Mooie-witte tanden KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. ONDERWIJS. SPORT. LANDBOUW. Voor kleine tuinen. USER EN VLOOT. HANDEL EN NIJVERHEID. GEMENGD NIEUWS. den na hun exodus uit de Verdronken Stad. Er zou overigens in meerdere Zeeuwsche dorpen zulke kampen tus- schen de jeugd voorbeen plaats hebben gehad. Thans hoort men daar niet meer van. STAVENISSE, In de gisteren gehou den voltallige gemeenteraadsvergade ring werd aangeboden de begrooting voor 1933 in ontvangst en uitgaaf op 59.635 met een post van onvoorzien ad 678. In weerwil van vele buiten gewone uitgaven als werkverschaffing enz. is er geen belastingverhooging. De bergooting voor het Burg. Arm bestuur werd bepaald op 2937, waar onder een subsidie van 1400, zijnde 400 minder dan het vorige jaar. Bij de uitgevers W. J. Thieme Cie te Zutphen zijn ter perse om bin nenkort te verschijnen: Michael Osorgin, Mijn Zuster, roman uit het Russisch door -dr. B. Raptschins- ky; dr. R. R. Post en dr. J. O. Smit, Het Vaticaan; S. Ph, de Vries, Joodsch Palestina; S. Ph. de Vries, Joodsche Ri ten en Symbolen II; M. M. de Vries Vogel, Sprookjes uit het Germaansche Noorden; Suze Pos, Maria Stuart; A. L, Tolstaja, Herinneringen. Van de bekende roman van Hans Fallada, Kleiner mann, was nun?, op het oogenblik een der meest gelezen romans in Duitschland, die in een tiental talen reeds wordt vertaald en dezen herfst nog verfilmd zal worden, verschijnt dit najaar bij de N.V. Servire te Den Haag een Hollandsche vertaling van Nico Rost. Voorts zullen bij deze firma het licht zien: een jubileum-uitgave van H. P. Bla- vatsky's De sleutel tot de theosofie; het derde en vierde deel van het standaard werk De wetenschap van het leven door H. G, Wells, Prof. Julian S. Huxley en dr. G. P. Wells; een werkje over Archi tectuur van Ir. A. Boeken en A. Elzas, met een 60-tal foto's van bouwwerken uit binnen- en buitenland; De dolende soldaat van Martien Beversluis; Christendom en bewustwording van dr. Ch. Coster; Individu en gemeenschap van dr. Frits Künkel; Gij zult niet doo- den, een bundel van 36 anti-oorlogstee- keningen van Frans Masereel; De jonge generatie in Sovjet Rusland; van dr. KI. Mehnert een kinderboek van Mevrouw J. M. Selleger-Elout, Lysje Lorresnor. SPINOZA. De Koningin zal zich bij de plechtige herdenking van de 300ste verjaring van den geboortedag van Benedictus de Spinoza op 5" September a.s. laten ver tegenwoordigen door haar Kamerheer i. b. d, en rechtsgeleerd adviseur van het Koninklijk huis jhr, mr. W. M. de Brauw. De Pollepel. De winnaars van de pollepel bij het ringrijden zullen zich wel eens afvragen: wat moeten we met dat ding aanvangen? Ziehier wat de nieuwiste aflevering van het IIandwooirderut)ook van het Duitsche bijgeloof' dat verschijnt bij .Walter de Gruyter en Go. te Berlijn,, vertelt, welke Ibetee'Iienis nog heden ten dage op het platteland in Duitschland aan den pollepel wordt gehecht. In sommige streken bestaat nog het gebruik, dat bij de binnenkomst van pas gehuwden de schoonmoeder haar schoondochter tegemoet treedt met den pollepel in de ceintuur, haar omhelst en haar dan den lepel overhandigt. Elders krijgt de bruid 'lepel en bezem. Trouwt een meisje in een ander huis, dan be wijst ze haar bescheidenheid ein haar plan, fdaar niet de bazin te willen spelen, door den aangeboden 'lepel te weigeren. Kinderen, die in de keuiken rontlloo- pen en kinderen liangt met een pol lepel om den hals. Als een jong meisje met den pollepel eet, zal er van trouwen in langen tijd geen sprake zijn; likt ze hem af, dan za'l' ze in den vreemde trou wen. Ben kind dat met den pollepel wordt gevoerd, wordt dom. Roert een meisje met Kerstmis alle spijzen met denzelfden lepel om en steekt ze dien zonder hem af te was- schen ondier haar scfyort, dan komt ze op den eersten hoek van de straat haar toekomstigen man tegen. Met den le pel, waarmede boerenkool is omgeroerd kan men in de kerk de heksen herken nen. Heeft men zenuwpijnen in het been: drie keer met den pollepel uit den pan er op kloppen en, 't is over! De overval op de postauto. De hooge raad heeft verworpen het cassatieberoep van den koopman K., die door het Haagsche Gerechtshof was veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, wegens den bekenden overval op een postauto aan den VanLennepweg te Den Haag in September van het vorig.jaar en diefstal daaruit van ruim 17,000 Voorts heeft de Hooge Raad verwor pen de cassatieberoepen van de gebroe ders R., die door het gerechtshof te Arn hem zijn veroordeeld en wel één der gebrs. tot 13 jaar en de beide anderen ieder tot 10 jaar gevangenisstraf wegens moord op Oudejaarsavond j.l. gepleegc te Kerkdriel op den rijksveldwachter Tap. Eveneens verwierp de Hooge het cassatieberoep van mr. D, L. S, te Amsterdam, tegen 't arrest van het Am- sterdamsche gerechtshof, waarbij hij we gens het medeplegen van valschheid in geschrifte is veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van 6 maan den voorarrest. De moord op veldwachter Tap. De drie gebroeders R. zijn door de Tielsche rechtbank veroordeeld tot der tien jaar gevangenisstraf wegens moord, op Oudejaarsavond 1.1, gepleegd, te Kerkdriel, op den rijksveldwachter L. Tap, die na een vechtpartij met deze personen in een greppel dood werd ge vonden. Het bleek, dat het slachtoffer zes messteken had ontvangen. In hoo- ger beroep veroordeelde het gerechts hof te Arnhem één der gebroeders, G. R., tot dertien jaar en de beide andere, beiden gehecten J. R., tot tien jaar. Voor den Hooge Raad heeft de procurreur- generaal tot verwerping van het cassa tieberoep geconcludeerd. De Hooge Raad heeft Zaterdag het beroep verworpen. De Haagsche kantonrechter heeft den directeur van den Haagschen Die rentuin veroordeeld tot 1 boete, om dat hij niet, door de noodige voorzorgs maatregelen te nemen, heeft gewaakt, dat dieren, die onder zijn hoede staan, geen hinderlijk rumoer of burengerucht verwekken. Examen voor Radio-zendamateurs. In het laatst van September a.s. zul len opnieuw examens worden afgeno men voor het verkrijgen van een zend machtiging voor radio-amateurs van een zendmachtiging voor radioheid voor het bedienen van een amateurzender. De examens zullen worden gehouden te Leeuwarden. Wereldrecord afstandzwemmen. De zwemster Ruth Litzig uit Heme (Westfalen) heeft te Dortmund nadat zij 73 uur en 47 minuten onafgebroken in het water heeft vertoefd, het bestaande record van de Engelsche zwemster Mer cedes Gleitze, dat 72 uur 9 minuten be droeg, met 1 uur en 38 minuten verbe terd. Uitvoer van aardappelen, In verband met de wijziging van het toezicht op de aardappelzendingen, noo- dig door de toepassing van het Kon. be sluit tot regeling van den uitvoer van pootaardappelen, zullen de verklarin gen van herkomst voor aardappelen niet meer worden uitgereikt door de burge meesters. Belanghebbenden moeten zich voortaan wenden tot de hiervoor door den Plantenziektenkundigen dienst aan gewezenen. Planten, scheuren en ver planten. Bij het schrijven van dit artikeltje is de temperatuur koeler en het weer voch tig. Het schijnt dat de hitteperiode voor bij is. We kunnen dientengevolge weer planten en verplanten, wat tijdens de warme dagen welke achter ons liggen zeer bezwaarlijk was. Toch is er weer heel wat te planten en te verplanten, in zonderheid voor en in onzen bloemen tuin. De onlangs gezaaide Myosotis of ver- geetmenietjes planten we nu uit op bed den waarop ze een afstand van 10 c.M. bekomen. De gezaaide viooltjes worden verspeend, voorloopig in een bak zon der glasbedekking, op een afstand van 4 tot 5 c.M. Zoodra ze elkander gaan ra ken verplanten we ze nogmaals op groo teren afstand. De overblijvende Viola cornuta variëteiten, welke nu zijn uit gebloeid, kunnen worden gescheurd, waarbij we ze voorloopig op een goed bewerkt rabat of in een bak uitplanten. De in Mei of begin Juni gezaaide twee jarige planten als Campanula medium, Agrostemma coronaria, Dianthus barba- tus of duizendschoonen, AlysSum saxatile en andere moeten nu worden verspeend of verplant. Het is van veel belang dat deze planten voor den winter nog zoo krachtig mogelijk worden; ze komen dan beter den winter door en zullen een vol gend jaar rijker bloeien. Het is nu ook een zeer geschikte tijd voor het verplan ten en scheuren van tal van Irissoorten, Indien dit thans gebeurt zullen ze hier van het minst te lijden hebben. Wan neer we het al niet in den voorzomer gedaan hebben kunnen ook de mosach tige Saxifragasoorten door scheuren worden vermenigvuldigd, alsook vroeg- bloeiende Primulasoorten, Aster alpinus', Aubrietia en tal van andere rotsplantjes. Bij al dit scheuren en verplanten denken we er wel aan dat na een dergelijke be handeling de plantjes tegen mogelijke scherpe zonneschijn moeten worden be schermd. Dit is vooral noodig voor Sa- xifraga en Aubrietia. Ook zal het bij droog weer noodig zijn de pas behandel de planten een of tweemaal daags te be sproeien. Intusschen zijn er ook andere werkzaamheden in onzen bloementuin te verrichten, Snij vooral tijdig alle uitge bloeide Dahliabloemen weg om te voor komen dat de planten door zaadvorming te veel lijden. Bind tijdig uw Herfstas- ters, Solidago, Helenium, Rudbeckia en andere hooggroeiende herfstbloeiers aan voldoend stevige stokken, opdat 'n winderige dag uw bloementuin niet ver andert in een chaos. Bij beschikking van den minister van defensie zijn de volgende mutaties gelast: Met 1 September zijn de officieren van gezondheid le kl. P. C. Broekhoff en L. J. Kuijpers geplaatst resp. bij de marinekazerne te Willemsoord en aan boord van Hr. Ms. „Nautilus"; met 17 October is de luit. ter zee le kl. S. Woldingh geplaatst bij het vlieg kamp ,,De Kooij"; is de luit. ter zee le kl. J. W. A. A. Heydt, den len Septem ber geplaatst bij het departement van defensie. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z. 't Handelsregister betreffende Zee land, ontleenen wij het volgende: W ij z i g i n g e n: Zeeuwische Eilanden (Middelburg). Algemeene Vee-assurantie voor Zuid- Beveland, Heinkenszand, Dorpstraat A 111, verzekering van schade geleden aan paarden, veulens en rundvee. Zaak omgezet in een Coöperatieve Vereeni- ging. (G.A.) Coöp, Spaar- en Voorschotbank „Boaz", voor Vlissingen en omstreken, Vlissingen, Walstraat 47. De zaak is met ingang van 22 December 1931 in liqui datie getreden. Liq.N.V. Nederlandsche Middenstandfebank, gevestigd te Am sterdam, Heerengracht 580. N.V, Lompen- en Metaalhandel M. L. Polak en Zoon, Loskade P 146, han del in lompen en metalen, huiden en vellen. Uitgetr. Dir. Mozes Polak. Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. (F.), Yerseke, Oesterstraat 189. Uitge tr. Dir.: C. A. Versteege, (Dir. bijk. Bergen op Zoom). Nieuwe Proc,: J. C. Hazen, (bijz. proc. Bijk. Bergen op Zoom). Opheffingen: Zeeuwtsche Eilanden (Middelburg). Firma J. M. van Heusden ,,In de Twaalf Uren", Lange Delft I 20, winke liers in kruidenierswaren, tabak en si garen enz. Mossels. Men schrijft aan de N. R. Crt. uit Zeeland: Het mosselseizoen is aangebroken en het buitenland vraagt; nu was het de vopge weken voor de verzending te warm, waardoor de handel leed, al wordt het rechtstreekschje vervoer per auto's een verbetering geacht, daar de schelp dieren veel vlugger in handen komen van de consumenten. De mossels zijn dit seizoen van zeer goede kwaliteit, maar de prfijzen dec- len in de algemeene omfstandiighieden van. crisistijd, zoodat van een goed loonend b,edrijf wel geen sprake 'kan zijn. Jam mer dat de mösiselculjtuur in Zeeland zoo vaak lijdt aan allerlei bijomstandigheden die drukkend werken en één daarvan is 't weinige gebruik van de schelpdieren in eigen land', zoodat de Zeeuwsche mos selkweekers aangewezen zijn op 't bui tenland. Er zijn reeds meermalen pogingen in het werk gesteld, om het Verbruik in eigen land te doen toenemen, want wie weet welk gezond, 'krachtig en sma kelijk voedsel mossels zijn onverschil- tig in welken vorm: rauw, gestoofd, gebakken of ingelegd, waardeert ook de mossels en daarom is het de tijd al het mogelijke te beproeven deze schelpdie ren de plaats te doen innemen die ze onder de voedingsmiddelen toekomt. Liquidatie Holland—Zuid-Alrika lijn Vrijdag werd te Amsterdam een bui tengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Holland Zuid Afrika Lijn gehouden. De Voorzitter, de heer dr. C. J. K. van Aalst stelde de vraag aan de orde, of de Vennootschap zal moeten worden ontbonden dan wel zal worden voortge zet. Spreker gaf als zijn meening te ken nen, dat men beter doet, de Vennoot schap te ontbinden. Volgens de laatste gegevens is het verlies sedert de laatste publicaties nog eens met 200.000 toe genomen. De Minister vond in deze om standigheid aanleiding om zich met het voorstel van ontbinding te vereenigen. Het voorstel tot ontbinding der Ven nootschap werd met algemeene stemmen aangenomen. De Holland Zuid-Afrika Lijn zal in haar vollen omvang worden voortgezet door de Vereenigde Nederlandsche Scheep vaart Maatschappij. U mijn groote waardeering en volle tevredenheid omtrent „Chlorodont-tandpasta" te betuigen. Ik gebruik „Chlorodont" al jaren lang en word om mijn mooie witte tanden, die ik ten slotte uitsluitend door dagelijksch gebruik van Uw „Chlorodont- tandpasta"*heb verkregen, vaak benijd." O. Reichelt, Scb. Verlangt alleen de echte Chloro dont-tandpasta, tube 35 cent en 60 cent! (Ing. Med.) Ongelukken. De 70-jarige H., wonende te Sche- veningen, die in Haarlemmermeer gelo geerd was, zat op den muur van de spoorbrug te Nieuw-Vennep te visschen. De oude man had er blijkbaar in 't ge heel geen erg in, dat dit in verband met passeerende treinen een hoogst gevaar lijke zitplaats was. Plotseling werd hij, aldus meldt 't „Leidsche Dagbl.", door de treeplank van een wagon van een uit Leiden komenden trein aan het achter hoofd getroffen, waardoor hij hevig bloe dende te water stortte en bijna op slag werd gedood. Mej. B. uit Waalwijk, die bij Zeven bergen van een motorrijwiel werd geslin gerd en zwaar gewond werd opgenomen is aan de gevolgen der bekomen ver wondingen overleden. Op den Kaldenkirchen weg te V e n,- 1 o reed Zaterdag de vrachtauto van den heer B. tegen een boom'. Hierbij raakte de mede inzittende, een 15-jarige zoon van den heer B. met liet hoofd bekneld tusschen boom1 en auto. De jongen was op slag dood. Onder Bakewel bij Weert is de heer Joh. J. uit Amsterdam Zondag middag door tot nu toe onbekende oor zaak met zijn auto tegen een boom ge reden. In den wagen zaten vijf personen, welke allen waren verwond. Mej. de G. had een zware hersenschudding en een beenbreuk. De zoon van J, ernstige kneuzingen. De toestand van deze beide zwaar gewonden is zorgwekkend. De heer J. kreeg een beenbreuk, terwijl mej. J. en hun schoondochter eveneens- inwendig waren gekneusd. Alle slacht offers zijn in het ziekenhuis te Weert opgenomen. De wagen is totaal ver splinterd en vloog kort na het ongeval in brand. Onweer. Te Boxtel is de boerderij De Knuistenkoepel, bewoond door den landbouwer D., geheel afgebrand. Te Almelo sloeg de bliksem in het huis van den vrachtrijder G. de V. Huis en stalling, waarin 30.000 kg. hooi, brandden tot den grond toe af. Vrijdagnacht is tijdens een zwaar onweer de boerderij het Geesink te Diepenheim, door den bliksem ge troffen. De boerderij brandde geheel af; van den inventaris werd niets ge red. Een varken kwam in de vlammen om. Drie kalveren, die niet te redden waren, zijn door den eigenaar met ge weerschoten gedood. HET AUTO-ONGELUK TE ROO SENDAAL. Bij het auto-ongeluk, dat voor eenigen tijd te Roosendaal plaats vond, werd, zooals men zich zal herinneren, mevrouw SchondkMaz- zola te Breda, gedood en haar moeder mevr. Carpreau gewond naar 't ziekenh. vervoerd. De „Maasb.' verneemt thans dat deze uit het ziekenhuis is ontsla gen en het naar omstandigheden goed maakt. DOODGEVONDEN. 2 Agenten heb ben, na het slot van de deur te heb ben geforceerd, van een woning op de derde étage in de Govert Flinckstraat te Amsterdam, den 65-jarigen be woner op den vloer in de keuken aan getroffen. Daar de buren een harden slag hebben gehoord en de oude man midden in een plas bloed lag, wordt vermoed, dat hem een ongeluk is over komen. ONGELUK BIJ BETROUWBAAR- HEIDSRIT. Zondagmiddag is de be kende motorrijder Arnold van Vroon hoven uit Eindhoven, tijdens een be- trouwbaarheidsrit van de Ariël motor club op de Kloosterdree fteWoensel komen te slippen en in volle vaart tegen een transformatorhuisje gereden. Met een gapende hoofdwonde werd hij opge nomen en overgebracht naar het gast huis te Eindhoven, waar hij Zondagavond stervende was, De man was gehuwd en 27 jaar oud. j i WAARSCHUWING. De burge meester van Aalten geeft elkeen, die geschriftjes als brochures, boekjes, e.d. ontvangt van een zich achter den schuil naam „De Lange Heggelman" verber genden inwoner van Bredevoort in overweging, voor en aleer hij tot beta ling van de eenigen tijd na ontvangst van die blaadjes etc. gepresenteerd wor dende quitantie van „De Lange Heg gelman" overgaat, zich tot hem, burge meester, te wenden om inlichtingen. MET STEENEN OP EEN TREIN GE GOOID. Vrijdagavond is naar men aan de „Maasb." meldt, nabij Schiedam, op het kruispunt der lijnen Hoek van Holland en Den Haag, vanuit een trein, die militairen vervoerde en uit Lage Zwaluwe kwam, met steenen gegooid, op den electrischen trein uit Den Haag, die 10.32 te Schiedam passeert. Een der inzittenden van den electri schen trein werd licht gewond. BOSSEN RIET VERBRAND. Don derdagnacht is in den polder Patrus in den Biesbosch brand ontstaan in 'n groote partij riet, vermoedelijk door kwaadwilligheid. Ongeveer 15.000 bos sen werden een prooi der vlammen, evenals een groote schuur, welke als nachtleger gebruikt wordt voor arbei ders, welke aldaar een geheele week plegen te verblijven. De schade wordt door verzekering gedekt. De rivierpoli tie heeft de zaak in onderzoek. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vrijdagmiddag is op een onbewaakte spoorovergang onder de gemente W o r - k u m een paard en wagen, welke bela den was met gras, door den trein, welke om 4 h 21 te Workum moet arriveeren, gegrepen. Het voertuig werd over een afstand meegesleurd, waarbij het paard losraakte en ongedeerd bleef. De voer man werd van den wagen geslingerd en met zware verwondingen opgenomen. De wagen werd geheel verbrijzeld. De trein had slechts weinig vertraging. VIER MANNEN ONDER STROOM. Vrijdag was een viertal arbeiders be zig op een boerderij onder de gemeente Meeden, met het electrisch dorschen van den korenoogst. Door tot nu toe onopge helderde oorzaak is een der arbeiders in aanraking gekomen met een onder stroom staanden electrischen draad, waarna ook de andere arbeiders contact met den draad kregen. De laatste drie waren spoedig hersteld, doch de eerste arbeider moest op geneeskundig advies naar huis worden vervoerd. OP AVONTUUR MET EEN GESTO LEN JACHT. Onlangs maakten we melding van de landing aan de W a 1- chersche kust van twee mannen, die uit Engeland waren gekomen met een jacht, dat bij nader onderzoek bleek te zijn gestolen. De „Times" vertelt nu het volgende van dit avontuur: Twee mannen: de 22-jarige Zuid- Amerikaansche zeeman J. de W, en de 32-jarige mijnwerker uit Plymouth, E. L. waren aan het wandelen langs de Engelsche kust. Toen de avond viel leek het hun te Whitestable liggende jacht „Lapwing" een geschikte slaap- plaats. Toen er bij het krieken van den ochtend een mooie stroom stond naar zee kon de W. zijn zeemansneigingen niet langer bedwingen en gooide het schip los. De Engelschman was bij dit alles slechts een tegenstribbelend toe schouwer, want toen zij eenmaal op drift waren kon hij er nTëts meer tegen doen. Het begon hard te stormen en op goed geluk, want ze hadden geen kom pas, zeilde het tweetal in de richting van de Hollandsche kust. Daar geko men, legden zij aan en vroegen aan boeren om wat voedsel, want zij had den niets aan boord. Zij bleken toen 30 mijl van den Hoek van Holand af te zijn. Daarna verloren zij de kust weer uit het oog en stak er zoon storm op, dat zij alle aandacht aan hun schip moes ten wijden. Pas drie uur later kregen zij de kust weer in het oog en konden zij, geholpen door een stoomboot lan den, 15 mijl van Vlissingen, zooals la ter bleek. De beide dieven waren uit geput van honger en vermoeidheid. Zij werden naar den burgemeester van V e e r e gebracht, die hun voedsel gaf, maar hen tevens arresteerde, omdat zij geen paspoort hadden. Per autobus werden zij daarop ver voerd naar Middelburg waar zij twee weken werden gevangen gehouden. Vandaar werden zij gebracht naar Roo sendaal om door de politie over de Belgische grens te worden gezet. Wat nu te doen? Zij gingen maar weer loo- pen en kwamen den volgenden ochtend in Antwerpen aan. Daar vervoegden zij zich bij den consul, die hun in een zeemanstehuis onderbracht en van daar naar Engeland stuurde. Als reden waarom hij het jacht had genomen, noemde W. het feit, dat hij in Engeland geen schip kon krijgen, en hoopte, daar hij Hollandsch sprak, in Nederland meer kans te hebben. Als er eenig voedsel aan boord was geweest zou hij waarschijnlijk getracht hebben Z.-Afrika te bereiken. L. werd spoedig vrijgelaten, de W. bleek echter allerminst een schoone lijst te hebben. Geboren als zoon van een dominee in Pretoria, ging hij al spoedig als zeeman naar Australië, al waar hij lid werd van een misdadigers- bende en trouwde met de dochter van den aanvoerder daarvan. Een van zijn straffen had hij uit te zitten gehad op St. Helena, vanwaar hij zonder succes had trachten te ontsnappen. Voor deze eveneens onsuccesvolle escapade naar Holland heeft men hem zes maanden dwangarbeid gegeven.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6