„NEUTRAAL" GLAZEN LAATSTE BERICHTEN. HANDEL EN NIJVERHEID. LEGER EN VLOOT. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. LINTVELT's BAZAR - GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN ZUID-BEVELAND. N00RD-EEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. TH0LEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSM-VLAANDEREN W.D s o. a. ook den burgemeester en secretaris van Goes en beide wethouders aan. Het was een lust om te zien, hoevelen bijzonder Werk van de versiering der kinderen of van heele groepjes gemaakt hadden. We zagen tal van kinderen in heele oranjehuisjes, anderen liepen in eerepoortjes van dikwijls zeer aardig maaksel, en vooral ook de groepjes, met linten in de nationale kleuren verbon den, waren aardig om te zien. Te ongeveer kwart over negen werd aangevangen met den kinderzang onder leiding van den heer W. 't Hooft. Be gonnen werd met twee coupletten van het Wilhelmus, en daarna klonken „Ons Goesje" en het „Koninginnelied" over de Markt, afgewisseld door „driewerf hoera's" en handgeklap van de duizend koppige toeschouwers. Buitengewoon geslaagd waren de lin ten-spelen, die nu volgden. Tegenover* elkaar stonden de jongens en meisjes, in elke hand een paar linten, zoo, dat rood, wit, blauw, oranje, gevormd werd. Onder het zingen van passende liederen wer den nu figuren gevormd, om beurten verschillende gekleurde linten opgehe ven, enz. Het geheel was een verrukke lijk schouwspel. Gelukkig blijft het droog, tot het lin- tenspel geëindigd is. De burgemeester voert nog even het woord, het Wilhel mus wordt nog eens gezongen, en dan gaan de kinderen, ongeveer tien uur, naar hun scholen, waar ze getracteerd zullen worden. Intusschen begint het ook te druppelen, maar aan den horizon breekt het zonnetje reeds weer door de wolken Gister s het 50.000e zeebad in dit seizoen genomen en wel door mej. L. Staverman. Zij had uit handen van den burgemeester een gouden potlood in ont vangst te nemen. De Zondagssluiting in Serooskerke, De afdeeling Middelburg en omstre ken van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slij ters, wendde zich met een adres tot Ged. Staten van Zeeland, waarin zij het door den Raad der gemeente Seroos kerke met de kleinst mogelijke meerder heid genomen besluit waardoor op Zon dag de in deze gemeente gevestigde koffiehuizen den heelen dag gesloten moeten zijn, bestempeld als een product van geestelijke drijverij. Zij merkt op, dat de burgemeester dier gemeente blijkbaar geen voorstander van dit be sluit is en dat de koffiehuizen in de ge meente Serooskerke ook des Zondags worden geëxploiteerd op een wijze, die niemand aanstoot geeft. Het besluit zal tengevolge hebben, dat de te Serooskerke gevestigde kof fiehuishouders, die bijna uitsluitend uit het vreemdelingenverkeer hun bestaan moeten putten, buitengewoon groote schade zullen lijden, misschien wel hun ondergang tegemoet zullen moeten zien. Dat heeft blijkbaar de meerderheid van den Raad niet kunnen brengen tot het besef van ware Christelijkheid en naas tenliefde, die het besluit hadden moe ten tegenhouden, weshalve adressante zich thans tot Ged. Staten wendt met het verzoek hier in te willen grijpen, aangezien naar de meening van adres sante zich hier de vraag voordoet of dit besluit niet moet worden vernietigd als in strijd met het algemeen belang. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. In de openbare raadsvergadering van 29 Aug. j.l. is tot wethouder benoemd de heer F. P. Polderdijk (vacature P. Dingeman- se), en als onderwijzeres aan de O. L. school mej. J, C. L, van Male te Oost burg, (vacature mej. K. v. Houte). IERSEKE. Hedenmorgen is onder een ploeg van 3040 boonenplukkers, werk zaam bij een groentenfabriek te K r a fa- ben d ij k e een staking uitgebroken wegens te lage loonen. De jongens kon den slechts op zijn best 11.20 ver dienen. Het werk werd geheel gestaakt. RAAD VAN WEMELDINGE. WEMELDINGE. In de op Maandag j.l. gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. De P.Z.E.M. berekent de kosten van ondergrondsche aansluiting aan het electrisch net, naar de begrooting en niet zooals door den Raad werd verlangd naar de werkelij ke kosten. Het antwoord van de P.Z.E. M. op de desbetreffende vraag om in lichtingen wordt zeer onbevredigend genoemd. Door de Z.L.M, wordt gedeclaree: een bedrag van 93.07 als bijdrage van de gemeente :n de kosten van een land- bouwhuishoudcursus, gehouden in de ja ren 1929, 1930 en 1931. Dit bedrag wordt betaalbaar gesteld. De pensioensgrondslag van U. W. Weerman als gewezen directeur der gasfabriek wordt nader vastgesteld. Voorts is ingekomen de goedgekeurde gemeente-begrooting, dienst 1932. In afwijking van de agenda stelt de V oorzitter thans de voorstellen van B. en W. tot belast ngverhooging aan de orde. Spr. deelt mede, dat de werk- loozenzorg van de gemeente groote of fers vraagt. In de door B. en W. opge maakte begrooting is n.l. geraamd voor steun 1500, voor werkverschaffing 1000 en voor bijdragen ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 1200, sa men 3700, terwijl als eerste aflossing op een geldleening voor de gasfabriek aangegaan in 1928 een bedrag van 1400 moest worden geraamd. Dit alles maakt het noodig de belastingen te herzien. B. en W. stellen daarom voor het aantal opcenten te heffen op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigen dommen van 40 op 50 te bepalen, die op de hoofdsom der gemeentefondsbe lasting eveneens van 40 op 50, op de hoofdsom personeele belasting van 70 op 80 en in het vervolg 25 opcenten te heffen op de vermogensbelasting. De Voorzitter zegt, dat deze be lasting verhooging zoolang mogelijk is uitgesteld. Deze voorstellen worden tenslotte met algemeene stemmen aangenomen. Aangeboden word de gemeente-be groot ng, dienst 1933, met een eindcijfer in ontvang en uitgaaf van 66749. Over de vraag of inlichtingen zullen worden gevraagd omtrent de regeling betreffende de verpleegkosten, wordt met 4 tegen 3 st. besloten het arm bestuur uit te noodigen inlichtingen te vragen. Voor stemden de heeren A. Do- minicus, P. Cijsouw, P. Felius en D. M. de Jonge. De gemeenterekening, dienst 1931 wordt voorloopig vastgesteld. KORTGENE. Van de Noord-Beveland- sche dorpen is de omgeving van Kort- gene nog wel het meest hoolmirijk. Even als elders, komt echter ook' hier, méér dan op andere jaren, de iepenziekte Voor.. In de zoogenaamde „weidjes" staan vele olmenbooimen bijna kaal, ook op den dijk achter den Kortgeenschen molen vertoont zich de ziekte. WISSENKERKE. Onder deze gemeen te liggen de zoogenaamde „kleine dui nen", waar het Zondags "druk van dag- jesmenschen is, die komen genieten van wat het water en het mooie, ïpewtelj kleine, strand biedt. Het zijn niet alleen menschen uit deze gemeente, ook van Colijnsplaat en Kortgene kwam er veel volk'. Het lang zaam naar beneden loopende strand leent zich uitmuntend tot het beoefe nen van de zwemsiport. Groote brand te Kortgene, KORTGENE. Inzake den grooten brand alhier meldt men ons nog de vol gende bijzonderheden. De brand is Maandagmiddag kwart voor twee ontdekt, door arbeiders die in den mestput van den heer Joh. Vo gelaar bezig waren. De spuit van Kortgene was dadelijk aanwezig, maar doordat de motor wei gerde kon zij eerst na pl.m. 10 minuten water geven. Spoedig stond ook de schuur in brand; het vuur vond in de in de ark opgestapelde tarweschoven even gretig voedsel als in de erwten, haver en hooi die in de schuur waren opge tast. Toen begon het huis van M. Noord- hoek en D. Verhulst ook te branden, daarop de houten loods van J. M. de Kater. Telefonisch werd nu om hulp ge vraagd kort daarop was de brandweer van Wissekerke, even later die van Ko- lijnsplaat, aanwezig. Beiden gaven spoe dig water. De Middelburgsche brand weer stond, voor geval van nood, aan het Wolphaartdijkscheveer. Schipper Borsje van Papendrecht, die in de haven lag, hielp met zijn brandspuitje dat hij aan boord had, ook mee blusschen. Met zes stralen werd het hoog oplaai ende vuur nu bestreden. Er bestond ge vaar voor overslaan naar de schuren in den Ouden Achterweg. Op een gegeven moment gebeurde dat dan ook. Direkt worden de waterstralen op de ze nieuwe punten gericht. Het kolenpak- huis van Van Damme, het schuurtje van Iz. Kramer, dat van Adr, Schippers en 't schuurtje van de Wed. J. de Kater wor den bedreigd. De slang van de spuit van Wissenkerke is gelegd door de Kaai- straat en zoo door de gang van den heer Jan de Waal. Zoo bereikt het water a deze bedreigde schuurtjes. Gelukkig weet men met vereende krachten ver der branden te voorkomen. Was dit niet gebeurd, dan was de brand niet te over zien geweest. Naast het brandende huis van den heer Matteijs Noordhoek staat het huis van den heer A. Koets. Ook dit huis heeft nog even gebrand, doch met em mers water te gooien en te spuiten is het mogen gelukken dit huis voor ver der branden te behouden. Om kwart voor vier is 't gevaar voor uitbreiding geweken. Na een poos van hard werken worden de resten van de loods omver getrokken, de stralen richten zich er nog eens goed op, nog eens getrokken met den brand- haak, en de houtloods, waarin vee nieuw hout opgeborgen was, valt ter neer. De brand zelf woedde nog steeds in 't opgestapelde ongedorschen graan, ter wijl de schuurtjes van de wed. J. de Ka ter, Adr. Schippers, Iz. Kramer en Het kolenpakhuis van Van Damme natgehou- den worden. Zienderoogen verminderde de brand. De huizen aan den nieuwen Achter weg van M. v. d. Berge, Wed. Noord- hoek, A. de Waal, P. H. Meulenberg, Joh. Engelvaart worden door de eigenaars nat gehouden, door er emmers water tegen te gooien. Ook een varkenshok van den heer Joh. Vogelaar werd door den brand aangetast, en gedeeltelijk verbrand. Hierin verbranden 8 konijnen. Nadat de spuit van Kolijnsplaat vertrokken is, blijft die van Kortgene en Wissenkerke doorspuiten. Om half tien gaven laatstgenoemde spuiten nog met vier slangen water, daar het graan in de schuur nog steeds aan het smeulen was. Van ver uit den omtrek kwam het publiek toegestroomd. Een heele file auto's stond op d enoprit naar de haven. Zelfs waren er menschen overgekomen uit Zuid-Beveland, daar de brand ver in den omtrek te zien is geweest. De oorzaak van den brand is onbe kend. Om 6 uur Dinsdagmorgen is men op gehouden met te spuiten. Om 7 uur kon den de plaatselijke brandweerlieden in rukken. ZONNEMAIRE. M. P., wonende alhier, heeft drie personen opgelicht, elk Voor 'n bedrag van f 25, onder het voor-, wendsel, dat hij voor zijn moeder een rekening van het ziekenhuis moest be talen, waartoe zij niet in staat waren. Toen hij (bernerjkte, dat deze zaa'k1 in han den was gesteld van den rijksvold wach ter te Brouwershaven, heeft hjj d'e vlucht genomen naar Rotterdam, waar hij zich heeft willen vergiftigen met azijnextract. Door den geneeskundigen dienst is hij vervoerd geworden naar 't ziekenhuis al daar. D;e ingenomen hoeveelheid was evenwel niet groot genoeg, zoodat hij na eenige dagen uit het ziekenhuis, ds ontslagen en d'ootr de politie naar Zonw nemaire is overgebracht. De politie stel|t thans een verder onderzoek in. ZNslb.) STAVENISSE. In de 1.1. Zaterdag al hier gehouden vergadering van Ingelan den van het waterschap „Stavenisse" zijn als dijkraadsleden herkozen de hee ren H. J. Dorst en D. Gaakeer, als ver tegenwoordigers van het waterschap in den dijkraad der waterkeering van de calamiteuze polders Oud- Kem- pems-hofstede en Moggershil. Goedge keurd werd de rekening en verantwoor ding over 1931-1932. De ontvangsten waren 27377 en de uitgaven 20700. Goed slot 6673. De Landarbeiderskwestie. AXEL. Het resultaat van de door werknemers en werkgevers (afzonder lijk) gehouden vergadering is niet onver deeld gunstig geweest. De werknemers gaan met de voorge stelde regeling (gezien het vergevorder de seizoen) accoord, zoodat voor de wintermaanden 2 en voor de zomer maanden 2,25 per dag zou worden be taald en 35 cent per uur voor dorschen. Alleen zal de duur van den zomertijd nog worden onderworpen aan een arbi trale commissie. De boeren (werkgevers) gaan echter niet accoord met 2 en 2.25 en ook niet met een voorstel tot arbitrage. Zij nemen een afwachtende houding aan, en gezien het vergevorderde seizoen zal er wel niet gestaakt worden. Maar wel zullen de verhoudingen scherper wor den, want de arbeiders nemen het den werkgevers kwalijk, dat zij een h.i, zóó billijk voorstel nog niet aangenomen kunnen krijgen, ZAAMSLAG. Zondagavond is brand uit gebroken in de ïandbouwschuur van .1. H. onder de gemeente Boschkapellë. De geheele schuur was in een oogenblik tij ds een prooi der vlammen. Een -stier en 9 varfkens zijn omgekomen. Er was weinig graan in de schuur geborgen. De oorzaak schijnt onbekend te zijn. Verduistering. BRESKENS. De marechaussée te Bres kens heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middel burg gesteld zekeren V. afkomstig uit Biervliet, verdacht van verduistering van een rijwiel gepleegd te Breskens. IJZENDIJKE, Maandagavond brandde de groote Ïandbouwschuur van den heer M. van O. te IJ z e n d ij k e door onbe kende oorzaak geheel af. Vruchten, tar we, haver, hooi, gedorscht graan, aard appelen, benevens nog verschillende landbouwwerktuigen verbrandden. Ver zekering dekt de schade. De brand te IJzendijke. IJZENDIJKE. Bij den brand in de Ze- venhofstedenstraat i= ver brand. F ilf uur gebrand rustig slapend, bare s t a 11 e jn was onveram ur was goed ve Obk plantaar den in een bet, iet ge leden. SLUIS bij het zwemme Brugge bijna eei ts. Een logé uit 1 was met den welke den dienst onderhoudt tusschen Sluis en Brugge was juist in 't midden van 't ka naal aangekomen, toen de stoomboot daar ook arriveerde. De toeschouwers trachtten den jongen op het gevaar op merkzaam te maken, door hem te roe pen doch daar deze met het hoofd half onder water zwom, kon hij niets hooren. Maar als door instinct hief hij nog juist het hoofd op toen de boot vlak bij hem was en kon zich door zich achterover te werpen, van een wissen dood redden. -TnTTTMimnyr—m—nmtrrtrTirra—r-Mfiiniwir i ~ir ranwam—rwrurinr Op warme dagen is een mondspoeling met het aromatische Chlorodont Mond water bijzonder aangenaam. Flesschen, voldoende voor eenige weken, 90 cent. Een proef overtuigt. (Ingez, Med.) KONINGINNEDAG TE MIDDELBURG. Bij de vlaggen, die reeds een tweetal dagen wapperden, kwamen heden nog die van de openbare gebouwen en van nog een grooter aantal particuliere ge bouwen. Vooral de jeugd heeft zich met Oranje getooid en dit alles in afwachting van de feestelijkheden, die heden middag be gonnen en waarop wij morgen nader terug komen. Er was druk geloop op straat. In den loop van den dag kwamen on geveer 150 leden van de Ned. Chr. Reis- vereeniging met bussen en auto's hier aan. ZWEEDSCH NACHTPOSTVLïEGTUIG VERONGELUKT BIJ ALMELO. TWEE DOODEN. In den afgeloopen nacht is het Zweed - sche postvliegtuig SEAAE, bestuurd door den bekenden Zweedschen piloot Liljeberg, dat te kwart over elf met de Scandinavische nachtpost uit Nederland, Engeland en Frankrijk, van Schiphol was vertrokken, te Geesteren, nabij Tubbergen, neergestort. Het toestel werd gedeeltelijk vernield. Liljeberg werd gedood, terwijl de mecanicien marconist zwaar werd gewond. Het postvliegtuig behoort aan de Zweedsche luchtvaartmaatschappij de A. B, A. Het was een driemotorig Junkervliegtuig. Het ongeluk geschiedde door het wei geren der motoren, waardoor het vlieg tuig steeds lager kwam en eerst een huis raakte, waarvan het dak werd be schadigd. Hierop zakte het meer en meer, brak drie boomen middendoor, alsmede enkele palen van het telefoon net Geesteren-Almelo, Vervolgens bot ste het vliegtuig tegen het huis van den winkelier Immink en nam een groot deel van het dak mede. Opvallend is, dat de kinderen van den winkelier Immink, die onmiddellijk onder het dak sliepen, in het geheel niet zijn getroffen. De piloot zat bekneld tusschen een der vleugels en is op slag dood geweest. De marconist lag zwaar gewond in de nabijheid van het toestel. Hij is naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht, waar hij hedenmorgen is overleden. In het toestel zaten geen passagiers. Bond van Mosselkweekers in Zeeland. Deze bond hield Maandagmiddag te Goes zijn jaarlijksche algemeene ver gadering onder voorzitterschap van den heer mr. A. J. van der Hoeven, burge meester van Tholen, In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter er aan, dat de Bond in Mei j.l. vijf jaar bestond. Veel is gered en veel tot stand gebracht door den Bond. Te betreuren is het alleen, dat nog zoovele mosselkweekers hun belang niet inzien. Er heerscht te veel afgunst en wantrou wen onder de mosselvisschers. Afgewend is, mede door de actie van den bond, de contingenteering van den mosselinvoer, in Frankrijk. In de plaats daarvan is gekomen een invoerrecht. Ook herinnerde de voorzitter aan het toegezegde verbod van invoer in Zee land van groote Zuiderzeemosselen. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgehandeld (o.a. werden de aftredende bestuursleden en die van den raad van toezicht herkozen en werd de rekening over het vorige boekjaar vastgesteld met een batig saldo van 6045), kwam in be handeling een voorstel van de afd. Brui- nisse om aan de autoriteiten in Enge land te verzoeken de 30 pCt. invoer recht niet te heffen van de waarde der mosselen plus de bijkomende kosten, maar alleen van de waarde der mosselen. Dit werd met algemeene stemmen aan genomen. Gevraagd werd, hoe het nu precies staat met den invoer der groote mosse len uit de Zuiderzee. De voorzitter ant woordde, dat een invoerverbod in Zee land is toegezegd, maar dat dit nog niet nader is uitgewerkt. Het bestuur zal bij de bevoegde autoriteiten op spoed aan dringen. De heer Poelman uit Ierseke vond de mosselen uit de Lauwerszee veel be ter dan die uit de Zuiderzee. Hij zou de eerste willen toelaten en de laatste we ren. Het bestuur zal dit overwegen. Op een desbetreffend verzoek uit de vergadering zegde de voorzitter toe, dat het bestuur weer een poging zal on- UITSLUITEND VOOR UW INMAAK. (Ingez. Med.) dernemen om de visscherij op Zondag verboden te krijgen. Een zeer uitvoerige discussie werd nu gevoerd over den toestand, waarin de mosselvisscherij zich momenteel bevindt en den lagen prijs der mosselen in België en Frankrijk. Algemeen was wel de meening, dat als het blijft gaan zooals het nu gaat, 't misloopt. Maar over de wijze waarop verbetering zou zijn te bereiken liepen de meeningen uiteen. De voorzitter en meerdere leden wa ren van meening, dat de grootste schuld iag bij de mosselvisschers zelf. In de eerste plaats zijn velen nog ongeorgani seerd, terwijl juist organisatie den prijs op peil zou kunnen brengen. Elke vis- scher kon een loonend bestaan hebben. Maar men gaat elkaar beconcurreeren, en er is veel te weinig mede- en samen werking. De afdeeling Bruinisse deed hierna 't voorstel aande regeering te verzoeken den uitvoer van mosselen te verbieden en allen uitvoer met consent (af te ge ven door den bond) toe te staan. De vrees werd geuit, dat de minister dit, niet zal toestaan en dat hij eerst zal aandringen op meer organisatie onder de betrokkenen, maar daartegenover werd aangevoerd, dat de Staat er toch ook groot belang bij heeft, dat het mos- selbedrijf loonend is, omdat men dan ook de pachten goed en geregeld bin nenkomen. Bij zitten en opstaan werd dit voor stel met meerderheid van stemmen aan genomen. Alleen zullen de afdeelingen hierover ook nog vergaderen en hun oordeel ter kennis van het bestuur brengen. mmimmmmim iiiinnhniiiiwiiim hu Eerste luitenant J. Kroon, van het 14e regiment infanterie en gedetacheerd bij den vrijwilligen landstorm te 's-Her- togenbosch, wordt 15 October overge plaatst bij het regiment wielrijders al daar. Officier van den marinestoom vaartdienst 2e kl. H. L. ten Cate, van Hr. Ms, mijnlegger Douwe Aukes te Vlissingen wordt 5 September over geplaatst bij het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord. Bij Kon. besluit zijn de volgende titulaire rangsverhoogingen verleend: de titulaire rang van schout bij nacht aan den gepens. kapitein ter zee G. J. te Winkel; de titulaire rang van kapi tein ter zee aan de gepens. kapitein luitenants ter zee D. J. baron van Lijn den en H. A. Gregory; de titulaire rang van hoofdofficier marinestoomvaart dienst 1ste kl. aan den gepens. hoofd officier marinestoomvaartdienst 2de kl. J. A. Lanz; de titulaire rang van hoofd officier marinestoomvaartdienst 2de kl. aan den gepens. officier van den marine stoomvaartdienst 1ste kl. B. Verhey; de titulaire rang van generaal-majoor: aan den gepens. kolonel G. T. M. Onger- boer; den eervol ontslagen reserve-kolo nel J. N. Bruyn; den gepens. dirigeerend officier van gezondheid 1ste kl, W. G, A. Bruinier; den eervol ontslagen reser ve-kolonel H. J. de Klein en den gepens. kolonel W. J. van Breen. ^aianznbbbb■■nBBBnaiaiaRNNMaMOMMOMMI De toestand in Duitsch- land. Zou de communiste den Rijksdag pre- sideeren? Inderdaad Clara Zetkin heeft het ge daan. En goed gedaan. Geruimen tijd voor de opening van de zitting waren de publieke tribunes al geheel bezet. Vrijwel alle leden van den Rijksdag bleken aanwezig te zijn, alleen de Duitsch Nationalen waren niet verschenen. De Nationaal-socialisten woonden de zitting in uniform bij. Clara Zetkin werd door twee vrou welijke partijgenooten naar haar voor zitterszetel gebracht. De geheele com munistische fractie riep: „Rood front Tetfendemonstraties vonden niet plaats. Langzaam greep Clara Zetkin naar de bel en na deze eenige malen te hebben geluid begon zij te spreken. Tot leden van het Bureau van den Rijksdag benoemde zij een sociaal-de- mocrate, een van het centrum en een communist. Clara Zetkin moest steeds door ver moeidheid haar rede onderbreken en af en toe kon zij slechts met de grootste moeite verder gaan. Hetgeen zij zeide werd zonder tegendemonstraties aange hoord. Hierna was aan de orde de- verkiezing van een president en van drie plaats vervangende presidenten. Voor de functie van president van den

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2