SOLA SILVER De Kleine Bazar - Goes SPORT. LANDBOUW. Voor kfieine tuinen. GEMENGD NIEUWS. BEKENDMAKINGEN. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1932. No. 195. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT, NA DE OPERATIE. HET HOUDEN VAN OPTOCHTEN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. DE MOERDIJKBRUG. Postduiven. Legwedstrijd. Het oogsten van groenten. „De theorie van 't geval". (Wordt vervolgd.) Branden. Inbraak. mÊÊÊmÊÊtÊÊmÊÊÊÊÊÊmmÊ^iaÊit^^Êt^ÊÊÊÊÊnÊtÊiMÊÊmKÊÊÊÊÊaÊÊÊÊÊÊmÊÊÊmmmaÊÊÊÊÊÊaÊÊaÊÊimammmmBtmaÊÊÊÊmÊmÊÊmtÊiamiLjÊÊaÊÊKamÊÊÊmrmiÊiÊÊir^^^,^»^^^^^^^^m^mimmmmi-- Onze financieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam dd. 18 Aug. De Amsterdamsche beurs heeft zich slechts op enkele dagen bij het koers verloop van Wallstreet aangesloten, waarbij het opviel, dat het vooral de laaggeprijsde „Amerikaantjes" waren, die de meeste belangstelling trokken. Dit wijst op een herleving der specula tieve bedrijvigheid, die aan een consoli datie van den toestand op de effecten- markt niet ten goede kan komen. De on dernemingslust is echter nog altijd niet zeer groot en men haast zich, een winstje binnen te halen, zoodat als gevolg van het hierdoor ontstaande aanbod de koersstijging meest binnen beperkte grenzen blijft. Voor binnenlandsche fondsen is de handel meerendeels kalm geweest en bij een gunstige grondstemming hebben koersverheffingen en -dalingen elkander afgewisseld, zonder dat zich voor de ver schillende fondsen bepaalde factoren voordeden. Voor aandeelen Koninklijke Petroleum die ook op de groote buiten- landsche beurzen verhandeld worden, blijft goede belangstelling bestaan, zoo dat de koers opnieuw kon aantrekken. Indische fondsen hebben hun aanvanke lijke koersstijging goed kunnen handha ven. Rubberaandeelen werden gunstig be- invloed door de geruchten, volgens wel ke voorbereidingen worden getroffen voor de oprichting van een Amerikaan- sche rubber„pool", ten doel hebbende een opdrijving van de prijzen, en passen de in Hoover's herstelprogramma. In het onderhavige geval zou dan het streven gericht zijn op een waardevermeerdering der bij de Amerikaansche verbruikers liggende voorraden of wel van de hoe veelheden, waarvoor op langen termijn gecontracteerd is en die thans nog moe ten worden afgenomen, tegen aanzien lijk hoogere prijzen dan de tegenwoordi ge. Hoe dit ook zij, de rubbernoteering te Londen heeft zich op het verhoogde peil goed kunnen handhaven. De prijs zal echter nog aanzienlijk verder moe ten stijgen, alvorens weer een eenigs- zins loonend niveau voor de .rubber- ondernemingen zal zijn bereikt. In hoe sterke mate de noteeringen voor rubberaandeelen op de Amsterdam sche beurs intusschen reeds van het op de productenmarkt ingetreden herstel hebben geprofiteerd, moge hieruit blijken, dat b.v. aandeelen Amsterdam Rubber van een laagste noteering in 1932 van 25 verbeterd zijn tot circa 60 Deli Batavia Rubber van 6 tot 24 Indische Rubber van 6 tot 25 Oost-Java Rubber van 31tot 77 Serbadjadi van 4% tot 24 enz. Op de obligatiemarkt was de stem ming in de afgeloopen week weder gun stig. Nederlandsche staatsleeningen wa ren goed gevraagd en ook gemeente- leeningen waren gunstig gedisponeerd, in afwachting van een bevredigend re sultaat van de emissie der nieuwe 5 leening der gemeente Amsterdam, die dan ook vele malen overteekend werd. Een verdere koersstijging boekten ook weer de Nederlandsche spoorwegleenin- gen, alsmede de leeningen van industrie en cultuurondernemingen, zooals de dol- larleeningen Koninklijke Petroleum, de guldensleeningen Handelsver. „Amster dam", enz. Duitsche leeningen hebben zich goed in koers gehandhaafd, en in sommige ge vallen waren de noteeringen zelfs hoo- ger, ondanks het feit, dat er in Duitsch- land steeds meer stemming wordt ge maakt voor een verlaging der rente op buitenlandsche leeningen. Belgische staats- en gemeentefondsen, die waren ingezakt op minder gunstige geruchten over de financieele positie van het land en het in verband hiermede opduikende „inflatiespook", hebben in door Dr. Jan Walch. 17. Ja eigenlijk is dat maar 't beste. Ik vind het niet genoeglijk meer hier. ofschoon ik nog wel eens de kathedraal wat nader had willen bekijken", Nu, dat kunnen we toch wel doen. Er gaan hier natuurlijk massa's treinen naar Zwitserland. Als we nu tegen een uur of één weggaan. Dan jijn we voor 't diner in Luzern. Ik ben nieuwsgierig of er al brieven van de kinderen zijn". i En misschien van Kees Bender; en van Eugenius". Als het mooi weer is, zal het god delijk zijn aan het Vierwaldstadter Meer". Het gebeurde volgens dit plan. Er bleek een trein te gaan kort na het déjeuner, en in den al warmen Meimiddag hadden zij een vroolijken rit door de wijde Rijn vlakte van den Elzas; dan een verve lend uur wachten in het holle, hope loos leeg schijnende station van Bazel; en daarna spoorden ze in een aardig toe ristentreintje, waarvan de compartimen ten in tklenie boxen waren verdeeld; tusschen de hei-groene hellende wei den, onmerkbaar stijgend, naar het hooge Zwitsersche bergland. 'Toen ize «om zeven uur te Lüzern aankwamer* den laatsten tijd een beter verloop ge had. De geruchten, volgens welke de Belgische regeering voor de dekking van haar geldbehoeften een beroep op de Nationale Bank zou moeten doen, zijn categorisch tegengesproken, wat de ge moederen weer gekalmeerd heeft. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Philips Gem, Bez. 105%101% 108%101 105%. Unilever 108%—105%—108%. Kon. Petroleum 154%149%158% —149%—156. Amsterd. Rubber 61%5762%57 59%. Ned. Scheepv, Unie 59%57%61. Handelsv. „Amsterdam" 189%181 190—181—186%. Deli Mij. 122—116%—122—116%—120. Senembah Mij. 134130%136130% —135. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich met de volgende circulaire tot de burgemeesters gewend: Optochten langs de openbare straat gaan meermalen gepaard met verstoring van de openbare orde; ook wordt van de verleende toestemming tot het hou den van een optocht vaak misbruik ge maakt, in een vorm van beleediging van het publiek gezag. Een en ander is on duldbaar en behoort krachtig te worden gekeerd; als het gezag en de orde op de openbare straat niet gehandhaafd wor den, lijdt de publieke zaak ernstig scha de. Geldt dit reeds voor normale tijden, te meer onder de huidige moeilijke om standigheden. Aller streven moet er op gericht zijn, onze volksgemeenschap door de branding heen te sturen in vei lige haven. Dit kan alleen bereikt wor den langs den weg van orde. Ieder ge brek aan orde draagt de kiem van on dergang in zich. Ik roep uw medewer king in om het euvel, waarop ik wees, te keeren. Naar mijn meening kan dit geschieden door optochten in de avond uren niet toe te staan; alleen in bijzon dere omstandigheden ware hiervan af te wijken en dan nog slechst onder de noo- dige waarborgen tegen misbruik. Ook ware aan toestemming tot het houden van een optocht de voorwaarde te ver binden, dat niet wordt betoogd voor openbare gebouwen of woningen van dragers van openbaar gezag. Bij inbreuk op de gestelde voorwaarden ware snel en krachtig in te grijpen. Aneta seint d.d. gisteren uit Rangoon: De eerste piloot van de „Ijsvogel", op weg van Amsterdam naar Batavia, de heer Both, heeft zijn enkel verstuikt. De piloot Soer vertrekt morgen uit Batavia naar Rangoon om de „Ijsvogel" over te nemen, welke 22 Augustus te Batavia wordt verwacht. De Kon. Ned. Middenstandsbond heeft zich tot den minister van waterstaat ge wend met het verzoek, den bouw van een verkeersbrug bij Moerdijk spoedig te doen aanvangen. Ter viering van den 400-jarigen geboortedag van Willem de Zwijger zul len in April 1933 in zijn geboorteplaats Dillenburg groote feestelijkheden, met deelneming van belangrijke Nederland sche delegaties, plaats hebben. (Ingez. Med.) De uitslag van de wedvlucht der post- duivenvereeniging „Storftivogels" te I e r s e k e, vanaf Mons 115 km, is als volgt: mooi weer, Z.W. wind. 1. E. Ever- se, 2e D. van Boven, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e en 8e prijs Frits Nieuwenhuizen. Los 8 uur. Ie duif 9.40 uur, laatste duif 9.47.25., Te Ierseke zal a.s. Zaterdag een zwemwedstrijd worden gehouden. Er is weder rapport uitgebracht van den 5en Zeeuwschen Legwedstrijd. van wege de V.P.Z., welke gehouden wordt te S t. M a a r t e n s d ij k, over de maand Mei; aan dat rapport f zijn hier enkele cijfers ontleend. Er wor$t door 8 toornen aan deelgenomen, waafvan de stand der drie eerste in volgorde is 1 van A. Bruijnooge, 2 Gebr. van den Berg en 3 N. P. J. Polderman, welke respectievelijk van 15 Oct. tot einde Mei totaal 655, 624 en 613 eieren, waarvan de waarde werd bepaald op 19.52, f 19.44 en 19. Van de 8 toornen met totaal 48 hennen werden in Mei 892 eieren verkregen, terwijl de gemiddelde productie van de deelnemende hennen in de verschillende jaren tot en met Mei bedroegen 1927-28: 84.4; 1928-29: 83; 1929-30: 116; 1930-31: 101.5 en 1931-32: 87.7, met respectieve lijk grootst aantal eieren van 1 hen: 139, 138, 167, 161 en 158 stuks, waaruit blijkt, vooral de hiervoor eerst genoemde cij fers, dat er nogal afwisseling is. Het komt voor, dat er sterfte onder de too rnen is: in Mei stierf er één, maar re serve vult dit aan. De deelnemende hen nen zijn alle W. Leghorns. Nu het einde Augustus is bemerken we in de natuur de komst van den herfst weer. De tijd van zaaien en planten is voor den moestuin nu vrijwel voorbij; nu doen we meer aan oogsten. Nog steeds oogsten we bloemkool welke we vooral bij dit zonnige weer bijtijds moeten dekken om ze goed blank te houden, Zomerandijvie oogsten we geregeld, doen we dit niet dan verhuist er veel naar de composthoop daar volgroeide zomerandijvie spoedig doorschiet. Het zelfde geldt voor de kropsla die we nu qogsten. Beide groentensoorten werden ter plaatse gezaaid en later uitgedund om dit hinderlijke doorschieten zooveel mogelijk tegen te gaan. Van de laatst gezaaide erwten en peulen beginnen we nu te oogsten, en hier moeten we zor gen dat we de vogels voor zijn, die ons graag willen helpen oogsten. Het voor naamste gewas wat we nu oogsten zijn wel de sla- en snijoonen. Ga hierbij vooral voorzichtig te werk. Heel gemak kelijk worden bloesems en jonge vruch ten mee afgestooten of afgerukt waar door de oogst onnoodig kleiner wordt. Verder moet men snijoonen steeds op tijd oogsten daar anders de schil spoe dig stug wordt. Pluk daarom minstens eenmaal per week alle volgroeide boo- nen er af. Indien ge zelf zaad wilt win nen, reserveer daarvoor dan 1 of meer stokken waarvan dan niet geplukt wordt. Alleen het beste is geschikt voor zaadwinning. We oogsten ook geregeld zomerpeen, en daarbij zorgen we dat het bed van het begin af geheel leeg wordt. Immers wanneer we zoo hier en daar een mooie peen wegplukken krijgt de wortelvlieg „Psila rosae" gemakkelijk toegang tot in den grond en zal haar eitjes deponeeren in de peentjes naast heimelijk een heel langen brief met al haar bevindingen aan den dokter; maar hoe ze onder 't schrijven haar herinne ringen afzocht naar eenig symptoom van beterschap, ze vond nog niet het minste of geringste spoor van leugenachtigheid bij haar man. En dat was wel jammer; maar een gemis, waar als 't dan maar tijdelijk was, veel goeds tegenover stond. NEGENDE HOOFDSTUK. In Holland 'was het intusschen een moeilijke tijd. Eigenlijk was dat op de heele wereld het geval; er was een ge weldige crisis uitgeroken, met al de be denkelijke gevolgen van werkloosheid, catastrofale daling der koersen, vermin dering der koopkracht, plotselinge ver arming der rijksten, faillissement van banken, moeilijkheden van de Staaatsfi- nanciën. „Malaise" was het woord waarin men al die economische jamme ren samenvatte; het zou met „onge-> mak" te vertalen zijn, maar „ongemak" was wel een zwakke term voor een da ling van inkomsten, die, in alle standen sterk, voor degenen wier productie tot de luxe gerekend werd, vrijwel op het nulpunt kwam. Daar kon Kees Bender van meespre ken. Het eerste artikel, dat door nie mand meer gekocht werd, was: schil derijen. En minder dan niemand kocht schilderijen van schilders van groote re putatie; wier werken immers, als zoo danig, duur waren. Kees Bender had het ongeluk, tot de aldus gereputeerden te behooren; die plotseling uit hun ar beid géénerlei inkomen hadden. Overi gens hechtte hij aan deze omstandigheid niet overdreven veel gewicht; hij was gewoon zeer sober te leven, en hij had een zeer solied banksaldo; hóé groot, daar had hij zich nooit om bekommerd, maar nu in deze tijden was het zaak, daar toch eens even notitie van te ne men; wat hij deed om tot de conclusie te komen, dat hij in den loop der jaren, ondanks afkeurenswaardig zorgelooze royaliteit tegenover confraters, wien 't minder goed ging, 'n goede veertigdui zend gulden had gespaard. Hij had er nooit „stukken" voor gekocht; wat in derdaad alweer louter uit zorgeloosheid was voortgekomen; maar in dezen tijd nu alle „stukken" waarde wankelde, 'n daad van vooruitziend en allerwijst be leid schijnen kon. Nu was het natuurlijk ook nog mogelijk, dat de bank met saldo en al zou kantelen; maar zóó ver ver koos Kees Bender niet te denken. had de zon de laatste schaduwen weg- geschenen, die in Straatsburg op hun reis waren gevallen. Het was nog vroeg genoeg om op hun gemak een hotel'te zoeken, en dan daar of ergens te> dineeren. We moet,en nu eens een echt fleu rig hotelletje hebben", zei Henri, „aan het meer; waar we op het terras kun nen eten'. En dat vonden ze ook al naar wensch. Het viel Clara op, hoe het ook bij de 'keuze van het hotel zoo heel an ders toeging dan op vorige reizen. Toen was het altijd een van Henri's eerste zorgen geweest, een hotel te kiezen, „waar je gezien kan worden"; en dat je met eenigen stillen bluf in de Haagsche omgeving zou kunnen noemen: „wij wa ren daar-en-daar; en daar was 't wer kelijk heel goed"; het zinnetje klonk dan wel heel eenvoudig; maar in het „daar-en-daar" lag (iets imponeerends, want „daar-en-daar" was dan altijd een hotel dat in Baedeker althans in de eer ste categorie werd genoemd. Dat ele ment van „schijn" was nu geheel uit Henri's geest gevallen; hij zocht nu een hotel, dat werkelijk alleen „goed en fleurig" was, en behaagde aan een jon gen, natuurlijken smaak; en zoo kwamen ze terecht in een idyllisch huisje, buiten de eigenlijke stad; een huis met bloe sem omrankt, waar meisjes bedienden? en waar alles een volkomen prettigen indruk maakte. En, als op hun eerste wandeling in Straaatsburg, deelde zich dat jeugdige gevoel van onbekommerd- -zijn-genoegen-zoeken-en-vinden ook aan Clara mee, en na het plezierig diner, met lichten „effenen Wein" oversproeid, za ten ze naar de stille schijnsels te kij ken die de stad, om een berghoek gele gen, op het water wierp, en naar het duistere water vóór hen, en naar de hooge, wijkende bergen aan den over kant, waarvan de contouren allengs verwaasden, en nog maar door een en kel lantarentje werden geduid. Vroeg gingen ze slapen. Morgen, zoodra he; postkantoor open was, zouden ze gaan zien, of er poste-restante-brieven waren. Er waren brieven van de kinderen, van de grootouders en van Kees. Alles goede berichten. Dat was het eenige wat nog aan hun geluk had ontbroken. En ze besloten nog eenige dagen te Lüzern te blijven, waar het zoo heerlijk was. Ze genoten van het weer, en maak ten 's middags mooie boottochten, en gingen met een tandradbaantje naar 'n hooggelegen restaurant; en 's morgens schreven ze brieven en ansichten aan de« kinderen, en ze zaten te lezen en koffie te drinken in den tuin van hun hotel letje aan het meer. En Clara schreef zoo'n open plekje. En het gevolg daar van is dat we spoedig pierige wortel tjes zulen oogsten. Slechts enkele ge wassen kunnen we nog zaaien en plan ten. Zoo zaaien we nog veldsla voor wintergebruik en planten wé nog andij vie. Ook kunnen we nu winterpostelein zaaien om de jonge plantjes straks op 5 tot 7 cm. afstand onder glas uit te plan ten. Deze postelein levert ons in den winter een gewilde bladgroente. Ver der benutten we het droge weer om onzen tuin voor den winter nog eens grondig te zuiveren van alle onkruiden. Nu kunnen we met schoffel en hark in korten tijd jheel wat opruimen, maar wanneer het straks nat is en alles moet worden geplukt, is onkruid opruimen 'n wanhopig werk. Let er wel op dat geen wortelonkruiden of onkruid met zaad op de composthoop mag kom.cn. A. G. Door onbekende oorzaak ontstond brand in de met riet bedekte woning van C. B, te Oosteind onder Oosterhout. In minder dan geen tijd stond het ge- heele huis in lichte laaie; aan blusschen viel niet te denken. Ook van de inboe del kon niets gered worden; een en an der was verzekerd. De kunstschilder Jaap Dooyewaard, die geruimen tijd in Noorwegen vertoef de kwam, toen hij Woensdag in zijn wo ning terugkeerde tot de ontdekking dat waren ontvreemd een aantal schilde rijen, een platina ring en een bedrag aan buitenlandsch geld. De politie heeft de zaak in onderzoek. AUTO WERPT 6 VOETGANGERS TE WATER. Woensdagavond is op den Westvlietweg onder de gemeente Voor burg een vrachtauto ingereden op een wachtende menigte voor de brug bij de electrische centrale van de Ned. Spoor wegen. De wagen vloog van den walkant het water in en sleurde zes personen mee in de diepte. De brugwachter en omstanders schoten ijlings te hulp. Zij mochten erin slagen den bestuurder van den auto, de eenige inzittende, en vijf der andere drenkelingen op het droge te brengen. De zesde persoon schijnt reeds op den wal door de auto te zijndoodge- reden. Het is de 35-jarige Ter H. uit Leidschendam, arbeider bij de electri sche centrale. De man was gehuwd en vader. Zijn lijk is later opgehaald. De auto is later opgehaald. Tegen den be stuurder, den 22 jarigen van 't H. uit Nootdorp, die bekend staat als een woesteling, is proces-verbaal opgemaakt. BELANGRIJKE DIEFSTAL. Een van de zomerinrichtingen te Zandvoort heeft 'n duren dag gehad. De kas, waar in zich 'n bedag van plm. 1300 be vond, was door een der ondergeschik ten tijdelijk geplaatst in een wel wat heel eenvoudige bergplaats, n.l, een keu kenkast. Misschien heeft men gedacht: „Hoe minder opvallend, hoe veiliger". Maar dat was dan toch hier het ge val niet. Want hoewel directtoezicht op de som maar een uurtje ontbrak, bleek later, toen de exploitant thuis kwam, dat anderen wel degelijk aan dacht voor de tijdelijke bergplaats had den gehad. Het geld was verdwenen. Een onderzoek wordt ingesteld. (Nwe Him. Crt.) MOTORRIJDER LEVENSGEVAAR LIJK GEWOND. Gisterennamiddag ongeveer zes uur is op den hoek van Paul Krugerlaan en Reitzstraat te D e n Haag een motorfietser in botsing ge komen met een tramwagen van lijn 12. Plij bekwam een schedelbasisfractuur en een gecompliceerde recterbeenbreuk en werd bewusteloos en in zeer ernsti- gen toestand door den geneeskundigen dienst naar het gemeente-ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Het ongeluk heeft plaats gevonden doordat de motorrijder geen voorrang verleende aan een bakfiets en links uit haalde, waardoor hij met groote snel heid, tegen den tramwagen opreed en ondersteboven geworpen werd. In den avond was de heer S. nog steeds bewusteloos; de politie kon hem niet verhooren. De arbeider W., die, zooals we ge meld hebben, dezer dagen te le Ex'loer- mond onder een brandspuit geraakte, die van een brug in het kanaal stortte, is aan de bekomen verwondingen overle den. De man laat een weduwe en 4 kin deren na. LUIPAARD IN VISCHNET GEVAN GEN. Een luipaard, die uit zijn kooi ontsnapte in een kleinen dierentuin, welke deel uit maakt van de attracties van een lunapark in Morecambe, een zeevacantie-oord, bracht veel schrik te weeg, voordat hij in een vischnet weder gevangen. Even voordat de tuin werd geopend voor den dag, zag een jongen, dat de kooi van den luipaard open was. Hij maakte zich uit de voeten, maar de tegenwoordigheid van geest, de poort van den tuin te sluiten. Twee meisjes in het bureau voor de entree biljetten merkten op, dat de lichten in de buurt aan en uit gingen en bij nade re waarneming merkten zij op, dat een der apen rond een electrischen schake laar klom, met den luipaard achter zich aan. De meisjes telefoneerden on- middelijk naar de politie. Kort daarop verschenen twee agenten met een in specteur van de vereeniging voor die renbescherming, gewapend met een ge weer, chloroform en een vischnet. De luipaard was inmiddels op een hooge kooi geklommen en de ondernemer van de inrichting zou juist gelasten dat het dier zou worden doodgeschoten, toen men overeenkwam het met em merswater te begieten. Toen dit was geschied, werd het vischnet over het dier geworpen en werd het in dit net teruggesleept naar zijn kooi. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Middelburg brengen ter open bare kennis dat van 18 Aug. 1932 af op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van de fa. C, JOZIAjSSE, en Zoon qq. A. LE1J.IN- SE, te Middelburg om vergunning tot het oprichten van een vleeschrookerij in per ceel, kad'. .bekend, gemeente Middelburg sectie C no, 11S1 ged. plaatselijk gemerkt wijk H no. 1 OOrood, gelegen aan dei Se- geer straat; dat op Donderjdag den 1 Sept. a.s. des voormiddags te 11% uur ten raadhuize gelegenheid zal zijn tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondiei- ling of schriftelijk toe te lichten, alsniede dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwa ren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór genoemd tijdstip op de gemeente-secretarie van de ter zake in gekomen schrifturen kennis kunnen no men; dat ingevolge Circulaire van den Com missaris der Koningin d.d. 2 November 1907 A no. 4688, 3e afd. Niet tot be roep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor hel gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Middelburg, 18 Augs. 1932. Burgemeester en Wethouders I voornoemd, J. ONDERDIJK, lo. Voorzitter, M. VAN DER VEUR, Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5