BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1932. No. 208. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. NA DE OPERATIE. A ZENDTIJDREGELING. Reeds geruimen tijd is in voorberei ding de definitieve regeling van den zendtijd aan verschillende omroeporga nisaties. Naar V, D, verneemt heeft de Minis ter van Waterstaat thans ten opzichte van twee dezer organisaties een be slissing genomen. Het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart beschikte tot dusver over een half uur zendtijd per week, welk half uur elke week afwisselend door de 4 groote omroepvereenigingen moest worden beschikbaar gesteld. Thans heeft de Minister bepaald, dat met ingang van 1 October a.s. deze zendtijd geheel ten laste komt van de N. C, R. V., die dezen zendtijd op Woensdagavond van iedere week van 19 tot 19,30 moet afstaan. Voorts heeft de Minister bepaald dat de Vrijdenkers Radioomroepver. eiken eersten Zaterdag van de maand te beginnen met 3 September a.s. van j 19 tot 20 uur zal mogen uitzenden. De zendtijd voor de V. R. O. moet afge staan worden door de Vara. DE FEESTEN VAN HANDELSBELANG. De etalagewedstrijd. Het belangrijkste van den dag van gisteren was zeker wel, dat nu bekend zou worden gemaakt hoe de jury, in casu het publiek haar taak heeft ten uit voer uitgebracht. Na uren van hard werken kon de com missie voor den etalagewedstrijd gister middag te ruim vier uur den uitslag van den etalagewedstrijd van Handelsbelang vaststellen. Ingekomen waren ruim 300 biljetten, zoodat het maximum aantal punten, dat een winkelier kon behalen, 1800 be droeg. De uitslag was: Rubriek: Meest artistieke etalages: le prijs: J. F. Wolsky, Langedelft, met 581 p. 2e .prijs: mej. E, Barkelau, Kortedelft, met 508 p. 3e prijs: Firma L Gabriëlse, Lange- v ele met 457 p. 4e prijs: N.V. v.h. S. Wiener en Co., Langedelft, met 448 p. 5e prijs: C. A. van Opdorp, magazijn Old Engeland, met 327 p. 6e prijs: M. Peterse, Langedelft, met 307 p. Rubriek: Meest reclamemakende en origineele etalages. le prijs: Firma Schulte en Thieme, Langedelft, met 1197 p. 2e prijs: van Sluijs en Co, Markt, met 528 p. 3e prijs: Magazijn ,,De Weefstoel", Langeviele met, 451 p, 4e prijs: Vroom Dreessmann, Lan gedelft, met 406 p. 5e prijs: H. N. Speijer, Langeviele, met 367 p. 6e prijs: J. B. Diesch, Lange Burg, met 249 p. De aparte beoordeeling van de meest decoratief verlichte etalages door een jury van deskundigen, had tot uitslag: lste prijs: Firma Schulte en Thieme, Langedelft. 2de prijs: J. Jacobse, Korte Noord straat. 3de prijs: Firma L. Gabriëlse, Lange viele. De bekendmaking van de prijzen voor het letterraadsel zal nog een paar dagen op zich laten wachten, daar de commis sie met dat uitzoeken nog niet gereed is. Toen de uitslag was vastgesteld, zijn onmiddellijk dq cjtaties uitgegaan voor de des avonds „"óp de bovenzaal van de Vergenoeging te houden prijsuitdeeling. Het bestuur van Handelsbelang, de leden der comm ssie voor den etalage wedstrijd, enkele der juryleden en de prijswinners op één na, kwamen daar des avonds te half negen bijeen. De Voorzitter van Handelsbelang, de heer L. A. S t o f k o p e r, heette al len welkom, en wees er op, dat de etalagewedstrijd zeker wel het glans punt van de herdenkingsweek is en hij hoopte, dat er veel, stoffelijk en propa gandistisch succes is mede bereikt. Spr. wees verder o.a. op het groote aantal deelnemende winkeliers en zeide, dat er over het algemeen zeer veel werk van de u tstallingen is gemaakt. Hierna ging spr. tot de uitdeeling der prijzen over en had voor ieder een woord van waardeering over, daarbij er o.a. op wijzenden, dat men goed doet in deze tijden van malaise krachtig propa ganda voor zijn zaak te blijven maken. Dank bracht spr, vervolgens aan de juryleden voo- het geven van hun tijd en voor de wijze waarop zij hun taak vervulde. Vervolgens ook aan den heer Boasson, als voorzitter van de commis- s e en ook aan de andere leden daar van. Tot de aanwezige winkeliers zeide spr. dat men moet blijven trachten de sa menleving in beweging te houden. Men mag niet bij de pakken neerzitten, en moet uit eigen oog zien. Wijzen raad krijgt men genoeg, maar het is beter, dat ieder zelf helpt. Een sierlijke etalage is altijd gewenscht, ook zonder wedstrijd. Spr. hoopt dat de wedstrijd stoffelijk en cultureel van belang zal blijken te zijn. De heer Stofkoper eindigde met de vol gende aanhaling uit zijn voorwoord in het programma: „Scherpt meer dan ooit het brein, ziet uit naar nieuwe mogelijkheden, naar nieuwe handelsrelatien, naar zakenuit- bouw, vermeerdert Uw inspanning, staalt Uw energie. Dit de eenige manier om zich door deze periode heen te werken naar betere tijden, die toch zonder twij fel weder komen moeten". De heer Boasson zeide dat ieder bestuurslid een taak heeft gekregen en die van deze commissie was niet zwaar der dan die van andere. Spr. brengt dank aan de heeren Bouwense en Machgeels voor de aangename en suc cesvolle samenwerking. De heer Machgeels zeide twee jaar geleden na den wedstrijd gezegd te hebben later ook gaarne weer te zullen medewerken, maar niet gedacht te heb ben, dat dit zoo spoedig werkelijkheid zou zijn. Spr. heeft ook nu weer zeer aangenaam onder den heer Boasson ge werkt en stelt zich daarvoor gaarne we der beschikbaar in de toekomst. De heer Bouwense sloot zich hier bij aan. De heer dr. Smeding wees er na mens de jury o.a. op, dat deze zeer nauwkeurig haar taak heeft verricht en vooral voor de toekenning der drie prij zen, na eerst een algemeene schifting te hebben toegepast. De voorzitter bracht nog dank aan den heer A. J. Barto, die de diploma's caligrapheerde. Op de Markt. Met groote belangstelling is op de Markt geluisterd naar het Concert van „Oefening na den Arbeid" en dit door zeer velen personen. En ook na het con cert bleef het niettegenstaande er geen gcndelvaart was, nog geruimen tijd druk. Men is en blijft, de elementen ten spijt, in feeststemming. Geen gondelvaart. Zijn de vier eerste dagen de feesten met goed weer gevierd, nu is het zooals gisteren wel droog maar de wind laat zijn tegenwoordigheid steeds meer en meer gevoelen en voor een gondelvaart woei het veel te hard, terwijl ook het water te woelig was. Het bestuur besloot dan ook om de rondvaart uit te sellen tot Maandag avond bij gunstig weer om helf negen. De leden van het Mannenkoor zullen zich aan de zijde van de kade bij de Segeerstraat aan boord van de hen ver voerende boot dienen te gaan. Tevens is besloten den kanowedstrijd op heden middag niet te doen plaats hebben, om dat het meestal dezelfde deelnemers van de gondelvaart zijn en zij hun kano's reeds hadden versiert, i De Elgawa. Het optreden van het Middelburgsch Muziekkorps en van het Middelburg's Mannenkoor was zeker mede oorzaak, dat in deze „stille" Vrijdag wat meer menschen binnen kwamen en het nu ge zellig was in den Schuttershoftuin. YERSEKE. Men schrijft ons: 't Hof „Voor-Semaert". De oudheid herleeft. Bracht uw corresp. in bericht als „Minne" de „Week" van 't herbo ren worden van een eerbiedwaardige matrone, wier levenslicht opging in de vroege middeleeuwen, de naam der hoeve van den heer J. Rentmeester, voert ongetwijfeld zeker terug naar nog verder gelegen tijden, naar een verle den 't welk als met dichte vezelen haar geschiedenis omhult en bijna alleen maar tot ons spreekt uit en door den bodem. i Semaert is de naam van een z.g. Veldhoek welke ziph uitstrekt vanaf den Zanddijk tot aan het Zoute Wege- ling begrensd dpor den Veldhoek: Teu- den den ZoutewegHet ambacht Vlake en de Boereweg. Weliswaar geeft de ligger aan laatst genoemde benevens de Zouteweg, den naam van Kruiningsche grintweg, maar feit evenwel s dat van onheuglijke tijden af, de weg vanaf de Zanddijk tot aan de Zoute wegeling (tusschen de hoeven van A. de Putter en E. de Jon ge Boereweg heeft geheeten (een lagee van geringt beteeke nisg^bhmecfawam van geringe beteekenis zijnde weg) zoo- a'sals deze naam aanduidt, terwijl de rest tot aan het dorp Zouteweg werd genoemd (Zout-ee-weg). Men denke hierbij vooral aan de oor spronkelijke bestemming dezer wegen, aan d en tijd, toen de hedendaagsche landwegen eigenlijk meer bestemd wa ren voor het gebruik van platgeboom de vaartuigjes en de Zout-ee „het zoute water" dat méér direct met Scheld-ee en vooral met Yersek-ee in nauw ver band stond, een der hoofdvaarten uit maakte. Alhoewel grif wordt aangenomen wat dr. Karei de Flou getuigt omtrent ver klaringen van oude namen, zoo gelooven we echter niet ver mis te wezen wan neer wij in Semaert een beteekenis zoe ken welke getuigenis aflegt van felle worsteling met een erfvijand: het wa ter. Semaert is een samenstelling van Sa a maert; se nu is een meerdere vor men waarmee in 't Angel-Saksisch zee wordt aangeduid, (e is de wortel welke water beteekent) terwijl Maere de vaak ook van slavin. Sanuca Suurmar- cons, voor meer dan duizend jaren te rug, nog lange voor de Zanddijk de breede Watering Bewesten Yerseke af sloot, had hier de lange niet afwisse lend geleek gevoerde worsteling plaats Scheld-eeYersek-ee en Semaert, het welk een voortdurende betere positie veroverend, vooral ook door een zich gestadig verder uitzettenden gordel van nieuwe schorgronden, welke zich voor haar vormden, echter toch nog meer malen, bij storm en giergetij haar sla venjuk Jhaar dienstbaarheid moest er varen tot het uur der verlossing sloeg en natuur en kunst hier weer een over winning behalen mochten op het mach tig element dat daar weer gaf. Als onderscheiding van andere ver overingen werd het nieuw verworven bezit, als vanzelfsprekend (men noemde de landen naar hunne namen) gedoopt door Dr. Jan Walch. 30 Wil hij niets van me weten? dacht hij; „of herkent hij mij niet?" Maar dat is ondenkbaar. Hij bleef een oogenblik onthutst staan, maar de referendaris volhardde in zijn volkomen rustig toe luisteren. Toen keerdeHenri zich, met ook groote oogen van verwondering, af En stond plots tegover een adjunct commies van zijn eigen afdeeling. Het viel hem onmiddellijk op, hoe deze, die hem blijkbaar al had opgemerkt, met eenigen schrik zich terzij wendde, maar nu, a's betrapt, die beweging staakte en, zijn gezicht tot beleefde verrassing poogde te plooien; terwijl hij tevens 'n zenuwachtigen blik rondom wierp, als r ep hij voor deze houding meteen de cle mentie van de vergadering in. Maar toen Van der Hoghen Lugt daar vóór hem stond met een gezicht dat oprechte ver bazing vertoonde, kwam hij, ietwat be schaamd naar hem toe; want de macht van al wat oprecht is, is tenslotte groot; en de adjunct-commies was nog jong. En hij zei: „U is gauw terug ge komen, meneer Van Hoghen Lugt. We hadden nog niet gehoopt, u hier te zien." En dat was niet-in-den-haak, want het paste niet, dat hij tegen wie hooger in rang was, het eerst sprak; maar hij was eenigszins in de war. En Van Hog hen Lugt bleeef het beelemaal wat raar vinden; maar hij onderkende nu toch zeer duidelijk dit ééne: dat men hem eeningszins schuw bekeek; alwéér; en een rappen blik rondom zich werpend zag hij overal die stemming, in allerlei nuances van verlegenheid en aanmati- g ng, al naar den rang en óók wel 'n beet je naar het karakter der personen; maar dat laatste had toch eigenlijk weinig invloed. En in dat alles wat iets ang stigs bevreemdends; en hij vroeg zichc a,f of men het dan ongepast vond, dat hij hier zoo-maar was binnengekomen. Vond men, dat hij éérst zich verant woorden moest? Hij had geen tijd om dit vraagstuk te bepe nzen; er ontstond een zekere eer biedige beweging bij de deur, en in de opening vertoonden zich de secretaris generaal, mr. Holy Helman, en de jubi laris, mr. Colver, die elkaar met glim lachjes een rustig-en-bijna-spottend glimlachje van den hoogen chef en een eerbiedig glimlachje van den nogalhoo- gen jubilaris uitnoodigden, het eersl binnen te treden. Toen duwde de eerste de ander met zacht drang tegen den rug. Henri zag, hoe daarbij de glimlachjes weer verstrakten; het gelaat van den secretaris kreeg een ietwat verveelden en tevens imperatieven plooi, of hij zeg gen wilde: als ik deze schijnbeweging wensch uit te voeren, heb jij per slot van rekening daaraan te gehoorzamen; en 'de re'erdaris beantwoordde die ef fening met een onderworpenheid van oogen, die Henri met een vagen schrik p'otsel ng in eigen geheugen herkennend weervond. Het praten verstomde. De heer Col- ver was n het midden van de kamer aangekomen, terwijl de schare der hul- digers naar de wanden keek, zoodat hij daar stond als het middelpunt van een eenigszins gebuckelden cirkel. Maar de secretaris had zich blijkbaar de situatie anders voorgesteld, en terwijl de jubi laris met al een zekere beschaamd-glim lachende bescheidenheid klaar stond om den te verwachten lof over zijn on waardig hoofd te laten stroomen, greep hij hem weer bij den arm, en leidde hem in de richting van het bureau ministre; dat leiden ging eenigsz'ns 'blinde- mansgewijs, want de geleide wist vol strekt niet waar de ander hem heen wil de hebben; en begreep maar n:et, waarom hij niet zooals hij dat zoo vaak bij jubilea gezien had, plechtig midden in de kamer werd toegesproken. Evenwel, hij ging gedwee mee, alleen was het niet moge lijk bij dat uitstel voorfdurend dien beschaamden glimlach in stand te hou den; die vervlakte tot 'n zekere schaap achtige onnoozelheid. Zoo, dat Henri er eenigszins van schrok; het scheen hem, dat zijn chef zich al te veel bloot gaf, en zijn domheid al te zeer liet uitschij nen. Hij geneerde zich voor hem, en keek angstig rond of de anderen het ook zagen. Maar die stonden in 'mpas- sibele afwachting; hun gezichten ver toonden over het algemeen géén uit drukking hoegenaamd. Reeds had de se cretaris zijn slachtoffer los gelaten, dat nu hulpeloos bij zijn bureau stond, en zich een houding gaf door met zijn lin kerhand daarop te leunen; de rechter hand houdt een jubilar's instinctief voor handen-drukken vrij. Waarde heer Colver, klonk nu de toesprekende stem, „daar zit.... of staat dan" voegde hij er ietwat kregel aan toe, „ge nu bij dat bureau, waaraan ge ie-de-ren dag, vijf en twintig jaren lang" de spreker pauseerde een oogenblik, als wilde hij dien vijf en twin tig jaren de gelegenheid geven voor aller geestesoog voorbij te trekken ,de krachten van uw geest hebt geofferd aan 't welzijn van ons land". Ah! daar om mocht hij n et midden in de kamer blijven staan; de secretaris had nu een maal dat speech begin in zijn hoofd.... „Vijf en twintig jaar; een kwart eeuw!' vervolgde hij. met een doffen nadruk, „ls wilde hij dc grenzelooze eentonig heid van een langen woestijnweg voel baar maken. „Iedere morgen vond ik u op uw post; vond u bereid al de krach ten van uw geest,.... enfin...., al uw krachten in den dienst van het vader land te geven. We hebben in u allen 'n voorbeeld gezien van nauwgezette plichtsbetrachting" het was heel toe vallig dat de spreker een zekeren na druk gaf aan dat „nauw"; misschien ook was er iets in de smalschouderige ver schijning van Colver, dat hem dit woord als bijzonder karakteristiek deed voe len. „U is een flink soldaat, een flink officier in dit vreedzame leger geweest; ik wil zeggen: u is het nog; u is het nog! En u zal het, naar wij allen hopen, nog zeer vele jaren blijven...." Op dit oogenblik kreeg hij plotseling Henri in het oog. Hij had hem nog niet verwacht, raakte er een oogenblik door in de war, en zweeg. Dit was inderdaad aller pijnlijkst; zoodal alle aanwezigen dubbel ernstig en eerbiedig keken; wel licht de woorden van waardeer ng en mogelijk ook de glorieuze loopbaan waaraan die gewijd waren, bepeinzend. Zoo'n pauze duurt eindeloos voor 't gevoel der omstanders; inderdaad duur de ze nog geen kwart minuut. De secretaris vervolgde: U is altijd ons allen een voorbeeld geweest; op het bureau en daarbuiten. U heeft trouw de vele belangrijke zaken die u ter behandeling waren jjoever- trouwd, afgedaan; u heeft steeds ge toond te weten, hoe een ambtenaar moet werken, en hoe hij pok n de maatschap pij, in het leven van eiken dag, de be teekenis van het ambt kan doen eer biedigen. En daarom" hij greep naar den achterzak van zijn pandjas heeft het Hare Majesteit de Koningin behaagd u op dezen dag een blijk te geven van Haar welwillende waardeering; en den heer Colver te benoemen tot offic er in de orde van Oranje Nassau." (Wordt vervolgd.1

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5