BEURS- EN WISSELKOERSEN. BEURSTHERMOMETER. GEMENGD NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. KERKNIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. 0NGERWUS. RECHTZAKEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. AMSTERDAM, 23 Augs. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e >1. 32 1000.5 10iy8— 101V8. Ned. 17 1000.41/2 100y8—100%. Ned. 31 1000.4 97y<j-975/8. Ned. 32 1000-5 10iy8 Certificaten-3 79%79. Cert. N.W.S.-2% 66%—66%. O. Indië 22 dol. 1000-6 96%—96%. O. Indië 23 pd.st. 100-6 74%—74%. O. Indië 16 1000-5 96%—96%. O. Indië 26 1000-4% 92%—92% Duitschl. f 100-7 55—54% Duitschl. 30 1000-5% 44%—45 Engl. W.L. 50-200-5 71%—71% Engl. F.L. 50-200-4 75%—74% Zeeuws. Hyp, B-5 9898. Zeeuws. Hyp. B-4% 9293 A Amsterd. Bank 100100% C Rott. Bankver. 68%68% wil pogingen aanwenden om de tegen woordige functies te dezer stede te be stendigen en den heer Koppen voor 't station Vlissingen te behouden. Prins Hendrik. Gisteren meldden wij, dat Prins Hen drik incognito in Oostende vertoefde. De Vlissingsche Crt. meldt thans, dat de Prins Vrijdagavond eveneens in streng incognito hare gemeente heeft be zocht en bij burgemeester Van Woelde- ren in het „Wooldhuis" een bezoek heeft afgelegd. De Prins heeft ook nog eenigen tijd vertoefd in het Grand Ho tel Britannia, waarna hij zich aan boord van het jacht „Almeri" begaf, waar de nacht werd doorgebracht. Veelbelovende jongelingen. O. W.-SOUBURG. Zondagmiddag hebben drie jongens uit Souburg het gedaan weten te krijgen, uit een strand tent aan de duinen te Vlissingen, waar van de eigenaars aan 't baden woren, 'n tasch te ontvreemden, waarin zich drie zilveren horloges, eenige gouden rin gen en ongeveer 4 bevonden. Nog dienzelfden middag is het den marechaussées gelukt de jongens in handen te krijgen. Zij hadden reeds het grootste gedeelte van het geld besteed aan sigaretten, ijs en andere snoeperij en. De tasch met den overigen inhoud hadden zij in het duin gesmeten; deze is op hun aanwijzing later teruggevon den. A Twentsche Bank 90—90 A Pref Jurgens A 9l3/4i—92y4. A De Schelde NB. 40y2— 4Óya. A Ver. Papf. v. 'Gelder 52— 52y4. C Am. Car Foundry 10%11. C Am. Smelt Ref. 17%—18% C Farbenind. I.G. 73%73% C U. States St. C. 41%—45% C C. Publ. Serv. 1%2%, C North Am. Cy. 29%—32%. A Born. Sum. H.M. 123123. A Ned. Wol Mij. 42%—43. A Singkep Tin M 95—96. A J. C. Japan Ln. 30—31,%. 1 A Rotterd. Lboyd 60—63y2. ASM. Nederland 60—64y2. A Amst. Thee C.M. 27% A Houth. Alberts 29%—29%. C Peruvian C, Pr. 6%6%. A Southern Rlw. 11%12%. C Union Pac. Rr. 68%77%. C Int. Nickel Cy. 8% A Koloniala Bank 64%64. A N.I. Hbk. 1000 63%—62%. C Ned. H. M. 1000 71%—73. A Alg. Kunstz. U, 36%—37%-39%. A v. Berkels Pat. 20-23%-%. C Calvé-Delft 61%—63%-64%. A C. Suiker Mpij. 20%—20% A Int. Viscose 7%7%-9 A Kiichenm. I. Acc. 1%1% A Ned. Ford A.M. 112—115 A Philips Gem. B. 106—106.%-05% C Unilever 114%116-14% C Anaconda Cop. 18%19% C Bethlehem St. 1920%-% A A.N.I.E.M.— N.B, 190—192. C A. Gas en El Cy. 4%4%. C Cities S'erv. Cy, 5%—5%. C Midd. eWst Ut. 1%—%. A Boeton Mijnb. 13%14. A Kon. Petr. Mpij. 154%—157-56%. C Contin. Oil1 Cy 7y4—^y2-7%. G Shell Union O.G '>6%i— 7-7%. A Holl. Amer. Lijn 33/8- 3P/J. A K.N. Stoomib. Mij. 16—17. A Ned. Scheepv. U. 62"62%-65%. A H.V. Amsterdam 186%—188-89%. A Java Cult. Mij. 140142. A N.I. Suiker U. 9596%. A Poerworedjo S.O. 6%7%. A Del: Batavia 135140. C Deli Mij. 1000 121%—125. A Senembah 136%(140. C Chicago Milw. 2%— 3%-3%. A Amst. Rubb. C. 58%60-61. A Deli-Bat. Rubb. 20%—23 A Hessa Rubber 30% A Serbadjadi S.R, 20 Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. - Raad van Hoedekenskerke. HOEDEKENSKERKE.In de Maandag gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. De voorzitter deelde o.m. mede dat de gemeentebe- grooting 1932 thans door Ged. Staten is goedgekeurd. De gemeenterekening 1931 stelde de raad voorloopig vast wat den gewonen dienst betreft in ontvang op 40.818. in uitgaaf op 39.301 dus met een goed slot van f 1517. Wat den kapitaaldienst, betreft in ontvang en uitgaaf ad 2617. Op enkele reclames inzake betaling schoolgeld beschikte de raad gunstig. Voor 1933 zullen worden geheven: 25 opcenten op de vermogensbelas ting, 80 tot 170 opcenten op de perso- neele belasting; terwijl het getal opcen ten op de fondsbelasting van 60 op 50 zal worden teruggebracht. HEINKENSZAND. Zondag had een kind van ongeveer 3 jaar van den heer Faes alhier het ongeluk in een pan met kokend vet te vallen waardoor het deer lijk verbrand werd en heelkundige hulp moest worden ingeroepen. In groot gevaar verkeerd. TERNEUZEN. Toen de kinderen van Mr. v. d. V-, kantonrechter te Hulst, Vrij dagnamiddag op het strand nabij Wal soorden aan het spelen en baden waren, kreeg de 10-jarige F. v. d. V., een met lucht gevulden band, waarmede de klei ne zich op het water liet drijven, aldus lezen wij in het Dagblad van Noord-Bra bant. De oudste dochter van v. dd. V., die vreesde dat haar broertje zich te ver in het water zou begeven, riep het kind terug, dat toen bemerkte, dat het reeds te dicht bij den stroom was geko men. Mej. v. d. V., zwom toen den klei ne na, waardoor beiden in den stroom kwamen en steeds verder afdreven. Plotseling verdween het kind ook nog in de diepte, terwijl mej: v. d. V., die pas sinds korten tijd zwemmen kon, om hulp riep. Zij slaagde er in het kind weer op den luchtband te krijgen. Toen Mr. L., notaris te Hulst, die zich ook met zijn familie aan het strand be vond, het gevaar bemerkte, heeft hij zich eveneens in den stroom gewaagd om hulp te bieden. De beide kinderen van Mr. v. d. V. dreven intusschen steeds verder af. Teen Mr. L. hen bereikt had, trachtte hij door den luchtband, waardoor de twee kinderen zich drijvende hielden, hen telkens tegen den stroom in te trek ken en ze buiten de roode tonnen van de vaargeul te houden, waar de stroom nog veel sterker is. Een uur lang hebben de drie in het grootste gevaar verkeerd. Toen hun krachten bijna uitgeput waren, kwam het zeiljacht van den heer Fren- sen uit Antwerpen in het zicht. Op het hulpgeroep zijn de zich aan boord bevindende heerep onmiddellijk met reddingsboeien en lijnen ter hulp ge komen, die het drietal na anderhalf uur van de angstigste spanning, ook onder de aanwezigen aan het strand aan wal wisten te brengen. SAS VAN GENT. Door onbekenie oorzaak is Maandagmorgen zekere A. G., aan de Wëstkade alhier te water ge raakt en verdronken. Na enkele uren te hebben gedregd wist men den verdron kene aan wal te brengen. Tijdens de kermisweek zullen in de bad en zwem-inrichting te Sas van Gent onderlinge zwemwedstrijden wor den gehouden. AARDENBURG. De plaatselijke or ganisaties der werknemers hebben van hun hoofdbesturen de mededeeling ont vangen, dat de landbouwers in verband met de twijfelachtige tijdsomstandighe den, niet genegen zijn een collectief contract aan te gaan. Van arbeiderszij de vernemen we, dat dit jaar van een eventueele staking wel geen sprake meer zal zijn, doch dat mogelijk het volgend jaar daarvoor een „gunstiger" tijdstip zal worden gekozen, aangezien thans de werkzaamheden op het land reeds voor een groot gedeelte geëin digd zijn. FESTIVAL TE IJZENDIJKE. IJZENDIJKE Onder begunstiging van schitterend mooi weer had Zondag te IJ z e n d ij k e een festival plaats, waaraan vijftien vereenigingen deelna men. Nadat allen een optocht door het dorp hadden gehouden, had de offici eele ontvangst ten gemeentehuize plaats. De burgemeester feliciteerde 't muziekgezelschap van IJzendijke met zijn 95-jarig bestaan, en den voorzittr, den heer Van Laere, met zijn 55-jarig lidmaatschap. Het muziekgezelschap van Watervliet (België) bood den heer Van Laere een bloemstuk aan. Na af loop van de officieele ontvangst speel de iedere vereeniging eenige nummers op de muziektenten, 's Maandags zette men het feest voort met hardloopen over de boulevards en rijwielwedstrijd over 80 km. Bij de laatste had een on geval plaats. Een der renners kwam te vallen en brak een arm. Een dokter nam hem in zijn auto mee. Winnaar van de hardloopers was De Klerk uit Aardenburg. De eerste prijs op de 80 km. werd behaald door G. de Graeve te Gent. Met concerten van de gezel schappen uit Watervliet, Oostburg en IJzendijke sloot het feest. s dag ds, M. Bons, overgekomen van Ou denhoorn zijn intrede in de Ned. Herv. gemeente te C o l ij n s p i a a t. Hij had tot tekst Openb. 21:5 .middelste gedeel te). Na de predicatie werden toespraken gericht tot ds. v. d. Most van Spijk, als consulent, tot de plaatselijke overheid tot kerkeraad en kerkvoogden enz. 'Wederkeerig werd ds. .Bons toege sproken door ouderl. Pouwer, ds. v. d. Most v. Spijk en den burgemeester. Beide malen was het kerkgebouw ge heel vol. De Jaarbeurs reclameplaat. Het is telkenjare een verrassing wat men voor reclameplaat van de jaarbeurs zal ontvangen. Daar zijn er al heel wat geweest: machtige en prachtige, prut- serige en erger Dit jaar is zij geteekend door de ar tieste Agnes Canta te Rotterdam; de voorstelling is een schip met volle zei len, waarop het embleem van de Neder- landsche Jaarbeurs is aangebracht. De plaats is uitgevoerd in de kleuren wit, zwart, blauw en grijs. De voor iederen Nederlander bekoor lijke voorstelling is forsch en krachtig, in beschaafden vorm, verwerkt tot een slui tend en aantrekkelijk geheel. Beter ge slaagd dan menig voorafgaand product Nieuwe eilanden in de Noordelijke IJszee ontdekt. Prof. Samoilowitsj heeft van boord van den Russischen ijsbreker „Russa- now" een uitvoerig telegram aan de Sov- jetregeering gezonden, waarin hij mede deelt, in de Noordelijke IJszee een aan tal nieuwe eilanden te hebben ontdekt en waarin hij de positie van deze eilan den aangeeft. Zij liggen op ongeveer 75 gr. 48 min. N.B. en 81 gr. 20 min. O.L. De aanvankelijke veronderstelling, dat men slechts met één enkel eiland te doen heeft, bleek fout te zijn, aangezien men een tot nog toe geheel onbekenden archipel heeft ontdekt. De V. P. Z. te St. Maartensdijk. Er wordt medegedeeld dat, als de thans loopende 5e legwedstrijd vanwege de vereeniging V. P. Z. te S t. M a a r- t e n s d ij k gehouden wordende, in Oc tober a.s. is afgeloopen, niet meer za~ worden gecontinueerd. Naar de ,^Mslbverneemt is be noemd te 's-Gravenhage tot kapelaan in de parochie St. Jacobus, de weleerw. heer E. Stolwijk thans te Middel- b u r.g. Zondagmiddag deed de heer A. Mulder uit Middelburg zijn intrede als leeraar bij de Doopsgezinde gemeente te Aardenburg, met als tekst Math. 17 8b „Jezus zien". Er was veel belang stelling ook van uit Vlissingen en Mid delburg. In den morgendienst was de heer Mulder bevestigd door ds. J. Koe- kebakker uit Middelburg. Na in den morgendienst bevestigd te zijn door ds. A. M. van der Most van Spijk van Kortgene met de woorden uit 1 Cor. 3 verts' 6 en .7, deed Zondagmid Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 22 Aug. 8.59% 59.10 9.74 34.49 48.30 45.95 2.48% 23 Aug. 8,60% 59.12% 9.74% 34.50 48.27% 46.00 2.48% het Rijksmuseum te Amsterdam, als vertegenwoordiger van den minister van U. K. en W„ de gemeenteraad van Roermond en eenige tientallen genoo- digden. Ce burgemeester hield de be groetingsrede, waarin hij o.m. een overzicht gaf van de bezoeken die sinds 1815 de achtereenvolgende Oranjevor sten aan Roermond hebben gebracht, Namens het gemeentebestuur bood hij H. K. H. de gouden penning der stad Roermond aan. Hierna geschiedde de opening met een rede van Prinses Ju liana. Daarna reed de Prinses naar de Munsterkerk waar H. K. H. werd ont vangen door den Bisschop van Roer mond mgr. dr. Lemmens, die H. K. H. vervolgens rondleidde door de oude kerk. Hierna werd naar de jubileumten toonstelling gereden. De Prinses maak te vervolgens een rondgang waarna naar de woning van den burgemeester werd gereden. Daarna verliet H. K. H. de stad. Bij het zwemmen is de 23-jarige pianist B. te Onderdijk gemeente Wer- vershoofd verdronken. Hedenmorgen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de leer fabriek aan den Huizerweg te B u s s u m. De groote voorraden buffelhuiden die lagen opgeslagen of op den droogzolder hingen, waren een dankbaar voedsel voor het vuur. Inwendig zal niets kun nen worden behouden. Goes, 23 Augs_ Boter f 0.70, eieren 3.10. Aanvoer V. P. Z. 17284 stuks. 3.40 per 100 stuks. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud.) Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: f 1000: 10836 17109 18092 f 400: 10214 200: 147 21261 100 2708 4997 7344 1 0492 '13521 14802 20534 23600 Suiker *r i MARKT Industrie Koninkl. Amerika - Obl.markt- fWettig gedeponeerd.J UIT MIDDELBURG. Het Middelburgsch Muziekkorps geeft Vrijdagavond weder een muziek uitvoering op het Molenwater. DE ZEEUWSCHE LUCHTLIJN. Zeer gunstige verkeersuitkomsten op de Zeeuwsche luchtlijn, hebben de K.L M. doen besluiten tot voortzetting van de exploitatie gedurende de maand Sep tember, met dien verstande, dat uitslui tend des Maandags en des Zaterdags twee diensten in elke richting zullen worden uitgevoerd en de diensten op Donderdag, behalve op 1 September, ko men te vervallen. Bovendien is besloten om in October des Zaterdags één dienst heen en weer naar Haamstede en Vlissingen uit te voe ren. DE KONINGIN NAAR AMSTERDAM. Het Corr. Bur. verneemt dat de Ko ningin het voornemen heeft om in de tweede week van September van uit Soestdijk enkele dagen in de Hoofdstad te komen, teneinde aldaar verschillende personen te spreken en zich op de hoog te te stellen van den toestand en bij die gelegenheid enkele instellingen te be zoeken. 700-JARIG BESTAAN VAN ROER MOND. Hedenmiddag omstreeks 1 uur arri veerde Prinses Juliana vanuit Het Loo in de gemeente Roermond, ter ope ning van het Gemeentemuseum aan den Maastrichter weg aldaar. Aan de grens der gemeente werd zij verwelkomd door burgemeester Was zink. Tegen half drie werd naar het museum gereden voor de officieele opening. Aanwezig waren o.m. de Commissa ris der Koningin in Limburg, dr. F. Schmidt Degener, hoofd-directeur van AUTO OP TROEP MILITAIREN IN GEREDEN. Maandagavond mar cheerde een colonne militairen van de genie, onder leiding van een luitenant, op den Utrechtschen weg in De Bilt. Op hetzelfde oogenblik naderde een auto van Zeist, terwijl van uit de rich ting Utrecht een tram naderde. De be stuurder van den auto werd verblind door de lichten van een auto, die uit te genovergestelde richting kwam. Hij rem de vaart, hoewel zijn snelheid al niet zeer groot was, 40 a 50 km, teneinde rechts van de tram te kunnen passeeren. Bij het remmen slipte hij over de rails en zwenkte naar links, waardoor hij om een aanrijding te voorkomen, genood zaakt was de tram inplaats van rechts links te passeeren. Tot dusver had hij van de colonne militairen niets bemerkt. Hij reed er dan ook pardoes op in. In de troep zwenkte hij weer naar rechts, zoo dat hij nog even in aanraking kwam met de tram. Vijf militairen werden tegen den grond geslingerd, terwijl ook de lui' tenant kwam te vallen. De gewonden werden naar het militair hospitaal in Utrecht vervoerd. Naar het schijnt was geen der soldaten ernstig gewond. De auto is in beslag genomen. Gebleken is, dat de militairen geen licht meevoerden, zooals dit bij avondmarschen is voorge schreven. DOOR DE HITTE BEVANGEN. De 45-jarige landbouwer P. C. uit Weert, die de vorige week in de felle hitte eiken dag op het veld gewerkt heeft en plotseling spoorloos verdwenen was, is gisteren in de bosschen in de omgeving van Weert teruggevonden. De hitte had hem zoodanig bevangen, dat zijn geestesgesteldheid er zwaar onder geleden had. De ongelukkige moest ter verpleging in een inrichting worden op genomen. 2000 K.G. SUIKER IN BESLAG. De rijksambtenaren van Budel hebben nabij Maarheeze een vrachtauto met 2000 kg. suiker aangehouden en in be slag genomen. De mede-inzittende mevr. K. uit het Belgisch stadje Hamont werd gearres teerd en naar Roermond overgebracht DOOR DE WARMTE BEVANGEN. Toen de tewerkgestelde bij de Mid den Reggeverbetering, B. H. uit Wie r- dum naar zijn woning terugkeerde, werd hij door de warmte bevangen. Bij een boerderij vroeg hij nog wat water, waarbij hij vertelde dat hij zich onwel voelde. Ofschoon de boer hem niet wil de laten vertrekken, vervolgde H, toch zijn weg. Na eenige minuten viel hij ech ter van de fiets en bleef midden op den weg liggen. Het bleek dat H. reeds was overleden. Een hartverlamming, tenge volge van de warmte, had een einde aan zijn leven gemaakt. CHAUFFEUR GEDEELTELIJK VERBRAND. Maandagmiddag reed een vrachtauto, bestuurd door den 27- jarigen A. de W. uit Venlo onder de gemeente Well in volle vaart tegen 'n boom. Drie kooplieden uit Nijmegen, die achter in den laadbak van den auto gezeten waren, werden van den wagen afgeslingerd en allen min of meer ern stig aan het gelaat, armen en beenen gewond. De bestuurder die een been breuk en een gecompliceerde armfrac- tuur had bekomen, kon niet meer uit de cabine komen, toen de motor reeds in brand gevlogen was en verbrandde gedeeltelijk. Ijlings toegeschoten hulp, wist het slachtoffer uit den brandenden auto te bevrijden, doch hij overleed na eenige oogenblikken. Het slachtoffer is gehuwd en vader van twee kinderen. Een van de drie kooplieden had zoodanige verwondin gen opgeloopen, dat hij naar het zie kenhuis moest worden overgebracht. EEN MOEDIG REDDER OVERLE DEN. Dertien malen waagde de heer B. te Maastricht zijn leven om drenkelingen uit het water te redden. Dertien malen werd zijn onverschrokken moed beloond. De laatste maal is den edelen menschenvrend, die als een ge oefend zwemmer bekend stond, nood lottig geworden. B. had enkele dagen geleden een weesjongetje gered, dat in den zooge- naamden „bloedbak" was gevallen, De „bloedbak" wordt gevormd door den du'ker, waardoorheen de Jeker onder de Zuid Willemsvaart door de Maas bereikt. Tal van cadavers drijven op die plek rond. Waarschijnlijk heeft B. bij de laatste redding te veel van dat vuile water ingeslikt. Zondagnamiddag is hij aan typhus overleden. WOESTELINGEN. Te Antwerpen zijn drie Nederlandsche schippers de gebroeders v. W„ 25 en 24 jaar oud, en de 28-jarige V. D. D. ter beschikking van de justitie gesteld. Zij hadden een aanslag gepleegd op een jonge vrouw uit Katerlee, die te Antwerpen was ge komen om er een betrekking te zoeken. De sch ppers hadden haar meegelokt naar hun schip, dat in de Antwerpsche dokken lag, waar zij trachtten de vrouw aan te randen. Mej. J. H. Queré te Domburg is als onderwijzeres benoemd aan het instituut „Coolsma" te Driebergen. Op de voordracht voor onderwij zeres aan de O. L. school te N. en St. Joosland hebben B. en W. de vol gende dames geplaatst: 1. mej. J. C. L. van Male te Oostburg; 2. mej. S. M. Risseeuw te Rotterdam; 3. mej. M. S. Pauw te Groede. Geslaagd voor het hoofdakte-exa,-y men de heer Jer. Elaaijsien te Arnhem, vroeger te A a r d e n lb u r g. Bij Kon. besluit is aan inr. A. H. Du Mosch op zijn verzoek met in gang van 1 Sept. a.,s. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van presi dent der Arr Rechtbank te 's-Graven4 I hage onder dankbetuiging voor de door

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2