KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. t*11 \kjxa ja, lieve, ik kreeg hem met BATCO wereld COUPONS CIGARETTES 14 Karaats Goud ONDERWIJS. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. HANDEL EN NIJVERHEID. CEMENGD NIEUWS. ...-esc Anb (jzJuoAt clcJL ct&fihcfi &oao clz„ fö&odÜL 'xMhJfouQjydi 70f&u<k/>. -U iock'l&uAacAicy. iook UKUxStdjl "zxxy 'lt feuKdJutzJjtf DIE BIJ JOUW VERPAKT WORDEN EN IK KREEG ER TEVENS EEN GARANTIEBEWIJS VAN DE JUWELIERS BU DAT DE DIAMANT ECHT IS EN DE RING VAN Nieuwe kerk in gebruik genomen. Vrijdagavond had te Kruiningen de ingebruikneming plaats der nieuw ge bouwde kerk der Ger. Gem. Reeds voor het vastgestelde uur was het ruime kerkje tot in de hoeken gevuld met ge noodigden en belangstellenden ook van elders. Ds. Hofman van Krabbendijke sprak naar aanleiding van 1 Petrus 2 4 en 5 en bepaalde zijn gehoor in een ernstig woord bij: le de fundeering; 2e de bouw stoffen; 3e de samenvoeging; 4e de vol making van den bouw der kerk als ge bouw en als gemeente in geestelijken zin. Hierop gaf spreker een historisch over zicht van de gemeente waaruit bleek dat in 1875 ds. Bakker te 's Gravenpolde zijn aanhangers her had; daar de afstanc te ver was besloot men in een schuur preeken te lezen. In 1878 sprak ds. Bak ker hier voor de eerste maal voor de gemeente. Spreker brengt dank aan Burgemeester enïwethouders voor hun tegenwoordigheid als overheid waaraan ook deze gemeente rekenschap schuldig is, en de ondervonden medewerking. Daarna beklom ds. Barth van Borsse- le het podium en wenschte de gemeente geluk met hun nieuwe kerk, daarbij wij zende op „Opgerichte steenen", verma nende tot éénheid en wijzende op den strijd zonder welken wij geen kroon ont vangen. Ds. Kersten verkreeg thans het woorc die de gemeente wees op het eenvoudige mooie kerkje waardoor de herinnering aan „de schuur" toch bij velen zal blij ven daar Jezus Christus ook daar ver kondigd is. Burgemeester B. C. de Mul dankte daarna voor de uitnoodiging aan B. en W. alsook voor de woorden tot hen ge richt en hoopte dat waardeering, begrij pen en samenwerking tusschen kerkelijk en burgerlijke autoriteiten mogen blijven en dat velen mochten komen in dit kerk gebouw tot het kruis van Jezus Christus Ds. Hofman dankte alle sprekers voor hun bezielend woord en ging voor in dankgebed. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft in de terechtzitting van 10 Augs veroordeeld wegens: met een voertuig niet behoorlijk uit- lewijken naar rechts: P. H. te Westka- pelle, f 5 b. s. 5 d. h.; met een rijwiel de linkerzijde van den weg houden: C. P. B. te Vlissingen: f 3 b. s. 3 d. h.; met een rijwiel een verboden weg berijden: P. de K. en J. J. S. te Vlissin gen ieder f 3 b. s. 3 d. h.; met een motorrijtuig rijden en niet zorgen, dat de overige gebruikers van dien weg niet door rook of damp van 't motorrijtuig worden gehinderd: A. F. V. te O. en W. Souburg: f 10 b. s. 10 d. hechtenis; z z Met een rijwiel zonder licht rijden: A. S. te Ritthem en W. B, te Middel burg ieder f 5 b. s. 5 d, h.; met een motorrijtuig niet op eerste vordering rijbewijs vertoonen: C. W, D'H., Enschedé: f 5 b. s. 5 d, h,; met een motorrijtuig rijden zonder krachtig werkende remmen: R. A. B. te Middelburg: f 25 b. s. 25 d. h. Ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van drie maan den; in een tramrijtuig gaan terwijl de trein in beweging is: J. C. v. d. T. te Utrecht f 1 b. s. 1 d. h. overtreding visscherijwet: I. N. H. te Arnemuiden: berisping, verbeurdverkla ring van het inbeslaggenomen vischtuig; te Vlissingen venten zonder vergunning H. F. S., gedomicilieerd te Deventer: f 3 b. s, 3 d. h.; vervoeren, welke niet zoodanig bedekt te Westkapelle, op den weg een zeis is, dat daardoor geen personen gekwetst kunnen worden: W. M. te Westkapelle f 2 b. s. 2 d. h. De brand in de „Dempo". Dinsdag a.s., 2 uur nam., zal de Raad voor de Scheepvaart een onderzoek in stellen naar de oorzaak van den brand, welke op 6 Juli heeft gewoed in ruim IV van het motorschip „Dempo" te Tandjong Priok. Poging tot doodslag. In den avond van 12 October van het vorige jaar vielen in de Willibrordus- straat te Amsterdam eenige revolver schoten. De chauffeur D. had op de vrouw geschoten, met wie hij een ver houding had gehad. Daarna had hij het wapen tegen zichzelf gericht. Beide per sonen werden bloedende in een portiek gevonden. Zij bleven echter geen van beiden ernstig gewond en herstelden volkomen. De man heeft terecht gestaan wegens poging tot doodslag subs, poging tot zware mishandeling. Het O.M, eischte tegen den man, die reeds tien maanden in voorloopige hech tenis heeft doorgebracht, een gevange nisstraf van vijf maanden wegens poging tot doodslag. De rechtbank veroordeelde den man Vrijdag wegens poging tot doodslag tot een gevangenisstraf van één jaar en acht maanden met aftrek van acht maanden voorloopige hechtenis. AFGELUISTERD GESPREK PIRATE TEVENS MEER DAN 1000 KWAUTEITS-CADEAUX GRATIS VERKRIJGBAAR VOOR PIRATE COUPONS! De wraakmoord te Putbroek. Mr. Baron de Bieberstein en mr. Cou- vée te 's-Hertogenbosch, die resp. als president en advocaat-generaal zitting zullen hebben bij de behandeling in hoo- ger beroep voor het gerechtshof op Maandag 22 Aug. a.s. van de strafzaak tegen vader en zoon van den E„ be zochten Woensdag onder Putbroek de plaats en de omgeving van het misdrijf, waar de drie slachtoffers om het leven zijn gebracht. Naar wordt medegedeeld, hebben de verdachten betreffende het drama ook tijdens hun verblijf in het Huis van Be waring te 's-Hertogenbosch bij ieder verhoor volgehouden onschuldig te zijn aan de moorden en namen zij een on verschillige houding aan. Vader v. d. E, zegt herhaaldelijk: „Ik wil niemand ver raden." Te den Haag slaagden voqt het exa men Handenarbeid R. P. Geiliiet, M. M. Geiüiet, beiden te Sas van Gent, C. P. L. Baart, St. Jansteen en J. M. van den Berg te Sluiskil. Naar het Handelsblad verneemt, zullen met ingang van 1 September a.s. de lessen aan de Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen in de Camperstraat te Amsterdam worden stopgezet. Het derde leerjaar kan nog doorgaan tot 15 Sep tember. Andere methoden bij het L. O. Het opleidingsschip van het Onder wijsfonds voor de scheepvaart „Prinses Juliana", met aan boord de deelnemers aan den Vacantiecursus voor directeuren en leeraren der Binnenvaartscholen, en vertegenwoordigers van vakorganisa ties, arriveerde Vrijdag te Deventer. Vrijdag werd aan boord besproken de methode voor aardrijkskundig onder wijs, zooals déze door den heer D. E. Zuidhof uit Heemstede is ontworpen en waarbij de landen en provincies door rechte lijnen worden begrensd. Het sy steem heet „De wereld in rechte lijnen". Met belangstelling werd kennis geno men van deze methode, waarin volgens schappen zitten. De meeningen omtrent de aanwezigen zeer veel goede eigen de toepassing waren nogal verdeeld. In den namiddag hield de heer Borg man uit Stadskanaal een voordracht over zijn methode voor het geven van lager onderwijs. In hoofdzaak komt deze me thode neer op meer lichaamsbeweging tijdens het onderricht, waardoor het kind in staat zou zijn, in veel korteren tijd de stof tot zich te nemen, dan bij het huidige systeem. Volgens den heer Borg man zou een kind volgens de methode in vijf maanden kunnen leeren, wat een ander kind in vijf jaar leert. Dit is mo gelijk door de stof op een zeer bijzon dere wijze in te deelen en op te dra gen, waarbij bijv. het rekenen en het le zen worden gecombineerd. Het aard rijkskundig onderricht zou moeten ge schieden volgens zijn „wereldtuinme- thode". Dr. A. van Voorthuyzen, inspecteur die mede een onderzoek ter plaatse bij het buitengewoon lager onderwijs, heeft ingesteld, deelde vooraf mede, dat de resultaten volgens deze methode bij een kind bereikt, reden tot verbazing hebben gegeven. Wanneer echter niet meer openlijk de wijze van het onder richt wordt kenbaar gemaakt, is een verder onderzoek hiernaar niet moge lijk. Besloten is tenslotte met de opge dane ervaring van dezen middag te trachten zich een juist denkbeeld in de commissie te vormen. Des avonds werd te Deventer de film van het Onderwijsfonds „Na tien jaren" vertoond. Aan de telefoniste bij den Inter- localen dienst A. M. M. Witkam van het P. en T.-kantoor te Goes, is op haar verzoek van 16 Augustus tot en met 21 September a.s. non-actief verleend. Frankeering bij abonnement van niet- periodieke drukwerken. Met ingang van 1 September a.s. wor den eenige wijzigingen in de postvoor schriften aangebracht welke het gevolg zijn van de bij de wet van 4 Februari 1932 1.1. vastgestelde wijzigingen van de Postwet en de Pakketpostwet. De wijzigingen betreffen o.m. de fran keering bij abonnement, waarbij het mi nimum-aantal niet-periodieke drukwer ken wordt teruggebracht van 1000 tot 500. Tevens mag voortaan de aanwijzing „frankeering bij abonnement" of „pact payé" gevolgd door den kantoornaam door middel van een stempel afdruk worden aangebracht. Gewone aangeteekende stukken kun nen voortaan bij uitreiking aan huis ook aan een volwassen huisgenoot (geen dienstpersoneel) van den geadresseerde worden afgegeven. Bij ambtshalve aanteekening van stuk ken is voortaan tweemaal het recht voor gewone aanteekening verschuldigd. In de bepalingen omtrent de behan deling van de onbestelbare en gewei- gerdo stukken worden eenige wijzigin gen gebracht. De desbetreffende bepalingen van de pakketpostwet zijn voorts zoodanig gewijzigd dat de gelegenheid kan wor den gegeven, het port en het verreken- recht van binnenlandsche postpakketten niet bij vooruitbetaling te voldoen; voorshands zal alleen het port voor ge wone pakketten ten laste van den ge adresseerde kunnen worden gelaten. Ten slotte heeft ook de regeling be treffende het verleenen van korting op de binnenlandsche posttarieven eenige verruiming ondergaan. Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs te Middel burg stonden Zaterdag als werkloos ingeschreven: Geheel werkloos: 3 typografen, 1 fitter, 14 grondwerkers, 2 loodgieters, 10 metselaars, 24 opper lieden, 19 schilders, 7 stoffeerders, 59 timmerlieden, 4 cirkelzagers, 25 meubel makers, 6 politoerders, 3 schoenmakers, 30 bankwerkers, 8 draaiers, 9 electrici- ciens, 1 kernmaker, 2 klinkers, 1 lasscher 7 machinisten, 2 hoorders, 2 slijpers, 1 metaalsteker, 1 modelmaker, 3 monteurs 2 nagelheeters, 3 pianomakers, 3 plaat werkers, 1 ponser, 2 rijwielherstellers, 4 scheepmakers, 8 smeden, 6 stokers, 1 voorslaander, 13 vormers, 1 ijzerwerker, 3 boekbinders, 11 bakkers, 1 kok, 4 sla gers, 1 bloemist, 14 boerenarbeiders, 1 boomkweeker, 4 tuinlieden, 4 reizigers, 9 winkelbedienden, 4 chauffeurs, 6 kell- ners, 3 kraandrijvers, 5 slepers, 7 varens gezellen, 10 kantoorbedieden, 15 van andere groepen, 85 met vakkeniis zon der bepaald beroep, 288 zonder vakken nis (ongeschoolden), 2 vr. kantoorbedien den. Totaal 765. Gedeeltelijk werkloos: 2 loodgieters, 11 kleermakers, 1 schoen maker, 1 afbramer, 3 electriciens, 1 kern maker, 5 vormers, 1 slager, 1 kraandrij ver, 2 werkmeesters en 3 ongeschoolden en 4 werkvrouwen. Totaal 35. Algemeen totaal vorige week 838, bij gekomen 46, afgegaan 84, over 800. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z, 't Handelsregister betreffende Zee land, ontleenen wij het volgende: Nieuwe Inschr ij vingen: Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). J. Andriesen, Lange Kerkstr. 86, aard- appelhandel, (2260). Machinale Timmer- en- Rolluikenfa- briek, annex Timmerbedrijf, Vlooswijk- straat 38. E,: D. Verlinde. (2261.) Anthonie Roest, Breskens, Boulevard 126, handel in aardappelen, groenten en fruit. (2259.) Johannes Verplanke, Schoondijke, Straatweg M 251, aardappelh. (2258.) W ij z i g i n g e n: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). J. J. A. le Clercq, Kruiningen, A 179, architectuur, Overl. E.: A. le Clercq Handelsnaam gewijzigd in: Bouwkundig Bureau v.h. A. le Clercq. Nieuwe E.: Wed. J. J, le ClercqNoels, Gevolm. M. J. le Clercq. N. V. Cultuurmaatschappij „Salatri Plantations", Houtkade H 114, Indische landbouw. Statuten gew. Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). J. E. Blansaart, Axel, Zeestraat A 119, café. Handelsnaam gew, in: Sigarenma gazijn „Havana". Adres gew. in: Noord straat B 50, Axel. Bedrijf gew. in: han del in tabak, sigaren en sigaretten. De Gouden Leeuw, IJzendijke, Konin- ginnestr. D 275, hotel, café-restaurant. Aan bedrijf toegev.: kleinhandel in aard appelen. Gosseye en Andriessen, Lange Kerk straat 86, aardappelhandel, Uitgetr. venn.: M. Gosseye. Handelsnaam gew. in: J. Andriessen. J. A. van Leuven, Sluiskil, Kanaal- weg Zuid 94, broodbakker. Uitgetr. E.: J. A. van Leuven, Nieuwe E.: Alber van Leuven. Wed. H. de Regt, Axel, Koestraat D 76, slager. Uitgetreden E.: N. de Putter, weduwe van H. de Regt. Gebrs, Ver linde, Vlooswijkstraat 38, timmerfabriek, .Uitgetreden venn.: G Verlinde. Handelsnaam gew. in: machi nale timmer- en rolluikenfabriek, annex timmerbedrijf. Opheffingen: Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). Ed. Staelens, Eede, Blindenweg O 8, vlasserij. V.: E. Staelens, Eede. FELLE BRAND TE ROTTERDAM. Zaterdagmiddag heeft een zware brand gewoed in het pand 43 aan de Delftsche straat te Rotterdam. De be nedenverdieping van dit vrijstaande pand wordt gebruikt als wagenremise; in de twee étages en op den zolder is de N.V. Cartonnagefabriek Rotterdam gevestigd. Het personeel van de fabriek had om één uur de werkplaatsen verla-

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6