oOjijoL psX jWYids^palcfle, SOLA SILVER De Kleine Bazar - Goes BINNENLAND. ZEELAND. Holland's beste stan- daardmerk versch ge karnd met 25 °/o aller fijnste roomboter onder Rijkscontrole. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1932. No. 201. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. NA DE OPERATIE. DE KONINGIN. Naar wij vernemen zal de Koningin 6, 7 en 8 September a.s. Amsterdam be zoeken. De Koningin zal niet in de hoofdstad overnachten, doch iederen ochtend uit Soestdijk komen en des avonds weer terugkeeren. Officieele rij toeren zullen niet gemaakt worden. DE CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER. Bij Kon. besluit van 24 Augustus is de invoer van kousen en sokken, tapijten, naaigaren en tafel- en servetgoed gecon- tingenteerd voor den tijd van 7 maan den (1 Augustus 19321 Maart 1933). x De percentages zijn als volgt vastge steld: Kousen en sokken: 90 pet. van den in voer per 7 maanden in de jaren 1930 en 1931; tapijten: 75 pet. van den invoer over hetzelfde tijdvak; naaigaren: 80 pet. van den invoer over hetzelfde tijdvak; tafel- en servetgoed: 70 pet. van den invoer per 7 maanden in de jaren 1929, 1930 en 1931. Het bedrag ter bestrijding van de kos ten zijn door den Minister van Economi sche Zaken en Arbeid vastgesteld op ten honderd van de bij den invoer te de- clareeren waarde. DE RINGRIJDERIJ VAN VREEMDE LINGENVERKEER. Niet de voorzitter der Vereeniging, doch de secretaris, de heer mr. P. C. Adriaanse, heeft gisterenmorgen de me- dedeeling gedaan van het aanbieden van een wisselbeker door den oud-voorzit ter, den heer H. J. G. Hartman. Het is den geheelen dag gezellig druk gebleven in de Abdij en al mogen er dan niet zoovele betalende bezoekers zijn geweest als vorig jaar, toen dit aantal 2500 was, toch zijn er nog een 1700 per sonen binnen geweest, die geofferd heb ben en later toen de poorten „geopend" waren hebben nog velen een gratis kijkje genomen. Er zijn voor en na de pauze 13 omme gangen gereden, alvorens tot het hoofd nummer kon worden overgegaan, name lijk tot het rijden om de vier wisselbe kers, van H. M. de Koningin, van mevrouw en dr. W. H. van Loon, van de gemeente Middelburg en van den heer Hartman. Hieraan konden deelne men zij, die 12 of meer ringen hadden gestoken, totaal 20 personen. De opga ve van hen, die daatoe behoorden blijkt uit den nader te vermelden volledigen uitslag. Deze 20 rijders mochten voor dit doel vier ommegangen maken en daarbij ge lukte het aan L. P. Brasser het maxi mum, dus 8 ringen te steken en kwam deze jeugdige rijder uit Vrouwenpolder in het bezit voor één jaar van den beker onzer landsvrouwe, Een drietal rijders hadden 7 ringen en moesten voor de drie andere be kers kampen met het resultaat, dat L. Koole Wzn. uit Ritthem dien van me vrouw en dr. van Loon verwierf, P. Brasser uit Vrouwenpolder dien van de gemeente en Corns. Koole Jz., dien van den heer Hartman. Intusschen was ook de beker verre den, dien de Amstelbierbrouwerij be schikbaar stelde als wisselprijs te ver rijden tusschen de 5 oudste deelnemers. Hierbij was P. de Pagter Jz. uit Ritthem winnaar. Alvorens tot het kampen om de an dere prijzen en tot het potlepel rijden werd overgegaan, had de uitreiking van de bekers plaats. De Voorzitter, mr. J, Moolen- burgh, richtte zich daarbij tot den Com missaris der Koningin en bracht hem dank, dat hij zich bereid had verklaard dezen beker uit te reiken, waarin het bestuur een bewijs ziet, dat het werk der vereeniging ook met deze ringrijde- rijen als van algemeen belang wordt be schouwd, wat ook reeds blijkt uit het uitloven van dezen wisselbeker door de Koningin. De Commissaris der Konin- g i n zeide gaarne aan de uitnoodiging gevolg te geven; spr. bracht dank aan H. M, de Koningin voor het uitloven van dezen beker, waaruit weer eens te meer Hare belangstelling voor Zeeland en ook voor het instandhouden van dit volks vermaak blijkt. Hulde brengt spr. ook aan het be stuur der wakkere vereeniging Vreem delingenverkeer voor alles wat het o.a. voor de ringrijderij doet. Spr. richtte zich ten slotte tot den winnaar en hoop te, dat deze ook volgende jaren een zelf de succes mogen hebben. Spr. reikte den beker uit en stelde voor een driewerf hoerah uit te brengen op H. M, de Ko ningin, waaraan gaarne werd voldaan. De gelukkige winnaar L. P. Brasser, bracht dank aan den Commissaris voor het uitreiken en aan H. M. de Koningin voor het beschikbaar stellen van den beker. Hierna nam de Voorzitter het woord en zeide dat de heer dr. Van Loon weer naar Amerika vertrokken was en hem verzocht den beker uit te reiken, Spr. wees er op dat L. Koole Wzn. reeds meer bekers behaalde en hoopte, dat deze daarmede voort zal gaan. De heer Koole verzocht den voor zitter zijn dank aan dr. Van Loon en mevrouw over te brengen. De Voorzitter bracht nu dank aan de gemeente, dat zij ondanks de slechte tijden toch nog weder een beker beschikbaar stelde, wat wijst op de goe de verstandhouding met Vreemdelin genverkeer. Deze beker moet drie maal achter elkaar of 4 maal in het geheel gewonnen worden. Spr. overhandigde den beker aan den bekenden bekerwin naar Piet Brasser. De heer Brasser onderschreef vol komen de woorden van dank aan de gemeente Middelburg en hoopte, dat die zoo zal voortgaan. Ook bracht spr. dank aan het bestuur van Vreemdelingenver keer en de Commisie voor de ringrijde rij en stelde een driewerf hoera in op de gemeente en V. V. De Voorzitter richtte zich hierop tot den heer Hartman, die met zijn echt- genoote een groot deel van den dag aanwezig was en bracht hem dank voor zijn blijk van nog steeds medeleven, spr. zou aan den beker de voorwaarde wil len verbinden dat de schenker hem zoo eenigszins mogelijk, steeds zelf zal komen uitreiken. De heer Hartman zeide weer met groot genoegen gekeken te hebben naar de flinke Zeeuwsche jongens en mannen op de sterke Zeeuuwsche paarden en naar hun goeden blik bij het rijden naar den ring. Men weet dat Vreemdelingen verkeer destijds deze zaak ter hand heeft genomen en sedert dien is het rij den naar den ring zeer toegenomen en heeft bijna ieder dorp op Walcheren jaarlijks zijn ringrijderij. Het is spr. zeer aangenaam, dat zijn beker voor de eer ste maal aan een deelnemer uit Koude- kerke toekomt, omdat Koudekerke zulk een groot deel der rijders heeft ge leverd, waarom spr. het aan andere plaatsen ten voorbeeld stelt. De heer C. Koole Jz. bracht dank voor den beker, hoopte ook, dat de heer Hartman hem zooveel mogelijk zelf zal uitreiken en stelde een driewerf hoerah op den oud-voorzitter van V. V. in. Ten slotte overhandigde de Voor zitter aan den heer De Pagter den beker van de Amstelbrouwerij en hoop te dat deze hem volgende jaren zal ko men verdedigen. Nu kon met het kampen om de ge wone prijzen worden voortgegaan om de volgorde te bepalen voor hen, die een gelijk aantal punten hadden. Het resul taat was ten slotte: lste prijs Jan Reijnierse Cz., Koude kerke, 21 ringen; 2de P. Dingemanse, Biggekerke, 18 r.; 3de P. Brasser, Vrou wenpolder, 17 r.; 4de Corns. Koole Jr., Koudekerke, 17 r.; 5e L, Koole Wz., Rit them, 16 r.; 6de J. Mesu, Veere, 15 r.; 7de W. Koole Jr., Koudekerke, 8ste A. de Visser, Oostkapelle; 9de J. Castel, Vlissingen, allen 14 r.; 10de C. A. Pol derdijk, Nieuwland, 11de P. D. Nijpjes, Middelburg, 12de P, Duvekot Wz,, Vrou wenpolder, 13de L, P. Brasser, Vrou wenpolder, allen 13 r.; 14de Jan Reij nierse Pz., Koudekerke, 15de C. de Wit te Jr., Koudekerke, 16de P. Pleijte, Nieuwland, 17de Jac. Brasser, Vrouwen polder, 18de W, Koole Wzn., Souburg, 19de J. de Pagter, Domburg, 20ste J, Koole, Middelburg, allen 12 r. (tot zoo ver dus de deelnemers voor de bekers); 21ste L. ReijniersePzn., Biggekerke; 22e A. Maljers, Veere; 23ste P. Lampert, Middelburg; 24ste Jan de Pagter Jzn., Ritthem; 25ste Jan Maljaars, Biggeker ke; 26ste Jacob de Vos Dzn„ Koudeker ke; 27ste K. Janse, Middelburg, allen 11 r.; 28ste P, Brasser Lzn., Koudeker ke; 29ste H. P. Janse, Middelburg, 30ste J. Koole Jr., Koudekerke en 31ste L. de Voogd, Nieuwland, allen 10 r. Den bestuursprijs, bestemd voor den besten der 6 jongste deelnemers, behaal de A. Maljers te Veere, met 5 van de 6 ringen, de medaille van den heer W. Nijzink te Vlissingen voor hem, die het grootst aantal ringen achter elkaar had, verwierf de heer Piet Brasser met 7 ringen en ten slotte werd J. Mesu uit Veere eigenaar van het beroemde kleinood, den potlepel. Bij de uitreiking van deze prijzen te ongeveer 7 uur, heeft de voorzitter dank gebracht aan de rijders, dat zij gehoor hebben gegeven aan den op roep om deel te nemen. Het bestuur juicht het toe dat in de meeste dorpen zelf ring gereden wordt', maar spr. hoopt dat allen ook hun krachten blijven ge ven aan de vereeniging. Aan allen, die verder, op welkevwijze ook, mede hiel pen om den dag te doen worden, wat zij werd, bracht spr. verder dank, aan de gemeentelijke en politioneele autoritei ten, aan de commissieleden enz. Hierna kon ieder op zijn beurt keuze maken uit de prijzen, waaronder ook ge schenken van de heeren J. C. Blaupot ten Cate, C, J. M. Hackenberg, P. J. M, Hackenberg, mr. M. C. v, d. Minne, jhr. P. J. Boogaert, M. Bek, L. Lagaaij, J. K. Mesu Jr. en firma A. A. Mes Gz. De firma Erven Wed. J. van Nelle te Rot terdam bood iederen deelnemer een pakje tabak aan. Tijdens de laatste uurtjes kon men meer genieten van het aardige schouw spel van Walchersche meisjes op de flinke paarden, rijdeende in de steeds schitterende omgeving van de Abdij. Een schilderachtig gezicht waren de menwagensvol met meisjes en jongens getrokken door versierde paarden, die na afloop huiswaarts keerden. Gedurende de middaguren zorgde 'n sterk strijkje, onder leiding van den heer A. Calatz, voor goede muziek, door het prachtige weer in de open lucht ge geven. De gemeentereiniging deed uitstekend werk na afloop door alles zooveel mo gelijk op te ruimen. Naar wij vernemen zal reeds Zater dagavond in de Electro Bioscope de ge luidsfilm draaien, die tijdens de ring rijderij is opgenomen. Een rijdende Tentoonstelling. Gisteren tegen den avond arriveerde a 1 h i e r op de Markt de groote reisauto van den A. N. W. B., toeristenbond voor Nederland, waarin op zeer practische wijze een geheele tentoonstelling van kaarten, boekwerken, enz., uitgegeven en verkrijgbaar gesteld door den Bond, geborgen is. In een minimum van tijd kunnen de zware platte koffers op pas sende schragen worden uitgereden. Dit alles is vlug met een keurige tent over dekt en een tentoonstellingsstand is ge reed. Een en ander trok veel belangstel- (Ingez. Med.) ling en moet als een goede propaganda voor dezen Bond, wiens werkkring zeer uitgebreid is, worden aangemerkt. VOLKSCONCERT „HOSANNA," In ongeveer anderhalven dag tijds heeft de Groote Markt haar oude aan zien weer herkregen. De kermistenten e.d. zijn verdwenen, nijvere stadswerk- lieden zuiverden het terrein van aller hande vuilnis, en gisterenavond klonk inplaats van de schrille kermismuziek, de muziek van „Hosanna" over het groo te marktplein. We behoeven wel niet op te merken, dat de muziekliefhebber een concert van „Hosanna" verre verkiest boven 't kermis-spektakel en zoo waren er ook gisteren weer velen, die van de met zoo veel zorg vertolkte nummers genoten. Hiertoe behoorden echter zeker niet de motorrijders, die enkele malen met veel knalpotgeknetter langs de Markt reden, terwijl er één zelfs zoo ver ging, dat hij een rondje reed. En de directeur van „Hosanna", die reeds een paar maal de dirigeerstok op geheven had, wachtte geduldig, tot de knalpotmaniak verdween in de Lange Kerkstraat. Was hier geen aanleiding voor de po litie om kalmeerend of knalwerend op te treden? Het Oranjefeest, Als onderdeel van de feestviering op 31 Augustus a.s. zal 30 Augs, in de Groote Kerk een orgelconcert gegeven worden door den heer Adr. Kousema ker. Medewerking hieraan zal verlee- nen de heer Frans Dieleman van Rijs wijk, zanger, een leerling van den be kenden Willem Ravelli. Morgenavond zullen de muziek verenigingen „Oefening kweekt Kunst" uit Westkapelle en „Euphonia" uit Goes ieder met een concert in het Bellamy- park het permanent festival sluiten. Het eerste gezelschap speelt te 7.45 uur, het tweede te 8.45 uur. Bakker en Dichter. 's-HEER ARENDSKERKE. De bakker J. J. Harthoorn alhier levert zijn brood o.a. aan den bekenden levensliederaar Clinge Doorenbos. Naar aanleiding van die, blijkbaar in den smaak vallende, le- &B.6K. koop, BLUE BAND door Dr. Jan Walch, 23 Kees was al opgestaan. „Ik zal mijn tijd noodig hebben", zei hij. „Mag ik even een taxi opbellen?" Vijf minuten later reed hij naar zijn hotel, maakte zijn koffertje gereed, en pakte den trein van elf uur naar Ant werpen. Hem snelde vooruit een tele gram van dr. Marelman: „Bender is op weg naar u toe. Wacht nog met brief aan ministerie." Aan het station te -Florence werd Kees, die zijn komst nader telegrafisch had aangekondigd, in den vroegen mor gen afgehaald door Clara, Het was een ontmoeting van twee afgematte men- schen, maar die opfleurden toen ze el kander zagen; zij, omdat ze nu den zoo innig ontbeerden steun en raad zag naderen; hij, omdat hij was bij wie hij zoo innig graag helpen wou, en wier ontreddernig hij raadde. Laten we h er eerst even aan het station een kopje koffie drinken, zei hij, terwijl hij met weedom zag, hoe groot haar oogen stonden in het vermagerd gezicht. Als je niet te moe bent van de reis. Kind zei hij, terwijl zijn blik haar met verteedering en meelijden omvatte, „denk heusch maar niet zoo moederlijk aan mij. Ik geloof, dat jij meer behoefte hebt aan rust dan ik," Ja; ik voel me wel moe, zei ze. En het kwam haar voor, dat ze nu voor het eerst voelde, hóé moe ze was. Maar meteen richtte ze zich weer krachtiger overeind, en zwijgend liepen ze naast elkaar het perron langs, de controle door, en gingen in een waranda in de schaduw zitten. Hij bestelde koffie; wachtte tot de kellner weg was, wacht te toen nog, tot zij zou beginnen te spre ken. Ik ben erg blij, dat je gekomen bent om me.om ons te helpen, zei ze dankbaar. Het is een heele reis voor je geweest. Och, dat is niets. Vertel nu eens: hoe is het met hem. 't Is erg moeilijk, zei ze. „Sinds dat telegram van het ministerie geko men is, is het ontzettend moeilijk. Hij piekert; hij zit voortdurend voor din gen, die hij niet begrijpt. O, en je weet niet, hoe vroolijk en gelukkig hij juist die laatste weken op reis was. Zoo, als ik hem nooit gekend heb. Zoo 'echt frank en vrij en genietend van het leven, als een jongen. Maar nu is het ineens uit. Hij heeft ook al een keer of vier weer zoo'n crisis gehad. En ik weet niet meer wat ik zeggen en wat ik zwijgen moet. Ze staarde voor zich uit over het fel- zonnige plein. Het is goed dat jij mij alleen bent komen halen, Clara, zei Kees, „Nu kun nen we elkaar eerst 'eens even op de hoogte brengen." 't Ging erg makkelijk, antwoordde ze triestig. „Ik ben moe van al het draai en en verdraaien, dag in dag uit; dat noodig is, om hem nog 'een beetje in evenwicht te houden. Ja, ik lieg nu de dubbele portie.... Maar nu, juist om dat ik niets meer wis te verzinnen, zei ik maar gewoon.' ,,Ik ga Kees halen; blijf jij nu rustig thuis' En hij knikte alleen maar. Hij geeft het maar over; dien indruk krijg ik. Hij wil maar niet meer vragen, niet meer probeeren te be grijpen, wat er nu allemaal om hem en met hem gebeurt. Als we nu eenvoudig maar den knoop konden doorhakken, en ontslag vragen, dat zou een ver lossing wezen.... Kan dat niet? Och, alles kan per slot van reke ning; als het moet. Maar we zouden van wat we bezitten, héél armpjes moeten leven. En dan nog, bezitten we dat beetje over een jaar, over 'n paar maan den nog? Nee, Kees, als ontslag de eenige mogelijkheid is, dan moeten en dan zullen we er ons doorslaan; en dan zou het toch wegens gezondheidsrede nen zijn, dus dan hadden we wat pen sioen. Als hij zelf ontslag néémt, is dat ook weg. Nee, nee, de kinderen ma ken dat ook al onmogelijk, We moeten volhouden en vechten zoolang als we kunnen; en dan: 't is toch maar een tij delijke quaestie; wie weet, hoe gauw hij weer beter is, hè? Is 'tniet? Dat zegt zegt de dokter toch ook?" Zeker, hij wordt beter. Maar het kan wel nog een maand of wat duren Nu, luister nu eens, Kees, We heb ben een telegram gekregen, dat hij zich moet verantwoorden over die Straat- burgsche geschiedenis, enfin je weet daar één-en-ander van. En een brief er achteraan, van zijn chef, waarin hij zijn verwondering uitspreekt, enfin, en der gelijke termen, echt in den ijzigen amb- telijken stijl, waar Henri niets van be grijpt. „Ik begrijp niet, dat hij zoo ver wonderd is", zegt hij dan. En zoo leest hij zoo'n heelen brief. Maar ieder ander die hem leest, voelt wel het harde drei gen dat er in zit. Hier is hij." Ze reikte Kees den brief over. Het was een voorbeeld van officieelen stijl, waar in na de „verwondering" over gedragin gen, die voor een ambtenaar, indien waar bevonden, niet anders dan als com- prometteerend zouden behooren te wor den gequalificeerd, aljsnog, de (hoop werd uitgesproken, dat een zoodanige verklaring mogelijjk zal blijken, waar door voor den minister de mogelijkheid zou blijven bestaan, U in Uwe ambtelij ke functie te handhaven. „Hoewel ik mij niet ontveins, dat zooal van geenerlei laakbaren opzet, gezien de omstandig (Ing. Med.) heden, toch waarschijnlijk van een den ambtenaar onpassend gebrek aan voor zichtigheid zal moeten worden gespro ken." Het is me een taaltje, zei Kees, terwijl hij het papier teruggaf. „En daar moet dan nu ten spoedigste op geant woord worden. Schriftelijk. Hij moet er in geen geval zelf heengaan. Zooals hij op 't oogenblik is, zou hij alles beder ven." Zijn resolute uitspraken en de een voudige afdoende motiveering gaven Clara een gevoel van veiligheid. Het is dus maar zaak, een góéjen brief op te stellen. En dan moet hij dien maar niet te nauwkeurig lezen; we moe ten hem bijbrengen, dat hij hem eenvou dig onderteekent. Ja, als we dat samen gedaan kun nen krijgen Dat móét. Hoor es. Clara, ik ben wel géén bolleboos in het schrijven van dergelijke epistels, maar jij helpt me dan maar, en dan met de noodige „ik heb de eer's" en zoo wat ook al weer leu gens zijn, en waar hij dus misschien ook bezwaar tegen zou maken Ongetwijfeld. O Kees, ik heb al genoeg zitten probeeren aan brieven, waarmee hij zou kunnen instemmen, maar 't gaat niet. Je kunt geen twee zinnen zonder leugens schrijven, als 't eenigzins doeltreffend zal zijn", (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5