HANDEL EN NIJVERHEID. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LEGER EH VLOOT. SPORT. GEVERGD HIEUWS. BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. BEKENDMAKINGEN. DE STERRENHEMEL 7—14 SEPTEMBER 21 h MT (20 h ZT) ZUIP GOES. verzoek, uit nationale en cultureele re denen niet tot opheffing van dit kan tongerecht over te gaan. V GEBRUIK NEDERLANDSCHE KLOMPEN. Ir. H. Gevers, directeur van het Rijks- nijverheidslaboratorium te Delft schrijft ons; Het deelnemen met een inzending klompen door den Rijksnijverheidsdienst aan de Jaarbeurs ligt geheel in de lijn die de laatste jaren gevolgd is om door middel van tentoonstellingen reclame te maken voor den Nederlandschen klomp, waarvan de afzet, niettegen staande de prima kwaliteiten, achter uitging door den invoer van Belgische klompen, die veel goedkooper waren en daardoor al waren zij slechter be ter verkocht werden. De invoer in 1931 bedroeg 2.480.000 paar. Voor het arrangeeren van dergelijke tentoonstellingen en voor het tuijtvoe- ren van andere maatregelen om de noodlijdende klompenindustrie er boven op te brengen, kreeg schrijver dezes in dertijd een apart subsidie van de regee- ring. Van de beschikbaarstelling door het Jaarbeursbestuur van 2 stands is door de klompenmakers met grooten dank gebruik gemaakt. Er zijn ongeveer 70 deelnemers met plm. 200 paar klompen. Daaronder zijn vele wite en ook vele beschilderde klompen. Er zijn hand- en machine klompen. Allen de moeite waard om bekeken te worden. Zij ge tuigen van bekwaamheid in en liefde voor het vak. De moeite waard is de groote klomp van plm. 1 m lengte; niet alleen door zijn grootte, maar ook door de goede afwerk'ng. Deze klomp is be schilderd door den Pastoor te Clinge. De kleine en luxe klompen verraden ook den knappen vakman. Bij voorkeur worden de klompen uit wilgenhout gemaakt, maar omdat dit er haast niet meer is, wordt thans popu lierenhout als grondstof genomen. Ge brek aan inïandsch hout heeft den klompenmaker er toe gebracht te trach ten builenlandsch hout te gebruiken. Proeven zijn genomen met Poolsch en Surinaamsch hout. Wat materiaal be treft zijn deze soorten goed, vermoede lijk zal echter de prijs wegens de vracht kosten te hoog zijn. Schr. is met het Kol. Instituut te Am sterdam (Prof. de Bussy) in overleg ge treden om na te gaan of er in Oost-In- dië ook een goede, goedkoope, hout soort groeit, geschikt voor klompen, 't Hout moet waterdicht, sterk en toch niet te zwaar zijn en moet uit de hand gemakkelijk bewerkt kunnen worden. Te hard hout zou alleen voor het ma chinale bedrijf geschikt zijn. Het vliegtuig in dienst der visscherij. Reeds tijdens den wereldoorlog had den marinevliegers dikwijls de gele genheid, den trek der visschen te vol gen. Engeland maakte het eerst ge bruik van deze ontdekking en Noor wegen is spoedig gevolgd. De met zen ders voorziene vliegtuigen zonden ra diogrammen over sterkte en plaats der visschers aan de visschersvloot. Deze inlichtingsdienst gaf in de eerste week reeds op IJsland een vergrooting van de vangst voor een waarde van 500 Kr. Verleden jaar heeft het IJslandsche parlement dan ook een wet aangeno men, waarbij voor ieder vat haring 6 ets. aan de Luchtvaartmaatschappij moet worden betaald. Verplaatst van Sleeuwijk naar Hulst de monteur le klasse J. W. Gulden van den technischen dienst der telegraaf- en telefoondienst. Aan den besteller bij den post- en telegraafdienst H. Coene van het post en telgraafkantoor te Neuzen is met ingang van 8 October a.s. eervol ont slag verleend. Electrificatie baanvak Rotterdam Dordrecht. Naar wij vernemen is door den Raad van Commissarissen op voorstel van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen goedgekeurd om tot electrificatie van het baanvak RotterdamDordrecht over te gaan. De zeeliedenstaking en het postvervoer. Tengevolge van de zeeliedenstasinig ondervindt ook het oiverzeesch post- en paklk'etpostvervoer belemmering. Voor het briefpos tvervoer zijn de ge volgen minder ingrijpend dan voor het p a kike tpost ver v o erOverzeesch .briefpost- vervoer geschiedt n.'l. aljs regel niet da delijk per (bpot Van Amsterdam of Rot terdam af, doch eerst voor een gedeelte per trein. Ook zijn de portokosten onaf hankelijk van den verzendingsweg, steeds even hoog .;D|at is (niet het geval' voor den pakk'etpost, waarbij de vervoerkosten af hangen van den weg, die men voor de verzending kiest. Waar de rechtstreek sche zeeweg in het algemeen de goed koopste is, heteektent het geblokkeerd zijn, van deze de noodzakelijkheid tot verzending langs een duurdëren \ve|g. De verzending van brief- en pakk'et post geschiedt thans met buitenfandschie schepen, waarbij telkens van de beste verbindingen gebruik wordl gemaakt. De meeste bezwaren ondervindt hel ver voer naar Curacao en S.uriname, dat steeds met den rechtstreekschen zee weg geschiedde en thans via Duitser- land of Frankrijk' moet worden geleid. Voor de Vereenigde Staten heeft het postvervoer met AmerLkaansche booten plaats. Ind, Stoomvaartlijnen, Baloeran (thuisreis) p. 7 (7 v.m.) te Marseille. Johan van Olenbarnevelt Amsterdam naar Batavia 4 te Sabang, Chr. Huygens Batavia naar Amster dam 4 van Sabang. Marnix van St. Aldegonde (thuisreis) p. 3 Sept. Gibraltar. De gouden medaille voor 36-jarigen dienst is toegekend aan den oppertor- pedist M. Danijeje en den schipper A. van der Weijde. De- officier van den marinestoom vaartdienst der le fclase C, B. Een hoorn, is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië, waarheen hij op 12 Oc tober zal vertrekken. Marathon-zwemmen. Te Toronto werd de jaarlijksche wedstrijd over 15 mijl gehouden, waar aan door 191 beroepszwemmers werd deelgenomen. Er waren voor dezen wedstrijd 10.000 dollar als prijzen be schikbaar gesteld. De wedstrijd werd gewonnen door den Amerikaan Blag- den in 7 uur 19 min. 52.6 sec. Sluiting zweefvliegkamp te Egmond aan Zee. Zaterdag is het zweefvliegkamp te Egmond aan Zee officieel gesloten. Uit het verslga van hel kamp, dat 8 weken duurde, blijkt dat 1280 starts gemaakt werden, terwijl 12 A- en 6 B-brevetten werden uitgereikt. INBRAAK BIJ EEN DEURWAAR DER. Zaterdagochtend vroeg ontdek te een bewoner van de Elandstraat te den Haag, dat van het perceel van zijn buurman, den deurwaarder bij den Hoo- gen Raad, J. H. van D., in die straat, de voordeur openstond. Hij stelde daarvan de politie in kennis, die bevond, dat een inbraak in het per ceel had plaats gehad, waarbij in het kantoor van den heer Van D. de brand kast aan de achterzijde twee boorgaten vertoonde en dat langs dezen weg een deel van den inhoud moest zijn gestolen. De familie Van D. was nog met va- cantie afwezig en zou Zaterdag tegen den avond terugkeeren; de heer Van D. zelf was in de stad gebleven, doch had eenige nachten bij zijn familie gelogeerd en had enkele nachten in het huis aan de Elandstraat geslapen. Vrijdagnacht was hij niet in het huis geweest. Het kantoor was overdag op de gewo ne uren open en dan was er steeds per soneel aanwezig. De inbreker(s) was (waren) er vermoe delijk achter gekomen, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag niemand thuis zou zijn, van welke gelegenheid gebruik is gemaakt om een goeden slag te slaan. De heer Van D. is wel tegen inbraak, doch niet tegen gelddiefstal verzekerd. De inbreker moet met gummi-hand schoenen hebben gewerkt. Tot heden zijn inbreker en buit nog niet opgespoord. Een bedrag van 1080 wordt ver mist. Gistel-morgen is op het em,plai cement fe N u-fh (bij1 het smeren van een wissel de rangeerder A. J. -Sell., door een losse locomotief overreden en gedood. De mail wasi gehuwd en Va der van vier kinderen. MISHANDELING. Te Dongen is de 43-jarige arbeider J., vader van 9 kinderen, door drie mannen aange vallen. J. werd met een mes in den rug gestoken. Op zijn hulpgeroep kwamen eenige mannen toeloopen, die nog juist de drie personen in de richting Oos terhout zagen wegvluchten. De toe stand van J. is zeer ernstig. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Zaterdagochtend is op een onbe- waakten overweg onder Barneveld de auto van den heer v. d. K. door 'n trein aangereden en in elkaar gedrukt. De bestuurder is er zonder letsel afge komen. EEN OPLICHTER Men schrijft aan de N. R. Crt.: .Op verzoek van de Zeister politie is te Leeuwarden gearresteerd en ter be schikking van de justitie gesteld de rei ziger in sigaren E., die Voorgevende dat zijn vrouw bij het schaatsenrijden was verdronken en'kfele jaren geleden betrek kingen had aangeknoopt met een meis je dat hij onder trouwbeloften geleide lijk haar spaarduitjes ten bedrage van f 1000 zou afhandig hebjben gemaakt. Bij de ïamilïe van het meisje logeerde hij meermalen, zich rij kszuivelconsulen L noemende, in welke functie hij, naar liij zeide, veel' reizen moest maken. IN HET HOL VAN DEN LEEUW. In den vorigen nacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het gebouw van het kantongerecht te O s s. Bij een onderzoek is gebleken, dat de inbrekers zich van elf revolvers hebben meester gemaakt, die eenigen tijd geleden bij verschillende personen in beslag geno men waren. De marechaussee, die het onderzoek instelt, heeft vingerafdrukken gevonden en beschikt over zoodanige aanwijzingen, dat men de daders spoedig in handen hoopt te krijgen, ARM AFGERUKT, De 30-jarige boerenzoon G. ten D. te Rietmolen, bij N e e d e, geraakte bij het dorschen met een electrisch gedreven dorschmachine met den linkerarm tusschen riem en poulie bekneld, waardoor de arm geheel werd versplinterd. De arm werd afge zet. NEDERLANDER TE BRUSSEL BE STOLEN. De heer D. uit Den Haag, die met zijn vrouw in Brussel ver toefde, is Zaterdagavond, naar de N. R. Crt. meldt, voor een groot bedrag aan geld en goederen bestolen. 'Hij zat met zijn vrouw in 'n hotel aan den Boule vard Adolphe Max te dineeren en had zijn auto onbeheerd buiten laten staan. Toen het echtpaar weer in de auto stap te, bleek de geheele inhoud aan koffers en tasschen te zijn verdwenen. Er is voor een bedrag van 3000 aan goede ren gestolen. Enkele voorbijgangers heb ben twee personen met de auto bezig gezien, VAN TOBiOGAN GEVALLEN. - De korporaait-leliegraf'ist der marine S. de Bloer is met een tofoojgan oip de Pasar Gambir (Jaarmarkt) te Batavia, zoo danig gevallen en gewond, dat hij in het hospitaal moest worden opgenomen. DUITSCHLAND. De Noodverordening. De sociaal democratische rijksdagfractie heeft het voorstel ingediend de noodverordenin gen van 4 en 5 September in te trekken. Beieren 750 jaar aan de Wittelsba" chers. Te Aicach in Ober-Bayern is Zondag een groot eBeiersche betooging gehuuden ter herdenking van den 750- sten verjaardag van de verleening van het hertogdom Beieren aan Otto von Wittelsbach, Ongeveer 10.000 personen w.o. 70 organisaties met vaandels wa ren aanwezig. Bij de feestelijkheden en bij een boerenbetooging voerde ex- kroonprins Rupprecht van Beieren het woord. NOORWEGEN. Wolvenplaag. Men meldt uit Stock holm aan de N. R. Crt.: Volgens berichten uit bet N. van Noorwegen hebben groote troe pen wolven de laatste dagen hevig huis gehouden onder de rendierkudden. Ten gevolge van den regenval in het begin der vorige week waren de herders ge dwongen hun kudden in den steek te laten. Toen zij terugkeerden vonden zij honderden kadavers, terwijl de kudden uiteen gejaagd waren. Met alle macht probeert men nu de rendieren weer sa men te drijven en naar de dalen te lei den, Het is vrijwel onmogelijk de wol ven te verjagen, DENEMARKEN. Smokkel-spiritus-vangst. Een Deensche douanekotter heeft gisteren morgen vroeg den grootsten slag gesla gen, die in de geschiedenis van het Deensche douane-wezen bekend is, door de Estlandsche vrachtboot „Pollux" aan te houden, die een vo-orraad gesmokkel de spiritus aan boord bleek te hebben ter waarde van minstens een half milli- oen kronen. Na een korte worsteling werd de 14- koppige bemanning overweldigd en werd het schip naar Kopenhagen opgebracht, waar terstond een onderzoek werd ge opend naar de herkomst van de spiri tus. In totaal bevond zich ruim 30.000 liter spiritus aan boord van het schip ROEMENIE. Prins Nicolaas weer huis-toe. Het leidende Roemeensch.e dagblad „Coe- ventoel" weet mede te deelen meldt 'n V.D.-bericht uit Boekarest, dat prins Ni colaas van Roemenië, de broer van ko ning Carol die in November j.l. tegen den zin van den koning in het huwelijk trad met mevrouw Saveanoe, de ge scheiden echtgenoot e van een Roe meensch officier, en die derhalve ten gevolge van het coniflict met zijn broer het land moest verlaten, uit Parijs naar Boekarest zal terugkeeren. Het conflict met den koning zou zijn bijgelegd en deze zou hem benoemd hebben tot in specteur-generaal v.an het Roemeensche leÉer- i u O EERSTE ©V0IXEMMN 3 LAATSTE KCARTLEB lilEUWE MMN VENDS MAES© JUPITER Q) SATURNUSd) Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te 21 uur Middelbare Tijd, (20 uur Zomer tijd), gelijk aan 20 h 7 min Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, iet Oosten links van den beschouwer ge- teekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver- ioeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt,'dat al le hemellichamen in het Oosten opko men, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men ver der slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het ZZW naar het NNO, door de sterrenbeelden Arend, Zwaan, Cassiopeia en Wagen man een gebogen stippellijn; zij heet ga lactische equator en duidt de ligging van den Melkweg aan, In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon verandert deze maand van 4614° tot 35°; de dag boog de tijd dat zij boven den hori zont staat,) vermindert van 13 h 40 min tot 11 h 40 min: dat is twee uren korter in een maand 23 September begint de herfst. De schijngestalten van de maan zijn: E.K.: 7 Sept. V.M.: 14 Sept. L.K.: 23 Sept. N.M.: 30 Sept, Er komen drie maantjes op dit kaartje voor: van den 7en in het ZW; het E.K, van den lOen vlak bij Saturn us, DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3,9) is morgenster in de sterrebeelden Kreeft en Leeuw. Op 8 September bereikt zij haar grootste wes telijke elongatie afstand aan den he mel gemeten) van de zon, nl. 46°. Zij komt om 23 uur 's morgens op. Mars (m 1,5) is morgenster in de sterrebeelden Tweelingen en Kreeft, hij komt ongeveer een uur na middernacht op. Jupiter 1,2) staat begin Septem ber te dicht bij de zon om waargenomen te kunnen worden; tegen het einde der maand zien we hem als de morgenster in den Leeuw, Opkomst 's morgens half 5, aan het einde der maand. Saturnus (m 0,6) is avondster in den Steenbok, laag in het Z. Gaat na middernacht onder. W. W. de K. te Z. Uw onderstelling dat er „een" avondster zou zijn is niet juist: elk der planeten is op z'n tijd avond- en morgenster. De loopbanen der planeten zijn ellip sen, met de zon in een der brandpunten. De aarde draait óók zoo'n ellips, om de zon; haar baan ligt tusschen die van Venus en Mars. Avondster wil nu zeggen: dat de onderlinge stand al de zer hemellichamen zóó is, dat de betrok ken planeet (Saturnus deze maand) van de aarde uit gezien na de zon ondergaat, morgenster dat zij vóór de zon op komt. Een avondster (het kunnen er ook méér dan één zijn) ziet ge in het Wes ten, een morgenster in het Oost e n. VER. STATEN. Groot deficit? Senator King heeft in de financieele commissie van den Amerikaanschen senaat verklaard, dat opnieuw een groot deficit is te verwach ten aan het einde van het volgend be- grootingsjaar (waarschijnlijk ongeveer 2 milliard). Labour Day. De viering van de La- aour Day heeft te Washington een groot aantal slachtoffers geëischt. Bij een revue van de brandweer wer den volgens Reuter meer dan 100 per sonen gedood of gewond, van wie de meesten in het water werden gedrongen of door auto's aangereden. Bovendien werden ongeveer 250 personen onge steld tengevolge van de groote hitte, die tijdens de revue heerschte. JAPAN. Sayoekay steunt de regeering. Minister-president Saito heeft een schrij ven ontvangen van de fractie der Say oekay partij, waarin wordt medege deeld, dat de fractie heeft besloten uit beweegredenen van binnen- en bui- tenlandsche politiek de regeering ver der te steunen. Door deze verklaring is de kabinetscrisis bijgelegd. BRITSCH-INDIE. Constituticneele hervorming,In de wetgevende vergadering deelde de on derkoning mede dat de Britsche regee ring meent dat het noodzakelijk is dat er te Londen een nieuwe bespreking wordt gehouden nopens de constitutio- neele hervorming van Indië, Zij is daarom voornemens eenige vertegen woordigers der Indische staten en van eigenlijk Britsch-Indië uit te noodigen half November naar Londen te komen V rouwenpolder. Van 1131 Augustus. Bevallen: J, Harpe geb. Huijbregtse d.; C. van Keulen geb. de Buck z.; J. Wondergem geb. Louwerse z.; J. Kasse geb. Simonse d.; P. A. de Nood geb. Polderman (tweel.) d. Overleden: G. Sturm, echtgen. van K. Provoost 87 j.L. Joosse, ongeh, d 69 j. 's-Heer Arendskerke, Van 1'31 Augustus, Getrouwd: A. de Zeeuw 25 j. jm. en K. van Houte 25 j. jd.P. G. Zandee 31 j. jm. en E. Verburg 26 j. jd.; P. Reijn- hout 25 j. jm. en A. M. Wisse 22 j. jd. Bevallen: H. Molhoek, geb. van Schaik d.; M. Timmerman geb. van den Dries d.; E. Grim geb. De Jonge d,; C, Rijk geb. de Jonge z.; J. Dekker geb. Goedbloed z.; J. de Vos geb. Moerdijk z.; A. Traas geb. de Jonge z.P, de Ja ger geb. Nijsse d,; J. Wite geb. Welle- man d.J. van den Berge geb. Wonder gem z. Overleden: J. Boenman, ongeh. z. 61 Goes. Getrouwd: A. van Stee 24 j. jm. en S. Jacobs 19 j. jd.; J. van Baaien 22 j. jm. en J. G, Smits 21 j. jd. Bevallen: J. Nooijens geb. Davidse z, WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Goes; Gelet op het bepaalde in artikel 9, vijfde lid der Winkelsluitingswet (Staats blad 1930 no. 460); Hebben bepaald als volgt: In verband met de alsdan te houden winkelweken, zullen gedurende het tijd vak van 13 tot en met 27 September 1932, in afwijking van de bepalingen der bovenaangehaalde wet, de winkels ge opend mogen zijn: a. op alle werkdagen, uitgezonderd des Zaterdags, tot 22 uur; b. op Zaterdag tot 23 uur. Goes, 5 September 1932. Burgemeester en Wethouders voorn. HAJENIUS, Burgemeester. J. LODDER, 1. Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6