HANDEL EN NIJVERHEID. 6EMENQD NIEUWS. AFLOOP AANBESTEDINGEN. BURGERLIJKE STAND. RUSSISCHE BRIEVEN. GEEN „DRANK" OP DEN WEG zeiGenève (op werkdagen) van Schip hol 9 uur 20, Verzending van briefpost naar Duitsch- land, Zwitserland en Italië vertrek van Amsterdam C.S, 8 uur. Amsterdam Rotterdam Essen- MiihlheimHalle/LeipzigPraag (op werkdagen) vertrek van Schiphol 11 uur 25, AmsterdamHannoverBerlijn (op werkdagen) met aansluiting naar Mos kou en Leningrad, vertrek van Schiphol 12 uur 30. RotterdamAmsterdam Kopenha genMalmö (op werkdagen) van Waal haven 12 uur 45. AmsterdamHannover Kopenha genMalmö (niet in de nachten van Za terdag op Zondag en van Zondag op Maandag) vertrek van Schiphol 23 u. 20. Voor de overbrenging van pakket- post zullen alle hier vorengenoemde ver bindingen worden gebezigd en boven dien: AmsterdamLonden (op werkdagen) vertrek van Schiphol 15 uur 10. Amsterdam RotterdamAntwer penBrusselParijs (op werkdagen) vertrek van Schiphol 11 uur. Rotterdam AmsterdamHamburg (op werkdagen) vertrek van Waalhaven 12 uur 45. GenèveMarseilleBarcelona (op werkdagen) vertrek van Genève 11 u.45. De luchtverbinding ParijsBesgrad zal van 1 September af niet meer wor den gebezigd voor de verzending van Nederlandsche luchtpoststukken; de ge legenheid vervalt derhalve om corres pondentie voor Oostenrijk, Hongarije en de Balkanlanden met dezen dienst over te brengen. picols koffie en sloot haar boeken af met een verlies groot 12.971. In het begin van 1932 bereikte de rub- berprijs een peil, waarop zelfs de directe oogstonkosten niet meer werden gedekt, hoezeer die kosten ook door ingrijpende bezuinigingen tot een zoo laag mogeiijk bedrag waren teruggebracht. De directie moet daarom mededeelen dat zij in April 1932 den tap op de onderneming Salatri heeft gestaakt. N.V. Salatri Plantations. Aan het verslag der N.V. Cultuurmaat schappij „Salatri Plantations" alhier over 1931 is het volgende ontleend: De koffie^oogst bedroeg 1527.39 picols, de rubber-oogst 582.258 h. kg. De financieele uitkomsten door de vennootschap en haar beide dochter maatschappijen verkregen, ondergingen den invloed van de lage koffie- en rub- berprijzen, terwijl bovendien de grootte der koffieoogsten zeer teleurstellend was. Voorgesteld werd het verlies ad 63.978 als volgt te dekken: te bestrij den uit het winstsaldo van oude reke ning overgebracht 8.632, te ontleenen aan het reservefonds 37.163, over te brengen naar nieuwe rekening f 18.183. De Cultuurmaatstchappij „Sanghyang- damar" en de Cultuurmaatschappij „Ka- rang Anjar" boekten een verlies van resp. 19.073 en 39.255, hetwelk de beide vennootschappen in mindering werd gebracht van de winstsaldi van vorige jaren. De Cultuurmaatschappij „Bandara- lam" waarvan de N.V. de meerderheid der aandeelen bezit,oogstte 2.514.81 De Komsomol. De beste en meest betrouwbare steun van het reg me van Stalin vormt de jeugd, de laatste generatie de jongelui, die geen ander bewind hebben gekend, die de sovjet-school hebben doorloopen en in de bolsjewistische opvattingen zijn groot gebracht. De organisatie van de jeugd, de Komsomol (bond van jonge commun'sten) telt eenige millioenen le den, waarvan plm 2 millioen op het platteland. De leiders van de Komsomol stellen zich ten doel veléP millioenen Russische jongelui te organiseeren en de boeren- jeugd tot basis van de actie op het plat teland te maken. Sommige leiders hopen zelfs het zoover te brengen, dat alle Russische jongelui lid van den Komso mol zouden worden, althans alle jonge lui, die niet tot de bourgeoisie behoo- ren. Dat is natuurlijk een moeilijk te ver wezenlijken ideaal, hetgeen vele bolsje wistische leiders begrijpen, maar de ac tie van de leiding van den Komsomol heeft toch succes. Er ontstaan overal nieuwe „cellen" en naar mate de collec tivisatie van het platteland voortschrijdt neemt het aantal cellen van den Kom somol toe. Dat beteekent echter geenszins, dat het aantal leden van den Komsomol even snel toeneemt. Van nog meer be lang is het feit, dat de Komsomol, on danks alle pogingen van zijn leiders, tot nu toe geen stevige, goed gemetselde organisatie is geworden. De Komsomol doet meer aan een soort doorgangshuis denken. Millioenen jongelui worden lid van de organisatie. Wij nemen dus bij den Komsomol het zelfde verschijnsel waar als in alle sov jet-fabrieken, in alle sovjet-lichamen. Dat „stroomende" karakter van een aan zienlijk gedeelte van den Komsomol wekt bij de bolsjewistische leiders veel onrust. Er worden bevelen uitgevaardigd een einde aan het verschijnsel te maken, maar dat helpt niet en in de verslagen van de verschillende afdeelingen lezen wij telkens weer over duizenden nieu we leden en duizenden, die den bond hebben verlaten. Dat is des te opmerkelijker wijl het Ongelukken. Woensdagmiddag is te G o r c u m een vrachtauto uit Rotterdam van den Dordtschen dijk gereden. In de auto be vond zich een gezelschap van 15 perso nen uit Rotterdam, dat voornemens was op genoegelijke wijze een dag in Gor- cum door te brengen. Een der inzitten den, een juffrouw uit Rotterdam, werd vrij ernstig aan haar linkervoet gewond. De overigen kwamen er met eenige schrammen af. Woensdagnacht is de 461-jarige .1. P. uit Venlo, die te fiets op den rijksweg te Tegelen reed, aangereden door een auto. P. kreeg ernstige verwon-» dingen en liep een scliedeMractuur op. Doordat gisterenmorgen een slang van een teersproeier Lek sprong, wer den drife arbeiders die bezig waren den Roltumerweg te HeerenVeen le te ren, door de gloeiende massa, welike met een femperatuuur van 200 graden naar buiten was gespoten, getroffen. De 56-jarige gemeentewerkman H. Br. kreeg zijn gezicht en oogen vol teer. Voor het behoud van zijn gezichtsvermogen wordt ernstig gevreesd. De arbeiders G. H. en J.'van 't M. liepen eveneens ernstige brandwonden aan armen en gezicht op. AUGUSTUS DE DROOGSTE MAAND' De filiaalinrichting van het K. N. M. I. te A'm'stejddam meldt: i Sinds in 1909 de waarnemingen ah! den Hortus Botanicus alhier zijn aangevarf- gen is Augustus 1932 met 12 m;M. re gen de droogste maand geweest, dicht op de hielen gezeten door Augustus 1911 niet 13 m.M. Zeer nat waren 1912 met 200 en 1924 'met 181 m M. regen, terwijl' het gemiddelde 86 mM. bedraagt. Aan de Filiaalïnrichting is sinds 1887 regen waargenomten, maar door de open stelling van den regenm'eter op het dak in feilen wind, wordt daar gewoonlijk, minder regen gevangen. Gemiddeld is bgj loins de regenval' 75 ni.JVl. In 1912 en 1924 werd r esp. 171 en 155 ni.M, 'gevangen, terwijl in 1899, 1911 en 1932 resp 14, 10 en 11 m.M. regen werd af getapt. Augustus 1932 behoorlt dus wel tot de hooge uitzonderingen. DE HEFBRUG BIJ BAREN- DRECHT. De stagnatie bij de brug over de Oude Maas onder Baren- d r e c h t heeft voor het eiland Beier land en Hoeksche Waard heel wat mi sère gegeven. Bij Godschalksoord heb- lid zijn van den Komsomol verschillen de voorrechten meebrengt. Wie student wil worden, in de gelegenheid gesteld wil worden om een vak te leeren, car rière te maken, een betrekking te krij gen, moet I'd van den Komsomol worden. En toch verlaten velen de organisatie, omdat zij zich niet willen leenen voor boeren, omdat de practijken van de te genwoordige regeerders hun tegen de borst stuiten. Naast de millioenen nieuwe leden en millioenen, die de organisatie weer verlaten, bestaat echter een kern min of meer vaste leden. Deze kern vormt de eigenlijke macht van den Komsomol en is in vele opzichten de moeite van een onderzoek waard. Deze kern van den Komsomol levert Stalin c.s. de bes te en meest gehoorzame ^uitvoerders van alle beschikkingen, bet zijn deze jongelui die betrouwbare kaders vor men, waarop de dictatuur van Stalin kan steunen. De kern van den Komsomol is veel betrouwbaarder (van bolsjewistisch standpunt) dan de oude arbeiders, on der wie in de laatste jaren de geest van ontevredenheid, van protest, steeds toeneemt. Een oude arbeider, die heel wat meegemaakt heeft, of een boer, die de gedwongen collectivisatie aan den lij ve heeft gevoeld, vormt een weinig ge- schikten bodem voor allerlei illusies. Hij verlangt naar rust, naar een zeker m;nimum van gemakken. De jeugd is echter anders. Zij gelooft nog in de wonderen van de pjatiletka, zij bezit nog veel enthousiasme, zij is ac tief, agressief zelfs. En evenals in alle landen na den oorlog is bij de Russische jeugd van onzen tijd, vooral bij de Kom- somollers, het gevoel van discipline, van gehoorzaamheid aan den leider zeer sterk. De nieuwe generatie en vooral de Komsomol-kern bestaat uit menschen, die in veel opzichten uiterst primitief zijn, nog veel primitiever dan de vorige generaties van het Russische volk zijn geweest. De oude bolsjewiki, die hoe dan ook een zekere wereldbeschouwing bezitten, ergeren zich vaak, wanneer zij in aanraking komen met de Komso- mol-jongelui: zoo beperkt is de gezichts einder van deze jongelui. Dit is overigens in overeenstemming met den geest van het „Stalinisme'' dat het leninisme heeft opgevolgd, dat op ben auto's drie, vier uur moeten wach ten, voordat zij konden worden over gezet. Ook op de Rotterdamsche vee markt was de aanvoer merkbaar in vertraging. Echter liet het zich aanzien, dat he denochtend het geheele verkeer weer kan worden vrijgegeven met een max. snelheid van 5 K.M. ZIJN ZWAGER DOODGESTOKEN. Te Rotterdam heeft Woensdag morgen een familietwist een bloedig ein de genomen. De 39-jarige H. W. koop man van beroep, heeft den 41-jarigen G. B. H„ zeeman, wonende in de Rot terdamsche straat met een dolk dood gestoken. Al geruimen tijd bestaat er tusschen beide families oneenigheid. De beide mannen zijn zwagers. Dien morgen om 3 uur ontmoetten de beide mannen elkaar. Er ontstond een korte woorden wisseling, waarbij H. W. schijnt te heb ben gesard. Deze is daarop in woede ontstoken, haalde plotseling een dolk uit zijn zak teoocvrijkennshsat zijn zak te voorschijn en stak daarmede naar zijn zwager. Deze werd in de hart streek getroffen en was onmiddellijk dood. De dader is daarop weggeloopen, maar korten tijd later heeft hij zich bij de politie aangemeld. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. EEN ONGELUK DAT GOED AF LIEP MAAR TOCH NOG EEN NA SLEEP HAD. Woensdagmorgen was ae 22-jarige dienstplichtige soldaat C. van VI. van het 2e reg. veldartillerie, gezeten op een van de zes paarden, ge spannen voor een stuk geschut in de Delistraat te Den Haag. Bij het afrij den van de helling ter plaatse, kwam uit tegenovergestelde richting een perso nenauto aanrijden, De paarden voor een der stukken werden schichtig. De be stuurder van de auto, zulks bemerkend, vluchtte uit den wagen, die op den rij weg bleef staan. Inderdaad sloegen de paarden op hol, botsten daarbij tegen den auto op, waarbij v. VI, kwam te vallen en het voorspan over het lichaam kreeg. Onmiddellijk bracht men de paarden tot staan. Van VI, werd naar 't militair hospitaal overgebracht. Het bleek, dat hij een sleutelbeen had ge broken en eenige ontvellingen aan den rug had bekomen. Zijn toestand is zeer gunstig. Dit ongeval had nog een na sleep. Zooals gezegd was het geschut met twee paarden in de Riouwstraat ge plaatst, vanwaar het naar de kazerne zou worden teruggebracht. Evenwel, nauwelijks na het afrijden sloegen ook deze twee paarden op hol. In volle vaart renden de dieren door de Riouwstraat links de Bankastraat in en vervolgden hun weg over de Laan Copes, waar zij tegen een boom opbotsten en daardoor tot staan werden gebracht. Doordat een wachtmeester te paard voor He hollende paarden uitreed om het verkeer en de voetgangers op het dreigend gevaar at tent te maken, konden verdere ongeluk ken worden voorkomen. zijn beurt een zwak aftreksel van het marxisme is geweest. Het stalinisme heeft van alle philosophische en theo retische bespiegelingen afgezien, het be perkt zich tot een rij bevelen, leuzen, die zijn opvolgers moeten onthouden. Wanneer ge de taal vergelijkt van de Komsomol-jongelui met de taal van de bolsjewiki van de Lenin-periode, dan wordt ge getroffen door de groote ver andering. De oudé bolsjewiki spraken graag over allerlei sociale, economische, psychiologiscbe e.d. vraagstukken. De Komsomol-jongelui voelen niets voor al die „ismen". In plaats daarvan spreken zij over techniek, tempi, com bines, militaire verdediging, kolchozen, strijd voor qualiteit van goederen, strijd om den oogst, controle van Komsomol. De taak van den Komsomol beperkt zich tot de zuiver technische doorvoering van de politiek van Stalin, „Redenee ren" hoeven zij niet, dat doen anderen voor hen. En de kern van den Komso mol bestaat inderdaad uit menschen, die volkomen aan deze eischen van de lei ding beantwoorden. De Komsomol-jongelui zijn op hun ma nier patriottisch gezind. Het is vrijwel zeker, dat elke vijand, die Rusland aan valt, op verzet van den kant van de jeugd zal stuiten. Tenminste zoo is de stemming op het oogenblik, zoolang de Komsomol-jeugd haar illusies nog niet verloren heeft. De Komsomol-jeugd is practisch, heeft oog alleen voor de practijk. Dat maakt haar tot een gehoorzaam en be trouwbaar werktuig van de leiders. Doch deze omstandigheid kan haar tot een vijand van het regime maken. De Komsomollers worden telkens weer naar andere „fronten" gezonden, zij moeten overal invallen, waar verslapping is, waar de tempi onuitvoerbaar zijn geble ken te zijn. Daardoor leeren zij de gebreken van het regime kennen, zijn tekortkomingen. Voorloopig lukt het den leiders de schuld van die tekorten aan de „contra- revolutionnairen" te wijten en de phan- tasie van de jongens te treffen door ge- ewldige plannen, door de grootsche doeleinden. Nog eenige inspanning, nog eenige maanden van hard werken en het vijfjarenplan zal uitgevoerd zijn. Dan zal een tijdperk van overvloed ko men. Zoo redeneeren nog honderdduizen- DIEFSTAL UIT TASCH. Een in woonster uit Soest, die tijdelijk te 's- Gravenhage verblijft, heeft aan gifte gedaan van diefstal van een tasch, o.a. inhoudende pl.m. 500, ge pleegd in het magazijn De Bijenkorf. DE ZAANDAMSCHE SCHAT- GRAVERIJ. Graaf Von Beek, de leider van de Zaandamsche schat- graverij, heeft zoo meldt Het Volk, Dinsdagmorgen bij het gemeentebe stuur de vereischte waarborgsom- van f 400 gestort. Het gemeentebestuur heeft nu opnieuw vergunning verleend om de schatgraverij voort te zetten. ONWEER. Dinsdagavond is te U r k tijdens een onweer de bliksem' In de wo ning van dén heer II. Bj. 'ingeslagen De topgevel werd zwaar beschadigd. In een muur is een gat geslagen. De elec- trische JichUeiding werd gestoord. De bewoners bleven ongedeerd. VOOR „WILD" AANGEZIEN. - Jn liet jachtveld nabij Eelde trachtten d'e- zer dagen eenige jagers een haasje te verschalken. Er kwam echter geen wild opdagen en daarom werd besloten dat ieder der jagers een kant op zou gaan. 'Zonder het van elkaar le weten, gingen beiden zich achter een struik vterscn,ui len en hun spiedende bükklein gingen nu over hei en bosch. Plotseling zag een d'er jagers achter een struik iets ritselen, hij legde aan en zag iu- oilaats van vluchtende wild z'n vriend te voorschijn komen die, in z'n 'zit-< vlak goed geraaakt bleek te zijn. Eien geneesheer kon constateeren dat geen edele deelen geraakt waren. IN HET WILDE WEG REVOLVER SCHOTEN GELOST. Zondagmorgen vroeg liep de 34-jarige D. I. onder het uiten van bedre'gingen in beschonken toestand in de kleine Haddingestraat te Groningen voorbij het huis van zijn vrouw, van wie hij gescheiden leeft. Hij was in gezelschap van een anderen man. Toen D. I. zijn vrouw voor het raam zag verschijnen loste hij uit 'een revolver een schot op haar. Zijn metgezel wist juist op tijd zijn arm weg te trekken, zoodat de kogel in den zolder van de ka mer van de vrouw drong. De man liep hierna door en ontmoette daarna ze keren de J. wien hij een sigaret vroeg. Deze weigerde dit, waarom I. hem volg de en na uit zijn eigen zak een sigaret te hebben opgestoken weer een greep in zijn zak deed en uit zijn revolver een schot op de J. loste. Deze bukte zich juist op tijd, zoodht de kogel rakelings langs zijn hoofd vloog. De man werd hierna gearresteerd. Hij schijnt geeste lijk niet geheel normaal te zijn. CORRESPONDENTIE. Abonnee. We laten de regeling van zulke zaken liefst aan de bevoegde autoriteiten over. Tenzij de zaak der mate spaak loopt, dat o.i. een openlijke klacht gewettigd en dus noodwendig is. den jongens en meisjes. Zij zijn veront waardigd, wanneer zij het ongeloof, de moedeloosheid, de vertwijfeling van de oudere generatie zien. Doch ook deze jongens en meisjes beginnen in te zien, dat de kans op succes van het vijfjaren plan zeer gering is. Indien dit bewustzijn algemeen wordt, dan zal dat een volkomen omwenteling in de psyche van de jeugd teweeg bren gen. Jongelui komen in verzet, wanneer zij de ineenstorting zien van datgene, wat zij als den zin van hun leven heb ben beschouwd. Voorloopig is het echter nog niet zoo ver gekomen. De talrijke mislukkingen hebben bij vele jongelui twijfel gewekt, maar de kern van den Komsomol, de meerderheid van de vaste leden, is nog steeds trouw aan het ideaal, trouw ook aan de leiding. En zoodra ergens aan 't „front" een bres ontstaat, werpen de jongelui zich naar de zwakke plek. En zij sleepen kinderen van 1215 jaar mee. De sovjet-wet verbiedt wel is waar aan kinderen het verrichten van ar beid, vooral in de mijnen e.d., maar al die wetten bestaan alleen maar voor parade. Toen verleden jaar de toestand in het Donbekken zeer slecht werd, hetgeen een ernstige bedreiging was voor het geheele plan, werden 18 „brigades", bestaande uit Komsomollers en kinde ren van 1215 jaar naar de mijnen ge zonden. En die kinderen hebben daar in die mijnen wonderen verricht. Zij werkten er als bezetenen, vochten als leeuwen voor de pjatiletka. Helaas vertellen de rapporten niet, welke gevolgen dat harde werken on der zoo ongunstige omstandigheden voor de gezondheid van die kinderen heeft gehad. Overigens werden die jon gens niet alleen door enthousiasme er toe gebracht, naar de mijnen te gaan: ook de veel hoogere loonen hebben een zekere rol gespeeld. Wie de bladen der sovjet-jeugd volgt kent veel gevallen, wanneer de jongens de pjatiletka gered hebben. Kinderen delven steenkool, kinderen werken onder de verzengende zon in Midden-Azië op de katoenvel- den, kinderen werken in de felle koude. Ter illustratie voeren wij het volgen de geval aan. In 1931 moest het katoen dat op de velden was gebleven, binnen gehaald worden. Alle afdeelingen van Bij de door den Rijkswaterstaat gehouden aanbesteding van het leveren van .een stoompont met toebehooren, ten behoeve van het Moerdijksche veer, liepen de inschrijvers uiteen van 183.000 tot 131.900. De N.V. Kon. Maasch. „de Schelde" te V 1 i s s i n g e n had ingeschreven voor 158.600. Ja, dat is het, wanneer autobestuurders, door al cohol beneveld, langs den weg de veiligheid in gevaar brengen Er ge beuren toch al ongeluk ken genoeg, en daarom: Xiarnï Middelburg, Van 2931 Aug, Getrouwd: G. A, den Decker, 31 j. en W. A. Zijlstra, 35 j. Bevallen: N. W. Poppe, geb. Francke, d. D. L. Verhage, geb. Louwerse, z. J. Wondergem, geb. Louwerse, z. I, J. Pouleijn, geb. Merk, d. Overleden: M. A. Smit, 79 j„ geh. met M. Visser. C. H. P, Derde, 52 j,, geh, met J. van der Zee. Goes. Ondertrouwd: N. Fierloos, 22 j„ en A. H. Sinke, 21 j. Overleden: J. Steenbakker, 66 j„ we- duwn. van M, van Dijke. J. van der Slikke, 83 j„ man van I. Hage, W, M, Flips, 17 j„ d, Ellewoutsdijk. Van 1—31 Aug. Ondertrouwd: P. M. Dieleman, 28 j. en L. M. C. Schrijver, 25 j. Getrouwd: W. J. Paulusse, 31 j, en E. Looij, 27 j. Bevallen: I. C .de Dreu, geb. Harinck, d. Overleden: P. Maat, m., 82 j. den Komsol in de streek waren opge roepen. De jongelui hadden zelfs geen tijd om hun handen te wasschen, zich te verkleeden. De Komsomol heeft toen 32.000 jongens en meisjes naar de ka- toenvelden gezonden. In rijen trokken zij naar de velden. En het meest nabije katoenveld lag op een afstand van.... 200 kilometer. Vele jongens en meis jes moesten 400500 km. afleggen, vóórdat zij het veld hadden bereikt. Zij kregen karig voedsel, rusten konden zij alleen in de vervuilde hutten. Hoeveel van die jongens en meisjes een ziekte hebben opgedaan, vertelt het rapport alweer niet, maar het doel was bereikt. Plet katoen was van de door en door bevroren velden gehaald, in zakken gestopt, op de kameelen geladen, naar de steden overgebracht. Zooiets zien wij ook op de velden, wanneer de oogst binnengehaald moet worden, in de bosschen, enz. De Kom somollers zijn gedrild, zij voelen zich als soldaten, die tijdens een oorlog een verantwoordelijke taak te vervullen hebben. Zij zijn gedisciplineerd, be trouwbaar. De leiding van de sovjets weet dat alles. Zij streelt de ijdelheid der jongelui, brengt hun de overtuiging bij, dat zij de toekomstige heerschers zijn, maakt gebruik van hun diensten en kan op deze wijze het land besturen. Het harde werken en de ijzeren dis cipline hebben natuurlijk hun slechte kanten, zij hebben echter ook zeer goe de kanten. Er ontstaat op deze wijze een weliswaar zeer primitieve, doch te gelijkertijd geharde generatie, gewend om aan te pakken. Wanneer de tegenwoordige phase van de Russische geschiedenis tot het verleden zal behooren en op de puin- hoopen van het tegenwoordige regime een nieuwe maatschappij zal ontstaan een nieuwe maatschappij zal ontstaan, zullen de gewezen Komsomollers veel en nuttig werk verrichten. De gehard heid en gedisciplineerdheid zullen ook een dienst bewijzen bij het zoeken naar een uitweg uit de tegenwoordige im passe. De rol van de Komsomollers zal daarbij naar alle waarschijnlijkheid zeer groot zijn. Dr- Boris Raptschinsky.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 7