„ARNHEM" ZEELAND. /X\ LEVENS- A VERZEKERING MAATSCHAPPIJ fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 12 SEPTEMBER 1932. No. 215. MIDDELBURG. GOES. M DE OPERATIE. giyniLiMMiu——a— DE FEESTEN VAN „HANDELSBELANG" De prijsuitdeeling. Het was nu toch werkelijk Zaterdag avond het allerlaatste van het feest, dat ten deele ook tengevolge van enkele dagen slecht weer, gedurende twee we ken Middelburg heeft bezig gehouden, en wel de prijsuitdeeling voor gondel vaart en kanowedstrijd, die te half ne gen in hotel „De Nieuwe Doelen" plaats vond. Hier waren bijeen verschillende be stuursleden van „Handelsbelang", com missie en jury voor de beide genoemde onderdeelen van het feest en de deel neemsters en deelnemers. De voorzitter van „Handelsbelang", de heer L. A. Stofkoper, heette allen welkom en wees er op hoe men diep on der den indruk is van het ongeluk, dat aan den Commissaris der Koningin en zijn familie is overkomen. De Commissa ris was het die het eerst sanctie verleen de aan de feestplannen en die begrijpen de, dat de vereeniging niet alle kosten kon dragen vooral ook als voorzitter van den Raad van bestuur der P.Z.E.M, zijn medewerking verleende. Spr. weet uit aller naam te spreken, als hij den wensch uitspreekt voor een spoedig her stel van de gewonden. Hierna wees spr, op het ingezonden stuk van den heer Kampman, dat hem direct aanleiding gaf zich met dezen in verbinding te stel len, wat tot gevolg had het vormen van een comité voor gondelvaart en wed strijd. Spr, heeft er zelf niet veel aan kunnen doen, hij bracht dank aan allen, die hebben medegewerkt, aan commissie en juryleden, aan hen, die hun scheepjes zoo keurig versierden, aan de deelne- menden aan den wedstrijd, welke door omstandigheden op zoo'n laat uur van den dag moest worden gehouden. De voorzitter der commissie voor dit onderdeel, de heer mr. P. C. A d r i - a a n s e, heette daarop in het bijzonder het bestuur van „Handelsbelang" wel kom en schetste hoeveel werk vooraf is moeten worden verricht, vooral ook toen het weder uitstel noodzakelijk maakte. Thans hebben beide onderdeelen echter met perfect weder kunnen plaats heb ben. Zeker zijn er enkele fouten ge maakt, maar men vergete niet, dat nog nimmer te Middelburg een gondelvaart of een wedstrijd met k a n o 's was ge houden. Spr. brengt allen, die mede werkten dank, en noemt speciaal den naam van den heer A. C. Julianus, die zoo enorm veel werk verrichtte en van den heer G. Hollema, die, toen jhr, Boddaert verhin derd was, direct bereid was als inval ler-starter op te treden. Het is gebleken, dat voor kanowed strijden geldt; „Kan Altijd, Nooit Opge ven", Dank bracht spr. ook aan alle deelnemers, ook aan hen, die geen prijs behaalden en dit vooral aan den heer de Poorte, die buiten mededinging mede- deed. Ook vergat spr. niet dank te bren gen aan hen, die prijzen beschikbaar stelden. Ten slotte deelde spr. mede, dat de commissie besloten heeft te trachten te komen tot oprichting van een kano- vereeniging en dat men zich als lid voor 5 cent per week kan opgeven bij den heer A. C. Julianus, waartoe reeds en kelen overgingen. Hierna ging spr. over tot het uitrei ken der prijzen voor de gondelvaart, waarvan wij den uitslag reeds Donder dag j.l. hebben vermeld. De prijzen bestonden uit kunstvoor werpen. De heer de Vos, derde prijswin- ner, bracht hulde voor het organisee- ren van de gond'elvaart en hoopte dat Handelsbelang ook haar 50-jarig bestaan luisterrijk zal mogen vieren. De heer Kampman had voor zijn vliegmachine den hijzonderen dank van den heer Stof koper als agent der K, L. M. in ontvangst te nemen. Vervolgens reikte mr, Adriaanse de prijzen voor den kanowedstrijd uit, eveneens met toepasselijke woorden. De uitslag van dezen wedstrijd was: groep 1, twee-persoons traag type, prijswinnaar de heer van Roo in 3 m 45.2 sec., medaille van den heer Boas- son; groep II, éénspersoons kano's voor jongens, eerste prijs de heer Pots in 3 m 19.2 sec., medaille van dr. Reilingh; tweede prijs de heer Bakker in 3 m 42.8 sec,, medaille van den heer Stof koper; troostprijs de 12-jarige David Vos, de jongste deelnemer, die 3 m 46 sec. over den afstand deed; groep III, twee persoons, snel-type, eereprijs voor den kortsten tijd, de heer van Heijl in 2 m 49.2 sec., plaquette van baron van Randwijck; eerste prijs de heer Mak in 2 m 53,6 sec,, medaille van Handelsbelang, tweede prijs de heer Merk 2 m 56.8 sec., medaille van den heer Thieme; groep IV, twee persoons Junioris, eerste prijs de heer van Opdorp in 2 m 98 sec., medaille van jhr. Boddaert, en de jongens Vermeulen troostprijsjes, ge zien de jeugdigen leeftijd, zij deden er 4 m 3.8 sec, over; groep V, twee persoons voor meisjes, eerste prijs mej. de Hamer in 3 m 55.6 sec., medaille van mr. van der Minne, tweede prijs mej. v. d. Bout in 4 m 21.6 sec., een taart, voorstellende een kano firma A, van der Mijle en Zoon. De assistenten van de eigenaars van twee persoons kano's ontvingen ;doo- zen chocolade pastilles of s'garetten als troostprijs. De heer Adriaanse bracht tenslotte dank aan den heer van Dixhoorn voor het steeds beschikbaar stellen van zijn lokaliteiten en bood namens de com missieleden mevrouw van Dixhoorn een bloemhulde aan. De heer Stofkoper dankte ten slotte den heer Adriaanse»voor de wijze, waarop hij de prijzen had uitgereikt en sloot de bijeenkomst. Hierop is dus ook onze taak in ver band met de feesten ten einde en rest ons nog een woord van oprechten dank aan allen, die onze deze aangename taak hebben verlicht. Het bestuur van Handelsbelang en al zijn helpsters en helpers kunnen met groote voldoening op de afgeloopen weken terug zien. STUKKEN GEMEENTERAAD VAN GOES. Begroeting Burgerlijk Arm bestuur 1932. Tekort 20.047.11, B. en W. bieden den raad aan de be grooting van het Burgerl. Armbestuur voor het jaar 1932. Voor de eerste maal sluit deze be grooting met een ongedekt tekort van f20.047.11. De begrooting werd eerst ingediend op 30 Januari 1932, zoodat bij de sa menstelling van de gemeentebegroo- ting voor dat jaar met e. v. dekking van dit tekort geen rekening kon wor den gehouden. B. en W. hebben aan gedrongen op tijdige inzending der be grooting voor 1933. Het spreekt vanzelf, dat zij onmoge lijk voetstoots konden besluiten den Raad voor te stellen om dit tekort aan vankelijk geraamd op f 15.022.11, van gemeentewege te dekken. Zij hebben zich met het Burgerlijk Armbestuur door Dr, Jan Walch. 37. Clara glimlachte even bitter. Als er naar Mama's idee iets verkeerd was gebeurd, moest het de schuld van de schoondochter wezen. En anders moest een vrouw zich nooit in de beroepsaan gelegenheden van haar man men gen! „Er is in dit alles iets dat mij ten hoogste verontrust. Heeft de moderne geest u beiden ook al beroerd? Henri is mij het is pijnlijk voor een© moeder, zulks neer te schrijven zoo vréémd geworden! De onverschilligheid 'waar mede hij het opnam, dat juist op den dag waarop hij zich op het ministerie vertoonde, zijn onmiddellijke chef jubi leerde; een feit, dat hij toe vallig van mij moest ver nemen!! verbaasde mij ook al ten hoogste. Alsook de wijze waarop hij zich, met zeer weinig égards, over mijn meeningen uitliet. Maar ik wil mij over persoonlijke krenkingen niet be klagen; ik vergeef ze gaarne. Wat be langrijker is, is de houding tegenover zijn chefs. Ik vréés zoo, dat diezelfde nonchalantheid, die hij tegenover mij betoonde, hem ook daar eigen zal zijn geweest. En de wijze, waarop hij mij, het resultaat van zijn onderhoud met den secretaris-generaal meedeelde, heeft -mij in che opvatting bevestigd. Ik wéét het natuurlijk niet, maar mijn instinct, van oude ambtenaarsvrouw zegt mij,' dat men hem eenvoudig als iemand, met wien niets meer aan te vangen is, heeft heengezonden, en dat hij nu op één of andere wijze zijn congé zal krijgen. Ja, de woorden klinken hard; en geloof, dat mij die onderstelling hartzeer genoeg geeft, en dat het mij pijnlijk, bitter pijn lijk is ze neer te schrijven. Stel mij ge rust, zoo gij kunt, Clara, en meldt mij per omgaande, wat toch die verandering in hem beduidt? Zoo gij tenminste niet te zeer zelve door die moderne gevoe lens bevangen zijt; hetwelk ik niet verhope. Maar, vergeef mij de opmer king, Henri zeide mij, dat gij daar te Florence zijt achtergebleven met dien Bender, dien schilder, in hetzelfde huis. Ik kan het bijna niet gelooven". Clara las niet verder. Haar wangen kleurden zich; zij frommelde zenuwach tig den brief zoowat in zijn vouwen, terwijl zij een schichtigen blik terzij naar Kees wierp, als was zij bang, dat die de woorden die de brief sprak, misschien kon hooren. En inderdaad, er was in hem iets, dat op dien onlo- gischen angst scheen te antwoorden, want hij wendde bij haar opzien in eenen met eenige haast zijn blik af; en tikte de asch van zijn sigaar. Zij veerde op, zei onbevangen: „Niets van belang. Zijn moeder is ook ongerust over de geschiedenis aan het Ministerie en over den afloop. Net als wij. En ze vindt hem „vreemd". Nu ja, dat had ik wel gedacht. Ik had haar in verbinding gesteld om te trachten het tekort zoo niet te doen verdwij nen, dan toch te doen verminderen. Het gevolg is evenwel geweest, dat 'n gewijzigde begrooting is ingediend, waarin het tekort nog is opgevoerd tot het bovengenoemde bedrag van f20.047.11. Dit resultaat is wel zeer teleurstel lend, maar te gelijkertijd blijkt hieruit dat het dringend noodzakelijk is, dat het Burgerl. Armbestuur er naar streeft om voortaan de meest mogelijke zui nigheid te betrachten. B. en W. willen het Burgerlijk Armbestuur geen enkel verwijt maken terzake van het ont staan van een tekort op de begrooting. Het is sedert onheugelijke jaren aan gewend geweest, op royalen voet, te leven en zij beseffen volkomen dat het alsdan zeer moeilijk is om vrij plotse ling een beheer te gaan voeren, waar bij de uiterste zuinigheid geboden is. Echter wil het hun voorkomen, dat op den duur wel een vermindering der uitgaven kan worden bereikt. In die meening worden zij gesteund door de cijfers, welke zijontvingen omtrent de uitgaven der armbesturen in de ge meenten Middelburg, Vlissingen, Ter- neuzen, Zierikzee en Bergen op Zoom, welke per hoofd der bevolking alle la ger zijn dan die te Goes, in sommige gemeenten zelfs belangrijk lager, terwijl toch zeker niet gezegd kan worden, dat de armoede te Goes in 't algemeen grooter is dan in de genoemde ge meenten. Ten aanzien van de gemeente-be grooting voor 1932 is rekening gehou den met het feit, dat de gemeente zal hebben te dekken het tqkort dat de re kening dezer instelling over het jaar 1932 tenslotte zal opleveren; hoe groot dit zal wezen, kan thans nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Na een gevoerde briefwisseling met het Burgerlijk Armbestuur en eenige ge voerde besprekingen hebben B. en W. tenslotte de overtuiging gekregen, dat het Armbestuur bereid is om in de door hen gewenschte richting werkzaam te zijn. Daarom stellen B. en W, voor de be grooting van het Burgerlijk Armbestuur zooals die thans gewijzigd wordt voorge legd, goed te keuren, onder bepaling, dat het bedrag, dat door de gemeente bijge past zal worden, definitief zal worden vastgesteld, nadat de cijfers van inkom sten en uitgaven over het jaar 1932 be kend zullen zijn. Een uitspraak van den Raad, dat ook hij 't betrachten van de nterste zuinigheid noodzakelijk acht, lijkt B. en W. wel gewenscht. B. en W. leggen tevens nog over een schrijven van het Burgerlijk Armbestuur waarin wordt gewezen op de mogelijk heid, dat aan een aantal pachters van eigendommen dier instelling in den loop van dit jaar reductie van pacht zal moe ten worden gegeven, doch tevens wordt medegedeeld, dat een raming daarvan niet is te maken. Ontslagaanvrage voorzitter B. A. B. en W. stellen voor den heer I. Wessel op diens verzoek als lid en voor zitter van het Burgerlijk Armbestuur ingaande 1 October a.s. op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen on der dankbetuiging voor de in bovenge noemde functie bewezen diensten. Id. Secretaris-penningmees ter B. A. Tevens» stellen B, en W. voor den heer J. Korstanje Lzn. met ingang van 1 Oct. als secretaris-pennigmeester van het Burgerlijk Armbestuur, op zijn ver zoek, op de meest 'eervolle wijze ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Benoeming secretaris-pen ningmeester. B. en W. bieden in de vacature van secretaris-penningmeester van het Bur gerlijk armbestuur te Goes, per 1 Oc tober 1932, de volgende aanbeveling aan: 1. A. A. Schuit, le ambtenaar, w.n. secretaris - ontvanger, secretaris-pen ningmeester van het B. A„ en secretaris van het crisiscomité der gemeente Co- lijnsplaat. 2. W. v. Strien, boekhouder bij de Bank-Associatie te Goes. 3. J, Tierie, deurwaardersklerk, te Kloetinge, thans assistent-secretaris van het armbestuur te Goes. Borgochf secretaris-penning meester Burgerlijk Armbestuur, B, en W, stellen voor, de borgtocht voor den nieuw te benoemen secretaris penningmeester dier instelling te bepa len op 9000, zijnde een tiende van het gemiddelde van de gewone ontvangsten over de laatste vijf jaren. Benoeming hoofd O. L. school C (U.L.O.-school). B. en W, bieden de volgende voor dracht aan tot benoeming van een hoofd der o.l. school C: 1. J, W. Stassen, onderwijzer aan de Ulo-school te Den Haag. 2. A. Dieters, onderwijzer aan een U.L.O.-school te Utrecht. Verhuring woning. B. en W. stellen voor de woning West- havendijk no. 49 te verhuren aan J. Nieuwdorp, met ingang van 15 Aug. '32. Grond in erfpacht. B, en W. stellen voor aan Th. Ver hoeven, caféhouder alhier, uit te geven een strook grond, (plansoen van den O. Wal op den hoek der Ganzepoortstraat), ter grootte van 10 m2. Gebruik Gymnastieklokaal B. en W. vestigen er de aandacht van den raad op, dat de r.k. bijzondere scho len geen gebruik maken van het gemeen telijk gymnastieklokaal tengevolge van het feit, dat er voor die scholen reeds sedert den bouw der R.K. Jongensschool een zoodanig lokaal bestaat. De zaak is deze, dat waren er aan al le openbare en bijzondere scholen gym nastieklokalen verbonden, de Gemeente verplicht zou zijn, aan al deze laatste voor de kosten van onderhoud dier lo kalen een uitkeering te doen, gebaseerd op de onderhoudkosten van de aan de openbare scholen verbonden gymna stieklokalen. Dank zij echter de mede werking, welke in dezen van de bestu ren der Christelijke scholen is ondervon den, zijn aan de Gemeente thans belang rijke jaarlijksche uitgaven bespaard ge bleven, doch het feit doet zich nu een maal voor, dat de Roomsch-Katholieke scholen reeds sedert meerdere jaren over een gymnastieklokaal beschikken en daarvan ook gebruik gemaakt wordt, zoodat zij het gemeentelijk gymnastiek lokaal niet noodig hebben. Laatstge noemde scholen hebben dus uitgaven te doen, welke de andere bijzondere scho len niet hebben, m. a. w. de Christelijke scholen ontvangen uitkeeringen uit de gemeentekas, welke in feite hooger zijn dan hetgeen de R.-K. scholen genieten of, indien men het anders wil zeggen: de R.-K. scholen ontvangen van de Gei- meente niet datgene, hetwelk de andere bijzondere scholen ontvangen. Van deze ongelijkheid dient een op lossing gezocht. B. en W. meenen die na overleg ge vonden te hebben door den raad voor te stellen, te bepalen, dat door de bijzon dere scholen, die van het gemeentelijk gymnastieklokaal gebruik maken, we gens dat gebruik aan de gemeente zal moeten worden betaald een jaarlijksche vergoeding, gelijkstaande met het be- M» de basis voor een zorgenvrij bestaan. Inspecteur: G. LINDENBERGH, MIDDELBURGSCHESTRAAT, GOES. (Ing. Med.) drag, dat wegens kosten van dat lokaal begrepen is in de uitkeering, welke die scholen jaarlijks van de gemeente ont vangen krachtens de bepaling van arti kel 101 der L. O. wet 1920. Aanschaffing" banken R.K. Meisjesschool. B. en W. stellen voor aan het bestuur der R.K. meisjesschool een bedrag van 130 te verschaffen voor den aanschaf van nieuwe banken. Urinoirs R.K, Jongensschool. Waar Ged. Staten het R.K. kerk- en schoolbestuur van de Parochie der H. Maria Magdalena 'in het gelijk hebben gesteld inzake de aanvrage om gelden voor de vervanging der bestaande uri noirs van hardsteen door dito inrich tingen van vuurklei, waaromtrent de raad besloten had, dat deze werken uit de gewone gemeentebijdragen moesten worden bestreden, stellen B. en W. thans voor om van deze uitspraak in be roep te gaan bij de Koningin. Verplaatsing schietbaan. In verband met den aanleg van haven terrein aan den Oosthavendijk bij wijze van werkverschaffing, bleek het nood zakelijk, den nieuwen kogelvanger aan te brengen tegen den zuidelijken berm van den Noorddijk, welke, naar B. en W. eerst later bleek, eigendom is van den heer Ir. P. J, Voorst Vader, Hoofd ingenieur van den Rijks Waterstaat, wonende te Haarlem. Na eenige briefwisseling zijn zij er in geslaagd, met genoemden heer tot over eenstemming te komen terzake van een te sluiten overeenkomst, waartoe zij voorstellen te besluiten. Vacantieregeling continu- personeel. B. en W. stellen voor te voldoen aan het verzoek van den Ned. Bond van Personeel in Publieken dienst, om het ambtenarenreglement aan te vullen met een bepaling, krachtens welke aan het personeel, dat arbeid verricht in con tinudienst een vrijen dag wordt toege staan, telkens wanneer het gedurende een chr. feestdag of daarmee gelijk ge stelden dag dienst heeft gedaan. Gebouw voor noodslachtingen. B. en W. herinneren aan het raads besluit van 24 Juni 1931 om gratis van het Rijk Over te nemen een strookje grond, aan den Oostsingel op den hoek van de Albert Joachimkade, ter ver breeding van den rijweg aldaar, onder bepaling, dat door de gemeente zou wor den gebouwd een nieuw magazijn ten behoeve van den technischen dienst der telegrafie en telefonie op een daarvoor door het Rijk aan te wijzen en beschik baar te stellen terrein. Onderhandelingen zijn gevoerd met den Rijksgebouwendienst en de Neder- landsche Spoorwegen over het verkrij gen van een geschikt terrein voor het te stichten gebouw, waarvan het uiteinde lijk resultaat is geweest, dat een ander en naar de meening van B, en W. veel van den nacht, wou ze dat doen. Het was zelfs, of ze verlangde naar de pijn van de steekjes van dien brief Ze maakte omzichtig het muskieten gaas los; sloot het dadelijk weer. De ka mer was vol van een weeken en won deren maanglans. Ze wierp een blik op het gaas, wit boven het lakenwit; met een paar kleine donkere muggenlijfjes, die roerloos erop vast zaten. Haalde het kreukelig epistel uit haar handtasch- je. Draaide het licht op. Keek eerst naar het slot van den brief. P.S. Ja, natuurlijk een P.S. Mama kon geen brief zonder dat schrijven.... Ze las. „P.S, Het zou nu meer dan ooit vree- selijk zijn, als Henri zijn betrekking kwijt was; nu ge op inkomsten van ef fecten heelemaal niet meer behoeft te rekenen. Maar ge zult wel op de hoogte zijn van den treur;gen toestand. Ik had daarover ook Henri eens willen onder houden, maar hij heeft maar één nacht, den eersten, bij mij gelogeerd, en zoo was er geen gelegenheid meer voor." Clara vouwde den brief, nu bedacht zamer, op. Dat waarover zij zich eerst zoo boos had gemaakt, was ze geheel vergeten. Dit was heel wat erger. Het was dan toch zoo. In den spookachti- ldaren maannacht lag zij wakker tot de morgengeluiden begonnen. Toen viel ze in een onrustxgen slaap. (Wordt vervolgd.) maar niet ingelicht over den aard van zijn ongesteldheid; ze is zoo'n „bab bel" Dat was het noodigste dat gezegd moest worden. En daarna zwegen ze weer een lange poos; beiden in vreem de, verwarrende gedachten verdiept. Plotseling stond Clara op. Ik ga naar bed, Kees. Ik ben erg moe. Komt zeker van die warmte van vandaag". Ja, 't was wel kras", antwoordde hij bedaard. „Ik blijf nog een poosje zitten," Jij sluit dan wel." Natuurlijk; ga maar gerust slapen. Je ziet er moe uit. Hij maakte een beweging om uit den vouwstoel op te staan. Wat altijd las tig is. Blijf maar zitten, zei ze met 'n zachten glimlach en reikte hem de hand. Ze dacht: Het is inderdaad heele maal een echtelijk gesprek. En ging. Maar in de broeierige kamer kon zij niet dadelijk den slaap vatten. Vreem de gevoelens, waar ze zelf niet uit wijs kon worden, woelden in haar hart. Neen, er was geenerlei verlangen naar ontrouw in haar Een schaamtegloed steeg haar opnieuw naar 't hoofd, bij dat rustiger zelf-onderzoek, Maar ver langde ze dan wel erg naar Henri's te rugkomst? Ze twijfelde Neen, erg verlangen deed ze niet. Het was ja, het was net of alles precies doorging, het gewoonte-leven van allen dag. Al leen was het element van zielsziekte eruit En eenige rust gaf dat wel. Weer voelde ze schaamte toen ze dat bedacht Maar ze verwierp dat ge voel. Neen, daarover hoefde ze zich niets te verwijten! Ze had toch alles gedaan, wat ze moest, wat ze kon En Kees had haar daarbij geholpen; met héél fijnen tact dikwijls. En han dig. Neen, 'n artiest hoefde toch blijk baar volstrekt niet onhandig te zijn! Hoe vaak had hij als ze op een lastig te beantwoorden vraag of opmerking van Henri vastzat, met een leuke op merking buiten de zaak om, hem af geleid en het gesprek weer vlot ge maakt 't Gesprek tusschen Henri en haar en Kees Ze werd diezelig; haar gedachten hadden geen bepaalden vorm meer; ze zag vaag zichzelf en de beide mannen zitten. Er was zoo weinig verschil tus schen hen, nu in dezen tijd, nu Henri ook zoo jongensachtig-rechtuit was ge worden.... Die malle brief van dat nare mensch Ze sluimerde in; rustig sliep ze niet; maar dat deed ze nooit in die warmte. De nacht koelde maar weinig af. Op 't weggetje beneden claxonde een late auto. Ze wist n'et of ze geslapen had of niet.Wat was er ook? Waar lag ze aan te denken?.... O ja, die brief Ineens was ze weer wakker. Klam, maar vreemdelijk klaar wakker. Die brief.Ze had hem niet eens uitgele zen. Nu, in de eenzaamheid de stilte

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5