of dat. WiL de raad af wijkingen dan bij verordening. Daar de raad geen wijziging in de verordening verlangden, blijft die onveranderd gehand gaaft. De heer Bireure wil' ook te Geersdijk de straatlantaarns tot 10 uur laten branden. De voorzitter zegt opdracht te zullen geven, de lantaarns even laat te laten branden als in de andere kommen. Staatsloterij. TERNEUZEN. Bij beschikking van den Minister van Financiën is opgeheven de collecte der Staatsloterij te Ter- neuzen en is eene collecte dier loterij gevestigd te Bergen op Zoom. Met den aanvang der 461ste Staatsloterij zijn be noemd tot collectrice der Staatsloterij: te Bergen op Zoom, mej. L. C. G. M. Derks te Reuver; te Amersfoort, mej. N. O. Th. C. Bier, thans collectrice der Staatsloterij teTerneuzen.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1