MARKTBERICHTEN. LEGER EN VLOOT. HANDEL EN NIJVERHEID. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. SPORT. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEKENDMAKINGEN. BURGERLIJKE STAND. MIDDELBURG. hem in rechterlijke betreUringen bewe> zen diensten. Voorts is mr, du Mosch bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, In de zitting van 23 Augustus wer den de volgende vonnissen uitgespro ken: Oplichting: G. W. van G., 37 j., be diende te Middelburg, vrijspraak. Oplichting: C, F., 20 j., voddenkoop man te Clinge, 14 dagen gevangenisstraf. Kapitein A. B. Neujean van het 14e reg. inf. toegevoegd aan den in- deelingsdrstrictscommandant te Mid delburg wordt, in verband met een gewijzigde organisatie in de samenstel ling der bureelen voor genoemde com mandanten binnenkort ontheven van zijn werkzaamstelling op dit bureel. Luitenant ter zee 2e kl. G. B. Fortwijn, onlangs uit Oost-Indië terug gekeerd, wordt 2 September geplaatst aan boord van Hr. Ms. mijnlegger „Me dusa" te Vlissingen. Officier van den marinestoom vaartdienst 2e kl. A. Hoogkamer wordt 1 September overgeplaatst van Vlis singen naar het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord. Naar verluidt, zou generaal-ma- joor Koster thans met Europeesch ver lof, niet naar Indïë terugkeoren. GeneraaLmajoor R. SchuursJnna, th ms hoofd van het wapen der artillerie, zou dan in aanmerking komen om tegen het einde van het jaar het leger com mando van luitenbnCgenerao 1 Cramer over te nemen. Op verzoek met 1 September eer vol wegens langdurigen dienst uit den zeedienst ontslagen de hoofdofficier van den marinestoomvaartdienst 2e kl. tit. W. G. M. Brouwer. Op 7 September a.s. zal feestelijk worden herdacht, dat de artillerie gedu rende 25 jaren deel uitmaakt van het garnizoen te Ede. Faillissementen. De Arr. Rechtbank te Middelburg heeft heden failliet verklaard J. Rooze, land bouwer te St. Laurens A no. 10. Rechtercommissaris mr. Th. Portheine. Curator mr. P. C, Adriaanse te Middel burg. pr. Joz. de Regt; 5e pr. C. Eversdijk en 6e pr. R, J. Scheele. 3 Tulbanden waren beschikbaar ge steld voor de 30ste, 60ste en 100ste ring welke gestoken werden, deze werden gewonnen resp. door J. J. Mol Az., R. J. Scheele en P. Scheele. De medaille welke beschikbaar was. gesteld door A. Luik voor de meest gestoken ringen kwam in bezit van M. Rouw. Na afloop werden de paarden thuis gebracht en werden de tulbanden door deelnemers en jury genuttigd. Alhoewel het warm was kan toch dit ruitersportfeest als prachtig geslaagd worden beschouwd. Batig saldo Olympische Spelen. De Olympische Spelen hebben een batig saldo van meer dan één millioen dollar opgebracht. Hiervan wordt een millioen dollar gebruikt om de leening af te lossen, die Californië in 1928 ge sloten had om de Spelen in 1932 te Los Angeles te financieren. Aan den heer J. P. van Bel, adj.- commies bij den P. T. en T.-dienst te Vlissingen is op zijn verzoek met ingang van 1 September, eervol ontslag als zoodanig verleend. Indische Stoomvaartlijnen. Dempo (uitr.) p. 21, 3 n.m Finisterre. Baloeran (thuisr.) p. 21, 4 n.m., Sa- bang). Indrapoera (uitr.) 22, 11 v.m., te Be- •treMBi Sibajak, (thuisreis) p, 21 2 v.m., Fi nisterre, 22 te Cowes verw. Ruitersportfeest. Zaterdagmiddag werd in den boom gaard van den heer A. Luik te Kapel- 1 e-B i e z e 1 i n g e een ruitersportfeest gehouden, uitgaande vah de ringrijderij en landelijke rijvereeniging te Kapelle- Biezelinge. Een groot aantal deelne mers waren aanwezig. De opstelling had plaats van het ho tel „de Zwaan" af precies om 1 uur naar het terrein. De mondaccordeon- vereeniging „Kunstgenot" luisterde een en ander op met vroolijke muziek. Het programma was: ringrijderij, stoeltjes rijden en turfrapen, uitgevoerd met versierde paarden. Voor de deel nemers waren mooie prijzen beschik baar gesteld. Na afloop werden deze uitgereikt aan de winnaars met een toepasselijk wo°. ^oor burgemeester Bierens. Ringrijderij: le prijs M. Rouw met 12 ringen; 2e pr. L. van Overbeek 12 r.; 3e pr. Johs. Mol Az. 11 r.; 4e pr. J. J. Mol Az. 11 r.; 5e pr. P. Scheele 10 r.; verder werden nog 12 prijzen verstrekt aan 12 deelnemers beneden 10 ringen, Stoeltjes rijden: le prijs J. J. Mol Az, 2e pr. M. Rouw; 3e pr. R. J. Scheele; 4e pr. P. de Regt; 5e pr. Jacob Lepoe- ter en 6e pr. Jacs. Lepoeter, Het borrelende en kokende Duitschland De noodverordeningen en wat daaruit voortvloeit bij onze Duitsche buren, dient men bij lange na niet te onder schatten. Voor de speciale rechtbank te Beu- then b.v. werd dezer dagen de behande ling gesloten van het proces tegen de negen nafionaal-socialistische beklaag den, verdacht van moord en het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel op de gebroeders Pietrzuch te Potempa in Duitsch Opper Silezië. Het O. M. eischte tegen 5 der beklaag den den doodstraf, wegens over treding der noodverordening van 9 Aug. en wegens overtreding van de wapen wet. Gistermiddag vond de uitspraak plaats. De president van de speciale rechtbank las het volgende oordeel voor: „De beklaagden Kottisch, Wolnïtza, Muller en Graupner worden wegens po- litieken doodslag en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ter dood ver oordeeld. Bovendien worden de beklaag den rvottisch, Müller en Graupner ieder veroordeeld tot twee jaar en de be klaagde Wolnitza tot één jaar tuchthuis straf. Beklaagde Lachmann werd als aanstichter ter dood veroordeeld, ter wijl hem alle burgerrechten werden ont nomen. De beklaagde Hoppe werd we gens medeplichtigheid tot twee jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De beklaag den Nowak, Hadanuk en Ozaj werden vrijgesproken. Van welingelichte zijde wordt, op de vraag hoe een eventueel verzoek om gratie voor de door het bij zonder Gerechtshof van Beuthen ter dood veroordeelde S. A. mannen zal worden ontvangen, medegedeeld, dat de regeering onder alle omstandigheden de staatsautoriteit zal waarborgen. In buitenlandsche kringen doet bet ge rucht de ronde dat de rijkskanselier zou hebben verklaard, dat de doodvonnissen van Beuthen in ieder geval zouden wor den voltrokken. Naar verluidt is dit ech ter niet juist. De rijkskanselier heeft, In zijn eigenschap van rijkscommissaris voor Pruisen, nog geen beslissing geno men. Adolf Hitler heeft aan de in het pro ces te Beuthen ter dood veroordeelde S. A. lieden, het volgende telegram ge richt: „Mijn kameraden. Tegenover dit monsterachtige bloedvonnis blijven wij in onbeperkte trouw verbonden. Uw vrijheid is van af dit oogenblik voor ons een eerezaak. De strijd tegen een regee ring, waaronder dit vonnis mogelijk is, onze plicht." Gistermorgen werd nog een ander vonnis in Duitschland geveld: de uit spraak in het Ohlauerproces, dat voor de rechtbank te Brieg liep. De hoofdver dachte, de districtleider van de Rijksba nier, Durnick werd tot drie jaar en de plaatselijke leider van de Rijksbanier "Blaeck tot vier jaar tuchthuisstraf ver oordeeld, wegens landsvredebreuk en wegens overtreding der wapenwet. Duitschland wordt zediger Duitschland heeft altijd gegolden voor het land van de quasi-wetenschap- pelijke onzedelijkheid. Er is veel over drijving bij en ook niet weinig waars in. Thans wordt dit laatste van over heidswege als het ware erkend door 'n rondschrijven vanwege de Pruisische regeering aan alle politie-autoriteiten waarin gezegd wordt, dat er voor ge waakt moet worden, dat bij vertoonin gen in schouwburgen, variété's, café) e.d. artistieke doeleinden niet worden nagejaagd ten koste van de door de openbare zedelijkheid geboden ingeto genheid bij de ontblooting van het men- schelijk lichaom. In het bijzonder moe ten echter die vertooningen verboden worden, die slechts schijnbaar artistie ke doeleinden nastreven en in werke lijkheid slechts erotische. Daarom moe ten alle naakt-voorstellingen verboden worden. Verboden wordt verder, slechts in 'n badpak openbare café's te bezoeken pr. J^J^Mol uaQPaK openoare caie s te DezoeKen, Pr' ReéL 4e J tenzij deze slechts van het badstrand ol: uit badinrichtingen toegankelijk zijn. Verboden worden o.a. ook schoon heidswedstrijden in badcostuums e.d. Uit een ander rondschrijven, met be trekking tot het baden, blijkt, dat de Pruisische regeering in het belang van de verbetering van de volksgezondheid het streven naar zon, lucht en water van harte toejuicht, maar zich keert te gen de ontaarding, die hier en daar op treedt, Daarom wordt het in het open baar naakt baden of in aanstootelijk badcostuum verboden. In en bij het wa ter moet alles nagelaten worden, dat in zedelijk opzicht ergernis kan wekken. De verordening geldt voor alle manie ren van baden, ook voor luchtbaden. In verband met het feit, dat de poli tie tot dusver op dit gebied veel door de vingers zag, wordt uitdrukkelijk ge zegd, dat de uitvoering van de veror dening beginnen moet met haar ter kennis brenging van de betrokken krin gen, ondernemers, vereenigingen enz. Oceaan-rage, Het begint tijd te worden, een ver keerspolitie boven den Atlantischen Oceaan te organiseeren, vanwege al die vliegers die Dinsdag willen opstijgen voor een vlucht over den Oceaan. Wil liam Ulbrich, mej. Edna Newcomer en dr. PiscuIIi voor een tocht naar Rome met een eendekker, genaamd „Ameri can Nurse"; mej. Newcomer wil (voor het eerst van haar leven) boven Flo rence met een parachute uit het vlieg tuig springen. Voorts is er de Noor Solberg, die in gezelschap van zijn landgenoot Peterson in 36 uur naar Oslo wil vliegen en ten slotte hoopt de familie Hutchinson met het vliegtuig „Flying Family" naar Edinburg te ko men Naar den wereldvrede. Gisteren zijn de Italiaansche vlootma- noeuvres geëindigd. Hieraan hebben 134 schepen deelgenomen, meer dan 1000 officieren en 3000 onderofficieren, 17.000 matrozen en 200 vliegtuigen. Het einde van de vlootmanoeuvres betee- kende tegelijkertijd het begin van de manoeuvres te land. Deze worden in Midden-Italië gehouden en wel in de Marken en in de Umbrische Apenijnen. De Koning, Mussolini en leden van de regeering volgen de manoeuvres, waar aan 2000 officieren, 50.000 man, 6000 paarden en 2000 auto's deelnemen, zoodat zij de grootste manoeuvres zijn, die tot nu toe zijn gehouden. Een aan tal vreemde stafofficieren (o.a. van Duitschland, Spanje en Rusland) volgen de bewegingen der troepen. De onder stelling is, dat uit het Oosten een aan val wordt gedaan en de vijand door de Marken en de Apenijnen het Tiberdal binnen wil dringen. De Italiaansche troepen moeten deze indringers terug slaan. Ten einde verrassingen te voor komen, fungeeren cavalerie en wielrij dersbataljons als verkenningstroepen De verkiezingscampagne in Amerika is begonnen. De candidaat der Democraten voor het presidentschap der Unie, Roose velt, heeft den verkiezingsveldtocht zijner partij geopend met een rede, gehouden te Columbus in den staat Ohio, over de economische politiek van president Hoover. Het tijdvak van Hoover aldus gou verneur Roosevelt -had gestaan in het ieeken van een ongebreidelde speculatie in de Ver. Staten, welke was overgeslagen naar Europa. Die specu latie had voortgeduurd, omdat het Hoover-bewind er niet aan had ge dacht de bestaande misstanden te er kennen en daaraan een einde te ma ken. Met hulpverleening werd getreuzeld, terwijl werd verzuimd hervormingen in te voeren. Roosevelt herinnerde er aan dat Hoover het voortduren der welvaart had beloofd. Wel had de leider der Re publikeinen als oplossing het aangaan van nieuwe schulden aanbevolen, en ook het houden van nieuwe conferen ties, echter zonder eenig vast plan. Roosevelt stelt van zijn kant voor dat de uitgaven zullen worden vermin derd. Ook wil hij maatregelen nemen om een einde te maken aan de bevoor rechting welke verscheidenen genieten, die door de regeering worden begun stigd en die in ruil daarvoor de regee ring steunen. Het moet ook aan de bankiers onmogelijk worden gemaakt buitenlandsche waarden aan de markt te brengen, met de mededeeling, dat het departement van Staat of een an dere regeeringsinstantie de zaak heb ben nagegaan en goedgekeurd. Ten slotte zeide Roosevelt nog: „Ik verzeker u, dat onder het komende be wind hooggeplaatste ambtenaren noch door woorden noch door daden zullen beproeven, invloed te oefenen op de beursno teeringen. Gezond voor zes stuivers per dag. Voedingsvraagstukken trekken in En geland steeds algemeene belangstelling Dat komt omdat ze zooveel leden der bevolking, die aan slechte spijsvertering lijden, rechtstreeks aangaan. Indigestie is een nationale kwaal die mqet zijn ont staan uit het traditioneel dieet, waarin vleesch overheerscht, en waarin de „high tea" een belangrijk aandeel heeft Op het vasteland van Europa drinkt men natuurlijk niet de Engelsche „afternoon tea". Aan uw kant van het Kanaal is dit Engelsche maal een licht en fijn thee uurtje geworden, dat in geen enkel op zicht met het inheemsche, oorspronke lijke eetgebruik kan worden vergeleken. De middagthee van de Engelschen is een volledig maal van brood en boter, jam, jam-gebak, vischpastei en matelooze hoeveelheden vruchten-cakes van veelal ondeugdelijke samenstelling. Deze zaken worden weggespoeld met meestal te sterke thee. Al het lichamelijk lijden, dat voort komt uit zulk onoordeelkundig eten, kan gemakkelijk worden voorkomen. Een ge neesheer, die sprak op een medische jaarvergadering, heeft niet alleen raad geschaft, welke opgevolgd aan de „che mists" driekwart van hun omzet zal ont nemen (n.l. den verkoop van middelen ITALIë. Nadat de deelnemers aan de Europa rondvlucht zich gisteren te Rome had den verzameld zijn zij hedenmorgen met de gebruikelijke tusschenpoozen uit Rome gestart in drie groepen, waarvan de eerste vlieger, Massenbach om zes uur startte. ZWEDEN. Gevangenisoproer, Onder de ge straften in de Akershusgevangenis te Oslo ontstonden Zondag ernstige onlus ten, terwijl het ook gisteren den gehee- len dag onder de gevangenen zeer on rustig was. Voortdurend wordt door de gevangenen luid geschreeuwd en geroe pen. In het geheele gebouw is geen ruit meer heel en in alle cellen zijn de meu tegen slechte spijsvertering), welke j beien door de gevangenen kapot gesla- voorts van Engeland een land zal ma ken vol gezonde magen, maar tevens met één slag een oplossing moet geven voor de netelige politieke, economische en maatschappelijke vraagstukken, welke den landbestuurders zooveel hoofdbre kens kosten. Het dieet, dat deze won deren kan bewerken, bestaat uit haring, havermout en kool. Voor zes stuivers per hoofd per dag kan men er zich ge noeg van aanschaffen om het lichaam op de beste wijze in stand te houden. Het is niet de eerste maal, dat haring de menschheid wordt voorgehouden als de gecondenseerde zegen harer inwendig- ieid, als een pakhuis van bindweefsel stalende vitaminen, als een stapelplaats van calorieën. Maar de Engelschen be- schouw&i de haring als voedsel voor halfbeschaafde volken en zijn niet te be wegen dit zee-banket tot hoofdschotel aan hun tafels te bevorderen. Men moet helaas vreezen dat zij de aanzienlijke voordeelen voor hun lichamelijk en geestelijk heil, welke schuilgaan in dit dietisch advies van een geleerde, niet zullen weten te waardeeren. En kan men het hun kwalijk nemen?" Zou de dood geen verlossing zijn indien men werd veroordeeld de verscheidenheid van zijn dagelijksch voedsel te beperken tot kool en havermout en haring? Het Engelsche volk wordt eiken dag overstelpt met voedselwenken en voor schriften. De onvergankelijke waarheid dat men van brood alleen niet kan leven, wordt er bij veronachtzaamd. Hoe zeer is dit gedaan door dezen haring-mout- kool kampioen De man heeft niet alleen bewezen geen menschenkennis te bezitten, ook zijn inzicht in economische verschijnselen moet zeer slecht zijn. In plaats van zes stuivers te kosten zou den de schotels, die hij aanbeveelt, met geen goud te betalen zijn indien het gan- sche volk er zich aan begon te vergas ten. Zoodat ook dit visioen van een voor een keinigheid verzadigde natie, die onverschillig kan zijn voor een voed- selbelasting door Ottawa aangekondigd, en voor graan-quota's, voor de eischen van den fiscus, voor die van het huis houdelijk budget, die geen zorg behoeft te hebben voor de toekomst en dokters en apothekers kan afdanken, zoodat ook dit visioen al weer zeer bedriegelijk blijkt te zijn. Men moet- er zich altijd weer over verbazen dat uitspraken als de hier ge schetste, blijkbaar alleen om het schijntje zin in den onzin, zooveel openbaarheid krijgen. Ze hebben geen praktisch nut, hoezeer ze met klaarblijkelijken ernst worden voorgedragen door menschen, die, getuige hun positie, goed bij hun verstand zijn. FRANKRIJK. Om een wereldtijdrecord. De Fransche vliegers Mermoc en Mail- loux willen in September een poging doen het lange afstands tijdsrecord op hun naam te brengen. Hun toestel, een Farman-eendekker, uitgerust met een 700 pk. motor, kan 8400 liter benzine aan boord hebben. Mermoc en Mail- loux zijn voornemens om tegen 13 Sep tember van Istress bij Marseille te star ten en een ononderbroken vlucht te doen naar Buenos-Aires. In dit geval zullen zij 10.800 km. moeten afleggen waardoor zij het huidige wereldrecord van de Amerikaansche vliegers Board man en Polando met 2700 km. zullen moeten verbeteren. Groote manoeuvres. Heden begin nen in het Fransche grensgebied in den vierhoek Maringer Di'edenhofen Berry au BacEpernay de grootste luchtmanoeuvres, die tot nog toe in Frankrijk zijn gehouden. In het gebied waar de manoeuvres zullen gehouden worden treedt van af heden de „oor logstoestand" in en reeds hedenmorgen vroeg vlogen ontelbare „vijandelijke' vliegtuigen van allerlei type over het gebied. Hoofddoel van deze vliegtuigen zijn de electriciteitswerken van Metz, de hoogovens envan Diedenhofen de sta tions van Reims en Verdun en tenslotte de op het gebied der manoeuvres lig gende vliegvelden. Aan de manoeuvres wordt deelge nomen door alle vliegformaties der Westelijke Fransche garnizoenen, die gesteund worden door luchtvaartregi menten uit andere deelen van het land ENGELAND Tegen loonsverlaging. De 25.000 em ployes van de Londensche General au tobusonderneming hebben zich met over groote (meerderheid tegen de voorge stelde loonsverlaging verklaard en zich uitgesproken voor staking, indien deze loonsverlaging toch doorgaat. gen. Men was Zondag het oproer vrij spoed g meester, doordat drie gevange nen, die zich er niet bij aansloten den leider der beweging neersloegen en hem in een cel opsloten, waarna zij de bewa- cers alarmeerden. Niettemin worden in de directe nabijhe d van de gevangenis militairen gereed gehouden. FINLAND. Spaarbank-overvallen. - Maandag is een brutale overval gepleegd op de Lap- po spaarbank te Helsingfors. Toen de tassierster 's ochtends vroeg de deur wilde opensluiten werd zij overvallen en bewusteloos geslagen. De roover slaagde er'n met de kas, die een bedrag van 300.000 Finsche marken bevatte, te ont- tomen, BRAZILIË. Opstand neergeslagen. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat aldaar een opstand is uitgebroken van aanhangers der opstandelingen in den staat San 'aulo. De Braziliaansche regiering heeft den staat van beleg afgekondigd en na eenige felle straatgevechten, waarbij verscheidene personen werden gedood, zou zij erin geslaagd zijn, den opstand vooHoopig neer te slaan. Het zakenleven ligt geheel stil. De opstand begon met een demonstratie die door het centrum van de stad mar cheerde achter de vlag der opstandelin gen in San Paulo. Voor het ministerie van arbeid wer den twee bommen geworpen, waardoor echter niemand werd gewond. K Goes. Ondertrouwd: F. J Cotoben, 31 j. en F. Zwartepoorte, jd. 20 j. CORRESPONDENTIE. L. J. H.; Middelburg. Veel te per soonlijk! Parkeerplaatsen. De Commissaris van Politie te Mid delburg maakt bekend dat op Donder dag 25 Augustus a.s. als parkeerplaat sen zijn aangewezen: Voor auto's komende over de Ka- naalbrug of Vli-ssingschen weg: de Los- kade. Voor auto's komende van den Veer- sche weg den Dam. Voor auto's komende van den Kou- dekerkschen weg, Se sweg of Noord- weg; Molenwater. De Commissaris vnd. R, P. Brons. Middelburg, 22 Aug. Op de vei ling deden: zilveruien 8 c,, uien 5-8, augurken 0.112, postelein 16, spina zie 810, stoksnijboonen 212, stam- snijboonen 28, stokprincessen 913, stamprincessen 39, alles per kg. Gla diolen 15, Afrikaantjes 1, asters 1, dahlia's 1, peen 2,51,5, kroten 12,5, rammenas 22,5, uien 3,54, selderie 1,253,5, peterselie V»4K, radijs 0,5, rabarber 1, alles per bos. Bloemkool Va 11,5, komkommers 15, savoye kool 2,55, roode kool 1,53, kropsla 2,25 5,5, alles per stuk. Kervel 67 per kistje. Aardappelen: Mithlothians 21 48, id. poters 27, Zeeuwsche blauwe 42 65, idem poters 27, blauwe eigenheimers 2158, gele eigenheimers 2443, Be velanders 42, idem poters 1824, alles per 25 kg. Fruit: tomaten 0,14, blauwe druiven 5970, bramen 28, moerbeien 56, witte wijnpruimen 55, boeren witte 4958, Washington 5260, Reine Victoria 43 61, Belle de Louvain 29, alles per kg. Netmeloenen 1548, ananas 1934, perziken 49, vijgen 7, alles per stuk. Vlissingen, 22 Augs_ Op dé veiling werden de volgende prijzen besteed Blauwe Eigenheimers 39—48, tomaten 1—5, stoksnijboonen 5—11, stamsnijbooi- nen 1—5, princes 6—13, dubbele princes 6, (blauwe druiven 4—01, pruimen 35 52,s uikerij 2—4, Préc de Trévoux 18- 26, Nj--TI. Suikerijpeer 8—11, Cl'app's 16—26, Dikstaart 4, fcriefpeer 12—13, Pr. Dumas 7, Bergamot 15, Keswick 17

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3