ZEELAND. LANDBOUW. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1932. No. 200. DE UITVOERING DER CRISIS- VARKENSWET IN ZEELAND. Men verzoekt ons vanwege de Zeeuw sche Varkenscentrale het volgende te vermelden: Zqoa;s bekend, is op 15 Augustus j.l. de Crisisvarkenswet in werking getre den. De bedoeling van deze wet is om de varkenshouderij weer op 'een loonen- de basis te brengen en te voorkomen dat dezen tak van het landbouwbedrijf geheel ten gronde wordt gericht. In de landbouwbladen en in de pers is het doel van de wet reeds in het kort uit eengezet, zoodat we in het volgende ons zullen bepalen tot datgene, dat elke varkenshouder in Zeeland moet weten. De uitvoering van de wet is opgedra gen aan de Nederlandse he V a r- kenscentral'e onder toezicht van een Regeeringscommissaris ir. S, L. Louwes. De taak van de Nederlandsche Var kenscentrale is het regelen van den ex port van varkensvleesch en het behee- ren van een stabilisati'efonds. De Ne derlandsche Varkenscentrale is de eeni- ge kooper van exportvarkens, zij heeft dus als het ware een monopolie, niet om tegen lage prijzen op te koopen maar tegen voor den boer loonende prijzen Betaald zal worden naar het slachtge- wicht en kwaliteit. Op de varkens die voor het binnenland worden geslacht zal een heffing plaats hebben die voor de periode 15 Aug.3 September is vastgesteld op 9 cent per kg. geslacht, hetgeen overeenkomt met 77K cent per kg levend gewicht. Bedoelde heffing zal worden geïnd door de Vleeschkeu- ringsdiensten. De regeling komt dus hier op neer, dat de consument, die tot nog toe heeft geprofiteerd van de lage prij zen van varkensvleesch, spek enz, een wat hoogeren prijs betaald. De gelden die door de Vleeschkeuringsdiensten worden geïnd en de inkomsten van de invoerrechten op varkens en varkens vleesch worden gestort in het Stabili satiefonds, waaruit de export zal wor den gesteund, Vanwege de Nederlandsche Varkens centrale zullen op verschillende plaat sen in Zeeland zaakvoerders wor den aangesteld, die de exportvarkens opkoopen. De namen en woonplaatsen van deze zaakvoerders zullen binnen kort worden bekend gemaakt en tevens de leveringsplaatsen waarop de export varkens zullen moeten worden aange voerd. De handel in varkens voor het binnen land blijft voorloopig vrij. Om tot een goede werking van de Cri sisvarkenswet te komen is het noodza kelijk dat de varkensfokkerij en bin nenkort mogelijk ook de varkensmes-' terij, geregeld worden, omdat bij een ongelimiteerde uitbreiding de voordee- len, die men met de wet beoogt, weer verloren zouden gaan. Bij de uitvoering van dit werk wordt de Nederlandsche Varkenscentrale bijgestaan door elf Ge westelijke Varkenscentrales; in Zeeland is dit de Zeeuwsche Varkenscentrale. Aan de Zeeuwsche Varkenscentrale die opgericht is door de 5 in de provin cie Zeeland werkzame landbouworgani saties, is opgedragen om in de maand September alle varkens te merken en tegelijkertijd den varkensstapel te in ventariseeren. Het bestuur is als volgt samengesteld P. J. J. Dekker te Wemeldinge, Voor zitter; F. J. van Campen te Graauw; H. C. v. d. Zande, te Nieuwerkerk; C. Stur tewagen te Eede; J. Wisse te Kapelle; C. Zwagerman te Middelburg. Secretaris van de Zeeuwsche Varkens centrale is de heer E, G. van Campen te Hulst. De Zeeuwsche Varkenscentrale heeft het werkgebied verdeeld in 12 distric ten. Elk district heeft een districtscom missie bestaande uit drie leden en drie plaatsvervangende leden terwijl voor elk district door het bestuur een merker is aangesteld. In September, wanneer alle varkens gemerkt moeten worden, bestaat het merken u t het aanbrengen van een ta- toueermerk op het linkeroor. Alle varkenshouders in Zeeland die nen lid te worden van de Zeeuwsche Varkenscentrale, ook de landarbeider met 1 varken, anders kan hij geen be wijs verkrijgen van het bestuur der Zeeuwsche Varkenscentrale voor ont heffing van de slachtbelasting. Het lid maatschap is kosteloos. Het bestuur der Zeeuwsche Varkenscentrale heeft de kosten van het merken in September vastgesteld op 0.15 per merk. De var kenshouder moet, wanneer de merker zijn komst heeft aangekondigd, zijn var hens opgestald hebben. Wanneer de varkenshouder zulks verlangt, is de merker verplicht zijn materiaal zoo goed mogelijk te ontsmetten, de desbetreffen de varkenshouder moet echter voor ont- ^^ttiHgsmateriaal zorgen. Iedere varkenshouder wordt in zijn eigen belang aangeraden om den merker en den secretaris of het lid der districts commissie die inventariseert alle hulp en bijstand te verleenen, die gevraagd worden. Na een door den minister te be palen datum zullen geen ongemerkte varkens meer op een bedrijf aanwezig mogen zijn. Wanneer een varkenshou der geen medewerking verleent, zal hij voor groote moeilijkheden komen te staan. HET ANTI-OORLOGSCONGRES. De „Tribune" meldt, dat bij monde van dr. Frederiks, secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, en mr. Van Blom, secretaris-ge neraal van het departement van justitie, aan een delegatie van het Nederiandsch comité ter voorbereiding van het anti- oorlogscongres is meegedeeld, dat de re geering weigert aan buitenlanders, die voor de reis naar Nederland een visum noodig hebben, deze te verstrekken. In het bijzonder werd de nadruk erop ge legd, dat de delegatie uit de Sowjet- Unie in geen geval visa zal kunnen krij gen. Verder werd aan de delegatie meege deeld, dat aan de gedelegeerden die in het bezit zijn van een geldig paspoort en geen inreisvisum noodig hebben, geen moeilijkheden in den weg zullen worden gelegd. In verband met het bovenstaande be richt van de „Tribune" heeft de „N. R. Ct." van mr. Frederiks, secretaris-gene raal van binnenlandsche zaken, verno men, dat zijn naam ten onrechte is ge noemd. Wel heeft mr. Van Blom, secre taris-generaal van justitie, eenige hee ren, die zich over de toelating van bui tenlanders bij hem vervoegd hadden, herinnerd aan de verklaring van minis ter Ruys de Beerenbrouck, dat de re geering niet sympathiek staat tegenover dit congres en geen faciliteiten voor het bijwonen ervan door buitenlandsche de legaties zal verleenen. Hieruit kan de conclusie getrokken worden, dat er voor zulke delegaties, voor zoover zij er be hoefte aan hebben, ook geen visa ver leend zullen worden. DE „DEMPO". Het onderzoek van de overblijfselen van het passagiersgoed van de „Dempo" door het Laboratorium te Bandoeng heeft een negatief resultaat gehad. Er is geen enkele aanduiding, in welke richting ook, verkregen. RAAD VAN VEERE. Ged. Staten willen geen leening verstrekken, De betonnen garnalenstortplaatsen, VEERE. Woensdag vergaderde de Raad des voormiddags te 10 uur. Aan wezig waren alle leden, Mededeeling wordt o.m, gedaan van een schrijven van Ged. Staten betreffen de de kosten van verbetering van den weg MiddelburgVeere. Naar aanleiding hiervan merkt de voorzitter op dat G. S. geen geld- leening voor dezen weg, groot 19.330, willen verstrekken. Dit is wel een te leurstelling, maar niettemin kan de zaak hierop toch niet stranden. Verder wen- schen G, S. dat de gemeente een nieuw besluit zal nemen, waarbij dat genomen in de vorige vergadering komt te ver vallen. I i De meerderheid van het eolloge van B, en W. meent, den Raad te moeten ad- viseeren, aldus te besluiten. Met 5 stemmen vóór en 2 tegen wordt aldus belsoten. Tegen de heeren Blind en Van Be veren. Vervolgens is ingekomen een schrijven van M. Jansen te Stellendam betreffen de de betonnen stortplaatsen voor gar nalen op de Kade. De voorzitter deelt mede dat B. en W. den heer Jansen hebben uitgenoo- digd, waarna een langdurig en breed voerig onderhoud heeft plaats gehad. Hij verzocht eenige dagen te mogen wach ten alvorens zijn beslissing te nemen. Daarna is het bovenaangehaald schrijven ontvangen. Het is een buitengewoon moeilijke geschiedenis. Eensdeels doet het genoegen dat hij volmondig bekent, dat de betonplaten niet aan de te stel len eischen voldoen. Doordat de zaken op het oogenblik zoo slecht gaan, kan hij zich geen extra uitgaven veroorloven, waardoor hij B. en W. verzoekt dit jaar den toestand te willen bestendigen. Mocht de toestand nog slechter worden, dan zou de zaak moeten worden stopge zet. De meerderheid van B. en W, meent, den toestand voorloopig dan maar te moeten handhaven, De plaatsvervangen de bedrijfsleider heeft zijn taak cons ciëntieus opgevat, hetgeen tot tevreden heid stemt. De heer C a s t e 1 vindt dat als uiter ste tegemoetkoming, toestemming moet worden gegeven om de garnalen aldus in ontvangst te nemen. Er is in de zaak veel verbetering gekomen, o.a. worden de garnalen op de platen gebracht. De Voorzitter zegt dat den heer Jansen wel kan worden medegedeeld, dat de bedrijfsleider de zaak op non chalante wijze aanpakt. Jansen blijkt wel van goeden wille te zijn, maar niet zijn bedrijfsleider. Hij heeft moeilijkhe den in zijn bedrijf, z'n product daalt in prijs en hij weet niet of hij het bedrijf kan voortzetten. Uit die overwegingen is het te billijken dat hij voorloopig 6Ó0 tot 700 zou kunnen besparen; zelf geeft hij toe dat de stortplaatsen niet deugen. Derhalve stelt spreker voor aan den heer Jansen te berichten, dat de verbetering van de losplaatsen wordt aangehouden totdat de resultaten van het bedrijf bekend zijn, evenwel on der reserveering van alle rechten. Met 6 tegen 1 stem wordt het voor stel aangenomen. Tegen den heer Van Beveren. Thans is aan de orde het voorstel van B. en W. om het staangeld van een ca- roussel op de kermis tot 10 te verla gen, waarover de stemmen in de laat ste vergadering van den Raad staakten, Het voorstel wordt nu met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Wouters, Simonse en Gideonse. Vervolgens wordt de gemeente-reke ning over het dienstjaar 1931 aan den Raad aangeboden. De gewone dienst wijst in ontvangsten 45.934, in uitgaven 28.572 aan. De kapitaaldienslt wijst in ontvangsten 25.699, in uitgaven 22.770 aan. Oogenschijnlijk lijkt een voordeelig saldo van plm, 20.000 gunstig, doch dit is slechts schijn. De belastingen heb ben méér opgebracht, dan geraamd is. Bovendien zit in dit bedrag ook de sub sidie van de provincie voor de restaura tie. We boeren eigenlijk gunstig op de spaarpenningen van vorige jaren, al dus de Voorzitter. Er wordt een commissie benoemd tot het nazien van deze rekening, bestaande uit de heeren Simonse, Gideonse en Blind. In het college van B. en W. is ook be handeld de afwatering van het percee van den heer van de Gruyter, aan de Kapellestraat. Deze heeft een perceeltje grond, waarop hij een schilderswinkel wenschte te bouwen. Hij moet een afwa tering hebben, daar hij het water niet behoorlijk kan afvoeren, en wil daarom het graafwerk hiervoor verrichten, in dien de gemeente de buizen betaalt. De kosten hiervan bedragen ongeveer 21, Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. De heer Wouters vraagt of nu een beslissing kan worden genomen op het verzoek van den heer Corn. Wattel om pachtverlaging, aangezien dit in de vo rige vergadering is aangehouden. De Voorzitter antwoordt dat dit is aangehouden tot het eind van het jaar. De heer Wouters informeert vervol gens of Wattel dan niet in beroep kan gaan. De Voorzitter repliceert dat hij zich tot den kantonrechter kan wenden en zich daar beroepen op hetgeen de ge meente besloten heeft. De heer Simonse vraagt of er al gelet wordt op dat onbeschofte rijden nabij Zandijk, De Voorzitter antwoordt, dat daarop gewezen is. De heer Simonse wijst er op, dat verschillende auto's uit den Boschweg, naar Veere rijden in plaats van naar Middelburg. Hij zag derhalve gaarne dat een wegwijzer op Zandijk werd geplaatst. De Voorzitter zegt dat nabij de brug aan de Boschweg een wegwijzer van den A.N.W.B. is aangebracht, waar op duidelijk staat aangegeven, dat de weg naar Middelburg gaat over den eer sten klinkerweg aan den rechter kant. De heer B 1 i n d is in deze maand het restauratiewerk van het stadhuis gaan bezichtigen en staat verwonderd dat er reeds zooveel werk is tot stand geko men. Hij vindt dat er van de zijde van de raadsleden zoo weinig belangstelling bestaat. Het is zeer aanbevelenswaard aldaar eens een kijkje te gaan nemen. De Voorzitter beaamt zulks en stelt voor om gezamenlijk de zaak eens te gaan opnemen. De heer V an Beveren merkt op, dat indien het werk klaar zal zijn, een magnifique gebouw is gerestaureerd, doch men dient niet te vergeten, hoeveel moeite het gekost heeft eer men zoover was. Daarom moet men juist nu eens gaan kijken. De heer V an Beveren informeert hoe het met het vereenigingslokaal staat. De Voorzitter antwoordt dat de zaak niet doorgaat, omdat er niet genoeg belangstelling voor bestaat. Met betrekking tot de afwatering van de Begraafplaats zegt de Voorzitter dat het College van B. en W. in onder handeling is met het Provinciaal Water schapsbestuur. Zoodra de vacantie voor bij is zal de heer Van Weijnsbergen zich ter plaatse komen overtuigen. Verbetering geitenras. Wegens zijn vertrek naar Wageningen nam ir. J. Siebenga te Goes ook ontslag als Voorzitter van de Prov. Vereeniging tot verbetering van het Geitenras in Zeeland. In zijn plaats heeft het bestuur be noemd mr. P. Dieleman te Middel burg, die deze benoeming aanvaardde. Stand der landbouwgewassen. Aan het in de Staatscourant opgeno men overzicht van den stand der land bouwgewassen op 18 Augustus 1.1. ont- leenen wij het volgende: De weersomstandigheden zijn voor de ontwikkeling der verschillende gewas sen in het algemeen niet ongunstig ge weest. De schade, door regenbuien aan d'e legerende granen toegebracht, is voor een belangrijk deel door de laatste warme periode weder goed gemaakt. De oogst van de tarwe is over het algemeen goed; in verschillende stre ken goed tot zeer goed. In het Noord oosten des lands worden veel klachten vernomen over het optreden van voet ziekte in de tarwe. In de Veenkoloniën is bet gewas slechts vrij goed. Vele per- ceelen bleken daar tegen het rijpen een hoog percentage looze aren te bezitten, vermoedelijk tengevolge van 't optre den van bodem en schimmelziekten. Rogge, haver en gerst leveren een goeden oogst. Vooral waar de rogge reeds vóór den bloei gelegerd was, ver wacht men echter lage opbrengsten. Het gewas van de veldboonen wisselt van goed tot vrij goed. De erwten hebben gedurende den oogsttijd veel van den regen geleden; bovendien is de qualiteit slechts matig door vreterij. Slechts in enkele streken is het gewas goed; veelal varieerthet van matig tot vrij goed. Het standcijfer voor de ,b r u i n e b o o n e n overtreft het gemiddelde niet onbelangrijk. De opbrengst van het vlas is in Zeeland en Friesland goed, elders vrij goed te noemen. Het grootste gedeelte van het gewag heeft het veld reeds ge ruimd. De oogst van het kanariezaad is goed. Het koolzaad heeft in Zeeland schade ondervonden van den koolzaad- glanskever. De opbrengst kan normaal worden genoemd. De eogst van het blauwmaan- z a a d belooft goed tot vrij goed. De opbrengst van de k a rw ij vari eert sterk ten gevolge van de beschadi ging door de rups van de karwijmot en is gemiddeld slechts matig tot vrij goed, Het mosterdzaad belooft goed spinaziezaad goed tot vrij goed en suikerbieten zaad goed tot zeer goed. De stand van de consumptie- en van de fabrieksaardappe len is goed. In Groningen en Drenthe is het gewas in hevige mate door de aardappelziekte aangetast. In andere gebieden wordt de ziekte slechts hier en daar verspreid aangetroffen. Uit het midden en 't zuiden van het land wordt het voorkomen van de aardappelziekte niet gemeld. De suikerbieten zullen 'onge twijfeld een beste opbrengst leveren. De stand is goed tot zeer goed. De droogte in den voorzomer heeft de bie ten den grond doen ingaan, daarna de> den de Juliregens een gunstigen invloed gelden. De stand van de uien is niet onbe langrijk verbeterd, doch loopt in de on derscheiden streken nog vrij sterk uit een. Gemiddeld is de stand goed tot vrij goed. De door warmte afgewisselde regens hebben zeer veel goed gedaan aan de n a w e i d e. In vele streken was de gras- groei in den laatsten tijd aanmerkelijk beter dan in het midden van het jaar, toen veel over droogte geklaagd werd. De stand van de weide is goed tot zeer goed. HET WARME WEER. Van 1 Juni tot 15 Augustus zijn te Blankenberghe genomen 166.704 zeebaden of 15.287 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1931. EEN ONTVLUCHTE GEVANGENE GEARRESTEERD. Eenige jaren ge leden heeft in Den Haag een schietpartij plaats gehad, toen inbrekers bij een in braak op Houtrust werden betrapt. Daarbij had de thans 43-jarige H. P. R, een revolverschot gelost op den inspec teur van politie Paul, die zwaar werd gewond. R. is voor dat feit tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn straf tijd zou op 20 April 1943 beëindigd zijn. Na eerst eenige jaren in de strafgevan genis te Leeuwarden te hebben doorge bracht, werd R. naar het krankzinnigen gesticht te Woensel in Noordbrabant overgebracht. 8 Mei j.l. wist hij uit dit gesticht te ontsnappen. Tot voor een paar dagen bleven alle naspeuringen zonder resultaat. De officier van justitie te 's-Hertogenbosch loofde 100 uit voor het terugvinden van den man. Een paar dagen geleden kreeg de Centrale Recherche te Rotterdam een mededeeling, dat de gezochte al daar zou vertoeven. Dinsdagavond za gen eenige rechercheurs R, loopen op 't Strooveer. Daar zij wisten, dat de man uiterst gevaarlijk is, naderden zij hem van achteren en sloegen hem neer. Het publiek vond deze wijze van optreden nogal „vreemd" en bemoeide er zich mee. Intusschen bleek al dadelijk, dat deze wijze van optreden de juiste was geweest. De man greep, op den grond liggende, naar zijn achterzak, waarin 'n revolver zat. Dit baatte hem echter nu niet meer. De man werd naar het hoofd bureau van politie overgebracht en is aldaar opgesloten. De revolver, dien hij bezat, was met zeven scherpe patronen geladen, een der kogels bevond zich reeds in de kamer, zoodat de man in staat is geweest, om dadelijk te vuren. Bovendien had hij nog 18 scherpe pa tronen in zijn zak. R. was voorts in het bezit van een valsche pas. I«i RELLETJES TE ROTTERDAM. Charge der politie. In eenige straten aan den linker Maas oever te Rotterdam zijn Woens dagavond relletjes voorgevallen, die hun oorzaak vonden in een ruzie tusschen stakers en werkwilligen van de fabriek Piet Smit. Hierbij moest de politie eeni ge malen charges ondernemen en toen de menschen niet uiteen wilden gaan, werd een aantal schoten in de lucht ge lost. Een man, K, genaamd, wilde na herhaalde aanmaningen zijn huis niet in gaan. Een der agenten greep hem beet, waarna de man op zijn beurt den agent beetpakte. Hierop kwamen twee zoons van K. om hun vader te ontzetten. Een van de agenten, die een collega door 'een van de zoons van K. bedreigd zag, los te op dezen zoon een schot, dat den man trof, zoodat hij ter aarde viel. Te gelijkertijd werden nog eenige schoten gelost door toesnellende politiemannen. Het bleek, dat de 23-jarige F. A. K. door een revolverschot in het rechterdijbeen was getroffen. Zijn broer de 19-jarige J. K, had een schot in den linker enkel gekregen. Bovendien bleek, dat de politieman B„ die den vader het eerst had aange pakt door een schot in den linkerhand werd gewond. Daarna hebben herriema kers nog een paar maal getracht onrust te verwekken, hetgeen door krachtig optreden van de politie werd verhin derd. INBREKER IN AUTO GEVjLUGHT Aan den HoogewegindeWiatergraafs tm' eer staat een clubhuis van de Graal waarin een aantal led'en gisternacht eeair ge spannende minuten hebben beleefd, Tegen drie uur in het holle yan den nacht, schrikte de directrice wakkere, door gestommel in haar kamer. Toen zij opkeek' zag zij een imiin van flink postuur bij' haar bed s'taan,, die door het open raami naar binnen ge klommen was. Onmiddellijk schoot door haar ge dachte inbrekers, waarop zij' den indrin ger kort 'mededeelde: „ga maar gauw weg, er is hier toch nietsi te hal'etn"J om vervolgens om hulp te gaan roepen:. De overige bewoonsters stemden hier mede in, waarop de man ijlings' de beei- nen nam en door de voordeur ontft snapte. Even later hoorden de bewoon sters een auto in snelle vaart wegrij den. De inbreker is via het dak' en een platje in de kamer van de directrice' bin'i nengedrongen. Hoe hij echter oip het' dak kwam is nog een raadsel. EEN REUZE OMELETTE. Woens dagmiddag werd nabij den spoorwegover weg te Echt een met duizenden eieren beladen Duitsche vrachtauto door een anderen wagen van achteren aangere den, waardoor de auto met eireen onder ste boven sloeg. De chauffeur werd met een ernstige hoofdwonde onder den wa gen uitgehaald; de eieren vielen groo- tendeels stuk. De bestuurder van den wa gen, die de aanrijding veroorzaakte reed zonder zich om het voorgevallene te be kommeren door. UITSLAANDE BRAND. Woens dagavond heeft een uitslaande brand ge woed in de krachtvoederfabriek van de firma H. D. Kan gelegen aan de Zaan tusschen Z a a n d ij k en Wormerveer. De brand is omstreeks half negen uitge broken, vermoedelijk in de maalderij. De brandweer was genoodzaakt de hulp in te roepen van de brandweren der om liggende plaatsen. Inmiddels had 't vuur zich aan alle drie verdiepingen, waaruit het fabrieksgebouw bestond, medege deeld. De rookontwikkeling was zoo sterk dat men aanvankelijk het gebouw niet kon binnendringen. De omliggende gebouwen liepen geen gevaar. Even na middernacht begon het vuur te wijken, zoodat geen gevaar meer be stond, dat het pakhuis en de kantoren zouden worden aangetast. De materieele schade is in ieder geval aanzienlijk en wordt door verzekering gedekt. Ongelukken, Door het omvallen van een kooktoe- stel kreeg de 16-jarige kampeerder A. J. van der R. uit Leiden te K a t w ij k 'n groote pan met kokend water over het lichaam. Per auto werd de ongelukkige naar het nabijzijnde zeehospitium ver voerd. Men vreest voor zijn leven. Dinsdagavond was even buiten Z e- venbergen de slager B. met zijn vrouw en zuster per motorfiets op weg naar huis. De achterband sprong en hierdoor kwam het drietal te vallen. B. kwam er met een lichte verwonding af, doch zijn vrouw werd over de steenen geslingerd en kreeg een zware hersen schudding, zoodat voor haar leven ge vreesd wordt. De zuster brak een arm en liep bovendien nog lichte kwetsuren op. Verdronken, Dinsdagavond werd het dochtertje van de familie van M. teMedemblik ver mist Woensdagmorgen is het lijkje ge vonden in de haven onder een oude schuit. Men vermoedt dat het zevenja rig meisje spelende te water is geraakt en toen is verdronken. Te Ravenstein is een IK-jarig kind van R. L. in een sloot achter de woning verdronken.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5