KERKNIEUWS. DE OPENING VAN DE „ELGAWA TE MIDDELBURG. NOORD-BEVELAND. THOLEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Vaststelling exsplorarievergoeding bij zondere scholen. De heer De Priester wil dit punt aanhouden tot een volgende vergadering aangezien de hem verstrekte cijfers hem deze zaak niet duidelijk genoeg hebben gemaakt. De heer L o r i e r vindt het bedrag van 13,14 per leerling uitermate hoog en dringt op bezuiniging aan. Beide wethouders verklaren hoe de toedracht dezer zaak is, er is o.a. een granietvloer gelegd. De heer De Priester is versterkt in zijn meening dat het gewenscht is om het punt aan te houden aangezien geen enkele becijfering klopt. Vernieuwingen moeten niet op het be drag per leerling drukken. De heer Suurmond zegt dat er in verschillende colleges verschil van in zicht bestaat wat op vernieuwing of her stelling is. In de School met den Bijbel is een gra nietvloer gelegd van hooge kosten, deze is gelegd uit den post onderhoud. Óm nu over een post van pl.m. 60 te vallen vindt hij klein. Door Besturen der scho len wordt bezuiniging betracht, dit weet hij wel. Hij heeft geen bezwaar tegen aanhouding. Het punt wordt aangehouden. De wijziging verordening regelende het georganiseerde overleg wordt goedge keurd. Het voorstel tot instelling van 'n com missie voor het waterleidingsbedrijf wordt aangenomen; een volgende ver gadering zal een desbetreffende veror dening in behandeling worden genomen. Tot leden van de woningbouwcommis sie worden herbenoemd de heeren M, Arendse, J. Goedbloed, L. C. Janssen en J. Suurmond. Inzake de afscheiding van het perceel Bosch in de Vrijburgstraat stelt de voorzitter voor, in dezen aan Bosch toe te geven. De heer De Priester zegt dat in dezen het kadaster de schuld draagt, en vraagt zich af of de nu gedane opmeting ook wel juist is. Hij is persoonlijk tegen het voorstel daar hij niet weet wat Bosch in het vervolg nog zal gaan eischen inzake onderhoud van het hek. Hij wil liever onteigenen. De Voorzitter zegt, dat het ka daster niet aansprakelijk kan worden gesteld. De heer Suurmond zegt, dat het kadaster zulks nooit voor zijn rekening zal nemen. Zijn meening is dat het toen malige dagelsch bestuur niet voorzichtig genoeg heeft gehandeld, hij kan er nu voorstemmen om 100 toe te staan. Onteigenen wil hij niet. De heer De Priester is niet be reid om aan Bosch toe te geven daar hij nieuwe eischen vreest. De voorzitter dringt aan op aan neming van het voorstel van B. en W.; aldus geschiedt. Tegen de heeren De Priester en Leenhouts. De heer De Priester zegt dat hij met de genomen beslissing geen genoe gen zal nemen. De heeren De Priester, Arendse en Suurmond worden benoemd tot onder zoek der Gemeenterekening. De rekening B. Armbestuur zal worden nagezien door de heeren Lorier en v. Soelen. Voorgesteld wordt het kohier straatbe lasting op 5465 te bepalen. De voorzitter zegt dat de wijzi ging begrooting 1932 aanleiding zal ge ven tot drastische bezuiniging. De heer Suurmond zegt dat het voor een Geme.ente geen klein ding is, om noodlijdend te worden genoemd. B. en W. berusten hierin z. i. nog al gemak kelijk. Hij vindt het eigenlijk een schande zoo als er in het laatste jaar is geregeerd ge worden. Steeds is achter de feiten aan- geloopen en het leek veel op regeering- loosheid. En nu zal de Regeering waar schijnlijk het mes zetten in verschillende zaken welke de Raad niet aandurft. Doch spr. is tegelijk bevreesd voor re- geeringscurateele. Hij drukt zijn spijt uit over deze zaak welke het Gemeentebe stuur niet tot. eer strekt. De heer De Priester is evenals de heer Suurmond het niet eens met de toelichting van B. en W. Deze zien geen kans om de begrooting sluitend te ma ken. Hij wil nu wel eens weten wat of er voor de ziekteverzekering is betaald, deze was een schadepost. Hij vraagt wat of er nu gaat gebeuren met de begroo ting 1932. De regeering vraagt nu reeds wat of de plannen zijn voor 1933. Van vooruitzien ziet hij bij B. en W. zeer, weinig. Het tekort over 1932 van 9000 kan wel eens 20.000 worden. Waarom wordt geen rekening gehouden met de verhoogde uitgaven werkloozenzorg? Als de Regeering gaat ingrijpen zal dit z. i. zeker gaan ten koste van deze laat ste. Spr. had verwacht dat B. en W. zou den aangevoerd hebben wat zij zelf heb ben gedaan om de begrooting sluitend te maken. Als de voorstellen der S. D. fractie waren aangenomen destijds was men er veel beter aan toegeweest. Zijn fractie is bereid om met B. en W. saam te werken cm de curateele der Re gering te voorkomen. Zoolang deze geen plannen worden voorgelegd wordt geen toenadering betoond. De v o o r z. zegt dat hij gaarne de mid delen wil hooren welke de heeren Suurmond en De Priester vTéten om aan de voogdij te ontkomen. De heer De Priester zegt, dat de ze te vinden zijn in de algemeene be schouwingen van de begrooting 1932. Weth. Jacques zegt dat de Ge meente aan het toppunt van belasting heffing is gekomen en de werkloosheid is nog steeds toegenomen. De bedragen voor de scholen vallen tegen evenals andere posten. Of B. en W. bekwaam zijn tot regee- ren laat hij voor rekening der sprekers. De sociale verzekeringen leggen de Gemeente zware verplichtingen op. Weth. Cysouw zegt dat regeeren moeilijker is dan critiek te oefenen. Het was reeds in Februari te zien dat het mis zou loopen, dit bleek in den Haag reeds. De bezuinigingen door de a. r. voorgesteld hadden ook niet veel verholpen. De heer Suurmond kan met B. en W. medegaan om zich noodlijdend te doen verklaren aangezien hij geen dek king van de tekorten ziet. Hij vindt het evenwel een zeer moeilijke zaak en neemt niet terug dat er veel eigen s c h u 1 d bij is. De heer De Priester zegt dat het geen spreker is gezegd bij behandeling begrooting door B. en W. nu wordt toe gegeven. Voor spr. staat nu vast dat dui zenden te kort zullen zijn. B. en W. had den maatregelen moeten nemen doch dit is niet geschied. Als de notulen worden nagezien zal blijken dat zijn meeningen juist zijn. Iir den breede worden verder door hem plannen en feiten aangewezen waarin ruimere financieele vooruitzichten wór den geopend. Zijn fractie is bereid B. en W. te steunen in het voorkomen van voogdij. De v o o r z. zegt dat geen leening is te plaatsen daar ieder deze weigert. (Dit is een kwestie van tactiek zegt de heer De Priester.) Het voorstel van B. en W. de wijzigingen aan te brengen wordt aangeno men met 8 tegen 2 stem men die van de heeren De Priester en Leenhouts. Hierna geheime vergadering ter be- hondeling plannen Kanaalstraat, waarna B. en W. voorstellen om de zijkanten aan te hoogen voor 5000. Dit wordt aangenomen met algemeene stemmen. Rondvraag. De heer Louwerse vraagt inlich ting omtrent de verpachting graskanten Abeelsche weg, daar deze slordig wor den onderhouden. De v o o r z. zegt dat deze eigendom van de provincie zijn. De heer Leenhouts vraagt of de verzorging van het Gemeentepaard heeft gemankeerd, tijdens ziekte van dit dier. De v o o r z. en weth. C y s so u w zeg gen, dat dit niet het geval is geweest, de behandeling was behoorlijk. De heer De Priester zegt dat ge ruchten liepen dat niet is gehandeld, zoo als wel wenschelijk was en bij eventueele minder goeden afloop de verzekerings- ujtkeering gevaar zou geloopen hebben. De v o o r z. zegt dat 8 dagen ziekte- geld is uitgekeerd. De heer Suurmond vraagt of de electrische kabel zal worden gelegd tot de Abeele binnen afzienbaren tijd. De v o o r z. kan dit niet garandeeren, daar het aantal van 25 aansluitingen nog niet bereikt is. Verder vraagt de heer Suurmond of het waar is dat het houden van op tochten op Koninginnedag door den voorzitter is verboden. De v o o r z. zegt dat dit het geval is; van hooger hand is geadviseerd om met het geven hiervan zeer soepel te zijn. Wel heeft hij vergunning gegeven om mu ziek te maken. De heer Suurmond vindt deze hou ding kleinzielig. Verdei' vraagt spr. of er al pogingen in het werk zijn gesteld om de collecte voor het crisisfonds weer te houden. De voorzitter zegt dat het comi té deze heeft stop gezet met het doel om van den winter weer te beginnen. De heer De Priester vraagt of er met de P.Z.E.M. is onderhandeld over aanleg kabel naar Abeele. Hij is er voor dat er spoed zal be tracht worden om hierin een oplosisng te vinden aangezien er bij de bewoners ver wachtingen zijn gewekt. De voorzitter zal dit overwegen. De heer De Priester zegt dat he denavond de krant de menschen opwekt om aan de optocht deel te nemén, en kan niet begrijpen het gezegde van den Bur gemeester dat de commissieleden het met hem eens waren toen hij deze wei gerde. Hij is het eens met den heer Suurmond dat hij deze houding klein vindt om zulks uit de circulaire van den Minister te lezen. V erder vraagt de heer De Priester inlichtingen omtrent het aanbestedep werken Kanaalstraat of er in het bestek rekening is gehouden met te werkstel- len van werkloozen. Waarom zijn hierin geen bindende voorschriften opgenomen? De voorzitter zegt dat het de be doeling is, hier aan de werkloozen te doen arbeiden. De heer De Priester is bevreesd dat de toekomst zal leeren dat dit niet mee zal vallen, daar de eventueel aanne mer hiertoe niet verplicht is. Hierna sluit de voorzitter om half elf de vergadering. ff Van links naar rechts o.a. de heeren: J, Drcnkers, M. Laernoes, J. J. de Vlieger, Ir. B, C, Rceters van Lennep, L. J. van 't Westende, G. Wolders, mr, A. A. de Veer, L, A. Stoikoper, C, Boudewijnse, P. J. Jansen, C. Barentsen, L* J. Slcoves, J. F. Heemskerk, Ir. C. de Regt, J. Onderdijk. RAAD VAN COLIJNSPLAAT. COLIJNSPLAAT. In de Maandagmor gen gehouden gemeenteraadsverga dering v/aren de leden Haringman en Dees afwezig. De gemeenterekening 1931 werd voorloopig vastgesteld. Voor den ge wonen dienst bedroegen de cijfers voor ontvang f 67832 en voor uitgaaf f65941. Voor den kapitaaldienst waren die cijfers resp. f 10811 en f 10791. Op voorstel van B. en W. werd be sloten met ingang van 1 Januari 1933 het aantal opcenten op de personeele belasting te brengen van 20 op 30. Verder werd nog aangenomen een voorstel van B. en W. cm met ingang van 1 Mei 1933 op de vermogensbelas ting 20 opcenten te heffen. Een voor stel van het lid Hartog om 30 opcenten te heffen werd verworpen met 2 tegen 3 stemmen. De gemeentebegrooting 1933 werd aangeboden. Aan den heer J. Eversdijk te Kort- gene werd ter bescjfikk ng gesteld het 6e lokaal van de O. L. schonl te Colijns- plaat om op 1 Sept. a.s. aldaar een ten toonstelling te houden van planten, die door schoolkinderen zijn gekweekt. Tot slot deelde het lid de Pree nog mede, dat hij ontslag neemt als lid van de commissie voor werkverruiming. RAAD VAN KORTGENE. KORTGENE. Maandagavond verga derde de gemeenteraad. De heeren Hollestelle en Wolse waren zonder kennisgeving afwezig. De voorzitter opende de vergadering, en zeide dat de raad toch gelukkig kon ver gaderen, daar het gevaar voor uitbreiden van den brand nu geweken is. De gemeenterekening over '31 stelde de raad voorloopig vast. De ontvangsten zijn: gewonen dienst 66.580, de uitga ven 65.653, alzoo een goed slot van 927. Kapitaaldienst ontvangsten en uit gaven 13.685. Daarna kwam aan de orde de bespre kingen over opzeggingen van twee con tributies. Ten eerste van de Kon. Ned. politievereeniging en de tweede van de Algem. Nederl. Vereeniging van onvol waardige arbeidskrachten, zooals blin den e.d. De heer Salomé zeide dat genoemde onvolwaardigen van rijkswege geen sub sidie ontvangen en is dus er voor dat genoemde vereeniging plaatselijke sub sidie zal ontvangen. De heer Dees was 't met den heer Salomé eens. Hij is het ook eens met het idee van dezen om geen subsidie te geven aan eerstgenoem de vereeniging. Bij de begrooting zullen beide kwesties nader onder het oog ge zien worden. Bij de rondvraag zegt de heer Salomé dat hij alle aandacht heeft besteed aan de brandspuit bij den brand van hedenmid dag. Hij noemt het zeer bedroevend dat de spuit niet zoo gauw water gaf. Het is een zeer zenuwachtige opwinding als de spuit niet wil aanslaan. Het gemeen tebestuur zal dan ook den assistent op het raadhuis ontbieden. De heer Dees zeide dat de buitenlui beter georganiseerd zijn dan die van Kortgene. De voorzitter vroeg of de brand gau wer gebluscht zou zijn als de spuit eer der water gegeven had; waarop de heer De Looff zeide dat het dan misschien beperkt zou gebleven zijn tot de ark. De heer Dorst zeide, dat als de spuit van schipper Borsje niet gewerkt had, de schuurtjes oók afgebrand zouden zijn. In de statuten staat dat de motor elke week nagezien moet worden. De heer De Looff vraagt: Gebeurt dat wei? Daarna geheime vergadering. Gewestelijke schietwedstrijd. SINT MAARTENSDIJK. Men ver zoekt ons opname van het volgende bericht Ten gemeentehuize had Zaterdag de ontvangst plaats van verschillende auto riteiten in verband met een te houden Gewestelijke schietwedstrijd van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm „Eiland Tholen". Onder de talrijke aanwezigen worden o.m. opgemerkt: de Voorzitter van de Nationale Landstormcommissie Luite- nant-Generaal-titulair L. F. Duijmaar van Twist; de commandant verband Zee land van den Bijz. Vrijwilligen Land storm, Overste Bierman; de Secretaris van de Provinciale Landstormcommissie de heer Laernoes; kolonel van Schelven, kapitein Bologne; de heer Sonke, lid van de Prov. Staten alsmede 'verschillende burgemeesters uit het eiland Tholen en notabele ingezetenen uit deze gemeente. Nadat allen zich in de Historische Raadszaal vereenigd hadden hield de Burgemeester een toespraak, die door generaal Duijmaar van Twist beant woord weid. Een in 1924 aangelegd register bij ge legenheid van de komst van de Koningin in deze gemeente werd door allen ge- teekend. Hierna werden door alle aanwezigen de verschillende prijzen bezichtigd wel ke in een naburige zaal waren tentoon gesteld. Vervolgens vereenigden allen zich aan een lunch in het Hotel Hof van Holland alhier. Na de lunch werd een bezoek ge bracht aan de schietbaan te Gorishoek. Des avonds vereenigden zich de leden en autoriteiten aan een koffietafel in de bewaarschool. De burgemeester heeft daar op ver zoek van den secretaris der Prov. Land stormcommissie de verschillende prijzen aan de winnaars overhandigd. Na afloop daarvan werd de vergadering gesloten door den heer Hamer, burgemeester van Oud Vossemeer, commandant van het korps „Eiland Tholen". Dat deze dag zich in de sympathie dei- ingezetenen mocht verheugen bewees wel het groot aantal vlaggen die wap perden zoowel van openbare als parti culiere gebouwen. Om een weg en een afgekochte tol. AARDENBURG. Zooals men zich zal herinneren, werden in het voorjaar door het gemeentebestuur van Sin't Kruis onderhandelingen gevoerd met de we- gencommiss'e uit het college van Ge deputeerde Staten dezer provincie be treffende de opheffing van den tol langs den weg van Sint Kruis naar Sint Lau- reyns (B.). Vóórdat in 1883 die toenmalige zand en kle weg verhard werd, was deze in onderhoud bij den polder Beooster Eede en Hoogeland van Sint Kruis, doch om bij de onderhandelngen over bestra ting eerder tot 'een oplossing te komen, nam de gemeente van Sint Kruis het on derhoud van den nieuw te leggen keiweg op zich, in de verwachting, dat de op brengst van den tol toereikend zoude wezen, om de onderhoudskosten er mede uit te betalen. Deze verwachting kwam echter ver keerd uit. De bovengenoemde wegencommssie heeft nu uit de opbrengst van de tol gelden in de laatste jaren, aan het ge meentebestuur voorgerekend, dat de af- 'koopwaarde 5500 zou bedragen. Deze som werd aan het gemeentebe stuur in uitzicht gesteld, om blijvend so lide belegd te moeten worden, terwijl de rente diende benut te worden, voor onderhoud van den weg. De helft van deze afkoopsom slechts behoefde de gemeente in 40 annuïtei ten terug te betalen, terwijl aan de hand werd gedaan, om van de belanghebben de polders te trachten gedaan te krij gen dat deze jaarlijks die som op brachten. De polders bleken h.ertoe be reid. Een paar weken geleden ontving het gemeentebestuur van Sint Kruis be richt, dat het gedurende 40 jaar jaar lijks 135 zou ontvangen, daarna houdt deze bijdrage evenals die der polders op, zoodat op dien datum Sint Kruis een ouden keiweg geheel voor eigen re kening zal hebben te onderhouden. Van de afkoopsom van 5500 werd n et meer gerept. In eene, de vorige week gehouden raadsvergadring, waren de leden een en al verbazing over dat bericht, dat zoo geheel in strijd was met de gedane belofte. De raad hoopte dat er een vergissing in het spel is, en be sloot zich tot Ged. Staten te wenden, met verwijzing naar de over deze zaak gevoerde correspondentie en onderhan delingen. Tevens v/erd verzocht, dat zij een nieuw besluit zullen nemen in over eenstemming met de gedane beloften, In Mei 1932 besloot de Raad reeds tot opheffing van beddelden tol, in verband met de gedane beloften. Onder groole belangstelling heeft ds. W. A. B. ten Kate, vroeger te V 1 i s- s in gen, wegens vertrek naar Wasse naar, waar hij dé vacature gaat bezet ten, ontstaan door de vestiging van een tweede predikantjsplaats en voortdurend bedanken van dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Zondagavond afscheid genomen van de Ned. Herv. Gem. van Enschedé, A.s. Zondagavond zal ds. Ten Kate zijn intrede doen te Wassenaar, na voor af te zijn bevestigd door zijn broer, die predikant is te Brussel. Het afscheid van ds, F. Staal Pz., predikant bij de Geref. Kerk te C o- 1 ij n s p 1 a a t, aan wien eervol emeri taat is verleend, is bepaald op a.s. Zon dag 4 September. Eerste Ned. Herv, Kerk in de Wieringermeer. Onder groote belangstelling van dorps bewoners en genoodigden heeft Zater dagmiddag de plechtige inwijding plaats gehad van de eerste Ned. Herv. Kerk m de Wieringermeer te Slootdorp. Als voorganger trad op prof. dr. Slotemaker de Bruine, voorzitter van het Zuiderzee- fonds der Ned. Herv. Kerk. Na opening van de bijeenkomst met gebed en voorlezing van gedeelten uit Johannes 4, Openbaring 21 en Psalm 84, heette spreker de aanwezigen welkom en hij bracht dank aan allen, die in eeniger- lei vorm tot de totstandkoming van dit kerkgebouw hebben meegewerkt. Ds. Van Paassen van Haarlem sprak namens de generale synode, de synoda le commissie voor de kerkelijke belan gen in den Zuiderzeepolder, alsmede na mens het provinciaal kerkbestuur^ van N.-Holland, woorden van waardeering en dank. Zondagmiddag heeft de hulppredi-

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6