„NEUTRAAL" GLAZEN BINNENLAND. ZEELAND. LANDBOUW. RECHTZAKEN. LINTVELT's BAZAR - GOES. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1932. No. 211. DE NEDERLANDSCHE CONTINGEN- TEERING. GELIJKHEID BIJ AUTOBUS KEURINGEN. NA DE OPERATIE. JAARBEURSCIJFERS. DE MUITERIJ OP DE „ROTTERDAM," EEN SMEEKSCHRIFT DER SCHIPPERSKINDEREN. MIDDELBURG. DE FEESTEN VAN HANDELSBELANG. De gondelvaart. UITSLUITEND VOOR UW INMAAK. (Wordt vervolgd.) Op de vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Teulings over het niet overgaan tot contingenteering van den invoer van manufacturen en een aantal andere handelsartikelen heeft de minis ter van Economische Zaken en Arbeid geantwoord: Voor bedoelde artikelen zijn aanvra gen om contingenteering ingediend. De eerste aanvragen dateeren van de be handeling der Crisisinvoerwet bij de Staten-Generaal; zij kwamen verder ge leidelijk binnen. Ten aanzien van deze artikelen heeft een commissie adviezen uitgebracht. De minister ontving deze adviezen succes sievelijk gedurende het tijdvak van ein de April tot einde Juli. De minister stelde er prijs op, voor verschillende artikelen met zijn beslis sing te wachten totdat de Staten-Gene raal uitspraak had gedaan over de reeds loopende contingenteeringen, daar bij de overweging der alsnog te nemen maatregelen waarschijnlijk het aldaar naar voren gebrachte van nut kon zijn. Nog afgezien daarvan vereischen de ad viezen der commissie bestudeering ten departemente en moet daarover menig maal nader overleg met de commissie worden gevoerd, terwijl het menigmaal vair'belang is, zich op de hoogte te stellen van de opinie van het buiten land en nadere gegevens over de sta tistische positie van bepaalde artikelen van beteekenis kunnen zijn. Aan den wensch om de desbetreffen de bescheiden voor Kamerleden ter in zage te leggen kan niet worden vol daan. De minister stelt zich echter voor de Kamer aan te bieden een nota, waar in de gevolgde contingenteeringspoli- tiek uitvoerig zal worden uiteengezet. Daarbij zal ook de gelegenheid bestaan, in te gaan op die gevallen, waarin van de toepassing van de Crisisinvoerwet moest worden afgezien. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Keestra betreffende het in onderscheidene provinciën be staande verschil in eischen en kosten bij de keuring van autobussen en hét ne men van maatregelen ter bevordering van een ongeveer gelijke behandeling ten deze over het geheele land heeft de minister van Waterstaat geantwoord: Bij de keuring van autobussen worden de door de Vereeniging van Deskundi gen voor het Autobuswezen (V. D. A.) samengestelde en gepubliceerde „uni forme keuringsvoorschriften voor auto bussen" als maatstaf gebezigd. Uit den aard der zaak is daarbij echter aan de door den Commissaris der Koningin aan gewezen deskundigen, o.m. met het oog op het verschil in verkeerstoestanden in de onderscheidene streken des lands, de noodige vrijheid gelaten. Dientengevolge en doordat in enkele provinciën nog afzonderlijke instructies voor de deskundigen bestaan, ontbreekt volledige uniformiteit. Ook van detarie- ven van de vergoedingen, welke door de deskundigen in rekening mogen worden gebracht, bestaan eenige verschillen, welke echter deels verband houden met verschil in de omstandigheden in elk gewest, o.m. met de plaats waar gekeurd wordt. Dat een en ander van zoodanige be teekenis zou zijn, dat de ondernemers in de eene provincie veel duurder wagens in bedrijf moeten hebben dan in de an dere, moet worden ontkend. Opsomming van de bedoelde veelal weinig belangrijke verschillen schijnt niet wel doenlijk en vrij nutteloos. Maatregelen om een zooveel mogelijk gelijke behandeling over het geheele land te bevorderen, zijn in overweging. door Dr. Jan Walcli. 33. Hij was aanvankelijk voornemens geweest, eerst nog even zijn eigen werkvertrek binnen te loopen en wat met de twee commiezen die daar met hem werkten, of althans zich bezig hielden, te onderhouden, maar de eigenaardige houding die verschillende collega's in de kamer van Colver tegenover hem had den aangenomen, had hem nu toch wel het idee bijgtebrach't, dat men hem eenigszins als beschuldigde, als iemand in een minderwaardige positie, beschouw de. Dit gaf hem wel 'n gevoel van wre vel tegenover die collega's, maar ver sterkte hem tevens in zijn voornemen, dat dwaze zaakje maar zoo gauw mo gelijk uit de wereld te helpen. De ontvangst door den secretaris was echter een nieuwe teleurstelling. Hij werd van den aanvang af als een zwaar- verdachte behandeld. Dat begon al bij zijn binnenkomst. De secretaris wees hem wel een stoel, maar dit gebaar, door een geen enkel woord vergezeld, bleef de eenige beleefdheid van de zijde van den grooten chef. Hij liet hem op dien stoel eenige oogenblikken zitten, vóór hij tot hem sprak, en verdiepte zich in dien tus- .schentijd met zekere grimmigheid in een Het aantal deelnemers aan de giste ren geopende 27e Nederlandsche Jaar beurs bedroeg: Nederland 743; Amerika 10; België 8; Denemarken 5; Duitschland 125; Egypte 14; Engeland 35; Frankrijk 24; Italië 55; Noorwegen 1; Oostenrijk 23; Tsjecho-Slowakije 4; Zuid-Afrika 1; Zweden 4; Zwitserland .1, wat oplevert als reeds gisteren gemeld, een totaal aantal deelnemers van 1053. Het overzicht van de deelnemers aan alle nu gehouden zeven en twintig Ne derlandsche Jaarbeurzen geeft de vol gende aantal deelnemers: le Beurs 690; 2e 1062; 3e 1276; 4e 1046; 5e 1508; 6e 909; 7e 539; 8e 706; 9e 755; 10e 8*27; 11e 768; 12e 891; 13e 764; 14e 933; 15e 781; 16e 978; 17e 807; 18e 1089; 19e 881; 20e 1151; 21e 890; 22e 1298; 23e 1012; 24e 1349; 25e 1004; 26e 1558; 27e 1053. De tien leden van de bemanning van het s.s. „Rotterdam" van de H. A. L., negen vreemdelingen en een Nederland sche stoker, die zich aan muiterij, be dreiging met een misdrijf tegen het le ven zou hebben schuldig gemaakt, zijn Dinsdagavond, na verhoor, in vrijheid gesteld. „Zooals algemeen bekend is, verkee- ren de binnenschippers in grooten nood, aldus de „Ban'er". Tientallen, ja hon derdtallen schepen zijn opgelegd en sinds maanden wordt door velen geen cent verdiend. Met hard werken heb ben vele schippers zich weten op te werken en een schip machtig te wor den, Thans moeten zij geld leenen en met hun gezin worden onderhouden door den steun. Nu dreigt een groot bezwaar voor deze imenschen, n.l, de werkverschaf fing. Is dan werken hier een bezwaar? Neen! o Neen! Kónden zij maar wer ken. Doch met hun schepen! gorden de mannen en vaders echter van hun schepen gehaald en gezonden naar Twente of Emmen of waar dan ook, dan blijven op de schepen de gezinnen onverzorgd achter en staan deze aan vele gevaren bloot. Het is te verstaan, dat het zenden naar verre oorden heel wat beroering brengt. Dat was ook het geval op het schip: „Eendracht", dat te Rotterdam reeds maanden stil ligt. De kleine 'elfjarige Joopje Faasse moest naar school te S t, P h i 1 i p s 1 a n d en zij bad en smeekte haar vader toch niet van boord te gaan. Zelf toog zij naar Den Haag om den Voorzitter van de I.S.V. op te zoe ken, bij wien zij vriendelijk aan huis ont vangen werd om haar verzoek over te brengen. Bovendien stelde zij een smeekschrift op aan de Koningin, dat wij hieronder laten volgen. Lieve Koningin, zoo schreef Jo Faasse Onze vaders zijn allemaal sell ppers. Op onze schepen is altijd erg hard gewerkt, maar nu is er al een hee- len tijd geen werk meer, hoe graag va der ook zou willen. In den laatsten tijd krijgt vader wat geld om eten te koo- pen van het armbestuur in Rotterdam, maar nu moeten onze vaders naar de werkverschaffing toe. Lieve Koningin, dan blijven wij met moeder heelemaal alleen aan boord en dan zijn wij zoo bang, want dat is heel 'erg gevaarlijk. Het water doet dikvvijls zoo wild en als het hard waait of er moet een schip tusschen de rijen uit, dan drijven alle schepen door en tegen elkaar. Moeder kan ons ook niet meer met de roeiboot naar den wal brengen en wij kunnen dan ook niet meer naar school en naar de kerk. Vader zegt, dat dan de bank ook ons schip zal nemen en dat zal hee lemaal verschrikkelijk zijn. Lieve Ko- dossier. Toen keek hij van de bladen met vorschenden blik op naar Henri, als zocht hij op diens gezicht, wat hij van die stukken vóór hem denken moest. En begon op strengen, drogen toon: U hebt u daar in zonderlinge on dernemingen begeven, mijnheer Lugt. Henri wachtte beleefd, maar zonder dat zijn gezicht den gebruikelijken plooi van eerbied aannam, tot de ander zou hebben uitgesproken. Die ging evenwel niet dadelijk door, maar den koelen onderzoekenden blik, naar den man etgenover hem afbrekend, oogde hij weer in de stukken, Ik heb hier een brief van u, maar u zult zelf wel niet beweren, dat die een vol loende opheldering geeft. Om te beginnen, moet ik u zeggen dat ik mij zéér verbaasd heb over de wijze, de vrij nonchalante wijze, waarop u ge meend hebt, het verzoek om inlichtin gen van uw chefs t emoeten beantwoor den. Dat op zichzelf, uw heele houding pleit al tegen u. Henri wat uitermate verbaasd. En die verbazing die zich op zijn gezicht ver toonde, in plaats van de door den an der verwachte onderworpenheid en ontsteltenis, deed den chef bijna zijn ge duld verliezen. U kijkt zoo verbaasd meneer, dat ik mij afvraag, of een nader onderhoud nog eenig nut kan hebben. Als u in een dergelijke zonderlinge houding verkiest ningin, zeg u toch dat het niet mag en zorg U alstublieft dat vader niet naar de werkverschaffing hoeft. U kan alles en u zal ons toch wel helpen alstublieft. Het zou zoo heel erg zijn ook voor moeder en wij hopen maar, dal u ons gauw zal helpen voor het te laat is. Lieve Koningin, wij zullen u o zoo heel erg dankbaar zijn en wij noemen ons de schipperskinderen. Dit smeekschrift werd door 170 kin deren van 814 jaar geteekend. Als wij de feesten van Handelsbe lang eens even mogen vergelijken met een maaltijd met vele gangen, dan na deren wij nu toch werkelijk het des sert, al restte (?r deze week nog de feestavond voor leden en genoodigden op Donderdagavond a.s, en de ver leden week uitgeistelde kanowedstrijd, die nu bepaald is op Vrijdagavond van 6 tot 8 uur in het kanaal tusschen de Sta- tionsbrug en het kantoor van de Shell. Nieuwe deelnemers kunnen zich blij kens een advertentie nog aanmelden. Maar gisteravond is een uitstekend gerecht verwerkt en dan doelen wij op de gondelvaart met kano's. Terwijl het 14-tal kano's, dat aan de vaart zou deelnemen naar de Kade bij de Koningsbrug kwam roeien en de beide booten, het motorschip van den heer W. van Ouwerkerk, aan boord waarvan wij met het Middelburg's Mannenkoor gastvrijheid genoten en het vaartuig der rijkspolitie, waarop zich commissie en jury bevonden, zich voor den tocht gereed maakten, kwam ook het muziekgezelschap Crescendo op de kade aan en trok al spelende langs den Koren- en Kinderdijk naai de Maisbaai. Het was kwart voor negen, toen de gondelvaart zich in beweging zetten. De beide genoemde booten waren a giorno verlicht, maar onder ide keuri ge tot vliegmachine, zwaan, tuintje en wat dies meer zij omgetooverde kano's waren er ook die electrisch verlicht waren. De lichtstoet, die op het gelukkig rustige water schitterend weerkaatste trok de zoo ten volle verdiende groote belangstelling van het duizend koppi ge publiek, dat ook dit deel van het program wilde mede maken. Zoowel zij, die den tocht mede maakten, als zij, die van af den wal dit zeldzaam schouwspel gade sloegen hebben vol op genoten van het lichtfestijn. Maar ook is met groote aandacht geluisterd naar den dikwijls herhaalden zang van het Mannenkoor onder lei ding van den heer Joh. Caro, welke zang ook van den kant zeer goed te hooren was. Het applaus, dat na ieder nummer uit het publiek weerklonk, was een bewijs hoe men den zang op prijs stelde. Ook meermalen klonken toejuichingen, die duidelijk bestemd waren voor de deelnemers aan den tocht zelf. Zou een aanvulling der zangpauzes (Ingez. Med.) le volharden, zei hij driftig, „dan.... Enfin, u hebt dezen brief zelf geschre ven, nietwaar?" Neen, meneer Holy Helman; maar ik heb hem wel gelezen; en ondertee kend. Dus niet hem zelf opgesteld? Neen. Wie heeft dat dan gedaan? Mijn vrouw en mijn vriend hebben hem mij ter ond^rteekening voorge- legd. ,Hm." De secretaris herinnerde zich de opmerkingen van dr. Marelman. Iets kalmer ging hij voort: Was uw.... gezondheidstoestand een beletsel om zelf dien brief te schrij ven?" O neen, antwoordde Henri, snel, „mijn gezondheid is uitstekend. Beter zelfs dan dat ik mij herinneren kan, dat d e ooit is geweest." Hm, zei de chef weer; en hij kwam zichzelf voor, een zeer fijne psycholo gische opmerking te maken, toen hij zeide: Dat gevoel van een zoo bijzondere gezondheid heeft u misschien wat over moedig gemaakt.... Ja, zeker, dat lijkt mij wel waar schijnlijk, antwoordde Henri ernstig. U hebt zoo'n beetje het idee, dat u zich om ons niet veel heeft t'e bekom meren, ging de heer Holy Helman door, en zijn stem kreeg 'een ietwat met harmonicaspel uit een of meer bootjes het niet goed hebben gedaan? Een verwelkoming met bengaalsch vuur van een aan de Maisbaai liggend jacht is zeer op prijs gesteld en ver hoogde de opgewekte stemming aan boord ten zeerste. Dit deden ook de toonen van Crescendo, dat zich eerst op de Maisbaai en later ook bij de Ka- naalbrug liet hooren en na een korte wandeling door de stad, bij terugkomst van de gondelvaart weer aan de kade bevond.' Onder hoofdleiding van den heer J, Vermeulen, doch niet in mindere mate van den heer Van Ouwerkerk, die tem po en richting aangaf, is eerst heel kalm door de kaden gevaren, toen iets vlugger de hoeken bij de Maisbaai om, en toen weer kalmer door het kanaal, waar keurig langs de Stationsbrug werd gekeerd. Leden der reddingsbrigade waren in roeibooten aanwezig, doch behoefden niet actief op te treden. Het weer in het begin van den avond dreigend, was tijdens de vaart voor zulk een feest „geknipt". Het vele werk, dat van ieder der bootjes gemaakt was, maakte het de jury niet makkelijk. Haar beslissing was: No. 10 le prijs 30 punten de heer Wa genvoorde, (gewone versiering); No. 13 2e of 3e prijs 28 punten Bep v. d." Boudt (prieeltje); No. 11 2e of 3e prijs 28 punten, de heer De Vos, (voorstellende een lichtschip voor het veilig binnenbrengen van de handelsschepen); No. 3 4e prijs 26 punten, Jongens Ver meulen, (Zwaan); No. 14 5e prijs, 25 punten, de heer Kampman, (Vliegmachine); No. 12 6e prijs 24 punten de heer Van Loo, (gewoon versierde kano). In een bijeenkomst van bestuur van Handelsbelang, commissie en jury voor de gondelvaart en enkele andere per sonen, heeft den heer Stofkoper, Voorzitter van Handelsbelang, allen, die op een of andere wijze voor dit onder deel van liet programma hun krachten gaven, daarvoor in hartelijke bewoor dingen dank gebracht. De heer mr. P. C. Adriaanse, voorzitter der commissie heeft geant woord en o.a. zijn beste wenschen uil gesproken voor een langdurigen bloei van Handelsbelang. Intusschen was Crescendo al spelen de en omstuwd door honderden door Segeerstraat en Lange Delft naar de Markt getrokken. Midden op het plein 'heeft de heer Stofkoper dank gebracht aan deze muziekvereeniging, op wier medewerking men steeds kon rekenen. Onder nog een marsch geraakte het publiek aan het hossen en twee cou pletten van het Zeeuwsch Volkslied maakte ruim half elf een einde aan de zen feestavond. Om ons poolgced. Naar aanleiding van Belgische klach ten over Nederlandsche pootaardappe- len schreef onze rijkslandbouwconsulent in België, jhr. J. van Vredenburch aan „De Koornbloem" het Aalster land bouwweekblad, o.m.: „U t uw artikel blijkt dat U van mee ning zijt, dat door de Nederlandsche Regeering verzuimd zou zijn den uitvoer van ongekeurde consumptieaardappelen te verbieden. Ik kan U mededeelen dat de Nederlandsche Regeering voorhands op dit gebied niet verder -.kan gaan dan reeds is geschied. Uit Nederland mogen geen aardappelen meer als p o otaard- appelen of met eenige aanduiding dat smalenden klank. O neen, zei Henri, „dat niet, ik heb ten opzichte van het departement pre cies dezelfde gevoelens als vroeger." Ja, ja.en die uit u alleen maar wat vrijmoediger.... Nietwaar? U neemt zelfs de vrijheid, uw chefs een beetje voor den gek te houden; zooals daareven meneer Colver! De stem van den secretaris was nu langzamerhand dreigend geworden. Maar meneer Helman! ik zei.... Genoeg meneer. U behoeft me die impertinenties n'et te herhalen. Eén ding toonen ze zeer duidelijk: dat u op het ambtelijk dienstverband niet veel prijs stelt. En dat vereenvoudigt eigen lijk alles in zeer belangrijke mate. U vergist u, menéer Helman, Ik stel zeer veel prijs op mijn betrekking, zei Henri, nu plotseling verschrikt. Nu is het te laat meneer. Dat wil zeggen: dat uw verandering van hou ding wel wat op een verdacht oogenbbk komt. U hebt voortdurend gehandeld als iemand die op zijn betrekking géén prijs stelt. En daar in Straatsburg; wat nu eigenlijk de hoofdzaak is, waarom ik u hier heb ontbodenHm, ging hij Iets zachter voort; „het is waar, er is een medisch rapport; dat echter ook al een eenigszins zonderlingen indruk op mij maakt. i Een medisch rapport?? Ja, een medisch rapport. Dat zegt, II IMIIM11 MKHVj. het pootaardappelen zouden zijn, wor den uitgevoerd, welke niet voldoen aan de U bekende eischen ,ook wat verpak king betreft. Indien in België ongekeur de aardappelen als goedgekeurde Ne derlandsche pootaardappelen worden verkocht, dan is dit een fraude welke in België plaats heeft, waartegen de Belgische belanghebben den en de Belgische Overheid dienen te waken. Dat zijn dan óf in het geheel geen Nederlandsche aardappelen of alleen Consumptie (eet) aardappelen. Het in „De Koornbloem" vermelde, dat de Nederlandsche Regeering zou heb ben „vergeten" den uitvoer van eet- aardappelen te verbieden, is niet juist. Bij den opzet der uitvoercontrole op pootaardappelen is wel degelijk onder oogen gezien of een verplichte contro le op consumptie aardappelen tegelij kertijd in het leven diende te worden ge roepen. Daaraan bleken echter zoo groote technische en andere bezwaren verbonden mede met het oog op onzèn grooten aardappel export (jaarlijks 60 tot 70 duizend ton) dat daarvan is af gezien. Aan het resultaat der pootaard- appeluitvoercontrole behoeft dit ons in ziens geen afbreuk te doen. Hollandsch pootgoed is alleen in den handel in geplombeerde zakken met certificaat. Alle andere aardappelen zijn geen Nederlandsche poot aardappelen. Voor de rechtbank te Maastricht heeft terecht gestaan J. V. te Sit- tarid ter zake Van vals.'chheid jin geschrifte en verduistering ten nadeele van dte R. K. ver. liet Limlburgsche Groene. Kruis te Sittar'd. Sedert 1921 heeft Verd. on geveer 70.000 verduisterd, hoofdzake lijk door subsidies van rijk' en gemleente niet le stor'ten en kwitanties te ver- valschen. In 1918 aangesteld, had ver dachte een salaris van f 1000, dat ge stegen is tot f 5000. Het O. M. eischte ty2 jaar gevan genisstraf. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 6 September werden de volgende vonnissen uitgesproken: diefstal H. L. v. D., 22 j„ schippers knecht te Wemeldinge, 2 maanden ge vangenisstraf; diefstal: Th. V., 22 j., koopman te Wissekerke, in deze zaak werd voort zetting van hel onderzoek bepaald op 16 September 1932 des namiddags om 1 uur; openbare schennis van de eerbaar heid: J. F. de B., 46 jaar, caféhouder te Vlissingen, vrijspraak; een vrouw in behandeling nemen: K. v, d. B., 31 j., reiziger te Vlissingen, 25 b. of 10 dagen hecht.; verduistering: J. H., 26 j., timmerman te Colijnsplaat 15 b. of 10 d.h.; valschheid in geschrifte en oplichting: M. W„ 43 j„ groentenhandelaar, te Rot terdam, 3 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en bijzondere voorwaarden; het onthouden van drinkwater aan paarden: P. B„ 49 j., landbouwer te Middelburg, vrijspraak. 't Kantongerecht te Oostburg. De groep Nederland van het Alge meen Nederlandsch Verbond, zich hou dend buiten de financieele redenen, die voor het behoud van het kantonge recht te Oostburg (Westelijk Z.V1.) zouden kunnen pleiten, heeft zich tot den minister van justitie gewend met 't dat u nog niet geheel bekomen is van de operatie die u hebt ondergaan.... Dat begrijp ik niet. Dr. Marelman heeft mij geheel genezen verklaard! Volgens dat rapport is hij niet van die meening. Maar dat begrijp ik niet.Ik zal nog.... Ach! dat heb ik vergeten! Wat hebt u vergeten!? Mijn vrouw drong er op aan, dat ik nog even, vóór ik naar u toeging, bij hem zou aanloopen. Moest dat bepaald, vóór u naar mij toe kwam? Zij zei het. Waarom moest u dat doen? Ja, om eens even te laten zien, dat ik geheel genezen was. i En u was genezen? En meneer Lugt, vindt u het ook niet een beetje vreemd, dat u zoo telkens naar uw vrouw verwijst? Uw vrouw heeft, met een vriend, een ambtelijken brief ge schreven; uw vrouw raadt u aan, vóór u bij mij komt, bij den dokter aan te loopen, om te laten zien, dat u genezen is, terwijl hij u al zes weken geleden genezen verklaarde U hebt gelijk.antwoordde Hen ry trouwhartig. „Dat is wat vreemd.... Ik heb mij wat gewend, mij aan haar leiding over te geven...."

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5