DE IEPENZIEKTE. LANDBOUW. GEMENGD NIEUWS. ¥an mm Adverteerders. BEKENDMAKINGEN. ïerkoopisigeit,Verpachtingen 'm Zeeland. ZEEUWSCH-VLAANDEREM W.D. DE 1000e PASSAGIER OP DE ZEEUWSCHE LUCHTLIJN. RAAD VAN GROEDE. Oude steunregeling gehand haafd. GROEDE. Donderdag vergaderde de raad. Afwezig de heer J. F. de Milliano. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. een aanbesteding hebben gehouden voor de levering van kolen voor de bei de O. L. scholen en het Gemeentehuis, en de leverantie is gegund aan Corn. Brakman, den laagsten inschrijver voor eierkolen 15,40 en voor anthraciet 28.de duizend kg. Ingekomen is een oproeping om op 24 Augustus a.s. te verschijnen voor den Raad van State, inzake het geschil, ver goeding art. 72 der L. O. wet 1920 aan de Bijzondere school alhier. Daar ver schijning voor den Raad van State niet verplicht is, wordt met algemeene stemmen besloten, geen afgevaardigde ter verdediging te zenden, daar alle be scheiden tevoren zijn opgezonden en de verdediging daaruit gelezen kan wor den. N. a. v. een schrijven van den Minister van Economische Zaken en Arbeid, waarbij wijziging wordt verzocht van het raadsbesluit van 22 Juli j.l. tot afwijking van de bepaling in art. 2 der Winkel sluitingswet 1930 St. 460. Wordt beslo ten de gevraagde wijziging aan te bren gen en de verordening dan wederom ter goedkeuring in te zenden. De gemeentebegrooting voor 1933 werd aangeboden. Met algemeene stemmen wordt be sloten de pensioengrondslag voor den veldwachter vast te stellen op 1840 Bij de stemming als lid der commissie van het nazien der gemeenterekening (vacature-Herman) wordt op J. I. Brak man uitgebracht 3, op W. van Haneghem 2 en op J. van Haneghem 1 stem. Bij de gehouden tweede vrije stemming was de uitslag dezelfde. De heer W. van Haneghem verzocht op hem geen stem uit te brengen, daar hij een even- tueele benoeming niet zal aannemen Ook de heer J. v. Haneghem zal een eventueele benoeming niet aannemen. Bij de gehouden herstemming tusschen de heeren Brakman en W. van Haneghem, blijkt Brakman 4 en W. van Hanaghem 1 stem te hebben verkregen, terwijl 1 stem in blanco was uitgebracht. De heer Brakman verklaarde de benoeming te zullen aannemen. Hierna komt aan de orde het beken de verzoek van den modernen landarbei dersbond en S.D.A.P., welk verzoek in de vorige vergadering is besproken, en waaromtrent toen geen overeenstem ming kon worden verkregen. Aan de steuncommissie alhier, is het verzoek gedaan een nieuwe regeling aan den Raad ter goedkeuring aan te bieden, doch het ingékomen schrijven van die commissie luidt: ,,in de bestaande rege ling geen verandering te brengen". Het voorstel van B. en W. is dan ook, zoo als ter vorige vergadering voorgesteld, ,,de regeling te handhaven". De heer W. v. Hanegem maakte de opmerking, dat hij zich als commissielid buiten stemming heeft gehouden en dus niet de geheele commissie voorstelt, de regeling te laten, zooals zij bestaat. Hij zou een steunregeling willen invoeren waarbij de vrouw niet voor steun in aanmerking komt, hij weet gevallen dat vrouwen thans uit werken kunnen gaan, en dit weigeren, doch als er te trekken valt, worden zij voor steun wel medege- rekend. Dit is niet in orde, hij wilde 8.40 per week voor het gezinshoofd en daarboven nog een kindertoeslag. De heer B*r a k m a n informeert naar het verschil dat zou gelegen zijn, indien het voorstel-W. van Haneghem aange nomen zou worden en de oude regeling. Hierna volgt een langdurige discussie. De Voorzitter vraagt den heer W, van Haneghem of hij zijn idee niet liever eerst eens in de commissievergadering wil bespreken, waarop de heer Van Haneghem antwoordt dit wel te wil len doen. doch geen kans van slagen ziet. Wethouder Lombaard zegt, dat bij een steunregeling van 8.40 plus kindertoeslag, een groot gezin meer steun zou "ontvangen, dan de man met werken kan verdienen. De heer B e c u zegt, dat het gezin dan niet zoo groot moet wezen, man en vrouw plus 3 kin deren, zou aan steun bedragen 8.40 plus 3 maal 0.90 is 2.70, totaal 11.70. Hij zag liever 6.30 voor man en vrouw gehandhaafd en 0.15 per kind per dag. De heer v. Haneghem dient een voorstel in hetwelk onder steund wordt door den heer J. van Ha neghem. Hij wenscht per gezinshoofd 8.40 per week en 0.10 per dag voor ieder kind tot een maximum van 4 kinderen, alzoo een maximum kindertoeslag van 4 maal 0.60 is 2.40, totaal voor een dergelijk gezin 10.80. Na gehouden stemming blijkt het voorstel te zijn ver worpen met 44 tegen 2 stemmen, n.l. die van de heeren W. en J. van Haneghem. De oude regeling blijft dus voortbestaan. anschaffen begraaftoestel. De voorzitter deelt mede, prijsopgaaf te hebben ingewonnen en volgens de N.V. Sanders Ijzergieterij enz. zou de prijs 165 bedragen, doch volgens de heer Oostwoud die den alleenverkoop op zich heeft genomen 175, voor een zakdiepte van 2 M. en voor eene van 3 m 200, franco station Franeker. B. en W. stellen voor niet tot aan schaffing over te gaan daar de kosten nog al hoog zijn, en in dezen tijd derge lijke uitgaven niet mogen gedaan wor Huldiging van de 1000e passagier op de Zeeuwsche luchtlijn. Mej. Schoemaker luistert op het vliegveld Haamstede naar de toespraak van burgemeester jhr. Roëll, terwijl haar mannelijke bege leider en reisgenoot het haar geschon ken vliegtuig torst. den. Wethouder Lombaard zegt, dat hij te Schoondijke inlichtingen omtrent de werking enz. heeft ingewonnen en dat nu alles niet direct gunstig te noemen was. Wanneer er iets aan stuk is, moet het toestel opgezonden worden, hier kan niets gemaakt worden. Hij vindt het toe stel zeer eenvoudig en duur. De heer W. v. Haneghem wil tot aankoop over gaan. Met 4 tegen 2 st. wordt het voor stel van W. van Haneghem verworpen, voor stemden de heeren W. en J. van Haneghem. Aan het verzoek van het gemeentebe stuur van Schoondijke om adhaesie te betuigen aan hun adres, gericht aan den Minister van Economische Zaken en Ar beid, tot behoud van de Landbouwschool te Schoondijke wordt adhaesie betuigd met 4 tegen 2 st. tegen de heeren Brak man en W. van Hanaghem. De heer Brakman is tegen deze adhaesiebetuiging. Wanneer b.v. hij zijn zoon het kappersvak grondiger wil doen leeren moet hij het uit eigen zak beta len, en hij meent, dat hier de streek wel kapitaalkrachtig genoeg is, om de schopl zelf te onderhouden. In de rondvraag zegt de heer Van Haneghem van Kareis vernomen te hebben dat hij geen afvoer bezit voor water. De heer Brakman antwoordt hierop, dat Kareis tegen hem gezegd heeft, dat de Provincie voor een voldoen den waterafvoer zou zorgen. De voor zitter zegt, dat Kareis zich tot Ged. Staten moet wenden, indien hem de toe- zegging van een waterafvoer is gedaan, hij weet er niets van. De heer Brakman opperde het idee van de invoering van een maximumsnel heid in de gemeente. De voorzitter antwoordt dat de maximum snelheden in de meeste gemeente worden ingetrok ken, inplaats van er een nieuwe in te voeren. Als er gevaar dreigt te ontstaan, zet dan liever borden met het opschrift „school" er zou een bord aan den nieu wen weg gezet kunnen worden, en eene nabij V. Poucke. Wethouder De Vlie ger ziet er voor Groede geen groote drukte in, daar velen liever den Rijks weg rijden dan wel de bochtige grintwe gen. De heer W. v. Haneghem vraagt den voorzitter of aan invoering van een maximumsnelheid voor de gemeente, groote kosten hieraan verbonden zijn, waarop de Voorzitter antwoordt, dat controle gehouden moet worden, dat de veldwachtere dat alleen niet kan, dat meters aangekocht moeten worden enz. enz. De heer Brakman zag gaarne dat B. en W. deze aangelegenheid bespra ken in hun vergadering, en later het re sultaat van hun bespreking en onder zoek, den Raad zouden mededeelen. Z. L. M. Het Dagelijksch Bestuur der Z.L.M. hield zijne gewone maandelijksche ver gadering onder leiding van den Voor zitter mr. P. Dieleman, op Maandag 15 Augustus 1932 ten kantore van den Voorzitter. De Voorzitter opent de verga dering met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder tot den nieuw benoemden Secretaris der Z.L.M., de heer Ir. J. D. Dorst. De heer Dorst dankt den Voorzitter voor de gesproken welkomstwoorden en zegt het Dagelijksch- en Hoofdbestuur dank voor zijne benoeming. Algemeen was men van oordeel dat bij de inkrimping van het aantal post bestellingen gelet zal moeten worden op de individueele beteekenis van de ver schillende plaatsen in eenzelfde streek. In verband met de ingekomen bemer kingen over de verslechtering van den postdienst in verschillende kringen zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid daarin verbetering te krijgen. In verband met een verzoek van het K.N.L.C. gericht tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid betref fende een vermindering van de voor den landbouw uit de sociale verzekerings wetten voortspruitende lasten, werd de wenschelijkheid betoogd van het ver krijgen van portvrijdom voor de be- drijfsvereenigingen. Bij het K.N.L.C. zal hierop de aandacht worden gevestigd. Met instemming werd vernomen, dat in verband met de voorgestelde ophef fing dezer scholen, waarvan in het rap port Weiter sprake zou zijn, door den Minister is medegedeeld, dat eene op heffing dezer scholen niet in de bedoe ling ligt, indien deze hebben ge toond, voldoende levensvatbaarheid te bezitten. Het Eindverslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer betref fende het wetsontwerp garantieregeling kippenhouderij werd voor kennisgeving aangenomen, In verband met een ingekomen schrij ven betreffende de regelingen inzake het heffen van accijns op raapolie, waar door gemeend wordt dat de cultuur van koolzaad zou kunnen worden uitgebreid wanneer deze accijnsheffing achterwege bleef, werd besloten nadere inlichtingen hiervoor in te winnen. Kennis werd genomen van een schrij ven, dat door de drie Centrale Land bouworganisaties werd gericht tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid, waarbij werd verzocht even tueele steunmaatregelen ten behoeve van de suikerbietenteelt voor het toe komende jaar, zoo spoedig mogelijk be kend te maken, zoodat de landbouwers bij het opmaken van het zaaiplan er mede rekening kunnen houden. Voorts kwam uit de vergadering de wensch naar voren dat met de bekend making van een eventueelen steun aan de vlasteelt voor het volgende jaar, spoed worde betracht. Een rapport over landbouwcrediet, uitgebracht door de Credietcommissie van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, zal in de volgende vergade ring een punt van bespreking uitmaken. Kennis werd genomen van een adres dat door de 3 Centrale Landbouworga nisaties werd gericht tot den Minister van Justitie, waarbij verzocht wordt een wetsontwerp wel te willen indienen, in verband met een concept-ontwerp zoo als dit den Minister werd aangeboden door de Centrale Raiffeisenbank. In verband met de bezuinigingsvoor stellen van de commissie-Weiter welke o.m. voorstelt het Rijksbureau voor Ont watering op te heffen, werd den Minis ter verzocht, gezien het groote land bouwbelang dat met het voortbestaan dezer instelling is gediend, hiertoe niet over te gaan. Ernstig werd gewaarschuwd tegen het voorstel om op den Plantenziektenkun- digen Dienst, welke zich zelf bedruipt, wel te bezuinigen, daarentegen op den Veeartsenijkundigen Dienst, welke in dezelfde omstandigheden verkeert, niet. Het ingediende wetsontwerp, waarbij wordt geregeld de uitvoer van pootaard- appelen gaf tot geen bijzondere opmer kingen aanleiding. Kennis werd genomen van de voor gestelde regeling van de afname en uit betaling der tarwe van den nieuwen oogst alsmede betreffende de handel- en zaaitarwe. Ingekomen was een verzoek om alle pogingen aan te wenden om te komen tot een prijsregeling van de aardappe len en den afzet voor de binnenlandsche en buitenlandsche markt te verzekeren tegen Ioonende prijzen. Uitvoerig werd hierover van gedach ten gewisseld, waarbij naar voren kwam dat onze aardappelpositie een dusdani ge is dat een belangrijke hoeveelheid moet worden geëxporteerd, waardoor groote moeilijkheden ontstaan om den prijs vast te leggen. Besloten werd deze belangrijke kwes tie in de e.v. vergadering der crisis-com missie uit de Zeeuwsche Landbouworga nisaties ter sprake te brengen. In den Raad van Beroep van den Bond van Boerenboterproducenten in Zeeland werden voor de Z. L. M. aan gewezen tot lid de heer A. I. Leenhouts te Retranchement en als plv, lid de heer P. Scheele-de Putter te Biezelinge. Het secretariaat werd gemachtigd een onderzoek in te stellen naar de kosten voor het opnemen van den almanak der Z. L. M. in een reeds bestaanden alma nak. Blijken de kosten aanmerkelijk ge ringer, dan zal de afzonderlijke uitgifte worden gestaakt. Nadat nog eenige huishoudelijke za ken warén behandeld en de overdracht van het secretariaat was besproken, werd de vergadering door den voorzit ter met dank voor de aanwezigheid ge sleten. I. INLEIDING. Men schrijft ons van deskundige zijde: In het jaar 1918 trad in ons land voor het eerst een ziekte in de iepen of ol men op, die door haar hevigheid dadelijk de aandacht trok. Plotseling verdorden groote takken, meestal in den top van den boom en vooral jonge boomen stier ven in korten tijd geheel af. Bij oudere boomen verliep de ziekte meestal niet zoo snel, maar vele van deze vertoonden ook zeer duidelijk verschijnselen van verdroging der bladeren en gingen daar aan na eenige jaren te gronde. Deze ver schijnselen neemt men thans nog bij vele boomen waar. In de eerste jaren werden vooral de Zuidelijke provincies en het midden van het land door de ziekte geteisterd, zoo wel in de steden als daarbuiten. Voor al in Rotterdam is de ziekte van het be gin af in zeer sterke mate opgetreden. Thans heerscht zij overal in ons land, óók in de Noordelijke provinciën, waar zij tot voor eenige jaren nog weinig voorkwam. Toch zijn er nog streken, waar de aantasting geringer is; daartoe behoort o.a. de kuststreek. Vrijwel tegelijk met de eerste waarne mingen in ons land is de ziekte ook in Frankrijk, België en Duitschland met groote heftigheid opgetreden, terwijl zij ook in Engeland en in Noord Italië voor komt. Door haar snelle uitbreiding en de vele slachtoffers, die zij maakt, is de iepenziekte thans bij allen, die belang hebben bij het behoud van den iep voor straat-, weg- en dijkbeplantingen, zeer gevreesd. Van het eerste optreden af hebben onze plantenziektenkundigen zich bezig gehouden met het onderzoek naar de oorzaak der ziekte, de wijze, waarop zij van den eenen boom op den anderen werd overgebracht en de mid delen, waardoor zij zou kunnen worden voorkomen of bestreden. Ten einde dit onderzoek zoo volledig en zoo stelsel matig mogelijk te doen uitvoeren, heb ben de verschillende wetenschappelijke instellingen en rijks- en particuliere diensten in ons land, die zich met plan- tenziektenkundig onderzoek en met boschbouw en houtteelt bezig houden, zich vereenigd in een Comité tot bestu deering en bestrijding van de iepenziek te, kortweg „Iepenziekte-Comité" ge noemd. Dit Comité heeft met behulp van geldelijke bijdragen van rijk, provincies, gemeenten, waterschappen en polders en van particulieren gedurende een tweetal jaren dit onderzoek op vrij uit gebreide schaal mogelijk gemaakt; de resultaten daarvan zijn gepubliceerd in een 11 tal Mededeelingen. Voorzitter van het Comité is de Directeur van het Staatsboschbeheer secretaris de Inspec teur, Hoofd van den Plantenziektenkun digen Dienst en penningmeester de Di recteur van de Nederlandsche Heide maatschappij. Het ligt in de bedoeling, door middel van een achttal artikeltjes die met tus- schenruimten van een week zullen verschijnen, onze lezers nader in te lich ten over de resultaten, die dit onder zoek naar de ziekte, de wijze waarop zij wordt overgebracht en de middelen ter voorkoming en bestrijding, heeft opge leverd. tijd te korten zijn zij toen langs den wa terkant tusschen goederen gaan slapen. Door een plons is de man wakker gewor den. Hij ontdekte toen, dat zijn vriend er niet meer was en dat diens hoed in het water dreef. Het gelukte den contro leur den man op het droge te brengen. Hij werd naar het Binnengasthuis over gebracht, daar aangekomen bleek hij reeds te zijn overleden. KOSTBAAR KRUIS GESTOLEN - Op den sluitingsdag dér Sittardsiche Mis- sieweek kwamen de Paters Passionis- tentot dé ontdekking dat van hun stand een waardevol kruis verdwenen was. Het gestolen kruis was vervaardigd van ebbenhout en ingelegd met fraai bewerkt goud, zilver en ivoor. De waarde van dit kunstproduct was pl.m. f 500. JAS ALS PARACHUTE. In een der Engelsche kolenmijnen heeft dezer dagen een mijnwerker een sensatie be leefd, wellicht eenig in de geschiede nis van het mijnwezen. De man is na melijk in een mijnschacht gevallen en acht honderd voet in de diepte gestort zonder eenige andere kwetsuren dan een paar schaafwonden aan zijn beide handen. Zijn gelukkige ontsnapping aan 'een afschuwelijken dood heeft de man te danken aan het feit dat hij in een schacht viel, waarin een opwaartsche luchtstrooming heerschte, tengevolge waarvan zijn overjas zich uitspreidde en dienst deed als parachute. Hij slaag de er in, den kabel te grijpen, waarlangs de liftkoo en geleid worden en daalde aldus in „vol plané" naar den bodem van den put. IN HET WATER GEVALLEN. In den afgeloopen nacht werd een wa ker van den A.G.P.N.V. door een man op den Kloveniersburgwal te Amsterdam gewaarschuwd, dat zijn'vriend in het wa ter was gevallen en verdronken. De bei de mannen hadden een beetje te veel ge dronken, wilden met den eersten trein naar Nunspeet vertrekken, en om den De waschdag. Laat U Uw goed buitenshuis was- schen? Of neemt U een waschvrouw? In beide gevallen zult U gemakkelijk kunnen berekenen, hoeveel Uw wasch kost. U zult daarbij tot het resultaat ko men, dat dit bedrag, over het geheele jaar gerekend, op Uw huishoudrekening geen onbelangrijke plaats inneemt. Hoe groot is Uw wasch van vier of vijf we ken? Laten wij eens aannemen, dat ze in een gezin van 6 personen 50 kg weegt. Dan zou bij het gebruik van een electrische waschmachine „Miele" de volgende rekening als voorbeeld kunnen dienen: 1 kg zeeppoeder of een ander wasch- middel a 0,32 per kg is 0.56 y2 kg zeep a 0.16 per kg is 00.8 1 kg soda a 0.07 per kg is 0.07 8 kg hout a 0.03 per kg is 0.24 18 kg briketten a 0.02 per kg is 0.36 stroom-gebruik (ongeveer) 0.15 Totaal 1.46 Dat zijn cijfers, die in de practijk duizendvoudig bevestigd zijn. Wanneer U dit bedrag vergelijkt met de uitgaven, die U voor Uw waschgoed of op den waschdag te besteden hebt, kunt U pre cies uitrekenen, binnen welken tijd U de aanschaffingskosten van een „Miele" zult kunnen goedmaken. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis: dat is ingekomen een schrijven van D. Schut, geb. Botbijl, wonende te Mid delburg, houdende verzoek haar wel ver lof A te willen verleenen voor d'en ver koop van zwak alcoholischen drank in de benedenlocaliteit, groot 39.16 vierk. M. van het perceel Vlissingsche straat K no. 58. Binnen twee weken na heden kun nen bezwaren tegen het verleenen van het 'gevraagde verlof schriftelijk bij hun College worden ingediend Middelburg, den 18 Auigs. 1932. Burgemeester en Wethouders voorn J ONDERDOK, l'o. Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. AANGIFTE LEERLINGEN AVOND SCHOOL VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis: I. dat aangifte van leerlingen voor de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs zal kunnen geschieden op Donderdag 1 en Vrijdag 2 September e.k, des avonds van 79 uur in het gebouw der Am bachtsschool aan het Molenwater; II. dat het toelatingsexamen voor de school zal worden afgenomen op Don derdag 29 en Vrijdag 30 September, tel kens te 7 uur des avonds; III. dat de lessen worden gegeven op Maandag-, Dinsdag-, Donderdag- en Vrij dagavond telkens van 6%9 uur, aan vangende op Maandag 3 October; IV. dat, voor zoover er plaats is, ge legenheid bestaat tot het bijwonen van sommige lessen, waarbij ook vak- en handteekenen; V. dat zij, die voor het eerst toela ting verzoeken, eene geneeskundige ver klaring moeten overleggen, uit welke blijkt of de leerling voor het gekozen ambacht, vak of beroep lichamelijk al dan niet geschikt is; VI. dat het schoolgeld bedraagt 2, per cursusjaar als minimum, naar gelang van het inkomen opklimmend tot 16. per cursusjaar als maximum, en aan on- vermogenden vrijstelling wordt verleend. Middelburg, den 26 Juli 1932. Burgemeester en Wethouders voorn., P. DUMON TAK, Voorzitter. S. A. VAN LEVERINK, lo. Secr. Augustus. 22 Souburg, afbraak, Struve. 24 Middelburg, Huis en inboedel, Terpstra. 24 N. en St. Joosland, huizen, v. d. Harst. 24 Kloetinge, Opper vruchten, v. Dissel. 26 Koudekerke, Woonhuis, Blaupot ten Cate. Sept. 1 Goes, Inspan, Jonkers. 3 Sept. Westkapelle, Huis, Loeff. 8 Hansweert, Huis en Inb., v. Dijke. 6—7 Sept. Middelburg, Inboedel Notarishuis, 10 Domburg, Bouw- en weiland, Struve. Ellewoutsdijk, Hofstede, Oele.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6